Bibliotheek in legermuseum is unieke boekenschat rijk Gastkolom Universiteit wil reacties op rapport Leeuwenhoek Onbekend fenomeen in Leiden met een waarde van vele miljoenen <k VRIJDAG 11 JANUARI 1980 Onderdeel van het koninklijk huisarchief dat in 1964 in bruikleen is gegeven aan de bibliotheek van het legermuseum is een uniek foto boek van de "Pupillenschool"Dit fotoboek werd in 1889 geschonken aan Koning Willem III (bescherm heer van de in Nieuwersluis geves tigde Pupillenschool) ter ere van zijn veeertigjarig ambtsjubileum. De Pupillenschool was het laatste overblijfsel uit de Napoleontische tijd toen het heel gewoon was dat jonge knaapjes een militaire oplei ding kregen. Immers Napoleon had bij zijn veroveringstochten nogal wat mankracht nodig Voor deze knaapjes was het afzien |l geblazen. Ook voor de jongens van de Pupillenschool, al werden zij heel wat minder afgeknepen dan hun voorgangers in de tijd van Na poleon. De Pupillenschool werd opgericht in lt 77 en opgeheven bij koninklijk besluit van 11 november 1895. Deze foto van de slaapzaal van de Pu pillenschool is overgenomen uit het fotoboek dat aan Koning Willem III werd geschonken. LEIDEN - Wanneer het Ko ninklijk Nederlands Le ger- en Wapenmuseum "Generaal Hoefer" in de loop van de jaren tachtig in z'n geheel naar Delft verhuist zal Leiden naast één van z'n populairste musea ook een unieke boekenschat kwijtraken. De bibliotheek van het legermuseum is met z'n kwart miljoen banden namelijk de grootste mi litaire museum-biblio theek van Europa. Een bijna volstrekt onbekend fenomeen deze biblio theek, althans in Leiden zelf. Pesthuis Vandaar eerst maar even en stukje geschiedenis. Het legermuseum, toen nog Nederlands Artillerie Museum geheten en onderge bracht in het kasteel "De Door- werth", werd geopend in augus tus 1913. Tijdens de bezetting werd het kasteel verwoest en van de inmiddels openbare biblio theek gingen 15.000 boeken ver loren. Na de oorlog verhuisden i en bibliotheek naar lige Pesthuis in Leiden (gebouwd in 1658). De bibliotheek startte met 25.000 boeken, maar deze verzameling werd in 1968 enorm uitgebreid. In dat jaar namelijk vonden de 200.000 boeken van de historische bibliotheek van het ministerie van defensie onderdak in Leiden. Bovendien werd een groot deel van het koninklijk huisarchief in bruikleen afge staan aan het Legermuseum. Inmiddels is de bibliotheek ge splitst. Het grootste deel van de collectie bevindt zich in het Delftse Armamentarium, maar het meest waardevolle deel (alle boeken tot en met de Tweede We reldoorlog) is nog altijd in Leiden te vinden. Trieste zaak "Een trieste zaak", noemt biblio thecaris J. van der Meij de nood gedwongen verhuizing van zijn bibliotheek naar de Prinsenstad. "Al zal het mijn tijd wel uitdie nen. In ben nu 51 en tegen de tijd Bibliothecaris J van der Meij: "Militairen zie je hier niet vaak' van die verhuizing zal ik wel aar dig tegen de zestig lopen en dan hoop ik toch wel van de VUT ge bruik te kunnen maken" Een korte rondleiding door de bibliotheek, die door een kan toorruimte in twee afzonderlijke gedeeltes wordt gesplitst, leert dat een nieuw onderkomen voor een dergelijk gigantisch boeken bestand geen overbodige luxe is. Bij gebrek aan ruimte staan de boeken, overigens ordelijk ge-' rangschikt, in metershoge stel lingen. Tussen de vele stellingen is nauwelijks bewegingsruimte. Van der Meij toont de meest kost bare werken. "Hier", en hij wijst op een rijtje prachtig gebonden boeken, "dat zijn de atlassen van Blaauw. Vijftigduizend gulden per deel. En deze serie hier is een ton waard en deze serie schijnt meer dan twee ton waard te zijn. Hoeveel alles bij elkaar waard is? Ik heb geen idee. Het heeft ook weinig zin om een schatting te maken. Wanneer ik namelijk vandaag een schatting van de to tale waarde van het boekenbe stand maak, dan klopt daar mor gen al niets meer van. Maar hou het maar op vele miljoenen" Eenmansbedrijfje Van der Meij, geboren en getogen Rijnsburger, nu woonachtig in Katwijk, begon zijn loopbaan bij het legermuseum in 1963. "Ik heb altijd al een enorm grote histori