Cornelissens„Ook op de bank speel je De Valentijntjes horen in speciaal recordboek Perfect- spaarrefceningen dagelijks opvraagbaar Mijn tijd komt heus nog welik heb geduld Oranje akkoord LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 8 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 9 Het lijkt er op dat pech, tegen slag en misère in het huishou den van het schaatsechtpaar Valentijn een even vaste plaats hebben als bij gewone stervelingen de suiker-, thee- en koffiebus. Het was zondag op de Uithof een wel zeer triest gezicht eerst mevrouw en daarna meneer Valentijn versuft over de be tonnen rand te zien hangen om gelijk boksers te worden uitgeteld. Eindigt die reeks valpartijen, diskwalificaties en andere ongein dan nooit? Wordt het niet eens tijd dat het opperwezen een handvol kor rels barmhartigheid over dit echtpaar uitstrooit? Haitske Valentijn-Pijlman de beste Nederlandse schaatster tot de 3000 meter) is in haar carrière zo vaak op het ijs en tegen de strobalen getuimeld datje bij het noemen van haar naam alleen al denkt aan vallen. Vermoedelijk doet ze dat zo langzamerhand zelf ook. Dit seizoen ging het ove rigens zeer goed. Maar weer was het op het beslissende moment raakof miszou wilt Jos heeft in zijn schaatsloop- baan ook de nodige triestheid meegemaakt, al kwam het dan niet door valpartijenHij was ooit één dag prof, heeft waarschijnlijk nooit een cent gevangen, maar omdat zijn handtekening onder een con tract stond, mag hij nooit meer aan Olympische Spelen meedoen. Gelukkig staat men hem wel toe aan wereldkampioenschap pen deel te nemen. En bij die wedstrijden had hij een jaar of wat geleden de hoogste titel bij de sprinters zo ongeveer voor het oprapen. Toen be stond hij het bij de laatste 1000 meter drie valse starts te maken.... Dat de echtelieden Valentijn op dezelfde dag, op dezelfde baan en op dezelfde afstand door een val werden uitge schakeld, is in mijn ogen zo'n bizarre gebeurtenis dat die maar moet worden opgeno men in het Guiness Book of Records, het grote recordboek waarin allerlei buitenissig heden zijn opgenomen. Misschien is dat een troost Onderontwikkeld De chef de mission van de Ne derlandse ploeg voor de Olympische Winterspelen, Bram Leeuwenhoek, heeft dit weekeinde laten doorscheme ren dat er heel wat vader landse schaatsenrijders en -rijdsters naar Lake Placid mogen. Veel meer dan aan vankelijk werd aangenomen. Op de valreep bleken er nog tallozen aan de limieten te kunnen voldoen. En als ze hun vorm bevestigen in Davos dan schuift de heer Leeuwenhoek hun de reisbiljetten prompt en gaarne toe. Fijn voor al die mensen na tuurlijk (hoeveel eremetaal er terugkomt, zien we later wel) Maar zoiets kan dan ook al leen maar in een heel beperkt ontwikkelde sport als schaat senrijden, die in slechts een paar landen wat te betekenen heeft (Noorwegen, Nederland Sowjet-Unie). In een bijzonder ontwikkelde, wereldomvattende tak van sport als de atletiek is de pres tatiecurve zo hoog opgelopen dat er aanzienlijk meer komt kijken om de limieten te halen Bij het schaatsenrijden blijkt het nog mogelijk dat een Rolf Sibrandy uit het niets nou ja uit het marathonschaatser) ineens de tweede tijd van Ne derland maakt op de 10.000 meter. Iets dergelijks zie ik in de atletiek niet zo gauw ge beuren. De moraal: om internationaal aan de bak te komen kun je beter gaan schaatsen dan hardlopen Coe de beste Het bekende Franse sport dagblad l'Equipe (u weet wel dat ook