Kerk voor grotere uitdaging dan ooit Vredesberaad wil meer steun van kerken Artsen en andere hulpverleners in loondienst Het komende beraad in Rome VRIJDAG 11 JANUARI 1980 jqnviiilIM mtimriiir (Van onze redactie geestelijk leven) De bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome is niet alleen voor Nederland van groot belang maar ook voor heel de wereldkerk. De vraag is niet zozeer of de bisschoppen de confrontatie met Rome aandurven als wel of Rome de confrontatie aandurft met de eisen die deze tijd aan de kerk overal in de wereld stelt. Dat is kort samengevat de mening van professor dr. J. Kerkhofs, di recteur van het internationale in stituut voor sociaal-kerkelijk on derzoek te Brussel. Als dr. Kerk hofs heel eerlijk wil zijn, dan moet hij zeggen dat hij er heel weinig van verwacht. In een vraaggesprek met het ANP hoopte hij dat deze synode de za ken niet erger maakt, dat voor het bisdom Roermond een nieuwe beleidsformule wordt gevonden en dat de synode althans een be gin maakt met de aanvaarding van kerkelijke veelvormigheid als iets goeds. „Maar als realist voorzie ik een beklemtoning van de uniformiteit en een verhar ding naar buiten om krachtiger te kunnen optreden, al zal dat de polarisatie nog verscherpen' Niet gunstig De ontwikkelingen in het centrale bestuur van de kerk ziet profes sor Kerkhofs niet als gunstig voor een oplossing van de moei lijkheden. Onder Paulus 6 was er, volgens hem, in Rome de nei ging om meer bezorgdheid te to nen over het verlies van de men sen van de toekomst. Nu over heerst de bezorgdheid om men sen te verliezen die in het verle den leven. „Deze ontwikkelingJ, aldus Kerk hofs, „is voor Rome met zijn eeuwenoude tradities wel begrij pelijk, maar niet voor de plaatse lijke kerken". Hij schrijft die om keer vooral toe aan het conclaaf dat Johannes Paulus II heeft ge kozen. „Het moet voor de paus duidelijk zijn dat de meerderheid van het kardinalencollege, dat hem heeft gekozen, een behou dende koers voorstaat" Tegenover een tamelijk gepolari seerde massa van gelovigen staat een nogal eenvormig denken in het centrale bestuur van de kerk. Dat leidt, volgens Kerkhofs, tot twee wezenlijke vragen: in hoe verre is er binnen de eenheid van de kerk verscheidenheid moge lijk en hoe moet gezag worden uitgeoefend en tot hoe ver kan in spraak gaan? Op deze terreinen heeft de kerk de laatste eeuwen weinig ervaring opgedaan. De kerk heeft niet geleerd, met ver scheidenheid en inspraak te le ven. „Zij heeft dus ook enorme moeite om met conflicten te le- Professor Kerkhofs meent dat de kerk nü voor een grotere uitda ging staat dan in de eerste jaren van haar bestaan. De vraag is of men de moed zal hebben - uiter aard met voorzichtigheid - het onbekende van de veelvormig heid, de inspraak en ne binnen te treden. JÊK Johannes Paulus II - brief aan Nederlandse katholieken - Bidden De paus heeft de katholieke gemeen schap in Nederland gevraagd, voor het slagen van de synode ie bidden. In zijn brief, die dit weekeinde zal worden voorgele zen, noemt hij de ideeën en voor stellen van de Nederlandse ka tholieken voor de synode kost baar „Maar", schrijft de paus, „ons gezamenlijke gebed is aller eerst onmisbaar" Paus Johannes Paulus II brengt de kerk in ons land hulde voor haar bijdragen aan de missie-activiteit van de gehele kerk en voor haar prestaties op het gebied van on derwijs, armen- en ziekenzorg en lekenapostolaat. Hij beklem toont in zijn brief de bijzondere verantwoordelijkheid van de bis schoppen voor de kerk en haalt kardinaal Alfrink aan toen deze in 1969 met betrekking tot de bis schoppen zei dat zij niet alleen de stem van het volk kunnen weer geven maar de gelovigen ook het woord van de Heer moeten voor houden en hun eigen stem moe ten laten horen. Niet enkel als stem van een gelovige onder ve len, maar ook als de stem van een gezondene, een voorganger. "De bisschoppensynode geeft op bijzondere wijze uitdrukking aan de collegialiteit van het episco paat, dat in gemeenschap met