Vakbeweging zegt nee tegen een loonpauze Vakbond bij Chrysler gaat akkoord met minder loon •f03 Eerst maar eens onderhandelen Vakbondsbestuurder vreest wegvallen banen bij Philips Slepers willen werk eventjes neerleggen DINSDAG 8 JANUARI 1980 9? DEN HAAG (GPD) - De twee grootste vakcentrales, FNV en CNV, zijn tegen een loonpauze van enkele maanden, zoals door minister Albeda van sociale zaken is gevraagd. Ook is de vakbeweging tegen een ingreep in de loononwikkeling. Hiermee heeft Albeda gedreigd, als de vakbeweging niet bereid was vrijwillig een loonpauze in acht te nemen. AMSTERDAM (ANP) - De over- heersing van de Franse keuken in Nederland maakt dat bij het Nederlandse publiek nog steeds een soort drempelvrees bestaat voor het binnengaan van een meer klassiek restaurant. Toch is de markt gunstig voor het bui tenshuis eten. "In dit kader juich ik het initiatief tot de op richting van de stichting "Neer- lands Dis" van harte toe". Dit zei staatssecretaris Hazekamp (economische zaken) gisteren in Amsterdam waar deze week de horecavakbeurs Horecava wordt gehouden. De stichting Neerlands Dis is op gericht door een aantal restau rateurs, het Nationaal Bureau voor Toerisme en het Neder landse genootschap van toeris tische publicisten "Tourjour Holland". Het doel van de stich- Nederlandse keuken krijgt meer aandacht ting is het buitenshuis eten in Nederland te bevorderen, mede in het belang van het toeristi sche verkeer naar en in Neder land. Uitgangspunt hierbij is het leve ren van specifiek Nederlandse gerechten, waarbij het gebruik van Nederlandse ingrediënten een prijsvoordeel oplevert. De deelnemende bedrijven moeten minimaal twee specifieke Ne derlandse gerechten op hun me nukaart voeren. Hazekamp verklaarde zich inder tijd akkoord met het verlenen van subsidie aan de stichting. Hij verbond hieraan wel de voorwaarde dat er minstens 75 deelnjx moeten zijn. Dit aantal is nog niet bereikt. Staatssecretaris Hazekamp wees er verder op dat het succes van bepaalde bedrijven niet in de eerste plaats aan de berekende prijs te danken is maar wel aan het, wat hij noemde, duidelijke gezicht van het bedrijf. Hij vroeg zich af of het tegen de achtergrond van een geheel team van medewerkers in een horecabedrijf niet goed zou zijn vaker een beroep te doen op vrouwelijke medewerkers. Tot nu toe hebben veel vrouwen een aversie voor het horecabedrijf gehad, terwijl juist de vrouw zou kunnen bijdragen aan het leveren van een goed produkt. Volgens FN V-voorzitter Wim Kok is een loonpauze een voorbarige stap omdat nog nergens in de bedrijfstakken de cao-onderhandelingen be hoorlijk op gang zijn gekomen. „De regering moet de werkgevers en werknemers eerst maar eens laten onderhandelen, om dan te bekijken hoe de stand van zaken is", zo zei hij na afloop van de besprekingen in de besprekingen in de federatieraad van de FNV. In de Federatieraad zijn alle voorzitters van de bij de FNV aangesloten bonden vertegenwoor- Volgens CNV-voorzitter Harm van der Meulen zou tijdens een loon pauze een actiegroep, zoals bij voorbeeld in de havens en in de vleeswaren industrie, vrij spel hebben. „Daar hebben de vak bonden dan geen enkele greep meer op", aldus de CNV-voorzit- ter. Bij ingrijpen in de lonen vreest Van der Meulen een in haaleffect, zoals eerder is ge beurd nadat het kabinet Den Uyl de loononwikkeling aan banden had gelegd. Het CNV zal de looneis van 1 pro cent handhaven. „Door de huidi ge economische gegevens is de modale werknemer (Met een in