jWzqilK studenten dood Noordwijkse hotels Bijna alle konijnen Geen in eidse agenda I Fietsersbond wil straat- versmallingen in Voorhoflaan gQHSEHIB Kerstboomverbranding De stichting Evcnementencommissie Benthuizen organiseert vanavond de jaarlijkse kerstboomverbranding. Vanaf 18.30 uur kunnen de bomen worden ingeleverd. Ze worden op het terrein aan de Albert Schweizerlaan (naast de begraafplaats) in brand gestoken. In Voorschoten worden de kerstbomen maandag 7 januari verbrand. Dit vindt plaats aan de Konink lijke Marinelaan. Nieuwjaarsrecepties Tal van gemeenten rond Leiden luiden met een nieuwjaarsrecep tie, gegeven door het gemeentebestuur, ook dit keer weer het nieuwe jaar in. In Leiderdorp is dat vanavond het geval vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis. Rond 20.00 uur vanavond houdt ook de gemeente Zoeterwoude haar receptie. Deze receptie wordt voorafgegaan door het uitspreken van de nieuwjaarsre de door burgemeester Detmers aan de raad. In Wassenaar begint het feestelijke gebeuren vandaag om 21.00 uur, eveneens in het gemeentehuis. Warmond houdt (morgen) haar nieuwjaarsreceptie in het nieuwe gemeentehuis. Deze be gint om 20.00 uur. Ook in Voorschoten is dan de aanvang van de receptie. De laatste in deze rij wordt gegeven door de gemeente Oegstgeest. Vrijdag vindt daar de nieuwjaarsreceptie plaats en wel in de hal van de Flcraschool. Dit laatste omdat het gemeen tehuis zoals bekend wordt verbouwd. Handboekbinden In het Ambachtshuys aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wassenaar worden maandag 7 januari demonstraties hand boekbinden gegeven. Van 's middags 16.00 uur tot 's avonds 21.00 uur wordt op die manier ook een beetje aandacht besteed aan de zogenaamde "Koppermaandag", dat is de eerste maan dag na DriekQningen. Dat was in vervlogen tijden dé feestdag der gilden die bij de produktie van boeken en drukwerk be trokken waren. De demonstraties worden gegeven door de heer J.P. Willems of Brilman. Expositie In het gemeentehuis van Benthuizen exposeert Jan Nikkels vanaf 10 januari tot en met 9 februari 1980 schilderijen en keramiek. Jan Nikkels is een Dclftenaar wiens werk vooral geïnspireerd wordt door zijn belangstelling voor de natuur, sprookjes en theater. De expositie (georganiseerd door de Stichting Evene mentencommissie Benthuizen) is van maandag tot en met vrij dag geopend van 8.15 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 17.30 uur. Zaterdags is ze geopend van 11.00 uur tot 15.00 uur. Donderdag 10 januari wordt de tentoonstelling om 20.00 uur offi cieel geopend. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidscb'Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder hoofdkantoor: 2311 BG-Leiden- Witte Singel 1 2300 AB - Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Bijkantoor: Katwijk aan Z<?ï 2225 BL - Badstraat 9 2220 AD - Posfcus 184 Telefoon 0171816151. Redactie KatVijk: A. Droog, tel. (1718-12383. Privé: 01718-1(160. Redactie kust en bollen streek: Tel. 071-144941, toestel 216, 227 en 236. Privé: H. v.d. Post 011-766251. A. Brandenbirg 071-133895. J. WesterlakcH 01720-74563. H. Veldhuizei, tel. 01720-23360. Kwartaalaboinement 46,30 Kwartaalabonnement per post 64,15 Jaarabonnement 173,70 Jaarabonnement per post 245,10 Losse numners 0,65 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling le voldoen. Bij au- tomatischejverschrijving geen administrate- en incassokos ten. NabczorgiÊ van 18.00-19.30 Zaterdag Vin 16.00-18.00 uur. Telefoon 01-211515. Indien ir lesprek 071-210221. LEIDERDORP - De Voor hoflaan in Leiderdorp moet voor het gemotori seerde verkeer minder aantrekkelijk worden ge maakt. Bijvoorbeeld door wegversmallingen op ver scheidene plaatsen. Dit schrijft de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) aan