Afgang van Fiorentina Squaredansen is Nashville, vriendschap en zelfbeheersing bublisk Spartaan met 13 man naar Mi in Maastricht (Wis DE SLEUTELS - OEGSTGEEST Simpele zege Maeeabi Tel Aviv Borg wint weer van Con nors VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 19 door Sjak Jansen Petticoats warrelen ook in Voorschoten en Ancy Uileman tijdens het squaredansen Petticoat Gedanst wordt op country western- of blue grass-mu- ziek en men is gekleed vol gens de zogenaamde 'western look'. Voor de vrouw wil dat zeggen dat zij in jurk, petti coat en pettypant is uitgedost en de heer in jeans en hemd met lange mouwen, schou derstukken, puntkraag en zweetdoek. En liefst nog een cowboyhoed op de kruin plus een paar western-boots zonder sporen aan de voeten. Waar moet worden bijvermeld dat de man de kleuren draagt van de vrouw. Net als in de riddertijd dus. Al met al een oude formule dus. Maar desondanks niet kapot te krijgen, want alleen de Verenigde Staten al hebben onder hun inwoners een dik ke zes miljoen squaredansers En niet alleen daar leeft deze vorm van vrijetijdsbesteding Enthousiast Bijna overal ter wereld wordt gesquaredanst. Van Barba dos tot Taipeh, van New foundland tot Bangladesj en van Okinawa tot Voorscho ten, alwaar Big Ben en z'n vrouw Ancy precies een jaar geleden 'De Dancing Owls' hebben opgericht. Een squa- redancevereniging (van avond treedt men voor het voetlicht in het cultureel cen trum) die nu reeds een dikke 25 leden telt, onder wie vrij wel alle bewoners van de ga lerij waarop Big Ben en Ancy Onder wie óók op een haar na de fotograaf en ik, want op de wijze waarop Big Ben over squaredansen praat: wel re ken maar dat Brugman daar een punlje aan kan zuigen. Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Op weg naar Ben Uileman in Voorschoten. Hij zou me eens haarfijn uitleggen wat squaredansen precies is. Een flauw idee had ik al, want ergens in de folder las ik de leus: 'Trim u slank met squaredan sen'. Dik twee uur later weet ik vrij nauwkeurig wat square dansen is. Dat het op z'n kortst omschreven 'op muziek gezette vriendschap' is. Of zoals Big Ben Uileman („Zo noemen ze me, want ik ben lang niet de enige Ben die squaredanst") het ook verwoordde: „Squaredansen is gewoon Nashville." Het is die 1 de vorm van een vierkant (square). Op commando van de 'caller' (zingende dansle- raar) verwisselen die paren telkens van partner, maar het is de bedoeling dat aan het einde van de muziek iedereen weer bij de eigen partner te rug is. Big Ben als "caller" Op zijn commando verwisselen de paren van partner. De 39-jarige vertegenwoordi ger in Russische is laaiend enthousiast over het typisch Amerikaanse squaredansen Het gaat in feite niet om het dansen de hele vriendschapstoe stand heen" Schier ongelooflijk hoe die 39-jarige vertegenwoordiger in Russische visconserven de argeloze luisteraar laaiend en thousiast weet te maken voor zijn passie. Want laten we eerlijk wezen. Zijn passie is het. Niet alleen vindt Big Ben er al jarenlang z'n vertier in, hem heeft ook het genoegen mogen smaken in de sqüaredanszaal zijn echtgenote Ancy aan de haak te slaan. Vandaar dat ze vier kante trouwringen dragen. Die vier gelijke hoeken zijn de peilers waarop het square dansen rust. Die hoeken staan voor democratie, plicht, maar vooral vriendschap en jolijt. Precies wat Big Ben met één van die vele Amerikaanse kreten bedoelde. „Friendship is squaredancers' greatest reward", sprak hij. dancing e,. VOORSCHOT?- V Suf k?