Pi Ford Taunus (2 liter GL) met automaat Pippi, het dwergje in de grot ZATERDAG 12 JANUARI 1980 PAGINA 3* i Ford Taunus. Het lijkt een lachertje. Zolang we ons kunnen herinneren is de naam Taunus al aan Ford gebakken. Rond de jaren ze ventig dacht men bij Ford even dat het wel zonder die naam kon maar daar zijn ze snel van teruggekomen. Ze zullen er wel voor eeuwig aan vastzitten. Dus volgt de ene generatie Tau- nussen de andere op. De jongste dateert van het vorig najaar. De fabriek heeft er drie jaar aan gewerkt. En er meer dan 200 miljoen gulden in gestopt. Omdat deze ver nieuwingen er niet alleen voor moeten zorgen dat het succes van de Taunus wordt geprolongeerd (de meest ver kochte auto in zijn soort), maar zij zullen ook het gat moeten kunnen opvullen dat ontstaat wanneer aanstonds de Escort wegvalt. Dus is er hevig gedokterd aan verbetering van verbruik, prestatie, comfort, veiligheid en stijl. Nieuw ontwikkelde methoden moeten onder- houds- en reparatiekosten drukken. En de weerstand te gen roest zou danig zijn ver beterd. Iets, wat natuurlijk alleen door de jaren heen kan worden bewezen. Vele van de tientallen andere verbeteringen zijn duidelij ker merkbaar. Zoals het ver grote glasoppervlak. En de verbeterde stoelen. Ze geven meer steun in de rug en heb ben een traploze bediening van de leuning. Nog niet per fect maar zeer acceptabel. We hebben de nieuwtjes van de jongste generatie Taunussen ervaren in een tweeliter GL met automaat. Zoals bij Ford de gewoonte is staat er weer een hele reeks variaties in de aanbieding. Met motoren van 1.3 tot 2,3 liter. Met vier of zes cilinder. Met twee of vier deu ren. Alles bij elkaar meer dan vijftig versies. De prijzen beginnen bij bijna zestien mille. Dan heeft men uiteraard een exemplaar met de lichtste motor (1,3 liter). Dat is eigenlijk té licht voor zo'n toch vrij royale gezins wagen, waarin vier personen m^t hun bagage ruim kunnen worden geherbergd. Wie ver standig is (en het uiteraard kan betalen) kiest een motor met wat meer vermogen. Die past beter bij de aard van de wagen. En als men het helemaal voor elkaar wil hebben neemt men de twee liter automaat, die wij hebben gereden. Met hand schakeling komt zo'n wagen al in de buurt van de 2OV2 mille. Daar komt dan nog eens anderhalf duizend gul den bij voor de automaat, maar dan heeft men ook een uiterst soepel draaiend en lekker rijdend geheel. Natuurlijk, de starre achteras van deze Taunus is niet ge heel weg te denken. Daarvoor manifesteert hij zich toch nog te nadrukkelijk op wat slech tere wegen, maar het is een handicap die men best wil ac cepteren bij het vele goede wat Hp rpst heeft te bieden. Wie de gewone schakelbak van Ford kent weet dat die zich altijd heel gladjes laat bedie nen. De automaat is echter een puur technisch juweeltje. Het overgaan van de ene ver snelling naar de andere kan men nagenoeg niet voelen. Men weet nauwelijks in wel ke versnelling men op een bepaald moment rijdt. Zo is een automaat een uiterst plezierige luxe. Een gemak onder vrijwel alle rij-omstan- digheden en een extra veilig heid vooral in het stadsver keer en in de files, waar ter wereld ook. Over het algemeen moet men voor zo'n automaat iets aan zuinigheid inboeten. Nu zul len we niet ineens roepen dat één op tien tot elf goedkoop rijden is, maar voor zo'n royale auto met zoveel com fort en een zo sterke en soe pele krachtbron (met auto maat toch tegen de 170 km per uur) kan men zo'n verbruik aanvaardbaar achten. Een club van meer dan vijftig autojournalisten uit vijftien landen heeft men heeft het kunnen lézen - de Lancia Del ta tot auto van het jaar uit verkoren. Een vergelijking met de "politi cus van het jaar" dringt zich bij ons op. Een club parlemen taire journalisten heeft Ruud Lubbers met die titel getooid. Ondanks het feit dat Dries Agt nog steeds de onbe twiste commandant van het CD A-peloton is. In het autowereldje een soort gelijke situatie. Het zeer luxueuze raspaardje van het Fiat-concern is als num mer één op het journalistieke lijstje geplaatst. Maar num mer twee (de Opel Kadett) is veruit favoriet bij het publiek. Daar houdt overigens de verge lijking wel op want meer dan in en om het parlement spelen in autokringen allerlei chau vinistische nationale gevoe lens en belangen een rol. Zó sterk dat deze "verkiezing" van de auto van het jaar steeds meer een farce begint te worden... De juryleden hadden vijftien wagens om uit te kiezen. Ze mochten per persoon 25 pun ten verdelen. Eén auto mocht echter niet meer dan tien pun ten krijgen. De vier Nederlandse juryleden - om een voorbeeld te noemen - gingen in hun waardering nergens hoger dan een zeven De punten werden in den bre de over veel auto's verspreid. Ze hebben immers allemaal hun voor en tegens De auto van het jaar (Lancia Delta): compacte luxe. model op stapel staan. Een coupé-ach- Het is nog te vroeg om te zeggen dat het de opvolger van de Renault 15-17 zal worden maar met motoren van 