,Met die Reve- figuur heb ik geen probleem' v v Airport: spectac maar ook zouteloze r ..uur aw Jan Hopman rolde zomaar in filmwereld VRIJDAG 11 JANUARI 1980 film PAGINA 13 AMSTERDAM CPD- ,Jiet lijkt wel een sen- satie-story"zegt hij langzaam, „maar toch is het met mij echt zo gegaan: ik ben van de ene op de andere dag in de filmwereld gerold zonder er veel moeite voor gedaan te hebben. Ik ben ont dekt, zoals dat heet!" Aan het woord is Jan Hopman, de 21-jarige acteur die een hoofdrol speelde in de Nederlandse film Spetters eh nu een grote rol speelt in Lieve Jongens, een film naar het boek van Gerard Reve, onder regie van Paul de Lussanet in een produktie van Matthijs van Heyningen. Jan Hopman is inderdaad een lieve jongen. Ook mooi, niet direct op het eerste gezicht, maar wel als je wat langer naar hem kijkt. Het zullen ongetwijfeld de eisen zijn geweest die werden gesteld. Hoewel hij in niets lijkt op de schrijver Gerard Reve, beant woordt hij wel aan het beeld van de jonge, homofiele knaap. In de film, waarvan de opnamen nu, door de ziekte van Hugo Metsers, enige tijd stil liggen, speelt Hop man een dubbelrol. Hij moet zo wel de jonge Reve uitbeelden als diens droomfiguur Fonsje. Hopman: „Voor mij was het geen bezwaar om Reve te spelen, want ik vind het een van de grootste schrijvers. Ik heb al zijn boeken gelezen en vooral die uit zijn be ginperiode, De Avonden en Wer- ther vond ik subliem. De manier waarop hij zijn taal hanteert hè, dat spreekt me enorm aan. En die ironische humor, daar houd ik wel van". „Bovendien vind ik het prettig dat er nu eens een film komt waarin heel gewoon gedaan wordt over homofilie. Ik geloof dat het on derhand tijd wordt dat dit ge beurt. Welnee, ik ben niet bang voor een confrontatie. Dat etiket dat ik waarschijnlijk krijg hier door, dus een homo te zijn, zie ik niet zo". „Ik geloof dat het wel zal meeval len. Bovendien ging Spetters juist over het tegenovergestelde. Daarin werd de homofilie bela chelijk gemaakt en veroordeeld. Dus zal het publiek mij op twee manieren te zien krijgen". Hij komt uit het soort milieu waar absoluut geen voedingsbodem bestaat voor artistieke aspiraties. Zijn vader is bollenkweker in Egmond aan de Hoef en het agra rische bedrijf ligt middenin de duinen. Jan liep al op 13-jarige leeftijd achter de bloemenkar en heeft dit gedaan tot hij een jaar of 18 was. Daarnaast volgde hij de middelbare school, ging van de mavo naar de havo en haalde ten slotte op 20-jarige leeftijd het atheneum. Eigenlijk in de laatste twee jaar kwam het pas naar boven, die grote liefde voor het toneel. Hopman: „Ik had het initiatief genomen om met twee meisjes i soort cabaretje te beginnen. ;en paar weken hadden we wat ingestudeerd en we noemden onszelf Berliner Luft. Dat sfeertje uit die film Cabaret, met Liza Minelli, probeerden we te pakken. En toen gebeurde het, hè". „Via een klasse-avondvoorstelling kwamen we terecht in een klein theater en daar deden we onze eerste professionele voorstelling. Dat sfeertje daar, dat schemerige, enigszins rokerige met het licht van de toneellampen erbij en het publiek in de zaal, dat gaf me zo n tic, dat ik alleen nog maar daar aan kon denken. M'n schoolwerk en alles leed eronder. Want ik had de toneellucht geroken en die wilde ik zolang mogelijk vast houden". Hij glimlacht