Jeugd vervangt routine in schaaktoernooi Diploma Cafébedrijf. 10,01% NMB Team van LSG: koppositie bij overwinning 0Uh In Wijk aan Zee Brazilië doet niet mee TITELVERDEDIGER ALPHEN VERLIEST Een lucratieve spaarvorm: De NMB-Spaarbrief aan toonder met beursnotering. ZATERDAG 5 JANUARI 1980 VELSEN - Op 19 december 1979 lijkt het Hoogovenschaaktoernooi (14 tot en met 31 januari 1980 in Wijk aan Zee) dichterbij dan de winter, die zich op dat moment alleen nog maar in reisgidsen heeft aangekondigd. Zoals schakers elkaar tijdens een partij nog wel eens met behulp van sigaar, sigaret of pijp proberen te bedwelmen, zo legt het staalbedrijf een rook gordijn over de naaste omgeving. Het KNMI („plaatselijk mist") blijkt op Hans Bakker en Piet Zwart: "stikmaf voorkomen deze zonnige dag eindelijk eens gelijk te hebben. In de PR-studio in Velsen is de nevel, veroorzaakt door de nodige afzeggingen van uitgeno digde schakers, tijdelijk opge trokken en staan de gezichten op „zonnig". Alleen als Piet Zwart zich tijdens een schaakpartij voor-de-fotograaf wat te profes sioneel opstelt en zijn argeloze tegenstander Hans Bakker op niet mis te verstane wijze in een paardenspel uit het zadel smijt, drijft wat bewolking over. Voor het overige kunnen de heren het best met elkaar vinden. Piet Zwart staat voor zijn 26e toernooi als organisator. In 1955 begon hij als secretaris. Sinds 1968 is hij toernooi-directeur. Hans Bakker draait bijna 20 jaar mee. „In het begin mocht ik de stencilmachi ne bedienen. De bordjes „Stilte" ophangen en mocht ik iets leuks bedenken voor de loting. Vier jaar geleden ben ik perschef ge worden van het toernooi". Dat evenement is aan zijn 42e uit voering toe en leek eindelijk weer eens op „ouderwets" niveau te zullen worden afgewerkt. Na alle bezuinigingen als gevolg van de economische recessie, bleek de leiding van het concern bereid een verzoek tot expansie te hono reren. De grootmeestergroep, die in 1976 was ingekrompen van 16 tot 12 man, kon tot 14 spelers worden uitgebreid en de dames, die in 1978 uit hun eigen groep waren gezet, kregen hun onder linge competitie terug. De vrees door het eigen bedrijf te zullen worden platgewalst is daarmee voorlopig verdwenen. Dat het Hoogovenstoernooi ditmaal toch nog, waar het de grootmeester- groep betreft, op een vrij laag pitje zal staan, is dan ook toe te schrijven aan concurrentie van buitenaf. Van stikmat is welis waar geen sprake, maar de orga nisatie is wel in de hoek gezet. Van de namen op de lijst, die in eerste instantie werd opgesteld, zijn van de buitenlanders alleen de Argentijn Quinteros, Kortsnoi en Hübner nog over. De overigen zegden af. Of omdat zij niet aan een en dezelfde tafel willen zitten met de dissident Kortsjnoi of omdat zij in dezelfde periode moeten spelen in Zweden tijdens het Europees kampioenschap voor landenteams. Maar liefst 80 Europese topschakers zijn daar door niet beschikbaar. Zwart: „Eind augustus is dat tij dens een congres van de FIDE, de wereldschaakbond, in Porto Rico bekend geworden. Aanvankelijk was gedacht aan november, maar dan zou de Russische ploeg niet kunnen. Ten slotte is voor de tweede helft van januari gekozen en werden wij voor het blok ge-, zet. Wij konden ons toernooi niet meer verschuiven en moesten WIJK AAN ZEE - De organisato ren van het Hoogovenschaak toernooi dat van 14 tot en met 31 januari in Wijk aan Zee wordt ge houden, hebben hun deelne mersveld rond. De veertien deel nemers zijn: Alburt, Browne, Byrne en Seirawan (allen Ver enigde Staten), Hübner (West- Duitsland), Kortsjnoi (staten- loos), Kovacevic (Joegoslavië), Quinteros (Argentinië), Sunye (Brazilië), Bóhm, Ligterink, Ree, Timman en Van der Wiel (allen