Trotters: tijd van de waarheid is nu gekomen Stamsnijder de grote favoriet Een 2-jarig Randbriefbiljet van f1.000,- groeit naar f 1.199,- Hockey-elftal Vertrapt' door Pakistan Competitie in beslissende fase Westland Utrecht Hypotheekbank t AZC opent met zege in waterpolostrijd Tilburg Trappers in ongelijk gesteld ZATERDAG 12 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 15 LEIDEN -1980 is nog maar nauwelijks enkele dagen oud of voor de basketballers van Nijssen Trotters is meteen al het moment van de waarheid aangebroken. Zij moeten in de komende twee weken tegen de nummer drie en de medekoploper uitkomen en in die duels zal uitgemaakt worden of de Trotters een kans maakt op promotie naar de ere-divisie. Vooral het duel tegen mederanglijstaan- voerder SVOB, volgende week zaterdag in Bernisse, is van important belang. Verlies betekent weliswaar dat de play offs nog haalbaar zijn, maar omdat de competitie- punten ook meetellen in de promotiewedstrijden, lijkt een plaats in de hoogste basketbalafdeling dan nog moei lijk te realiseren. De Trotters zijn dan ook gebrand om de blamage (een fors verlies sinds lange tijd in competitiever band) hun toegebracht door dat zelfde SVOB, uit te wissen. Voor alsnog dient er echter vanavond eerst nog gewonnen te worden van Jumpers. Een tegenstander die in de eerste ontmoeting met minimaal verschil (92-94) werd verslagen. Ondertussen heeft de Voorburgse formatie versterking gekregen in de persoon van BOB-speler Van Eyckeren. Bo vendien beschikt Jumpers be halve BOB-coach Charis Sideris ook over de Amerikaan Hender son. Een speler die onlangs als tweede eindigde op het dunk- toernooi van het Voorschotense Blitz. Frank Kales is er bepaald niet door geïmponeerd. "Want", weet hij inmiddels "de meeste Amerikanen zijn pure invidualis- ten. Alleen BC Markt en SVOB hebben er één die echt als team speler functioneert. De rest zijn er alleen maar op uit om zoveel mogelijk punten te maken" Eend De Trotters blijven wat betreft de samenstelling van de selectie en ook qua spelwijze een vreemde eend in die op één na hoogste af deling. De debuterende vereni ging heeft in vergelijking met bijna alle eerstedivisieclubs geen Amerikaan op de loonlijst staan, terwijl de coach, Ben van Cleef, niet eens over een trainingsdi ploma beschikt. Rein Paulides, wel in bezit van de vereiste papie ren, is zijn stroman. Van Cleef, die met het voormalige Bona Stars nog in de ere divisie heeft gespeeld, wordt niettemin door zijn spelers op handen gedragen. Benjamin Ruyssenaars:"De visie van Ben komt uitstekend tot zijn recht in deze klasse. Bij hem zit ten we niet aan systemen vast. Dit jaar zit er veel meer snelheid in het team. En ik moet zeggen dat ik nu veel meer spelvreugde heb". Frank Kales vult aan: "Vo rig seizoen speelden we schaak basketbal. Nu spelen we puur op tempo en heeft ieder zijn eigen taak binnen het team. Daardoor is de teamgeest beter en zijn we uitgebalanceerder" Zieken En Peter Paulides, vorig jaar nog bankzitter bij Parker Leiden: "Bij de Trotters krijgt iedere speler een kans om zijn kwaliteiten te tonen. Bij Leiden moet een top prestatie worden geleverd. Daar ging het mij iets te professioneel toe. Vooral met het wegzenden van Vic (Bartolome) heb ik erg veel moeite gehad. Voordat ik de boel zou gaan zieken heb ik toen besloten aan het einde van het seizoen op te stappen. Daar kwam nog bij dat de Nederlan ders beter met hun vak bezig wa ren dan het merendeel van de Amerikanen. Dit seizoen heeft de leiding de touwtjes veel beter in handen en is alles beter gere geld". Eén van de vele veranderingen die onder Van Cleef plaatsvond, was dat er niet meer wordt gescout. "Onder Ben van Cleef is de men taliteit veranderd", zegt Hans