FNV IS WOEDEND OP KABINET Spoeddebat over loonmaatregel Nu ook een staking bij British Airways Loonpauze van twee maanden valt verkeerd FORD SLUIT FABRIEK Meer omzet bij Mulder's Opnieuw F-27 voor Niki Lauda Meer koffiemeer wijnminder thee VRIJDAG 11 JANUARI pEN HAAG (ANP/GPD) - De FNV heeft gisteren woedend gereageerd op de loonmaatregel van het kabinet. Deze houdt in dat de lonen twee maan- den niet mogen worden verhoogd. In die tijd zal de regering een groot aantal nieuwe bezuinigingsmaatregelen voorbereiden. FNV-voorzitter Kok zei dat het kabinet een stringent doorgevoerde crisis- politiek voert. "Een vergelijking met de jaren dertig gaat nog niet op, maar het begint er wel op te lijken" aldus Kok. De werkgevers hebben ingestemd niet de loonmaatregel al was het niet van harte. Minister-president Van Agt zei gisteren dat uit de nu beschikbare cijfers van het centraal planbureau blijkt dat bij een werkelijke loons- verhoging van een half procent het tekort bij de overheid al 7 miljard gulden zou belopen. Tot voor kort is de regering in haar plannen altijd uitgegaan van een half procent loonsverhogingDe FNV eist echter twee procent en het CNV éen procent. Het kabinet kan onmogelijk nog de Van Agt: "Het zal onmogelijk zijn toezegging van handhaving i de koopkracht gestand doen. "Het nationale inkomen (het in komen dat we met z'n allen ver dienen, red.) zal met niets toene men. Dit betekent dat alle inko menscategorieën, ook de sociale uitkeringen, op de minlijn komen te zitten", zei Van Agt. In het nieuw uit te stippelen beleid zal nog worden bezien of de eerder t ingediende maatregelen tot be lastingverlaging gehandhaafd kan blijven. "Naar de letter zijn - we er niet meer aan gebonden aldus minister Andnessen van financiën. De maatregelen die het kabinet in de komende twee maanden wil voorbereiden, betreffen: Maatregelen ten aanzien van lonen, sociale uitkeringen en prijzen; het kabinet komt een samen hangend inkomensbeleid; maatregelen op het terrein van het arbeidsmarktbeleid; maatregelen op het terugdrin gen van het aantal trekkers van sociale uitkeringen; maatregelen ter terugdringing van het zogenaamde zwart- geldcircuit; meer bezuinigingen. Ministe ries moeten samen 4 miljard gaan inleveren. ;De kabinetsdelegatie, bestaande uit de'ministers Van Agt, An- driessen, Albeda en Van Aarden- ne, had nog gehoopt dat vakbe weging en werkgevers bereid zouden zijn tot een vrijwillige loonpauze. Met name de vakbe- weging en daarbinnen de FNV, wees dit krachtig af. Na een korte schorsing van het gesprek op verzoek van de regering werd de wettelijke loonpauze met on middellijke ingang afgekondigd. Enkele minuten daarna was het overleg afgelopen. Inleveren •Volgens Van Agt betekent dit som- bere beeld dat zowel de particu liere als de collectieve sector (de overheid) zullen moeten inleve- i ren. Dit betekent dat de lonen en uitkeringen niet zullen stijgen, zoals in de miljoenennota nog kon worden verwacht. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur a Deelen Eelde A Eindhoven v- Den Helder c Bordeaux V Brussel Frankfort Klagenfurt Kopenhagen ;eh. bew -1 -1 Londen x Madrid i Malaga Mallorca - geh. bew. licht bew. on bew. de koopkracht te handhavt Alle inkomens zullen moeten delen in de nationale verarming, waarbij wel rekening gehouden dient te worden met de draag kracht. Een half procent loonstij ging betekent al een ombuiging in de collectieve voorzieningen van 3 miljard gulden in 1981" Aanvankelijk had het kabinet het voornemen bij mislukken van het gesprek met vakbeweging en werkgevers een loonpauze van vier maanden af te kondigen. Dit werd, gezien de argumenten die in het overleg werden gebruikt, teruggebracht