komen van 32.000) met een loonsverbetering van 1 procent toch op de minlijn terecht geko men. Wij hebben ons altijd gema tigd opgesteld in onze looneisen en zitten al lager dan de FNV, die 2 procent vraagt. Er is geen reden om van dat beleid af te wijken" aldus Van der Meulen. De CNV-voorzitter verweet minis ter Albeda de vakbeweging al leen de vraag te hebben voorge legd van de adem- en loonpauze, zonder dat de bewindsman een echt beleid uitstippelt. „We we ten niet wat ons boven het hoofd hangt." De federatieraad van de FNV vindt dat juist door de sombere cijfers van het Centraal Plan Bureau de noodzaak tot handhaving van de koopkracht is versterkt. Een loonpauze en een daarop vol gende loonmaatregel vindt de FNV heilloos en zij is dan ook niet van plan daaraan steun te verle nen. Kok vindt dat de regering thans voor haar beurt spreekt, omdat zijns inziens de vakbon den eerst in de bedrijfstakken maar eens met de werkgevers EINDHOVEN (ANP) - Districtsbestuurder Guus Fonteijn van de Industriebond FNV is bezorgd over de toekomsti ge ontwikkelingen in de verscheidene vestigingen van Philips in Eindhoven. Volgens hem zal de automatisering zeker in Eindhoven waar het beheerscentrum met grote administratieve eenheden is gevestigd flinke sporen ach terlaten. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur Amsterdam mist De Bilt geh. bew Deelen mist Eelde sneeuw Eindhoven motregen Den Helder geh. bew. Rotterdam motregen Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Berlijn Bordeaux 2 Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon 2 Locarno Londen Luxemburg half bew. 14 9 sneeuw -1 -6 swaar bew. 13 5 geh. bew 5 -4 geh. bew. 4 2 Mallorca München Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas geh. bew. 1-3 0 sneeuw -0 -1 02 waar bew. 15 9 02 onbew. 4-7 0 geh. bew. 7 3 0 geh. bew. 2 13 onbew. 5-4 0 jwaar bew. 16 10 0 mist 15 0 0 mist 2-2 1 onbew. 14 3 0 geh. bew. -3-6 0 mist 7 -1 01 onbew. 11-0 0 onbew. 8 2 0 geh. bew. -0-1 0 onbew. regenbui 'Daarnaast is het zo dat er vanuit het buitenland een steeds grotere druk op Philips wordt uitgeoe fend om ontwikkelingsactivitei ten daar naar toe over te brengen Wanneer dat gebeurt zal ook dat gevolgen hebben voor Eindho- vën", aldus Fonteijn. In dit kader zegt de districtsbestuurder zich af te vragen of het geen goede zaak zou zijn een bedrijf als Phi lips ontwikkelingssubsidies te verstrekken. Op die manier zou het bedrijf aan Nederland ge bonden kunnen worden, meent Fonteijn. Een woordvoerder van Philips achtte het niet uitgesloten dat er in Eindhoven wel eens wat ar beidsplaatsen wegvallen, door dat het concern ontwikkelings afdelingen in het leven roept in produktiebedrijven buiten Eindhoven. "Het beleid van de onderneming is er al langer op gericht ontwikke lingsafdelingen onder te brengen in dezelfde vestiging waar ook de fbricage plaatsvindt. Dat is een goede zaak in het belang van de betreffende vestiging. Philips zal dit beleid in de toekomst dan ook zeker voortzetten", aldus de woordvoerder. Volgens hem zullen de eventuele gevolgen die de automatisering heeft op de werkgelegenheid in de Eindhovense Philipsvestigin-- gen niet anders zijn dan die in an dere bedrijven.' Dit onderwerp komt volgens de woordvoerder overigens regelmatig aan de orde in het overleg met de vakorgani saties. moeten overleggen. „De regering moet maar zien wat daar uikomt. Deze regering past toch op de winkel en staat toch voor de eigen verantwoordelijkheid van orga nisaties in de