Dr. Cooley wil hartenkoning blijven SHEER ZATERDAG 12 JANUARI 1980 PAGINA 23 Door Jan de Klerk Dr. Denton A. Cooley in Hous ton is op weg om tijdens zijn leven al een legende te wor den. „Ik ben de beste hart chirurg", zegt hij Ameri kaans-pocherig en noemt zichzelf „scheidsrechter over leven en dood". „Daar mee bedoel ik niet dat ik be slis over wie er al of niet sterft, maar wel welk leven door een operatie al of niet meer verlengd kan worden. Ik zie dat als een zeer grote verantwoordelijkheid die mij is opgelegd", zegt de filmsterachtig uitziende chi rurg in een van zijn werk kamers in het St. Lucaszie- kenhuis in Houston. Dr. Cooley is een ietwat rossige zestiger; getrouwd en vader van drie volwassen doch ters, van wie er twee ge trouwd zijn; hij werkt dage lijks van zes uur 's morgens tot negen uur 's avonds; in het weekeinde beperkt hij zijn werk tot het leiden van de eerste werkvergadering van een nieuwe week op zondagavond om zes uur; hij speelt nog altijd in een door artsen bezette rock-and-roll- formatie die de „Heartbeats" heet en hij deelt graag foto's met handtekeningen uit aan patiënten die onder zijn zorg zijn geopereerd. In het Texas Heart Institute is Denton A. Cooley al met een standbeeld geëerd. Voor het gebouw plantte een dankba re kunstenaar na een gunstig verlopen hartoperatie een groot bruin marmeren „open" hart op het gazon en noemde dat kunstwerk „een teken van uitmuntendheid". In het nieuwe hartchirurgi- sche centrum De Klokken- berg in Breda krijgt Denton A. Cooley ook al een stand beeld. Het geld daarvoor wordt opgebracht door zijn oud-patiënten in ons land. „Ik zal zeker bij de inaugura tie van dat hartchirurgisch centrum naar Nederland komen", heeft dr. Cooley be loofd. Hij komt niet alleen. Ook de chef-cardioloog dr. Hall van het Texas Heart In stitute zal er van de partij zijn. In heel Houston wordt Denton A. Cooley verafgood om het werk dat Houston over de hele wereld bekendmaakte en de stad middelpunt van de hartchirurgie liet wor den. Bijna iedereen kent dr. Cooley. Van horen zeggen door familieleden, vrienden, collega's of kennissen die in Houston zijn geweest om er te worden geopereerd. Maar zelfs die patiënten hebben de befaamde hartchirurg me rendeels niet langer dan en kele tientallen seconden ge zien. Meestal op de voor avond van hun operatie als Cooley even de tijd komt meedelen waarop de patiënt in de operatiekamer wordt verwacht. Na de operatie komt hij één keer de ronde langs de bedden doen, vrien delijk glimlachend. Denton A. Cooley verwacht dat Nederlanders nog wel tot ver in de jaren tachtig naar „zijn" Texas Heart Institute zullen komen om van hun hartkwalen verlost te wor den. „De oorzaken van de hartkwalen en vooral de kransslagadervernauwin gen zijn dezelfde als in Ame rika en overal elders in de wereld. Onjuiste voeding, te r Dr. Denton A. Cooley. weinig beweging, maar vooral spanningen in het mensenleven", somt de hart chirurg op. „Wat voedsel be treft, kan men zeggen dat er ook een tekort aan dierlijke vetten is", zegt dr. Cooley wat tegen de draad algemene opinie in. „Maar dan wel", voegt hij eraan toe, „echte dierlijke vetten en niet van dieren zoals die nu kunstmatig in de bio-indus- trieën worden gemest". Van jongsaf is de in Houston geboren hartchirurg een prestatie-fenomeen. Met zijn studies, in de sport, in de ij ver om de gunst van de meis jes te winnen, in alles boekte hij meteen of na weinig in spanningen meer resultaten dan anderen. Uit teleurstel ling over oneerlijkheid van financiële adviseurs leerde dr. Cooley zelf alles over in vesteren, beleggen en specu leren en werd in de kortste keren een gevreesd tegen stander van experts op dat