Gebroken Leiden kan Maccabi niet weerstaan Arsenal wat dichter bij topploegen Tel Aviv: liever Hollandse arbiters Oud-internationals gelijk tegen HFC: 1-1 HB3 DEEN VOOR RODA 6eiUM<2> i immtk WOENSDAG 2 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 9 LONDEN - Het kon eigenlijk ook niet. Eerst een Ameri kaans topteam als North Carolina de pas afsnijden naar de finale van het World Invitation Tournement in Crystal Palace en dan vervolgens in diezelfde eindstrijd één der sterkste Europese clubteams als Maccabi Tel Aviv naar het tweede plan verwijzen. Het is gewoon teveel gevraagd van een ploeg als Parker Leiden die weliswaar linea recta oprukt naar de top van de continentale basketballadder, maar toch eerst nog wel een paar sporten daarvan dient te overbruggen eer het in de buurt van bijvoorbeeld een Maccabi komt. Binnen twintig uur tot tweemaal toe een dermate krachts inspanning leveren als vereist is om ploegen van dit soort kaliber te verslaan is net iets teveel. In het eerste geval - winnen van UNC - lukte het maar dat sloot bijna automa tisch een tweede succes uit. Teveel energie was al weg gevloeid. Maccabi won aldus voor de tweede maal dit Londense toernooi waaraan tien clubs uit acht lan den deelnamen. Tel Aviv was in feite ook de favoriet, want hoewel UNC én Leiden als geduchte out siders te boek stonden hadden die twee teams de pech eikaars pad al in de halve finale te krui- Terwijl de Israëli's zich fluitend via eenvoudige zege's op Windsor (Canada) en Crystal Palace voor de finale plaatsten sloopten North Carolina en Leiden eikaars krachten in een wedstrijd die on gemeen boeiend en fraai was. Een indicatie van hoe zwaar het geweest was kreeg men al in de LONDEN - Waarnemend hoofd-coach Han Wallaart toonde zich na afloop van het toch voor zijn club alleszins bevredigend verlopen Crystal Palace-toernooi een tikje teleurgesteld. "Uiter aard ben ik zeer content met de overwinning op North Carolina, maar daarnaast had ik toch ook wel erg graag van Maccabi willen win nen", zei de Leidse leraar LO die in Londen de afwezige Hennie Blom adequaat ver ving. "Maar het zat er gewoon niet in, de opgave bleek net te zwaar. Twee van dit soort toppers binnen vierentwin tig uur is voor ons iets te veel van het goede. De meeste spelers waren nog niet her steld van de krachtsexplosie die zij de avond tevoren hadden moeten leveren. De ploeg zat kapot, dat was dui delijk". Wallaart, die terugblikkend sprak van een kansloze ne derlaag, wilde ondanks het bar slechte optreden van de twee Engelse referees beslist niet zover gaan dat de heren in het grijs verantwoorde lijk waren voor het verlies. "Nee, natuurlijk niet. Welis waar kwam een vertegen woordiger van de Engelse bond bij het banket zijn ex cuses aanbieden voor het slechte fluiten van zijn men sen maar bij hen lag niet de oorzaak van onze nederlaag. Al was het natuurlijk wel bar vervelend dat zij juist op het moment dat wij bezig waren om aansluiting te krijgen een aantal bizarre beslissingen tegen ons na men. En van de drie secon den regel hadden ze blijk baar helemaal nog nooit ge hoord. Maar nogmaals, wij konden van Maccabi gewoon niet winnen. Vermoeidheid was de beslissende factor. Alles ging te onnauwkeurig", al dus Wallaart, die als aardig détail nog wist te vertellen dat uitgerekend Maccabi Tel Aviv vóór aanvang van de finale aan de organisatie ge vraagd had of het mogelijk was dat de ook bij dit toer nooi aanwezige Nederlandse scheidsrechters Blom en Van der Willige de eindstrijd mochten leiden. Coach Klein had beduidend meer ver trouwen in de Hollanders dan in de onpartijdige maar ondeskundige Brit ten. Topscorers: Leiden - Woudstra 26, Plaat 18, Was hington 12, Bruinsma 8, Kruidhof 7 en Giddings 6. Maccabi - Williams 27, Boatwright 20, Berkovitz 15, Perry 14, Silver 8 en Zisman 2. strijd om de derde en vierde plaats die voorafging aan de grote finale. Een volkomen leeg (en na tuurlijk ook gedesillusioneerd) North Carolina had de grootste moeite om de Engelse kampioen Crystal Palace terug te wijzen. Palace staat op een niveau verge lijkbaar met Punch of Haarlem. Maccabi Tel Aviv is andere koek. Kwaliteitskoek. Topfit Topfit zou Leiden wellicht een goede kans gemaakt hebben, maar de ploeg van Han Wallaart was dat dus allerminst. Inzet en motivatie was er best wel maar dat compenseerde