Geen Europees overleg over acties pilot en Levering korvetten voor Haagse rechter Politie weet geen raad met vreemdelingenstroom Wijziging van Ziektewet zaait onrust Werkenden 65-jarige per 1 januari uit ziekenfonds Staatssecretaris Smit-Kroes RUSSISCHE CRUISE START IN ROTTERDAM VITESSE Zuidafrikaanse ploeg toch naar Nederland Van der Klaauw zwakt uitspraak af DINSDAG 8 JANUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - De vreem delingendiensten van de politie korpsen in Amsterdam, Eindho ven, Den Haag, Rotterdam en Utrecht kunnen hun werk niet meer aan. Het sociaal-economi sche en juridische klimaat in Ne derland blijft grote aantrek kingskracht houden op een mas sale stroom vreemdelingen. De directie vreemdelingenzaken en de vreemdelingendiensten van de politie hebben in mankracht en andere middelen geen gelijke tred gehouden met de groeiende aantallen buitenlanders, zodat van een slagvaardig vreemdelin genbeleid geen sprake kan zijn. Dit hebben de hoofdcommissa rissen van politie in de vijf grote steden van ons land geschreven aan de kamercommissie voor jus titie, die belast is met het voorbe reidende onderzoek van de nota V reemdelingenbeleid In deze brief vragen de politiechefs uitbreiding van de vreemdelin gendiensten en een meer doel treffende manier van werken. Daarnaast moeten de internatio nale overeenkomsten en natio nale wetten beter op elkaar wor den afgestemd. Volgens de Amsterdamse hoofd commissaris Sanders is onze wetgeving ook niet ingesteld op grote groepen zich misdragende vreemdelingen. „Gebrek aan zaalruimte en aan een adequate verwijderingsmogelijkheid wer ken zeer belemmerend". Nederland heeft de grenscontrole op grond van internationale overeenkomsten verlegd naar de buitengrenzen van de Benelux. Maar deze controle blijkt vooral aan de zuidgrens van de Benelux op onvoldoende wijze te worden uitgeoefend. In hun toelichting schrijven de hoofdcommissarissen dat door gebrek aan mankracht en onvol doende huisvestingsmogelijk heden bij de vreemdelingendien sten niet de aandacht en service aan vreemdelingen kan worden gegeven die zij volgens de Vreemdelingenwet zouden moe ten krijgen. In de huizen van be waring is geen ruimte voor uit te wijzen illegalen die daarom vaak in politiecellen worden opgeslo ten. Surinamers die de Nederlandse na tionaliteit aanvragen, moeten re kenen op een wachttijd van soms meer dan een jaar. De politie vreest dat in de toekomst ook gastarbeiders uit voormalig Brits- en Frans-Guyana die in Su riname zijn gaan werken, naar Nederland zullen komen met een Surinaams vreemdelingenpas poort. Bij de grote stroom politieke vluch telingen die in ons land zijn toe gelaten, zijn ook criminele vreemdelingen meegekomen. Deze mensen zijn door hun vluchtelingenstatus vrijwel niet uit het land te verwijderen, aldus de politiecommissarissen. DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is voorlopig niet van plan bij andere rege ringen stappen te ondernemen teneinde gezamenlijk ac ties van piloten te voorkomen. De organisaties van ver keersvliegers hebben met stappen gedreigd om hun ver zet kracht bij te zetten tegen het voornemen cockpits in te richten voor twee in plaats van drie man. De meeste toestellen worden nu gevlogen door twee piloten en een boordwerktuigkundige. De KLM is een van de maatschappij en die van plan is de bestelde Airbus-A-310-vliegtuigen te laten uitrusten met een stuurhut waarin óf een bemanning van drie óf een bemanning van twee personen kan werken. De staatssecretaris van verkeer en waterstaat acht de tijd nog niet gekomen collega's in andere Eu ropese landen te benaderen. Eerst moet er over het conflict inhoudelijk meer duidelijkheid komen. Mevrouw Smit-Kroes antwoordt op vragen van het Tweede-kamerlid Rienks (PvdA) verder dat zij informeel zal pro beren de KLM en de Nederlandse verkeersvliegers weer met elkaar rond de tafel te krijgen ROTTERDAM (GPD) - Ongehin derd door de internationale kri tiek op Rusland, na het ingrijpen in Afghanistan, is het Russische