jaarlijks de Tour or ganiseert) heeft de Britse at leet Sebastian Coe uitgeroe pen tot sportman van 1979 Terecht naar mijn mening, al houd ik persoonlijk niet zo van jaarranglijsten waar mannen, vrouwen, atleten, wielrenners, schaatsenrijd- sters, tennissers, boogschut ters enz. dooreen krioelen. Coe verrichtte iets unieks: hij verbeterde in enkele maanden tijds de wereldrecords op de 800 m, 1500 mende mijl. Zijn landgenoot Steve Ovett bleef op de 800 en 1500 m maar en kele tienden van een seconde achter, maar hem tref je niet aan bij de eerste twintig van l'Equipe! De rest van de lijst ziet er als volgt uit: 2. Björn Borg (Zwe den, tennis), 3. Bernard Hi- nault (Fr., wielrennen), 4 Wladimir Salnikow (SU, zwemmen), 5. Kevin Keegan (GB, voetbal), 6. Marita Koch (DDR, atletiek, de eerste vrouw op de lijst), 7. Jody Scheckter Z-Afrautosport), 8. Renaldo Nehemiah (VS, at letiek), 9. Pietro Mennea (It. atletiek), 10. Ballesteros (Sp. golf) Atletiek-fusie? Bij de vele handen die ik dezer dagen, temidden van keurige prevelementen voor het jaar 1980, beetpakte, bevond zich ook de klauw van een goede kennis uit de Leidse atletiek- gemeensschap - een man die ik lang niet had ontmoet. Zo zie je maar weer eens hoe nut tig die nieuwjaarsbijeenkom sten zijn. Die kennis vertelde me dat bij de atletiekclubs AV Leiden (een samensmelting van Sportief en Nieuw Brunhilde, zoals de ouderen onder ons zich nog zullen herinneren) en De Ba taven al enige tijd wordt ge sproken over een fusie. Beide clubs kampen met een te kort aan trainers, wat er toe geleid heeft dat men op het ge bied van training soms al ge zamenlijk is opgetrokken Problemen zijn er eigenlijk alleen over de manier waarop de samensmelting moet ge schieden. Waf AV Leiden (70 leden) beoogt, is een echte fusie met een kakelverse naam voor de nieuwe eenheid, andere wed- strijdkleding e.d. Daarvoor nu voelt De Bataven ruim 200 leden) weinig tot niets, aldus mijn informant. Het verschil in ledental is te groot om zo veel concessies te doen. De Ba taven wil AV Leiden liefde rijk opnemen, nog wel wat schuiven in de marge en daarbij zou het dan moeten blijven. Rond is de zaak dus zeker nog niet, maar men verwacht wel dat het er dit jaar van gaat komen, aldus nog steeds de kennis, die in dat wereldje goed is ingevoerd AV Holland Je vraagt je af of een eventuele fusie AV Leiden - De Bataven zal worden gevolgd door een samengaan van De Bataven met de grootste Leidse atle- tiekclub, AV Holland. Als u daarover mijn mening wilt weten dan zeg ik: ik geloof niet dat dat er de eerste jaren inzit. Het is in een recent verleden wel eens zo'n beetje geprobeerd, maar op niets uitgelopen. Er zit vooral in bestuurskringen en bij een enkele trainer nog wel wat oud zeer Bovendien: De Bataven is of was ik houd dat niet zó scherp bij) een roomskatholieke vereniging. Dat aspect zal in het gewone clubleven van nu geen rol meer spelen, die tijd is voor bij, maar als het op fusies aankomt duikt dat punt ge ruisloos en gevoelsmatig toch weer op, vooral bij het wat oudere kader. En ach, zitten we nou echt op zo'n monsterverbond te wach ten? Omdat de atletiekclubs op één baan zijn aangewezen, zou het organisatorisch wel beter zijn. Een grappig overlegor gaan als de SALAG.dat kans zag jarenlang over een club huis te spreken zonder een millimeter verder te komen, zou dan in de archieven kun nen worden bijgezet. Maar anderzijds vrees ik dat het de dood in de pot betekent vooreen