tot 2 maanden. Minister van Aardenne van eco nomische zaken deelde mee dat de vrije beroepen ook onder de maatregel zullen vallen. Sprekende over wat er al is gedaan in de zuivelsector, zei minister Albeda dat de daar gesloten ak koorden gedurende de loonpauze niet mogen worden uitgevoerd. CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei dat de afgekondigde loonpauze strijdig is met de eigen verantwoordelijkheid van vak beweging en werkgevers. "We krijgen niet eens de gelegenheid de nieuwste cijfers te bestuderen, maar het ergste is dat de cao-on derhandelingen nu twee maan den moeten wachten" Opgeschort De vakbonden en werkgevers in de bouw hebben gistermiddag de cao-onderhandelingen direct na het bekend worden van de rege ringsmaatregelen opgeschort. Zij waren al met de derde onderhan delingsronde voor de cao 1980 begonnen. Zij willen echter de onderhandelingen op 18 januari weer hervatten, nadat zij eerst de regeringsmaatregelen bestudeerd. Voor aanvang van het overleg met werkgevers en werknemers voorziet premier Van Agt de a hebben nodige vocht. Tot kennelijk plezier van minister Andriessent rechts). Collega Albedal tweede vi met ernstiger zaken bezig. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal zo spoedig mogelijk na het eind van het reces een spoeddebat wijden de loonmaatregel van het kabinet. Een verzoek hiertoe is gisteren in gediend door de fractie van de PvdA. De socialisten willen zo mogelijk het debat houden op de dag dat de Kamer terugkeert van vakantie, dinsdag 22 januari. Het voorstel kan rekenen op de steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. Ter voorbe reiding van het debat hebben de socialisten minister Albeda (so ciale zaken) inmiddels gevraagd om een brief, waarin de overwe gingen van de regering bij het nemen van het besluit uit de doe ken worden gedaan. Ook wil de fractie weten welke resultaten de regering van de maatregel ver wacht. De beslissing van het kabinet om gedurende twee maanden geen loonsverhogingen toe te staan, is door de Kamer overigens niet onverdeeld gunstig ontvangen. Met name de oppositie betreurt het besluit. Pvd A-woordvoerder Van der Doef wees donderdag op het gevaar van toenemende so ciale onrust als gevolg van de re geringsbeslissing. CDA en WD daarentegen vinden de maatregel „onvermijdelijk", gezien de ver- LONDEN - Behalve de 130.000 sta kende arbeiders in de staalindus trie zijn gisteren ook 11.000 on- derhouds-technici van British Airways in staking gegaan. Zes vluchten naar New York, San Francisco, Doebai en Washing ton werden afgelast, waar onder een van de supersonische Con corde. Ook reizigers naar het Eu ropese continent kunnen aan zienlijke vertragingen ondervin den. De technici die in staking zijn ge gaan, zijn belast met het onder houd van de vliegtuigen van Bri tish Airways en met het bijtanken van de brandstof. Hoewel de sta king, die overigens niet officieel is uitgeroepen, aangekondigd is voor drie dagen, is het waar schijnlijk dat ook weekendvluch- ten vertragingen zullen onder vinden door het gecompliceerde schema van aflossingen van de onderhoudsploegen en doordat er gedurende de staking ook geen overwerk wordt verricht, waar door een snel oplopende achter stand kan gaan ontstaan. John Carton, directeur van de af deling technici van de genatio naliseerde British Airways, heeft DETROIT (AP) - De Ford Motor Campany heeft meegedeeld het grote assemblage bedrijf te Los Angeles in februari definitief te zullen sluiten, wegens de steike daling van de vraag naar "grote" auto's. Er werken 1670 mensen. Verleden week vrijdag had de Chrysler Corporation het sluiten van een fabriek te Hamtrack, in de staat