niet afdoende het gemis aan controle. De spie ren wilden gewoon niet meer tot wat zij normaal in staat zijn, ver moeid als ze waren. In een poging de forse achterstand tegen het eind van de finalepartij goed te maken middels een press over het hele veld wankelden sommi ge Leiden-spelers zelfs op hun benen. Het ging niet al blijft een 86-77 nederlaag gezien dit alles natuurlijk een zeer aanvaardbare stand. Konijn Grote man bij Maccabi was Oude jaarsavond verrassend genoeg niet de erkende vedette Mfcky Berkovitz maar de Amerikaan Williams. De ex-prof van de New York Knicks die zich in voor gaande partijen als een tam ko nijn had gedragen maar na een knallende ruzie met coach Klein blijkbaar optimaal 'gerenoveerd' was ging in de finale als een wild beest tekeer en was op geen en kele manier te stoppen. Zijn per soonlijke bewaker Ervin Gid dings, de man die tegen UNC een schitterende rol vertolkte onder de borden, werd het slachtoffer. Hij werd door Williams (die ove rigens in Israël een schorsing van tien duels uitzit wegens een vechtpartij) uit de wedstrijd ge speeld. Williams scoorde 27 pun ten, pakte een stoot rebounds en blockte dat het een lieve lust was. In de schaduw van 'het beest' speelden Berkovitz, Silver en Boatwright een gedegen partij. Het vermoeide Leiden - alleen Plaat, Woudstra en Kip konden het bijlopen - werd meteen ge confronteerd met een gat van 15 punten dat ook bij rust op het bord stond: 50-35. Maar van op geven wilde de ploeg nog niet we ten en toen na de pauze een fu rieuze start vier achtereenvol gende intercepties opleverde leek tegen beter weten in het tij te keren. Maar het was inderdaad schijn. Eenvoudige scores liet Leiden liggen. Een gemiste lay- up een bal tegen de voet, een mis verstand; kortom tekenen dat het allemaal te geforceerd ging, dat de kracht en souplesse er gewoon niet was. Maccabi ging daarente gen rustig door. En met een ver schil van 25 punten leek een cata strofe in zicht. Nood Zover kwam het toch niet. Luid aangemoedigd dooreen opnieuw uitverkocht huis gooide Leiden er een soort 'noodpress' tegenaan I weg voor de neus van sterspeler daarbij smijtend met de laatste reserves. Het werkte zowaar, punt na punt haalde men terug. Een nieuwe sensatie bleef even wel achterwege, Maccabi had daar wel voor gezorgd. Maar de nederlaag kreeg hoe dan ook een redelijk aanzien, want het uitein delijke verschil bedroeg slechts negen punten. Een tweede plaats met eer. Keurig ingepakt tussen Maccabi Tel Aviv en de Universi ty of North Carolina. AD VAN KAAM SCHAATSEN - Henk Portengen uit Diemen is winnaar geworden van de nieuwjaarsmarathon op het kunstijs van Heerenveen. Hij won de sprint van een groep van 19 rijders, die na 35 ronden uit het peloton was weggesprongen en vijftien ronden later een voor sprong van een ronde had ver- LONDEN (ANP) - Liverpool en Manchester United, de topploe gen uit de Engelse eerste divisie, zijn op de eerste dag van het nieuwe jaar "uitgevroren". Hun wedstrijden, tegen respectieve lijk Stoke City en Bolton Wande rers behoorden tpt de talrijke af gelastingen in Groot-Brittannië. In de Schotse competitie bleef slechts één wedstrijd over, St. Mirren hield Morton opeen gelijk spel van 2-2. De belangrijkste wedstrijd die overbleef in Engeland was het duel tussen Southampton en Ar senal, samen nummer drie op de ranglijst. Arsenal won de uitwed strijd op een moeilijk bespeel baar veld met 1-0. dank zij een voltreffer van verdediger Young vijf minuten voor rust. Ipswich Town klom verder dank zij een overtuigende 4-0 tegen West Bromwich Albion. Frans Thijs- sen nam één van de vier doelpun ten voor zijn rekening, de andere waren van Paul Mariner, John Wark en Russel Osman. Brigh ton, dat sinds het aantrekken van Ray Clarke van een regelrechte degradatiekandidaat een kleine middenmoter is geworden, pikte weer een puntje mee, 2-2 in Bristol. Brighton werd zowel voor als na rust geconfronteerd met een achterstand. Gary Gow schoot voor Bristol City twee keer raak van de strafschopstip. De eerste gelijkmaker was van Clarke, de tweede van Bill Rod- gers, die dc bal kort voor tijd in eigen doel werkte. Nottingham Forest, houder van de Europese beker voor landskam pioenen, bleef de ploeg waarvoor het in de league kan vriezen en dooien. De eerste speeldag in het nieuwe jaar bracht niets, een