Pley. "Hij hecht veel meer waar de aan het teamresultaat. Ik ben daardoor helemaal van het idee afgebracht om veel punten te maken of rebounds te pakken. Dat is voor mij niet meer interes sant om terug te vinden op het scoutingsformulier. Belangrijk is dat Trotters scoort". Tot nu toe is de uitzonderlijke visie van Van Cleef ook al in een ver rassend hoge positie vertaald. Voor Hans Pley vanaf de oprich ting bij de Trotters, een aange name suprise. Elk seizoen bete kent voor hem weer een weer een nieuw hoofdstuk in het boek dat de titel mee zou kunnen krijgen van "Van Bona Stars-5 via de Trotters naar de ere-divisie". "Als iemand aan het begin van het seizoen tegen mij gezegd zou hebben dat wij met de winterstop een gedeelde eerste plaats zou den bezetten dan zou ik die voor gek hebben verklaard. Het is toch ongelooflijk dat wij vrijwel zeker de Play Offs voor promotie naar de ere-divisie halen. En dat ter wijl ik me nog kan herinneren dat ik als klein jochie in het raamko zijn gezeten naar een ere-divi sie wedstrijd keek en er van droomde om ooit ook op dat ni veau te spelen" Klas Die mogelijkheid is inderdaad reëel, maar met BV Groningen als voorbeeld lijkt een kans van slagen in de hoogste klasse wei nig succes. Althans met dit team dat louter en alleen bestaat uit oud-spelers van Leiden en het voormalige Bona Stars. Peter Paulides, die kan buigen op vier jaar eredivisie-ervaring waar schuwt: "Dan kom je in situaties terecht, dat je 's woensdags in Groningen moet spelen. Jongens als Peter Kop en Benjamin Ruys- senaars die in Bodegraven en Amsterdam voor de klas staan kunnen dan onmogelijk zeggen "Sorry jongens, maar ik moet vanavond in Groningen spelen" Een mogelijkheid zou zijn: een roulatie-systeem, maar daar gaat Ben (van Cleef) nooit mee ac- coord. Hij vindt dat je de werke lijke kracht pas kunt afmeten als je met tien man aan een wedstrijd begint. Daar heeft hij helemaal gelijk in", klinkt het eenluidig bij Kales en Paulides Maar Hans Pley, die waarschijnlijk de duels tegen Jumpers en SVOB moet missen wegens het aan stichten van een vechtpartij in KARACHI (GPD) - Eindelijk konden de 32.000 Pakistani opveren. President Zia-Ul-Haq was niet voor niets naar de finale Pakistan-Nederland gekomen. Het interesseerde hem en zijn uitzinnige landgenoten geen snars dat Safdar Abbas de winnende goal vier minuten voor het einde langs doelman Maarten Sikking had getrapt. De Cham pions Trophy was binnen, en dat Holland het meeste recht had op de zege, was van geen belang, want alleen koele cijfers tellen in de sport. Wout Leefers: „Dat telt, anders niets". Aan het begin van het seizoen vond bij de Trotters een broerderherem- ging plaats. Voor het eerst in hun basketbalcarrière spelen Rein (1en Peter rPaulides samen in één team. het treffen tegen BC Markt, laat wel duidelijk weten, dat de Trot ters de stap wel waagt mochten zij in aanmerking komen voor een plaats in de hoogste afdeling. "Bovendien ben ik zo eigenwijs om te zeggen dat ik mee kan ko men in de ere divisie", besluit Pe ter Paulides, die voor het eerst in zijn carrière samen met zijn twee jaar oudere broer, Rein, in één team speelt. "En ik ben niet de enige die op dat niveau kan mee komen. Bovendien zijn er een aantal die daar naar toe kunnen groeien. En wij doen het beter dan BV Groningen. Wij worden niet geveegd met zestig punten verschil. Dan wordt bij ons hoog stens dertig. En met een Ameri kaan er bij zouden we het zelfs aardig kunnen redden. Om zo n speler zitten we echter niet te springen. Principes zetten wij niet over boord". En juist dat laatste is het aardige van het uit de kluiten gewassen schoolclubje. HERMAN POOS Naast hem liet Timmy Steens zijn tranen de vrije loop. Hij was