Nederland). maar afwachten wie we nog zou den krijgen. Ik vind het alleen vreemd dat tijdens dat congres niet is geprotesteerd door de Ne derlandse vertegenwoordiger, Kapsenberg, de secretaris van de KNSB. Hij heeft gezegd dat hij niet bij het overleg van de tien landen, die aan het kampioen schap zullen meedoen, betrok ken is geweest. Maar hij had toch daarna in het congres kunnen protesteren. Ook dat is niet ge beurd". Dat laatste wordt beaamd door Kapsenberg: „Om de eenvoudige reden dat er in Porto Rico in dat opzicht niets definitief is vastge steld. Zodra er werd gesugge reerd dat het landenkampioen- schap eventueel zou samenvallen met het schaaktoernooi in Ne derland heb ik mijn bezwaren kenbaar gemaakt. Ik heb met een paar vertegenwoordigers van de tien deelnemende landen ge sproken, onder andere met die van Zweden. Die zou nagaan of er een mogelijkheid zou zijn om het kampioenschap vroeger of later te organiseren. Begin november is toen bekend geworden dat toch half januari zou worden ge start". Tot ergernis van Hans Bakker: „Het is een grof schandaal dat dit is gebeurd. Moet je nagaan. Op hetzelfde congres is door de Fi lippijnen een voorstel ingediend om aan de organisatie van parti culiere toernooien een bijdrage te vragen. Voor dat bedrag moet de FIDE het betreffende toernooi beschermen. Daarvoor dient dan 3 procent te worden betaald van het bedrag dat beschikbaar is aan prijzengeld. Voor ons zou dat met een prijzenpot van 25.000 gulden neerkomen op 690 gulden. We zouden dat er nu best voor over hebben gehad. Door de afzeggin gen en aanschrijven en benade ren van andere spelers zijn we veel meer dan 700 gulden kwijt". Toppers als Ljubojevic, Portisch, Hort, Miles en Andersson, om er maar een paar te noemen, konden daardoor worden afgeschreven. Tevens gingen de Cubaan Garcia en de Argentijn Panno (vakantie) niet op de uitnodiging in en ten slotte liet de Russische schaak bond weten geen vertegenwoor diging te zullen sturen. De orga nisatie had om Tal en Gaprin- dashvili gevraagd, maar kreeg in een telegram nul op rekest. Hoe wel een toelichting ontbrak is het duidelijk dat de absentie van de Russen te maken heeft met de aanwezigheid van Kortsjnoi. De „dissident", die in Zwitserland woont (of zoals een Nederlands sprekende official van de Zwit serse bond in Winterthur telefo nisch meedeelde: „Hij heeft hier 'n asiel", is, uit angst dat het deel nemersveld wordt verzwakt, al door verscheidene organisaties genegeerd. Zoals in Tilburg. Woordvoerder Vaal liet op 13 april 1979 weten: „We kunnen ons niet in een steekspel bege ven. We nemen een zuiver zake lijke beslissing en inderdaad kun je misschien zeggen dat het men selijk aspect op de tweede plaats komt. Het is onmogelijk om met Koirtsjnoi een sterk bezet toer nooi te houden". In Wijk aan Zee zendt men echter op een andere golflengte uit. Bakker: „De situatie is veran derd. Tien jaar geleden Russen bij voorbaat de v Nu is de concurrentie van andere landen groter. Noem maar op: Larsen, Portisch, Mecking, Timman, Miles. En Zwart: „Vorig jaar werden wij ervan beschul digd dat we Kortsjnoi boycotten, omdat we hem toen niet uitno digden. De verklaring was echter simpel. Op het moment dat wij de uitnodigingen verstuurden was Kortsjnoi nog aan zijn match be zig tegen Karpov en was het niet duidelijk hoe lang die wedstrijd nog zou duren. Wij willen geen onderscheid maken en distantië ren ons van eventuele boycots door andere landen of andere or ganisaties". Al met al heeft het ertoe geleid dat de grootmeestergroep duidelijk minder sterk is bezet dan twee jaar geleden. In 1978 kon het eve nement nog worden onderge bracht in categorie 13 van de we reldschaakbond. Ditmaal is