beetje gezonde rivali teit - het hartebloed van de sport. En daar gaat het toch in de eerste plaats om. Kinderachtig Eén van de laatste, vervelende berichten van 1979 vond ik het afzeggen van Cruijff voor de traditionele nieuwj aarswed- strijd van de oud-internatio nals tegen de 100-jarige Ko ninklijke HFC. Dat hij mee zou doen, was vol gens de leider van de oud-in ternationals, Joop Staffelen, al lang geleden met hem afge sproken. En dan trekt hij zich twee dagen voor de wedstrijd terug omdat zijn werkgever, de Aztecs, geen toestemming voor zijn medespelen zou heb ben gegeven. Als dal de ware reden was. heeft hij dan niet i tevoren bij de Aztecs geïnformeerd of het wel of niet mochtBij het constateren van dit soort slordigheid of onachtzaamheid (want dat is het op zijn gunstigstovervalt mij altijd een gevoel van schaamte. Zoiets doe je toch nietBeloofd is toch beloofd Maar zo naief redeneert ie mand als Cruijff natuurlijk niet. Enfin, ik heb het al eerder ge schreven: binnen de krijtlij nen was Cruijff voor iedereen een grote, daarbuiten hebben maar weinigen enige affini teit voor hem gevoeld. Ik ver moed dat als Cruijff helemaal is uitgewoed op de voetbal velden en niemand meer iets van hem nodig heeft, hij door allerlei mensen vrij koel zal worden bejegend. Want wie kilte zaait, zal geen warmte oogsten. Jan Jongbloed en Willem van Hanegem kregen resp. van Roda JC en FC Utrecht geen toestemming met de oud-in ternationals mee te doen. Men vond het risico van blessures te groot. Hoewel het in die wedstrijd altijd heel rustig toegaat, kan er uiteraard iets gebeuren. Maar als je als club zó redeneertmoet je je spelers ook verbieden de tuin om te spitten, een balletje met de zoon te trappen, een lamp op te hangen, meehelpen de af was te doen (want er kan al tijd een bierglas op de schiet- voet vallenof met de auto naar de training te komen, want dat zijn dingen waar mee je óók risico's loopt Roda en FC Utrecht - uitne mende kandidaten voor de Grote Prijs van de Kinder achtigheid 1980 LONDEN/LEIDEN - Het décor wordt gevormd door het Olympisch zwembad in Crystal Palace, pal gelegen naast de even fraaie sportarena die op dat moment door het basketbal in beslag ge nomen is. Joost Cornelissens kijkt met be wondering omhoog naar de im posante springtoren waarvan de gigantische hoogte totaal geen ontzag inboezemt bij een paar kwajongens van een jaar of twaalf. Lachend storten zij zich van zo'n vijfentwintig meter in het luchtledige om vervolgens een seconde of wat later met een verschrikkelijke plons weer con tact met moader aarde te maken. Joost Cornelissens kan wel la chen om deze apestreken. Hij heeft er zojuist een bar slechte wedstrijd tegen Helsinki opzit ten. Met het geluid van het nu zacht kabbelende water op de achtergrond blikt de enige echte Leidenaar in de selectie van Par ker terug en vooruit. Leidraad is zijn bankpositie, het hoe en het waarop. De 19-jarige student van de sociale academie is nummer negen in de hiërarchie bij Leiden en in geval van een dergelijke topclub bete kent dat in de praktijk vanaf de bank te moeten toekijken hoe de hoger gekwalificeerden het doen. De spaarzame minuten speeltijd die hij krijgt toebedeeld tikken meestal weg wanneer de strijd gestreden is, de buit binnen. In echt belangrijke duels moet hij zijn trainingspak aanhouden, hoeft geen douche het zweet weg te wissen, bepaalt zijn rol zich tot het aanmoedigen van zijn team genoten. Die figurantentaak