LEIDSCH DAGBLAD Staking in zuivel akkoord voorbij na vandaag Gijzeling op Corsica ten einde Het gaat slecht met Kurhaus Melkvoorziening morgen weer op peil SJAH DENKT ER OVER PANAMA TE VERLATEN DAMESMODE CMOT Pauze Ongeregeldheden in buurt Johannesburg Grote fraude ontdekt met melkpoeder VRIJDAG 11 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36060 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze correspondent Rudolf Bakker) CORSICA - Een burgeroorlog op Corsica is opnieuw vermeden nadat vannacht de gegijzelden in het hotel Fesch in Ajaccio door de „autono men" zijn vrijgelaten. De hoog opgelaaide incidenten van de afgelopen dagen hebben het leven gekost aan drie personen. Anderen zweven nog tussen leven en dood. Gisteren en vandaag heerst de stilte des doods op Corsica. Een algemene staking heeft het leven er lam gelegd. De situatie klaarde plotseling op toen afgelopen nacht de commandant van de „autonomen" in het hotel Fesch, de oud-officier Lorenzoni, be sloot het verzet te staken. Een gesprek vanaf het dak met een andere officier, ditmaal van de oproerpolitie, had op de „eer" van Lorenzoni gewerkt. In de ganzepas marcheerden de belegerden daarop af naar het politiebureau. Dit neemt niet weg dat bijna tegelijkertijd in het omstreden Alesia - waar een van de meest in het oog lopende opstanden van de nationalisten in '75 woedde - een 70-jarige wijnverbouwende „pied-noir" door de auto nomen gekidnapt werd. De pied-noirs zijn de Fransen die van geslacht op geslacht in Algerije hebben gewoond en na de onafhankelijkheid naar het moederland terugkeerden. Zij werken aanzienlijk harder en efficiënter dan de Corsicanen en wekken daarom hun haat op. De bevrijding van de gegijzelden in hotel Fesch in Ajaccio betekende nog niet de bevrijding van de beide „barbouzes" Olliel en Bertolini, die in het Zuidcorsicaanse Bastelica werden gekidnapt en waarmee de ellende ditmaal begon. „Barbouze" is een woord in Algerije en daarmee wordt bedoeld iemand - meestal uit het Franse leger - die zich onder de vrij heidsstrijders mengt om te spioneren of hen op directere manier af te maken. Olliel en Bertolini bleken tot de tanden gewapend te zijn, wat voor de autonomenleider een gerede aanleiding was hen te „ar resteren". Volgens de laatste geruchten op Corsica ging het ditmaal in feite om niet meer of minder dan een echte „vendetta" tussen de oud-officieren Ber tolini en Lorenzoni, beiden door de staat opgeleid om te vechten en te doden, en niet bereid na hun pensioen het geleerde te laten roesten. Het gigantische optreden van de oproerpolitie - door velen, onder Wie de bisschop van Ajaccio, monseigneur Thomas, gekritiseerd - zou in deze theorie een volkomen verkeerde reactie vanuit Parijs zijn geweest op een folkloristische uitwas van de moeilijk vatbare Corsicaanse geest. President Giscard bezocht het eiland in juni '78. De maatregelen die hij in het vooruitzicht stelde, zijn grotendeels uitgevoerd. Corsica krijgt daarmee de meeste steun van het gehele land. Maar daar zijn de „auto- niet van onder de indruk. Loonpauze wekt woede van FNV Minister Albeda van sociale zaken en FNV-voorzitter Wim Kok begroetten elkaar gistermorgen vriendelijk voordat het loonoverleg be gon. Toen de regering drieë neenhalf uur later een loon pauze van twee maanden aankondigde was de stem ming heel anders. Kok was woedend en betichtte het kabinet van het voeren van UTRECHT (GPD/ANP) - De stakingen in de zui velindustrie zijn voorbij; de melkrijders van CMC-Melkunie in Rotterdam en Amsterdam en die van Domo-Bedum zijn vandaag weer aan het werk gegaan. Na koortsachtige onderhandelingen tussen werkgeversorganisaties en vakbonden, werd gisteravond laat in Utrecht een akkoord bereikt. Alle werknemers in de zuivelindustrie krijgen een voorschot