Mondale'Olympische Spelen mogen niet in Moskou' Geen doorbraak in top Begin-Sadat Indonesië wijzigt buitenlandse politiek Prawda juicht overwinning van Ghandi toe Situatie in Tabriz nog steeds gespannen VRIJDAG 11 JANUARI 1980 (Van c redactie buitenland) WASHINGTON - De Amerikaanse vice-president Walter Mondale heeft gisteren in Iowa gesuggereerd dat de Olympische Spelen van Moskou zouden moeten worden verplaatst naar Montreal of München. Hij meent dat het Sowjet-regime na de inval in Afghanistan niet de achting mag krijgen die het gastland van de Olympische Spelen doorgaans toekomt. Indira Gandhi. MOSKOU (UPI) - Het Russische partijblad Prawda heeft gisteren de overweldigende verkiezings overwinning van Indira Gandhi toegejuicht als een terugkeer naar een sterke regering. Volgens het blad "blijft de Indiase natio nale Congrespartij, ondanks haar nederlaag in 1977, in de ogen van het grootste deel van het Indiase electoraat de partij wier roer ooit in handen was van Mahatma Gandhi en Jawaharlal Nehroe en die nu geleid wordt door de doch ter van de laatste, Indira Gand hi" Indira Ghandi heeft in een vraagge sprek met de Amerikaanse om- roepmaatschappij ABC gewei gerd de Russische aanwezigheid in Afghanistan te veroordelen. Mevrouw Ghandi zei dat het probleem van de Russen in Af ghanistan door de Afghanen zelf opgelost moet worden. Zij aan vaardt de verklaring van Moskou dat de Sowjet-troepen tussen beide zijn gekomen omdat de re gering in Kabul in moeilijkheden verkeerde. Volgens Ghandi vloeit het Russische optreden in Afghanistan voort uit de onge rustheid van de Sowjet-Unie over de ontwikkelingen in China en de toenadering tussen dit land en de Verenigde Staten. De toekomsti ge Indiase premier uitte voorts haar bezorgdheid over de bedoe ling van de VS Pakistan wapens te verschaffen. Zij noemde dit "een wezenlijk gevaar" Gandhi heeft in een vraaggesprek met een Frans radiostation ver klaard dat haars inziens een bondgenootschap tussen China en de Verenigde Staten 'zeer ge vaarlijk zou zijn voor India en het hele gebied". De Indiase oud-premier merkte hierbij op dat China een gevaar voor haar land betekent omdat het "zeer expansionistische nei gingen" heeft, waaronder India 'al geleden heeft". Ook over de bedoelingen van Pakistan was mevrouw Gandhi niet gerust. Gandhi is gisteren met algemene stemmen gekozen als leider van de fractie van haar Congrespartij. Vervolgens nodigde president Sanjiva Reddy haar uit een nieu we regering te De Canadezen hebben pijlsnel la ten weten dat het niet mogelijk is om de spelen wederom in Mon treal te houden (Canada heeft aan de vorige veel geld verloren). Carter heeft de Russen gedreigd met een Amerikaanse boycot van de spelen bij "voortdurende Rus sische'agressie". De Amerikaan se atletiekbond is hem dezer da gen officieel bijgevallen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat de atleten de aanwijzingen van de president zullen volgen, al zal dat in vele gevallen met de grootste tegenzin gebeuren. Formeel wordt nu in Washington gezegd dat vice-president Mon dale voor eigen rekening heeft gesproken. Maar het wordt zeer wel mogelijk geacht dat hij - op verkiezingstoer voor Carter in Iowa - een proefballon heeft op gelaten, teneinde in binnen- en buitenland de reacties op zo'n voorstel te peilen VN In New York bereidde de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties zich gisteravond voor op een spoedzitting over de crisis rond Afghanistan. Op verzoek van onder meer Mexico en de Fi lippijnen wordt de kwestie aan de Algemene Vergadering voorge legd, nadat eerder deze week een resolutie in de Veiligheidsraad door een Russisch veto sneuvel de. De zitting zal zeker tot zondag du- TEHERAN (AFP/Reuter/UPI) - In Tabriz, de hoofdstad van Ooste lijk Azerbeidsjan (in het noord westen van Iran), was de situatie gisteren gespannen, een dag na de botsingen tussen aanhangers van de imam Chomeini