„Dialoog is beste weg Corruptie in Venezuela Corruptie in Tsj.Slowakije Gevaarlijke misverstanden Egyptische ambassadeur in Israël: J J ZATERDAG 12 JANUARI 1980 ASSOEAN - „Er zal geen algehele normalisering van betrekkingen tus sen Israël en Egypte komen als er geen echte vooruitgang wordt ge boekt bij de autono- miebesprekingen". De eerste ambassadeur van Egypte in Tel Aviv, Saad Murtaba (57), windt er geen doekjes om. Anders dan zijn collega Ben Elissar, de aanstaande Israë lische ambassadeur in Cairo, lijkt Murtaba niet of nauwe lijks emotioneel bij zijn be noeming betrokken. „Het is met een diplomaat in zekere zin als met een soldaat. Hij dient de belangen van zijn land waar dat nodig is, voor Egypte en de Arabische broeders. Ik ben een realist. Ik geloof dat een dialoog de beste weg is om de belangen van Egypte en de Arabieren te dienen" t Saad Murtaba De aam Saad Murtaba was tot i week geleden niet alleen in Israël, maar ook in Cairo vrijwel een onbekende. Hoofd van de persafdeling in Cairo, maar voor journalisten nauwelijks bereikbaar, en voormalig ambassadeur in Marokko. Het schijnt dat Murtaba, voor wie de benoe ming als een donderslag bij heldere hemel kwam, van Is raël niet veel méér weet dan dat het bestaat. Hij is tot dus ver nog nimmer bij contacten en onderhandelingen met Is raël betrokken geweest, en Is raëlische journalisten in As- soean, die met hem hebben kennis gemaakt, waren ver baasd over zijn buitengewoon Murtaba vertegenwoordigt de harde lijn van zijn superieu ren op het ministerie van bui tenlandse zaken, die niet al tijd door president Sadat wordt overgenomen. Over het hoofd van zijn ministerie heen neemt Sadat soms be sluiten samen met Begin die regelrecht ingaan wat een man als minister Ghali zegt. Maar de lijn van buitenlandse zaken is: zonder Israëlische concessies geen echte vrede met Egypte. Ondanks het be staan van ambassades eerder een toestand van geen oorlog en geen vrede. Op 26 februari zal Murtaba naar Tel Aviv reizen. Volgens het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken zullen echter de ambassades al op 26 januari worden geopend. Klopt dat? Murtaba: „Er is overeengekomen dat de am bassades niet later dan 26 fe bruari opengaan. Het kan dus eerder, maar dat hoeft niet". - U zegt geen volledige en nor male betrekkingen zonder autonomie. Maar er zit geen schot in omdat de Palestijnen niet meedoen. „De Palestijnen doen niet mee omdat er geen schot in zit". - Bent u van plan vanuit Tel Aviv met de Palestijnen con tact op te nemen? ,Nee. De bezette gebieden zijn geen deel van Israël, maar als zij mij willen zien dan zal ik een gesprek met Arabische broeders niet weigeren". - Het lijkt alleszins reëel om te veronderstellen dat er geen overeenstemming bereikt zal worden als de streefdatum voor de vrede in mei bereikt is. Wat zal Egypte dan doen? „Wat kunnen we doen, moeten we soms oorlog voeren? Of zullen de Verenigde Staten in een verkiezingsjaar Israël on der druk zetten? Dat is wat er moet gebeuren: Amerika en Europa moeten Israël onder druk zetten. Maar ik ben van nature een optimist. Mis schien dat de huidige ont wikkelingen in het Midden- Oosten de Israëli's tot de ge dachte brengen dat zij con cessies moeten doen. En an ders zullen wij naar andere al ternatieven zoeken. Mis schien Genève of de Verenig de Naties, of iets anders. In ieder geval: volledige norma lisering van de betrekkingen is alleen mogelijk naarmate de autonomieonderhande- lingen vorderen met onze Is raëlische vrienden... eh bu- - Vrienden of buren? „Buren". Er is bij de normalise ring geen haast. Er staat in het vredesverdrag dat onderhan delingen over een handels verdrag en een luchtvaart- overeenkomst een halfjaar na het begin van de normalise ring moeten beginnen". - Maar gaan de grenzen, die Be gin en Sadat al in mei van het vorig jaar open hebben ver klaard, nu echt open op 26 ja nuari? ,Het is nog te vroeg om