Bondscoach Krook: «Jk met gijn in hart Vriesekoop verliest in halve finale Ajax wil Zondervan K<£0££S Raas en De Bruin bekroond NA WINTERSPELEN Oranje-hockeyers spelen onverwacht Spanje murw: 4-0 Rijdsters te laat aangemeld VRIJDAG 11 JANUARI 1980 PAGINA 17 AMERSFOORT (ANP) - De be roepswielrenner Jan Raas is gisteren in de Flint te Amers foort uitgeroepen tot Neder lands sportman van het jaar 1979. Petra de Bruin, we reldkampioene op de weg, werd sportvrouw van het jaar. De atleet Harry Schut ting kreeg de Tom Schreurs- prijs voor de meest beloven de sportman. Het Neder lands ijshockeyteam, we reldkampioen in de B-groep, werd geëerd met de titel sportploeg van het jaar. Met de verkiezing van Jan Raas als bests sportman werd een traditie van de laatste jaren in stand gehou den. Sinds 1977 is een wiel renner de beste Nederlandse sportman. Hennie Kuiper werd onderscheiden in 1977, Gerrie Knetemann in 1978. In populariteit werd Jan Raas overigens tijdens het laatste wielerseizoen over troffen door Joop Zoetemelk, die ook de meeste wedstrij den won, waaronder de Ron de van Spanje. De doping-af- faire, waarin Zoetemelk verwikkeld raakte na de Ronde van Frankrijk, deed zijn kansen op de verkiezing tot beste sportman kennelijk aanzienlijk dalen. Jan Raas behaalde zes over winningen minder dan Zoe temelk, namelijk twintig. Zijn voornaamste prestaties waren de overwinningen in de Ronde van Vlaanderen, de Amstel Goldrace, de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk, de Ronde van Ne derland en als fraaie afslui ting het wereldkampioen schap te Valkenburg, waar het merendeel van de 230.000 toeschouwers hem toejuich te. De Bruin Petra de Bruin, de 17-jarige boerendochter uit Nieuw koop, werd tot sportvrouw van het jaar uitgeroepen op grond van één prestatie: haar wereldtitel in Valken burg, die voor een groot deel was toe te schrijven aan de gedisciplineerd rijdende Nederlandse damesploeg. Keetie van Oosten-Hage le verde bij elkaar indrukwek kende prestaties. De houd ster van bijna alle wereldre cords bij de dames verover de voor de zoveelste keer de wereldtitel achtervolging op de baan in Amsterdam. Ze was in 1976 en 1978 al sport vrouw van het jaar. Mogelijk wilden de keuzeheren dit jaar een ander gezicht zien. Schutting Harry Schulting, winnaar van de Tom Schreursprijs, was in 1979 de beste Nederlandse atleet. Hij bereikte door ver betering van de Nederlandse records op de 400 meter en de 400 meter horden de wereld top. Dit werd bewezen op de Universiade, waar hij goud won op de 400 meter horden. Schulting was ook uitblin ker in de Nederlandse esta fetteploeg 4x400 meter, die zich kwalificeerde voor de Olympische Spelen in Mos kou. Minister-president. Van Agt was gisteravond in Amersfoort aanwezig om nog eens zijn bewondering voor de wielrennerij onder woorden te brengen. Di tmaal kon hij Jan Raas en Petra de Bruin alle lof toe i zijrespectievelijk tot sportman en sportvrouw van het jaar werden bekroond AMSTERDAM - Na vruchteloze pogingen om Keje Molenaar en Hugo Hovenkamp te con tracteren heeft Ajax de jacht geopend op Romeo Zonder van. Het ideale team, dat trainer Leo Beenhakker op verzoek van voorzitter Harm- sen op papier heeft gezet, is deels gebaseerd op een crea tieve en aanvallend ingestel de linkervleugelverdediger, over welke kwaliteiten Jan Everse noch Peter Boeve be schikt. Moeilijkheid is, dat Zondervan (20) bij FC Twente onder con tractstaat tot juni 1981 en dat de Twentse manager Ton van Dalen al heeft laten wetendat men de verdediger bij de oostelijke'eredivisieclub aan zijn overeenkomst zal houden. Eindhoven Eerste-divisieclub Eindhoven heeft voor de rest van het sei zoen de beschikking over de 26-jarige Belgische spits Ar- mand Thaeter. Eindhoven heeft Thaeter geleend van Waregem. Brazillië De drievoudige ex-wereldkam pioen Brazilië zal wel deel nemen aan het toernooi om de mini-wereldbeker, dat van 28 december 1980 tot en mei 11 januari 1981 te Montevideo in Uruguay zal worden gehou den. Eerder reageerde Brazi