Geen eenzijdige acties van Nederland tegen Rusland Recherche ontdekt milj oenenfraude Wrevel bij de PTT over uitblijven van Postbank ■S&SEB Koningin winkelt in Madrid Bij bedrijven in Rotterdam Kamer wil overleg in NAVO- en EG-verband Arnhem trots op zijn nieuwe trolleybussen Actie van scholieren Studentenstop bleek in vijf gevallen 'voorbarig' DADER DODELIJKE VECHTPARTIJ BEKEND VRIJDAG II JANUARI 1980 PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De fiscale recherche en de recherche van de economische controledienst zijn een enorme fraude op het spoor gekomen, waarbij het vermoede lijk gaat om miljoenen guldens aan niet afgedragen sociale pre mies en loonbelasting. De twee diensten hebben enkele besloten vennootschappen op de korrel genomen, waarvan de meeste ge vestigd zijn in Rotterdam. Re chercheurs van de economische controledienst en van de fiscale recherche bezochten gisteren samen met politiemannen van het bureau fraude van de Rotter damse centrale recherche enkele van premie- en belastingontdui king verdachte bedrijven in de Maasstad Bij deze bedrijven werden de administraties in be slag genomen. Volgens de Rot terdamse politie, die niet wil zeg gen om welke bedrijven en om welke bedragen het precies gaat, zijn er "vooralsnog" geen arresta ties verricht. Bij het doorzoeken van de kantoor ruimten van een bedrijf aan de Groenendaal werd de recherche- ploeg geconfronteerd met een di recteur, die op verzoek van de meegekomen belasting-deur waarder onmiddellijk een bedrag van 275.000 gulden aan achter stallige belastingen en sociale premies betaalde. Hij haalde het geld contant uit een tas. Na beta ling van dit bedrag bleek in de tas nog een bedrag van 235.000 gul den te zitten. Ook dit geld, even als de gehele administratie, is in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de Rotter damse politie kunnen in verband met het onderzoek op dit mo mentgeen verdere mededelingen over de fraudezaak worden ge daan. Bij het ministerie van justi tie en economische zaken wilde of kon men gisteravond ook geen inlichtingen over deze zaak ver strekken. MADRID (GPD) - Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Irene en haar echtge noot Carel Hugo de Bourbon Parma zijn gisteravond te gast geweest voor een intiem diner op het paleis La Zar- zuela van koning Juan Carlos en koningin Sophie. Het di ner verliep in een hartelijke en ontspannen sfeer. De Ne derlandse vorstelijke gasten toonden een grote belang stelling voor de manier waar op Spanje op een geweldloze manier van een dictatuur was overgaan naar een democra tisch 6telsel. Koningin Julia na was vooral geïnteresseerd in de nieuwe staatsvorm van Spanje, waarin de verschil lende regio's in samenwer king met de centrale regering tot een bepaald niveau zelfbe stuur krijgen. Eerder op de dag hebben ko ningin Juliana en prinses Ire ne gewinkeld in het centrum van Madrid, waar het wegens de uitverkoopperiode bijzon der druk was. In het grote wa renhuis Galerias Preciados bekeek koningin Juliana met veel interesse de juweliersaf deling, waar zij zich liet voor lichten over de colliers van Majorca-parels; typisch Spaanse sieraden, die op het eiland Majorca machinaal worden vervaardigd. De ko ningin was verder onder de indruk van het grote assorti ment van het Spaanse waren huis El Corté Ingles. Het prestigieuze Madrileense dagblad „El Pais" karakteri seerde koningin Juliana don derdag als een door en door democratisch staatshoofd. De krant vertelde in een uitge breid bericht dat de Neder landse vorstin door haar per tinente weigering om Spanje onder de Franco-dictatuur te bezoeken zich op zekere wijze actief heeft ingezet voor de democratisering van dit land. Voorts meldde het blad dat koningin Juliana zich in het begin van de jaren zestig ge steld had achter een interna tionale oproep ten gunste van de politieke gevangenen on der het Franco-regime. DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Tweede Ka mer is het er mee eens dat de Nederlandse regering voor lopig geen eenzijdige sanetiemaatregelen treft tegen de Sowjet-Unie, naar aanleiding van de bezetting van Af ghanistan. Tijdens overleg van de vaste Twee- de-Kamercommissie voor bui tenlandse zaken met minister Van der Klaauw