Wassenaar moet aandacht besteden aan terugloop aantal leerlingen' Bewoners bejaardenhuizen hebben wateroverlast Weidse agenda LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V Hoofdredacteur Han Mulder. 11"" ld kantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement Kwartaalabonnement Per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 Jaarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. WASSENAAR - In het eer ste ontwerp van de Wasse- naarse onderwijsnota, dat onlangs gereed is geko men, moet zéker aandacht worden besteed aan het probleem van het teruglo pen van het aantal leerlin gen van kleuter- en lagere scholen. Dit is het oordeel van de leden van de commissie uit de gemeente raad voor onderwijs, cultuur en recreatie^die gisteravond in Was- senaar vergaderde. De sieleden hadden veel waardering voor de eerste versie van de on derwijsnota. In de nota wordt aangegeven dat de teruglopende leerlingenaantal len een moeilijke zaak zijn. Het bestaande cijfermateriaal is niet voldoende, de prognoses van het leerlingenaantal in bepaalde wij- ken zijn niet betrouwbaar genoeg en de schoolkeuze door ouders speelt een rol. Wel is het mogelijk om voor het openbaar onderwijs alleen een beleid vast te stellen, aldus de no ta. Maar over dit punt zal binnen kort overleg plaatsvinden met de Vandaar dat er in de nota niet verder op is ingegaan. De leden van de commissie vonden dit antwoord over een van de grootste problemen waarmee de onderwijswereld te kampen heeft onbevredigend. Zij vonden dat er juist wel in de nota op de terugloop moet worden ingegaan "want dit is nu juist een van de problemen waar het om gaat", zo wr.rd gesteld. Wethouder Dijkstal zegde daarop toe alsnog, in algemene zin, een stukje in de nota op te nemen over de terugloop van het aantal leerlingen en over de verschil lende mogelijkheden om daarop te reageren. De nota, die door burgemeester en wethouders is bedoeld als basis voor een gesprek met allen die in Wassenaar bij het onderwijs zijn betrokken, zal na de aanvulling worden toegezonden aan be langhebbenden en verkrijgbaar zijn voor belangstellenden. De commissieleden vonden het verder een gemis dat in het 37 pa gina's tellende stuk niet verder aandacht wordt besteed aan fi nanciële gevolgen. Er wordt wel een hele rits conclusies gefor muleerd. maar de financiële ge volgen daar'an kunnen volgens de nota niet wprden overzien. Dit omdat er geen inzicht is in de middelen die het Rijk in de ko mende jaren voor het onderwijs beschikbaar zgl stellen,. Omdat gebleken is dat het tekort op de onderwijsbegroting van de ge meente sterk toeneemt, zal een onderzoek worden ingesteld naar de uitgaven en de inkomsten binnen het onderwijssector. Verhuur volkstuinen Oegstgeest OEGSTGEEST - In totaal 54 volks tuinen zullen dit jaar weer door de gemeente Oegstgeest worden verhuurd. Het betreft hier 8 volkstuinen bij de boerderij Haaswijk, 39 bij de Van Cuyck- Jaan en 7 tuinen gelegen aan de Dorpsstraat. De huursom van de- volkstuinen zal in de komende raadsvergadering var^ de. ge meente Oegstgeest worden vast gesteld. Die zal om en nabij de 45 gulden bedragen. DINSDAG 8 JANUARI 1980 Dinsdag Leiden 'Stadhuis - cie volkshuisvesting, 20 uur. i Gesprekscentrum - Vrouwenkerk- choorstraat 17, lezing over de geschie denis der aarde, 20 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 uur, tel: 130983. Nieuwe Rijn - vrouwencafé, 21 uur, NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. K&O - Oude Vest, kindervoorstelling, woensdagmiddag 14.30 uur: "De Huis schilders". Rijksmuseum voor Geologie - Hoog- landsekerkgracht, woensdagmiddag, kindermiddag over planten van vroeger, 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, lezing Ro- zekruizersgenootschap, 20 uur. Algemene Reclasseringsvereniging - Rijnsburgerweg 167, tel: 156440, bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen (vanaf 18 jaar), die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met po litie en/of justitie. Oegstgeest - cie financiën, 19.30 uur, Endegeesterstraatweg 4. Woensdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. K&O - Oude,Vest, kapelconceR, Sara Strümplër en Henk Vos, 20.15 uur. Troef - Noordeinde 2a, gesprekgroep Warmond - cie financiën en economi sche zaken, gemeentehuis, 20 uur. Oegstgeest - cie onderwijs, 20 uur, En degeesterstraatweg 4. Voorschoten - 20 uur, openbare verga dering, WD-fractie. Voorschoten - cie welzijn, 20 uur. Donderdag Leiden Nieuwe Rijn - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur, voor invali den, 19-20 uur, tel: 01717-3309. