Meer evenementen in Groenoordhal dan ooit tevoren weidse agenda Criminelen stichtten brand in Wapen van Friesland Zoeterwoude krijgt nog dit jaar een buurtbus Vocalisten blinken uit in Kapelzaal Petitie voor burgemeester Vis Vreeken „brommend in „rijk der aow-ers Burgerlij ke stand ■BEBBEB*- ZATERDAG 12 JANUARI 1980 HILLEGOM - Door de arrestatie van de 34-jarige G.S. uit Tiel en de 29-jarige K. van W. uit Heemskerk is niet alleen de oorzaak van de brand in "Het Wapen van Friesland" opgelost, maar is tevens een groot aantal andere misda den opgelost. Volgens de politie zijn zij de hoofd verdachten. Zij waren het uitein delijk die met behulp van gasoli ne op drie plaatsen het voormali ge restaurant aan de Hoofdstraat in Hillegom in Brand hebben ge stoken in de nacht van 11 op 12 september. Als koppelbaas benadeelde G.S., door het niet betalen van sociale premies, de belastingen voor zo'n twee miljoen gulden. Samen met K. van W. stichtte hij brand in twee percelen in Tiel. Ook hiel den beiden zich bezig met de handel in vuurwapens, valse bankbiljetten van 100 gulden en valse rijbewijzen. De verdachten zijn verder aan de tand gevoeld over enkele gevallen van zware mishandeling en poging tot doodslag. De Haarlemmer H.S. wordt ervan verdacht zich nog schuldig te hebben gemaakt aan oplichting. De drie zitten nog in voorarrest. Het personeelslid van Teekens is op vrije voeten gesteld omdat hij nog geen strafblad heeft. "Het wapen van Friesland" werd ongeveer twee jaar geleden ge kocht door Teekens Bouwpro- moties, gevestigd aan de Heren gracht in Amsterdam. Aanvan kelijk was het de bedoeling het pand te blijven exploiteren als horecagelegenheid. Maar daar zag men al gauw vanaf omdat de zaak al enkele keren failliet was gegaan. Teekens ontwikkelde toen een nieuwbouwplan voor de bouw van winkels, woningen en een kleine parkeergarage. Tee kens en de gemeente Hillegom bereikte overeenstemming over de verkoop van de grond van het oude politiebureau, dat ook in de bouwplannen zou worden be trokken. Bij de aankoop van het pand was niet duidelijk geworden dat het restaurant op de lijst van be schermde monumenten was ge plaatst. Vlak voor de brand ver nam het personeelslid H.I.M.H. (40) van Teekens dat de kans be stond dat er geen sloopvergun ning zou worden afgegeven. Vanaf dat moment heeft Amster dammer H.I.M.H. acties onder nomen het pand te gronde te rich ten. Voordat het echter zover was verhoogde H. de brandverzeke ring van zo'n 50.000 gulden naar 250.000 gulden. Dat was, zo ver klaarde H., op aanraden van een bevriende relatie bij een verzeke ringsmaatschappij. Diefstal H.I.M.H., die grote mate van bewe- gingsvrijheid geniet bij Teekens Promoties, gaf een Haarlemse sloper opdracht twee antieke gie tijzeren pilaren van de serre te verwijderen. De sloper schakelde op zijn beurt de 34-jarige G.S. en de 29-jarige K. van W. in. Met het verwijderen van de pilaren na men de mannen ook polshoogte in het gebouw. Door oplettend heid van omwonenden konden de daders worden aangehouden. Daardoor waren hun namen be kend bij de politie. Na de brand, die woedde in de nacht van 11 op 12 september, viel de verdenking al gauw op de drie mannen en ook op projectleider H. van Teekens. Tijdens het verhoor van de man nen over de diefstal hadden zij al toegegeven in opdracht te heb ben gehandeld van Teekens. H. ontkende dit aanvankelijk, maar gaf later toe de opdracht wel te hebben gegeven. Hij verklaarde niet geweten te hebben dat van een onder monumentenzorg vallend pand zonder toestem ming van die dienst iets mag worden verwijderd. Het vertrouwen van de gemeente Hillegom in Teekens is wel ge schaad maar nog niet verloren, zo zei burgemeester drs. J. Hermans tijdens een gisteren gehouden persconferentie. De gemeente ziet graag dat het "gat" in de Hoofdstraat snel wordt gedicht. Daar komt nog bij dat de gemeen te voor de grond van het oude