Het chips rapport van de tien wijze mannen „Niet met armen over elkaar zitten afwachten hoe rest van wereld je voorbij snelt" ZATERDAG 12 JANUARI 1980 EXTRA PAGINA 25 We hebben net de eerste stap over de drempel van de jaren tachtig gezet, maar er zijn zwartkijkers die hun oudejaarsverhaal voor december 1989 nu al klaar hebben: de trend van tachtig, zo denken zij, wordt de trend van de ro bot, de onstuitbare op mars van de computer- maatschappij, de zege tocht van de chip. Als we de pessimisten mogen ge loven, is de naam van de man van het jaar, de man van het decennium, ook al bekend: Big Brother. Of we werkelijk in sferen terechtkomen waarin de almachtige staat, de alles en iedereen met elektro nische ogen beglurende en besturende Grote Broer uit George Orwells beroemde boek „1984" de scepter - de chipter? - zwaait is een vraag voor ons allemaal. Eind vorig jaar kwam het rapport uit van de Ad viesgroep Maatschappe lijke Gevolgen van de Mi cro-elektronica. Deze groep van geleerden uit verschillende disciplines adviseerde de regering de opmars van de chip be slist niet te stuiten, maar ze met gepaste maatrege len, onder andere ter voorkoming van een uit de hand lopende werk loosheid en met aange past onderwijs, te bege leiden. Meedoen dus, Door Reinier v.d. Loo Een chip is (in lekentaal) een plaatje silicium (grondstof: zand) waarop met onder andere fotochemische processen dui zenden elektronische schakelin gen kunnen worden geëtst. Het plaatje is niet groter dan enkele vierkante milimeters en kost in feite niet meer dan een dubbel tje. Het is met name de micro processor of micro-computer, de programmeerbare chip, die de bouw van uiterst gecompliceer de computerssystemen en van besturingscomputertjes voor apparaten makkelijker en goedkoper maakt. En de ont wikkeling van de micro-elek- tronica staat niet stil... maar met beleid, zodat we straks geen Balkanland worden tussen de ons om ringende en beconcurre rende landen, die al volop in de slag zijn om de enorme nieuwe markt te veroveren. De voorzitter van de ad viesgroep was prof. G. W. Rathenau, oud-directeur van het Natuurkundig Laboratorium van Phi lips, voormalig lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en oud-hoogleraar expe rimentele natuurkunde in Amsterdam. Met hem werd een langdurig vraaggesprek ge voerd. Prof. Rathenau Ik vrees voor een mogelijke klap bij de witte-boo rden mense n UTRECHT - „Ik ken die angst, ik heb ze zelf ook wel. Die vrees voor de robotisering. Die hui ver voor het verlies van je baan als een chip het zelfde werk sneller en goedkoper aan kan. Daarom hebben wij er in ons rapport ook zo dringend voor gepleit dat de opmars van de chips, van de micro- elektronica, zorgvuldig wordt begeleid. Dat de overheid voorkomt dat technici ons ringeloren. Dat de regering maat regelen neemt om een explosieve werkloos heid te voorkomen. Dat er een nationaal cen trum komt waar „chip- kunde" wordt gebun deld en wordt gedistri bueerd. Dat ons onder wijs snel op de nieuwe ontwikkelingen in speelt. Dat er een brede maatschappelijke dis cussie op gang komt over dit onstuitbare fe nomeen". „Maar laten we vooral ervoor zorgen dat de angst niet on nodig wordt aangewakkerd als ze niet gerechtvaardigd is. Want bedenk wel, dat bijna alle technologische vernieu wingen, zeker ook deze, niet alleen tot grotere werkloos heid kunnen leiden, maar ook tot werktijdverkorting". „En als je door die nieuwe ont wikkelingen allerlei bruikba re nieuwe produkten krijgt en meer vrije tijd - dingen die we met ons allen toch al duizend jaar lang nastreven - dan kun je dat toch geen nadeel voor de totaliteit in de bevolking noemen? Dan zijn dat toch voordelen? Je krijgt welvaart en vrije tijd in de schoot ge worpen - beide hartstochte lijk gewild - maar ons probleem is dat we het ver keerd verdelen". Prof. Rathenau (68) formuleert met wetenschappelijke nauwkeurigheid, langzaam maar met een zwierig Duits accent, voorzichtig, filoso fisch soms, maar met een stukje menselijke warmte die verrast bij een rapporteur over koel-technische ontwik kelingen. Een geleerde met twijfels. Gezonde twijfels. Juist niet de „techneut" voor wie alles wat nieuw is ook goed is. Niet de ex-Philips- man die zonodig de Neder landse markt voor de elektro nica moet openbreken. De voorzitter van de tien wijze mannen die de regering moesten adviseren over het toekomstige beleid rond de chip en de automatisering, zegt zonder omhaal dat we bij die hele stormachtige ont