passagiersschip Alexandr Poésj- kin voor een 86-daagse wereld cruise uit Rotterdam vertrokken. Voor de eerste maal werd de Maasstad als afvaarthaven voor een dergelijke Oosteuropese trip gekozen. Voor deze eerste in een serie van vijf cruises vertrok het Russische De piloten gooiden in december de schip vrijwel geheel volgeboekt kop in de wind toen bleek dat de naar onder meer Las Palmas, Ta hiti, Aruba, Nieuw-Guinea, Hongkong, Singapore, Colombo en Aden, waarna de trip op 30 maart in Genua eindigt. De prijzen voor een dergelijk eve nement liggen tussen de 6400 en 20.000 gulden, wat in verhouding met door westerse rederijen op gezette cruises vrij weinig is. Re den daarvoor ish lage arbeids loon dat de zeelieden en het ci viele personeel krijgen, terwijl de Russen ook geen olietoeslagen berekenen, wat de westerse rede rijen verplicht zijn. Volgens de Russische agent van de Baltic Shipping Company Zee tours BV heeft de Russische inval in Afghanistan geen afzeggingen van passagiers tot gevolg gehad. Onder de 427 passagiers zijn 71 Nederlanders. Van Someren blij met uittreden Goudzwaard ASSEN (GPD) - De fractieleider van de VVD in de Eerste Kamer, mevr. Haya van Someren-Dow- ner, juicht het toe wanneer prof. B. Goudzwaard zijn voornemen om het CDA te verlaten, uitvoert. Dat zei zij gisteravond op een VVD-bijeenkomst in Assen. Goudzwaard - gistecoverigens voor drie weken naar Canada ver trokken - heeft gezegd te zullen vertrekken als het CDA zijn kernwapenstandpunt niet ver andert. Mevr. Van Someren is daar blij om, omdat „over zoiets essentieels als de bereidheid of fers te brengen voor de verdedi ging van onze vrijheid, een zich zelf respecterende partij één lijn moet trekken". Volgens de VVD- senator wordt Goudzwaards me ning niet door de achterban van AR, KVP en CH gedeeld. Zij haalde ook uit naar de Pvd A'ers Den Uyl (ex-premier) en Stemer- dink (ex-defensieminik) en de D'66'er Brinkhorst (ex-staatsse cretaris) die in het kernwapende bat van het kabinet dingen heb ben gevraagd, waarvan zij op grond van hun verleden als be windsman wisten dat het niet haalbaar was, aldus mevrouw Van Someren. Zij prees premier Van Agt voor zijn optreden in dat debat. Zij sugge reerde dat de kernwapendebat ten in de Tweede Kamer anders - „wellicht korter en met minder herhalingen" - zouden zijn verlo pen als de Russen eerder in Af ghanistan waren binnengeval len. KLM aan de nieuwe stuurhutin deling wil vasthouden. Mevrouw Smit-Kroes herhaalt het stand punt van de maatschappij. Ze wijst er echter tegelijk op dat pas halverwege dit jaar een definitie ve beslissing genomen zal wor den over de cockpitapparatuur De staatssecretaris vermeldt dat volgens ongevallenstatistieken is gebleken dat het besturen van een verkeersvliegtuig als de DC-9 ook met twee man een veilige zaak is. De bewindsvrouw ont houdt zich van een oordeel over de A-310, die immers nog niet toe is aan het onderzoek van de rijksluchtvaartdienst, die een bewijs van luchtwaardigheid moet afgeven „Staatssecretaris Smit-Kroes blijkt niet geheel doordrongen te zijn van de ernst van de situatie, zo wel wat betreft het conflict tus sen de vliegers en de directie van de KLM, als de vliegveiligheids- aspecten die daarmee in het ge ding zijn" Aldus beoordeelt voorzitter G. H. Bilderbeek van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers de antwoorden die staatssecretaris Smit-Kroes gisteren heeft gegeven. In die antwoorden wijst r Smit-Kroes er onder meer op, zich baserend op een brief van KLM-president Órlandini aan de i vliegers, dat het overleg over twee of drie man in de cockpit in „goede sfeer" is verlopen, hoewel de standpunten nog lijnrecht te genover elkaar staan. De voorzit ter van de vliegersvereniging vindt dit een belachelijk ant woord, omdat van een goede sfeer duidelijk geen sprake kan zijn wanneer een stakingsdrei gement, dat reeds deze maand tot uitvoering kan worden gebracht, er het gevolg van is. Vragen over rede AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse CPN-raadslid Walra ven heeft burgemeester Polak schriftelijk gevraagd welke raadsleden hoofdcommissaris Sanders bedoelde toen deze in zijn nieuwjaarsrede sprak van "sommige volksvertegenwoor digers die door het stellen van ui terst suggestieve vragen het ver trouwen van de burgerij in de po litie trachten te ondermijnen". Walraven wijst er daarbij op. dat behalve hijzelf nog vier raadsle den vragen hadden gesteld over politieoptredens. DEN HAAG (GPD) - Plotseling, maar waar. wie 65 jaar is en in dienstbetrekking werkt, mag se dert 1 januari niet meer in de ver plichte ziekenfondsverzekering zijn. Een wettelijke maatregel (uit bezuiniging), waarvan het gevolg dezer dagen plotseling tot velen is doorgedrongen, zodat er wat onrust is ontstaan. Het is echter zeker niet zo dat betrokkenen (ongeveer 25.000 in het gehele land) nu onverzekerd „op de keien van de welvaartsstaat" staan. De gang van zaken was aldus: Het ging om een wijziging van artikel 6 van de Ziektewet, waardoor de kring van verplicht verzekerden is beperkt. De Tweede Kamer AMSTERDAM - Politieagenten en broeders van de Amster damse GG en GD maken aan stalten om een neergeschoten man per brancard af te voe- Amsterdcim. werd gister avond doodgeschoten na een ruzie die in de Van Woustraat ontstond tussen een groepje van vier Nederlanders ener zijds en twee Turken ander zijds. Tijdens die ruzie trok één van de Nederlanders plot seling een luchtdrukpistool en schoot hiermee op beide Tur ken. Hierbij raakte één van hen gewondde ander vlucht te een koffiehuis binnen.Daar greep hij een vuurwapen en schoot dwars door de ruit op de Nederlanders van wie één dodelijk getroffen op straat in elkaar zakte. Twee andere mannen raakten gewond. De politie heeft de Turkse schut ter aangehouden. Onafgesloten auto met half miljoen aan sieraden EINDHOVEN (ANP) - De spoorwegpolitie heeft gis termorgen tijdens een routi ne-controle in de niet-afgeslo- ten bagageruimte van een personenauto een hoeveel heid gouden en zilveren sie raden gevonden ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden. De auto, eigendom van een 43-jarige vertegen woordiger, stond op het par keerterrein bij het station in Eindhoven. De vertegenwoordiger was met de trein op weg naar Utrecht in de veronderstelling dat hij zijn wagen had afgesloten. De man had het voertuig pas kort geleden gekocht en nog geen kans gezien er een alarmin stallatie in te laten aanbren gen, zoals in dergelijke auto's wel gebruikelijk is. „Nederland werkt mee aan volkerenmoord' DEN HAAG (GPD) - .Als de land sadvocaat gelijk heeft met zijn bewering dat de exportvergun ning voor leverantie van drie korvetten aan Indonesië defini tief is verleend, heeft oud-minis- ADVERTENTIE DONDERDAG 10 JANAUARI Toegangsprijs 10,-, aanvang 20 30 uur Stadsgehoorzaal Leiden. Voorverkoopadres: Gé Hofenk, Haarlemmerstr. 66, Leiden tel. 071-121960 JOHANNESBURG (GPD) - "Wij In zullen naar Nederland gaan, on- 5 afhankelijk van welke beslissing dan ook van de Nederlandse re gering om ons daar bij te hinde ren". Dat verklaarde gisteren de nationale president van de Zuid afrikaanse sportorganisatie voor gehandicapten, Menzo Barrish, in Kaapstad. Hij zei dat zijn orga nisatie een klacht zal indienen te gen de organisatoren van de Pa ralympics 1980 in Arnhem een telegram aan de Nederland- e advocaat Leo van Heijningen verklaarde Barrish namens alle leden van de Zuidafrikaanse sportassociatie voor de fysiek gehandicapten, dat de Neder landse beslissing als vernede rend en onmenselijk wordt be schouwd. "Geheel en al zonder gevoel voor de fysiek gehandi capte sportmensen van alle ras sen in Zuid-Afrika", aldus het telegram. ter Van der Stoel destijds de Tweede Kamer voorgelogen" Tot die conclusie kwam gister middag de na afloop van een door 17 eisers aangespannen proces tegen de Staat der Nederlanden de Amsterdamse advocaat mr. Van Bennekom. De uit zeven landen afkomstige eisers willen alsnog voorkomen dat in de eer ste helft van dit jaar de resterende twee korvetten