po litiebureau, dat ook in de nieuw- bouwplannen is opgenomen, een bedrag van 600.000 gulden krijgt. En dat is een aardig centje voor een armlastige gemeente als Hil legom waar elke gulden moet worden omgekeerd. Een deel van het geld is al betaald als een soort garantie. Als de bouwplannen geen doorgang vinden moet Hil legom die aanbetaling met rente teruggeven aan Teekens. De ge meenteraad heeft de plannen van Teekens al goedgekeurd. Een aanvraag voor een bouwvergun ning komt binnenkort ter sprake tijdens de vergadering van het college van burgemeester en wethouders. Burgemeester J. Hermans verwacht dat die ver gunning zal worden verleend. HENK VAN DER POST LEIDEN - Voor de Leidse Groenoordhallen moet 1980 een uitstekend jaar worden. Vooral het aantal evenementen dat dit jaar in de hal aan de Willem de Zwijgerlaan wordt gehou den geeft ten opzióhte van het vorig jaar een flinke stijging te zien. "Ten opzichte van 1979 is het een stijging met twintig procent. Het is zelfs nog iets beter dan het topjaar 1978", zo zei Groenoord- hallen-directeur André de Jong gisteravond op de drukbezochte nieuwjaarsreceptie in de bistro van het hallencomplex. Terugblikkend op het afgelopen jaar constateerde hy dat de sport activiteiten in de hallen stabiel zijn gebleven. Wel kon als gevolg van de strenge wintermaanden een groot aantal buitensporters tijdelijk onderdak krijgen in de Groenoordhallen. Voor dit jaar verwacht directeur De Jong geen spectaculaire veranderingen. "Er gaat geen sport weg en er komt geen sport bij." Wel zal er verder worden gewerkt aan de plannen om te komen tot de bouw van een sporthallen- complex in de buurt van de Groenoordhallen, zodat de laat ste hallen alleen voor de vee markt en de evenementen benut kunnen worden. De Leidse veemarkt heeft het af gelopen jaar de plaats als derde markt van ons land weten te be houden. Voor dit jaar wordt een lichte stijging van de aanvoer verwacht. Nieuw voor Leiden is LEIDEN - Met het optreden van de alt-mezzo Jard van Nes en de ba riton Meinaard Kraak is gister avond in de Kapelzaal van K. en O. wederom het bewijs geleverd, hoe uitermate zinvol deze vokale serie is. Ook nu weer twee voca listen die op kunstzinnige wijze van hun grote kwaliteiten heb ben getuigd. Ons land heeft op dit Emmy Verhey schittert op concert in Rij ns aterwoude RIJNSATERWOUDE - In de Woudse Dom van Rijnsaterwou- de trad gisteren het door de Wou denaars lang verwachte concert van Emmy Verhey en Frederic Meinders plaats. Een uitverkocht huis, gehuld in een sfeervol kaarslicht door de brandende kroonluchters en omgeven door distinctie en een zweem van nostalgische cultuur, en in zo'n omgeving komen de zoete tonen van de "klassieken" meer dan goed tot hun recht. "Klassiek" kan men het recital be slist noemen: Mozart, Brahms en Beethoven vulden het program ma en bleken een uitstekende keuze. Net zo als de uitvoering ui teraard, die in ieder geval de in tentie van de mzuiek duidelijk naar voren bracht. Pianist Frede ric Meinders moest op het laatste moment de ziek geworden Carlos Moerdijk vervangen, maar deed dat zo goed, dat ondanks enkele onbeduidende onritmischheden, het samenspel welhaast perfect was. Nu zullen de beide musici in het verleden wel vaker samen zijn opgetreden, doch onver wachts te moeten invallen houdt toch altijd een zeker risico in. Het pleit voor het vakmanschap van het duo dat zy hier uitstekend in slaagden. Begonnen werd met de sonate in G. KV 301 van Mozart; een aantrek kelijk stuk muziek vol charme en van bedrieglijke eenvoud. Maar het hoogtepunt voor de pauze lag natuurlijk op de sonate nr. 2 in A (opus 100) van Brahms, en dan vooral het eerste deel hieruit (al legro amabile). Met een .fantasti sche souplesse maar bovendien met een bezieldheid en intensi teit wist Emmy Verhey deze so nate tot klinken te brengen. Een vakvrouw van groot formaat; maar daf 'was eigenlijk