de ge meente Leiderdorp, als reactie op de toenemende onveiligheid op deze weg. De ENFB vindt dat er veel te veel sluipverkeer door de Voorhoflaan gaat. Aangezien er ook bussen over de Voorhoflaan rijden is het volgens de ENFB moeilijker om nog ver der gaande verkeersbelemme- rende maatregelen te nemen. De ze Fietsersbond wijst daarbij ech WOENSDAG 2 J SUARI 1980 NOORDWIJK - Het Strandhotel en hotel Golf- zicht in Noordwijk zullen dit jaar geen kamers be schikbaar stellen voor studenten die (nog) geen winter-huisvesting heb ben. De redenen zijn verschillend: het Strandhotel heeft minder pret tige ervaringen, Golfzicht is dit seizoen langer open gebleven waardoor de kamers slechts en kele weken beschikbaar waren. Wat Golfzicht betreft mogen de studenten in de toekomst terug komen, het Strandhotel wil wel studenten, maar zelf selecterejn. In de kamers van het Strandhotel, die vorig jaar door studenten werden bewoond, huizen nu kraamverzorgsters die tot voor kort in hotel De Zeeleeuw waren ondergebracht. Door de komst van de Vietnamese bootvluchte lingen in dit hotel, moesten de verzorgsters naar een ander on derkomen verhuizen. 'Natuurlijk", zegt mevrouw Jan- son van het Strandhotel, "we hebben best keurige studenten in huis gehad. Maar er waren ook jongens en meisjes bij die er een troep van maakten. En die ver pesten het voor de anderen. Mis schien is ons hotel ook wel te mooi. Ik ben een echte huis vrouw, weetje, en dan kun je niet hebben dat ze de boel verslonzen. Woensdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur, Leiderdorp - gemeentehuis, 19.30 uur, nieuwjaarsreceptie. Wassenaar - gemeentehuis, 21- uur, nieuwjaarsreceptie. Zoeterwoude - gemeentehuis, 20 uur, nieuwjaarsreceptie. Benthuizen - kerstboomverbranding, 18.30 uur, Albert Schweizerlaan. Donderdag Klubhuis de Tamboerijn - Valerius- straat 73, Zweeds loopspel, 14 uur. Postzegelvereniging Unicum - Rapen burg 10, postzegelmarkt 19.30 - 22 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kriiis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invalide», 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 1&30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21. uur. Myxomathose richt slachting aan in duinen Katwijk Etensresten bleven liggen, ik kon soms een container in één keer vullen." APOTHEKEN De verkeerssituatie in deze bocht van de Voorhoflaan maakt het oversteken ter plekke tot een hachelijke zaak. De ENFB wil de voergangers- en f ietsersoversteekplaats een 20 meter verderop verlegd zien. ter op een vergelijkbare situatie in Leiden, waar men op de Brahmslaan verscheidene weg versmallingen heeft aange bracht. Een onderzoek vóór en na het aanbrengen van belemme ringen toonde aan dat in de nieu we situatie de gemiddelde snel heid van het autoverkeer aan zienlijk lager lag. "De weg was dus minder gevaarlijk gewor den" schrijft de ENFB. "Wij doen daarom het voorstel om minstens drie wegversmallingen op de Voorhoflaan te realiseren". Een ander punt waar de ENFB op wijst is de verkeerssituatie in de bocht halverwege de Voorhof laan. Daar ligt namelijk een ze bra- en fietseroversteek. "Het oversteken is een hachelijke zaak, omdat naast het slechte uit zicht (richting oost kijkend) te vens het schatten van snelheid in een bocht een moeilijke zaak is". De ENFB meent dat de fietser- soversteek weinig wordt ge bruikt. En als die wordt gebruikt gaat men verder over het voetpad van de Dragontuin. De fietser- soversteek suggereert dat door gang naar de Dragontuin moge lijk is. "Feit is dat de meeste fiet sers via de uitrit van de parkeer plaats van de Bolderikkamp de Voorhoflaan oversteken. Daar is het trouwens veiliger door het be tere uitzicht naar beide kanten". De ENFB pleit er voor dat de zebra- en