Gehandicapte sporters uit Zuid-Afrika niet naar Alphen aan geschoold personeel bij de Miereweide Vietnamese kinderen leren vrij snel op school in Noordwijk TACHTIGER JAREN ZULLEN 'GEZICHT' POLDER BEPALEN -BTOfiiWI- Onderdak gezocht voor verwaarloosde honden Recreatieterrein bij Cantineweg in Katwijk-Zee SPIDERZ SPEELT IN MIDAS VRIJDAG 11 JANUARI 1 ALPHEN AAN DEN RIJN/NIEUWKOOP De Alphense dierenbe scherming zoekt onderdak voor acht honden. De acht honden, van ge mengd ras, zullen aanstaande zaterdag worden weggehaald uit een Nieuwkoops gezin. De reden: de ernstige vervuiling waaraan de honden onderhevig zijn. In totaal heeft de eigenaar 13 honden in huis. Overeengekomen is dat er achtelders zullen worden ondergebracht. De gemeente Nieuwkoop had zich al bereid getoond de kosten te betalen voor het laten afmaken van de honden. De dierenbescherming wilde echter tegen elke prijs voor komen dat de dieren, die verder volkomen gezond zijn, worden afge maakt. Vandaar dat ze adressen zoekt van particulieren die een hond in huis willen nemen. Zijn er zaterdag nog geen of niet voldoende herplaatsingsadressen, dan gaan de honden naar het dierenasiel in Gouda. Geïnteresseerden kun nen bellen naar mevrouw Sakko, Norenwerk 34 in Alphen aan den Rijn (01720-91108) of de heer C.N. Verhagen, Wilhelminalaan 2 in Woubrugge ALPHEN AAN DEN RIJN - Po litiek Alphen aan den Rijn hoeft zich niet druk te maken over de eventuele komst van het Zuidafrikaanse team van Zuid-Afrika tijdens de Olympische Spelen voor ge handicapten (de Paralym pics) in Arnhem. Op grond van politieke redenen (de in Zuid-Afrika heersende apartheid) is daar echter door de Tweede Kamer een stokie voor eestoken. Omdat het Zuidafrikaanse team toch van plan is naar Nederland te komen, heeft de stichting "Wij horen erbij" (die zich heeft ingespannen vóór deelname van deze ploeg aan de Paralympics) het op zich genomen toch iets te organiseren. Als mogelij ke plaatsen voor het houden van een vervangend toer nooi noemde voorzitter Hans van Zijl van "Wij horen er bij", naast Groningen en Velsen, ook Alphen aan den Rijn. Nader informeren leert echter, dat men zich in Alphen van niets bewust is. De Alphense sportstichting blijkt, bij monde van secretaris Ver schuur, in het geheel niet op de hoogte van dergelijke plannen. Ook het gemeente bestuur reageert verrast. En daarbij komt, dat de gehan dicaptenorganisatie Resa in Alphen zich voorgenomen de handen niet te branden aan internationaal omstreden zaken als de deelname van een ploeg uit Zuid-Afrika aan Olympische Spelen. Terwijl Groningen en Velsen inderdaad wel sportief on derdak zullen bieden aan de Zuidafrikaanse ploeg, staat Alphen dan ook helemaal niet op de nominatie. Het noemen van Alphen aan den Rijn blijkt te berusten op een foutieve informatie-ver strekking van Van Zijl, die één en ander wereldkundig maakte. Hans van Zijl: "Ik heb gewoon, zij het in commissie, een af schuwelijke fout gemaakt. Alphen is, vanwege de aan wezigheid van een fraaie sporthal, wel ter sprake ge komen tijdens een vergade ring met ons organisatie comité in december. Maar, heb ik nu begrepen, later is gebleken dat het minder ver standig zou zijn om met Al phen verder te gaan. Er zijn wel contacten geweest, maar Alphen is helemaal niet "im frage." Nogmaals: ik beken dat ik een fout heb gemaakt." KATWIJK - Als het nieuwe plan voor "Koestal-Ovcrduin" wordt uitgevoerd, dan krijgt deze wijk een recreatieterrein in de omge ving van de voormalige defensie gebouwen aan de Cantineweg in Katwijk-Zee Wat betreft de indeling van het ter rein denken de plannenmakers aan de aanleg van speel- en trap velden. een kinderspeelplaats en dergelijke. Zelfs is het niet uitge sloten dat er een verenigingsge bouw komt. De wijkvereniging Koestal-Over- duin voert al jaren strijd met de gemeente over het verkrijgen van meer speel plaatsen. De wijk voelt zich achtergesteld bij Hoornes en Rijnsoever, waar in de ogen van de vereniging meer speelgelegenheid voor kinderen Deze week werd het plan voor de tweede maal met de bewoners besproken. Een uitbreiding van het clubhuis 't Trefpunt zit er wel in, maar wet houder drs. J. Bergman (ruimtel- lijke ordening) vindt