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur. Werkgroep dienstweigeren Troef, Noordeinde 2a, 20-21.30 uur. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, 10-12.30 uur. Zoeterwoude - open huis van het vrou wen praathuis in "De Blokhut" achter het gemeentehuis, 9.30 uur. Oegstgeest - cie verkeer, 20 uur, ge meentehuis Voorschoten - 20 uur, cie openbare wer ken, gemeentehuis. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp "voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreèkuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 4-11 jan. door Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel 124807, Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten zuiden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn, 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. -Gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel: 410131., spreekuur, ma t/m do van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154800. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Opknapbeurt oude boerderij De boerderij aan de Veurseweg die kan worden opgeknapt als de Voorschotense gemeenteraad bereid is subsidie te verlenen in Voorschoten Fotografie In de Warmondse galerie "De Pomp" is tot 31 januari een fototentoon stelling en een expositie van poppen. Dit werk is respectievelijk van VOORSCHOTEN - De 17e eeuwse- van Es en Marijke Haverkort. De galerie aan de Dorpsstraat in boerderij aan de Veurseweg 350 Warmond is alle dagen van 13.00 uur tot 17.00 uur en van 19.00 uur tot in Voorschoten kan worden op- 21.00 uur geopend. geknapt als de gemeenteraad be- reid is ja te zeggen op een sul si- De Dummies die aanvraag van de stichting De Lejdse punkformatie "De Dummies" treden vrijdagavond op in Duivenvoorde" die het pand Nieuw Nijevelt in Wassenaar. De zaal in het gebouw aan de Van Zuy- onder haar beheer heeft. ,en van Nijeveltstraat 206 is open vanaf 21.00 uur. Burgemeester en wethouders van Voorschoten hebben inmiddels VrOUWCIipraathuis een voorstel op tafel liggen waarin aan de raad om het be- Het Vrouwenpraathuis in Zoeterwoude houdt donderdagochtend open schikbaar stellen van geld voor huis voor vrouwen in de blokhut achter het gemeentehuis. Samen met de verbouwing wordt gevraagd. andere vrouwen kan er worden gepraat over allerlei onderwerpen en In 1977, toen door de stichting bij ervaringen of kan er zomaar een kopje koffie worden gedronken. Bij Monumentenzorg werd gevraagd voldoende belangstelling wil het Vrouwenpraathuis elke maand een om subsidie werden de totale praatochtend houden. Aanvang 9.30 uur. ra?SoVp 260^e00gPuwneSpen ge' Vrouwen-Troef Het rijk is van mening dat 200.000 Buiten de regelmatige bijeenkomsten met film- en thema-avonden gaat gulden subsidie kan worden bij- Vrouwen-Troef op de zogenaamde open avonden ook wat meer gerich- gedragen. Het rijk zelf neemt te activiteiten brengen, zoals een volksdansdemonstratie, kaarsen daarvan de helft voor zijn reke- trekken, vrouwencabarct en knutselen. Verder is er een vrouwen- ning De gemeente zou 30 procent bibliotheek opgezet op het gebied van emancipatie. Vrouwen-Troef moeten opbrengen en de provin- wu 0ok met een literatuurgroep beginnen. De komende avonden zijn cie 20 procent van dit bedrag. 0D 9 en 23 januari van 20.00 tot 23.00 uur in Nieuw Nijevelt. LEIDERDORP - "We hebben zoveel wateroverlast dat de situatie vrijwel onhoudbaar is." L. F. A. Peijnenborg, huurder van één van de bejaardenwo ningen van Huis ter Does aan de Klaprooskamp in Lei derdorp, woont sinds twee jaar in dit complex in een driekamerflat. "In die twee jaren heb ik niet anders mee gemaakt dan dat het plein achter de bejaardenwoningen blank stond". Vanuit zijn keuken is het duidelijk te zien: op het plein staat een diepe plas die het voetpad voor een belangrijk deel onherken baar maakt. Af en toe rijst er uit het wateroppervlak nog een jong boompje op. Mevrouw Peijnen borg: "Is het geen zielig gezicht? Dat zijn toch geen bomen meer. Bovendien ligt het parkeerter rein achter de plas zodat eerst de broekspijpen moeten worden opgestroopt, wil je een kans ma ken droog bij de auto te komen." Peijnenborg laat een folder zien met daarop de tekst "Zwembad Huis ter Does". "Dat stond een tijdje geleden ook met grote let ters op de muren van het huis ge kalkt", vertelt Peijnenborg. "Het is er nu weer afgehaald want zoiets kan natuurlijk niet. Maar de waarheid is het wel." Inbraak bij Warmunda WARMOND - Bij een inbraak in de kantine van de Warmondse voet balclub "Warmunda" aan de He renweg is de