actief in i vrije tijd f "Minister is gul voor stad Leiden" Werknemers aan universiteit geven geld voor extra collega's Gedeelte rijkspolitie naar Leiderdorp Op niaiwjaarsdag 100 jaar Piraten-tv Leiden is PTT \yïer te slim af Wethouder Waal over geven van 28 miljoen voor stadsvernieuwing Geen ongevallen van betekenis tijdens gladheid vanmorgen WOENSDAG 2 JANUARI 1980 LEIDEN ■Mhb Vakantiebezigheid In clubhuis "De Tamboerijn" aan de Valeriusslraat 73 worden morgen kerstvakan tie-activiteiten georganiseerd voor kinderen van 5 tot en met 12 jaar. Om twee uur begint een Zweeds loopspel. Deelne ming kost 0,60. Postzegelmarkt In samenwerking met het Ne derlands Postzegelcentrum organiseert de Leidse postze gelvereniging ''Unicum" morgen een grote postzegel- markt. Dat gebeurt in de wijkzaal van "Rehoboth" aan het Rapenburg 10. De markt is voor iedereen van 19.30 tot 22 uur gratis toegankelijk. Open Schoolgroep Op maandag 7 januari begint in het vormingscentrim voor jonge volwassenen 'Troef' aan het Noordeinde 2a een Open School-groep. De groep is bedoeld voor perscnen die minimaal vijf jaar lagere school hebben gehad en niet meer dan twee jaar vervolg onderwijs. De dednemers kunnen kiezen uit vazken als Nederlands, rekenen of En gels. Verder is er eer, thema gedeelte waarin ondewerpen aan de orde komen de op dat ogenblik actueel zijn. De groep komt tien avoiden bij een, van 1930 uur bt 22.15 LVC-cursussen Maandag 7 januari bgint de inschrijving voor eer aantal nieuwe cursussen da de ko mende maanden gegven zal worden in het Leids Vijetijds Centrum aan de Brestraat 66. Het zijn allemaal cursus sen die vijftien avorden du- Het programma ziet er ils volgt uit: maandag: foto gr (fie voor beginners, yoga voo begin ners en gevorderden,C'ai Chi voor beginners, saxojon voor beginners, gitaar voer gevor derden; dinsdag: etsn voor beginners en gevoderden, jazzballetworkshop, work shop geïmproviseei'e mu ziek, tekenen en scilderen beginners en gevordeden, en pottenbakken. Woensdag: tekenen enschilde- ren voor beginners a gevor derden, gitaar, jezballet voor beginners en gvorder den, saxofoon voor cvorder den en volksdansen voor be ginners en gevorderen. Ten slotte zijn er op daderdag pottenbakkerscursusen voor beginners en gevcderden. Voor nadere inlichtigen tel. 071-146449. LEIDEN - Ondanksverige naspeuringen van de Leidse politie in samenwerking et de PTT is men er in de nacht van oud op nieuw niet in geshgd de illegale televisiezender Piraten Te levisie Leiden op sporen. Op een drietal plaatsen in de stad deed de politie eeinval, echter zonder succes. Voor de vierde achteenvolgende maal kwam de televisiezender in de lucht via dqlbeltelevisiemast in Oegstgeest. De zendtijd na afloop van hef Ügische BRT-programma werd gevuld met een harde pornolh die tot drie uur 's nachts duurde. De kwaliteit van deelden was aanvankelijk nogal slecht, maar werd beter tijdeide uitzendingen. Daarin werd een Leidse brigadier van po(e, die belast is met de opsporing van illega le zenders, op de k genomen. LEIDEN - Burgemeester Vis en zijn echtgenote hebben op nieuw jaarsdag een bezoek gebracht aan mevrouw Geertrui Olivier. Zij vierde die dag het feit dat ze precies een eeuw geleden werd geboren. De honderdjarige ver blijft op het ogenblik in het rust huis "Vreewijk" aan de Vree- wijkstraat. Blijkens gegevens van de burgerlij ke stand zullen dit jaar nog vier inwoners en inwoonsters van Leiden de honderdjarige leeftijd kunnen bereiken. De oudste in wonervan de Sleutelstad