van f 15,20 bruto per week. De werknemers van de Domo melkinrichting in Groningen, die gistermiddag om vier uur tot een bedrijfsbezetting overgingen, ac cepteerden gisteravond laat als laatsten en „onder protest" de als „veel te mager" gekwalificeerde overeenkomst. Eerder in de avond waren de stakende chauf feurs van de CMC-Melkunie-be- drijven in de Randstad ermee ak koord gegaan. De voorschotten die nu worden ge geven, houden verband met een herziening van de loonstructuur in de zuivelsector. Daarnaar is een onderzoek gaande. De bon den, en -met name de Voedings bond FNV, wilden een voorschot op die herziening, iets waar de werkgevers zich tot dusver sterk tegen hebben gekant. Na twee dagen onderhandelingen bleken de werkgeversorganisa ties gisteravond toch bereid met een voorschot van f 15,20 bruto per week te komen, die met te rugwerkende kracht wordt uitbe taald vanaf 23 december vorig jaar. Zo wordt de loonpauze om zeild, die de regering voor een pe riode van twee maanden heeft af gekondigd. Het bedrag waarover men overeen stemming heeft bereikt, is heel wat minder dan de bonden aan vankelijk vroegen. Die waren gis termiddag nog het loongesprek met een eis van f 40 bruto per week ingegaan. Bestuurder Wil Winter van de Voedingsbond FNV noemde drie redenen waar om men met het zoveel lagere be drag akkoord is gegaan. „Het eerste argument is dat de chauffeurs in Rotterdam en Am sterdam die met de actie zijn be gonnen, zijn gaan staken om uit- WASHINGTON - De voor malige sjah van Iran heeft te kennen gegeven dat hij zo snel mogelijk uit Pa nama wil afreizen. Zijn persoonlijke vertegenwoordi ger komt zaterdag naar de Ame rikaanse hoofdstad om daar met Carters voornaamste medewer ker in het Witte Huis, Hamilton Jordan, overleg te plegen over een nieuwe verblijfplaats voor de verjaagde monarch. Jordan heeft een belangrijke rol gespeeld bij het arrangeren van Panama s „gastvrijheid" toen plotseling tot Amerikaanse verrassing bleek dat Mexico de voortvluchtige vorst niet meer wilde binnenla ten. De ex-sjah zou wel in Europa of de Verenigde Staten willen wonen, zo is meegedeeld. Hij is naar Pa nama vertrokken in de veronder stelling dat daardoor de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in Teheran kon worden bespoe digd. Nu dit niet het geval blijkt, wil de ex-sjah niet langer in Panama blijven dan nodig is. Hij vindt het klimaat in dat land niet aantrek kelijk en zou zich ook zorgen ma ken over de politieke stabiliteit. In Panama zijn sinds zijn aan komst vrijwel voortdurend, soms heftige, demonstraties tegen zijn verblijf gehouden. In Washington wordt het onwaar schijnlijk geacht dat de Verenig de Staten zich op dit moment nog zullen willen bemoeien met het vinden van een nieuwe wijk plaats voor de onttroonde heer- gerekend dat bedrag van f 15,20. Bovendien hadden we nu, nu de loonmaatregel is afgekondigd, de keuze tussen niets of iets. Ten slotte, en dat is niet onbelangrijk, hebben we samen met de werk gevers de maatregel van Albeda, die we volstrekt onrechtvaardig vinden, bestreden" Werkgevers- en werknemersorga nisaties in de zuivel hebben gis teravond afgesproken dat ze alles zullen doen om te voorkomen dat de afgekondigde loonpauze de plannen om voorschotten t.e ge ven, zal dwarsbomen. Als dat toch gebeurt, stappen beide par tijen naar minister Albeda (so ciale zaken) en mocht dat geen resultaat opleveren, dan wordt het voorschotten-geld, in af wachting van beëindiging van de loonpauze, zolang in een potje bewaard. De onderhandelingen in Utrecht, die om een uur 's middags be gonnen, en met enkele tussenpo zen tot bijna twaalf uur 's nachts voortduurden, stonden als het ware in open verbinding met de stakende chauffeurs in Rotter dam en Amsterdam. De 100 mel krijders daar gingen akkoord