gebied in heel Amerika. Door wat pech was het niet dr. Denton A. Cooley die met de eer van de eerste heuse hart transplantatie ging strijken. Maar sinds de Afrikaan dr. Barnard hem die „eerste plaats" afnam, heeft dr. Cooley haastig ook tiental len transplantaties verricht. „Dat werk is ger plan geschoven", zegt dr. Cooley. In de gehele wereld worden jaarlijks nog een paar van zulke operaties verricht. De hausse transplantaties na die eerste in het Grote Schuur-zieken- huis in Kaapstad had dan ook veel weg van een nek- aan-nekrace van hartchirur gen over heel de wereld om „erbij te horen". Dr. Cooley genoot wel de eer de eerste te zijn die een patient een tijdje liet leven op een door hem en de Argentijn dr. Liotta ontworpen kunsthart. De eer van de eerste te zijn op dat punt ontaardde \yel in een aantal intriges die door Cooley's collega's werden gevoed en hem voor tucht colleges en rechters bracht. Cooley bleef overeind zonder zich te verweren. Hij wil in het pokerspel om een nobel- prijs in de wacht te slepen - (dat is de achtergrond van de jalousie-du-metier in de Amerikaanse hartchirurgie) - hartenkoning zijn en blij- HEERLEN - Om meer dan 8000 kilometer van huis in het Texas Heart Institute in Houston een hartoperatie te kunnen doorstaan, moeten patiënten uit Nederland en hun be- geleid(st)ers vooraf al de tanden een paar maal flink op elkaar klemmen. Meer dan pijn en lijden, zijn angst en onzekerheid er de oorzaken van. Het afscheid thuis en op de luchthaven Schiphol; de voor velen eerste lange interconti nentale vlucht naar Noord- Amerika; de nogal haastige, wat wreed aandoende schei ding van patiënten en bege leidsters direct na aankomst in het bisschoppelijke Sint Lucasziekenhuis in Houston - (een paar seconden na aan komst verdwijnen de patiën ten in de ziekenhuisdoolhof en zijn de begeleid(st)ers al op weg naar het Tidelands-Mo- torhotel dat voor een paar weken hun bivak wordt) de taalbarrière die voor velen communicatie met behande lende geneesheren en verple gend personeel in het Ameri kaanse ziekenhuis moeilijk en soms zelfs onmogelijk maakt; de reeks voorberei dende onderzoeken die in de- meestal twee - dagen voor de operatie~nog verricht moeten worden; het bezoek van de pastoor die het beter vindt dat elke patiënt daags voor de in greep toch maar bediend wordt en de vaak tot het laatst durende onzekerheid of en wanneer er geopereerd zal worden; dat zijn enkele mo menten en gebeurtenissen waarop en waarbij tranen zich gemakkelijk vooraan in de ogen verzamelen; daarover bestaat bij niemand die het heeft meegemaakt twij fel. In oktober 1979 reisde ik ook naar het Texas Heart Institute om er een hartoperatie te on dergaan. Zoals al een jaar of drie zorgde het Bredase reis bureau Meeus weer voor de organisatie van de groepreis voor een tiental patiënten en begeleid(st)ers. Daar hoort ook een reisverzekering bij. Een premie van een paar honderd gulden voor de pa tiënt en maar van een paar tientjes voor de ander moest daarvoor worden betaald. Bij informatie naar reden van het verschil in premie antwoord de een baliejuffrouw van het Bredase reisbureau even bot als dom: „Die hoge premie moet u betalen om ook uw stoffelijk overschot later naar Nederland terug te kunnen brengen". Opgezadeld met zo'n boodschap kan de reis dan beginnen. Twijfel Ruim drieëneenhalf jaar nu al gaat er elke twee weken - (en kele korte periodes in een jaar uitgezonderd) - een groep Nederlanders naar Houston om daar in het Sint Lucaszie kenhuis en Texas Heart Insti tute te worden geope reerd. Achter de schermen wordt er gesproken over stopzetting van die luchtbrug als er in ei gen land - bijvoorbeeld in De Een verpleegster