* Ib, Blue jeans „Daarom maakt ras of leeftijd, blue jeans of lang haar geen barst uit. Het gaat om wat in de mens zit. Dat is de kracht van het squaredansen. Een squaredanser heeft daarom ontzettend veel vrienden." „En als je in het buitenland gaat squaredansen, en dat gebeurt tamelijk vaak, kost het je en- Zelfbeheersing Hij verklaarde zich nader: „In onze vereniging zit een man. Hij kan mij en ik kan hem niet luchten of zien. Dat weten we van elkaar en dat respecteren we. In het belang van de acti viteit verdragen we elkaar gewoon. Squaredansen is immers ook een grandioos stuk zelfbeheersing." En als we de band nog een stukje verder terugspoelen, horen we Big Ben zeggen: „Een squaredanser die je nooit hebt gezien, is een vriend. Wij zijn één grote vriendenkliek. Wedijver ken nen we niet. Oneerlijkheid is er niet bij. Squaredansen gaat in feite niet om het dansen, maar om de hele vriend schapstoestand er om heen." kei de reis. Overnachten en eten doe je, móét je liever ge zegd, bij de squaredansers thuis." Bovenal vriendschap dus bij het squaredansen. Maar wat moetje nou als je grootste vij and naast je danst? Ook op die vraag had Big Ben zijn ant woord gereed: „Je mag de schurft aan elkaar hebben", zei hij. „Maar ruzie is taboe." John ten Brinke: "Er zijn favorieten bij" LEIDEN - Het is geen geheim dat in de gewichthef sport de laatste jaren de lakens wor den uitgedeeld door LKV de Spartaan. Waren diverse ge wonnen nationale clubkam pioenschappen daarvan al de bewijzen; negen behaalde jeugdtitels in 1979 onder streepten de suprematie van de Leidse krachtsporters nog eens nadrukkelijker. Morgen en zondag, staan de Neder landse kampioenschappen tweede klasse (via de jeugd komt men automatisch in de tweede klasse waarna door prestaties promotie naar eer ste klasse mogelijk is) voor de deur en uiteraard op dat eve nement laat de équipe van trainer Dirk van 't Riet niet verstek gaan. Niet minder dan 13 tillers vaar digt LKV de Spartaan af naar deze titelstrijddie in Maastricht wordt georgani seerd. Uiteraard is dat aantal de grootste afvaardiging"We hopen dat er kampioen schappen uit zullen rollen", blikt John ten Brinke, bege leider en assistent van Dirk van 't Riet, vooruit. "Natuur lijk zijn er enige favorieten bij, maar het verleden heeft geleerd dat dat nog niets hoeft te betekenen. Bij wedstrijden spelen namelijk ook andere dingen mee zoals de span- LEIDEN - De volgende perso nen zijn door LKV de Spar taan aangewezen voor het Nederlands kampioenschap gewichtheffen tweede klas- J. van Haarlem, J. Kluivers, D. Degenaars, H. v.d. Putten, L. Aarts, A. Bentvelzen, P. Key- zer, L. Zwaan, H. Boom, W.v.d. Putten, J. Nieuw- poort, P. v. Amsterdam en T. de Groot. ning, de aanwezigheid van toeschouwers, de scheidsrech ters. Het is vaak voorgekomen dat de halter door de nervosi teit 'in het rond vloog', terwijl de jongens op de trainingen dat ding 'als een eitje' omhoog tilde". Niettemin verwacht Ten Brin ke, zelf een sterk tiller in het eerste competitieteam van LKV de Spartaan, promotie van enige van zijn pupillen. "Jongens als Dio Degenaars en Hein en Wim van de Putten maken een redelijke kans naar de eerste klasse te pro moveren", stelt Ten Brinke. "Zij hebben de juiste trai ningsmentaliteit. Vooral Dio is een talent. Anderhalf jaar geleden stak hij z'n hoofd om de deur en nu is hij, onder de bezielende leiding van Dirk van 't Riet, enorm vooruit ge gaan. Maar ook andere jon gens toonden progressie". Het is duidelijk dat door het enorme enthousiasme van het bestuur, trainer(s) en begelei- ders LKV de Spartaan is uit gegroeid tot de grootste en bes te gewichthefvereniging van Nederland. Vooral de aanwas van jeugdleden is opvallend. "We geven hier ook cursussen voor scholen", meldt Ten Brinke. "Een enquete wees namelijk uit dat er onder de jeugd belangstelling voor de krachtsport bestaat. Zo'n zes tig jongeren krijgen nu on derricht van Dirk van 't Riet. Uiteraard worden ze niet al lemaal lid maar er zullen er wellicht een paar overblij- Op het gebied van trainingsme thoden is de gewichthefsport een achtergebleven gebied. De Leidse club is geabonneerd op diverse buitenlandse bladen en past elke nieuwe vondst op het schema aan. "Dacht je dat wij in Nederland geen sterke kerels hebben?". John ten Brinke. "We hebben er genoeg maar door het ontbreken van de juiste begeleiding