isopdit ogenblik Albert Geerlings, die in het Lorentzhof woont. Hij hoopt op 9 januari 102 jaar te worden. LEIDEN - Minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting) is "relatief en absoluut" gul geweest voor de gemeente Leiden. Dat vindt tenminste wethouder C. Waal. vallen na het vertrek en de sloop van de zuivelfabriek "De Land bouw". De grond daar is nu nog van de Nederlandse Midden- standbank. Ook 40 woningen voor werkende jongeren op het terrein van de inmiddels gesloop te wasserij Nijssen aan de Mare- dijk komen nu binnen bereik. Verbetering Maredijk, Transvaal en Groenoord het gebouw in het midden van de jaren tachtig gereed moeten zijn. Bij de bouw zal bijzondere aan dacht worden besteed aan ener giebesparing. Nieuwe bureaus Op dit moment is het districtsbu reau tijdelijk gehuisvest aan de Van der Valk Boumanweg. Ook het groepsbureau Leiderdorp heeft een voorlopige huisvesting. Volgens de districtscommandant laat het zich aanzien dat nog dit jaar de eerste paal kan worden geslagen voor een nieuw bureau op een terrein op de hoek van de Hoogmadeseweg en de Simon Smitweg. Datzelfde geldt voor de bureaus in Waddinxveen en De Lier, terwijl de nieuwbouw in Lisse en Zoe- terwoude inmiddels is begonnen. Het personeelstekort bij de rijks politie is vorig jaar teruggebracht van 140 tot rond 80 man. Daar te genover stond dat veel meer tijd moest worden besteed aan assis tentie elders en opleidingen. Commandant Van Kralingen deelde mee dat het aantal ge sprekken dat via de meldkamer/ alarmcentrale wordt verwerkt sterk is gegroeid. Per etmaal on geveer 472 gesprekken tegenover 200 voorheen. Minder ongelukken Sprekend over de verkeerssituatie in het district Den Haag (waaron der onder meer de Leidse regio, de bollen- en kuststreek en de Rijnstreek vallen) constateerde GOUD OP - In West-Duitsland was het goud gisteren uitverkocht. De invoering van een goudbelasting van 13 procent in het nieuwe jaar leidde in het hele land tot een goudkoorts op maandag toen de banken op de laatste ochtend van het jaar 1979 open bleven. "De mensen kochten als gekken", zei een woordvoerder van de "Deutsche Bank in Frankfort. VROUWELIJKE BEWAKERS - Shell start volgende week een advertentiecampagne om de be wakingsdienst in Pernis, Vlaar- dingen en Europoort uit te brei den en voor het eerst worden ook vrouwen uitgenodigd om te solli citeren. Volgens een woordvoer der van de maatschappij moet de bewakingsdienst (nu 60 man) met zes mensen uitgebreid worden door de extra vakantiedagen, die de Shell-werknemers er dit jaar bijgekregen hebben. de commandant een daling van het aantal aanrijdingen met 1.2% tot 8.044. Het aantal doden dat hierbij viel - 51 - lag 19 lager dan in het jaar daarvoor. Het aantal gewonden liep met 11% terug tot 1.119. Tegenover deze gunstige ontwikkelingen stond een toe nemend aantal verkeersmisdrij- ven: met 11% tot 1.381. Meer criminaliteit De criminaliteit vertoont in het dis trict ook een stijgende lijn. Het aantal behandelde zaken steeg met 18% tot 8.836. Het percentage misdrijven dat kon worden op gelost bleef laag: het schommelt rond de 25 Vooral het aantal inbraken en diefstallen nam toe. Omdat de criminaliteit sterker steeg dan de landelijke percenta ges sprak de commandant het vermoeden uit dat bepaalde vormen van criminaliteit zich naar het platteland verplaatsen. Klachten publiek Kritische kanttekeningen maakte commandant Van Kralingen bij de plannen voor het initelleïl V an een klachtencommissie in elk ar rondissement, waar het