heeft al menig jong basketballer tot afknappen gebracht. Zijn maatjes Peter Paulides en Tony Lamping bijvoorbeeld. Die zoch ten na een jaar van bankvlijt ras een andere club waar het lagere niveau tegemoet kwam aan hun wensen; lees spelen. Zo niet Joost Cornelissens. Onder het motto: "Ik heb geduld, mijn tijd ADVERTENTIE Rente- Minimum saldo: f 1.000,-. Dagelijks opvraagbaar tot f 5.000,- per maand. Bij hogere bedragen met één maand opzegging. Stortingen zowel kontant als giraal. P/Leiden start zijn avontuur in de strijd om de Europa Cup II mor genavond. In de Vijf Meihal is het Franse BC Caen de eerste te genstander van de Leidenaars die zondag afreizen naar Athene om de dinsdag daarop tegen Pa- nathinaikos te spelen. De on derhandelingen met de gemeen te omtrent het spelen van de thuiswedstrijden tegen de Grie ken en het Italiaanse Gabetti Cantu in de Groenoordhal zijn nog gaande. Bij Caen speelt morgen trouwens een goeds bekende van Leiden mee. Het is de Amerikaan Miller die vorig seizoen uitkwam voor Badalona, de club die het team van Hennie Blom afhield van kwalificatie voor de finalepoule van de Europa Cup I. komt wel", wacht hij blijmoedig de toekomst af. Daarnaast traint hij zich bijkans wezenloos Doel "Ik heb mezelf een doel gesteld", begint hij. "Ik moet de eredivisie halen. Wat dat betreft heb ik mijn leeftijd mee, want ik ben nog geen twintig. De periode die ik nu doormaak beschouw ik als de ideale leerschool. Misschien kan ik, met wat ik inmiddels aan ken nis opgedaan heb, bij andere ere divisieclubs best wel aan de bak komen, maar dat is niet mijn be doeling. Bij Leiden krijg ik wel- iswaar niet zoveel speeltijd, maar wat ik hier opsteek kan ik bij Dordrecht of BOB echt niet leren. Ik moet hier constant strijd leve ren met ontzettend goede spelers die al jaren bezig zijn en het ook niet voor niks gekregen hebben. Daar spiegel ik me aan en aan niks of niemand anders. Denk je dat Jim Woudstra het zomaar gemaakt heeft? Die heeft eerst ook op een bank moeten zitten. In het hedendaagse Nederlandse basketbal gaat het niet meer van zelf, zoals vroeger. Je moet eerst toekijken voordatje zelf een keer echt aan de bak komt" Maar ervaring doe je op in het veld, niet aan de zijkant. Of wel soms1 Hij: "Wat nou ervaring. Elke dag speel ik partijtjes met de besten die hier rondlopen. Daar steekje meer van op dan bij een willekeu rig team maar wat meehobbelen Die training, dat vind ik echt fijn Uit school en dan lekker ballen Ik kan gelukkig uitstekend met de jongens overweg. Ze accepte ren me volledig, betrekken me in alles. Vooral van Mitchell Plaat en Jim Woudstra leer ik enorm veel. Dingen die ik straks kan ge bruiken. Nee, ik zie dit als de ideale voorbereiding" Positief Als Joost Cornelissens dan toch eindelijk zijn trainingspak mag uittrekken is dat, voor het Leidse publiek althans, vaak reden voor uitbundig gejuich, cq gejoel, want helemaal duidelijk zijn He bedoelingen niet. Hij daarover. "Vooropgesteld wil ik zeggen dat er veel dingen zijn die me een warm hart toedragen, dus ik zie dit bijvoorbaat als een positief gebaar. Daarnaast trek ik me er weinig van aan, ik kan elke reac tie begrijpen. Het mag misschien wat vreemd klinken, maar elke wedstrijd ben ik, op elk moment, klaar om te spelen. Dat is voor waarde, lijkt me, anders kun je nooit functioneren. Nerveus ben ik absoluut niet. Als ik niet speel is het daarom wel eens een desil lusie. maar erg lang sta ik daar niet