en de aja- tollah Sjariat Madari waarbij vol gens officiële cijfers zes doden en 81 gewonden vielen. Militairen sloten de toegangswegen naar het radiostation op een heuvel in de stad af. Zij plaatsten zandzak ken op strategische punten om het radiostation te verdedigen te gen nieuwe aanvallen van de vol gelingen van de plaatselijke reli gieuze leider, ajatollah Sjariat- Madari. De Turks sprekende volgelingen van de ajatollah Sjariat-Madari in Tabriz en in het overige deel van Oost-Azerbeidsjan wensen het vertrek van de door de Iraanse regering benoemde plaatselijke functionarissen en eisen een gro tere mate van zelfbestuur. Welin gelichte kringen in de heilige stad Qom hebben gezegd dat beide leidende ajatollahs en twee ande re vooraanstaande geestelijke leiders binnen enkele dagen vermoedelijk de situatie in Tabriz zullen bespreken. De Iraanse regering heeft gisteren meegedeeld dat zij de leider van de fanatieke anti-religieuze on dergrondse organisatie Forghan, Akbar Goedarzi, heeft gearres teerd. Deze heeft gezegd verant woordelijk te zijn voor een half dozijn moorden sinds de revolu tie van een jaar geleden. De militante studenten die de Ame rikaanse ambassade in Teheran bezet houden, hebben gisteren meegedeeld dat zij vier mannen en een vrouw hebben gearres teerd die werden verdacht van samenzwering tot het doden van de militaire leider van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Aboe Jihad. De arrestatie werd woensdag verricht bij het gebouw van de PLO-missie waar Aboe Jihad werd verwacht. De PLO-leider was in Teheran voor een conferentie van de islamiti sche bevrijdingsbewegingen die door de studenten was georgani seerd. Iran heeft de Sowjet-Unie voorge steld om de prijs die het in reke ning brengt voor aardgasleveran ties te verhogen van 75 dollarcent tot 3,5 dollar per duizend kubieke voet. Dit staat in een vraagge sprek van het weekblad "The Iranian" met minister Ali Akbar Moinfar van olie van Iran. Voor de Iraanse revolutie, vorig jaar februari, leverde Iran de Sowjet-Unie per dag 950 miljoen kubieke voet aardgas. De reke ning bedroeg 226 miljoen dollar per jaar. Na de revolutie werd de levering aanvankelijk gestaakt om vervolgens te worden hervat op een lager niveau. Om welke hoeveelheid het nu gaat is niet bekend. De aardgasproduktie loopt echter in de pas met de olieproduktie die kleiner is dan voor de revolutie. Guerrilla De guerrilla die islamitische Af ghaanse opstandelingen voeren tegen circa 80.000 man Sowjet- troepen, lijkt volgens berichten uit de Afghaanse hoofdstad Ka- bul geen verloren zaak. Westerse diplomaten melden dat de hele noordoostelijke sector van het bergachtige land in handen is van de rebellen. Bovendien zouden zij in het zuidoosten, in de pro vincie Paktia, de Russische troe pen tot staan hebben gebracht. De opstandelingen verwierven controle over het noordoosten, toen ze er in slaagden de stad Fai- zabad, de hoofdstad van de pro vincie Badakshan, in te nemen Deze provincie is van grote stra tegische betekenis, omdat zij grenst aan China. Rusland en Pa kistan. Bij de felle gevechten om de stad zouden - volgens een Pa- kistaans dagblad - 400 Russische militairen zijn gesneuveld en minstens twee helikopter zijn neergeschoten. Ook onder de re bellen en de burgerbevolking zouden grote verliezen zijn gele den. De Russen bereiden zich voor op een tegenoffensief Verdeeld Het Westduitse dagblad Frankfur ter Rundschau wist gisteren te melden dat het Politburo, het hoogste regeringsorgaan in de Sowjet-Unie, zeer verdeeld is geweest rond de beslissing in Af ghanistan militair tussenbeide te komen. Het blad schrijft zijn in formatie toe aan zegslieden rond het Kremlin. Vooral president Leonid Brezjnjev en premier Ko- sigin zouden zich tegen de beslis sing hebben verweerd, maar een meerderheid in het Politburo - onder aanvoering van minister van buitenlandse zaken Gromiko - zou de beslissing hebben