sche belangstelling gehad. Van daar dat ik hier heb gesollici teerd. Toen ik begon was het een eenmansbedrijfje. Bibliotheek technisch klopte er niet veel van. Alle boeken lagen verspreid, dus ik ben begonnen om de hele zaak eerst maar eens op orde te bren gen. Dat is een heel karwei ge weest. Het ordenen van dit hele boekenbestand is eigenlijk m n levenswerk geworden" Van een eenmansbedrijfje is allang geen sprake meer. Van der Meij: "Ik heb nu twee magazijnmees ters, een typiste en een documen- taliste in dienst. Het conserveren van de boeken doen we zoveel mogelijk zelf. We zijn in staat om kleine opknapbeurten zelf uit te voeren. Ingrijpende restauraties worden door kunstboekbintster Dieuwke Kollewijn gedaan. Vroeger woonde zij in Voorscho ten, tegenwoordig in Friesland. Eens in het jaar breng ik haar een paar banden die gerenoveerd moeten worden. Daar is ze dan zo'n beetje het hele jaar mee be zig" Verleidelijk zeer verleidelijk beroep: "Wan neer ik bepaalde boeken moet ca- telogiseren dan besteed ik wel eens te veel tijd aan één boek. Wanneer je eenmaal in zo'n boek begint te lezen dan is de verlei ding om door te blijven lezen na melijk zeer groot. Tenminste voor mij want ik beschouw elk boek als een ooggetuigenverslag van een brokje geschiedenis" Hoe is het eigenlijk om elke dag maar weer met oorlog te worden geconfronteerd? Van der Meij: "Ach, dat valt wel mee. Het is hier niet allemaal moord en doodslag wat de klok slaat. Maar hoe je het wendt of keert, onze geschiedenis is na tuurlijk altijd nauw verweven geweest met de krijgsgeschiede nis. Je kunt daar natuurlijk met een wijde boog omheen lopen, maar dan sluit jewel je ogen voor de realiteit. Neem nou de oude bijbelboeken. Die staan vol met oorlogen. Toch zijn dat veel gele zen boeken" Wat is er de oorzaak van dat de bibliotheek van het legermuseum nauwelijks bekendheid geniet? Van der Meij: "Dat komt omdat wij niet als een gewone uitleenbiblio theek fungeren. De reden daar voor is de zeldzaamheid en de grote antiquarische waarde van de boeken. Je kunt moeilijk ie mand een boek met een waarde van meer dan duizend gulden mee naar huis laten nemen. Wel bestaat te allen tijde en voor ie dereen de mogelijkheid om hier boeken te komen inkijken" Belangstelling "Wat voor mensen van deze moge lijkheid gebruik maken? Voor namelijk studenten en mensen uit de grote kring van donateurs van het legermuseum. Dat zijn meestal gewone burgers met gro te belangstelling voor de (militai re) geschiedenis. Militairen zie je hier niet zo vaak en dat vind ik jammer. Je mag dan wel niet verlangen dat iedere militair in de krijgsgeschiedenis is geïnteres seerd maar je ziet tegenwoordig wel steeds vaker het verschijnsel dat soldaten weinig of niets van hun eigen onderdeel afweten. Dat geeft mij te denken. Maar ja, je kunt ze die belangstelling nu eenmaal niet opdringen" JAAP VISSER Drempels in Lekstraat en Lingestraat LEIDEN - Om het te hard rijden tegen te gaan wil de gemeente in de Lekstraat en Lingestraat een viertal verkeersdrempels aanleg gen. Dit gebeurt op verzoek van bewoners van deze straten. Door de lengte van de Lekstraat en de Lingestraat hebben automobilis ten nogal eens de neiging harder te rijden dan is toegestaan. In dit plan is ook de aanleg van 23 parkeervakken in de Drecht- straat opgenomen, zodat de be woners hier verlost zullen wor den van geparkeerde auto's op hun stoep. De plannen zijn gemaakt in overleg met vertegenwoordigers van de Slichting Meerburg. Van laboratoria en faculteiten Van Riesen gaat weg LEIDEN - De heer J.J. van Riesen, de gemeentelijk inspecteur van onderwijs, zal per 1 april 1980 zijn werk bij de gemeente neerleggen. Vanaf 1 oktober 1964 was de heer van Riesen, die nu op grond van de VUT-regeling vervroegd met pensioen gaat, in dienst van de gemeente. De gemeenteraad zal hem eervol ontslag verlenen. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft de beheerders van de laboratoria in het gebied Leeuwenhoek en de betrokken faculteiten een vra genlijst gestuurd met het verzoek commentaar te leveren op de on langs openbaar gemaakte risico analyse van dat gebied. De Leeuwenhoek is een omstreden gebied omdat zowel de gemeente Leiden en de universiteit er een oogje op hebben laten vallen. De gemeente Leiden wil er woning bouw gaan plegen, terwijl men bij de universiteit van mening is dat dit te gevaarlijk is voor de volksgezondheid. De betrokken partijen hebben toen een bureau in de hand genomen, die een risico-analyse van het ge bied moest maken. Onlangs werd de analyse afgerond en nu heeft het college van bestuur een pro cedure op gang gebracht om een standpunt te kunnen gaan inne- Het college van bestuur wil aan de hand van de vragen, die voor het eind van de maand worden te rugverwacht, een voorlopig standpunt innemen. In de loop van de volgende maand gaat het college van bestuur overleg ple gen over deze zaak met de com missie van de universiteitsraad die hiermee is belast, het bestuur en directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden en een verte genwoordiger van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Eind februari zal het college van bestuur een definitief standpunt over De Leeuwenhoek innemen, waarna op 17 maart de zaak in de universiteitsraad zal worden be handeld. Door Joop Walenkamp raadslid voor het CDA Met de stemming over de moties is afgelopen maandagavond een einde gekomen aan de be raadslagingen over de begro ting voor het jaar 1980. Voor menig Leids Gemeente raadslid is er in het verloop van de begrotingsbehande ling wel aanleiding geweest om 's nachts de tanden - in dien niet in glaasje water naast het bed - eens ferm'in het kussen te zetten. Voor me nigeen was dit de enige ma nier waarop de machteloos heid afgereageerd kon wor den. Het is immers bepaald geen lol letje om als college van Bur gemeester en Wethouders we gens het falend beleid op ver schillende punten publieke lijk met de billen bloot te moe ten. Evenmin lijkt het me bij zonder bevredigend voor PvdA en WD om als college partijen maar steeds te moe ten verkondigen dat de kleren van de keizer prachtig zijn, terwijl de keizer, zoals de lezer zich van het desbetreffende sprookje zal herinneren, toch helemaal geen kleren aan had. Ronduit frustrerend was echter de positie van de CD A-fractie, waar ik deel van uit maak. Het fungeren als grootste op positiepartij is de kortste weg van idealisme naar cynisme. Zeker indien de klippen van het opportunisme omzeild worden. Het is immers uiterst treurig om te zien hoe de Leidse afdeling van de WD reeds op die klip pen schipbreuk heeft geleden. Ik vind het ongelooflijk dat de enige partij in de Leidse Ge meenteraad die strategisch gezien de dienst zou kunnen uitmaken, omdat ze nu een maal "op de wip" zit, deze mogelijkheid VOLLEDIG on benut laat. Doordat de WD haar eigen aard en haar kritische ver mogens dermate heeft verloo chend dat ze van haar coali tiepartner PvdA wél de kriti sche woorden op met name het falend economisch beleid van de WD-wethouder heeft ge slikt,.maar géén woord, van kritiek heeft durven spuien op de tekortkomingen in het be leid van PvdA-wethouders heeft ze een bijzonder kwalij ke politieke atmosfeer ge schapen: het gaat in de Leidse gemeenteraad UITSLUI TEND om de MACHT en NIET meer om het BELEID De leden van de VVD en de kie zers op die partij doen er ver standig aan zich eens te be zinnen op de oorspronkelijke reden van hun steun: was dat de wens om hun politieke doeleinden gerealiseerd te zien? Hoewel het op het eerste gezicht voor de twee grootste partijen in de raad, PvdA en CDA, wel gemakkelijk lijkt als de op twee na grootste partij, WD dus, zich politiek totaal niet laat gelden, leert de ervaring echter al snel dat het politieke evenwicht volslagen uit ba lans is en dat het lot van onze goede stad uitsluitend afhan kelijk is van de zelfdiscipline van de grootste partij in de coalitie, de PvdA. Op deze zelfdiscipline zal in de nabije toekomst ongetwijfeld nog een bijzonder grote aan spraak worden gedaan. Eind januari namelijk komt in de raadscommissies het Risico- analyse-rapport over de Leeuwenhoek aan de orde. We hebben hier te maken met een uiterst delicate