al bekend. PETER VAN MUIJEN de termijnmarkt voor levende varkens waarvan directeur De Jong erg veel verwacht Verder vertonen de exportwegingen van varkens (het afgelopen jaar zo'n 1000) een opmerkelijke vooruit gang. Vraag blijft of het wat latere aan- vangstijdstip van de veemarkt gehandhaafd kan blijven. Vol gens de Groenoordhallen-direc- teur dreigen daardoor problemen te rijzen bij de slachthuizen. Wat de evenementen betreft was 1979 voor de Groenoordhallen een minder goed jaar dan 1978. Het jaar 1980 moet dat meer dan goedmaken. Directeur De Jong zei gistermiddag dat er een zeer redelijke spreiding van de beur zen is en dat voor de Leidse regio het verzadigingspunt in het zicht komt. "We kunnen er nog hoog uit één of tweee publieksbeurzen bij hebben, dan is de grens be reikt." Voor dit jaar staat by de Groenoordhallen nog een groot project op stapel. Dat is de bouw van een regiekamer, zodat zowel de licht- als de geluidsvoorzie- ning in de verschillende ruimten vanuit één punt kan worden ge regeld. i het actiecomité huisvesting i LEIDEN - Het actiecomité huisvesting voor scholie- rén en werkloze schoolverlaters heeft burgemeester Vis gistermiddag een petitie aangeboden. In de peti tie staan de eisen vermeld zoals deze ook tijdens de bezetting van het pand Breestraat 24 (vorige maand) werden bekendgemaakt. Het comité, dat zich onder steund weet door een groot aantal Leidse instellin gen, verwacht binnen drie maanden antwoord van de gemeenteraad. Komt dat er niet dan gaat het ac- gebied zo veel te bieden en m verhouding korrten hier zo weinig van deze jonge kunstenaars aan bod. Onbegrijpelijk. Meinaard Kraak was gisteravond uiteraard de meest veelzijdige in stemgebruik en in artistieke be leving. Aangrijpend en drama tisch was hij in de 6 Monologen van Fr. Martin, waarin ook pia nist Gerard van Blerk zeer be trokken was. Hier toonde hij de sterkste zijde van zijn talent. Hij heeft een dramatisch beeldend vermogen die sterk aanspreekt. Natuurlijk, weergaloos liet hij de drie fabels horen van Caplet op tekst van La Fontaine. Geestig en met veel esprit gebracht; ook dat is een zijde van Meinaard Kraak. Jard van Nes, een nog jonge zan geres, is eveneens een groot ta lent. Zij heeft een opmerkelijke stem, een alt-mezzo, die men ze ker niet in de eerste plaats toe denkt aan een lied-vertolkster. Heel knap zoals zij haar stem in deze richting toch dienstbaar weet te maken. Haar zeggings kracht is goed ontwikkeld, maar vooral in de Franse liederen (De bussy) zou nog wat meer kleur kunnen. Overigens, haar taalge bruik is voortreffelijk. Ofschoon Jard van Nes een groot volume heeft, moet zij er toch voor waken in de forti niet te forceren. Zy is een van die jonge vokalisten, van wie ongetwijfeld nog meer te verwachten is dan hetgeen zij gis teravond zo overtuigend muzi kaal liet horen. Gerard van Blerk neemt in dit "driemanschap" een grote plaats in. Hij heeft zich verdiept in tekst en muzikale inhoud en heeft dit ook'prachtig uitgedragen. BEP RIJNDERS LEIDERDORP - In sportschool Van Houdt aan de Leiderdorpse Luykendreef worden vanmiddag de jaarlijkse schooljudowedstrij- den gehouden. Aan dit toernooi nemen 14 scholen deel. De finale van dit festijn zal om ongeveer 5 uur plaatshebben. 55 OEGSTGEEST - De bromfietsende gemeentesecretaris van Oegstgeest, Jacobus Vreeken, kreeg ter gelegenheid van zijn pensionering van bur gemeester Scheenstra gistermiddag een nieuwe gemotoriseerde twee- wieler cadeau. Ook verleende Scheenstra, de scheidende gemeentese cretaris die tevens zij veertigjarig jubileum als ambtenaar van Oegst geest vierde, het ereburgerschap van de gemeente. Tijdens de door honderden belangstellenden bezochte afscheidsbijeen komst van de jubilaris, spoorde raadslid prof. Van Veen Vreeken aan zijn memoires te gaan schrijven. De daarvoor benodigde schrijfmachine werd hem hierbij uit waardering voor zijn