bij de gedachte: „Mijn vader vond het niets, noemde het „brodeloze kunssies" en gaf me te verstaan dat ik maar beter bloemen kon gaan verkopen. Nou ja. Ik vind het ook best leuk hoor, maar het theater kwam bij mij eerst" Hij vertelt dan hoe hij op een avond meespeelde met de amateur-to neelvereniging uit Egmond, die het stuk Olivier op de planken zette. Hopman had niet alleen de titelrol, maar produceerde en re gisseerde het stuk eveneens. Heel toevallig werd hij opgemerkt door Eric Beekes, een Amster damse acteur die in kleine kring bekendheid geniet door zijn voormalige cabaret Bastaard en enkele rollen in tv-produkties vervulde. Beekes maakte on middellijk werk van Hopman en introduceerde hem in de Am sterdamse film- en theaterkrin gen. Tegenwoordig combineert de aan komende filmster een studie Ne derlands aan de G.U. met een druk bezette theateragenda. Want toen het balletje eenmaal begon te rollen en filmregiseurs, producenten, maar ook toneel schrijvers en theatermensen be langstelling toonden, kwam voor Hopman de ene na de andere aanbieding uit de bus. Op dit moment schrijft de dichter Jaap Sikkens een stuk dat spe ciaal Hopman past. Het is getiteld Kwart voor Nacht en gaat medio februari in première. Hopman vertelt er trots over: ,,Ik kwam daar op een dag met bloe men aan de deur en Sikkens, die bezig was met zijn verhaal, zag me staan en herkende zichzelf in mij. Hij kreeg meteen het idee dat ik iets romantisch had. iets dro merigs met een tikje melancholie kan ik plotseling zo wegwezen, de melancholie neemt een grote plaats in mijn leven in. Het komt door de confrontatie met dc dood", vertelt dan snel over het fatale verkeersongeluk, waarvan zijn broer twee jaar geleden slachtoffer werd en dat hem heeft aangegrepen en beïnvloed. Zijn broer, vindt hij, was een sterk in dividuele persoonlijkheid, die zijn tijd vooruit is geweest. Niet alleen naar Egmondse, maar ook naar Amsterdamse begrippen, een buitenbeentje, die op artis tiek gebied al heel ver was. Jans grote voorbeeld. Sado-masochisme Hij verklaart zichzelf nu wat mak kelijker: „Ik heb sindsdien ge leerd om ook mijn eigen weg te gaan. Met die Reve-figuur heb ik daarom geen enkel probleem. Ik speel zelfs liever een opmerkelij ke rol dan een alledaagse. Die emotie die ik moet duidelijk ma ken. dat gevoel dat de ionge Reve kreeg toen hij een confrontatie had met uniformen en het pak slaag dat hij kreeg, waarbij dui delijk Reve's sado-masochisti sche inslag naar boven komt. dat vind ik interessant om te spelen. Ik begrijp het en dat komt omdat Reve het zo duidelijk be schrijft". „Nou hoef ik geen uitgebreide vrij partijen te laten zien hoor, maar toch zitten er heel realistische sex-scènes in de film met enigs zins sado-masochistische tintjes. Ik geloof dat het me wel gelukt is om één en ander duidelijk te ma ken en dat komt, denk ik, omdat ik het op mijn eigen manier doe". „Ik heb de toneelschool namelijk al na drie maanden verlaten om mijn eigen weg te volgen: ik ver plaats me in de rol en vertaal hem naar mezelf toe. Dat gaat als volgt: als ik op straat loop en ik zie een type dat me boeit, dan blijf ik er net zo lang achteraan lopen tot ik precies weet hoe hij is en hoe hij beweegt!" In haar porno-periode is Sylvia Kristel als Emmanuelle ooit nog eens genomen in een vliegtuig. Wie