'Doorstroming in de PvdA te snel' Banenmarkt heeft nauwelijks effect Nog geen besluit over toekomst meubelfabriek Vuilnismannen boos op hun baas: „Straks zijn wij de pineut Vechtpartij in café Raamsteeg VRIJDAG 11 JANUARI 1980 LEIDEN LEIDEN - Hoewel de veertien huurders van kamers boven de meubelfabriek van Klinkenberg (Uiterstegraeht) en hun mede standers gisteravond massaal naar het gemeentehuis zijn ge komen, viel daar nog geen beslis sing over het lot van de fabriek en (dus) het lot van hun kamers. Ook meubelfabrikant Klinkenberg zelf die zijn architect en zijn boekhouder liet toelichten dat vertrek van de fabriek uit de wijk Pancras-Oost (volgens de ge meentelijke plannen) niet nodig en niet gewenst is. keerde huis waarts met niet meer dan de toe zegging dat de gemeente weer met hem zal praten. Er moet in dat gesprek, zo bleek gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening uit woorden van wethouder Waal, duidelijk heid komen over de financiële toestand die voor Klinkenberg ontstaat als hij inderdaad moet verhuizen. In deze krant verklaarde de heer Klinkenberg gisteren al, dat een verhuizing zijn faillissement zal betekenen. Hij huurt zijn be drijfsgebouwen van de gemeente en die wil dat huurcontract niet verlengen. Men wil op het terrein van Klinkenberg en de aangren zende terreinen van de voormali ge dekenfabriek Zaalberg onge veer 45 woningen bouwen. Voor veel raadsleden was het nog onduidelijk hoe men moet om springen met de cijfers en gege vens die Klinkenberg en zijn ac countant op tafel legden. Geen enkel raadslid wilde gisteravond bibliotheek LEIDEN - De raadscommissie maatschappelijke aangelegen heden is gisteravond akkoord gegaan met de bouwplannen voor een hihlinthnrlifiliiel in het Morskwartier. Nog dit jaar zal met de bouw van het zeshonderd vierkante meter grote gebouw aan het Diamantplein worden begonnen. Eén en ander moet snel gebeuren omdat anders de subsidierege lingen van de rijksoverheid niet meer van kracht zijn. De vier be nodigde personeelsleden voor het nieuwe filiaal moeten uit het huidige bestand komen Behalve in het Morskwartier is de Open bare Bibliotheek Leiden momen- ted bezig met nieuwbouw m Noord en in het centrum (Hec- renlogement). Goedkeuring o voor bouw al zonder meer zeggen dat de ver plaatsing achterwege zou moeten blijven, zoals Klinkenberg wil. In een cynisch betoog hekelde Klinkenberg de beloften die hem in het verleden door ambtenaren zouden zijn gedaan dal zijn fa briek in de plannen voor Pan cras-Oost zou worden opgeno men. Het buurtcomité Pancras- Oost liet overigens weten van mening te zijn dat de verhuizing zonder meer moet doorgaan. De bewoners van de kamers boven Klinkenberg vroegen gister avond om het aanbieden van ver vangende woonruimte als Klin kenberg plat zou gaan. Wethou der Waal deelde mee dat het bij de uitvoering van de plannen in Pancras gaat om al eerder geno- Met ee/i flinke groep kiem, ten huurders van kamers boven h.-i Klinkenbera-complea rtérrn naar men raadsbesluiten. rehuisom voor het behoud van hun woonruimte U LEIDEN - De Leidse Banen markt heeft nauwelijks eni ge invloed gehad op de werk loosheidscijfers. Ook hebben de deelnemende bedrijven maar weinig openstaande vacatures kunnen opvullen. Deze conclusie is te trekken uit cijfers van een onderzoek dat tijdens en na de Leidse banenmarkt onder respec tievelijk bezoekers en werk gevers is gehouden. Uit het onderzoek van Luba Consulting blijkt dat van de 7439 mensen die september vorig jaar de markt in de Stadsgehoorzaal bezochten, er 221 een vaste baan aan hebben overgehouden. Dit cijfer kan iets hoger liggen aangezien enkele werkge vers de vragenlijsten niet hebben teruggestuurd. De 221 mensen die een Daan hebben gevonden waren niet allemaal werkloos. Van 39 mensen weet men zeker dat ze geen baan hadden. Ook dit getal moet echter weer niet als absoluut gegeven worden gezien, omdat werkgevers sollicitanten vaak niet vra gen of ze al dan niet werkloos Bij Luba Consulting schat men voorzichtig