lië negatief op de uitnodiging van het organisatiecomité, omdat de Braziliaanse spe lers in die tijd net vakantie zouden hebbenOok een reden was het mogelijk overschrij den van het maximum aantal wedstrijden, dat de Brazi liaanse spelers mogen spelen per jaar (70), door verschei dene internationals, als ze zouden deelnemen aan het toernooi, waaraan ook Ne derland deelneemt. KARACHI - Alleen Wim van Heumen lachte. Zijn spelers zaten uitgeteld op de bank, flesje frisdrank in de hand. Ze hadden in de vijfde wedstrijd van het toernooi om de Champions Trophy in Karachi voldaan aan de opdracht. Er was keihard gewerkt, Spanje met 4-0 opzij geschoven, maar het had de krachten gesloopt. HAMAR (ANP) - Voor Ab Krook staat het afscheid voor de deur. In Hamar, waar de temperatuur 's nachts tot minus 20 graden daalt, beleeft hij zijn laatste wereldkampioen schap. Ab Krook, 35 jaar en sinds vier jaar - de hoeder van de Nederlandse damesploeg, heeft besloten en beslist. Voor hem is het na dit sei zoen afgelopen. In Lake Placid waar eind februari de Olympi sche winterspelen worden ge houden, zal hij voor het laatst langs de baan staan. Twee dagen voor het wereldkampioenschap dames biecht hij eerlijk op: "Ik ga met pijn in het hart. Dat klinkt misschien pathetisch, maar het is de waarheid. Liever zou ik willen blijven. Schaatsenrijden name lijk is mijn leven. Ik zou eigenlijk niet zonder kunnen. Helaas moet ik definitief afscheid nemen. Mijn maatschappelijke carrière gaat nu voor. Vier jaar lang heb ik alles gegeven voor de schaats ploeg. Mijn werk bij een trans portbedrijf in Loosdrecht heeft daar onder geleden. Tegenover mijn werkgever voel ik mij mo reel verplicht het schaatsenrijden op te geven. Helaas het is niet an ders" AUTOSPORT - Talbot (ex Simca- Chrysler) zal het volgend seizoen deelnemen aan de Formule I. De Duitser Jochen Neerpasch treft in Parijs de voorbereidingen daartoe. VOETBAL.- Sparta heeft gisteren in Rijswijk een 1-0 zege behaald op hoofdklasser RVC. Rene van der Gijp scoorde. BRIGHTON (ANP) - Het Nederlands dames tafeltennisteam heeft in de halve finales van het toernooi om de open Engelse kampioenschappen te Brighton verloren van Engeland. Bettine Vriesekoop deed het lang niet slecht tegen de Engelse topspeelster Jill Hammersley, maar moest toch te veel toegeven en verloor met 21-23 en 17-21. Vivian Blanckaert snoepte in de tweede partij tegén Karen Witt één game af van haar tegenstandster (25-23). De twee ander games gingen echter met twee keer 13-21 verloren. De Engelse dames hadden hierdoor al een beslissende voorsprong geno men van 2-0. De derde partij, het dubbelspel tussen Vriesekoop/Blanc- kaert en Hammersley/Linda Jarvis-Howard, eindigde in een overwin ning voor de Engelse dames: 21-19, 21-8. De finale bij de heren ging tussen de landenploegen van Engeland en Polen. Engeland won met 3-0. Het eerste damesteam bestaande uit Bettine Vriesekoop en Vivian Blanc kaert bereikte de halve finales door achtereenvolgens Schotland met 3-1 en Joegoslavië met 3-0 te verslaan. Het tweede team ging in de eerste ronde kansloos ten onder. Sandra de Kruiff en Brigitte Kooter verloren met 0-3 van Frankrijk. In het A-team was Bettine Vriesekoop in de voorronden bijzonder op dreef. De nationale kampioene was tegen Schotland en de tweede garni tuur van Joegoslavië een klasse apart. Met grote cijfers versloeg zij haar tegenstanders. De 17-jarige Vivian Blanckaert van Sint Aloysius debu teerde alleszins redelijk. De individuele uitslagen zijn: Nederland A-Schotland 3-1; Bettine Vriesekoop-Flemming 21-7, 21-14; Vivian Blanckaert-Dalrympel 12-21, 14-21; Vriesekoop/Blanckaert - Flemming/Dalrympel 21-10, 21-16; Vriesekoop-Dalrympel 21-11, 21-17; Nederland A-Joegoslaviè 3-0; Vriesekoop-Pavlov 21-12, 21-14; Blanc- kaert-Ojstersik 21-18, 21-14; Vriesekoop/Blanckaert-Pavlov/Ojstersik 21-17,21-15; Nederland B-Frankrijk A 0-3; Sandra de Kruiff-Gourmelon 14-21, 14-21; Brigitte Kooter-Thierit 18-21, 23-25; De Kruiff/Kooter- Gourmelon/Thiërit 10-21, 