door gedrukt. Graan De regering van Argentinië heeft gisteren verklaard de Sowjet-in- val in Afghanistan te veroorde len, maar niet bereid te zijn deel te nemen aan de graanboycot, die de Verenigde Staten tegen de Sowjet-Unie hebben ingesteld Wel zal de militaire regering van president Jorge Videla deelne men aan de conferentie van graanproducerende landen, die morgen in Washington wordt ge houden. De resultaten van die conferentie zijn bepalend voor de doeltref fendheid van het graan-embargo, Carters belangrijkste "vergel dingsmaatregel" tegen de Sow jet-Unie. Door het Argentijnse besluit om de leveranties aan Moskou voort te zetten, komt het effect van de boycot op de tocht te staan. Noodweer in VS PORTLAND (AFP) - Door sneeuwstormen in het noordwes ten van de VS en storm met zware regenval in het zuiden van Cali- fornië en Hawaii zijn tot dusver zeker twaalf mensen om het le ven gekomen, zo is gisteren uit officiële bron in Portland in de Amerikaanse staat Oregon ver- LONDEN (ANP) - Lord Killa- nin, de voorzitter van het IOC, ziet weinig brood in het werk dat een Britse onder zoekscommissie in Zuid- Afrika in de komende perio de wil doen. Die commissie, onder leiding van Dickie Jeeps, voorzitter van de Britse sportraad, zal zijn on derzoek op verzoek van die raad uitvoeren. Ook deze week nog komt een afvaar diging van het Franse par lement, met onder andere de oud-rugbyinternational Bernard Marie, met hetzelf de doel naar Johannesburg. "Wanneer een organisatie", zei Killanin, "een commissie naar Zuid-Afrika stuurt om zich op de hoogte te stellen van rassen ongelijkheid in de sport, dan dient die af vaardiging ook multi-ra- ciaal te zijn". Killanin maak te bekend dat het IOC van plan is na de spelen van Moskou de hele affaire Zuid- Afrika opnieuw te bezien. Hij achtte het moment Voorzitter IOC ziet weinig brood in onderzoek Zuid-Afrika waarop een oplossing be reikt zou worden, nog veraf. "De integratie van blank en zwart in het Zuidafrikaanse sportleven is de laatste tien jaar minimaal geweest", en "er is geen rechtvaardiging voor de komende toernee van het Britse rugbyteam door Zuid-Afrika". Dit zijn de twee voornaamste conclusies uit een gisteren in Londen gepubliceerd rap port van het "stop alle racis tische toernee's comité", dat onder voorzitterschap staat van de Britse anti-apart heidsleider Peter Hain en opgericht is met het doel de trip van de Britse rugbyspe- lers naar Zuid-Afrika te ver hinderen. Hain schrijft in zijn rapport dat bij evenementen van na tionale omvang waarbij het prestige op het spel staat de racistische gedragsregels enigszins verzacht zijn, maar dat dat niet het geval is bij sport op locaal-, school- of clubniveau. "Mooie woorden kunnen niet de realiteit ver doezelen dat e apartheid nog steeds leeft in het Zuidafri kaanse sportsysteem. Daar uit moet worden geconclu deerd dat er geen denkbare gronden aanwezig zijn om Zuid-Afrika toe te laten tot de mondiale sportevene menten en dat de Britse rug- byspelers afbreuk zouden doen aan de internationale gedragscode onder sport mensen indien zij de toernee door Zuid-Afrika doorgang laten vinden". Voorzichtige opening naar autonomie De Egyptische president Sadat luistert naar wat premier Begin te zeggen heeft op een persconferentie na afloop van de topconcerentie tussen beide heren. (Van onze correspondent Jaap van Wesel) ASSOEAN - De vijfde topconfe rentie tussen de Israëlische pre mier Begin en president Sadat van Egypte, die gisteren is geëin digd, heeft weinig concreets op geleverd. Het enige nieuwe - en dat nog met een vraagteken - is dat Sadat en Begin een voorzich tige opening hebben gemaakt om de Palestijnse autonomie op te splitsen in twee fasen: eerst de Gazastrook, en daarna de weste lijke Jordaanoever. Terwijl Sadat op een persconferen tie is Assoean, ter afsluiting van het bezoek van Begin, in algeme ne termen sprak over verschillen van mening en