de paus en onder diens leiding de hoogste autoriteit uitoefent in de pastorale dienst van de kerk", zegt de kerkleider Oecumene De paus heeft zijn uitnodiging tot gebed „in ware oecumenische geest" ook gericht tot de „broe ders en zusters in de andere christelijke kerken en gemeen schappen". .,De bijzondere synode vindt im mers plaats nu alle christenen zich verenigen in gebed om de eenheid rond het thema 'Uw Rijk kome' (De paus doelt hiermee op de internationale week van gebed voor de eenheid, van 18 tot 25 januari). Samen met de kardinalen Alfrink en Willebrands en de bisschop pen geeft hij ten slotte zijn „bij zondere pastorale zegen aan alle priesters, alle mannelijke en vrouwelijke religieuzen en alle geliefde zusters en broeders in Nederland" Hij vertrouwt de synode toe aan de voorspraak van Maria. „Moeder van de Heer en moeder van de kerk. Aan haar die ook in vele plaatsen van uw land bijzonder wordt vereerd" Verkettering. Pater A. van Luyn, voorzitter van de Stichting Ne derlandse Priester-Religieuzen, is een van de twee religieuzen die aan de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in Rome deelnemen. In het bis domblad van Den Bosch uit hij kritiek op het feit dat een verte genwoordiging van de leken op de komende synode ontbreekt. "Door twee hoge oversten te be noemen is het draagvlak van de verantwoordelijkheid slechts een beetje verbreed. Waarmee niet tot uitdrukking komt dat de kerk méér is dan de hiërarchie en dat nu de hele kerk bij de synode be trokken zou zijn". Over de synode zelf zegt pater Van Luyn: "Als blijkt dat de bis schoppen met elkaar in gesprek kunnen komen, dan kan deze sy node een bijdrage leveren om de verdachtmaking en verkettering die zich de laatste tijd in de Ne derlandse kerk voordoen te ver minderen". Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vriezen veen R.C. Cuperus Bennekom, te Ge- nemuiden J. Westland Amers foort,te Alphen aan den Rijn R.H.M. de Jonge Bruinisse. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Oss L.J. Koffeman Kamerik. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Alblasserdam H.P. Brandsma Drachten. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Vlissingen R. Boogaard Leiden; bedankt voor Brakel en voor Terwolde J. Koster Barne- veld, voor Waarde J.M. Kleppe Woerden. Afghanistan. De Nederlandse afdeling van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi ver oordeelt zonder enige reserve de Russische inmenging in Afgha nistan. De andere landen zullen echter alles moeten nalaten wat de gevaarlijke situatie kan ver slechteren, zo voegt Pax Christi daaraan toe. Het Russische in grijpen in dit land en het trainen van een interventieleger in de Verenigde Staten van 200.000 man tonen, aldus Pax, opnieuw aan dat de verdeling van de we reld in twee machtsblokken ge makkelijk resulteert in strijd om en in de Derde Wereld. Onvoldoende Dcltaberaad. Bij de presentatie van een nieuw project van de or ganisatie "Interkerkelijk Delta- beraad" in Zeeland heeft me vrouw Marga Klompé, minister van staat, gezegd dat de kerken in ons land maatschappelijke wer kers meer moeten steunen. Die steun is nu te gering. Veel men sen in het maatschappelijk werk zijn onvoldoende voor hun taak toegerust. Het Deltaberaad is een tien jaar ou de instelling die zich bezig houdt met ontwikkelingen in kerk en samenleving. Hervormden, gere formeerden en rooms-katholie- ken in Zeeland en delen van Zuid-Holland en West-Brabant werken hierin samen. Het nieuwe project wil de komende anderhalf jaar zo'n honderddui zend mensen in gespreksgroepen betrekken rond allerlei maat schappelijke zaken, van werk loosheid tot milieukwesties. Mevrouw Klompé zei ook dat de kerk het recht en de plicht heeft zich met actuele zaken in te laten. Kerken in DDR. In nieuwe wij ken in Oost-Duitsland zullen in de komende vijfjaar twintig ker ken worden gebouwd. Op enkele plaatsen is men al met de bouw begonnen. Dat deelde dominee Eberhard Schroder, secretaris van de Oostduitse