aangelegen heid. Wat is er in feite aan de hand? Kort gezegd komt het er op neer dat het College zich heeft voorgenomen op het Leeuwenhoek-terrein wonin gen te bouwen voor de vele woningzoekenden die Leiden telt. Het CDA heeft naar aanleiding van waarschuwende gelui den vanuit de universitaire laboratoria die op datzelfde terrein stacm, gemeend te moeten ontraden daar wo ningen te bouwen omdat ge vreesd mag worden dat lang durige bewoning van dat ge bied veiligheidsrisico's met zich mee brengt die niet aan vaardbaar zijn. Op grond hiervan heeft de gemeente samen met de universiteit en het academisch ziekenhuis een onderzoek laten uitvoeren naar de risico's in kwestie. Het rapport waarin de resulta ten van dat onderzoek en de analyse's daarvan zijn ver vat, is half december door de samenstellers ervan open baar gemaakt. Tot mijn spijt levert het rapport een hoop onderzoekmate riaal, analyses en cijfers, maar GEEN CONCLUSIES. De volledigheid gebiedt te zeggen dat het leveren van conclusies ook geen deel uit maakte van de aan de samen stellers van het rapport ver schafte opdracht. Een betreurenswaardige nala tigheid als je er van uit gaat dat het trekken van conclusies uit een aantal nu vaststaande gegevens bepaald niet zou hebben hoeven te betekenen dat de onderzoekers zich op het terrein van de Gemeente raad zouden hebben begeven. Gevolg is in ieder geval dat het nu de helft plus één van de gemeenteraad zal zijn die de conclusies vaststelt. En dan begrijpt U wat ik bedoel met mijn opmerking dat op de zelfdiscipline van de PvdA een grote aanspraak gedaan zal worden. Als smaakmaker binnen het college zal het immers bij uit stek de PvdA zijn die de afwe ging moet maken tussen het realiseren van de eigen wo ningbouwplannen enerzijds en nog zwaarder laten wegen van de - veelal - moeilijk in te schatten - risico's - op de lan ge termijn anderzijds. Dat ik mijn aarzelingen heb over de komende besluitvor ming en interpretatie van het rapport zal duidelijk worden als ik U de reactie citeer van PvdA-raadslid Bordewijk, een van de voorstanders van woningbouw in de Leeuwen hoek, toen hem, na het ver schijnen van het rapport om commentaar werd gevraagd: "de uitkomst van het onder zoek heeft zijn mening "voor lopig" nog niet veranderd, hoewel het raadslid daaraan toevoegde "ALLEEN DE CONCLUSIES TE HEBBEN GELEZEN". Wellicht ten overvloede breng ik U in her innering dat het rapport dus juist gekenmerkt'wordt door het ontbreken van conclusies. Met het zicht op de komende dis cussies over de Leeuwenhoek doe ik een dringend beroep op PvdA-fractievoorzitter Peters om al te ijverige fractiegeno ten als Bordewijk nog eens te wijzen op de rol van het gewe ten, waarvan hij tijdens de afgelopen begrotingsbehan deling probeerde aan te tonen dat het CDA daarvan versto ken wa§. Met heel wat meer genoegen kom ik hier ook nog eens terug op het "verwijt" van een der PvdA-wethouders aan het CDA, naar aanleiding van het Volkshuisvestingsdebat. Het CDA zou zich kenmerken door "populisme"Welnu, ik heb zelden een interessantere opmerking gehoord uit de mond van een serieus PvcLA- politicus. Ik heb het idee dat we hier te maken hebben met een zelfde vervreemding tussen bestuur en achterban als ook al bij de WD merkbaar lijkt. Immers, om de lezer niet langer in het onzekere te laten: wanneer we Van Dale's Groot Woorden boek der Nederlandse Taal raadplegen, lezen we ter ver klaring van het woord "po pulisme": 'richting die belangstelling vroeg voor het leven van de lagere volksklas sen Ik krijg aldus toch sterk de in druk dat de politieke samen stelling van de huidige coali tie de beide componenten van die coalitie in een ernstige identiteitscrisis heeft gestort! Ik wil niet eindigen zonder de ongetwijfeld sinds september 1978 sterk geslonken hoeveel heid voorstanders van dit links-liberale monsterver bond nog wat extra gevoel voor relativiteit bij te brengen door ze er op te wijzen dat in het geboortehuis van Voltaire in Parijs vandaag de dag het depót van een bijbelgenoot schap is gevestigd....

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4