samenleving en is toch tegen betuttelen?", zo zei hij. De opstelling van de werkgevers noemt Kok tot nu toe onduide lijk. Wel is uit het gesprek van 20 december gebleken dat zij van de regering keiharde toezeggingen willen hebben. Komen die er niet, dan zien ook de werkgevers geen enkele ruimte om tot een zinvol arbeidsvoorwaardenoverleg op centraal nivau te komen, aldus Kok. Hij verwijt de regering wel met cij fers te komen, maar niet aan te geven welk beleid zij denkt te gaan voeren op basis van die cij fers. Kok noemt alles vaag, zoals de achtergrond van de cijfers, de toelichting daarop en het door de regering te voeren beleid. Vol gens hem is meer nodig dan de nu geproduceerde globale cijfers Hij meent dat het parlement dan ook om een beleid zal vragen. Kok: „Als het parlement dat niet doet, zullen wij het wel doen" De FN V-voorzitter zei verder dat de federatieraad had besloten de eis tot 2 procent loonsverhoging te handhaven. Voorzitter Wouter Perquin van het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond zou het een kwalijke zaak vinden als een in komensmaatregel van de rege ring niet gepaard zou gaan met een verlichting van de lasten voor het bedrijfsleven, waardoor de koopkracht gehandhaafd zou kunnen blijven en de rendemen ten niet verder aangetast zouden worden. Op initiatief van de PvdA komen morgen drie vaste kamercom missies bijeen voor een monde ling overleg met de regering over de ontwikkelingen aan het front van lonen en prijzen. De spoed vergadering doorbreekt de win- terpauze van het parlement. Donderdag gaat de regering weer praten met werkgevers en werk- Van Heerlen naar Gr on ingen HEERLEN (ANP) - De dertig personeelsleden van de vesti ging van de Nederlandse Heidemaatschappij in Heer len worden misschien over geplaatst naar Groningen. Gisteren werd bekend dat de Heerlense afdeling die al ge ruime tijd met sluiting wordt bedreigd definitief dichtgaat. Dit werd meegedeeld op de nieuwjaarsreceptie. De leiding van de Heidemaat schappij bekijkt nu of het personeel naar elders kan worden overgeplaatst. Een van de mogelijkheden is daarbij Groningen. De vak bonden zijn over de gang van zaken niet te praten. i onderhoud met de i Iets minder werklozen DETROIT (Reuter) - Voorzitter Douglas Fraser van de vakbond van werknemers in de Ameri kaanse automobielindustrie (UAW) heeft meegedeeld dat met Chrysler een voorlopige over eenkomst is gesloten om de loonsverhogingen in het tweede jaar van de nieuwe cao met zes maanden en in het derdejaar met 5,5 maand uit te stellen. Eerder was een uitstel van respec tievelijk vier en twee maanden overeengekomen. Het uitstel waartoe in november was beslo ten, bespaarde Chrysler 203 mil- ROTTERDAM (ANP) - De ruim vijfhonderd slepers van Smit In ternationale zullen waarschijn lijk op 29 januari niet varen. Op die dag moeten negen havensle pers, die betrokken waren bi j ac- Staalstaking gaat nog door LONDEN (AFP) - De algemene staking bij de Britse staalindus trie zal worden voortgezet aan gezien de "onderhandelingen met de laatste kans" tussen de directie van de British Steel- corporation (genationaliseerde staalbedrijven) en de vakbon den gisteravond in Londen zijn mislukt. De staking, die op 2 januari werd uitgeroepen, dreigt de hele Brit se industrie te verlammen. ties gedurende de afgelopen sleepbootstaking voor de recht bank verschijnen. Het actiecomité van de slepers heeft de bemanningen opgeroe pen tijdens de rechtzitting de bo ten voor de kant te leggen en te