werk door de raadsleden aangeboden. Naast vertegenwoordigers van verschillende plaatselijke verenigingen en organisaties was ook de enkele maanden geleden ge pensioneerde oud-burgemeester Van Eysinga voor dit afscheid uit Friesland overgekomen. Hij nam niet zozeer afscheid van Vreeken maar riep hem juist een "hartelijk welkom in het rijk der gepensioneerden toe". In tegenstelling met wat zijn gewoonte is stond Vreekens af scheidswoord dit keer niet op rijm. "De inspiratie k wam niet", zo zei hij. ZOETERWOUDE - Mogelijk krijgt de gemeente Zoeterwoude dit jaar de beschikking over een buurtbus. Het gaat hier om een busje voor maximaal acht perso nen dat een lijndienst zal gaan onderhouden tussen de afgele gen gedeelten van het dorp. In het jaar 1977 is er namelijk een landelijk experiment van start gegaan met bussen die rijden in gebieden die een geringe bevol king hebben of een geïsoleerde ligging. Deze gebieden lenen zich vaak niet voor ontsluiting met het gebruikelijke openbaar vervoer. De kosten lopen daar te hoog voor op. Omdat er in de bedoelde afgelegen gebieden toch een sterke behoef te blijkt te zijn aan openbaar ver voer is er een "buurtbusproject" gekomen. Er werd een proef ge nomen in voorlopig een vijftal gebieden in geheel Nederland, te weten Friesland, Groningen, Noord-Brabant, Limburg en Zuid-Holland, de bedoeling is dat de bevolking nauw bij het ex periment is betrokken. Zo is het LEIDEN - Geboren: Amal, zoon van A. Kaddouri en H. Ouraghi; Joost Jozef Jo hannes, zoon van G. P. M. Bakkeren J.S. M. Opdam; John. zoon van D. J. Klin kenberg en H. Smeltink; Henriette Su- sanne, dochter van J. Haasnoot en P. J. Francken; Arend Jeroen, zoon van K. van der Plas en L. den Hollander; Nigel George, zoon van P. I. Bellaard en C. Meulendijk; Afoe, zoon van K. H. Tan en J. M. Engel; David, zoon van G. A. van den Burg en C. M. Noteboom; Albert Pieter, zoon van A. van Ryn en P. E. Ek- kebus; Thomas Wilhelmus, zoon van C. C. Verplancke en H H. M. Heemskerk; Philip Coinelis Patrick, zoon van R. Louwrier en .D- J- E. de Boer; Ronald Johannes Maarten Cornelis, zoon van L. P. C. van Dijk en G. G. van Wyk; Patrick Edward, zoon van M. J. van der Heiden en H. H. Boer; Melluda, dochter van A. Ayat en J. Belani; Annet, dochter van W. P. Rietkerk en J. Vogelenzang; Iris, dochter van W. Griekspoor en C. J. M. Mecuwissen; Conrad Alexander, zoon van B. D. de Mooij en C. M. Yon; Jeroen, zoon van K. L. van der Steen en P. C. M. Vooijs; Caroline Hendrika, dochter van J. Glasbergen en H. van den Oever. Ri chard, zoon van J. Brandt en J. van An- del; Wouter Jan. zoon van J. van Hunnik en E. van Rossum; Simone. dochter van A. van Duijvenbodc en A. G. M. Mooije- kind; Antonius Nicolaas, zoon van W. 11 Kosters en R. Vaal; Johanna Karina, dochter van J. C. van Duijn en W. E. van der Bent; Annelies Margaretha, dochter van A. Duijndam en G. van Rijn; Neeltje, dochter van T. van der Plas en N. Barn- hoorn. Overleden: J. van Beek (1947); A. van der Hoogt (19U2); J. Kosto (1912), echtg. van N. Bodrij; G. Zoerink (1890), gehuwd geweest met P. Oostendorp; P. J. Duk 1934); CE. Denekamp (1911), echtg. van R. M. van Rhee; H. van Houten (1910); G. Root (1933): A. Spek (1932); C. C. van Leeuwen (1904), gehuwd geweest met P. Bogaards; A. Singeling (1905): C. van Houten (1888), gehuwd geweest met B. L. Schalks; N. A. Doove (1928); A. C. A. Al 1914); M. Knook (1972); B. F. Ki uysen (1916). Zaterdag Augustinus - Ra] tiecomité over tot verdere acties om de huisvestings situatie voor scholieren en werkloze schoolverlaters te verbeteren. Het actiecomité eist ondermeer verla ging van de leeftijdsgrens voorinschrijving bij Huis vesting, meer goede en betaalbare woningen, uit breiding van de bouw voor één- en tweepersoons huishoudens en aanpassing van de huurprijs aan het inkomen van de jongeren. dagelijks bestuur in handen van zogenaamde buurtbuscomitees