Het is niet alleen een manier van gek doen PSP HEEFT GEEN AEDEIINGSBESTUURMEER Kritiek PvdA is ongegrond" LPMG: Van Bach tot Beatles Noodkreet bleef zonder effect De grappen van raadslid Annelies Ponsen: Slapeloze nachten? Selektra b.v. Muziekgezelschap politie bestaat zestig jaar ZATERDAG 12 JANUARI 1980 Postduiven In het schoolgebouw aan de Berlagestraat is gisteravond een postduivententoonstel- ling geopend. Deze tentoon stelling. die tot en met zon dagmiddag duurt, wordt georganiseerd door de LCC afdeling West. Morgen is de tentoonstellingsruimte vanaf 11 uur geopend en zondag van 10 tot 17 uur. Nieuwjaarsinstuif De kring Leiden van de Neder landse Ski Vereniging houdt vandaag een nieuwjaarsin stuif in het gebouw van de zeilvereniging Braasse- mermeer"Noorderhem 2 Roelofarendsveen De aanvang van deze instuif is gesteld op 15 uur. Het einde wordt verwacht rond 2130 Folkavond De folkgroep "Elastique" treedt vanavond op in de jongeren vereniging Augustinus, Ra penburg 24Deze groep brengt Ierse, Engelse en Amerikaan se folkliedjes ten gehore. Het eigen werk van de groep heeft veel weg van Ry Cooder. Na het optreden van "Elastique" zorgt een discotheek voor een swingende voortzetting van de avond. Volksdansinstuif Zondagavond vindt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat de maandelijkse volksdansinstuif plaats met dit keer een optreden van het Bulgaarse orkest van Emil Kolev,dat aan een succesvolle toernee door Nederland bezig is. Aanvang 20 uur Lampie De bekende Leidse straatzanger Lampie nodigt iedereen uit om zondagavond de oprich tingsvergadering van de "Vriendenvereniging 't Val" bij te wonen. Deze vereniging moet een soort van suppor: tersvereniging van het jaar lijkse "Lampival" worden. Plaats van handeling: "Odes- sa", Herengracht 45aanvang 1930 uur. Synagoge In de bovenzaal van de Leidse synagoge zal Dr. BN. Bachra maandagavond een lezing houden met als onderwerp "De uitersten raken elkaar" Deze lezing die handelt over het Palestina-vraagstuk kan door iedereen worden bijge woond. Aanvang 20 uur Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat wordt maandagavond in het kader van de filmcyclus "De nieuwe Duitse cinema" de film "Mes- ser im Kopf' van regisseur Reinard Hauff vertoond. Een spannende film over iemand met geheugenverlies die wordt verdacht van terroris me. De film zal twee keer wor den vertoond. Om 20 en 22.15 LEIDEN - De afdeling Leiden en omgeving van de Pacifistisch So cialistische Partij (PSP) zit sinds enige tijd zonder bestuur. Het zit tende partijbestuur, dat overi gens nog maar uit vier leden be stond, heeft er enkele maanden geleden collectief de brui aan ge geven. Deze vier bestuursleden deden dat, nadat een schriftelijk binnen de partij verspreide „Noodkreet" niet het effect had gehad waarop het bestuur hoopte: meer daad werkelijke belangstelling van de PSP-leden voor het opknappen van bestuursklussen en ander werk. Deze poging tot vergroting van het bestuur, nodig om de „vier" te ontlasten, leverde volgens één van de bestuursleden, Willem Postma, wél genoeg reacties op binnen de partij. Hij bleek in zijn mening alleen te staan. Als afge treden bestuurslid was hij pen ningmeester, een funktie die hij nu als ex-bestuurslid nóg vervult. Willem Postma zegt nadrukkelijk dat hij zichzelf nu niet als het „enig overgebleven bestuurslid" beschouwt. Hij kan en wil niet alléén voor bestuur spelen. Op de komende PSP-ledenvergade- ring, eind februari, zal voor de nu ontstane situatie een oplossing gevonden moeten worden. De geringe belangstelling voor be- stuurswerk binnen de PSP heeft volgens Willem Postma twee oor zaken. „Het heeft te maken met het karakter van PSP-leden: ze siaan niet in de rij voor top-func- ties. Daarnaast zijn PSP-leden voor tachtig tot negentig procent al actief op andere terreinen, zo als sociaal-cultureel