dat categorie 11. Qua speelsterkte is Wijk aan Zee dan ook royaal overvleugeld door het Interpolis- toernooi in Tilburg. Daar bedroeg de eerste prijs twee jaar geleden al 9000 gulden. In de IJmond tou cheert de winnaar 6000 gulden plus een startgeld. In het gunstig ste geval komt dat in totaal neer op 8400 gulden. Er zijn ook andere verschillen. In Brabant wordt alleen de absolute top als heilig beschouwd, terwijl boven het Noordzeekanaal ook de recreatiespelers een kans krij gen. Bakker: „Ons beleid is heel anders. In Tilburg is er alleen een grootmeestergroep. Bij ons is sprake van een bepaalde op bouw, van de mogelijkheid om te promoveren. Ook wat de groot meestergroep zelf betreft is het uitgangspunt anders. In Tilburg wordt gestreefd naar categorie 14 of 15. Men pakt de wereld^ng- lijst en nodigt de eerste tien spe lers uit. Als nummer vier niet kan neemt men nummer elf en dan zonodig nummer 12 en ga zo maar door. Maar op die manier krijg je wel telkens dezelfde gezichten. Wij streven naar afwisseling. Zo'n stunt van Paul van der Ster ren, die twee jaar geleden Kortsj noi versloeg, is toch erg aardig. In Tilburg komen de Nederlanders nauwelijks aan bod. Wij gaan er vanuit dat een vierde gedeelte van de deelnemers Nederlander js, dat er niet teveel spelers uit hetzelfde land meedoen en dat de Nederlandse kampioen erbij is. Verder nodigen we spelers uit, die voor de tweede maal een grootmeesterresultaat kunnen behalen en jonge spelers, zoals dit keer Sunye uit Brazilië en Sei rawan, de wereld-jeugdkam pioen uit de Verenigde Staten en John van der Wiel uit Lei den". Zwart: „Het is belangrijk dat er ver schillende type spelers zijn, zodat je op die manier volop strijd krijgt. Ik lees zoveel mogelijk buitenlandse bladen en volg de andere toernooien zo goed mo gelijk, op zoek naar onbekende, in opmars zijnde spelers". Dit alles heeft geleid tot een alter natieve bezetting, die op papier zwakker is dan in voorgaande ja ren. Toch stelt Hans Bakken „Er is een aantal tegenvallers. Dat valt niet weg te cijferen. Deson danks vind ik dat we tevreden kunnen zijn over het resultaat. Ook al omdat we de nodige uit breiding hebben gehad. De grootmeestergroep is van 12 naar 14 man' gegaan, waardoor het toernooi drie dagen langer duurt en de damesgroep is weer terug. Wel niet zo sterk als in het verle den, maar dat is niet zo belang rijk. Het uitgangspunt was dit maal om de Nederlandse schaak- sters, die niet zoveel gelegenheid krijgen om in het buitenland te spelen hier een kans te geven. Vandaar dat niet de sterkste speelsters van de wereld zijn uit genodigd. Dat zou geen zin heb ben, omdat onze meisjes dan geen schijn van kans zouden krijgen'. JAN PREENEN LEIDEN - Terwijl het eerste team van Philidor/Leiden vanmiddag alles in het werk zal stellen om een forse stap te doen op weg naar handhaving in de hoofdklasse van de lan delijke schaakcompetitie, gaat het eerste tiental van stadgenoot LSG proberen HMC I, de koploper in de eer ste klasse B, in Den Bosch een kopje kleiner te maken. Lukt dit dan zijn de Leidenaars de nieuwe lijstaanvoerders en derhalve weer een stapje dichterbij de titel en de daar aan verbonden promotie naar de hoofdklasse. Nico Bosman, de teamleider van LSG, ziet het al helemaal zitten: "In het afgelopen sei zoen hebben we hen met 5V2- 4'/2 gepakt. Een mager resul taat, maar daarop hebben we nu eenmaal een abonnement. Ik verwacht ook nu een over winning. Als ik eerlijk ben, zie ik meer op tegen de beide daaropvolgende duels, want dan zijn achtereenvolgens Den Haag I en het Haagse DD I onze opponenten". De reserves van Philidor/Lei den zijn aan een indrukwek kende opmars in klasse II C begonnen. Helemaal terug in de