Tamelijk rustige jaarwisseling Gladheid slaat plotseling toe Yan Agt pleit voor terugkeer naar niveau '72 Diensten kruiswerk nu onderdeel volksverzekering Traditionele brandjes en vechtpartijen Vermiste Nederlander dood gevonden in VS Kapitale boerderijen afgebrand Regering bereidt nieuwe vad voor VIER DODEN DOOR VERKEERSONGEVAL WOENSDAG 2 JANUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD, ANP) - Het weer op de eerste dag van het nieuwe jaar heeft de automobilis ten danig parten gespeeld. Vooral in de ochtend- en avonduren wa ren de wegen gisteren in ons land door sneeuw- en hagelbuien en plotselinge opvriezing, zeer glad. Op de doorgaande wegen werd gestrooid. De drukte op de Nederlandse we gen was nieuwjaarsdag groot, hoewel het verkeersaanbod over de hele dag gespreid is geweest. Volgens de verkeerscentrale van de Rijkspolitie in Driebergen hebben de weggebruikers zich door lagere snelheden goed aan de gladheid aangepast. De dooi de gladheid veroorzaakte aanrij dingen, bleven hoofdzakelijk tot blikschade beperkt. In Haarlem kwam gisteravond een 19-jarige militair om het leven, toen hij, waarschijnlijk als gevolg van de gladheid, de macht over het stuur verloor en met zijn auto in het Spaarne terechtkwarh en verdronk. Een passagier wist op eigen kracht de wal te bereiken. plaats Doorn kwam de 50-jarige adjudant G. ter Brugge, plaats vervangend groepscommandant bij de rijkspolitie in De Bilt, om het leven. Het slachtoffer hield in de oudejaarsnacht met enige collega's een autobandenbrandje aan de Amersfoortseweg in Doorn in de gaten. Een Ameri kaanse militair, in Soesterberg gelegerd, remde met zijn auto bij het brandje en kwam vervolgens door de gladheid in de slip. Daar bij raakte de auto de adjudant, die ernstig gewond werd. Hij over leed op weg naar het ziekenhuis. Vooral in Rotterdam sloeg de glad heid toe. Tijdens de jaarwisseling en gisteravond was het spekglad op bruggen en opritten. Op de Van Bnenenoordbrug vonden veel aanrijdingen plaats, waarbij echter geen slachtoffers vielen. Slechter was het weer elders in Europa: aan de Adriatische kust van Joegoslavië werden dorpen door hevige storm- en sneeuw jachten van de buitenwereld af gesloten; in de Franse Alpen raakten vijftien skiërs door zware sneeuwstormen geïsoleerd. He likopters redden gisteren de on fortuinlijke alpinisten uit hun benarde situatie. ROCKPORT (ANP/UPI) - Op eerste kerstdag is, naar gisteren pas is bekendgcworden, bij dc Amerikaanse plaats Rockport (dicht bij de Canadese grens in de staat Washington) het stoffelijk over schot gevonden van de 26-jarige Ben Kistemaker uit Wieringcr- meer. aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken desge vraagd bevestigd. De jongeman werd sinds half september ver mist. Hij is overleden aan schotwonden. Dat heeft de lijkschou wing uitgewezen. Twee jagers, die op eerste kerstdag in de buurt van Rockport, in het noordwesten van de Verenigde Staten liepen, vonden het li chaam van de jongeman. Het slachtoffer werd met behulp van gebits-en verdere persoonlijke gegevens geïdentificeerd. De po litie zet het onderzoek naar de omstandigheden van het overlij den van de jongeman voort. Ben Kistemaker trok in een kampeerwagen door de Verenigde Staten. Hij zou in september vanaf de westkust naar familie in Canada reizen, maar kwam daar nooit aan. Op 17 september werd voor het laatst iets van hem gehoord. SCHIJNDEL (ANP) - Drie kapitale boerderijen zijn in de oudejaars- nacht in vlammen opgegaan. In Schijndel werd een boerderij verwoest waarbij de