bij stil. Als het afgelopen is, ben ik al weer met de volgende wedstrijd bezig, ga ik er weer vanuit dat ik moet spelen. Kom ik in het veld dan probeer ik me honderd procent waar te maken. Dat is natuurlijk moeilijk omdat je maar een korte tijd hebt, je het daarin moet maken en er boven dien extra op je gelet wordt. Toch heb ik zelfvertrouwen. En gezien de cijfers doe ik het niet slecht. Vijftig procent op alles. Redelijk toch" Ten opzichte van vorig jaar vindt Joost Cornelissens dat hij in zijn spel meer dan honderd procent progressie vertoont. "Dat is mijn houvast, de reden waarom ik doorga bij Leiden. Kijk, Roy (Leijsner, red.) speelt ook niet veel, maar hij heeft een schitte rende carrière achter de rug om op terug te kijken. Bij mij is het andersom. Ik speel weinig, maar ik heb iets oiji naar uit te kijken. Het gaat echt een stuk beter dan vorig seizoen. Ik kan dus alleen maar winnen, het komt echt wel" De Europa Cup dan tenslotte. Cor nelissens: "Een uitspraak, een voorspelling? Die zal je van mij niet horen. Er is een goede kans dat we de finale halen, meer zeg ik niet. Voor mezelf wil ik er aan toevoegen dat het niet alleen een kwestie van leuke reisjes is. Hoewel ik er haast zeker van ben dat ik op dit niveau niet veel zal spelen ben ik me er toch van be wust dat ik ook in deze wedstrij den moet kunnen meedraaien. Ik ben een stukje van het team. dat met r.ame wordt nogal eens on derschat. Ook op de bank speel je een wedstrijd. Een basketbal- tear Zo zit dat i vijf i gee AMSTERDAM (GPD) - Het Ne derlands elftal zal voor een be langrijk deel als collectief optre den waar het reclamezaken rond oen- het resultaat van een eerste gesprek dat de EK-WK-werkgroep van de KNVB gisteren heeft gehad met de zogenoemde Oranje-raad. De ze wordt gevormd door de spelers Ruud Krol, Willy van de Kerkhof, Wim Jansen en Kees Kist, die de voltallige selectie vertegenwoor digen. Namens dat viertal zei Willy van de Kerkhof gisteren dat hij ver wacht dat vrijwel alle veertig spelers die voorkomen op een voorlopige lijst, zich in het collec tief zullen verenigen. Die spelers delen dan na het EK mee uit de sponsorpot, die in elk geval een half miljoen gulden zal bedra gen. Dat bedrag wordt bijeengebracht door vijf bedrijven, waarv an er al drie overeenstemming hebben bereikt met de KNVB: een grammofoonplatenfirma, een T- shirt-fabrikant en een dagblad. Daarnaast hoopt de KNVB zeer spoedig rond te komen met een bank en een warenhuis. Alle spelers behouden daarnaast de mogelijkheid individuele con tracten met sponsors af te sluiten. De betrokken bedrijven mogen echter niet in dezelfde branche werkzaam zijn als één van de sponsors van het collectief. Vier spelers, Simon Tahamata, Piet Schrijvers, Dick Schoenaker en Jan Peters (AZ) hebben via Inter Football al persoonlijke contrac ten afgesloten. Feyenoord vanavond bij Noord wijk LEIDEN - Amateurploegen uit de Leidse regio blijken in deze da gen erg in trek als sparringpart ners voor betaalde teams. Na Blauw Zwart, dat binnen een paar dagen tijd twee eredivisie- toppers op bezoek kreeg, is nu Noordwijk aangezocht voor het spelen van een oefenwedstrijd. Vanavond komt Feyenoord op bezoek bij de zaterdag-eer steklasser. Het duel Noordwijk- Feyenoord begint om 19.30 uur. OP PET vraoaseRe- -- EILAND NAU- wa'JKè HEEFT èC WEIPS- RECKTER ^£0 as 7AEEQS voor re avtkap orrw- T£N, OF HéTT PUSUEK AL OP CE 0ANKEM

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9