publiek klachten kan deponeren over het optreden van de politie. Volgens de commandant wordt het justi tiële aspect te veel beklemtoond, terwijl slechts een klein gedeelte van de klachten tot een strafver volging leidt. Bovendien vond hij het een groot bezwaar dat van de commissie kennelijk geen politiefunctiona ris deel uitmaakt. "Al met al komt de ontworpen regeling naar mijn mening bij de politieman als be dreigend over", aldus comman dant Van Kralingen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zyn geslaagd voor het docto- raal-examen geologie: HB Frikken. Natuurkunde: J.H.W.Q ter Spill. Farmacie: T. Wassenaar G.W. van Eden, G.J. Monterie en C.J.R. Seghers. Scheikunde: J.L. Baak en M.G. Wientjes. Neder lands: mevrouw J.J.V. den Beu kei. Psychologie: J. Vos, mevr. I. Kegel en mevr. M.J.B. Wilmer. Orthopedagogiek: mevr. F. Jonkman. Pedagogiek: mevr. M.E. Bel. Geschiedenis: H.J.M van der Geest. A H. Fherman en F A. Versteeg. Frans: E. Borger. Theologie oude stijl: mevr. E.G.E. van der Wall. LEIDEN/DEN HAAG - De verkeersgroep van de Rijkspo litie zal in de toekomst worden overgeplaatst naar Lei derdorp. De dienst, die nu nog op de vliegbasis Ypenburg zit, wordt ondergebracht in een nieuw districtsgebouw dat zal worden gebouwd in het gebied Elizabethhof, om sloten door Persant Snoepweg, Dwarswatering, Rijksweg 4 en het Elisabeth-ziekenhuis. In zijn nieuwjaarstoespraak deelde de commandant van het district Den Haag, F. A. J. van Kralingen, vanochtend mee dat de ministe ries van justitie, financiën en volkshuisvesting inmiddels heb ben ingestemd met de aankoop van het Leiderdorpse bouwter rein. Zoals het er nu uitziet, zal Hoe het precies zit met de termijn waarop Leiden verschillende za ken ter hand kan nemen, was tot op heden nog niet helemaal dui delijk. Ook wethouder Waal be schikte nog niet over de exacte gegevens. De omstreden fiets- voetgangersbrug over de Haar lemmertrekvaart is in elk geval opgenomen, evenals de principe beslissing om een deel van het Van den Berg-terrein (Transvaal) tot parkeerruimte te maken. Nu minister Beelaerts de opknapplannen voor drie Leidse wijken heeft goedgekeurd, is de bouw van 28 premie-huurwoningen op het Olga-terrein in Groenoord een stap dichter bij gekomen. Hij is niet teleurgesteld over de 28 miljoen gulden die de minister een paar dagen geleden be schikbaar stelde om de wijken Transvaal, Groenoord en Mare dijk op te knappen. Toch had de gemeente in totaal 68 miljoen gulden gevraagd, meer dan twee maal zoveel. De wethouder "Gerekend naar het aantal inwoners heeft Leiden het hoogste bedrag van alle Neder landse gemeenten gekregen. Bo vendien komt er nog geld bij voor het verbeteren van de riolerin gen. Dat wordt tegenwoordig door een ander ministerie be taald." Volgens een van Waal's ambtena ren, de heer W. Kruyshaar, zou Leiden voor die rioleringen nog op 4 miljoen gulden extra mogen rekenen. Minister Beelaerts heeft overigens in één geval het rode potlood ge hanteerd. Hij geeft niet de 2 mil joen die Leiden had gevraagd voor het aanleggen van de Chur- chillbrug, die de Churchilllaan over de Rijn met de Doctor Leiy- laan moet verbinden. Dat bete kent trouwens niet dat die brug er niet komt. De totale kosten be dragen namelijk 12 miljoen gul den en voor de helft van dat be drag heeft Leiden al een andere geldgever: het ministerie van verkeer en waterstaat. Hoewel er op dit moment maar 28 miljoen uit Den Haag komt, heeft Beelaerts wél het hele opknap- plan voor de betreffende drie wijken in