werk. Ze hebben vaak al genoeg om han den", zegt hij. Postma beschouwt de bestuursloze periode niet als een ramp. Binnen de PSP worden een aantal nood zakelijke taken nu door een groep leden gedaan. Naast het nu afge treden dagelijks bestuur is er bo vendien nog een algemeen be stuur, dat wél goed functioneert. Het is zelfs nog de vraag of de leden eind februari wel een nieuw dagelijks bestuur zullen kiezen. Er liggen diverse nieuwe voorstellen voor een „overkoe peling" van de afdeling op tafel. In plaats van een bestuur zou er bijvoorbeeld een „coördinatie groep" kunnen worden opge- Conflicten binnen het nu afgetre den bestuur of forse kritiek van de leden was er overigens niet. aldus Willem Postma. De be staande kritiek op de raadsfractie staat ook geheel los van de problemen. Al eerder traden PSP-besturen af omdat er vol gens de leden te grote verschillen waren in informatie tussen be stuur en leden. De afdeling Lei den en omgeving van de PSP telt momenteel ongeveer 280 leden. LEIDEN - "Mijn grappen zijn serieus bedoeld. Ik bedoel er altijd iets mee, het is niet alleen een ma nier van gek doen. Soms is een grapje een illustratie van een serieus verhaal. Dan kan ik natuurlijk ook dat hele lange verhaal houden, maar dat doen anderen al. Waarom zal ik het dan nóg eens doen?" Raadslid Annelies Ponsen (PSP): gegroeide gewoonten doorprikken SIL-studenten menen: Dat zegt het PSP-raadslid Annelies Ponsen. Zij en haar collega Jos van der Putten staan binnen de PSP de laatste tijd bloot aan kri tiek, zo maakte Annelies zélf af gelopen maandag wereldkundig. De oorzaak is wellicht bekend. De PSP-fractie, en dan met name j* j a t-> Annel.es Ponsen, greep tijdens Pön- Maar met dat laatste valt het mee, vindt Annelies Ponsen. "Ze zeg gen wel dat ze ons niet meer se rieus nemen, maar toch zijn in de gemeenteraad heel wat van onze moties aangenomen. En ik heb ook helemaal niet gemerkt dat ze niet meer met ons samen willen werken" Opvallend Door af en toe te kiezen voor een opvallende opstelling kun je meer aandacht krijgen voor wat je wilt zeggen, redeneert de paci- fiste. De positieve effecten zijn er zeker: "De fractievoorzitters zit ten nu tenminste klaar om op mij te reageren. Er is ook iets merk baar van een mentaliteitsveran dering. Sommige raadsleden be ginnen op hun moeilijke taalge bruik te letten". de afgelopen begrotingsbehan deling meer dan eens naar het "wapen" van de grap. Het uitde len van drank, het weggeven van een toespraak van welgeteld één zin en het toespreken van de bur gemeester vanaf de publieke tri bune zijn voorbeelden. De reacties van D'66, PvdA en WD waren duidelijk. Deze drie partij en lieten weten het optreden van de PSP op deze manier niet se- sen zich af en toe duidelijk ergert aan de raad en "gegroeide" ge woonten probeert door te prik ken. "Als de wethouders zich ge dragen als autoriteiten, schop ik daar tegenaan. En ik heb ook wel eens zo'n frustratie in een com missievergadering: dan zit je daar, en er wordt gepraat, maar het gaat om de mensen". Niet-parlementair, vond D'66-frac- tieleider Glaubitz van de PSP- houding. "Een compliment" vindt Annelies Ponsen. Maar hoe kijkt zij dan aan tegen de successen die zij tóch in de ge meenteraad zegt te bereiken? Annelies: "Ja, dat is het probleem. Treed je op als getuigenispartij, óf geef je vanuit de raad informa tie door aan buitenparlementaire acties, óf zit je er voor de buurt- comité's, of probeer je in de raad toch nog iets te bereiken voor de mensen die het nodig hebben?" Het lijkt er op dat de PSP-raads- fractie op dit moment geen keuze uit die mogelijkheden maakt. Annelies: "Ja een aantal dingen lo pen op het moment door elkaar heen. Neem nou bijvoorbeeld de problemen rond de huren in het St. Janshof. Moet je dan zeggen: nee, daar doe ik niets aan? Ik vind dan juist dat daar een taak voor mij