stuk, letterlijk en figuurlijk. Vijftig mi nuten had hij 's werelds snelste vleugelspits volledig overtroefd. Pakistans troetelkind Samiullah raakte met de minuut meer geïr riteerd. Hij greep naar de botte bijl, mokerde een gapende wond op Steens scheenbeen, waardoor hij niet meer in staat was Sa miullah in zijn rushes te volgen. De verhouding in het veld werd er door vertroebeld, omdat broer Ron, Roderik Bouwman en An- dré Bolhuis nu te veel moesten asisteren. Desondanks konden de Pakistani niet gevaarlijk worden. Pas toen de vermoeidheid binnensloop kon Samiullah zijn befaamde rushes demonstreren. Tot goals leidde het niet, omdat het defen- sieblok met Sikking, Litjens en Bolhuis hermetisch was afge grendeld. Tot vier minuten voor tijd Safdar Abbas zijn stadgeno ten de vreugde van een overwin ning schonk. De teleurstelling droop van de uit gemergelde koppies. Zoals in Buenos Aires was Nederland zeer Groenendaal en Snoeyink 'outsiders' bij NK-veldrijden BERG EN DAL (GPD) - Aan de juiste wedstrijdmentaliteit heeft hij niets ingeboet, op het punt van de volwassenheid heeft Hennie Stamsnijder in het afgelopen jaar zelfs forse vorderingen gemaakt. Geen wonder eigenlijk, dat hij zondag in het Nederlands kampioenschap veldrijden in Berg en Dal als absolute favoriet van start gaat. Wanneer het op pure klasse aankomt, geldt hij al enkele jaren als Nederlands voornaamste troef. Nu Hennie Stamsnijder op andere punten is gegroeid, staat hij in feite verheven boven de rest van de vaderlandse veldrittop. Hennie Stamsnijder kan in B en Dal zijn triologie voltooien. "Ik ben in de breedte gegroeid, in Zwitserland hoorde ik de afgelo pen maanden constant bij de bes te drie, terwijl ik vorig jaar nogal eens terrein moest prijsgeven. In dat opzicht ben ik gegroeid. Te genwoordig vind ik het geen be zwaar, dat ik in elke cross als fa voriet van start ga", zegt Hennie Stamsnijder zelf. Stamsnijder weet, dat morgen alle ogen op Kwatta zijn gericht. Mocht hij onverhoopt niet in staat zijn de nationale driekleur met succes te verdedigen, dan zullen de critici de gelegenheid ongetwijfeld te baat nemen om Stamsnijder eens flink de kast uit te vegen. Tenslotte geniet geen enkele Nederlandse cycle-cros- ser de mogelijkheden die Hennie Stamsnijder tot zijn beschikking heeft. Lucratief Dank zij de tweede plaats, die hij vorig jaar bij het wereldkam pioenschap in het Italiaanse Sac- colongo behaalde, heeft Stam snijder zich verzekerd van een fiks aantal lucratieve contracten in Zwitserland. "En wil je het veldrijden leren, dan moetje daar naartoe", heeft Stamsnijder altijd geroepen. Vandaar dat elk teken van zwakte in Berg en Dal als een persoonlijke nederlaag van Hen nie Stamsnijder zal worden uit gelegd. De Twentenaar zal er overigens geen seconde van wakker liggen. "Het Nederlands kampioen schap is voor mij slechts een tus senstation. Prolongeer ik mijn Nederlandse titel, dan is dat meegenomen, maar mijn hoofd doel is en blijft het wereldkam pioenschap in Wetzikon over twee weken. Dat neemt niet weg, dat ik graag zondag als eerst over de streep kom. Op hetzelfde par cours heb ik vorig jaar een veldrit gewonnen vóór Groenendaal en Snoeyink. Als je dan bedenkt, dat Snoeyink nu niet zo rijdt als vorig jaar, dan kun je nagaan dat ik in die favoriete positie zit". Herman Snoeyink beseft zelf, dat hij morgen allerminst als favoriet aan de startstreep komt. "Het is in de laatste veldritten gebleken, dat ik minuten verlies. Nou, dan moetje zo reëel zijn om dat toe te geven", stelt Snoeyink opvallend eerlijk. Herman Snoeyink is ech ter een meester in de psychologi sche oorlogsvoering Als geen an der weet hij zich voor een belang rijk evenement in een underdog positie te manoeuvreren. Vanuit die