van het bisschoppelijke Sint Lucasziekenhuis in Houston controleert de hartslag van een geopereerde Nederlandse patiënt (archieffoto). Klokkenberg te Breda - of dichterbij in het buitenland nieuwe voorzieningen voor hartchirurgie bijkomen. Be halve de hartluchtbrug naar Houston is er ook nog altijd de in hetzelfde jaar 1976 be gonnen hartluchtbrug naar een nogal duur en luxueus ziekenhuis van dr. Hahn in Genève en de een jaar later gestarte hartluchtbrug naar het St. Antioniusziekenhuis in Londen. Vooral in Limburg zijn cardio logen ervan overtuigd dat dr. Denton A. Cooley in Houston borg staat voor succesvolle cardiochirurgie. De mortuali- teit (het sterftecijfer) tijdens en na de operaties in het Texas Heart Institute beloopt 1 tot 1,75 procent. Aan informatie over wat hen te wachten staat, ontbreekt het de patiënten in het Texas Heart Institute niet. Al voor het vertrek nodigen dr. P. van der Schaar uit Lierop - (de Nederlandse hartchirurg die de schouders onder de lucht brug naar Amerika zette) - en zijn vrouw de patiënten en hun echtgeno(o)t(e) uit naar Eindhoven om hun daar te vertellen wat ze te wachten staat; uitvoerige informatie over de reis, het verblijf en de medische behandeling en in grepen die weldadig, werkt. Het oorspronkelijke kinderzie kenhuis Sint Lucas in het medisch centrum van de miljoenenstad Houston is vooral door investeringen uit de privë-schatkist van dr. Cooley een van de meest vooraanstaande centra voor hartchirurgie in de Verenigde Staten geworden. In totaal telt Noord-Amerika een stuk of zes klinieken van die klas se. Het medisch centrum van Houston is een aparte stad, waarin negen grote zieken huizen en nog een twintigtal andere klinieken, onderzoek centra en medische diensten - (merendeels in torenhoge ge bouwen) - bijeengegroepeerd liggen. Het personeel in het St. Lucasziekenhuis is me rendeels zwart. Wennen is het er wel aan die overigens aller vriendelijkste zwarte ver pleegsters met een omvang van twee of drie normaal ge proportioneerde mensen. Kinderen Het St. Lucasziekenhuis is evenals de gehele stad Hous ton cosmopolitisch. Allerlei landslieden werken er. En ook stromen patiënten uit alle 's heren landen toe om een plaats in te nemen in de reus achtige „Cooleytoren" die midden op het ziekenhuis is opgetrokken en waar cardio logen en hartchirurgen dag- in, dag-uit gebrekkige harten kinderen opkalefateren. Soms tot meer dan veertig allerhande hartoperaties per dag. Toen ik er in die eerste week van oktober vorig jaar was „gelegerd", diende zich ook een groep mensen aan uit Iran met 30 kinderen met aange boren hartafwijkingen en -kwalen, gestuurd door een wereldgezondheidsinstituut. Ze werden in het Texas Heart Institute geopereerd. Met succes en allemaal op één dag. Kennis, techniek, vaar digheid. maar vooral ook een Nederlands Jiieuwe hartchirurgisch centrum in het vroegere sanatoriumcomplex De Klokkenberg bij Breda is op Houston-leest geschoeid. Er komt een vooraanstaand chirurg uit het Cooley-team om bij het van de grond tillen van het instituut een poosje de leiding op zich te nemen: personeel voor De Klokkenberg is in het Sint Lucasziekenhuis in de Amerikaanse stad geschoold en de organisatie is ook van de Amerikanen afgekeken. Het Klokkenberg complex herbergt al een reuma- en astmakliniek. De hartchirurgie wordt een derde poot om op te staan. Door de overheid is werken onder de vlag vaneen algemeen ziekenhuis voorgeschreven De Nederlandse Hartpatiëntenvereniging heeft kritiek op vooral de Nederlandse hartchirurg dr. P van der Schaar niet onder stoelen en banken gestoken. Ingewijdendie deze specialist langere tijd hebben gevolgd tijdens zijn perioden van werken