punten van over eenstemming (overeenstemming over Afghanistan, meningsver schillen over de Palestijnse auto nomie) gaf Begin „met goedvin den van de president" een aantal details over gemaakte afspraken, een procedure die bij vorige gele genheden ook al is toegepast om zaken die in Egypte wat proble matisch zijn, op te lossen. Begin vertelde dat Sadat heeft voorgesteld in de eerste plaats de algemene beginselen voor de au tonomie vast te stellen en daarna die beginselen éérst toe te passen in Gaza. Dat is, zo zei Begin, wel iswaar niet in strijd met de ak koorden van Camp David, maar Camp David schrijft deze proce dure ook niet voor. Vandaar dat het Israëlische kabinet daarover zal moeten beslissen. Het is echter weinig waarschijnlijk dat Begin de zaak in zijn kabinet aan de orde stelt als hij er zelf niet vóór is. Maar dan nog: juist over de beginselen lopen de meningen van Begin en Sadat hemelsbreed uiteen, zodat moeiljk is in te zien hoe die splitsing tot positieve re sultaten kan leiden. Tenzij nu de deur is geopend om in een later stadium met de autonomie van Gaza te beginnen en de Westoe ver voorlopig mgar helemaal te laten rusten. Egypte heeft het in Gaza, wat de Palestijnse autonomie betreft, wat gemakkelijker dan op de Westoever. Weliswaar wijzm de Palestijnse leiders in Gaza de au tonomie evenzeer af als op de Westoever, maar er is in Gaza 19 jaar lang een Egyptisch bestuur geweest en daardoor bestaan er economisch sterke banden met dat land. Veel mensen in Gaza hebben geld op Egyptische ban ken, veel studenten studeren in Cairo. Afghanistan JAKARTA - In Indonesië is grote deining ontstaan over een op merking van de Russische am bassadeur Ivan F. Sphedko. In een discussie met Indonesische studentenleiders die een petitie kwamen aanbieden, waarin de Sowjet-inval in Afghanistan werd veroordeeld en de onmid dellijke terugtrekking van de troepen werd geëist, had Sphed ko gezegd dat de „situatie in In donesië nog chaotischer is dan in Afghanistan" en dat „Indonesië liever vrienden moet blijven met de Sowjet-Unie, aan wie Indone sië zijn onafhankelijkheid heeft te danken". Akhbar Tanjung, leider van het Komite Nasional Pemuda Indo nesia (KNPI), de overkoepelende door de regering opgerichte jon gerenorganisatie, in wiens aan wezigheid ambassadeur Sphed ko zijn opmerking maakte, vond de Russische uitlating een „bele diging voor het Indonesische volk" en rapporteerde dat on middellijk aan het ministerie van buitenlandse zaken. De Rus, door het ministerie op het matje geroepen, gaf echter een andere versie. Hij zei dat de „cha otische situatie niet sloeg op de toestand in Indonesië, maar op de demonstrerende studenten voor de ambassade". Over de Russi sche steun aan de Indonesische vrijheidsstrijd verklaarde Sphedko, volgens het ministerie, dat „gedurende de strijd tegen het imperialisme en kolonialis me, met name tijdens de Tweede Wereldoorlog, de Sowjet-Unie miljoenen soldaten heeft verlo ren. En iedereen weet dat niet één Russische soldaat hier was toen Indonesië voor zijn vrijheid vocht", zo had de Rus op het mi nisterie gezegd. Het incident op de ambassade - dat nog lang niet is afgesloten - heeft geleid tot een toenemende anti- Russische stemming. Voor de ambassade is woensdag voor de derde keer binnen een week ge demonstreerd. Studenten waren zelfs uit Bandoeng gekomen om kracht bij te zetten aan hun eis dat de ambassadeur zijn opmer king terugneemt. Zij hebben met acties gedreigd als de Rus dat zou weigeren. Ook in Soerabaja (Oost-Java) en Medan (Sumatra) hebben stu denten betoogd voor de Russi sche consulaten en de terugtrek king geëist van de Sowjet-troe- pen uit Afghanistan. Er is inmid dels een volkssolidariteitscomitó Indonesië-Afghanistan opge richt, de vice-voorzitter van het islamitische wereldcongres heeft om een bijzondere vergadering gevraagd van het congres en er hebben zich al vrijwilligers ge meld om in Afghanistan