stelling stevende de Dene kamper vorig jaar in Gieten rechtstreeks op de Nederlandse titel af, toen hij in een direct tweegevecht Hennie Stamsnijder in de een na laatste ronde had gelost. Droom Door een val op 600 meter van de finish werd Snoeyinks droom wreed verstoord, maar niettemin bleek toen al, dat de Denekamper vanuit tweede positie hard kan toeslaan. In Berg en Dal verkeert Snoeyink in een soortgelijke si tuatie, al moet hij nu ook Reinier Groenendaal nog voor zich dul den. Zelf karakteriseert Snoeyink de kansverhoudingen het best als hij stelt: "Stamsnijder gaat verschrikkelijk hard, Groe nendaal wil erg graag kampioen worden omdat hij het nog niet is geweest, maar Herman Snoeyink blijft kandidaat. En iemand die z'n mannetje wel zal staan". Eén aspect schijnt in het nadeel van Herman Snoeyink te werken: het parcours van Berg en Dal. Hoe wel ieder de hem geschikte inter pretatie zal geven (Stamsnijder. "Het is een typisch Groenendaal- parcours: keren en draaien"), lijkt het traject in elk geval niet aan de wensen van Snoeyink te gemoet te komen. "Het is een mi- ni-Zwitserland-parcours. We moeten een trap met 38 treden over, er zit een mulle zandhelling in en dan nog een helling, waar we waarschijnlijk net tegenop kunnen fietsen. Het is een zeer selectief parcours, en de beste zal Nederlands kampioen worden" De veldrijders hebben zo hun be- ue' langen bij een Nederlandse titel. Snoeyink kan via een gouden Les medaille zichzelf èn zijn veelge- vUt%r\ L1 Dlaaffde nia.iwa soonaoraan flink In Kara^hl h«" °ranJe <?h,« aangetoond dat ook de Pakis- Stempel De wijze waarop de elf Nederlan ders hun stempel op de wedstrijd drukten, maakte indruk. Na Sa- miullahs „strafexpeditie", waar voor hij overigens door de Franse scheidsrechter Allain Renaud niet werd bestraft, hief het publiek een „slow hand-clap" aan, wat de Hollanders tot nog meer activiteit aanzette. Ron steens, uit de spits gehaald om op het middenveld storend werk te verrichten: „Ik hoop dat iedereen nu heeft gezien dat ik dit werk wel aan kan, maar dat ik in de top van de aanval te weinig klaar maak". De Oranje-aanvoerder duikt liever via rushes in de aanval op, dan er te storen, zo goed als ook Ties Kruize een stringente opdracht mee moet krijgen. Cees Jan Diepeveen, met uitblinker Tim Steens en Ewout van Asbeck de regelmatigste toernooi-spelers, was gekluisterd aan Samiullahs broertje Kaleemullah, verslikte zich één keer, wat prompt het openingsdoelpunt betekende. Maar toen Paul Litjens de zaak via een strafcorner recht trok, was ook die fout vergeten. Na rust sprong eerst Vandenberghe in de fout. Anzoorul Hasan be dankte hem vriendelijk en Paul Litjens deed dat ten opzichte van Renaud die de fout van zijn colle ga arbiter aan de andere zijde cor rigeerde door ook een strafcorner cadeau te geven. Litjens' vijf tiende treffer was goed voor evenwicht 2-2, waarna Pakistan tevergeefs trachtte de zaken naar zijn hand te zetten. Na de dubieuze nederlaag tegen Pakistan, waarin Paul Litjens zijn topscorerspositie met 15 goals nog meer gestalte gaf, lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat Nederland over voldoende klasse beschikt, maar dat het huidige kunstgrashockey nog meer ploegdiscipline vereist dan op de „oude matten", terwijl succes pa rallel loopt met een ijzeren condi- plaagde nieuwe sponsor een flink plezier doen, Groenendaal moet via de titel een belofte inlossen, en voor Stamsnijder zou een triomf in Berg en Dal de voltooi ing van de trilogie betekenen. Vorig jaar stond hij in Gieten (NK veldrijden) en in Geulle (NK op de weg) op de hoogste trede van het podium. Onverhoopte om standigheden daargelaten, wordt Berg en Dal het vervolg van Stamsnyders jacht op eremetaal. taanse