demonstreren bij het gerechts gebouw. Ex-stakingsleider Cock Kraaijeveld verwacht, dat er aan de oproep massaal gehoor zal worden gegeven. Van de negen slepers die moeten voorkomen waren zeven betrok ken bij de kaping van de sleep boot 'Neptunus' op 3 oktober. Met de Neptunus werd de 'Smit Duitsland' geënterd, die door werkwilligen werd gevaren. De zeven worden beschuldigd van diefstal en openlijke geweldple ging- Na afloop van deze actie reden twee slepers op de Willemskade met een auto in op de politie-afzet- ting. Zij moeten terechtstaan we gens poging tot doodslag. op. De leden van de vakbond zullen waarschijnlijk eind januari de nieuwe collectieve overeenkom- soxten bekrachtigen, zo deelde Fraser mee. Over de werknemers van Chrysler in Canada moet nog worden onderhandeld. Donder dag hebben vakbondsvertegen woordigers van de Canadese werknemers het overleg ge staakt. De loonsverhoging die na het ver lengde uitstel van kracht moet worden blijft, zoals eerder was afgesproken, drie procent per jaar. Verder heeft de vakbond genoegen genomen met uitstel van de invoering van twintig be taalde persoonlijke vakantieda gen, waarvan er drie zullen wor den opgenomen in oktober, no vember en december 1982, nadat de cao met een looptijd van drie jaar in september van dat jaar is afgelopen. Een extra uitkering van een dagloon in december 1980 wordt geschrapt. De toelage voor de stijging van de kosten van het le vensonderhoud, andere secun daire arbeidsvoorwaarden en de pensioenuitkeringen worden ge handhaafd. Chrysler zal een programma intro duceren voor deelneming van de werknemers in het aandelenka pitaal Chrysler met minimaal 162,5 miljoen dollar, ofwel een zesde van alle uitstaande aande len Chrysler met stemrecht. De concessies van de UAW, die Chrysler nu in totaal 446 miljoen dollar besparen vergeleken met de cao die in november werd be krachtigd, is het aandeel van deze bond aan de 462,5 miljoen aan be sparingen die het Amerikaanse Congres had geëist als voorwaar de voor het verstrekken van kre dietgaranties van de federale overheid aan het automobielcon cern. Het restant van het ge vraagde bedrag moet door andere vakbonden worden opgebracht, zo heeft Fraser meegedeeld. President Carter heeft gisteren zijn handtekening gezet onder de wet die voorziet in hulp aan het noodlijdende autoconcern Chrysler. Chrysler krijgt daar door een overheidskredietgaran tie voor een bedrag van 1,5 mil jard dollar (ongeveer 2,85 miljard gulden). Voorwaarde is wel dat het op drie na grootste autocon cern in de Verenigde Staten zelf twee miljard dollar (ongeveer 3,8 miljard gulden) bij elkaar haalt, waarvan een half miljard in de vorm van loonconcessies van de zijde van het personeel. DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in december met 300 per sonen gedaald. Deze cijfers zijn gecorrigeerd voor seizoensin- vloeden. Worden die buiten be schouwing gelaten dan is de werkloosheid ten opzichte van de maand daarvoor met 7200 geste gen. De daling van de werkloosheidscij fers komt op rekening van de mannen waar het aantal met 1700 afnam. Bij de vrouwen deed zich een stijging van 1400 voor. In to taal waren er in december 208.100 mensen werkloos. De vraag naar personeel vertoonde ook weer na seizoenscorrectie een aanzienlijke stijging met 5800. Onderzoek naar aardwarmte DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne van economische zaken heeft besloten tot uitvoer van een nationaal onderzoekprogramma aardwarm te. Hij heeft daarvoor