dat van de men sen die dankzij de banen markt een baan hebben ge vonden, 30 tot 40 procent werkloos was. De overigen zijn dus gewoon van baan gewisseld. De heer S.G. Schumacher di recteur van het arbeidsbu reau Leiden noemde de cij fers desgevraagd "teleur stellend". "Op de banen markt is de werkloze niet aan een geholpen" zegt hij. Het valt me tegen dat be trekkelijk weinig mensen die werkloos waren een baan hebben gekregen. Ik had ge hoopt dat dat door de recht streekse confrontatie van werknemers met werkge vers zou gebeuren, maar dat is niet het geval geweest", aldus de heer Schumacher. De conclusie van de heer R. Kroon van Luba Consulting na het onderzoek is dat de banenmarkt geen wonder middel is maar een instru ment om een baan te vinden. Tweede fase bouw nieuw ziekenhuis LEIDEN - Het Leidse Diacones- senziekenhuis is deze week be gonnen met de tweede fase van de nieuw- en verbouw van het ziekenhuis bij de Leidse Hout. De nieuwbouw bestaat onder andere uit de uitbreiding van de A-vleu gel aan de westkant van het zie kenhuis en de bouw van een nieuwe en sterk vergrote afdeling voor fysische therapie. Tenslotte wordt de F-vleugel aan de oost zijde uitgebreid. De kosten van de nieuw- en ver bouwplannen in deze fase wor den geraamd op bijna negentien miljoen gulden. Tot nu toe heb ben de ver- en nieuwbouwactivi- teiten het ziekenhuis al circa vijf tien miljoen gulden gekost. Als alles naar wens verloopt zullen de bouwactiviteiten begin 1983 zijn afgerond. Verbouwd worden onder andere de E-vleugel aan de westzijde en een gedeelte van de F-vleugel aan de oostkant van het ziekenhuis. In deze vleugels zullen onder meer worden ondergebracht de ver- losafdeling, een polikliniek ten behoeve van chirurgie en urolo gie en de centrale afdeling sterili satie van het ziekenhuis. "De banenmarkt moet veel meer gezien worden als één van de middelen om aan een baan te komen", zegt hij. An dere middelen zijn bijvoor beeld advertenties in de krant. Kroon vraagt zich dan ook af of de overheid nog wel zo veel geld in banenmark- ten moet stoppen. Volgens hem zou het veel meer een zaak van de werkgevers zelf moeten worden. De cijfers uit het Leidse onder zoek wijken weinig af van de gegevens van een onderzoek dat tijdens de Haarlemse banenmarkt is gehouden. Daar vonden van de 12.225 bezoekers 366 een baan. Toekomstig wethouder Bordewijk: voorzichtig LEIDEN - De nieuwe wet- houder-in-spé is een zeer voorzichtig man. Onder geen beding laat Paul Bordewijk (36) zich ont vallen welk takenpakket hij als feitelijke opvolger van volkshuisvesting wethouder Verboom op zich wil of moet nemen. "Nee, we hebben in de fractie afge sproken niet over voorkeuren of verdeling uit de school te klap pen. Dat bemoeilijkt het praten over die verdeling in de fractie alleen maar" Zijn eigen voorkeur spreekt hij niet uit, evenmin als hij de vraag of er nog andere kandidaten voor de wethouderspost in de PvdA- kring waren. Resumerend vallen de meeste raadsleden van de Par tij van de Arbeid al af; de enke ling die in aanmerking zou kun nen komen voor de post heeft zich destijds tegen een college vorming van PvdA met WD uit gesproken. Bordewijk zelf was daar destijds voorstander van "Omdat ik dacht dat het onder die omstandigheden de beste keuze was. Zoals het nu gaat vind ik dat er nog weinig fricties met de VVD zijn geweest. Natuurlijk zijn er meningsverschillen, maar het zou het wel heel erg zijn als die er niet waren. Nee, als we af hankelijk waren geweest van de steun van de PSP weet ik niet of dit college er nog wel had geze ten", zegt hij nog steeds voorzich tig formulerend en uiterst op zijn hoede Volksverhuizing Overigens hoopt de fractie volgen de week de volkshuisvesting van alle posten achter de rug te heb ben. Dat de VVD-wethouders bij die herverdeling buiten schot blijven vindt Bordewijk zowel een logisch als een gelukkig feit "Anders zou de zaak veel gecom pliceerder worden; bovendien is er met de WD geen gesprek over geweest. Alleen wel dat bij die herverdeling