daar iets van te zeggen". - U zei zoéven dat Israël onder de dwang van de huidige ontwikkelingen in het Mid den-Oosten wellicht conces sies zal gaan doen. Het tegen overgestelde lijkt mij waar schijnlijker. .Dat is ook mogelijk, maar ik zei u al: ik ben een opti mist". - Een ander onderwerp. Weet u iets van zionisme af? „Ik heb er boeken over gelezen. Ik heb dinsdag met premier Begin kennis gemaakt. Hij heeft me toegezegd mij te helpen om mijn missie te ver gemakkelijken". Maar is zionisme voor u, als Egyptenaar, niet een bittere pil om te slikken? „Niet wij moeten die pil slik ken. maar de Israëli's. Wij hebben er geen bezwaar te gen dat het joodse volk in het land woont. Maar tegen ex pansie zeggen we „nee". We slikken wat we willen slikken - niet meer en niet min der". - Uw benoeming in Israël heeft wellicht een verdere ver slechtering tot gevolg met de Arabische wereld. Met name de betrekkingen met Saoedi- Arabië zijn buitengewoon slecht. Is een Arabische boy cot voor iemand als u, die voor de Arabische zaak en eenheid jaren heeft gewerkt, niet frustrerend? „De contacten tussen Egypte en de Arabische wereld zijn niet verbroken. De betrekkingen tussen de volkeren gaan door. Wij voelen ons niet geïso leerd. Ook zij willen vrede sluiten, maar ze zijn het niet met onze tactiek eens. Saoedi- Arabië is niet vijandig. Zy hebben alleen het vredesver drag niet begrepen. Wij stel len ons echter niet vijandig op tegen Saoedi-Arabie". - Maar Saoedi-Arabië wel te genover u. Koning Chaled heeft vorige week tegen de vroegere Amerikaanse am bassadeur in Cairo, Herman Eilst, gezegd dat hij Sadat's hoofd wil zien rollen. „Ik heb het u al gezegd: ik dien de belangen van Egypte en de Arabieren, zelfs als ze mijn hoofd willen zien rollen. Ik ben alleen maar ambassa deur, geen god". JAAP VAN WESEL CARACAS - Minister Van der Klaauw heeft Venezuela vo rige week tijdens zijn bezoek aan Caracas een „democra tisch" land genoemd, dat „verder denkt" op het gebied van buitenlands beleid en waarmee „een dialoog moet worden geopend". Maar met deze diplomatieke taal wordt de Venezolaanse werkelijk heid niet beschreven. Tijdens het bezoek van Van der Klaauw stonden de kranten in Caracas vol over het werk van de onderzoekscommissie tegen ongeoorloofde verrij king, de CIEI. Het is een spe ciale commissie, met goed keuring van president Herre- ra Campins in het leven ge roepen, om uiterst voorzich tig licht te brengen in de tien tallen financiële malversaties waarvan ex-president Carlos Andres Perez door de publie ke opinie wordt verdacht. Deze week boog de CIEI zich over een parlementair rap port, dat manipulaties bij de aankoop van zes Italiaanse fregatten in 1977 behandelt. De parlementscommissie kwam onlangs tot de conclu sie dat er geld onder tafel was verdwenen, maar was niet bij machte (of van zins) om de begunstigden te noemen. De ongeoorloofde handelingen rond de aankoop van deze fregatten maken deel uit van het meest geruchtmakende schandaal dat Venezuela de afgelopen jaren heeft gekend. Op 18 juli 1978 werd op klaar lichte dag de advocaat Ramon Carmona Vasquez in Caracas op straat doodgeschoten. De moordenaars, zo wist de pers enige tijd later te melden, wa ren leden van de GATO, het elitekorps van de Venezo laanse misdaadpolitie. Beetje bij beetje begonnen de onthullingen in elkaar te pas sen en te wijzen naar Manual Molina Gasperi, de directeur van de Venezolaanse mis daadpolitie: hij zou opdracht tot de moord hebben gegeven om te voorkomen dat er een fraude aan het licht zou ko men, waarbij hoge politici waren betrokken. Het Italiaanse weekblad Ex- presso zorgde op 25 maart 1979 voor nieuwe sensatie. In een uitvoerig en gedetailleerd artikel werd gesuggereerd dat Molina Gasperi in bescher ming was genomen, omdat hij alles wist van de financiële gang van zaken bij de aan koop van zes Italiaanse fre gatten. Daarbij was volgens Expresso zo'n 60 miljoen