in het Texas Heart Institute getuigen: .jZijn aanpak en inzet zijn ongeëvenaard" In het Texas Heart Institute en net St. Lucasziekenhuis in Houston zijn een stuk of tien Nederlandse verpleegkundigen langere tijd voor het werk in De Klokkenberg getraind. Ad Hommel uit Oud-Vosse- meer is er één van. Hij verwierf in Houston grote verdiensten door en passant een helpende hand te bieden aan Nederlanders die in het Houstonse ziekenhuis behandeld en verpleegd werden. Er komen ook nog een stuk of wat Amerikaanse verpleegkundigen naar De Klokkenberg goedgeoliede organisatie maken zulke grote aantallen operaties in één kliniek op één dag mogelijk. Uit heel de wereld komen hartspecialis ten naar die Cooleytoren om iets van die organisatiema chine te leren. Een Belgische in een Amsterdams zieken huis werkende cardioloog vertrouwde mij in Houston toe: „Cardiologie en hartchi rurgie hoef ik hier niet te le ren. Ik ben hier speciaal een poosje naar toe gekomen om achter die ongelooflijke orga nisatie te komen". Het houdt niet op met het eerste informatiepraatje vooraf in een Eindhovens hotel. Alles wat de Amerika-reizigers moeten weten, krijgen ze ook schriftelijk mee naar huis. Bij het vertrek een paar weken la ter van Schiphol fungeren dokter Van der Schaar en-of zijn vrouw daar ook als vraagbaak. Later krijgen de patiënten in het Amerikaanse ziekenhuis ook nog een uit voerige uiteenzetting van de operatie die hen te wachten staat, in de vorm van een in het Nederlands vertaalde in formatiebrochure van een pagina of vijftien. De groep wordt in het ziekenhuis ook nog eens door zuster Evelyn van het cardiochirurgische team in een vergaderkamer bijeengeroepen voor een uur tje voorlichting over de gang van zaken voor, tijdens en na de operatie. Voor de niet En- gels-sprekende Nederlanders gaat daarvan nogal eens wat verloren door slechte verta lingen van de Nederlandse begeleidende verpleeg(st) Voorschot De begeleiding van de patiën ten ligt grotendeels in handen van een familielid. Meestal is dat de echtgenoot of echtge note. Van de reis- en verblijf kosten moeten die zelf een deel betalen; het andere deel wordt - evenals de totale kos ten voorreis en verblijf van de patiënt - betaald door de Zie kenfondsraad in samenwer king met ziekenfondsen en ziektekostenverzekeringen. Niemand komt het St. Lucas ziekenhuis bij aankomst, dinsdagavond laat, in zonder 5000 dollar als voorschot op de verpleeg- en behandelkos- ten op de balie te leggen. Tij dens de vliegreis wordt de gehele groep - bijeengebracht in de bovenste cabine van de Boeing 747 - begeleid door een verpleger of verpleegster en een arts. De groep waarmee ik op 2 okto ber naar Houston reisde, werd begeleid door een ver pleegster en de cardioloog dokter H. Penn uit Weert. Die cardioloog diende met zijn reis naar het Amerikaanse hartcentrum een drieledig doel. Hij begeleidde de gehele groep, hield speciaal oog op drie van zijn eigen patiënten uit het Weertse, en bleef een paar dagen in Houston om er iets van de gang van zaken daar op te steken. Op de te rugreis werd de groep bege leid door een arts die voor, tij dens en na de vliegtocht zijn mond niet opendeed tegen de reisgenoten, die bij geruchte hoorden dat hij in Den Bosch woont en werkt. Van de operatiedag blijft alleen de herinnering aan het wak ker worden op de speciale bewakingsafdeling. Ontwa ken uit een diepe narcose, op een zaal die naarmate de dag verstreek langzaam aan vol liep met meer dan veertig pa tiënten, die op één dag waren geopereerd. Het rfterendeel van de operaties in Houston betreft verbeteringen van het kransslagaderstelsel; slaga deren rondom het hart die een sleutelpositie in het lichaam hebben