tegen de Russen te vechten. Tevens wordt overwogen om de Olympische Spelen te boycotten. Op het ministerie van buitenlandse zaken wordt scherpe kritiek ge leverd, omdat het in de Verenig de Naties zich niet heeft ge schaard achter de landen die om een zitting van de Veiligheids raad hebben verzocht. Nassa- ruddin Hard van de regerende Golkarpartij vroeg de minister, dr. Mochtar Kusumaatmadja, om uitleg. Het is naar zijn mening een vanzelfsprekende en logische zaak dat Indonesië de Russische inval veroordeelt, omdat hier sprake is van ernstige schending van het Handvest van de Ver enigde Naties. Indonesië behoort tot het neutrale blok. In conflicten, waarbij de supermogendheden betrokken zijn, onthoudt het zich van scher pe verklaringen. In deze neutrale houding schijnt nu een omme keer te zijn gekomen. President Soeharto verraste begin deze week zijn gehoor in het parle ment door de Russische inval in Afghanistan scherp te veroorde len. Hij zei tijdens de presentatie van de ontwerpbegroting dat „de wereldvrede in gevaar is ge bracht en dat inbreuk is gemaakt op het principe van vreedzame coëxistentie en wederzijds res pect". Het is voor het eerst dat het Indone sische staatshoofd op ondubbel zinnige wijze zich tegen een su permogendheid uitspreekt. Ook ten aanzien van de ontwikkelin gen in Iran was de president dui delijk. President Soeharto ver klaarde dat „Indonesië de aspira ties van het Iraanse volk begrijpt, maar zich toch wenst te scharen bij de andem landen, die oproe pen tot de vrijlating van de Ame rikaanse gegijzelden op humani taire gronden en uit respect voor het internationaal recht en de normen ten aanzien van diploma tieke missies". Indonesië heeft zich in het conflict tussen Iran en de Verenigde Sta ten altijd heel voorzichtig opge steld. Zowel Iran als de Verenig de Staten zijn belangrijk voor In- donesie's belangen: Iran vanwe ge zijn islamitische gemeenschap en zijn lidmaatschap van de OPEC en de Verenigde Staten omdat zij lid zijn van de IGGI, de donorlanden die de Indonesische opbouw financieren. Om binnenlandse politieke reden wil de militaire regering in Jakar ta niets te maken hebben met de islam-opleving in Iran, die een stimulans zou kunnen betekenen voor de aspiraties van de Indone sische islamieten om van Indo nesië een islamstaat te ma ken. Wat Indonesie's houding ten op zichtevan Moskou betreft: Jakar ta beschouwde dat land als een tegenwicht tegen China, dat door de militairen meer wordt ge vreesd dan de Sowjet-Unie. De verklaringen van Soeharto ten aanzien van Iran en Afghanistan betekenen, volgens diplomatieke waarnemers, dat er een eind is gekomen aan de dilemma's in het buitenlandse beleid van de re publiek. Indonesië heeft nu dui delijk stelling genomen tegen de Sowjet-Unie en van een neutrale koers in de toekomst zal waar schijnlijk geen sprake meer zjjn. Weinig concreet waren beide lei ders over de strategische situatie in het Midden-Oosten, al was er volledige overeenstemming over Afghanistan. Het is intussen dui delijk dat Egypte een strategi sche voorsprong heeft op Israel als beschermer van de Ameri kaanse belangen. Israël komt in dat rijtje niet voor en is ook over bodig. Militaire samenwerking tussen Israel en Egypte, waar over de Israëli's vaak fantaseren en filosoferen, is dan ook voor alsnog een van de vele sprookjes die het Midden-Oosten rijk is. Alles bij elkaar het vredesproces gaat door. Begin en Sadat blijven elkaar aardig vinden, ondanks hun meningsverschillen. Maar alles wat met normalisering van betrekkingen te maken heeft zal geruisloos en zo onofficieel mo- g.hjk gaan Waarbij Egypte er niet aan voorbij mag gaan dat over twee jaar het laatste deel van de Sinai moet worden ontruimd. Zonder normalisering van de be trekkingen in die twee jaar - die de Israeli's een proefperiode noemen - zou dat wel eens problemen kunnen opleve-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9