Michigan, bekendgemaakt De volgende week zal de voornaamste fabriek van de afdelir.g-cadillac van de General Motors Corporation in Detroit dicht gaan. Of dit blijvend is, is nog niet meegedeeld. de stakers laten weten dat de luchtvaartmaatschappij „geen geld in kas heeft" om aan de eisen van loonsverhoging van vijfen twintig procent tegemoet te ko men. Het hoogste bod dat British Airways heeft gedaan, was zeven tien procent en dat werd door de technici afgewezen. Het zou een gemiddelde loonsverhoging hebben betekent van ongeveer zestig gulden per week. In de staalindustrie worden de 130.000 stakende staalarbeiders nu gesteund door 35.000 ge schoolde werkers, die ook m sta king zijn gegaan. Zij verdienden 440 gulden in de week. De over koepelende British Steel Corpo ration van de genationaliseerde staalindustrie had ook hen loonsverhoging aangeboden van acht procent, gekoppeld aan een extra vier procent voor In de par ticuliere sector van de staalindus trie, waar 65.000 arbeiders werk zaam zijn, is ter voorkoming van mogelijke stakingen een loons verhoging van 11 procent voor gesteld. Dit aanbod wordt nu ge zien als een maatstaf voor de ge nationaliseerde fabrieken. slechterde economische situa tie. CD A-fractievoorzitter Lubbers gelooft dat eind vorig jaar de kans op een centraal akkoord gemist werd, onder meer doordat amb- tenarenleider Dutman vasthield aan een loonsverhoging van twee procent. Gezien deze opstelling kon de regering nu geen ander besluit nemen, aldus Lubbers Hij vindt het echter nog te vroeg om nu al te zeggen dat iedereen er dit jaar in koopkracht op achter uit zal gaan. De doorwerking van de prijscom pensatie en de al doorgevoerde belastingverlaging bewerkstelli gen volgens hem dat de koop kracht in de eerste helft van dit jaar niet echt in gevaar komt. Naast de particuliere inkomens gelooft Lubbers dat ook de over heid zal moeten versoberen. De werkgelegenheid in 1980 en de komende jaren moet bij de be sluiten centraal staan. Ook de kleinste regeringspartij, de VVD, gaat er vanuit dat zowel de particuliere als de collectieve sec tor offers zal moeten brengen. Een „nationale matigingsronde" acht de fractie onvermijdelijk. Volgens de liberalen geeft de loonpauze van twee maanden de regering in elk geval de tijd om een evenwichtig pakket van maatregelen voor te berei den. BOSKOOP (ANP) - Mulder s Rol lend materieel in Boskoop heeft in 1979 de omzet met 25 procent zien stijgen nadat in 1978 de om zet, na enkele jaren van tegen slag. met 40 procent was toege nomen tot 18,8 miljoen. Voor 1980 is de verwachting gericht op een omzetstijging met 10 procent tot J 24 miljoen. In de huidige op zet van het bedrijf wordt daarmee het optimaal haalbare benaderd, zo blijkt uit het jaaroverzicht van de Goudse Kamer van Koophan del. Ove I PvdA-er Van der Doel' noemde in een eerste reactie de gekozen pe riode van twee maanden „veel te lang" en beschuldigde het kabi net ervan „een puur negatieve" beslissing te hebben genomen. De regering heeft tc weinig per spectief geboden voor de periode na de loonpauze, aldus Van der Doef. Nypels(D'66)kan het besluit van de regering billijken. Hij vindt dat ..er wel iets moest gebeuren" Maar tegelijkertijd betreurt hij het mislukken van het loonover- leg. „De slechte economische perspectieven voor 1980 maken een vrijwillige loonpauze om de nieuwste prognoses en hun ge volg te beoordelen, noodzake lijk". De fractie kan echter niet beoordelen - door het ontbreken van voldoende sociaal-economi sche gegevens - of de „inder haast" opgelegde loonpauze ge rechtvaardigd is. WENEN (GPD) - De vorig jaar opgerichte luchtvaartmaat schappij Lauda Air van voormalig wereldkampioen autoracen