schade wordt geschat op 400.000 gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand werd door de buren ontdekt. De al leenstaande bewoner van de boerderij kon zich tijdig in vei ligheid stellen. Ook de veestapel werd gered. De voedselvoorraad voor het vee ging echter in de vlammen verloren. Ook bij een forse brand in een boerderij in Arnhem werd voor tonnen schade aangericht. De brand, ontstaan door een defecte gaskachel, verwoestte het ach terste deel van de grote boerderij. Het voorste deel kreeg veel rook- en waterschade en brandde van binnen uit. Eén paard en min stens vijf koeien vonden de dood. De eigenaar van de boerderij kreeg bij zijn pogingen het vee te redden flinke brandwonden aan de handen. Een tot bungalow omgebouwde boerderij in Halsteren brandde geheel uit. De drie gezinsleden die in de boerderij woonden en een op bezoek zijnde kennis kon den de woning tijdig verlaten. Over de oorzaak van de brand en de grootte van de schade bestaat nog onduidelijkheid. In het Brabantse Geldrop werd een houten woning door brand volle dig verwoest. Twee aangrenzen de woningen liepen water- en rookschade op. De bewoners van de uitgebrande woning, waren niet thuis. Bij de brand kwamen wel enkele huisdieren om het le ven. Het vuur werd bestreden door de brandweerkorpsen van Geldrop en Eindhoven. Pleidooi voor beperkte volks verzekering HILVERSUM (ANP) - Er moet zo snel mogelijk een beperkte volksverzekering komen tenein de hulp te bieden aan de vrijwillig ziekenfondsverzekerden die er de dupe van worden dat staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) vooralsnog geen geld beschikbaar wil stellen om de premiedruk voor deze groep te verlichten. Dit zei voorzitter H.J. van Anbeek van de vereniging van Nederlandse ziekenfondsen (VNZ) gisteren voor de AVRO- De premie, die gisteren met 14 pro cent, ofwel 17 gulden per maand omhoog is gegaan, treft onder meer weduwen, gescheiden vrouwen en kleine zelfstandigen. Bij elkaar bijna anderhalf miljoen Nederlanders, die in het alge meen niet over de sterkste schouders beschikken, aldus Van Anbeek. Behalve een beperkte volksverze kering, vooral ten gunste van die zwakke groep, pleitte Van An beek voor een systeem voor eer stelijns hulp zoals huisartsen hulp, het werk van de kruisver enigingen en maatschappelijk werk. Hij voorziet voor de jaren tachtig een belangrijke toename van het aantal psychosomati sche klachten als gevolg van gro tere sociale spanningen. Deze zouden in de eerste plaats moeten worden opgevangen door de huisartsen, maar met het huidige aantal huisartsen zal dit volgens de VNZ-voorzitter waarschijnlijk niet gaan. DEN HAAG (GPD, ANP) - Met meer vuurwerk dan andere jaren, is de jaarwisseling in ons land betrekkelijk rustig verlopen. In Dieren echter werd een rotjesgooier door een bejaarde man doodgestoken, in Poeldijk raakten vier jongens bij het maken van rookbommen ernstig gewond. Traditiegetrouw hadden brand weer en politie in de grote steden de handen vol aan het blussen van straatbrandjes en in brand gestoken auto's. In Den Haag werden drie arrestaties verricht na een vechtpartij tussen opge schoten jongeren en de politie. Later moest de Mobiele Eenheid uitrukken om in enkele stadsde len "correcties uit te voeren", al dus een politiewoordvoerder, "maar voor de rest is de nieuw jaarsviering in de residentie re delijk rustig verlopen". Eenzelfde beeld bood Rotterdam. Tijdens de jaarwisseling werden veel slooppanden in de Maasstad in brand gestoken. In Rotterdam- Zuid raakten twee groepen jon geren slaags, waarbij één jongen gewond raakte. In Amsterdam was het volgens de gemeentelijke politie tijdens de jaarwisseling, behoudens enkele brandjes, "bij zonder rustig". In Groningen werden echter twaalf aanhoudingen verricht. In Die ren voltrok zich in de vroege och tenduren van nieuwjaarsdag een drama. Een 71-jarige man werd zodanig getergd door jeugdige vuurwerkaanstekers, dat hij op zeker moment een mes greep en daarmee een van hen, de 18-jarige R.H. Schoonderbeek, verschil lende steken toebracht. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar een ziekenhuis in Arnhem gebracht, waar hij later overleed. De dader is ingesloten. Vier jongens uit Poeldijk, die maandagochtend in de kelder- box van een flatgebouw bezig waren rookbommen te maken, raakten gewond toen een vijfde jongen, die hen niet mocht assis teren, via een bovenraam een rotje in een teil met chemische stoffen gooide, dat daarin ont plofte. Een grote steekvlam en enorme rookontwikkeling was het gevolg. De jongens, in leeftijd variërend van 15 tot 17 jaar, wer den met brandwonden overdekt in het ziekenhuis opgenomen; een van hen is er ernstig aan toe. spreid, zodat geen arrestaties konden worden verricht. Het wegdek werd door de brandende wrakken ernstig beschadigd. De Nieuwjaarsnacht, die in En schede aanvankelijk rustig ver liep, werd omstreeks twee uur nog zeer onrustig. De politie moest zesendertig keer assisten tie verlenen. Op twee plaatsen werd door de rui ten van een woning geschoten. Er vielen daarbij geen gewonden. Ook werd door de voorruit van een personenauto geschoten. De bestuurder was door een onbe kende opgebeld, met het verzoek naar een bepaalde plaats te ko men. Onderweg werd hij toen be schoten. De politie kreeg een groot aantal meldingen van vechtpartijen op straat. Bij één van deze vechtpar tijen werden twee mannen neer gestoken. Zij konden na een be handeling in het ziekenhuis naar huis terugkeren. Met vuurwerk werden in de nieuwjaarsnacht in Den bosch twee brievenbussen van de PTT opgeblazen. De op straat ver spreid liggende poststukken werden door de politieambtena ren verzameld en afgegeven bij een ander postkantoor, waar men zal trachten de schade vast te stellen. METEREN - Politiewagens worden belaagd door relschoppers in de Betuwse plaats MeterenDe politie wilde in de oudejaarsnacht de brandweer assisteren die was uitgerukt om enkele brandende autowrakken te blussen. Uiteindelijk verliet de politie het strijdtoneel in afwachting van versterking Autowrakken In'-het Betuwse kerkdorp Meteren moest de plaatselijke brandweer in de nieuwjaarsnacht uitrukken naar een aantal met olie gevulde brandende autowrakken bij de oprit van de A-15. Uit protest te gen de opheffing van de vrijwilli ge brandweer, maakten jongelui het de brandweer onmogelijk hun werk te doen. Rijkspolitie, die de brandweer kwam assiste ren bij het blussingswerk, werd door de jongelui bestookt met de waterslangen van de brandweer. De politie verliet uiteindelijk het strijdtoneel in afwachting van versterking; de jeugd echter had zich inmiddels over het dorp ver- Jongen (19) doodgestoken BUITENPOST (ANP) - Bij een ru zie tijdens een gezellig samenzijn in de oudejaarsnacht in de Friese plaats Buitenpost is de 19-jarige Harmen Grijpstra doodgestoken. De dader, de 30-jarige P.K. uit Buitenpost, heeft inmiddels te genover de politie bekend. Overmatig alcoholgebruik heeft bij deze steekpartij een belang rijke rol gespeeld, aldus de poli tie. Een tiental personen kwam in de oudejaarsnacht in een woning in de