dollar te veel betaald, een be drag dat later als commissie zou zijn uitgekeerd aan diver se bekende personen. De be langrijkste begunstigde zou Cecilia Matos zijn; een zeer in tieme vriendin van Perez. Expresso meldde dat zij kort na de aankoop van de fregat ten 40 miljoen dollar had bin nengekregen op diverse in het buitenland lopende bank rekeningen. De CIEI, die woensdag het fi nanciële schandaal waar „Wa- tergato" omdraaide oppakte, ontmoet steeds meer tegen stand van politici. En vele Venezolanen geloven dan ook dat de Commissie spoedig zal worden „gereorganiseerd" en de onderzoeken in de ijskast zullen worden gestopt. Zij wijzen op het feit dat de voor zitter van de CIEI heeft aan gekondigd binnenkort ook ex-president Perez in staat van onderzoek te zullen stel len, terwijl nu ook de COPEI (de partij die samen de AD in Venezuela de politieke dienst uitmaakt) liever de AD-leider gerehabiliteerd ziet. Carlos Andrez Perez is niette min tussen 1974 en 1975 uit gegroeid tot een van de rijkste mannen van Latijns-Ameri ka. De aankoop van de zes fregatten vormt slechts een fractie van de financiële mal versaties die hebben plaats gevonden. Of Herrera Cam pins wèl bestand is tegen het grote geld moet nog blijken. Heel wat Venezolanen zijn daar sceptisch over. Zij zien in de eerste plaats de staking van de bouw van volkswo ningen wegens „geldgebrek" Dat Herrera Campins „verder denkt" op het gebied van de buitenlandse politiek kan hen weinig schelen. ROB SPRENKELS WENEN - Tsjechoslowakije staat er volgens regeringsau toriteiten economisch be roerd voor. Het vijfjarenplan is nu al mislukt en de officieel vastgestelde produktiecijfers zullen niet worden gehaald. Hooggeplaatste Tsjechoslo- waakse functionarissen heb ben openlijk gezegd dat voor al corruptie de oorzaak is van deze economische malai se. Aan het lopende vijfjarenplan dat einde 1980 afloopt, vall niets meer te redden. Het is overduidelijk dat de resulta ten ver beneden de verwach tingen blijven. Voor de eerste keer is officieel toegegeven dat Tsjechoslowakije kampt met inflatie en tekorten. De regering doet nu pogingen het volk daarvoor een verkla ring te geven. De minister voor Openbare Controle, Vlastimil Svoboda, heeft in een interview in een vooraanstaande Praagse krant gezegd dat zijn ministe rie 77.180 klachten uit de be volking heeft gekregen. De meeste klachten gaan over het niet in acht nemen van de officiële openingstijden van winkels, het zich niet houden aan de vastgestelde prijzen en het achterhouden van goede ren, waaraan een tekort is, om ze onder de toonbank te ver kopen tegen zwarte-markt- prijzen. Niettemin blijft de Tsjechoslo- waakse consument vaak rondlopen met een lege bood schappentas, omdat wat hij wil kopen er voor langere tijd niet is. Wanneer iets komt, is onvoorspelbaar en de artike len waar het om gaat, variëren van zout en azijn tot tandpas ta en lucifers. Deze artikelen zijn er eenvoudig niet als ge volg van slechte plan ning. In zijn nieuwjaarsrede heeft de communistische partijleider Gustav Husak openlijk het „bureaucratische egoïsme" aan de kaak gesteld. Hij ver klaarde dat het onmogelijk is zich te verlaten op de leve ringstijden, het assortiment en de kwaliteit van artikelen, die door één ministerie wor den gecontroleerd, laat staan artikelen waarvan de produk- tie afhankelijk is van de com petentie van twee of meer de partementen. Iedere bureau craat, zei hij, denkt alleen aan zijn eigen belangen en heeft er geen begrip voor hoe hij op die manier anderen voor gro te problemen stelt, in het bij zonder de consument. Het gemiddelde inkomen van de Tsjechoslowaakse arbei der is sinds 1975 met 21 pro cent gestegen, maar de pro- duktiviteit is met 4,4 procent achtergebleven bij de nage streefde economische groei. Door het mislukken van de voorgenomen ontwikkeling van de export van machines, mislukte suiker-, hop- en le vensmiddelen oogsten kon een