bleek gister avond dat de meeste Kamerleden het met de minister eens zijn, dat pas de volgende week, na overleg in NAVO- en EG-verband, een beslissing kan worden genomen over eventuele sancties. De kwestie-Afghanistan bleek, bij alle verontwaardiging die door vrijwel alle fracties werd gedeeld, toch nogal in partijpolitiek vaar water terecht te zijn gekomen. Gisteravond werd op initiatief en onder leiding van mini-partij DS'70 een demonstratie gehou den voor de Sowjet-ambassade in Den Haag. Eerder op de dag had de politiek leider van de PvdA, drs. Den Uyl, een bezoek gebracht aan Sowjet-» ambassadeur Tolstikov, aan wie hij een protestnota van de PvdA over de inval in Afghanistan had overhandigd, 's Avonds gaven voor de poort van de ambassade ook de kamerleden Gualthérie van Weezei (CDA), Brinkhorst (D'66) en Blaauw (VVD) blijk van hun afkeuring. Tijdens het mondeling overleg in de kamercommissie bleek dat de groep CDA'ers, onder aanvoering van mr. J.N. Scholten, die wil dat Nederland zijn ambassadeur in Moskou uit protest terugroept, ARNHEM (ANP) - De gemeente Arnhem heeft gisteren met enige trots twee nieuwe trolleybussen in gebruik genomen, die de mo dernste, van Europa worden ge noemd. Zowel in binnen- als bui tenland bestaat veel belangstel ling voor dit nieuwe type bus, waarvan Arnhem er in totaal twaalf heeft besteld. De nieuwe bussen zijn uitgerust met speciaal voor trolleys ont wikkelde luchtgeveerde achter assen en eveneens luchtgeveerde onafhankelijke voorwielophan ging. Het electrische gedeelte van de bussen is verder zeer modern, aldus woordvoerders van het gemeentelijk vervoersbedrijf in Arnhem. Deze Rijnstad is de enige stad in ons land met trolleybussen. Vroeger reden ook dergelijke bussen in steden als Haarlem, Nijmegen en Groningen. Het bui tenland maakt veel meer gebruik van de electrische bussen. Met name in West-Duitsland, Oosten rijk en Zwitserland zijn ze veel vuldig te zien. De aanschafprijs van de nieuwe Arnhemse trolleys bedraagt 320.000 a 340.000 guTdcn per stuk. Dat is twee keer zoveel als de prijs van een dieselbus van vergelijk bare grootte. Een dieselbus gaat tien a twaalf jaar mee, terwijl trolleybussen vijftien tot achttien jaar rijden. De dure electromotor gaat zelfs veertig jaar mee en kan dus in meerdere bussen dienst doen. In Arnhem rijden ongeveer evenveel trolleys als dieselbus sen. De trolleys hebben het voor deel milieu-schoner en geluid sarmer te zijn. Ze zijn bovendien goedkoper in gebruik en onder houd. Arnhem piekert er niet over de trolleys de laan uit te sturen, zo bleek uit de woorden van wet houder Volkeringa, die de nieu we bus officieel in gebruik stelde. Volkeringa verwacht zelfs dat ook andere Nederlandse steden in de jaren '90, mede gezien de moeilijkheden rond de olievoor ziening, op het trolleysysteem zullen overgaan. De nieuwe trolleys hebben voor het publiek het voordeel van een ruimere interieur-indeling en la gere en bredere in- en uitstapmo- gelijkheid. De chauffeurs vinden in de nieuwe bussen een groter acceleratievermogen, terwijl de bestuurderscabine veiliger is dan in de oude bussen. De chauf- feursstoel is met de gehele stuur- en pedaleninrichtingopeen soort plateau geplaatst. Bij een botsing schuift dit plateau als geheel maximaal een halve meter naar achteren. vrijwel alleen staat, 's Morgens al. bij aankomst uit Curasao, had minister Van der Klaauw laten blijken niet veel te zien in een dergelijke maatregel. Gister avond lieten ook PvdA-woord- voerder Van der Stoel en ook an dere CDA'ers weten een dergelij ke maatregel op dit moment niet zinvol te vinden. „Een zware klap voor de ontspan ning", noemde Van der Klaauw de Russische inval in Afghanis tan. Voor een staken van het ont spanningsproces in de Europese Veiligheidsconferentie, die dit najaar in Madrid weer zou bij eenkomen, voelde de minister voorlopig nog niet. Een boycot van de Olympische Spelen in Moskou leek voorals nog evenmin waarschijnlijk. Scholten was voorstander van overleg van de regering met het Nederlands Olympisch Comité, om een boycot achter de hand te houden. Mr. Van der Stoel zag een eventuele Olympische boy cot in het kader van de culturele betrekkingen in het algemeen. „Ik vind altijd dat culturele con tacten in