de WD wel ak koord zou gaan". Wel wordt er in collegekringen gesproken over de verschuiving van de post emancipatiezaken van wethou der Fase naar de PvdA-kant. De politieke carrière van Paul Bor dewijk is met zijn benoeming tot wethouder eigenlijk pas goed be gonnen. Hij zit sinds februari 1977 in de Leidse gemeenteraad. Kwam er toen tussentijds binnen omdat een ander raadslid ver trok. Niet erg verwacht, zoals hij zelf ook al aangeeft, omdat hij nummer 31, een onverkiesbare "Vuilnisman kan deze zak ook mee?". Deze gevleugelde uit spraak van VARA's Henk Spaan is binnenkort wellicht ook in Leiden veelimldig te horen. Wat is namelijk het geval? Bij de gemeentelijke reinigings dienst vindt men dat de Leid se bevolking de nodige disci pline moet worden bijge bracht. "Men gooit van alles en nog wat langs de straat", aldus reinigingsdirecteur Van Overmeire. "Bij het ge wone huisvuil treffen we dik wijls allerlei andere spullen aan. Stapeltjes kranten en grof vuil. Dat moet maar eens afgelopen zijn". Vandaar dat het plan is gelan ceerd om de Leidse bevolking te straffen wanneer het zich niet aan de huisvuilregels houdt. Dat wil zeggen: wan neer er behalve vuilniszakken ook grof vuil langs de straat wordt aangetroffen dan laat men het hele zaakje gewoon staan. "Ach vuilnisman wilt u deze zak misschien ook mee nemen?" "Nee mevrouwtje had u er maar geen stapeltje kranten bij moeten zetten". Deze maatregel zal de populari teit van de huisvuilophalers beslist niet ten goede komen. Dat beseffen ze zelf maar al te goed. Op de werkbespreking van afgelopen woensdag uit ten zij nogal wat bezwaren tegen de nieuwe maatregelen maar zij vonden geen gehoor bij hun superieuren. Drie van hen togen vervolgens naar de krant om hun onge noegen kenbaar te maken. Om begrijpelijke redenen zien zij hun namen hier liever niet af gedrukt. Dit is hun verhaal. "Dit is een absurde maatregel. De troep in de stad wordt er alleen maar erger door. Ze willen binnenkort een proef gaan nemen in ondermeer de KooiNou voor de jongens die dan dienst hebben betekent dat een makkie. Die kunnen overal doorcrossen. Zijn met een half uurtje klaar. Het ge volg is wel dat het vuilnis overal gewoon blijft staan". "Wij zijn dan de pineut. De mensen gaan op ons lopen schelden. Bij de mensen leeft toch al het idee dat wij niet bepaald in werklust uitblin ken. Ze zien ons alleen maar als we een keer ergens een bakkie koffie krijgen of even staan te praten. Wanneer we in de stromende regen bezig zijn zien ze ons niet. Dat wordt straks alleen maar er ger". "Die superieuren van ons die hebben makkelijk praten", zo vervolgt het drietal, "als die een klacht binnenkrijgen kunnen ze het vanachter hun bureau en door de telefoon af handelen. Maar wij lopen straks de kans om een klap in ons po rum te krijgen. Want denkt maar niet dat iedereen het neemt wanneer we weige ren om het huisvuil mee te ne- "Het absurde van de hele zaak is nog dat wanneer we ergens het vuil hebben laten staan we later, wanneer is uitgezocht wie in overtreding is geweest, terug kunnen om de boel als nog op te halen. Probeer maar eens bij een flat uit te zoeken wie een zeepkist met rotzooi bij de vuilniszakken heeft neergezet. Nee, dit is een bela chelijke maatregel waarvan wij de dupe worden". Commentaar van de heer Van Overmeire: "Ik besef dat dit geen populaire maatregel is, maar we moeten gewoon iets doen. Zo kan het echt niet lan ger. Het zal straks wel klach ten gaan regenen en er zullen tal van ingezonden brieven bij de krant terechtkomen maar dat zal ons er niet van weerhouden om deze maatre gel in te voeren. Wel zullen we alles in het werk stellen om er voor te zorgen dat de jongens langs de straat niet de dupe van deze maatregel worden. Via advertenties zullen we de bevolking er van op de hoogte stellen dat het idee van ons af komstig is en dat de mensen van de huisvuildienst slechts bezig zijn met het uitvoeren van een ovdracht" LEIDEN - Bij een ruzie in een café aan de Raamsteeg zijn vannacht harde