race om de titel zijn de Lei denaars pas, als zij vandaag thuis de reserves van CVI/ Utrecht verslaan. Ton Kohl- beck, teamleider van Phili dor s tweede, acht deze oppo nent zwaarder dan LSG II, dat in de vorige ronde met maar liefst 8-2 werd verplet terd. Philidor II is momenteel vierde. Daarom is de strijd tussen de nummers één en twee, PION/ Groesbeek en Paul Keres II/ Utrecht, die ook vandaag wordt gespeeld, van groot belang. Echter ook voor de reserves van LSG, want zij bezetten de derde plaats. LSG II krijgt het vandaag be hoorlijk zwaar, want een her boren Voorschoten I zit aan de andere zijde van de bor den. Jan Chaudron, teamlei der van LSG II, over deze match: "Ik houd mij ditmaal op de vlakte met het cliché "er kan van alles gebeuren". Het wordt in ieder geval een moeilijke wedstrijd voor Heel wat positiever in zijn uit spraken is Thieme van Voor schoten: "Tegen LSG spelen is altijd weer moeilijk, maar als we vechten zoals in de laatste match tegen het Haag se DD II, die we met 6-4 won nen, dan voorspel ik een overwinning voor Voorscho ten. Gezien het vertoonde spel tegen DD II dacht ik dat we de klappen van de eerste drie ronden te boven waren. Eigenlijk is LSG II niet zo sterk, want dat bewees Phili dor II wel". In de strijd tegen DD II gaven de topborden van Voorscho ten nu eindelijk eens het goe de voorbeeld. Zo versloeg Erik Bongers zijn opponent met een grandioze inval op de zevende rij, terwijl Huizer met zijn vrije a-pion net niet kon winnen: remise. Hoewel de derde man Bert Houwe- ling verloor, kon Voorschoten toch de match helemaal dankzij winstpartijen van Lindeboom, Brouwer en Sluiter, die weer heiemaar te rug is. Tierry verloor zijn partij, maar de remises van Both, Thieme en Wise, alle in betere posi ties, brachten Voorschoten de eerste seizoensoverwinning: 6-4. RIO DE JANEIRO (ANP)- Brazilië zal einde dit jaar niet deelnemen aan het voetbaltoernooi om de mini-wereld beker in Montevi deo, ter gelegenheid van het 50- jang bestaan van de Uruguese voetbalbond. De Braziliaanse voetbalbond reageerde negatief op de uitnodiging aan alle oud wereldkampioenen. Voorzitter Giulite Coutinho ver klaarde: "Rond de jaarwisseling zijn alle Braziliaanse voetballers met vakantie. Bovendien staat er een bepaling in onze reglementen dat voetballers per jaar niet meer dan 70 wedstrijden mogen spe len. Door dit toernooi zou een aantal spelers dit maximum overschrijden. Wij kunnen alleen aan het toernooi deelnemen als de speeldata gewijzigd worden". De afzegging kwam uitgerekend op de dag dat de organisatoren on der leiding van FIFA-voorzitter Joao Havelange het wedstrijd- schema wilden samenstellen. Havelange, zelf Braziliaan, had de hoop op deelneming van zijn land nog niet opgegeven. "Met een beetje goede wil en de ver schuiving van de vakantie van achttien tot twintig spelers moet het mogelijk zijn dat Brazilië toch meedoet". Van de volgende wereldkampioe nen staat vast dat ze om de mini- wereldbeker zullen voetballen: Uruguay (1930,1950), Italië (1934, 1038), West-Duitsland (1954, 1974), Argentinië (1978) en Ne derland (vice-wereldkampioen in 1974 en 1978). Astrid Jansen eerste bij kunstrijden GRONINGEN (ANP) - Na de ver plichte figuren tijdens de natio nale titelstrijd kunstrijden, die gisteren in Groningen is begon nen, heeft Astrid Jansen in de Wal geheel volgens verwachting de leiding genomen in het alge meen klassement bij de dames. De titelverdedigster verzamelde 30.96 punten en kreeg plaatscijfer zeven. Rudina Pasveer, die twee de staat, heeft ruim 1.30 punten achterstand. Bij de heren hebben na de verplich te figuren de gebroeders Gerard en Koos van Hattem afstand ge nomen van de overige deelne mers. Gerard