dat de wijk vereniging Hoomes-Rijnsoever eerst een betere accomodate zou moeten worden geholpen. "Wij vinden als gemeentebestuur dat de wijkvereniging Koestal-Over- duin voortreffelijk zit wat betreft de huisvesting", vertelde Berg- Ook is in het plan rekening gehou den met de uitbreiding van het gemeentehuis in het plantsoen aan de Willem de Zwijgerlaan Ook op de plaats van de ambts woning van de burgemeester is die uitbreiding mogelijk. Het nieuwe plan zal in de loop van dit jaar door de gemeenteraad wor den vastgesteld. KATWIJK - Het sportfondsenbad "De Miereweide" in Katwijk aan Zee kampt met een tekort aan gediplo meerd personeel voor het geven van zwemlessen. Deze situatie heeft aanleiding gegeven tot diverse boze praatjes over het bad; het personeel zou niet deugen, het zou er een rommeltje zijn. Bedrijfsleider Dick Timmermans over de gang van zaken: "Ik geef toe dat er een tekort is aan ge schoold onderwijzend personeel, maar het draait. In een jaar tijd ben ik vier goede krachten kwijt geraakt, onder wie 2 ploegleiders. De een was zeven jaar in diensten de ander twaalf. Timmermans stond toen voor de moeilijke opgave om voor hen vervangers te vinden. Volledig gediplomeerde krachten waren niet te krijgen. tenl-zwemonderwijzeressen in de plaats, die echter nog niet be voegd zijn om zelfstandig les te geven. Zij volgen daarvoor nog een opleiding. "Als het goed gaat doen zij halverwege dit jaar ein dexamen", vertelt Timmermans, die heel wat negatieve praatjes uit de wereld heeft moeten hel pen. -In Katwijk werd verteld dat ik een paar goede zwemsters van de straat had opgepikt en hen les laat geven. Dat gaf het idee dat we maar wat zaten te rommelen. Dat idee werd nog versterkt omdat we regelmatig stagiaires van de Dick Timmermans: "In één jaar tijd ben ik vier goede krachten kwijtgeraakt.' huishoudschool De Spinbaan uit Wassenaai hebben", zo laat Timmermans zijn gedachten de vrije loop. Hij wijst erop dat niet alleen "zijn" zwembad met personeels problemen kampt. Overal in de regio (o.m. in Noordwijk en Lei den) vangt hij geluiden op dat ook daar moeilijkheden zijn met het aantrekken van gediplo meerde krachten. Timmermans heeft daar wel een verklaring voor. "In de laatste 12 jaar zijn er zoveel overdekte baden bij ge komen dat de spoeling dunner is geworden". Opleiding Het Katwijkse sportfondsenbad heeft daarom een opleiding op touw gezet. Tien mensen uit di verse plaatsen in de regio Leiden volgen deze tweejarige opleiding, die uit nood is geboren. Het verloop onder het personeel van De Miereweide kan Tim mermans best begrijpen. "De meisjes die van school komen denken eerst: werken in een zwembad is leuk, maar het is een baan waar veel mensen zich op verkijken. Het is hard werken bij een hoge temperatuur (26 graden) en veel geroezemoes". Bij het bad werken 18 man, van wie 8 bezig zijn met het geven van zwemonderricht, de begeleiding of het toezicht. Voor dit school jaar heeft Timmermans zich kunnen verzekeren van de me dewerking van een ClOS-leraar die voor zover dat mogelijk is lei ding geeft aan de assistent- zwemonderwijzeressen. Loopt het wel eens uit de hand? Timmermans: "Ja, dat is wel eens gebeurd. Als een meisje van acht tien jaar een groep van 15 tot 20 jongens van de lagere technische school krijgt, gaat het wel eens niet goed". Kritiek Ook van de zijde van hoofden van lagere scholen is kritiek geuit op de gang van zaken in het bad. Zij vinden het onverantwoord dat hun leerlingen (uit de vierde en vijfde klassen) zwemmen onder leiding van personeel dat niet volledig bevoegd is. Timmerrpans zegt dat een aantal hoofden (vijf) heeft gedreigd de kinderen dan maar op school te laten. De voorzitter van de hoof- denkring in Katwijk, de heer A. van der Werken, ontkent dat er sprake is van een dreiging. Hij zegt "Wij hebben alleen onze verontrusting uitgesproken". "Ik beschouw de verontrusting wel als een stok achter mijn deur. Het is voor mij wel een reden om zo snel mogelijk gediplomeerd per soneel te hebben", zegt bedrijfs leider Timmersmans (ex-sportof- ficier) op zijn beurt. Volgens hem is in de twaalf jaar dat het bad nu bestaat maar vier jaar voor 100 procent met gediplo meerd