komt de krachtssport hier niet van de grond. Dat is in het buiten land, en dan met name in het Oostblok, allemaal veel beter geregeld. In Nederland moe ten we ons maar behelpen" Zijl/LGB speelt ongeïnspireerde Italianen weg LEIDEN - Wat zo'n aardige waterpolowedstrijd be loofde te worden, is uit gelopen op een wanverto ning. Het Italiaanse R.N. Fiorentina speelt a.s. weekeinde een toernooi in Den Haag bij Zian/Vitesse. De Italianen, al enige da gen in Nederland verblij vend, speelde gisteravond op uitnodiging van de Zijl/ LGB een oefenwedstrijd tegen dit Leidse team ter voorbereiding op dit toer nooi. De Zijl/LGB leek een goed initiatief te hebben genomen. Voor Fio rentina komt namelijk Gianni de Magistris uit. Deze speler is vol gens vele "kenners" de beste wa- terpolospeler die er op dit mo ment op de wereld te vinden is, terwijl ook naamgenoot Ricado de Magistris deel uit maakt van het Italiaanse team (drie jaar ge leden nog wereldkampioen). Een gerenommeerd ploegje dus, waar dan ook een redelijke hoe veelheid belangstellenden op af was gekomen. De beste speler ter wereld zie je tenslotte niet elke week aan het werk. Helaas, de (Italiaanse) heren had den er duidelijk geen zin in. De beide "Magistrissen" kwamen niet verder dan wat provocerend gedrag ten opzichte van de scheidsrechters en hadden het verder veel te druk met schoppen en slaan naar hun Leidse tegen standers om nog aan waterpolo toe te komen. In de laatste periode dreigde het zelfs geheel uit de hand te lopen. Henk Harteveld werd door twee Italianen gemangeld en de kee- ijf doelpunten in he per gooide keihard de bal op zijn hoofd. Toen ook de Italiaanse coach zich er nog mee ging be moeien leek de chaos compleet. Net op tijd echter kwam het ge zonde verstand boven en kon de wedstrijd "normaal" worden uit gespeeld, fussen de bedrijven door werd er vooral door De Zijl/LGB ook nog ADVERTENTIE Zaterdag 12 januari a.s. aanvang 14.30 uur Sportpark „De Vliet" Leiden ZW voetbalwedstrijd Goedhart vastgoed voor betaalbare woningen tegen sportieve prijzen. TEL AVIV (IPA) - Maeeabi Tel Aviv heeft in de eindronde van het Europese bekertoernooi voor landskampioenen in eigen huis met 100-73 gewonnen van het Italiaanse Sinudynè uit Bologna. De ruststand was 53-38. In Sarajevo kwam Bosna tegen Real Madrid uit Spanje in het zelfde toernooi eveneens tot winst: 98-9(5, nadat de stand bij rust nog gelijk was: 48-48. In het damestoernooi voor lands kampioenen won het Italiaanse SFT Turijn inde kwartfinales van het Westduitse Ttis'04 Leverkns- sen met 71-52 (32-28). Ook het thuisspelende team van Cler mont-Ferrand incasseerde een nederlaag. Tegen Pernik uit Bul garije werd het na 29-35 bij de rust een verlies van 62-64. waterpolo gespeeld. Vanaf het eerste fluitsignaal was De Zijl LGB de betere ploeg. Al in de eerste periode zetten de pupillen van coach Rob Schou ten (zij probeerden in ieder geval nog het publiek te vermaken) de Italianen op een onoverbrugbare achterstand (6-2). Via 8-4 en 12-6 werd het tenslotte 16-9 voor de Zijl/LGB. Bij de Leidenaars was Jan Jaap Korevaar topscorer met 5 treffers. Dat Gianni de Magistris best aardig waterpolo kan spelen, bewees hij door ondanks zijn to taal ongeïnspireerde houding toch nog 5 treffers te maken. Zondag staan de ploegen in het ka der van het ZianVitesse toernooi weer tegenover elkaar. Het is te hopen dat de Italianen het dan ongetwijfeld weer talrijke publiek niet opnieuw teleur zul len stellen. DIRK KLOOS Cj NEW YORK - Björn Borg heeft gis teren in New York ook zijn twee de partij van het Masters-toer- nooi gewonnen. De Zweed ver sloeg zijn grote rivaal Jimmy Connors in drie sets: 3-6, 6-3, 7-6. Gisteren vermeldden wij abusie velijk dat Borg verloor van Tan ner. Dat was dus niet zo. Tanner won zijn tweede partij overigens wel. De Spanjaard Higueras moest met 7-5, 6-4 het onderspit delven.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19