wikkeling naar het computer tijdperk „beslist een gouver nante moeten plaatsen om te sturen, te begeleiden, te ir nodig" Verdelen „Welvaart en vrije tijd dus. Ik ben daar niet tegen. Ik vind het helemaal niet zo leuk dat ik als 'n gek moet werken, soms tot middernacht toe. Ik heb helemaal geen bezwaar tegen een wat minder jachtig leven. Waar ik wel bezwaar tegen heb. is dat die nieuwe vrije tijd naar mijn buurman gaat die niets te doen heeft. Het werk moet dus beter worden verdeeld". „Ik sta niet achter die zwartkij kers die zeggen dat door de automatisering het meren deel van het werk verloren gaat. Een meerderheid in on ze adviesgroep zegt dat, slechts als de juiste over heidsmaatregelen niet wor den genomen, het werkloos heidspeil in 1990 boven de 300.000 zou kunnen liggen. Zulke getallen vinden wij inacceptabel". „En schuif die groeiende werkloosheid nou vooral niet alleen af op de micro-elektro- nica. Vergeet niet dat er tegen dat jaar ook 700.000 mensen bij zijn gekomen die werk willen. En dat ook steeds meer vrouwen een baan zul len zoeken. Als je daar goed op inspeelt, als je zorgt dat de industrie zich tijdig ver nieuwt, dat de arbeid op ver standige manier wordt ver deeld, dan voorkom je dat er onaanvaardbare toestanden ontstaan. Dit soort zaken moet echter nu al bespreek baar worden gemaakt. Daar om lijkt mij ons rapport nut tig". Niet remmen Prof. Rathenau's betoog volgt op onze vraag of een klein en dus voor buitenlandse con currentie kwetsbaar land niet een automatiseringsheffing zou moeten instellen. Of Ne derland dus de chips kunst matig zou moeten afremmen omdat het weinig uitmaakt waaraan je je geld uitgeeft of je moderniseert en de maat schappij (overheid) betaalt de kosten van de daaruit ontsta ne werkloosheid, óf je mo derniseert niet en je betaalt via subsidies te duur gewor den bedrijven die ender de kostprijs exportprodukten moeten maken. Prof. Rathenau is duidelijk te gen dat afremmen. Hij en zijrt mede-rapporteurs zeggen onomwonden: „Je kunt het je niet veroorloven achterop te raken, anders krijg je straks die nieuwe produkten noch die vrije tijd. Watje wel moet doen, is de invoering van de nieuwe techniek niet schoks gewijs, maar geleidelijk laten plaatsvinden. Om zo'n schokgolf te voorkomen, plei ten wij dan ook zowel voor dat chip-informatie-en-ontwerp- centrum als voor een ver standige brede maatschap pelijke discussie over het hele vraagstuk" Klappen - Ombuigen vereist plooibaar heid. Denkt u niet dat bij de huidige grote werkloosheid de dreiging van nog meer ont slagen door automatisering tot grote angst zal leiden voor het verlies van werk en daar door van sociale zekerheid? En met name bij de meest kwetsbare groepen: de min der geschoolden, de lagere IQ's, de mensen op makkelijk door machines of robots ver vangbare arbeidsplaatsen? Daar hoef je niet met plooi baarheid aan te komen. Prof. Rathenau: „Ten eerste geloof ik niet dat, als er klap pen vallen, die de eenvoudig ste banen zullen treffen. Mijn tuinman zie ik nog niet zo een, twee, drie door een computer vervangen. Ik vrees voor een mogelijke klap bij de mid dengroepen, by de witte- boordenmensen, die zich zonder duidelijke specialisa tie hebben opgewerkt tot een leidende functie omdat ze or ganisatietalent hadden en ca paciteiten om een kleine groep mensen te leiden; die zijn niet echt gekwalificeerd voor het meest moderne werk en die krijgen straks mis schien minder te doen omdat veel meer mensen straks ei gen verantwoordelijkheden krijgen. Banen worden meer geïndividualiseerd en dan zie ik niet wat die groep nog zou moeten doen". „Ook ouderen zullen wel wat moeilijkheden krijgen. Die veranderen niet zo makkelijk meer. Daar komt de verdrin- gingsprolematiek aan de or de. die jongeren niet hebben. Kijk maar op de scholen, daar is de jeugd, zonder dat ie mand daar nou erg moeilijk over doet. al volop actief met micro-elektronica. Onze kin deren gaan vlotter met een zakrekenmachientje om dan u en ik. Die hebben geen erva ring of routine van jaren te verdringen". Stap terug „Maar zelfs bij de onontkoom baarheid van banenverlies moet je je toch nog wat anders afvragen: is onze generatie nog wel bestand tegen zulke problemen. Kunnen wij nog wel veranderen, ons aan omstandigheden aanpassen? In de oorlog kon je overleven in een ijskoude hooiberg met de Duitsers vlak voor je neus. Ik zelf ben verschillende keren op en neer geswitched. Ik heb na de oorlog ook een forse stap te rug moeten doen. Reed rond