personeel gewerkt. On gelukken zijn er nooit gebeurt. "Dat mag ik wel afkloppen". ARIE DROOG Van Stam van Haarlemmermeer: HAARLEMMERMEER-Burgemeester C. van Stam vindt dat de leefbaar heid van de dorpen niet in de eerste plaats afhangt van de woningbouw Hij zei dit gistermiddag tijdens zijn nieuwjaarsrede waarmee de raads vergadering begon. "Ook tijdens de contactavond in Abbenes kwam de leefbaarheid weer aan de orde en was één van de vragen of er ter plaatse mag of kan worden gebouwd", aldus Van Stam 'Toch bestaat er vaak ten onrechte het idee dat deze leefbaarheid in de eerste plaats een kwestie is van woningbouw. Het is eerder een algemeen maatschappelijk probleem dat in de kleine dorpen op een bijzondere wijze naar vo ren komt. Verschijnselen als da ling van het inwonertal, vergrij zing en inkrimping van het aantal voorzieningen komen in kleine woongemeenschappen vaak zeer duidelijk naar voren. Naast de vraag naar huisvesting voor de eigen bewoners in de dorpen zijn het deze verschijnselen die meestal worden aangevoerd om woningen te mogen bouwen", al dus de burgemeester. De burgemeester zei dat in de pro vinciale kleine kernen-nota wordt gesteld dat genoemde problemen niet voldoende zijn om in elk dorp woningbouw van enige betekenis toe te staan, om wildgroei te voorkomen. Door de gemeenten moeten worden "af gewogen" of wel of niet kan wor den gebouwd. Van Stam liet wat dat betreft weten dat aan het sociografisch bureau "De Meerlanden" een opdracht is gegeven voor een deskundig on derzoek, naar aanleiding waar van B en W te zijner tijd in samen spraak met de betrokken dorpen een nota zullen opstellen. Daarin zal dan worden aangegeven welke middelen kunnen worden aangewend om in de kleinere woonkernen de woon- en leefsi tuatie te verbeteren. Over de NORON-plannen, de bouw van 15.000 woningen, zei Van Stam, dat het niet te verwachten is dat voor 1983 de eerste woningen zullen worden opgeleverd. De burgemeester van Haarlemmer meer zei niet te verwachten dat de ontwikkelingen in deze ge meente dan abrupt zullen wor den afgebroken. Hij noemde de tachtiger jaren een periode die voor Haarlemmer meer van grote betekenis zal zijn mede door de NORON. "De tach tiger jaren zullen het gezicht van de polder belangrijk gaan beïn vloeden", aldus Van Stam. ALPHEN AAN DEN RIJN - In jongerencentrum Midus. treedt zaterdag de popformatie Spiderz (spinnen) op. De groep, die ir 1977 werd opgericht, noemt zich een der meest succesvolle "New Wave'-formaties. Spiderz heeft reeds twee elpee s op zijn naam staan waarop de vrij melodieuze muziek valt te beluis teren. Binnenkort verschijnt een derde langspeelplaat. De groep bestaat uit dmmmcr Henry Hoeymans, gitarist Koos Coine- lissen, zanger Guus Boers, bas sist John Snep en toetsenman Bart Brouwei. Het optreden be gint om negen uur. NOORDWIJK - Wim Schoneveld (24), een Noordwijker, werd ge vraagd om voorlopig voor drie weken les aan de vluchtelin- getjes te geven. Toen de advertentie voor een onderwijzer werd geplaatst solliciteerde hij en mocht blijven. Het is zijn eerste baan na zo'n zeventig sollicitaties. Dat is van daag de dag niet bijzonder voor een jonge onderwijzer die op zoek is naar een baan. Voor sommige vacatures melden zich meer dan 300 tot 400 sollicitanten. Gebrek aan ervaring is voornaamste reden waarom kandidaten afvallen. Ervaring had Schoneveld niet; hij kwam kersvers van de pedagogische academie. Voor het werk dat hij nu doet bestaat geen opleiding. Improvisa tie bij het lesgeven is belangrijk. Het zit erin dat Wim Schone veld aan het eind van het schooljaar weer zonder werk zit, omdat de Vietnameesjes dan uit Noordwijk verdwijnen of in andere klassen worden ondergebracht. Maar dan is zijn kans op een vaste baan groter omdat hij in elk geval kan bogen op ervaring. NOORDWIJK - "De kin deren willen graag le ren, ze zijn enorm ge motiveerd en daarom pikken ze dat wat ze moeten leren vrij snel op. Je ziet en hoort de vooruitgang Opeens zeggen ze een paar woorden in het Neder lands" Aan het woord is onder wijzer Wim Schone veld, die sinds 1 de cember les geeft aan een klas van 16 Vietna mese vluchtelingetjes, die schoolgaan op de lagere school Het Zee- honk aan