verbetering van de han delsbalans niet worden ge realiseerd. De stijging van de levensmiddelenprijzen had gecompenseerd kunnen worden door het reële inko men ietwat te laten stijgen, een redenering die op zich al inhoudt dat Tsjechoslowakije toegeeft dat er sprake is van een inflatietrend. Corruptie is evenwel de diep ingewortelde ziekte, die aan de grondvesten van een so cialistische economie kleeft, en dat niet alleen in Tsjecho slowakije. Zowel vice-premier Hula als partijleider Husak hebben niet mis te verstane waar schuwingen laten uitgaan te gen corruptie en misbruik van privileges. Met alle he vigheid is aangedrongen op verhoging van de produktivi- teit. Het aantal burgerambte naren is teruggebracht met één procent. In de onkosten- rekeningen van de burger ambtenaren is meedogenloos het mes gezet, in het bijzon der voor zover het buiten landse reizen betreft. Het aan tal dienstwagens en de hoe veelheid brandstof die ervoor nodig is, is teruggeschroefd naar het peil van 1975. ANTON KOENE Instituut Burgerraadslieden, 2311 EK Leiden, Koornbrugsteeg 7. Telefoon 071-143171. Mevrouw L. die al jaren stond ingeschreven bij Bureau Huisvesting is eindelijk aan de beurt. De gebreken aan de woning, waarin ze al zoveel jaren heeft gewoond, begin nen eigenlijk steeds meer op haar zenuwen te werken. Ze neemt zich dus voor om goed uit te kijken als haar een wo ning wordt aangeboden; ze wil ook wel eens goed wonen. Bovendien is ze het langza merhand ook beu geworden om in een smalle straat te wo nen. Ze hoopt nu op een mooie zonnige woning met een ruim uitzicht. De woning nu, die door toedoen van Bureau Huisvesting wordt aangeboden, voldoet niet aan haar wensen. Ze vindt haar te duur en ook het uitzicht is niet alles. Huur subsidie aanvragen vindt ze maar griezelig, omdat je niet weet of die subsidie de ko mende jaren ook nog ge handhaafd blijft. Ze weigert de woning en wacht een vol gende aanbieding af. Daarbij verkeert zij in de veronder stelling, dat zij drie maal mag weigeren, voordat er proble men ontstaan. Bovendien, zo meent zij, kan zij dan nog al tijd zelf een woning gaan zoe ken, die zij dan vervolgens kan 'aanbrengen' bij Bureau Huisvesting. Dit bureau zou die 'aangebrach te' woning dan wel aan haar moeten verhuren. De opvatting van mw. L., datje een woning drie maal mag weigeren is al even onjuist als de andere gedachte die ze heeft over het 'aanbrengen' van huizen. Beide misverstanden komen erg vaak voor. Zij zijn gevaar lijk bovendien, omdat men sen op deze manier, na jaren lang wachten hun rechten op een andere woning vergooien enkel en alleen omdat zij niet op de hoogte zijn van de juiste gang van zaken. Over dit soort gevaarlijke misverstanden zullen wij de komende weken in deze rubriek stukjes schrijven. Hoe zit het dan wel met het wei geren en aanbrengen? Telkens als je een woning van Bureau Huisvesting weigert, moetje maar afwachten wan neer er een nieuwe aanbie ding komt. Gezien de grote woningnood is dat natuurlijk heel begrijpelijk. Als de wo ning wordt geweigerd op mo tieven die voor Bureau Huis vesting aanvaardbaar zijn (te klein volgens de normen, niet in overeenstemming met de medische indicatie), volgt er binnen korte tijd een nieuwe aanbieding. Wanneer, dat hangt af van wat er op dat moment beschikbaar is in de categorie, waarvoor je staat ingeschreven. Wanneer je echter weigert op gronden die niet acceptabel zijn voor Bu reau Huisvesting (geen mooi uitzicht, geen lust om huur subsidie aan te vragen) volgt er nog één aanbieding. Dan is het afgelopen. Het verdient dus aanbeveling, om niet zo maar te weigeren; eerst even orienteren bij Bu reau Huisvesting, bij ons of bij een andere hulpverlenen de instelling, kan dus veel na righeid voorkomen. Aanbrengen? Vooral ouderen menen nog vaak, dat een opgespoorde le ge woning, die wordt gemeld ('aangebracht') bij Bureau Huisvesting ('evacuatiebu reau' zeggen veel ouderen), ook