aan Jakarta wor den overgedragen. De eisers, onder meer de Fretilin- onafhankelijkheidsbeweging op Oost-Timor, leden van Indonesië- comités uit Nederland, Engeland en Australië en in het buitenland levende Papoea-ballingen, stel len dat de korvetten door Indo nesië zullen worden gebruikt voor de blokkade van Oost-Ti- mor. De Indonesische marine wil daarmee voorkomen dat Fretilin- guerrillero's van buitenaf worden bevoorraad. Volgens Van Bennekom is deze blokkade en het militaire optre den van Jakarta op Oost-Timor de directe oorzaak voor de huidi ge hongersnood op het eiland, die door hulporganisaties al van even grote omvang is genoemd als de ramp in Cambodja. Naar het oor deel van de eisers maakt het doorgaan van de leverantie Ne derland mede-verantwoordelijk voor de politiek van volkeren moord van de Indonesische rege ring. Van Bennekom meende dat de uit spraak van de landsadvocaat de TNveede Kamer voor verrassin gen plaatst. Hij citeerde oud-mi- nister Van der Stoel en de huidige bewindslieden Van der Klaauw en Van Aardenne, die in ant woord op kamervragen steeds hebben gesteld dat de exportver gunning pas definitief wordt verleend op het moment van de leverantie zelf. Van der Klaauw is overigens niet van plan de leverantie van twee overige korvetten - het eerste is vorig jaar afgeleverd - op te schorten. Volgens Van Benne kom wenst de Nederlandse rege ring zelfs niet de uitspraak van de Haagse rechtbank op 21 februari af te wachten voordat het tweede korvet aan Indonesië wordt overgedragen. Hij meende dat dit eind deze maand het geval zou zijn, waardoor de Tweede Kamer voor voldongen feiten komt te staan. De landsadvocaat mr. E. Droogle- ver-Fortuijn had tijdens de rechtszitting niet alleen het be staan van de Democratische Re publiek Oost-Timor aangevoch ten, maar zich ook gekeerd tegen de „tendens om kritiek op het Nederlands buitenlands beleid voor de rechter uit te vechten" Van Bennekom noemde dit laat ste een bedreiging voor de „direc te democratie", die burgers in staat stelt meer te d oen dan alleen van hun stemrecht gebruik te maken. was al akkoord gegaan en vervol gens keurde de Eerste Kamer dit voorstel kort voor de Kerst vakantie goed. Vanwege de toen heersende opwinding door de debatten over kernbewapening en sociale kortingen in de Twee de Kamer is dit feit niet zozeer in het nieuws gekomen. Dat was nog niet zo erg geweest als de ziekenfondswereld zelf niet was overvallen door de ingangs datum. Die bleek namelijk toch op 1 januari te liggen, dank zij publicatie van de wetswijziging in het Staatsblad van 27 decem ber. Omdat een en ander als ge volg van vakanties pas begin ja nuari doordrong, heeft de ver antwoordelijke instantie, de Zie kenfondsraad, vorige week spoedshalve een mededeling aan de media laten uitgaan. Daardoor zijn veel vragen opgeroe pen, omdat de betrokkenen zich wat „overvallen" voelden toen zij van hun werkgevers te horen kregen dat geen ziekenfonds premie meer zou worden inge houden omdat zij niet meer ver plicht waren verzekerd. De werkgevers waren benaderd via de bedrijfsverenigingen; die stuurden hun mensen naar de ziekenfondsen, waar ook niet ie dereen op de hoogte blijkt. Wel heeft de Ziekenfondsraad de ziekenfondsen in november 1979 alvast van de komende maatregel op de hoogte gesteld. Hen werd aangeraden de nodige voorberei dingen te treffen, zij het dat nog geen ingangsdatum bekend was. De bedoeling was dat de fondsen de betrokken verzekerden be richt zouden sturen als zij de da tum wisten. Dat kan dus nu pas gebeuren. Maar voor het zover was, kregen de fondsen al veel vragen. Zo werd de gang van zaken ons ge schetst door een woordvoerder van de Ziekenfondsraad, die na drukkelijk verklaarde dat men pas op 2 januari op de hoogte was gebracht van het ingaan van de maatregel de dag tevoren. „Zelfs toen hadden wij het Staatsblad nog niet in huis", aldus deze ZFR- functionaris. „Er is sprake van overmacht aan onze kant. Ge volg: veel telefoontjes en zelfs mensen die hier (in Amstelveen) op