afdeling van het Gustav-Adolf-werk, mee. De ze organisatie, in 1832 opgericht, helpt onder andere protestantse minderheden in Oosteuropese landen. Lutheranen. Uit de jaarstatistiek 1979 van de Lutherse Wereldfe deratie blijkt dat in West-Duits- land het grootste aantal luthera nen ter wereld woont (22,8 mil joen). Tweede zijn de Verenigde Staten (8,5). PROFESSOR BERKHOF gemeenschappelijke zaak vWe zullen elkaar wel vaker zien. We kun nen en willen u niet missen. Als er ver schillen tussen ons zijn,dan liggen die op de bodem van onze gemeenschappelijke zaak" Dat zei professor dr. H. Berkhof, voorzitter van de Raad van Kerken in Nederland, aan het eind van een gesprek tijdens de deze week gehouden maandelijkse ver gadering van de raad met drs. B. ter Veer, voorzitter, en dr. M. J. Faber, secre taris van het Interkerkelijk Vredes beraad. De bedoeling van deze ontmoeting was, na te gaan hoe tussen het Vredesberaad en de Raad van Kerken een meer constante en concrete samenwerking kan worden opgebouwd, dit met het oog op de ko mende jaren waarin beide gespreks partners een intensivering van de problemen op het gebied van vrede en veiligheid verwachten. Het Interkerke lijke Vredesberaad is indertijd door een aantal kerken opgericht met de opdracht zich in de problematiek van oorlog en vrede te verdiepen en de kerken te hel- Gesprekken De vertegenwoordigers van het Vredesbe raad vroegen de Raad van Kerken meer steun in de rug, wat zou kunnen worden gerealiseerd door meer samenwerking op werkniveau tussen de raad en het IKV. Het IKV, zo werd meegedeeld, zal gesprekken gaan voeren met de leiding van de zeven kerken die in het Vredes beraad zijn vertegenwoordigd. De Raad van Kerken zal zijn bestuur opdragen, na te gaan hoe de samenwerking vorm zal kunnen krijgen. Veel zal daarbij afhan gen van de resultaten van de gesprekken met de afzonderlijke kerken. Zowel van hervormde als van gerefor meerde kant werd er tijdens de discussie op gewezen dat het IKV en de kerken beide hun eigen methode hebben om de problematiek van oorlog en vrede aan te pakken. Er is voor de kerken een duide lijk verschil met de werkwijze van het IKV, zei dr. A.H. van den Heuvel, secre taris-generaal van de Hervormde Kerk, dat immers verder gaat dan de discussie en zijn activiteiten uitbreidt naar actie en campagne. Hoezeer de kernen van het Vredesberaad ook verbonden zijn met de kerkelijke gemeenten ter plaatse, die verbonden heid moet niet zo zijn dat er vereenzel viging optreedt. STAG vecht tegen winstmakerij" en artsenmonopolie in gezondheidszorg (Door Ron Kragten) DEN HAAG - „Artsen, die met pensioen gaan, draaien hun beginnende collega's een poot uit. De prijzen die ze vragen voor de overname van hun praktijken, lopen dik in de tonnen. Een beginnend arts moet niet alleen een fors bedrag betalen voor het over te nemen onroerend goed; hij betaalt ook nog eens een flinke bom duiten voor de patiën ten die hij overneemt. Goodwill noemen ze dat. Het gevolg is dat jonge artsen moeilijk aan de slag komen. Zeker 350 artsen zijn werkloos. Zij die aan de slag willen, moeten daarvoor grote leningen afsluiten en worden de gevangenen van de banken. Constant Martini en Gerrit-Jan van Otterloo vinden dat het maar eens afgelopen moet zijn met de geldmakerij en het artsenmono polie in de gezondheidszorg. Zij vormen de directie van de Stich ting Algemene Gezondheids voorzieningen (STAG), een stich ting die zich bezighoudt met de exploitatie en het beheer van ge zondheidscentra, zonder winst oogmerk en met artsen en andere hulpverleners in loondienst. Martini: „Artsen mogen best wat minder verdienen en de patiën ten mogen meer inbreng hebben. Dat is er met het huidige mono poliesysteem niet bij. De hoge overnameprijzen van praktijken, werken door in de behandeling van de patiënten. Deze worden nummers; waarvan er zoveel mo gelijk in een uur moeten worden behandeld. De artsen zijn alleen uit op het geld van de patiënt en laten hun praktijken veel te groot worden". Constant