na het lezen van haar naam op het affiche van Airport '80 weer rekent op wat seksuele hoogstandjes echter wordt danig 'Flikkerfilms' LEIDEN - Onder de noemer 'flik kerfilms' brengt het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum deze een maand een cyclus van drie films. Daarin staat het denken over homoseksualiteit en de ver andering hierin de afgelopen ja ren centraal. Begonnen wordt volgende week donderdag met The naked civil servant van de Engelsman Jack Gold. John Hurt speelt daarin de homoseksueel Quentin Crisp die in de jaren twintig al openlijk voor zijn seksuele geaardheid uitkomt. Een week later volgt Outrageous, waarin de befaamde travestiet Craig Russell een hoofdrol speelt. De jonge Canadese regisseur Ri chard Benner maakte met hem een zowel gevoelige als amusante film. Donderdag 31 januari wordt de cyclus besloten met The army of lovers van de Amerikaanse Rosa von Praunheim. De film is een verslag van 10 jaar homo-acties in de Verenigde Staten. BEVERLY HILLS - Actrice Jane Fonda houdt de conditie op peil met wat gymnastische adres b1g^8B oefeningen in haar woonplaats Beverly Hills. teleurgesteld. Een bloot dijbeen is alles wat Sylvia door middel van een gewaagde split in haar rok laat zien. Overigens heeft de internationale carrière van la Kristel, waar in Nederland nog wel eens scham per over is gedaan, haar inmid dels wel tot een cinematografi sche relatie met niemand minder dan Alain Delon gevoerd. Afge zien daarvan is haar acteren wel iswaar artistiek nog weinig ver heffend, maar toch valt niet te ontkennen dat ze flink vooruit is gegaan sinds haar eerste optre den in Fons Rademakers' Becau se of the cats. In Airport '80 weet Kristel zich om ringd door louter sterren. Naast Delon maken Bibi Andersson, David Warner, Susan Blakeley, Robert Wagner en George Ken nedy hun opwachting. De laatste staat samen met Delon aan het roer van de Concorde, die een Russische sportploeg terug naar Moskou moet brengen. Verder zit er een tv-journaliste in het vlieg tuig, die documenten over het il legale wel en wee van Harrison Industries in haar bezit heeft. Die firma zou wapens hebben gele verd aan communisten en „ander gespuis". Een elektronisch bestuurde raket moet de Concorde neerhalen. Met veel kunst en vooral vlieg werk slaagt het duo Delon-Ken- nedy er niettemin in veilig Parijs te bereiken. Maar ook de tweede etappe naar Moskou levert nog de nodige problemen op. Dat het verhaal niet uitblinkt in lo- c v l: ■\VY4"*" - I r Sylvia Kristel. Ui', '''iiih, ''inih, -li Airport '80; hoofdrollen: Alain Delon; George Ken nedy en Sylvia Kristel; theater: Lido 2; alle leef tijden. IIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllUlill gica zal niemand verbazen, maar dat de film ondanks de specta culaire scènes toch een beetje mank gaat aan een gebrek aan spanning is ernstiger en dat maakt Aiport tot een vrij zoute loos gebeuren. BART JUNGMAN Donderdagavond via Neder land 2 de eerste aflevering van Nederland '43, de uitgebreide versie van Wim Verstappens speelfilm Pastorale '43. Niet alleen zijn beste film, maar ook één van de beste produk- ties die de vaderlandse film industrie heeft voortge bracht. Zeer Hollands en een erg sterke bezetting met Fre- derik de Groot in een hoofd rol. Het is meteen het enige wat er zich deze week