principe goedgekeurd. Dat betekent volgens Kruyshaar dat op den duur ook het hele plan met geld van Beelaerts kan wor den uitgevoerd. Dat leert volgens Kruyshaar de ervaring in andere wijken. Concreet houdt dat in dat (óf bin nenkort óf over een aantal jaren) er bijvoorbeeld geld is om het bouwen van 28 premiehuurwo ningen op het terrein van de Olga Matrassenfabriek in Groenoord te vergemakkelijken. Hetzelfde geldt voor het bouwen van 45 woningen in het gat dat aan de Rijnsburgersingel is ge- LEIDEN - Er bestaan bij de Leidse universiteit plannen om een zo genaamd arbeidsplaatsen-fonds in het leven te roepen. De bedoe ling van zo n fonds is om mensen met hoge inkomens een deel van hun salaris in een pot te laten storten. Op die manier zouden nieuwe arbeidsplaatsen kunnen worden bekostigd. De beste vorm daarvoor is een stichting. Er lijken tegen een dergelijke in stelling weinig juridische problemen te bestaan. Het is echter geen taak van de uni versiteit om dit fonds in het leven te roepen. Want bovenal dient te worden voorkomen dat de in druk bestaat dat zij druk uitoe fent op haar personeel om hier voor bijdragen te leveren. Het is dan ook de bedoeling dat parti culieren zich hiermee gaan be zighouden, zegt het college van bestuur van de universiteit in antwoord op vragen uit de uni versiteitsraad. Wel wil dd universiteit eraan mee werken, dat door een particuliere stichting bijeen gebracht geld wordt besteed aan het scheppen van extra unversitaire arbeids plaatsen. Het is volgens het college van be stuur gewenkt dat eventuele ini tiatiefnemers tot oprichting van een stichting eerst onderzoeken of bij personeelsleden van de universiteit animo bestaat om in ruime mate aan een arbeidsplaat sen-fonds geregeld geld te geven. Bij de Vrije Universiteit in Amster dam is een dergelijke plan niet van de grond gekomen, maar de mogelijkheid daartoe wordt in Amsterdam nog steeds bezien. "Het lijkt ons verstandig de erva ringen van de VU in de beschou wingen te betrekken", aldus het college van bestuur. De Maredijk, die er over enkele jaren heel wat anders zal uitzien dan nu het geval is. LEIDEN - De eerste werkdag van het nieuwe jaar is in Leiden gladjes verlopen. Op de door hagel, sneeuw en opvriezing glibberig geworden gewegen hebben zich vanmorgen geen ongevallen van betekenis voor gedaan. "Er waren wat kleine slippartijen die geen noemenswaardige schade hebben aangericht", aldus een woordvoerder van de Leidse poli tie. Leiden is overigens het nieuwe jaar "rustig begonnen. Het is heel rustig geweest", aldus de Leidse politie. "Alleen in de Timorstraat heeft de brandweer moeten ingrijpen omdat een brand wat uit de hand dreigde te lopen". In tegenstelling tot vorige jaren had de politie het bijzonder kalm. "We bleven zo veel mogelijk op de achtergrond Op verschillende plaatsen in de stad hield de politie wel de traditionele kersboomverbrandingen in de gaten die door de jeugd werden gesticht. Op nieuwjaarsdag vond de politie in de Marnixstraat een auto die totaal was uitgebrand. "Er heeft zich nog niemand gemeld voor deze auto. Het zal waarschijnlijk wel een sloopauto zijn geweest", aldus de politie woordvoerder. Verder heeft de politie op nieuwjaarsdag een paar keer moeten ingrijpen omdat er links en rechts in de stad nog wat brandjes werden gesticht en vuurwerk werd afgeschoten. "Dat zal de eerste dagen nog wel eens een keertje gebeuren". Verkeersgroep in nieuw districtsgebouw in Elisabethhof

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3