fietsoversteek circa 20 meter in westelijke richting wordt ver legd. "Wij dringen er met klem op aan deze suggestie serieus te be studeren alvorens de reeds be stelde zebra-oversteeïcverlich- ting serieus te plaatsen". De ENFB pleit er verder bij de ge meente voor de wegen naar de nieuwe wijk Buitenhof zodanig aan te leggen dat een sluiproute als Voorhoflaan-Gallaslaan- Heinsiuslaan-Buitenhof (paral- lelverkeer Engelendaal) niet als nog aantrekkelijk wordt. Leiden - Apotheet Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer mar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een laxi tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Mddelweg 38, tel. ten noorden van de Rijk 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoide Rd. - Ge zondheidscentrum; Berkenkade, Lei derdorp, tel. 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis,. Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - Zr. R. Kosier, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel.'02523-3137. nen scharrelen door het hele duingebied. Dus is er gewoon geen beginnen aan." Weerstand De Katwijkse konijnen bijna uitge roeid, in Noordwijk is er nauwe lijks iets van de ziekte te merken. "Dat kan aan de weerstand van de dieren liggen", zegt agent Knauf van de Noordwijkse poli tie. Hij houdt de gang van zaken in het natuurgebied nauwlettend in de gaten. "Ook andere oorza ken kunnen een rol spelen. Het is niet duidelijk aantoonbaar. Wel is zeker dat de ziekte zich vooral verspreid als het vochtig weer is. De ziektekiemen blijven dan aan de helm zitten. Als andere konij nen daar dan weer van eten, zijn ze ook besmet." Knauf stelt dat het beeld zich van de ene op de andere maand kan wijzigen. "Zo heb je niks en even later zitje er middenin. Wij zitten er nu precies tussenin. Niet alleen in Katwijk is het erg, maar ook in Zand voort schijnt het verschrik kelijk te zijn. Staatsbosbeheer laat eenzelfde geluid horen. Daar heeft men wel iets van de ziekte gemerkt, maar in zeer geringe mate. "Twee jaar geleden was het hier verschrik kelijk", zegt opzichter Gielen. "Nu is het te verwaarlozen." Muizen Het gevolg was dat het Strandhotel in minder dan geen tijd het do mein van muizen was geworden, "Die beesten gingen aan onze mooie tapijten knagen en andere gasten dreigden zelfs met weglo pen. Ja, dat kan toch niet, hè? Dan moet je toch wat doen? Ik vind het echt jammer voor de jongens en meisjes die hun goede wil hebben getoond. En als ik zelf kan selecteren, is het geen punt. Die goeie mogen dan best terug komen." Hotel Golfzicht: Totaal geen last gehad van de studenten". Bezwaar had mevrouw Janson ook tegen het feit dat de studenten zelf aan het kokkerellen gingen op hun kamers. Dat gebeurde te gen de afspraken in. "Voor ons was dat een probleem", zegt zij. "De studenten wisten dat het niet mocht. Maar ze hadden de gekste kooktoestelletjes waardoor toch wel gevaarlijke toestanden had den kunnen ontstaan. Koken in een slaapkamer, dat is toch te gek? Zeker als alles, zoals bij ons, van hout is. Als er wat zou zijn gebeurd, had de verzekering vermoedelijk niks uitgekeerd. Je mag op een slaapkamer niet ko ken." Het Strandhotel heeft ook wel eni ge averij opgelopen. "Nee", rea geert mevrouw Janson, "dat was helemaal geen punt. Studenten huisvesting heeft alle kosten van de schade voor haar rekening ge nomen. Daar mogen we beslist geen kwaad woord over zeggen." Het Sitandhotel: "De goeie onder de studenten mogen wél terugko- Welkom Mevrouw Barnhoorn van hotel Golfzicht heeft heel wat betere ervaringen. "Die mensen mogen, wat mij betreft, volgend seizoen best terugkomen, 'tls mij en mijn man goed bevallen. Met andere woorden: we hebben totaal geen last gehad van de studenten die bij ons hebben gewoond." Volgens mevrouw Barnhoorn is dat toch ook wel te danken aan de beheerder die de studenten gere geld op hun plichten wees. De ei genaresse van hotel Golfzicht staat er wel op dat wanneer de studenten bij haar intrekken, de ze beheerder de touwtjes weer in handen neemt. 