in eerste instantie bijna viereneenkwart miljoen gulden beschikbaar gesteld. Algemene doelstelling van het programma is het inventariseren en evalueren van mogelijkheden in Nederland van toepassing van aardwarmte en de grootschalige opslag van warmte in de diepere ondergrond alsmede de technische en economische realiseer baarheid daarvan. Het onlangs aangekondigde stadsverwarming project in Spijkenisse maakt onderdeel uit van het programma. Verder worden studies gedaan naar de mogelijke omvang van de aardwarmte, de meest in aanmerking komende lokaties en de mogelijkheden voor opslag en terugwinning van warmte. LEIDEN - Veemarktberichten. Aanvoer gehele week 6391; aanvoer dinsdag 4222 Slachtrunderen 150, gebruiksvee 258, graskalveren 15, nuchtere kalveren 1722, pony's 9, varkens 924, biggen 71. scha pen of lammeren 981, bokken of geiten 92. Slachtvee: Stieren zoals maandag Nuchtere slachtkalVeren 1,25 tot 2,00 Slachtzeugen 2,78 tot 2,88 Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1600-2500, varekoeien 1100-20U0, pin ken 1000-1600, graskalveren 500-1000, nuchtere kalveren rood 450-560, zwart 250-450, biggen 100-105, schapen 160-210, lammeren 150-190, geiten 20-100. Toelichtingen: (aanvoer, handel, prij zen). slachtrunderen redelijk, goed, als maandag: kalf- en melkkoeien matig, redelijk, stabiel; varekoeien matig, re delijk, stabiel; vaarzen en pinken matig, redelijk, stabiel; graskalvei^n matig, re- delyk, stabiel; nuchtere kalveren rede ly k, matig, stabiel; lopers en biggen ma tig, matig. STABIEL: schapen en lam meren redelijk, goed, stabiel; geiten re delijk, redelijk, stabiel; varkens redelijk, matig, stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling 8/1 "80: boerekool 0,24-0,75 per kg, gele kool 0,25 per kg, groene kool 0,35 per kg, waspeen AI 9,40-14,90, All 3,20-13,60, BI 13,10-20,10. Bil 9,90. Cl 12-12,40, CII 7,20-8.90 per kist, aanvoer waspeen 154,500 ton, breekpeen 3,50-9,20 per kist, prei A 0,44-0,97 per kg, uien 0,47 per kg. 209,00 215,00e 1320,00 1330,01 303,00 301,0 172,00 171,0 445,00 448,00 1250,00 1250.00 Landre Gl. 86,00 63,00 26,30 86,00 63,00 26,00 658,00 86,00 326,00 105,00c 61,00 61,00 27,80 76,50 10,20e 220,00 218,00 4700,00 4680,0 820,00 820,00 86,50 87,50 29,20 29,00 46,50 46,00f 130,00 129,70 17,10e 17,40 189,00 186,00 365,00e 19,00 180,00 295.10 295,10 3780,00 3760.00 187,00 94,00 228.50 BELEGGINGS INSTITUTEN BOG Conve Goldm 930,00e 890i0O GOUD EN ZILVER Per K.I Goud: 38080 - 38780 Zilver 2160 - 2512 50 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) De activj teit op de Amsterdamse effec tenbeurs was vandaag niet om over naar huis te schrijven. Wel trokken een hoger Wall Street en ook een iets hogere dollar de in ternationale waarden omhoog. De rest van de actieve markt liet het er een beetje bij zitten Koninklijke Olie voegde 0,40 aan de koers toe op J 145.90. KLM was een halve gulden in herstel op 70,70. Philips won 0,20 op J 20,80. De nog steeds voortdu rende staalstaking in Engeland legde de koers van Hoogovens geen windeieren. Het fonds steeg J 0,50 op J 22.20. Heinken won 1 Deli daarentegen verloor 0.70 op J 86.50 en ook HVA moest J 1,50 terug op J 43. De scheepvaarthoek zette de daling voort. De door de sterk vermin derde Amerikaanse graanverko- pen aan Rusland vrijkomende seheepsruimte kan een druk op de vrachttarieven leggen Dit werd als mogelijke oorzaak voor de zwakke stemming in de scheepvaart genoemd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15