en het hart van bloed en zuurstof voorzien. Bij zo'n kransslagaderoperatie worden uit een of beide benen aderen genomen die worden gebruikt om nieuwe aderen rond het hart te leggen en de bevloeiing van het belang rijkste orgaan in het lichaam te vernieuwen. Wakker wor den na de operatie betekent dan niet alleen wakker wor den met een wond van 30 cen timeter lengte in de borst, maar ook met een wond van soms wel een meter lengte in een of beide benen. Wakker worden bovendien met tal van slangen die in het lichaam (in de mond, de borst, de hals, de buik) zijn gelegd; wakker worden ook gekoppeld met allerlei „plakkers" aan con trolemonitors. s Avonds mogen dan de man nen of vrouwen van de pa tiënten even in de zaal op be zoek om te zien hoe de patiënt het allemaal heeft doorstaan. Een bezoek dat het uiterste vergt van de zenuwen na een dag waarop het aan angstige spanning toch al niet ontbro ken heeft. De mannen en vrouwen die de Nederlandse patiënten ver gezellen en begeleiden, blij ven op de operatiedag in een speciale wachtkamer bijeen - (samen ook met een groot aantal begeleiders van patiën ten uit andere landen) - om er elk half uur van een arts of verpleegster het nieuws over de voortgang in de operatie kamer te vernemen. Op vrij dag 5 oktober moest bij het meedelen van dat nieuws he laas ook melding worden ge maakt van het feit dat een man uit Roermond kort na de operatie was overleden. Het hoeft verder niet te worden uitgelegd dat zo'n jobstijding meer dan alleen verslagen heid onder de wachtenden teweeg brengt. Zij gaan op zo'n dag - met bewonderens waardige moed overigens - door de hel. Toerist Het meest wonderlijke van de operatiereis naar Cooley's Texas Heart Institute is het snelle herstel van de meeste patiënten. Na een paar dagen al stappen de patiënten voor zichtig de ene na de andere mijl af in de gangen van het ziekenhuis. Wandelmijlen, die op de deuren van de zie kenkamers op speciale „di ploma's" worden genoteerd. Wandelmijlen, die worden af gestapt, terwijl de pijn nog plaagt. Pijn die op verzoek door de zusters van Sint-Lu- cas wordt weggespoten met een „shot". Het merendeel van de patiënten verhuist na een week al naar het hotel waar ook de bege leidende partners wonen. Ze zijn vanaf dat ogenblik geen patiënt meer. maar toerist. Nou ja, de wond aan de borst en het doorgezaagde borst been doen natuurlijk dan nog wel veel pijn. Maar daar heb ben artsen al dagenlang van gezegd: „Just normal" („Da's allemaal gewoon, dat noemen wij Black en Decker-effect"). De last die het opengesneden en weer dichtgenaaide been nog oplevert, wordt met ge lijke opmerkingen afge daan. De cardiologen van het THI houden tot het laatst wel een oogje in het zeil. Ze willen de patiënten in de hotelweek nog een keertje terugzien voor een laatste controle. De cardiologen hebben in die dagen voor en na de operatie dagelijks contact met de pa tiënt, en laten dan vooral voortdurend onderzoeken verrichten om aard van de omvang van de operatie aan de chirug nauwkeurig te kunnen aangeven en het ver loop van het herstel nauwge zet te kunnen bewaken. Chef cardioloog dr. Hall - (eens lijfarts van de Amerikaanse president Dwight Eisenho wer) - en zijn collega's dr. Matthru en dr. Castro en nog een handvol assistenten heb ben duizendvoudig meer con tact met de patiënten dan chi rurg dr. Cooley. Weer thuis denkt haast nie mand meer aan hen. Toen ik voor de laatste maal met een handdruk afscheid nam van dr. Hall. zei hij - fluisterend bijna- „Als er in uw land weer eens over het Texas Heart In stitute gesproken of geschre ven gaat worden, vergeet dan ons cardiologen eens

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23