'Nee hoor", aldus mevrouw Barn hoorn, "bij ons hebben ze zeker niet de boel verwaarloosd. Het is me honderd procent meegeval len. Alles zag er keurig uit. Echt PAGINA 2 KATWIJK - De trieste balans is opgemaakt. Zeker negen tig procent van de grijze duinkonijntjes in Katwijk is dood. Oorzaak: myxomathose, een ziekte aan de ge slachtsdelen en ogen. Zij leidt tot blindheid waardoor de beestjes hulpeloos rondhuppelen en uiteindelijk aan de hongerdood sterven. Is in Katwijk de situatie hopeloos, in de rest van het duingebied is de ziekte wel geconstateerd maar in slechts geringe mate. Hogenkamp, opzichter in het Kat wijkse gebied van de Leidsche Duinwatermaatschappij, zegt: "Er zijn nog maar een paar ko nijntjes die de ziekte hebben overleefd. Loop de duinen maar- eens in, dan merk je het wel. Normaal zie je links en rechts wel eens een dier wegspringen. Nu kom je niks tegen. Of je moet ge luk hebben. Nee, het is niet leuk om nu de duinen in te gaan. Er is praktisch geen leven te bespeu ren." Konijnen-kadavers in de Katwijkse duinen. Er zijn in dit gebied maar w< inig diereif*tie de konijnenziekte myxomathose hebben overleefd. Honderden Honderden duinkonijnen zijn het slachtoffer van de myxomathose geworden. De kadavers worden niet opgeruimd. Daar zorgt de na tuur zelf voor. Kraaien en eksters vullen hun magen met de dode beesten. Niet alleen langs de kust heeft de konijnenziekte de laatste maan den vreselijk huisgehouden. Ho genkamp was onlangs in Drente waar ook vele konijnen door de myxomathose waren geveld. "Ja", vertelt de Katwijkse op zichter, "daar is het ook bar en boos." Hogenkamp, die al meer dan twin tigjaar in dienst van de Leidsche Duinwatermaatschappij is, heeft het nog niet eerder meegemaakt dat er zoveel konijnen tegelijk zijn gestorven. Vooral in oktober vond hij ze bij tientallen tegelijk. Zo weinig konijnen in de duinen, heeft dat nog gevolgen voor de natuur? "Nee, hoor, in het geheel niet. Kijk, er wordt geen oorlog gestreden of er blijven wel soldaten in leven. Zo is het bij de konijnen natuur lijk ook. Wat de duinen betreft, die worden alleen maar mooier. De halm wordt niet aangevreten, er wordt niet in het zand gegra ven en de honden hebben niets om achteraan te rennen. Met an dere woorden: we hebben prak tisch geen schade in het duinge bied. Maar", laat Hogenkamp er direct op volgen, "de konijntjes horen er wél bij. 't Is toch leuk als je een wandeling maakt en er springen om je heen van die dier tjes weg?" Geen belang De Katwijkse opzichter zegt dat de Leidsche Duinwatermaatschap pij er geen belang bij heeft dat er konijnen in haar gebied zitten. Al was het alleen maar om schade te voorkomen. "Ik vind het wel triest hoor als je zo'n beestje ziet lijden. Als ik ze te pakken kan krijgen, maak ik ze dood. Beter dood dan ze maar doelloos te la ten rondlopen." De twee jagers die de ruim zeven honderd hectare duingebied van de LDM hebben gepacht, zijn al diverse malen met lege handen naar huis gegaan. "Voor hen valt er ook niets te beleven", vertelt Hogenkamp. "Als ze geluk heb ben, schieten ze wat. Maór het is wel speuren geblazen." De myxomathose bestrijden is niet mogelijk, zegt de Katwijkse op zichter. "Althans, ik zou niet we ten hoe je daarbij te werk moet gaan. Hoe moet je die beestjes inenten? Je krijgt ze niet te pak ken. Ja, wel de zieke, maar daar heb je niks aan. En als ze nu vaste voederplaatsen zouden hebben, dun kon je op die plek misschien wat ondernemen. Maar de konij-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2