Niki Lauda. heeft bij Fokker een F-27 Friends hip besteld. Niki Lauda start te zijn bedrijf met een ge bruikte F-27, maar door het sterk groeiend passa giersaanbod is nu een tweede vliegtuig nodig. Vanaf de thuisbasis Wenen ver zorgt Lauda Air chartervluch ten naar alle delen van Euro pa. Tweemaal in de week vliegt de maatschappij op charterbasis van Wenen naar Luxemburg en met ingang van maart gaat Lauda Air ook diensten onderhouden met Hamburg, Frankfort en Dus- seldorf. Niki Lauda heeft de autoracerij vaarwel gezegd en wijdt zich nu volledig aan zijn lucht vaartmaatschappij. Zelf be schikt hij ook over een vlieg brevet. Het totaal aantal verkochte Fokker F-27-toestellen be draagt thans 697, geleverd aan 154 gebruikers in 63 lan den. LEIDEN - De Leidse groenteveiling. Appels 37-47; andijvie 195-210; boeren kool 26-50; rode kool 34; witte kool 26-41 prei 75-110; spruiten A 94-97; spruiten B 105-108; spruiten C 95; spruiten D 70-103; uien 45-50; knolselderij 58-66; sla 24-48. peterselie 22-28; selderie 33-38. KATWIJK AAN DEN RIJN Groente veiling. Boerekool 0.26-0.46 per kg, waspeen AI 10,-18,40, All 3.20-11,80. BI 15,-23.70. Bil 3,20 3.70. Cl 9.20-13.10, CII 7.10-9,50 per kist, aan voer waspeen 171000 ton, breekpeen 7,20-12,20 per kist, selderij 0,13 per bos. knolselderij 0,40 per st, uien 0,43-0,46 per kg. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten zijn vorig jaar weer meer koffie en minder thee gaan drinken, nadat de prijsver houdingen hen enige jaren tevoren tot een omgekeerde bewe ging hadden verleid. Uit het buitenland hebben ze weer meer - maar niet zo heel veel meer - wijn laten komen. Nederlandse koeien, varkens en kippen hebben in 1979 heel wat meer mengvoeder verorberd dan in 1978. Deze en nog veel meer bijzonderheden over de gang van zaken vorig jaar op uiteenlopende gedeelten van de uitgestrekte agrari sche markt vertelde voorzitter C.H.J. van Beukering van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten gisteren in zijn nieuwjaarsrede De koffieconsumptie per hoofd van de Nederlandse bevolking be draagt nu. volgens de laatste schatting. 7,7 kilo. "Na het diepte punt van 5.2 kilo in 1977 is dat alweer meer dan de zeven kilo van 1975, het jaar waarin bevriezing van de Braziliaanse oogst een periode van hoge koffieprijzen inluidde, gevolgd door betere oogsten en prijsdaling. Het theeverbruik per hoofd, dat van 640 gram in 1975 tot 690 in 1977 was gestegen, is nu tot 610 gram gezakt De wijninvoer gedurende de eerste negen maanden van het jaar is van 110 tot 114 miljoen liter gestegen. Daarvan was 29 miljoen liter sherry, vrijwel even veel als een jaar tevoren. 51.40 85J)0b BELEGGINGS INSTITUTEN COl'ü EN ZII.VKK BUITENLANDS GELD NBM Bh uw Nedap Ned. Bantu Ned. Credic AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs kende aan het einde van de week een vriendelijke stemming. De om zetten noemde men op de vloer niet slecht. Een hoger Wall Street zorgde voor wat internationale vraag, die de koersen deed aan trekken. Verder werd op de vloer gesproken over de lagere tarie ven op de geldmarkt, waardoor langzamerhand weergeld naar de aandelenmarkt teruggesluisd wordt. De internationals deden het goed. KLM klom f2 op f73. H kon er een volle gulden bijsprok- kelen op f 24.40. Unilever ging f 1 voor uit op f 118.30 Akzoen Phi lips behaalden beide een winst van dertig cent op resp. f 24,60 en f20,90. Deli ging fors vooruit en wel t 2,70 op i 88 HVA Btoeg 1120 op f 44 en Hcmeken f 0,50 op f 72 Ook de scheepvaarthoek was in stijgende hm. In de financiële sector bleven de banken enigszins achti i de vooruitgang op de rest van de markt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27