van Hattem bezet de eerste plaats (24.04/10) en Koos van Hattem staat tweede (23.12/21). t Astrid Jansen in de Wal ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ook in Uw omgéving begint medio januari weer de avondcursus café-bedrijf van de SVH. Het opleidingsinstituut voor wie straks wil voldoen aan de vakbekwaamheidseisen voor het cafébedrijf. Want de SVH organiseert haar horecacursusscn al bijna3.1 jaar. Ze komt rechtstreeks uit de horeca voort. Tegen betrekkelijk lage cursusgelden krijgt U de beste opleiding die in Nederland mogelijk is: een cursus van dè vakmensen. Na 14 avondlessen. kunt u het officiële examen afleggen voor het diploma cafébedrijf. Cursusgeld: f317,- (incl. lesmateriaal). Bel 070-469674. De SVH geeft een prima opleiding voor een prima vak. LEIDEN - Philidor 3 heeft de laat ste grote hindernis voor het eer ste schaakteam van Lisse opge ruimd door in de vierde ronde van de Leidse schaakcompetitie een vrijwel zekere winst op titel verdediger Alphen 1 te boeken. Dit duel uit de eerste klasse werd bij een voorlopige 3-5 afgebro ken, waarbij er een 3V2-6V2 voor Philidor 3 in de lucht hangt. Lisse is daarmee weer een concurrent voor het kampioenschap kwijt, en heeft nu eigenlijk alleen nog maar rekening te houden met Philidor 3 dat, evenwel buiten twee matchpunten al vele bord- punten achter staat, en boven dien reeds van de Lissenaren verloren heeft. Alphen begon nog hoopvol want op het kopbord drukte Van der Tol opponent Van de Bosch in hoog tempo van het bord af, zonder hem daarbij enige kans op tegen spel te gunnen. Het werd zelfs 2-0 omdat de Wit zich al snel meester had gemaakt van een stuk van BOKSEN - De 22-jarige midden gewicht Ali Blanchard zal in fe bruari twee weken stage lopen bij Angelo Dundee, de trainer van Muhammed Ali. Blanchard geldt als één van Nederland's meest ge talenteerde boksers. Van der Zijden. Raumann en Van de Wijngaard deelden broederlijk het punt, waarna Philidor met de tijdnoodfase op komst het heft volledig in handen nam. Vergeer won een positioneel sterk ge speelde partij, Freeke toverde een openingsnadeel tot winst om en Braggaar sloot een levendig duel tegen De Kleynen winnend af. De Ru bracht de score op 4'/2- 2V2 door Peterson vanuit de ope ning dodelijk in de tang te ne men. De remise tussen Neufegli- se en Gerritsen kwam pas na een taaie strijd tot stand. Stelling wil de na het terugwinnen van een verloren gegane pion teveel op de tijdnood van Lubotsky spelen. Gevolg was dat deze zijn voordeel vast wist te houden, weer een pion won, en nu in de hangpartij goede winstkansen heeft. De Boer tegen Verstegen was een treffen met zeer wisselende kan sen. Na afbreken beschikken beiden over een sterke vrijpion, waarbij het onduidelijk is wie er over de beste papieren beschikt. Alphen 1-Philidor 3 gedetailleerd: V.d.Tol (w)-V.d.Bosch (z) 1-0; De Kleynen-Braggaar 0-1; Neufegli- se-Gerritsen Va-Va; De Jong- Vergeer 0-1; De Boer-Verstegen afg; Raumann-V.d.Wijngaard '/*- Va; Moon-Freeke 0-1; Stelling- Lubotsky afg; De Wit-V.d.Zijden 1-0; Peterson-De Ru 0-1. Effectief rendement d.d. 2 januari 1980. Een waardepapier aan toonder dat op de Effectenbeurs verhan delbaar is. De NMB Spaarbrief is te verkrijgen in coupures van duizend en vijfduizend gulden. Gemakkelijkoverdraagbaar, ook als schenking en cadeau. Fis caal voordelig voor hen die straks door pensionering in een lager be lastingtarief vallen: de rente is pas na dé datum van uitkering belast baar. Verkrijgbaar op alle NMB kan toren. U kunt daar tevens, geheel vrijblijvend uiteraard, de huidige koers en het effectieve rendement opvragen. Dc NMB denkt met u mee

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13