op filmgebied bij de Nederland se tv afspeelt. Het buitenland is zoals gebrui kelijk rijker bedeeld. Zondag heeft Duitsland 2 Madame de... van Max Ophüls op het programma staan. Een des tijds (1953) met veel gejuich onthaalde film. Het speelt zich af rond de eeuwwisseling en heeft een liefdesbffaire met een bijzonder fraaie dame als onderwerp. Het andere grote Duitse net (1) brengt de volgende dag Adoptie van de Hongaarse regisseur Marta Mészaros, die daarvoor in 1975 op het film festival in Berlijn werd on derscheiden. Mészaros houdt zich in haar films bezig met vrouwenproblemen en schetst in Adoptie de ontwik keling van een relatie tussen twee vrouwen. Na The Godfather (1) en voor Apocalypse Now maakte Francis Coppola Conversa tion Piece, die woensdag op België 2 is te zien. Ondanks- dat Coppola voor die film een Gouden Palm op het festival van Cannes ontving, heeft Conversation Piece weinig aandacht getrokken. Gene Hackman is Harry Caul die tegen betaling mensen be spioneert en op een dag denkt een moord op het spoor te zijn gekomen. Vooral met Water gate in het achterhoofd is de film alleszins het aanzien waard. Twee dagen later op het eerste Belgische net Salut l'ami van Yves Robert, die hier de be langstelling trok met Nous irons tous au paradis en Cou rage fuyons. Marcello Ma- stroianni speelt de hoofdrol van deze satire. Het programma: ZATERDAG: The Hurricane; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: John Ford met Dorothy Lamour). The wild north; 23.05 uur; Dtsl. 1 (regie: Andrew Marton met Stewart Granger). ZONDAG: The Belstone fox; 15.20 uur; Dtsl. 1 (regie: Ja mes Hill met Eric Porter). Madame de...; 20.00 uur; Dtsl. MAANDAG. Out 1; 21.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Jacques Rivette met Jean-Pierre Léaud). Adoptie; 23.00 uur; Dtsl. 1. DINSDAG: Dial M for murder; 21.20 uur; Bel. 2 (regie: Alfred Hitchcock met Ray Milland). Lovin' Molly; 22.00 uur; Dtsl. WOENSDAG: Conversation Piece; 20.15 uur; Bel '2 Kidc the pink hone; 22 05 uur; Dtsl. 3 (regie: Robert Mont gomery) Vlammende har ten; 22.45 uur; Dtsl. 2 (regie: Walter Bockmayer). DONDERDAG: Lo sceico bianco; 20.15 uur; Dtsl. 3 (re gie: Federico Fellini met Al berto Sordi). Nederland '43; 21.30 uur; Ned. 2. VRIJDAG: Salut l'artiste; 20.15 uur; Bel. 1. Holiday; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Geor ge Cukor met Cary Grant). Explozia; 23.20 uur. Dtsl. 2 (regie: Mircea Dragan). iiiiiiii IIIiiimIHI 111*,I, Blijvers "Apocalypse nou - Monumentaal werkstuk over Vietnamese oorlog, Lido 1 Leiden, Euro 4, AJphen. "Quadrophenia" - Rockend drama 3p hoog niveau, Lido 3, Leiden. 'Manhattan" - Imposant beeld v handel en wandel van New Yorks intellectuelen. Studio, Leiden. "The Wanderers" - Slechte film over jeugdbendes. Euro 3. Alphen. 'Ben Hur" - Antiek "epos", Camera, "Dc vier vuisten op safari" - Bud Spencer en Terence Hill, Luxor, Leiden, Euro 1. AJphen. "Een moordbandict" - Belmondo als boefachtige politiecommissaris, Trianon, Leiden. Sexfilm Nachtfilms "Everything you always wanted to know about sex" - Camera. Leiden. "Villa Rides" - Luxor, Leiden. "Callgirl bv" - Rex, Leiden. "De vier vuisten op safari" - Euro 1 Alphen. "The French Connection" - Euro 2, Alphen. "March or die" - Euro 3, Alphen. "De porno-avonturiers" - Euro 4, Alphen. Den Haag "De vier vuisten op safari" - Apollo 1 (460340). al. "Race naar de schroothoop" Apollo 2, al. "Het geheim van Bear Island" - Asta 463500). 