ligt. Af en toe probeer ik ook links uit de boot te hangen, een extreem standpunt in te nemen en er zo het beste uit te halen". Annelies Ponsen vindt nu zelfs dat het haar taak is om het parlemen taire systeem te beschermen: "Zorgen dat het niet verder wordt uitgehold. Maar op lange termijn moetje streven naar een systeem kunnen zijn". Wat voor systeem? Annelies: "Het is nu nog niet mo gelijk om je op een bepaalde ont wikkeling vast te leggen. Een sys teem dat mensen niet meer bij de ontwikkeling aanpast. Maar hoe het er op lange termijn uit moet zien, dat laat ik aan de ideologen Het nuttigst vindt Annelies dat door de gebeurtenissen in de raad de discussie in de PSP zelf is aan gezwengeld. Om daarna het ef fect in de gemeenteraad zelf, dat zij eerder in een aantal gevallen positief vond, weer fors te relati veren: "In de raad verwacht ik ei genlijk geen nuttig effect. Hoog uit bijvoorbeeld dat het college ons plan om een bewonersadvi seur aan te stellen wil overden ken". Is Annelies Ponsen niet bang dat de PSP in een rol raakt waarbij de grote partijeii altijd beschuldi gend kunnen zeggen: kijk nu eens hoe raar de PSP weer doet? Kort om: de zondebok-functie? Annelies: "Nee, dat is de zaak om draaien. De grote partijen probe ren toch altijd wel om ons in een hoek te drukken. Het zou zelfs slecht zijn als het niet zo was" Waarom is er in de raad zo fel ge reageerd? Annelies: "Gewoon omdat ik het zere been geraakt heb. Door de grapjes waarmee ik ze een beetje belachelijk maak - ik denk dat ze dat steekt. Het gaat tegen hun hele manier van werken in. Al leen het feit datje grappen maakt, dat valt eigenlijk al slecht". HENK VEGTER Drakenburch naar De Waard LEIDEN - De machinefabriek Drakenburch verhuist naar De Waard. Het college van B en W heeft aan de gemeenteraad het voorstel gedaan om aan dit be drijf 3670 m2 van het industrie terrein in De Waard in erfpacht te geven. Drakenburch (34 werk nemers) is nu nog gevestigd aan de Sumatrastraat waar het bedrijf een hal heeft gehuurd van de fir ma Fontein. Een verzoek om uit breiding daar stuitte op gemeen telijke plannen met het industrie terrein in de Kooi. LEIDEN - De leden van de project groep "Stadsvernieuwing Lei den", studenten van het Socioli- gisch Instituut (SIL), vinden de kritiek die van PvdA-zijde is ge rezen op het door hen uitgebrach te inspraakrapport in belangrijke mate ongegrond. Zoals bekend is de projectgroep halverwege het vorige jaar met een rapport gekomen waarin het stadsvernieuwingsbeleid van de gemeente Leiden onder de loep werd genomen. De conclusie van het rapport was dat met name in de wijk Noord vest de inspraak van bewoners volledig heeft ge faald. PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad betsempelde het kritische rapport als "zeer slecht". De studenten zouden in het rapport met oude feiten ko men aandragen en bovendien zou het rapport tal van onjuistheden bevatten. De projectgroep heeft op zijn beurt geen goed woord over voor deze reactie van de PvdA. De leden van de groep stellen: "De kritiek van de PvdA licht zich maar op ADVERTENTIE ■■■■■■■■■■■■■■■■■□■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a twee deelonderzoeken van het rapport. Over de twee andere on derwerpen wordt met geen woord gerept. Bovendien is de kritiek bijna uitsluitend gericht op details en niet op de hoofdlij- De SIL-studenten laten vervolgens weten wel verwacht te hebben dat de reactie van de PvdA zeer kritisch zou zijn. "Drie PvdA-le- den hebben zich over ons rapport gebogen. Onder hen wethouder Waal. Je kan van die man natuur lijk moeilijk verwachten dat hij zijn eigen beleid gaat bekritise- De SIL-studenten hebben inmid dels het college van B en W en de betrokken ambtenaren verzocht om gezamenlijk rond de tafel te gaan zitten ten einde tot een eva luatie te komen. Dit verzoek is door het college