Herbrandastraat tesamen. Op een gegeven moment ontstond er tussen het slachtoffer en K., "om een kleinigheid", aldus de politie, ruzie. K. trok een mes en stak Grijpstra daarmee vervolgens in het onderlichaam. De jongen overleed ter plaatse. AMSTERDAM (ANP) - Uit eer. woning in Amsterdam-Buiten- veldert zijn schilderijen, sieraden en zilverwerk, samen ter waarde van 200.000 gulden gestolen. De diefstal werd door de eigenaren ontdekt na terugkeer van vakan tie zodat niet precies bekend is, wanneer de kostbaarheden zijn weggehaald. Man steekt echtgenote "per ongeluk' met mes neer MAASTRICHT (ANP) - De 55- jarige R.S. uit Maastricht is maandag door de politie aan gehouden op verdenking van poging tot doodslag c.q. zwa re mishandeling van zijn Het slachtoffer heeft door een mes verwondingen in het on derlijf opgelopen en is opge nomen in een ziekenhuis. Zij verkeert niet in levensgevaar. Door de buren kwam de politie aan de weet dat er een steek partij in de woning van het echtpaar plaats had gevon den. Het verhoor van R.S. heeft gis teren niet meer opgeleverd dat dat hij heeft verklaard zijn vrouw per vergissing te heb ben neergestoken, zo heeft de politie van Maastricht mee gedeeld. Volgens de man hoorde hij 's nachts gestom mel en meende dat er een in breker in huis was. In de ver onderstelling dat zijn vrouw in bed lag rende hij naar be neden, hoorde geluid op het toilet, dacht dat daar de in breker was, trok de deur open en stak de pseudo-inbrekei De man houdt vol dat onmin of onenigheid beslist niet de aanleiding is geweest voor het gebeurde. Volgens de politie zeggen ook familieleden en buren niets te weten over een slechte verstandhouding tus sen het echtpaar S. Het on derzoek wordt voortgezet, waarbij overleg wordt ge pleegd met de officier van jus titie over verdere aanhouding DEN HAAG (GPD) - De sociale en economische problemen in ons land zouden dichter bij een op lossing worden gebracht, als we bereid zouden zijn terug te keren naar het welvaartspeil van bij voorbeeld 1972. Die suggestie deed minister-president Van Agt de NCRV-ra- het bijna alle- dat vonden we land maandag „Toen hadden v maal prima, ei zelf ook. Toen v goed om te leven, voor bijna ie dereen", zei de premier. „Terug te keren naar dat niveau zou heel goed kunnen, en ik ben ervan overtuigd dat de mensen daar ook van kunnen worden door drongen". Volgens Van Agt kunnen we in Ne derland allemaal wat missen. „De een wat meer dan de ander, maar het kan". Van Agt zei overigens niet hoe die stap terug dan gerea liseerd zou moeten worden. PvdA-leider Den Uyl zei in hetzelf de programma daarentegen dat de manier waarop de regering de problemen te lijf gaat, volledig verkeerd is. Problemen als werkloosheid en een toenemend gebruik van de WAO kun je al leen maar de baas als je op een andere manier in de samenleving te werk gaat, zei hij. In tegenstelling tot Van Agt was Den Uyl erg somber over „de ge zindheid van de mensen, de ge brekkige opstelling". Van de re gering ziet hij geen aangepast antwoord op de problemen van een maatschappij die „uit de voe gen gaat lopen", door zaken als de technologische vooruitgang, de energiecrisis, de tegenstellingen tussen arm en rijk en de weer toenemende bewapeningswed loop. „Het is niet zichtbaar dat daar een antwoord op komt. Er is bij de mensen weinig bewustheid van het gevaar dat dreigt", zei Den Uyl, volgens wie die gevaren met een democratische politiek te be zweren zijn. ,.De mensen moeten uit hun verdoving wakker ge maakt worden'. DEN HAAG (GPD) - De regering komt over