de stoep stonden met hun probleem" Mogelijkheden Wat zijn nu de mogelijkheden voor 65-jarigen (en ouder) die plotse ling uit de verplichte verzekering worden „gezet"? Dat hangt van hun persoonlijke situatie af, waarbij uiteraard het inkomen een grote rol speelt. In het alge meen is het zo dat mensen met een inkomen beneden de f 22.000 per jaar in de bejaarden verzeke ring kunnen worden opgenomen (Of men zich echt bejaard voelt of niet, het heet nu eenmaal zo). De premies voor de bejaardenver zekering varieren zo ongeveer tussen de f26 en de f113 per maand. Deze betalingen worden beperkt gehouden, omdat het Rijk de verzekeringsfondsen fors subsidieert. Dat laatste geldt niet voor de vrijwillige verzekering, waarop een tweede categorie is aangewezen. De ziekenfondsen hebben de premies hiervoor flink moeten verhogen, omdat het Rijk naar hun mening niet voldoende bijdraagt, zodat men voor deze verzekering veelal f 142.50 per maand zal moeten betalen. Het laat zich volgens deskundigen verstaan dat de grote verschillen tussen enkele tientjes premie voor de verplichte verzekering en vele tientjes voor andere verzeke ringen de betrokkenen aanlei ding kan geven om met werken te stoppen. Een derde categorie is er nog: degenen die aangewezen zullen zijn op een particulier» verzekering. Maar dat aantal zal niet groot zijn. Allen die het aangaat wordt nog eens nadrukkelijk geadviseerd met hun ziekenfonds contact op te nemen om na te gaan welke mogelijkheden nu open staan. In elk geval eindigt de verplichte verzekering nu op de dag dat ie mand 65 jaar wordt. Uitzonderin gen bestaan slechts voor degenen 'die voor 1 januari 1980 arbeids ongeschikt werden. Voor hen geldt de verplichte verzekering totdat zij hersteld zijn dan wel hun maximale ziekengelduitke ring hebben gekregen. hun onbillijke besluit om de Het Zuidafrikaanse dagblad "Rand Daily Mail", die zeker bekend is wegens haar anti-apartheids- houding, schreef gisteren in een hoofdartikel onder de kop "Een verachtelijke actie", dat de boy cot van gehandicapte mensen, die proberen hun lichamelijke onbekwaamheid moedig te overwinnen, een gevoel van te genzin wekt. Zuidafrikaanse gehandicapten niet aan de Olympische Spelen in Arnhem te laten deelnemen. "Maar ongeacht de uitkomst van deze of andere wettige acties te gen de Nederlandse regering of 'de organisatoren hebben wij de bedoeling om aan de Spelen deel te nemen omdat dit ons moreel en wettig recht is", aldus Menzo Barrish. Hij maakte bekend dat He "Rand Daily Mail" besluit "Er het Zuidafrikaanse team op de vastgestelde datum in Nederland zal aankomen en dat hij geen en kele reden ziet dat de Nederland se regering dit kan verhinderen. i woord voor de Ne derlandse actie: verachtelijk. Het is een anti-apartheidshoudmg in al haar onrechtvaardige en kwetsende uitersten" WILLEMSTAD (ANP) - Minister Van der Klaauw van buitenland se zaken heeft zijn eerder in Ve nezuela gedane uitspraak, dat hij er van uitgaat dat de Antillen ook in de toekomst een eenheid zul len vormen, vandaag sterk afge zwakt. Hij deed dat in een ge sprek met de Antilliaanse pre mier Don Martina. Volgens Van der Klaauw heeft hij in de Venezolaanse hoofdstad Caracas gezegd, dat de toekom stige staatkundige structuur van de Nederlandse Antillen onder werp van gesprek is en blijft in de koninkrijkswerkgroep. De Nederlandse minister heeft de Antilliaanse premier ook verslag uitgebracht van zijn besprekin gen in Venezuela. Tijdens zijn be zoek aan Caracas heeft Van der Klaauw benadrukt dat hij er veel belang aan hecht dat de Antil liaanse regering ook een stem krijgt in de onderhandelingen tussen Shell en Venezuela, over een deelname van dit land in de Shell-raffinaderij op Curasao. Voorts zullen op korte termijn de mogelijkheden worden onder zocht om Antillianen te plaatsen op de ambassades van het ko ninkrijk in Venezuela en Colom bia. De daarvoor in aanmerking komende Antillianen zullen een diplomatieke opleiding krijgen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7