Martini en Gerrit-Jan van Otterloo vinden dat het ook an ders kan. Artsen die bij hun stich ting in dienst treden, verdienen per jaar f20.000 minder, dan ze kunnen verdienen met een solo praktijk. Toch verdient een STAG-arts, jaarlijks, nog tussen de f50.000 en f70.000. Van Ot terloo: „Een arts die bij ons in dienst komt heeft geen overna mekosten en hoeft dus ook niet alleen aan geld te denken. De praktijk die hem wordt toegewe zen, is aan een maximum aantal patiënten gebonden. Dit maxi mum ligt tussen de 2600 en 3000 patiënten". Gehele terrein In hoeverre de STAG kostenbespa rend is, valt nog moeilijk te zeg gen. Martini: „Dat zal pas op de langere termijn merkbaar zijn. Met sociale apotheken en artsen in loondienst, werken we in ieder geval een stuk goedkoper" De STAG richt haar activiteiten op de eerstelijns gezondheidszorg, waarin huisartsen, tandartsen, apothekers, verloskundigen, fy siotherapeuten, wijkverpleeg kundigen en maatschappelijk werkers hun brood verdienen. Martini: „Onze doelstelling, de mocratisering en decommercia- lisering, leent zich voor het hele terrein van de gezondheidszorg. Maar we moesten ergens begin nen en dat is daar, waar de men sen het eerst mee in aanraking komen". Het is nu een jaar geleden, dat de STAG begon te draaien. De stich ting ontstond uit het initiatief van een groepje particulieren, waar onder het toenmalige PvdA-ka- merlid Herman Drenth en de Haagse Ziekenfondsdirecteur H. C. van der Hoeven. Tegelijkertijd werd de Stichting Apothekers in Loondienst (SAL) opgericht. De SAL maakt het mogelijk'om ook apotheken te exploiteren. De Geneesmiddelenwet verbiedt apothekers een praktijk te ex ploiteren in dienst van een in stelling, die niet een instelling van apothekers is. Vakbeweging Een van de eerste ondersteuners Constant Martini rechts en Gerrit-Jan van Otterloo vinden dat artsen best wat minder mo gen verdienen van de STAG, was de vakbewe ging. Zowel de FNV als het CNV zijn tot het bestuur van de stich ting toegetreden. De FNV is een groot voorstander van loon dienstverhoudingen voor wer kers in de gezondheidszorg. Haar toetreding moet worden gezien als een protest tegen de Zieken fondswet. De FNV wil dat zieken fondsen instellingen, als apothe ken, tandheelkundige centra, ge zondheidscentra en optieken, mogen exploiteren. De huidige Ziekenfondswet verbiedt dat. Zodra de wet wordt gewijzigd, zal de FNV weer uit het STAG-be- stuur treden, want in principe wil de vakbond niet als werkgever optreden. De STAG heeft inmiddels ook de steun van vier ziekenfondsen. Vanaf het begin waren dat AZI- VO in Den Haag, Ziekenzorg in Amsterdam en AZEO in Eindho ven. Eind vorig jaar heeft het Utrechtse „Ziekenzorg" zich hierbij gevoegd. De stichting bezit op dit moment al twee apotheken in Den Haag en een wijkgezondheidscentrum in Rotterdam-Hoogvliet. Martini: „We zijn met een groot aantal gemeenten aan het onder handelen over de oprichting van een gezondheidscentrum. Verre gaande contacten hebben we met Delft, Hellevoetsluis en Leiden. Nog verder zijn we met Lelystad en Spijkenisse. In Spijkenisse wordi op 1 februari begonnen met de bouw van een gezond heidscentrum, dat in samenwer king met de gemeente door ons zal worden beheerd. „In Lelystad komt eveneens nog dit jaar een STAG-gezondheidscen- trum In 1983 moeten er nog eens drie zijn gerealiseerd, plus twee apotheken en een of meerdere tandheelkundige centra" Fel Ziekenfondsen en organisaties van artsen en apothekers hebben zich na de oprichting heftig tegen de STAG verzet. Martini: „De zie kenfondsen hadden alleen in het begin veel kritiek. Dat is geen wonder, want in de ziekenfonds- besturen maken de artsen de dienst uit Ze zijn bang dat ze die positie verliezen. Op dit moment valt er met de ziekenfondsen best te praten. Ze werken zeker niet tegen." De artsenorganisaties KNMG en LHV en de apothekersorganisa tie KNMP zijn de grootste tegen standers van de STAG en de SAL. „De STAG en de SAL ont duiken de Ziekenfondswet. Dit is rdbaar", schreef