1400 tot 2000 cc erin zou men het toch wel denken. Deze vierpersoons "Renault Fuego" zal over enkele maanden in Frankrijk in de verkoop komen. Bij Renault is het gebruikelijk dat men eerst enkele maanden op de thuismarkt proefdraait voor men de buitenlandse boer opgaat. De export is dan ook niet voor het komende najaar te v.erwachten. En het is natuur lijk niet te zeggen wat de wagen dan moet kosten. De Italianen deden het anders. De zeven mannen uit het land van Fiat gaven de Lancia minstens een negen. Vier van hen zelfs een tien. De Opel Ka dett werd afgescheept met waa rderingen als drie of vier! We zullen verder geen grepen doen in het cijfermateriaal. Men zou er nog meer uit kun nen halen. Zoals de duidelijke hekel die de Fransen aan Duitsers hebben. Het is teke nend voor de onjuiste sfeer waarin deze verkiezing plaats heeft. Of de Opel Kadett beter is dan de Lancia Delta is eigenlijk op zichzelf weinig interessant. Er is bij beide auto's van een geheel ander standpunt uit gegaan. Lancia heeft de luxe van een grote auto in een kleintje willen stoppen. De wagen komt pas over enkele maanden naar ons land, we welen dus nog niet precies wat er voor zal moeten wor den betaald. Maar in de au towereld krijgt men niets voor niets. Dat is ook gebleken bij de nieu we Opel Kadett. Met voor wielaandrijving en vele an dere technische verbeterin gen. Maar ook met een fikse prijsverhoging. Desondanks is de wagen meteen middenin de publieke smaak getuimeld. Nog steeds veruit de best ver kochte auto in ons land. Zelfs levertijden van twee maan den. Het zegt allemaal niets. De Co rolla - vele jaren de best ver kochte auto ter wereld - is eens diep in de achterhoede van de "verkiezing geemdigd. Zijn opvolger - de Golf - heeft ook geen titel in deze journalistie ke strijd gehaald. De befaam de Golf diesel die een door braak betekende op het gebied van dieselmotoren in kleine karretjes kon ook al geen ge nadevinden 1 ti de ogen van de juryleden. Een dure Rover of een onbetaalbare Porsche kreeg de voorkeur. Dat het publiek ook metal teveel waarde hecht aan het opge plakte etiket "auto van het jaar" is vorig jaar wel geble ken: toen nog Simca Horizon en nu Talbot Horizon. De uit verkorene heeft de Franse fa briek met voor een fikse te rugval kunnen behoeden. Gepn wonder, gezien de wijze waarop de "auto van het jaar" tot "hobby van het jaar" is geworden 4*1; -V' v X f," —K c* Y <i f 9 i V Nelly Brands. 11 jaar. Lage Rijndijk 99. Leiden KAEPPEfcDOÖi Redactie: Anneloes Bronsgeest Pippi leefde bij het Pannikiek Volk. Hij had het best naar zijn zin. Maar op een dag was Pippi verdwaald. Dus beleefde hij zijn eigen avonturen. Pippi zwierf dag en nacht. Maar op een dag kwam Pippi een grot tegen. Hij dacht: "Zal ik er in gaan, ja of nee." Hij besloot om er wel in te gaan. Het was wel donker in die grot. Gelukkig had hij nog een paar toortsen bij zich. een paar vuurstenen en papier. Dus hij had geluk. Even de stenen bij elkaar, pa pier erbij, en nu bij de toortsende toorts was ook aan. Hij liep verder uren en uren, kilometers en kilometers. Maartoen kwam hij een grote spin tegen, hij pakte zijn zakmes en hout dat daar op de grond lag. Hij maakte er een scherpe punt aan. en gooide het naar de spin. "Raak" schreeuwde hij uit. Toen dacht hij: "Ik zal die pijl eruit halen, voordat ik andere gevaarlijke dieren tegenkom" Toen liep hij verder. Een kilo meter 3 of 4 verder kwam hij een beer tegen die maakte hij ook met de pijl dood. Toen zei Pippi: "Zo dat is ook voorbij, al die en ge dieren pffff'. Verder kwam hij allemaal vleermuizen tegen. Pippi kreeg er kriebels van, hij zei: "Wat eng hoor al die vleer muizen om me heen brrrrrbrrrrrr" Toen had Pippi honger hij dacht aan de beer die hij had doodgestoken hij keerde terug. Weer naar de vleermuizen. Hij sneed een stuk vlees van de beer af en deed het boven zijn toorts lekker gebraden vlees jamjamie. Hij ging weer terug naar de plek waar hij gebleven was. Weer door de vleermuizen toen hij veel verder was, was hij bij open lucht hij was natuurlijk heel blij. Maar wat ook nog hij was terug bij zijn volk Pan nikiek Volk de anderen waren natuurlijk ook blij en dan ook wel heel blij. En die avond had de Pannikiek Volk leuk feest. EINDE Akash Ramdas, 9 jaar. Leiderdorp. Er was een een kabouter die heette Pim. Hij belde Pam op. Maar zijn moeder zei dat Pam ziek was. Toen hij de hooi n op de haak wou leggen had hij een idee. Hij deed zijn jas aan en ging naar de groenteman en zei: een tros druiven, en vijf appels, En drie bananen zei Pim. De groenteman zei jij houdt zeker erg van fruit hè Ja. maar het is voor mijn vriend die ziek is. Toen hij bij Pam aanbelde zei Pim ik heb fruit mee genomen. Kom maar binnen dan kan je het fruit aan Pam geven zei de moeder van Pam. EINDE Robert Volmcr Lorentzkade 22 Leiden 10 jaar Hf!; .<r j Dieuwkc Wieringa, 8 jaar, Van Brouchovenlaan 9, Oc/ tgeest

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31