de Noord- wijkse Julianastraat. De kinderen maken deel uit van de groep vluchtelingen die eind oktober in ons land aan kwam en sindsdien is onder gebracht in hotel De Zee leeuw in Noordwijk. Zij heb ben een eigen lokaal in de school en blijven tot aan het eind van dit schooljaar bij el kaar. Hun leeftijden lopen uiteen van 7 tot 13 jaar. Dat houdt vanzelfsprekend in dat het tempo waarin de kinderen leren sterk uiteenloopt. De ouderen leren sneller en eisen meer aandacht van de onder wijzer "Je loopt dan het risi co dat je die groep daarom ook meer aandacht geeft, waardoor de jongere kinde ren achterblijven. Dat mag natuurlijk niet, omdat juist van die jonge kinderen enke len analfabeet zijn", zegt Wim Schoneveld. Er is daarom via de gemeente een leermethode besteld die aansluit bij het niveau van de leerlingen, zodat zij in hun ei gen tempo kunnen werken. Als die methode er is, dan is het mogelijk om in plaats van klassikaal meer individueel onderwijs te geven, zodat ie dere leerling de aandacht krijgt die hij nodig heeft. Aanschouwelijk Nederlandse taal en rekenen zijn de belangrijkste vakken voor de Vietnamese kinde ren. "De taalles ben ik begon nen door hier in de klas aller lei dingen aan te wijzen en die op te noemen", zegt Schone veld. "De muur, het bord, de ramen en ga zo maar door. De kinderen liet ik de woorden dan herhalen. Daarna hebben we de kleding behandeld en nu zijn we met het lichaam bezig. Steeds aanwijzen, voorzeggen en laten herhalen Puur aanschouwelijk onder wijs dus" Omdat de klanken in het Ne derlands sterk verschillen "Opeens zeggen ze een paar Dat gaat uitstekend. Maar de Vietnamese kinderen gaan niet altijd naar buiten. Een aantal van hen blijft op de gang hangen. "Dat komt", zegt Wim Schoneveld, "om dat zij erg slecht zijn gekleed. Ze lopen in dunne kleren en zijn het klimaat niet gewend. 'Koud, koud', zeggen ze dan en blijven binnen". Op een middag in december toen het erg koud was en re gende en stormde verschenen de meisjes 's middags niet op school. Het was hun te koud, lekker slapen leek ze beter. Een bijzondere ervaring voor hen was de dag dat de eerste sneeuw viel. Een natuurver schijnsel dat zij nog niet eer der hadden meegemaakt. De sneeuw viel vlak voor de pau ze en wekte alom verbazing. Hoewel sommige klassen niet naar buiten mochten, liet Schoneveld zijn klas in de pauze haar gang gaan. Het duurde niet lang of de eerste sneeuwballen vlogen door de lucht... van die in de Vietnamese taal levert de uitspraak voor de meeste kinderen nogal wat problemen op. Volgens Schoneveld moeten de woor den daarom eindeloos wor den herhaald. Aan de andere kant tikten de kinderen hun onderwijzer op de vingers wanneer hij hun (Vietnamese) namen ver keerd uitsprak. Rekenen levert wat minder problemen op, omdat de meeste kinderen al in hun va derland rekenen hebben ge leerd. De meeste leerlingen zitten volgens Schoneveld op een niveau dat varieert van derde en vierde klas tot aan dat van van een zesde klas la gere school. Het uitleggen van sommen is moeilijk, maar als het niet lukt (door het taalprobleem) de wijze van rekenen uit te leggen helpen de oudere kinderen de jonge re. Slechts één jongen in de klas spreekt enkele woorden Engels en fungeert daarom van tijd tot tijd als tolk. Tei afwisseling mogen de kin deren ook tekenen. In het be gin hadden de meeste teke ningen oorlogssituaties en kanonnen als onderwerp en werden voorzien van een Vietnamese vlag. "Tijdens het tekenen maakten ze er oorlogsgeluiden bij", zegt Schoneveld. "Maar waar schijnlijk maken Nederland se kinderen die geen oorlog hebben meegemaakt een zelfde soort tekening" "Koud, koud" Het is Wim Schoneveld opge vallen dat de kinderen over het algemeen erg vrolijk zijn. "Het zijn aardige, vriendelij ke kinderen", zegt hij. Een enkeling heeft last van heim wee en zit dan in de klas te huilen. Dat gebeurt met name bij de kinderen die geen ou ders meer hebben. Er zitten enige wezen in de klas. In de pauze spelen de Vietna mese kinderen met hun Ne derlandse mede-scholieren. Onderwijzer Wim Schoneveld, die de Vietnamese kinderen lesgeeft, woorden in het Nederlands

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25