21-12, 17-21. Tien uur in de ochtend. De glim mende ijspiste van Hamar, waar zich in het verleden zoveel Ne derlandse rijders en rijdsters hebben voorbereid op de grote toernooien, ligt er verlaten bij. Een plotselinge sneeuwbui doet de temperatuur nog verder dalen. Vier in het oranje gestoken rijd sters trekken hun ronden opge jaagd en gestimuleerd door hun trainer. Ab Krook is aan het werk met zijn ploeg. Het viertal, be staande uit Ria Visser, Sijtje van der Lende, Annie Borckink en Sophie Westenbroek volgt haast routineus zijn "bevelen" op. Eén uur later is Krook veel meer ont spannen. Terwijl zijn dames de kwikkende douche wegspoelen stelt hij: "De saamhorigheid in onze ploeg is erg groot. Zeker, ik heb mijn bedenkingen gehad toen ik vier jaar geleden door de bond werd benaderd. Ik kende de problemen die zich in het verle den hadden voorgedaan. "Ome" Piet Zwanenburg, Kees Broek man en Gerard Maarse kunnen boeken schrijven over de affaires die zich hebben afgespeeld. Mis schien klinkt het pedant, maar ik kan de ruzies in al die jaren nog niet op de vingers van een hand tellen. Waarom? Vraag dat niet aan mij. Dat antwoord moeten de meisjes geven. Misschien bena der ik ze anders. Ik wil ze een do sis verantwoordelijkheid geven Daarnaast moet je volstrekt eer lijk zijn. Ik houd niet van mar chanderen. Neem dat geval met Ina Steenbruggen tijdens het Nederlands kampioenschap in Den Haag. Na een slechte eerste dag kwam ze op de 1000 en 3000 meter erg sterk terug. Ik had best een aantal zwaarwegende argu menten kunnen aanvoeren, om haar alsnog voor te dragen voor deze WK. Ik heb dat niet gedaan, omdat aan het begin van het sei zoen met alle meisjes was afge sproken dat slechts de eerste vier van het Nederlands kampioen schap in aanmerking zouden komen voor Hamar. Let wel, daarbij werd ook gezegd dat een valpartij van één van de kansheb- sters niet automatisch uitsluiting zou betekenen. Dat Haitske Va- lentijn viel was triest, maar het lag overigens niet in de bedoeling haar hier aan de start te laten ver schijnen. Zij werkt volledig naar de Olympische Spelen. Het is be kend dat zij op de 3000 meter veel te kort komt". Evenals Egbert van 't Oever, de trainer-coach van de herenploeg, is Krook niet academisch ge schoold. Ab Krook voelde dat gemis aan ba siskennis in zijn beginjaren als 2 handicap. Nu aan het Ria Visser (foto) zou de scheidende bondscoach Ab Krook een tijdens de wereldkampioenschappen, die komend weekeinde i eind van de rit vertelt hij: "Inder daad, ik heb er tegenop gezien als tegen een berg. Dan ga je aan je zelf twijfelen. Toen ik uiteinde lijk ja tegen de bond had gezegd ben ik mezelf gaan verdiepen in vele trainingsmethoden. Ik ben leergierig en snuffel in alles wat met schaatsen te maken heeft. Nee, ik voel me zeker niet te oud om iets te leren. Praten met ande ren, daar hecht ik veel waarde aan. Je leert nog altijd. Ik rolde van de ene in de andere applica tie-cursus. Ik heb er veel baat bij gehad" Om toch een zo goed mogelijk ie- sultaat te bereiken in de begelei ding stapte Ab Krook enige maanden geleden af op de psy choloog Peter Blitz. Met deze nam hij een aantal zaken door en werden problemen uitgerafeld. Zelfs de rijdsters consulteerden Blitz. Volgens Krook was da tiatief geslaagd. Krook terug blikkend: "Ik moet niet overdnj ven, maar het nut van deze con sultatie is duidelijk geweest. Ze ker voor mij. Blitz heeft mij een aantal uitstekende tips aan de hand gedaan op het vlak van de begeleiding. Hij hamerde vooral op het bewustmakingsproces van de meisjes. Niet inkapselen, zoals zo vaak gebeurt stelde Blitz. Geef ze een dosis verantwoorde lijkheid mee. Dat schoolmeester tje spelen haat ik. Topsport be drijven is keihard. Dat geldt voor de rijdsters en de coach. In een goede wisselwerking moet dat tot resultaat leiden. En dat is wel gelukt. Een beetje trots mag ik daarom best zijn". Voor Krook is het te hopen dat die trots zondagmiddag kan omslaan in vreugde als één van zijn vier schaar met een medaille naar