waarin bewoners zitten van het gebied waar de bus rijdt. Het busje wordt ook bestuurd door vrijwilligers, die er totaal geen salaris voor ontvangen. In de vijf gebieden bleek het buurt busexperiment zo succesvol dat het ministerie van verkeer en wa terstaat in 1978 besloot nog vijf projecten op te zetten. De ge meente Zoeterwoude heeft zich toen als gegadigde aangemeld omdat het openbaar vervoer tus sen verschillende Zoeterwoudse woonkernen geheel ontbreekt. Hoewel Zoeterwoude bepaald niet de enige gegadigde was, kwam eind 1978 het bericht van de minister dat de Zoeterwoudse kernen heel goed voor een bus in aanmerking kwamen. Het Zoeterwoudse gemeentebe stuur roept nu vrijwilligers op om te komen tot het zogenaamde buurtbuscomité. Is het mogelijk om voldoende chauffeurs te ver zamelen, dan lijkt er in Zoeter woude niets meer in de weg te staan voor het verkrijgen van een bus. In de gemeente Berkenwoude heeft men trouwens al een tijdje ervaring met de buurtbus. Deze gemeente was twee jaar geleden de eerste van de vijf gebieden die een bus kregen toegewezen. De heer Pot, één van de vrijwillige chauffeurs: "De minister zelf heeft de bus toendertijd officieel in gebruik gesteld. De buurtbus werkt hier uitstekend. We zijn in totaal met 22 vrijwilligers en daardoor wordt het mogelijk driemaal per dag een rit van 35 kilometer te maken, veel mensen zijn daarmee geholpen, want het gebruikelijke openbaar vervoer ontbreekt hier totaal." Stadsgehoorzaal - Keytownfestival van 8-02 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, vanaf 21 Zondag LeidenLeids Vrijetijdscentrum - volks- dansinstuif met het Bulgaarse orkest "Emil Kolev", 20 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Maandag Leiden Stadhuis - 19.30 uur gemeenteraad. Synagoge - Korevaarstraat, lezing van dr. B.N. Bachra over het Palestina- vraagstuk, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "Messer im Kopfvan Reinhard Hauff, 20 en 22.15 uur. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van "De postzegel vrienden", 20 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama- teurfotografie, 20 uur. Leidse rechtswinkel - maandag, woens dagochtend van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdagavond, van 18.30-20.30 Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhavedistrict, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za 12, F.B. Kruis, Kla proos 34, tel: 126371. Zo 13, H.J. Klaas- sen, Witte Singel 69, tel: 123089. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za 12, J. van Gent, Zoeterwoudse Singel 28, tel: 122538. Zo 13, A. van Luijk, Wasstraat 2a, 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west za 12, B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123. Zo 13, A. Boer, Kennedylaan 46, tel: 310420. Voor de praktyk van de doktoren Groe- neveld, R. van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, van Tol en Verhage, wordt de weekenddienst waargenomen door J. Reinders, Gerard Brandtstraat 29, tel: 760947. Spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 uur. Leiderdorp - J. van Beek/L. van de Le den, Hoofdstraat 8, 894539. Oegstgeest -. J.W. de Haan, Oraiyelaan 26, tel: 156505. Voorschoten - za 12, C. Meijer, Rou- cooppark, tel: 2493. Zo 13, B. Schotanus, Leidseweg 305, tel: 071-766462. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711-10030. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11-18 jan. door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 120502. Apotheek Beker, Kem- penaerstraat lb, tel 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interlcruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Leiden - voor de praktyk van Muurling/ Roest/Helder A.W. Helder, Herme lijnvlinder 23. Voor de praktyk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel 153266. B.H. Boer, Bos- huizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2