niet te lange tyd met nieuwe voorstellen voor de ver- mogensaanwasdeling (vad) Het is nog niet zeker of het zal gaan óm wijzigingen van de bestaande re geringsplannen, of dat het kabi net een geheel nieuw wetsont werp zal indienen. De kans op dat laatste is zeker aanwezig. Dat bleek uit opmerkingen van mi nister Albeda (sociale zaken) gis teren voor de KRO-radio. Of de regeling van de vermogensaan- wasdeling ook spoedig van kracht zal worden, hangt volgens Albeda af van de snelheid waar mee de Tweede Kamer de voor stellen zal behandelen. Volgens Albeda zullen de vad-voorstellen gaan dienen om weer een zinvol gesprek tussen werkgevers, werknemers en de overheid over het te voeren so ciaal-economisch beleid op gang te brengen. Dat drie-partijen- overleg is vorig jaar stuk gelopen. Deze maand gaan de partijen weer rond de tafel zitten. Albeda zei te hopen dat een vad-re- geling deze zaak weer in een stroomversnelling kan brengen, maar woordvoerders van werk gevers en werknemers reageer den daar gisteren erg sceptisch op. Men ziet daar, gezien de vele problemen uit het verleden rond de vad, niet hoe de regering nu ineens met voor alle partijen ac ceptabele voorstellen kan ko- Albeda noemde het herstellen van het stukgelopen drie-partijen- overleg vitaal voor de uitvoering van een verantwoord sociaal- economisch beleid. Het zal vol gens hem in 1980 van groot be lang zijn of de partijen, ondanks hun onderlinge verschillen, in zien dat alleen samen uit die problemen te komen is. Minister Albeda zei gisteren dat men zich moet afvragen of de be staande vad-regeling waarbij de overwinsten van alle bedrijven worden afgeroomd, wel de goede is. Daardoor dreigen verschillen te ontstaan tussen bedrijven met een hoog eigen vermogen maar lage winsten, en ondernemingen met lage vermogens maar hoge winsten. In sommige gevallen kan het misschien beter zijn de hoge winsten op andere manie ren aan de werknemers ten goede te laten komen, bijvoorbeeld door middel van spaarlonen, zo zei Albeda. De vad-voorstellen die het kabinet een jaar geleden bij de Tweede Kamer heeft ingediend, zijn toen op flinke kritiek igestuit, zowel van regeringspartijen als opposi tie. Het gaat om twee voorstellen, een voor de afdracht van vad- voorstellen aan een nationaal fonds, en een voor de verdeling van het persoonlijke werkne mersaandeel in de vad-pot. MIDDELHARNIS (ANP) - Bij een verkeersongeval op de Parallelweg in Middelharnis zijn op oudejaarsnacht vier mensen om het leven geko men. Zij reden met hun personenauto door nog onbekende oorzaak met volle snelheid op een stilstaande vrachtwagen. De slachtoffers zijn de 25-jarige bestuurster Lijntje Knops, de 30-jange Johannes van der Weij- den en de 25-jarige Willem Karei van Egmond uit Middelharnis en de 20-jarige Edith Marianne van den Ouden uit Sommelsdijk. Alle slachtof fers overleden ter plaatse, aldus de politie. Bij een verkeersongeval in het Friese dorp Metslawier, even ten noorden van Dokkum, is op oudejaarsdag het 15-jarige meisje C. W. Huisjes uit Westgeest om het leven gekomen. Zij zat in de auto bij een dienstplichtig militair, die bij een kruispunt geen voorrang verleende aan een op de voorrangsweg Dokkum-Lauwersoog rijdende personenauto. Het meisje werd op slag gedood, de jongen raakte gewond. De zes inzittenden van de andere auto, een vader en vijf kinderen, moesten met verwondingen naar een ziekenhuis in Dokkum overgebracht worden. DEN HAAG (GPD) - Met ingang van dit jaar worden de belangrijkste diensten van het kruiswerk gefinancierd uit