huis komt. Met Ria Visser in zijn ploeg mag hij daar toch wel reke ning mee houden. Op zijn gezicht valt zowel afkeuring als verba zing te lezen. "Kijk daar word ik een beetje ziek van. Je moet men sen niet in een favorietenrol du wen. Natuurlijk is Ria een groot talent. Maar aan de wereldtop zit ze nog niet. Daarbij is de sprint van Ria toch nog wel zwak. Dit seizoen rijdt zij de 500 gemiddeld een halve seconde sneller dan vo rig jaar. Inderdaad er zit progres sie in. Waarschijnlijk toch te wei nig om bij de eerste drie te eindi gen. Ik zou zeer tevreden zijn als we met vier dames bij de eerste zestien zaten. En dan niet als laat ste vier. Dat is begrijpelijk" HAMAR (ANP) - Dankzij in grijpen van Ab Krook kun nen de vier rijdsters die in Hamar zijn, om deel te ne men aan het WK voor dames, toch aan de start Verschij nen. Toen Krook met zijn ploeg in Hamar aankwam, bleek dat de KNSB vergeten was de Nederlandse équipe in te schrijven. Zelfs een ho tel was niet gereserveerd. Hoewel de inschrijvingster mijn reeds was gesloten, luk te het Krook alsnog zijn vier tal aan te melden en een ho tel te vinden. Krook: "De organisatie vond het wel vreemd, dat er uit Nederland geen aanmelding was gekomen, maar vond het niet noodzakelijk te infor meren. Gelukkig heeft men niet op zijn strepen gestaan". „Kan me niets schelen", lichtte de bondscoach de energieverspil ling toe. Wat het morgen tegen Pakistan wordt, zien we dan wel weer, maar er moest eindelijk eens hard gewerkt worden. Nou, dat heeft iedereen gedaan en dus ben ik tevreden". Het resulteerde in de eerste wed strijd (de negentiende van het toernooi) waarin de „nul" bleef behouden. Oranje-doelman Pier re Hermans was er even trots op als de 23-jarige Haagse student Ewout van Asbeck, die zijn derde interland-goal scoorde. „In en tegen Maleisië en in Eindhoven tegen Pakistan had ik gescoord, maar deze was de mooiste". Een voorzet van Tom van 't Hek zwiepte hij langs Garcia, de man die overigens prima zicht had op Paul Litjens' corners. Van de ze ven kansen, capituleerde hij slechts tweemaal. Voor Litjens voldoende om met dertien tref fers de topscorerslijst aan te voe- Hij zag Wout Leefers na acht minu ten de rebound van zijn eerste korte hoekslag oppikken, waarna hij zelf dat trucje herhaalde. Al leen de manier waarop was an ders. Leefers subtiele tikje stond in schrille tegenstelling tot Litjens kogel, die de verf van en de schroeven uit de plank den derde. En de Pakistaanse jeugd maar juichen bij dat brute ge weld. Even na rust hamerde hij nummer drie langs Garcia en toen Van As beck ook nog toesloeg, bepaal den de Spanjaarden zich via Juan Amat en de nieuwe strafcorner- koning, de 20-jarige Jose Luis Coghen, tot het ontregelen van de Hollandse aanvallen. Opbouwen deden ze niet meer, de kracht ontbrak en slechts de weten schap dat de schande van de grootste nederlaag vermeden moest worden, hield hen op de been. Een doelpunt had hen op de eindlijst boven India, dat Groot-Brittannië via een 6-3- score de laatste plaats toebedeel de, gebracht, maar zelfs dat kon den ze niet meer. Nederland had hen onverwacht murw gebeukt, al moet worden afgewacht wie morgen de grootste verliezer Voor de eindstand is dat overigens nauwelijks nog van belang. Na de nederlagen tegen West-Duits- land en Australië koestert Oranje weinig hoop tegen Pakistan. Voor Spanje lag dat anders, om dat coach Horst Wein de Cham pions Trophy zag als een sprong naar Moskou. Stand Stand: 1. Pakistan 5-10 29-7; 2. West-Duitsland 5-8 22-17; 3. Ne derland 5-6 27-16; 4. Australië 5-6 16-16; 5. India 6-4 17-23; 6. Spanje 6-4 8-16; 7. Gr. Brittannie 6-0 12-28. SKI - Hanni Wenzel heeft gisteren in Berchtesgaden de reuzeslalom gewonnen. Door haar zege nam zij de leiding in de strijd om de wereldbeker. AUTOSPORT - Tijdens een niet of ficiële training voor de GP van Argentinië bracht Elio de Angehs het eerste ongeluk van 1980 op zijn naam. De wilde Italiaan reed zijn Lotus total-loss.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17