ons voordeel zijn, terwijl een gesloten systeem als dat van de Sowjet-Unie eerder contacten wil afhouden. Als je het zo be kijkt, zouden we dus juist wel aan de Spelen moeten deelne- Net als Van der Stoel vonden de meeste andere kamerleden dat een boycot van de Olympische Spelen in geen geval een Neder landse soloactie zal moeten wor den, zoals destijds het wegblijven van de Nederlanders bij de Spe len in Melbourne, na de Russi sche inval in Hongarije, in 1956. Maar voor de Olympische Spelen gold, net als voor andere even tuele sancties, dat de houding van de Amerikanen van overwe gend belang zal zijn. Zowel Scholten als Van der Stoel noemde solidariteit met de Ver enigde Staten een centraal punt in de houding die Nederland zou moeten innemen in de kwestie- Afghanistan. Vrouw gered na duik ÊS& PvdA-leider Den Uyl. geflankeerd door zijn partijgenoten Van der Stoel. Van den Bcrghe verslaggevers over zijn onderhoud met de Russische ambassadeur in ons land naar aanlt Afghanistan. met auto in water AMSTERDAM (ANP) - Een 34-ja- rige vrouw is gistermiddag op het nippertje van de verdrinkings dood gered, nadat ze met haar au to kopje onder was gegaan in de Amsterdamse Keizersgracht. De vrouw gaf bij het verlaten van de parkeerplaats aan de gracht per ongeluk vol gas vooruit, waar door de auto over de wallckant schoot en snel onder water ver dween. Een politie-agent en een voorbijganger doken er achter aan en zagen nog juist bijtijds kans de vrouw, die door de koude bevangen was, uit het reeds ge zonken voertuig te bevrijden. Zij kon na een medisch onderzoek ongedeerd naar huis. De auto is door de brandweer op het droge getakeld. DEN HAAG (GPD) - Bij de PTT is wrevel ontstaan over het uitblij ven van een kabinetsbesluit in zake de oprichting van de Post bank - reeds vele malen uitge steld - en in het verlengde daar van tussen de directies Post- en Gelddiensten over de mate waarin, indien de Postbank tot stand gekomen zal zijn, de geld diensten gebruik zullen blijven maken van de postkantoren. Daar komt nog bij een verzet van de PTT in zijn geheel tegen overhe veling van dit bedrijf naar het ministerie van financiën, waar over dat departement thans in discussie is met staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer. Het ministerie van financiën wil bijzonder graag dat de Postbank onder dat departement zal gaan ressorteren, zodat financiën via zijn eigen Postbank een grotere invloed kan uitoefenen op het functioneren van de particuliere banken. Een afsplitsing brengt evenwel gro tere operationele moeilijkheden voor de Postbank zelf met zich mee, omdat de huidige Postgiro voor driekwart van zijn hande lingen is aangewezen op de loket ten en het personeel van de post kantoren, die onder de directie Post ressorteren. Dat de Postbank over eigen vesti gingen zal moeten beschikken, staat overigens buiten discussie. Op het ogenblik is het al zo dat de Postgiro, die al onontkoppelbaar vervlochten is met de Rijkspost spaarbank, eigen vestigingen zal krijgen om vertegenwoordigers van het bedrijfsleven en particu lieren beter te woord te kunnen staan dan aan een loket. Bij de Post wordt deze ontwikke ling niet in dank afgenomen, want de Post is van oordeel dat die faciliteiten ook best in de postkantoren gecreëerd kunnen worden. DEN HAAG (ANP) - Het landelijk overleg-orgaan scholieren (LOOS) heeft een actie opgezet tegen het feit. dat op veel scholen geen vrijheid van meningsuiting bestaat. De komende maanden zal het LOOS plaatselijke acties coördineren als de schoolkrant wordt gecensureerd of pamfletten en affiches niet zonder toe stemming van directie of schoolbestuur mogen worden uitge-. deeld of opgehangen. Het LOOS heeft dit meegedeeld. De cen trale leus voor de actie luidt: "Vecht voor je recht, maak zelf uit watje zegt". De actie wordt geleid vanuit Utrecht waar het LOOS- kantoor bij de onderwijswinkel is ondergebracht. De werkgroep censuur van het LOOS zegt dat op veel scholen de vrijheid van meningsuiting praktisch wordt beknot. In het LOOS zitten afgevaardigden van ongeveer dertig plaatselijke organisa ties van scholieren, die op meer dan honderd scholen of school gemeenschappen voor voortgezet onderwijs actief zijn. Het overleg-orgaan werd in april