automatisch aan de aan brenger moet worden toege- Gelukkig is dat al lang niet meer zo. Gelukkig, omdat dat na tuurlijk een heel willekeurige wijze van toewijzing mogelijk zou maken, waarbij duur van een registratie en mate van dringendheid helemaal bui tenspel zouden worden gezet. Alle vrijgekomen woningen van de woningbouwcorpora ties en de Leidse Woning stichting worden in beginsel toegewezen op voordracht van Bureau Huisvesting. De ze voordracht komt tot stand, nadat is vastgesteld, dat de lege woning niet voor stads vernieuwing nodig is en na dat de woningbouwvereni ging intern heeft 'doorge schoven'. De voordracht zelf wordt opgesteld aan de hand van de registratiedatum: de langst ingeschrevenen ko men het eerst aan de beurt, tenzij er bijzondere omstan digheden zijn. Het is maar goed, dat de over heid een hele belangrijke vin ger in de pap heeft bij de wo ningtoewijzing. Bij een zo gi gantische woningnood als waar in Leiden nog steeds sprake van is, moet de verde ling van schaarse woningen niet aan particulieren worden overgelaten. Wprk wripprpn Een eveneens veel voorkomen de gevaarlijke misvatting ligt op een geheel ander terrein namelijk op het gebied van de sociale uitkering en het al dan niet aanvaarden van 'passen de arbeid'. Veel mensen den ken. dat je banen die het ar beidsbureau aanbiedt drie maal mag weigeren, voordat de uitkering in gevaar komt. Ook hier weer steekt het getal drie de kop op; dit getal moet voor velen wel een magische betekenis hebben. De gedachte is overigens on juist. Het weigeren van werk is nogal gevaarlijk en kan ze ker niet straffeloos drie maal plaats vinden. Een werkloze is verplicht 'passende' arbeid te aanvaarden. Ook bij de eer ste aanbieding. Over wat wel of niet passend is zijn alles bij elkaar vele honderden meters artikelen geschreven. Dat la ten we hier maar achterwege. Van belang is wel, dat een be paald werk eerder als passen de arbeid wordt beoordeeld naarmate de werkloosheid langer duurt. Elke keer als passende arbeid wordt ge weigerd kan de de uitkering in gevaar komen. In de prak tijk gebeurt dat ook. Ook hier geldt dus zeker niet drie maal is scheeprecht. Dit laatste misverstand komt overigens vaak voor in com binatie met een ander dat zo mogelijk nog onjuister is. De misvatting luidt de sociale dienst moet je altijd, onder welke omstandigheden dan ook, een uitkering geven. In ons land hoeft niemand van de honger om te komen." Met de pet Dat laatste is waar. Het eerste niet. Om in aanmerking te komen voor een werkloos heidsuitkering (WW. WWV, RWW) moet je onvrijwillig werkloos zijn. Wanneer je passende arbeid weigert, ben je niet onvrijwillig werkloos en kan de uitkering worden stopgezet. Het dan maar zo snel mogelijk gaan werken bij een uitzendbureau is in dit soort gevallen wel eens het enige dat erop zit. Doorgaans is de sociale dienst natuurlijk wel erg voorzichtig met het stopzetten of korten van uit keringen. Ook een bijstandsuitkering kan voor een deel of helemaal worden ingetrokken, wan neer je "onvoldoende blijk geeft van maatschappelijke verantwoordelijkheid", wan neer je er met de pet naar gooit, dus. Ook dit zal met de grootste zorgvuldigheid worden be keken door de sociale dienst, wanneer men overweegt om een dergelijke ingrijpende maatregel te treffen. Overigens zijn er natuurlijk mogelijkheden om by korting of intrekking van welke uit kering dan ook, in beroep te gaan tegen de maatregelen. Zoals uit een van onze vorige stukjes bleek moet je dan wel sterk in je schoenen staan en over een lange adem be schikken. En als dan ook een spoedvoorziening door de commissaris van de koningin niet noodzakelijk wordt geacht, zit er vaak inderdaad niets anders op te gaan lenen of naar een uitzendbureau te gaan. In de sfeer van de Algemene Bijstandswet moet er dan wel erg veel gebeurd zijn, d.it nu t door de beugel kan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29