de Algemene WetBijzondere Ziektekosten (AWBZ). Dit betekent dat de hulpverle ning van de kruisverenigingen, waarvan ongeveer 70 procent van de bevolking lid is, onderdeel is geworden van een volksverzekering. Ook niet-leden mogen voortaan gebruik maken van de diensten van het kruis werk. Daarvoor moeten zij dan wel een jaarlijkse eigen bijdrage betalen. Voor dit jaar is dat bedrag vastgesteld op 81.25, dat is aanmerkelijk hoger dan de contributie, die de leden betalen en die veelal tussen de f 30 en de f 40 ligt. Het is dus voordeliger lid te worden. Bijna alle hulpverlening wordt via de AWBZ gefinancierd. Uitzonderingen zijn: de tbc-bestrijding, de astma-be- strijding, projektmatige gezondheids voorlichting bejaardengymnastiek (de zogenaamde extra*activiteiten). Ook blijft de financiering van de kraamzorg en de particuliere ziektekostenverzeke raars vooralsnog onveranderd. Al jarenlang werd gestreefd om de, nogal verbrokkelde financiering van het kruiswerk op een andere leest te schoeien. Vanuit het parlement en van uit het kruiswerk zelf is daartoe veel druk uitgeoefend. Zelfstandigheid Inmiddels blijven de kruisverenigingen, die in de afgelopen jaren landelijk, re gionaal en plaatselijk zijn gefuseerd (waarmee de „verzuiling" werd beëin digd) zelfstandig met eigen verantwoor delijkheid en beleid. Bovendien moeten zij zelf zorgen voor medefinanciering van het werk in verhouding tot het aan tal leden. Iedere plaatselijke vereniging moet jaar lijks per lidmaatschap een vast bedrag afdragen aan de AWBZ-kas (in beheer bij de Ziekenfondsraad). Voor 1981 is dit bedrag voor het gehele land op f32,50 gesteld. Dit bedrag zal in het vervolg jaarlijks worden aangepast aan de stij ging van de loonindexcijfers. De kruis verenigingen zijn vrij om een hoger con tributiebedrag vast te stellen. Met het meerdere geld kunnen zij extra activitei ten op touw zetten. Wie nog geen drie maanden lid is op het moment dat er een beroep wordt gedaan op hulpverlening zal boven de contribu tie een bijdrage van f 48,75 moeten be talen. Deze bijdrage geldt dan, evenals de contributie, voor het gehele ge- Voorlichting Lidmaatschap van een kruisvereniging kan dus in de eerste plaats financieel voordeliger zijn. Belangrijker is dat men als lid kan profiteren van de extra-activi teiten die een plaatselijke vereniging or ganiseert, maar die buiten het wettelijke - „pakket" vallen en niet via de AWBZ worden betaald. Bovendien krijgt men, hoewel tot dusver betrekkelijk weinig leden daarvan ge bruik maken, ook daadwerkelijk in spraak in het bestuur van de plaat vereniging, zodat geïnteresseerd en sa men met andere leden een bijdrage kun nen leveren tot de ontwikkeling van de gezondheidszorg in hun woonplaats of regio. De figuur van de „wijkzuster" is zeer be kend, maar wat deze zusters doen blij ken weinig Nederlanders te weten. Nu het kruiswerk een nieuwe fase van zijn bestaan is ingegaan is het bestuur van de Nationale Kruisvereniging (overkoepe lend orgaan van alle verenigingen) be gonnen met een grootscheepse voorlich tingscampagne om de bevolking te to nen welke hulpverlening te verwachten In het kader van die voorlichting verschij nen dezer dagen advertenties in de kran ten. Daarin worden de vijf soorten van taken belicht, die de kruisverenigingen verrichten: Het werk voor aanstaande ouders, ouders met jonge kinderen, be jaarden, zieken thuis, gezonde mensen. Aan het slot van de actie wordt dan de nadruk gelegd op het belang van het lidmaatschap.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7