secre taris mr. E. D. Harderwijk van de KNMP onlangs in het Pharma- ceut-isch Weekblad. Hij vindt dat apothekers, artsen, tandartsen en fysiotherapeuten bij hun be roepsuitoefening niet afhanke lijk mogen zijn van degenen die hun diensten betalen. wel die van de SAL Harderwijk wil ?ns een duidelijke a van de kant van uitspraak hon de overheid. De overheid heeft nog geen offi cieel standpunt ingenomen ten aanzien van de STAG en de SAL. Wel heeft staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (volksge zondheid) tot tweemaal toe ge zegd, dat zij de STAG weinig in overeenstemming vindt met het stelsel van de Ziekenfonds- wet.s Ook de artsenorganisaties willen op dit punt duidelijkheid. Onder tussen zitten ze echter niet stil. Onlangs kondigden de KNMG en de LHV aan, dat ze via een proce dure bij de Kroon een vestigings verordening voor hulpverleners in de eerstelijns gezondheidszorg in Lelystad willen vernietigen. Deze verordening, die bepaalt dat hulpverleners in door de ge meenteraad aangewezen gebie den in Lelystad alleen een prak tijk mogen beginnen als zij daar voor een vergunning hebben ge kregen van burgemeester en wethouders, zien de artsen als het werk van de STAG. Zij baseren dat op het feit dat in een van de aangewezen gebieden een STAG- gezondheidscent rum is ge pland. Beknotting De KNMP en de LHV vinden be palingen in de verordening van Lelystad als: „Artsen moeten in principe bereid zijn om in een ge zondheidscentrum te werken" en „B en W kunnen aan vergunnin gen voorwaarden stellen in het belang van de gezondheidszorg", een beknotting van het medisch handelen. Hei bestuurslid W. J. de Regt van de LHV beschuldigt de STAG er van dat zij contracten afsluit met gemeenten. De Regt „De STAG plaatst ergens een gezondheids centrum en eist dan van de plaat selijke overheid, dat dit centrum wordt beschermd door middel van een vestigingsverordening. Hierdoor wordt concurrentie van solopraktijken tegengegaan. Langs deze weg probeert de STAG een monopoliepositie te forceren. Zij overlegt helemaal niet met ons of met gevestigde hulpverleners". De KNMG en de LHV zijn boven dien bang dat de gemeentelijke vestigingsbepalingen, landelijke ontwikkelingen op dit gebied kunnen doorkruisen, of zelfs blokkeren. „De LHV is zelf al enige jaren met een vestigings beleid bezig, dat king met de overheid, landelijk zou moeten worden uitgevoerd. Eind maart moet de ledenverga dering hierover definitieve uit spraken $loen", aldus De Regt. Doorbreken In een reactie op de uitlatingen van de artsenorganisaties in Utrecht zei STAG- en FNV-bestuurder Herman Bode: „De beschuldi ging, dat de STAG zou streven naar een monopoliepositie, is idioot. We zijn juist bezig de mo nopolieposities van de KNMG en de LHV te doorbreken. Er is in Nederland geen ander vesti gingsbeleid, dan dat, wat de he ren medicijnmannen zelf hebben afgesproken". Bode ontkent ten stelligste dat de STAG achter de verordening van Lelystad zou zit ten. Ondanks alle kritiek, gaat de STAG rustig door. De zaken gaan goed. Steeds meer gemeenten nemen contact op met de stichting en de orderportefeuille groeit. Martini: „We hebben nog het stempel, dat we uit de rode hoek komen. Dat betreuren we niet, maar we weten wel dat ons maatschappelijk draagvlak grote;- is. Ook CDA'ers zijn bereid ons te steunen. Het zijn niet alleen plaatsen met een linkse gemeenteraad, die contact met ons zoeken. Verder is er een groeiende belangstelling merk baar bij Konsumenten Kontakt en bij de Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB)". Ook onder veel artsen lijkt de STAG aan te slaan. Op een op roep voor personeel reageerden tientallen apothekers en 270 huisartsen. Van Otterloo: „Onder die huisartsen zaten veel jonge, werkloze artsen. Aan de andere kant waren ei ook heel wat oude ren onder, die de traditionele op zet van de vrije praktijk niet meer zien zitten en die vaak vinden dat hun eigen organisaties hebben gefaald".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23