stereo-installatie van de club ontvreemd. De tot nu toe nog onbekende da ders drongen het gebouw in de nacht van zondag op maandag binnen door twee ruiten te ver nielen. Wie in deze nach^ rond de voetbalkantine wat gezien of ge hoord heeft, wordt gevraagd con tact op te nemen met de politie van Warmond (telefoon 01711-10073.) Hond te veel... LEIDERDORP - Op de Zijldijk in- Leiderdorp is gisteravond een hondje aangetroffen dat waar schijnlijk uit een auto is gezet. Een bewoonster van de Zijldijk hoorde gisteravond een auto stoppen, die even later snel weg reed. Een paar minuten later hoorde zij onder het raam een piepend geluid. Voor haar huis stond een klein hondje dat in middels is overgebracht naar het dierenasiel aan de Besjeslaan. Hij vertelt dat behalve acties als de ze ook bezwaren zijn ingediend bij de gemeente. "Dat heeft tot nu toe allemaal niets geholpen. Als je een klacht indient dan komt er eens iemand kijken maar daar blijft het ook bij. Volgens mij ligt de oplossing in een extra rioolput of een paar draineerbuizen. Maar denk maar niet dat de gemeente ook maar iets doet om ons uit de wateroverlast te helpen." Vloerbedekking Beneden, bij het echtpaar Weisz, is duidelijk te merken dat het water niet alleen buiten op het plein blijft staan. Het eens witte tapijt in de gang ligt dubbel geslagen en vertoont nu rode vlekken. H. R. F Weisz: "Het is werkelijk te gek. Wij wonen hier nog geen jaar maar de nieuwe vloerbedekking kun je nu al uit elkaar trekken doordat het constant aan voch tigheid wordt bloot gesteld." Met een pookje trekt hij een luik open dat toegang verschaft tot een kruipkelder. Vervolgens peilt hij met een bezemsteel hoe diep de modderlaag is die zich op de bo dem bevindt. Het blijkt zo'n 35 centimeter te zijn. "Daar heb je op zich natuurlijk geen last van, maar je kunt je voorstellen hoe vochtig het hier in huis moet zijn. En dan heb ik het nog niet eens over de stank die deze modder- troep soms kan veroorzaken. Wat hebben wij wel niet gedéan, dat men ons dood willen hebben?" Peijnenborg: "Daar komt nog bij dat we hier bepaald geen misse lijke huur betalen. Nou, dan mag je toch zeker ook een behoorlijke woning verlangen. We hebben ook al zulke moeilijkheden gehad met de verwarming, die werd 's nachts gewoon uitgezet zodat het hier ijzig koud werd. Gelukkig is dat de laatste tijd wat verbeterd hoewel het in de benedenwonin gen nog lang niet perfect is. Nou, dat komt ook niet bepaald ten goede aan de bestrijding van de vochtigheid in huis. Begrijpt de gemeente dan niet dat hier alle maal oudere mensen wonen die op een rustige manier nog even van hun pensioen willen genie-,, ten? Oplossing De gemeente zegt desgevraagd dat PAGINA 2 IN HUIS TER DOES TE Het voetpad richting Huis ter Does verdwijnt in een "vijver" om er aan de andere kant weer uit te komen. de problemen van de bewoners van Huis ter Does wel bekend zijn bij de waterdienst. "Er zijn pas geleden nog enige mensen wezen kijken en die hebben ge constateerd' dat het inderdaad allemaal te erg is. De oorzaak ligt volgens hen in het feit dat het tuingedeelte te laag is en de grondsamenstelling erg dicht. iets dat bij de aanleg niet was te voorzien. Daar komt nog bij dat de beplanting erg jong is. Zo zijn er verschillende factoren op te noemen die er toe bijdragen dat het regenwater niet in de grond kan weglopen. De materialen liggen echter klaar om een groot deel van de proble men op te lossen. We zijn van plan om op het laagste punt van het plein een extra leiding naar het riool aan te brengen. De drainage zal daardoor een stuk worden verbeterd. Er is nog enig intern overleg nodig, maar als alles meezit hopen we toch aanstaande donderdag met de werkzaamhe den te beginnen." Houdt dit nu ook in dat de huurders van de benedenwoningen hun vloerbedekking weer met een ge rust hart kunnen neerleggen? "Het staat nog te bezien of het wa terpeil in de woningen in verband staat met de plas buiten. Dat is een veel te vlotte constatering. In elke woning staat wel een bodem water onder de vloer. Er kunnen echter veel meer factoren mee spelen die daartoe leiden. Mis schien is de ventilatie wel onvol doende. De bewoners kunnen er in elk geval op rekenen dat er de ze week nog wordt begonnen met het droogleggen van het plein." CONNY SMITS LEIDERDORP De heer Weisz peilt met een stok hoe diep de modderlaag is die in de kruipkelder staat. "Vochtigheid en stankoverlast" verpesten de sfeer-in de woningen waar "we bepaald geen misselijke huur voor betalen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2