vorig jaar opgericht. AMSTERDAM (ANP) - Van de acht studierichtingen waar een studentenstop geldt heeft men er het afgelopen jaar slechts bij drie daadwerkelijk tot loting hoeven overgaan. Bij de overige vijf konden uit eindelijk alle gegadigden worden geplaatst. Dit blijkt, zo schrijft het universiteits weekblad Folia Civitatis, uit het concept-jaarverslag van de centrale commissie aan melding en plaatsing, die zich bezighoudt met selectie en spreiding van eerstejaars stu denten. Alleen geneeskunde, tandheel kunde en diergeneeskunde moesten hun deuren voor een aantal aspirant-studenten ge sloten houden: daar kregen respectievelijk 2628, 265 en 742 kandidaten nul op het re kest. Bij lichamelijke opvoe ding, biologie, farmacie en geschiedenis, waar eveneens een numerus-fixus geldt, ble ven landelijk 10 a 50 studie plaatsen over. Rechten, de achtste studierichting met een stop, had zelfs nog 214 studenten meer kunnen plaatsen, zo blijkt uit de cij fers. De commissie wil uit de ze gegevens niet concluderen dat een stop voor deze vijf studierichtingen overbodig zou zijn. Veel aspirant-stu denten trekken zich eigener beweging terug en dat houdt mogelijk verband met de af kondiging van een stop voor hun favoriete studierichting, aldus de commissie. Het concept-jaarverslag meldt voorts dat er nu twee onfor- tuinlijken tot zes keer toe zijn uitgeloot voor de studie van hun keuze. Vorig jaar boekte één studente dit trieste re cord. Zij is inmiddels, na zes vergeefse pogingen, tot de studie geneeskunde toegela ten, en wel op grond van de zg. "hardheidsclausule", die vier procent van de plaatsen reserveert voor de chronische "pechvogels". Tot nu toe hebben 1024 aspiranten een beroep op deze clausule ge daan, 89 met succes. Omstreden kapitein binnenkort in Nederland ROTTERDAM (ANP) - Het bureau zware criminaliteit van de Rot terdamse politie verwacht bin nenkort de kapitein te kunnen verhoren van het "verstekelin gen-schip" Emmely. De politie wil niet kwijt, wanneer de man precies naar Nederland komt, maar volgens de rederij zal dat rond het weekeinde zijn. Het Nederlandse koelschip, dat vis vaart op Nigeria, kwam in no vember in het nieuws, toen be manningsleden bij hun vakbond aanklopten met de melding dat ze in opdracht van de kapitein op 24 oktober een verstekeling over boord hadden moeten zetten op Bonny River (Nigeria). Het ging om een ongeveer 20-jarige Gha- nees, die volgens hen voor hun ogen verdronken is. Later kwamen de gezagvoerder en de stuurman van een ander Ne derlands schip met een ontlas tende verklaring voor hun colle ga-officieren op de Emmely. De verstekeling zou enkele weken na het voorval bij hen aan boord gekomen zijn met de medede ling, dat hij degene was over wie zoveel publiciteit ontstaan was, ook in Nigeria. Steeds meer uitkeringen wao en aaw AMSTERDAM (ANP) - Het vorig jaar is het aantal mensen dat een uitkering ontvangt via de wao (wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering) en de aaw (al gemene arbeidsongeschikt heidswet) gestegen met 38.000. Dat betekent dat in 1979 in totaal 603.000 mensen een uitkering kregen, waarvan 493.000 via de wao. Dit heeft de directeur van de gemeenschappelijke m.-dis. -h.- dienst (GMD) in Amsterdam F.J. Willems, gisteren gezegd. AMSTERDAM (ANP) - De 20-jari- ge J. Draaisma, die maandag nacht om het leven is gekomen bij een vechtpartij in de tweede Jan Steenstraat in Amsterdam, blijkt te zijn gedood door de 18- jarige E.S. De dader, die na de vechtpartij tesamen met acht an dere betrokkenen werd aange houden, heeft gisteren een volle dige bekentenis afgelegd. Aanleiding tot de vechtpartij was een vete tussen de 43-jarige vader van S., die in de Jan Steenstraat een koffiehuis drijft, en de 40-ja- rige Amsterdammer S.B. B., die het niet kon verkroppen dat zijn vriendin hem voor de koffie huisbaas had verlaten, kwam maandag naar het café om wraak te nemen. Vijf medestanders, on der wie Draaisma. vergezelden hem daarbij. Bij de vechtpartij die volgde, werd S.B. door de kof fiehuisbaas in de schouder ge schoten. Draaisma werd, naar nu is geble ken. door de zoon van de cafe houder met een bajonet neerge stoken. Hij zakte pas geruime tijd el-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7