in een vijf-tons truck om in hospitalen mensen met tb die net uit Duitse kampen terug waren gekomen te brengen wat ze nodig hadden. Ik heb dat „lagere" werk aanvaard. Kon dat best opbrengen". - U kunt die soepelheid van geest misschien wel hebben, maar vraag nou een eenvou dige werker op straat eens of hij bereid is honderd gulden per maand in te leveren? Die man is niet zo soepel. En plei ten voor grotere plooibaar heid is makkelijker in tijden nan nood of in periodes waar in er genoeg banen zijn. „Je ziet nu inderdaad een gene ratie die minder bereid is zich aan te passen. Ook dat heeft met de techniek te maken. Die heeft veel dingen gemak kelijker voor ons gemaakt. Daarnaast zyn wij nu zo in de sociale watten gelegd dat we verwachten van de wieg tot het graf een gegarandeerd be- staan-met-inkomen te heb ben. De bereidheid tot veran deren is beslist kleiner ge worden. Men past zich niet zo makkelijk meer aan aan dy namische vernieuwingspro- Voorkomen -Nog een keer dan: U bent crea tief, u heeft ongetwijfeld een respectabel IQ, u kunt soepel zijn.Maar die wat minder be gaafde zal zijn creativiteit, voor zover aanwezig, juist zien botsen met chips die die zelfde creativiteit mogelijk te rugdringen, overnemen en zelfs doden. Dan botst uw ide aal toch met de realiteit? „Ja, daarin heeft u wel gelijk, daar zijn mensen wel bang voor; ik ook. Ik geloof dat we die ontwikkeling dan ook met ons allen moeten proberen te voorkomen" - Hoe? „Een van de door ons aanbevo len middelen is her-, bn- en na scholing. Het hele onderwijs zal op de nieuwe ontwikke ling moeten inspelen. Dat had trouwens allang moeten ge beuren. We lopen achter" - Waardoor? „Omdat we hier in dit land niet altijd geweldig eensgezind opereren. Wij kunnen elkaar hier stevig in de haren vliegen in het parlement en op uni versiteiten. Dat gebeurde ook ten aanzien van vakken waar de micro-elektronica een rol speelt. Dus gebeurde er niets. Te weinig althans. Het cen trum dat wij voorstellen én de universiteiten zullen hierop moeten inspelen. Kennis ver garen en doorgeven aan bij voorbeeld het midden- en kleinbedrijf. Leraren oplei den die vervolgens leerlingen zo snel mogelijk vertrouwd kunnen maken met de nieu we technieken" Gevaar - Maar hebben die mensen straks nog wel voldoende te zeggen over de techniek? En is er niet een zware druk vanuit de techniek? De chip-makers, die nieuwe dingen op de markt brengen en vervolgens een behoefte forceren? Hoe voorkom je dat techneuten de werkmethode gaan bepa len? Prof. Rathenau: „Er bestaat in derdaad een gevaar voor een kloof tussen ontwerpers en gebruikers. Dat mag natuur lijk nooit, maar het gebeurt. Ik weet het. Je moet de tech nici - en niet de techniek zelf - ontzettend controleren. Je moet niet alles door hen laten uitmaken. Maar kijk nu ook eens naar de keerzijde. De spoorwegen. Schiphol zulke gigantische technische ze nuwstelsels, die werken - dankzij de technische voor uitgang - toch imponerend"7 Ik vind het knap dat er bij zulke ingewikkelde werk schema's bijna nooit iets fout gaat. En dan is er eens een Te- nerife-ramp. Maar gebeuren er op lager, minder ingewik keld niveau naar verhouding niet veel en veel meer onge lukken"? ,We moeten alleen wel zorgen dat de modernisering niet tot uitspattingen leidt. Te grote, gecompliceerde systemen bijvoorbeeld. Liever veel kleine computer-stelsels dan één gigant. Neem de chemi sche industrie. Daar schafte men enorme produktiesys- temen aan, maar toen de markt plotseling krapper werd, moesen die reuzen op halve toeren gaan draaien en fcmg bedrijl nvcr de kop om dat het niet tydig kon terugschakelen" „Maar we moeten er óók voor zorgen dat onze angst niet is gebaseerd op getallen die niet representatief zijn. Kyk, by elke technologische ver nieuwing stuit je op ver- schuiveningen in het werkpa troon. Toen de landbouw ge mechaniseerd werd, stonden er meteen duizenden boeren zoons werkloos tussen de ploegvoren en in de koeiestal. Maar die zyn elders opnieuw begonnen. In de dienstensec tor hetzelfde beeld". „Ons beroep op de overheid is echter zorg ervoor dat je het wegvallen van oude banen en de komst van hele nieuwe op elkaar afstemt, dat er geen schokgolven ontstaan. Haal. om dat te voorkomen liever leerkrachten en inÜUCfUaÜe uit het buitenland om ons al ler kennis op peil te brengen dan dat je hier met de armen over elkaar gaat zitten af wachten hoe de rest van de wereld je voorbysnelt".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25