ne derlaag namelijk met 0-1 bij Ever- ton in Liverpool. De strijd werd halverwege de eerste periode be slist door Brian Kidd. Uitslagen: Bristol City-Brighton 2-2; Coventry City-Middlesbrough 2-0; Crystal Palace-Norwich City 0-0; Ever- ton-Nottingham Forest 1-0; Ips wich Town-West Bromwich Al bion 4-0; Leeds United-Derby County 1-0; Southampton-Arse nal 0-1. De wedstrijden Aston Villa-Man chester City, Manchester United- Bolton Wanderers, Stoke City- Liverpool en Tottenham Hot- spur-Wolverhampton Wanderers werden afgelast. Stand aan kop Liverpool 22 14 6 2 34 49 14 Manch U. 23 13 6 4 32 36-16 Arsenal 24 9 10 5 28 28-19 Southamp 24 11 Norwich 24 8 Aston Villa 22 8 IuswTown 24 11 Middietb. 23 10 Leeds Un. 24 8 Nottingh F. 23 10 Crystal Pal. 23 7 Coventry C. 24 11 10 5 25 27-22 3 10 25 33-30 5 8 25 24-21 9 7 25 28-30 4 9 24 33-29 0 6 24 25-24 2 11 24 37-42 HEERLEN (ANP) - Roda JC heeft een Deen gecontrac teerd. Het is de 22-jarige aan valler Eriksen van BK Oden- se. Eriksen heeft een contract van 2 lh jaar getekend. Op nieuwjaarsdag maakte de aanwinst van de eredivi sieclub zijn opwachting in een vriendschappelijk treffen tegen de amateur tweede klasser Volharding. Roda JC won met 2-4. Van de vier tref fers nam Eriksen er twee voor zyn rekening. De andere doelpunten voor Ro da JC werden gescoord door Nanninga en De Jong. Voor Volharding troffen Gerrits en Lenders doel. Er waren 600 toeschouwers. Tsjernin dicht schaaktitel GRONINGEN (ANP) - De Russi sche jeugdwereldkampioen Aleksander Tsjernin speelde gis teren in de elfde ronde van het toernooi om het Europees kam pioenschap voor de dc jeugd re mise tegen de Israëliër Harel Elyoseph en kan met nog twee ronden te spelen, de Europese jeugdtitel nauwlijks meer ont gaan. Hij heeft 9'/j punten. Zijn landge noot Azmajparasjvili, speelde remise met de Nederlander Rudy Douven. Douven staat op een ge deelde zesde plaats. Joegoslavië beste voetbalnatie in 1979 HAARLEM (ANP) - De tra ditionele nieuwjaarswed strijd tussen de Koninklij ke HFC en de oud-interna tionals is gistermiddag geëindigd in een gelijk spel: 1-1. Hoewel de uit slag van een dergelijke wedstrijd nauwelijks van belang is, kan worden ge steld dat 1-1 een juiste eindstand was. Beide doelpunten vielen diep in de tweede helft en in dezelfde mi nuut. De oud-internationals na men in de 29ste minuut een voor sprong, toen Gerrie Muhren na een pass van Reinier Kreyermaat de Kon. HFC-defensie dolde en vervolgens intikte (0-1). Muhren en Kreyermaat behoorden met Van der Lugt en Wiersma tot de beste oud-oranjeklanten. De rest kon het duidelijk niet meer bij- sloffen. Nog in dezelfde minuut waarin Muhren scoorde, maakte de Kon. HFC gelijk via Gertjan Volgers, die vrij kon inschieten nadat Ton Thie (hij speelde geen enkele in terland, maar was de enige die zich beschikbaar stelde) de bal had losgelaten. Er waren 1800 toeschouwers en scheidsrechter was de heer Van der Broek uit Utrecht. Oud-internationals: Thie, Flin- kevleugel, Hulshoff, Wiersma en Van Duivenbode, Swart, Kreyermaat en Muhren, Van Nee Joegoslavië Joegoslavië is door het Franse weekblad "Fran e Football" uit geroepen tot de b ste voetbalna tie van 1979. De utverkiezing werd gebaseerd op h. t feit dat de door bondscoach Milj«*n Miljanic geleide ploeg het afgelopen jaar zes overwinningen boekte in even zovele interlandwedstrij den. Desondanks slaagde Joegoslavië er niet in zich te plaatsen voor de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap in Italië. Tn 1978 verloren de Joego- slave- toen nog niet onder de hoede van Miljanic, in de kwalifi- catiegroep namelijk van Spanje en Roemenie. Het Nederlands elftal eindigde met Polen op de gedeelde zesde plaats. In 1978 werd Oranje als beste ploeg uitverkoren. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Joegoslavië, 2. West-Duitsland, 3. Oostenrijk, 4. Engeland en Bel gië, 6. Nederland en Polen, 8. Frankrijk, Italië en Tsjechoslo- wakije, 11. Sowjet-Unie, 12. Hon garije, 13. Oost-Duitsland, 14. Griekenland, 15. Ierland, Portu gal en Wales, 18. Bulgarije, De nemarken en Turkije, 21. Spanje en Zweden, 23. Schotland en Noord-Ierland, 25. Finland en Roemenië, 27. Noorwegen, 28. Zwitserland, 29. Luxemburg en Malta, 31. Cyprus, 32. IJsland. s de wedstrijd Oud-Oranje tegen de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9