12 jaar "Play it again Sam" - Bijou (461137), 16 jr. "Moment by moment" - Calypso (463502), al. "De vier vuisten op safari" - Baby lon 1 (471656). al. "Monty Python's life of Brian" - Ba bylon 2, 12 jr. "The prisoner of Zenda" - Babylon 3. al. "Schiet niet op de tandarts" - Came ra (467200), al. "Apocalypse now" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Manhattan" - Cineac 2, al. "Escape from Alcatraz" - Cineac 3, 16 jr. "Jungle boek" - Corso (467200), al. "The Deer hunter" - Du Midi (855770). 12 jr. "Hair" - Euro (667066), al. "Apocalypse now" - Metropole 1 (456756). 16 jr. "Airport '80" - Metropole 2, al. "Manhattan" - Metropole 3. al. "Een pak slaag" - Metropole 4. al. "La Luna" - Metropole 5, 16 jr "Killerfish"-Odeon 1 (462400). 16jr. "Jungle boek" - Odeon 2, al. "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Odeon 3, al. "Kiss m attack of the Phantoms" - Odeon 3, 16 jr. "Dona Floor en haar twee manne Odeon 4, 16 jr. "Hot Lady" - Le Paris 1 (656402), 18 jr. "Een lange hete zomerorgie" - Le Paris 2, 18 jr. "Het heetste hoertje gaat vrolijk verder" - Le Paris 3, 18 jr. "'n Moordbandiet" - Passage (460977), al. "Monty Python's life of Brian" - Studio 2000 542288), 12 jr. "Courage fuyons - De Uitkijk (542288), 16 jr. Amsterdam "Monty Python's life of Brian" - Alfa 1 (278806). 12 jr. "The prisoner of Zenda" - Alfa 2. al. "Manhattan" - Alhambra 1 (233192), vue Cinerama (234876 "Het geheim van Bear Island" - Ca lypso 1 (266227), 12 jr. "Cha cha" - Calypso 2, al. "Race naar de schroothoop" - Ca lypso 3, al. "Fijne Franse pornokneepjes" - Centraal (248933), 18 jr. "De wraak van de luipaardman" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Cineac Damrak 2, al. "Airport '80" - Cineac (243639). al. "Préparez vos mouchoirs" - Cine- center (236615), 16 jp "Mécanique" - Cinecenter, 16 jr. "Last tango in Pans" - Cinecenter, 16 jr. "Moment by moment" - Cinema In ternational (151243), al. "Killerfish- City 1 (234579), 16 jr. "Dona Flor en haar twee mannen" - City 2. 16 jr. "Alien" - City 3, 16 jr "Kentucky Fried Movie" - City 4, 16 jr "Dracula" - City 5, 16 jr. "La Luna" - City 6. 16 jr. "Jungleboek" - City 7, al. "Blazing Saddles" - Cine "D" (226551), 16 jr. "Ashanti" - Desmet (226551), 12 jr. "Het geheim van Bear Island" - Du Midi (723653). 12 jr. "Jungleboek" - Flora Disney M01 by ient" - Leidse- pleintheater 6235909), al. "Rabbi Abraham in het wilde wes ten" - Noggerath (230655), al "Het dubbelleven van Julie" - Pan- sien (248933), 18 jr. "Apocalypse now" - Rembrandt- pleintheater 1 (223542). 16 jr "Moonraker" - Rembrandtplein- theatcr 2. 12 jr "De grote karateslag Rex (246132). 16 jr. "De vier vuisten op safari" - Rialto (723488). al. "Une histoire simple" - Rivoli (723488». 16 jr "Escape from Alcatraz" - Roxy (232809). 16 jr. "Providence" - Studio K (231708), 16 jr. "Messidor"-The Movies (245790), 16 "L'Ingorgo" - The Movies, 16 jr. "Een moordbandiet" - Tuschinski 1 (262633). al. 'Manhattan" - Tuschinski 2. al. 'Een pak slaag" - Tuschinski 3. al. 'Die Ehe d chinski Maria Braun" - Tu- 16 jr vie" - Tuschinski 5.16 jr fuyons" - De Uitkijk

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13