van de hand ge- Wel heeft eergisteren een gesprek plaatsgehad tussen het bestuur van de sub-faculteit en het colle ge. Een vruchteloos gesprek vol gens de studenten, die overigens bij het gesprek zelf niet aanwezig mochten zijn. "Het college ver mijdt de discussie met ons. We kunnen alleen schriftelijk dis- naar dan wel via, via" Bang voor ongewenst bezoek? Met een elektronische inbraakbeveiliging kunt u dit voorkomen. Advies, levering en montage voor betaalbare prijzen. Energieweg 13A, Alphen aan den Rijn. Tel. 01720-30086. r Brassband en tamboer/corps van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap. LEIDEN - "Reeds lang werd in de gelederen der Leidsche Po litie de behoefte gevoeld,zowel in figuurlijke als in werkelij ke zin, meer en betere harmo nie te brengen onder de leden van het Politiecorps. Om hier toe te geraken nam onderge tekende met zijn collega Bruinsma het initiatief tot het oprichten van een Muziekge zelschap onder de leden". Zo opende secretaris v.d. Schaft op 23 januari 1920 de eerste notulen van het Leidsch Poli tie Muziek Gezelschap. Dit heugelijke feit wordt binnen kort door het nu zestig jaar 'oude' gezelschap met feeste lijk vertoon herdacht. Hoog tepunt van die feestelijkhe den zal ongetwijfeld zijn het jubileumconcert van 1 fe bruari a.s. in de Stadsgehoor zaal. Voor dit concert zijn als gastdirigent Meindert Boekei en als gastsolist de organist Gerard Bréas aangetrokken. De eerste repetitie van het ge zelschap vond plaats op 30 april 1920, Sinds die dag waarop de eerste schuchtere tonen klonken heeft het mu ziekgezelschap een glansrijke loopbaan achter de rug. Be gonnen werd als fanfare in de laagste gelederen die de Ko ninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmonie en Fanfa reorkesten heeft. Er waren toen zo'n dertig musciseren- de politiebeambten. In 1934 bereikt het gezelschap de ere- afdeling van de KNF.Het grootste aantal leden bereikt het orkest in 1950, namelijk 45. In datzelfde jaar komt het L.P.M.G. op concoursen uit in de eerste afdeling. Het Fede ratievaandel van de KNF komt in 1963 in het bezit van het L.M.P.G. Een hoogtepunt in het bestaan van het gezel schap wordt in 1970 bereikt als H.M. de Koningin hen "De Erepenning van verdienste" toekent. HetX.P.M.G. valt op concour sen en festivals regelmatig in de prijzen. April vorig jaar kwamen zij op het zevende Tulip Time Music Festival te Katwijk met het hoogste aan tal punten uit de bus en mochten de Wisseltrofee 1979 mee naar huis nemen. In de periode 1970-75 verandert de fanfare in een brassband. Dit had te maken met het terug lopen van het aantal leden. Een brassband telt een gerin ger aantal muzikanten. Naast de brassband is er ook nog een tamboerkorps. Zij treden zowel afzonderlijk als geza- melijk op. Het vorig jaar wa ren er 15 optredens en het daarvoor 22. Vaste dirigent is sinds 1975 Cees Brugsma uit Alkmaar. Van Bach tot Beatles" zo geeft de heer La Rivière, voorzitter van het gezelschap, het brede repertoire aan. Daarmee is di rect gezegd dat er op zeer ver schillende gelegenheden concert gegeven wordt. Zo staan ze regelmatig op brui loften, maar ook werd er me dewerking verleend aan de Kerstnachtdienst van het Le ger des Heils. Vaste prik is ook het optreden bij de auba de van 3 oktober. Behalve het jubileumconcert van 1 februari, waarvoor nog kaarten te bestellen zijn, wor den er nog meer activiteiten georganiseerd. Op 23 januari is er een receptie op het Hoofdbureau van Politie, waar de jubilerende muzikan ten en andere leden van het gezelschap gelukgewenst kunnen worden. In de Stads gehoorzaal is er op 2ii april een concert in samenwerking met het Christelijk Rijnlands Mannenkoor. Een concert met medewerking van ver scheidene Leidse koren zal op 6 juni in de Hooglandse kerk worden gegeven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3