grootmeesters geen robot ten zijn. Ze werden perfect ge stoord in de opbouw, kregen op het middenveld van de herboren Wouter Leefers permanent les in stickhandling en temporiseren, zagen geen kans uit de dekking te lopen, maar wisten zich over tuigd van het feit dat je Neder land kunt pakken als je zorgt geen corners tegen te krijgen. Wie „de beul" (Litjens) temt, behoeft het Wilhelmus niet aan te horen. Voor goud in Moskou is een bre dere basis nodig. VOETBAL - Zaterdagtweedeklas ser Lisser Boys speelt morgen- middag op eigen terrein een oe- Scoreverloop: Pakistan-Nederland 3-2 (rust 1-1), 10e min. Hanif fenwedstrijd tegen het C-team van Feyenoord. De aanvang van het duel is gesteld op 14.30 uur Khan 1-0, 30e min. Paul Litjens (strafcorner) 1-1, 40e min. Man- zoorul Hasan (strafcorner) 2-1, 41e min. Paul Litjens (lange cor ner) 2-2, 67e min. Safdar Abbas VOETBAL - Mick Ferguson, de spits van Coventry heeft zich donderdag akkoord verklaard met een transfer naar Notting ham Forest. De houder van de Eindstand 1. Pakistan 6-12; 2. Europese beker betaalt voor Fer- Wcst-Duitsland 6-9; 3. Australiè 6-74. Nederland 6-6; 5. India 6-4; 6. Spanje 6-4; 7. Groot Brittannië guson 1,8 miljoen gulden plus Martin o'Neill, een middenvelder en Noordiers international. 6-0. Met Pandbriefbiljetten van de Westland/Utrecht Hypotheek bank spaart u veilig een behoorlijk kapitaal bij elkaar. Het hoge rente percentage staat namelijk vanaf het moment van aankoop tot het einde van de looptijd vast; de rente wordt herbelegd. U krijgt zo de hoogste-rente-van-de-hoogste-rente-etc. Bij het huidige rentepercentage van 9'/.% groeit uw f 1.000,- in slechts 2 jaar naar f 1.199,- (effectief rendement 9-50%). Pandbriefbiljetten zijn ook verkrijgbaar in coupures van f 10.000,-. Pandbriefbiljetten zijn aan toonder. Meer informatie over deze profijtelijke spaarvorm kunt u inwinnen bij een van de kantoren van de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bij uw makelaar of assurantieadviseur. Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 45 AMERSFOORT (ANP) - Gister avond is in het Sportfondsenbad te Amersfoort het jaarlijkse Van Haselen-waterpolotoernooi be gonnen. Er werden drie wedstrij den gespeeld, waarvan de derde ging tussen het Westduitse 'Rote Erde' uit Hamm en een combina tie van de Kikvorsen en VZC. De ze laatste ploeg dient ter vervan ging van de Nederlandse jeugd- ploeg, die had toegezegd onder de naam 'kikvorsen' te zullen deelnemen aan het toernooi. Het, weliswaar officieuze, Neder- TILBURG (ANP)-Het protest van tijd scoorde De Kikvorsen/VZC het beslissende doelpunt Overi ge uitslagen: AZC-AZPC 10-7 (2-2, 2-2, 3-2, 3-1), Barcelona- Duisburg 17-1 (3-0,5-0,5-1,4-0). landse team liet het echter vol komen afweten. Verscheidene clubs wilden hun spelers niet af staan, omdat ze elders aan een toernooi deelnamen. De inval lende ploeg is nu de Kikvorsen/ VZC-combinatie met drie jeugd- intemationals (de gebroeders Tilburg Trappers tegen het vol gens hen meespelen van een on gerechtigde speler bij Groningen tijdens de wedstrijd Tilburg- Groningen van negen november 1979 is afgewezen. De wedstrijd eindigde destijds in een 8-7 over winning voor Groningen. Van Noort en Schoeman) aange- De ijshockeybond heeft het protest vuld met de spelers uit de natio nale selectie Dick Nonnekes en Anton heiden. Deze ploeg won met pijn en moeite van Rote Erde met 8-7. De tus senstanden waren 2-2, 2-3, 3-1, 1-1. Pas enkele seconden voor niet toegekend, omdat de spe- lerskaart van de betreffende speler, Andt Stryker, één dag voor de wedstrijd was uitge schreven en het derhalve onmo gelijk was dat de kaart op Ujd in het bezit van Stryker zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15