met de f 15,20 bruto per week voor schot. Dat bedrag was aan het be gin van de avond als „uiterst bod" door de werkgeversdelegatie ge presenteerd Het voorschot wordt verrekend, zodra de definitieve uitkomst van het onderzoek naar de loonstruc- turen in de zuivelindustrie be kend is geworden. Naar verwach ting zal dat volgende maand het geval kunnen zijn. De voorschot regeling zal van toepassing zijn op 19.000 van de in totaal 22.000 zuivelwerknemers. Alle klanten van CMC Melkunie hebben morgen weer melk in huis. De levering van melkpro- dukten zoals vla, room en yog hurt is volgens een woordvoerder van het bedrijf pas maandag weer op het oude peil, omdat het even duurt voordat de produktiebe- drijven weer op volle toeren draaien. Het „opstarten" van de melkproduktie gaat sneller. PORT ELIZABETH (AFP/Reuter UPI) - Zuidafrikaanse veilig- VANDAAG om 17.00 uur oor u klaar en wensen u nog een heel SMAKELIJK 1980 Mogen we zeggen tot ziens, Jane en André Leidsch Dagblad Qhd krant bezorgd? Bol dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515, 210221 of 144941. Lichte vorst Veel bewolking en droog weer. Enkele mistbanken. Overwegend lichte vorst. Matige oostenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) SCHEVENINGEN (GPD) - Het gaat bijzonder slecht met het nieuwe Scheveningse Kurhaushotel. Het hotel (265 kamers) heeft momenteel een bezetting van 9 procent. De directie van het Scheve ningse Kurhaushotel had reeds voor 76 van haar 215 personeelsleden arbeidstijd verkorting aangevraagd, maar het ministerie van so ciale zaken heeft de aanvraag niet gehonoreerd omdat zich, volgens het ministerie, bij het Kurhaushotel geen buiten gewone omstandigheden voordoen die die arbeidstijd verkorting zouden rechtvaar digen. Directeur Mankei van het hotel zegt dat de werkgelegenheid niet in gevaar is. Hij geeft toe dat de ontwikkeling van het hotel bij alle verwachtingen is achtergebleven. Om een goed bedrijfsresulaat te halen, moet het hotel met een bezetting van minimaal 40 procent werken. In 1979 lag die bezetting op rond 37 pro cent. De geringe reserverin gen die het hotel voor de win termaanden heeft ontvangen, wijzen erop dat 1980 een bij zonder moeilijk jaar wordt voor het hotel. 30 PAGINA'S een crisispolitiek. Ook het CNV en de Raad voor Mid delbaar en Hoger Personeel waren het niet eens met de maatregel. De werkgevers zijn wel akkoord gegaan met de loonpauze. PAGINA 27 Acties op komst bij het to- neel? PAGINA 5 Nederland zal geen eenzijdi ge stappen ondernemen te gen Rusland PAGINA 7 Mondale wil Olympische Spelen naar ander land PAGINA 9 Jan Hopman speelt rol in Reve-film PAGINA 13 Ab Krook met pijn in het hart weg bij "zijn" meisjes PAGINA 17 Square-dansen in Voorscho ten PAGINA 19 Kerk voor grotere uitdaging dan ooit PAGINA 23 KLOSTERS - Ook het Zweedse koninklijk gezin brengt zijn winter sportvakantie in het buitenland door, in het Zw. tserse Klosters. Koningin Sylvia duwt haar dochtertje Victoria op een sleetje door een reuze-paddes toel heidspolitie is vannacht in actie gekomen in de zwarte woonge meenschap Walmer bij Johan nesburg. Er werden drie arresta ties verricht. Volgens de politie gebeurde dit "na weken van on rust en het gooien van stenen en benzinebommen en soortgelijke onwettige acties" Er werden twee gearresteerde lei ders na verhoor vrijgelaten. De derde gearresteerde was de zwar te vakbondsleider Thozamile Bo tha, die een centrale rol heeft ge speeld in het recente conflict bij Ford in Port Elizabeth, waarin 700 arbeiders in staking gingen uit protest tegen rassendiscrimi natie in het bedrijf. DEN HAAG (ANP) - De fiscale in lichtingen en opsporingsdienst (FIOD) heeft vier mannen aange houden die ervan worden ver dacht betrokken te zijn bij een omvangrijke fraude met melk poeder. De FIOD werkte hierbij samen met de douane en de plaatselijke politie. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën vandaag meegedeeld. Volgens de woord voerder kan nog niets worden ge zegd over de totale omvang van de fraude, "maar dat het om een grote zaak gaat staat wel vast." Bij de grensovergang Putte werd door de Belgische douane een inwoner van Sint-Niklaas (Bel gië) aangehouden die een vrachtwagen met melkpoeder bestuurde. De stempels op de geleidebiljetten bij het poeder bleken vervalst. Een inwoner van Barendrecht werd gearresteerd in verband met het vervalsen van douane stempels en een caféhouder uit Strijen werd aangehouden op verdenking van medeplichtig heid. Ook een directeur van een expeditiebedrijf in Terborg is in verband met deze zaak aange houden. In totaal heeft de FIOD in deze zaak tot nu toe vier zendingen melk poeder achterhaald. Het onder zoek onder leiding van de officier van justitie in Breda gaat verder. De loonpauze, waartoe de regering gisteren heeft besloten, is een ver standige zaak. Er wordt tijd vrijge maakt voor kabinet en sociale part ners om een antwoord te vinden op de zo snel verslechterde economi sche perspectieven. Nederland heeft een vakbeweging met ean grote traditie van zelfbe heersing en verantwoordelijkheids gevoel. Haar kritiek op het rege ringsbesluit voor een loonpauze is dan ook zeer ernstig te nemen. Men krijgt nu inderdaad niet de kans om in cao-onderhandelingen met de werkgevers die zelfbeheersing te tonen. Toch moet men vrede hebben met het tijdelijk stilleggen van de scher mutselingen aan het loonfront. Het komt nu aan op het rustig en tegelijk slagvaardig formuleren van een be- zuinigings- annex versoberingsbe- leid. waarbij de pijn inderdaad naar draagkracht wordt verdeeld. Het is de vraag of deze regering daartoe in staat is. Haar sociaal- economisch beleid is nogal twijfel moedig gebleken en na de onttake ling van Bestek '81 is er niet zo veel concept meer in te ontdekken. De vakbeweging heeft met een steeds lastiger achterban te maken. De echo daarvan klinkt steeds dui delijker door aan de onderhande lingstafel. Die te laten verstommen vergt van het kabinet alsnog een vi sie en concreet beleid. Als er moet worden ingeleverd dan zullen dat ook de vrije beroepen moeten doen, dan zullen ook de gi gantische overwinsten van de olie maatschappijen aan de beurt moe ten komen. Dan zal het kabinet ook moeten komen met uitgewerkte denkbeelden in de immateriële sfeer die de pil voor de werknemers moeten vergulden. Geen zinnig mens zal betwisten dat er stevig moet worden ingegrepen en dat het mes ook ferm in een deel van de overheidsuitgaven moet. Voorzover dat werkgelegenheid zou opofferen, moet men tégen zijn, voorzover het overdrachtsuitgaven zijn aan de sociaal zwaksten moet men zeer voorzichtig zijn. Maar veel zpu de vakbeweging wil len accepteren, indien alsnog een fundament van vertrouwen in het sociaal-economisch beleid van de ze regering zou kunnen worden gelegd. Het kabinet heeft niet veel tijd en de wolk van grote sociale onrust wordt ook niet weggeblazen door een eventuele loonmaatregel straks als het de vakbeweging mocht tegenvallen. Men moet het kabinet meer dan ooit wijsheid, sterkte en vooral stalen zenuwen wensen. Dan lukt het mis schien na de pauze. Geweld in Turkije ANKARA (AFP) - Het politieke geweld in Turkije heeft gisteren weer vijf mensenlevens geëist, zo is vandaag van goedingelich- te zijde in Ankara vefnomen. In Antakja in het zuiden van het land werd een politieman door een verdwaalde kogel dodelijk getroffen, toen een politie-een- heid een groep linkse betogers wilde verspreiden. In twee an dere plaatsen in Zuid-Turkije kwamen vier mensen bij beto gingen om het leven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1