klappen gevallen. De vechtpartij zou zijn ontstaan naar aanleiding van een geldkwestie. Er waren in totaal elf mensen bij betrokken, verdeeld over twee partijen. Vier mensen raakten gewond en moesten ter behan deling worden opgenomen. De politie heeft een nader onder zoek ingestelt. Opvallend van de Leidse ba nenmarkt was dat 7,5 pro cent van de bezoekers aca demicus was, terwijl er voor deze mensen nauwelijks ba nen waren. De helft van de ondervraagde bezoekers was niet werkeloos. Van de geèn- queteerden bleek 36 procent op de banenmarkt een ande re interessante baan gezien te hebben dan waar ze eigen lijk voor gekomen waren. Opvallend is verder nog dat veel mensen op de banen markt een sollicitatieformu lier hebben ingevuld, maar toen ze voor een gesprek werden uitgenodigd niet meer op zijn komen dagen. As wethouder Paul Bordewijk Ruimtelijke ordening vind ik heel interessant plek, stond op de lijst. Overigens prijkte zijn naam zo laag op eigen verzoek, "maar als men omhoog zou zitten..." Bordewijk: "Het bleek dat toen de zaak eenmaal aan het schuiven ging, het vrij hard schoof. Een aantal raadskandidaten bleken te zijn verhuisd, of hadden geen trek meer. Toen kwam men bij mij uit". In bestuur en raad van de partij had hij echter zijn spo ren al verdiend; daarvoor was hij vanuit zijn toenmalige woon plaats Oegstgeest actief als dis trictsbestuurder Niet te snel Zelf vindt Bordewijk dat hij niet té snel is doorgestroomd naar een wethouderszetel. "Ik heb na tuurlijk veel functies bekleed voor het raadswerk. Wel vind ik dat er binnen de PvdA een ten dens is dat er te snel wordt door gestroomd. Als ik in de fractie kijk zijn er toch al zes die er na mij zijn ingekomen. Maar dat ik te weinig raadservaring zou hebben om wethouder te worden, nee" Geambieerd heeft hij zo n baantje nooit. "Nee, en ik geloof dat als Jan Duivesteijn geen directeur van de Sportstichting was ge worden de keuze op hem zou zijn gevallen. Ze zouden hem waar schijnlijk geschikter vinden, po pulair en bovendien deskundig" De kersverse wethouder is aller minst geboren en getogen Leide- naar. Zoals velen met hem bleef hij na zijn studie (scheikunde) in de Sleutelstad "hangen" Wat vergoelijkend: "Ja. als je na je studie een aanbod krijgt om te blijven werken aan iets dat je léuk vind...". Dat "iets" blijkt, summier weerge geven, een onderzoek te zijn naar het gedrag van stoffen zodra deze in een elektrisch veld worden ge bracht. Of hij zelf al een bekende persoonlijkheid is voor de ge middelde Leidse ingezetene durft Bordewijk niet te zeggen. "Ik heb wel regelmatig in de kranten gestaan, maai je moetje natuurlijk geen overdreven idee maken hoeveel mensen zoiets precies bijhouden". Geheel vol gens de lijn der verwachtingen zegt hij vervolgens zich niet op één bepaald onderdeel te richten. Zijn vak, zo betoogt hij, heeft ook weinig aanknopingspunten met de politiek. "En er zijn een boel onderdelen die ik interessant vind". Toch komt zijn specialisatie, wo ningbouw en ruimtelijke orde ning, nog om de hoek kijken: "Ik vind dat je op gemeentelijk ni veau ruimtelijke ordening heel interessant is. Je hebt meer mo gelijkheden. Een heleboel is af hankelijk van de hoeveelheid geld die er beschikbaar is. maar bij ruimtelijke ordening kun je een beleid voeren dat niet alleen met geld te maken heeft, maar bijvoorbeeld ook met grond be stemming" Omdat de verdeling nog niet be kend is kan en wil Bordewijk niet vertellen wat hij als wethouder het eerste zal gaan aanpakken. Gevraagd naar het eerste hangij zer dat hem te binnen schiet: "Genoeg huizen bouwen. Het opknappen van de binnenstad moet doorgaan. Zorgen dat er minder werklozen komen" Voorwaar, niet de gemakkelijkst op te lossen problemen. Voorlopig draait hij nog twee jaar "op proef In 1982 moeten de Leidse kiezers en de partijen uitmaken of Bordewijk (of liever: de PvdA) zijn plaatsje in het Stadhuis kan behouden of die weer moet ruilen voor het lab. MIEP DE GRAAFF 1

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3