LEIDSCH DAGBLAD Felle brand eist elf mensenlevens vandaag staking Melkunie Afghanistan 'Beste wensen vallen verkeerd. DRAMA IN ROTTERDAM Man brengt echtgenote en zichzelf om het leven Afghaanse ambassade India en Bonn bezet De begindagen van 1980 zullen voordeliger zijn dan ooit!! Tenminste bij Carel v. d. Meer WALDHEIM SPREEKT GOTBZADEH VOENSDr.G 2 JANUARI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 16052 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leider Iraanse vrijwilligers in Beiroet BEIROET (UPI) - Mohammed Montazari, de Iranees die ge zworen heeft 10.000 Iraanse vrijwilligers naar Zuid-Liba- non te zullen sturen om tegen Israël te vechten, is onver wacht in Beiroet aangeko- Het is niet bekend of er van zijn vrijwilligers ook zijn meege komen. Het eerste contingent van de 10.000 heeft begin december een zitstaking op het vlieg veld van Teheran gehouden nadat de Iraanse autoriteiten hadden geweigerd hun trans port naar Libanon te verzor gen. De Libanese autoriteiten heb ben geweigerd aan leden van "Montazari's leger" visa ver strekken en bekendgemaakt dat zij bij de grens zullen worden teruggestuurd. Ongeveer 250 vrijwilligers, on der wie enkele vrouwen, zijn met Syrische toestellen naar Damascus gevlogen. Daar werden zij naar een kamp van El Fatah gebracht. PURMEREND (GPD) - Een echte lijk drama tussen Kerstmis en Nieuwjaar heeft in Furmerend het leven gekost aan twee men sen, de 37-iarige S. P. en diens vrouw, de 35-jarige M. P. De man beroofde zijn echtgenote op tweede kerstdag na een echtelij ke twist van het leven. Hij reed het stoffelijk overschot vervol gens in een auto het Noordhol lands Kanaal in. Vermoedelijk op oudejaarsavond benam S. P. zichzelf het leven. Op nieuw jaarsmorgen trof zijn schoonva der het slachtoffer dood in diens bedrijfspand aan. LJit een brief die de man had ach tergelaten, bleek welk drama zich op tweede kerstdag had afge speeld. Eerder had de man de po litie laten weten, dat zyn vrouw het huis na een ruzie had verlaten en sindsdien spoorloos was. Het echtpaar laat drie kinderen na, van wie de oudste zes jaar is. Nieuwjaarsdag heeft de gemeente politie in samenwerking met brandweer, rijkspolitie te water en leden van een duikvereniging langdurig gedregd in het kanaal naar de in het water gereden auto. Deze is tot dusver nog niet ge vonden. De man had zich door verhanging van het leven beroofd. Bij onder zoek vond de politie in het be drijfspand een door P. geschre ven afscheidsbrief. Hierin ver meldt hij dat hij zijn vrouw op 26 december om het leven heeft ge bracht en haar vervolgens in een auto het Noordhollands Kanaal ingereden heeft. Een situatie schets van de plaats waar de auto het kanaal is ingereden had P. er bij getekend. ROTTERDAM (GPD) - Elf mensen, zeven kinderen en vier vol wassenen, zijn van morgen vroeg omge komen bij een korte, maar uiterst felle brand in een woon huis aan de Oleander straat in Rotterdam- Zuid. Het merendeel van de doden viel op de tweede verdieping van het pand, waar de grootmoeder van de Surinaamse familie Ooster- wolde sliep, samen met twee dochters en zes kleinkinderen in de leeftijd vgn vier tot vijftien jaar. De stoffelijke overschotten van deze slachtoffers zijn inmid dels geborgen. De politie zocht vanmorgen nog naar de lichamen van twee andere slachtoffers, een Surinaamse vrouw en een Ne derlandse man, de heer Slabbe- koorn. Deze laatste sliep alleen op de eerste verdieping van het huis. Over de oorzaak van de rampzalige brand was vanmor gen nog niets bekend. Politie en brandweer omschrijven de brand in de Oleanderstraat als een regelrecht drama, waaraan in totaal maar vijf mensen hebben kunnen ontsnappen. Brand weercommandant F. Th. H. Klouweng: „Drie minuten na de melding waren we al ter plaatse. Toen sloeg het vuur echter de woning al uit. Van de begane grond en de eerste etage is het via de achtergevel overgeslagen naar de tweede etage en de zolder". Het vuur werd vanmorgen vroeg ontdekt door een buurman, de 25- jarige J. Boom, die niet kon sla pen en in bed lag te lezen. Hij trapte de deur van het brandende huis in en slaagde er in drie vol wassenen en twee kinderen van twaalf en twee jaar te redden. De geredden zijn de heer A.R. Oos- terwolde, diens vrouw en twee jarig dochtertje, een zestienjarige zuster van Oosterwolde en een neef van de familie. Het zestienjarige meisje was de enige die uit de vuurzee op de tweede verdieping wist te ont snappen. Pogingen om binnen door die etage te bereiken, mis- 16 PAGINA'S De PTT mikt dit jaar op een winst van 669 miljoen gul den tegen een winst van 787 miljoen in 1979. Dit cijfer werd vandaag bekendge maakt door de directeur-ge neraal van de PTT, de heer Pli. Leenman in zijn nieuw jaarsboodschap. Bij de tele foondienst was het aantal wachtenden eind 1979 144 duizend tegen 174 duizend eind 1978. De PTT voorziet dat de vijfmiljoenste tele foonaansluiting rond de jaarwisseling 1980/1981 een feit zal zijn. PAGINA 13 Robert Long is de vrijblij vendheid nu een beetje moe geworden I Regering bereidt vad voor PAGINA 7 Drs. Leenman I Gebroken P/Leiden verliest finale van Maccabi PAGINA 9 i het bestand MEER GELD GEEIST ROTTERDAM - Enkele geëmotioneerde bewoners van het in brand ge raakte pand in de Rotterdamse Oleanderstraat die het lijf hebben kunnen redden worden weggeleid door politieagenten. lukten omdat het vuur te hevig was. Daarop probeerde de heer Boom samen met de heer Oos terwolde nog via het dak de tweede etage te bereiken. Die po ging mislukte echter. De sneeuw en ijzel hadden de dakplannen te glad gemaakt om ze te beklim- Leidsch Dagblad Qna krant bazorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. AMSTERDAM (GPD) - Vijftig chauffeurs bij de Amsterdamse CMC Melkunie zijn vanochtend om vijf uur niet uitgereden. Zij eisen een loonsverhoging op grond van verzwaring van de werkomstandigheden. Om negen uur, na vier uur werkonderbre king, zijn ze weer aan de slag ge gaan. Voor een deel van de afne mers betekende de prikactie een vertraging van de melkleveran- tie, die met enige moeite in één dag kan worden ingehaald. Al- bert Heyn, een van de grote af nemers in Leiden verwachtte echter geen grote moeilijkheden. Vanavond heeft de Voedingsbond FNV een gesprek met de raad van bestuur van de Melkunie. Haalt dit gesprek niets uit, dan zullen vanavond de nachtchauffeurs en morgenochtend de dagchauf feurs niet uitrijden. Bovendien beraden de chauffeurs van het distributiecentrum-zuid in Rot terdam zich morgenochtend over aansluiting bij de actie van hun Amsterdamse collega's. De Amsterdamse chauffeurs van de Melkunie hebben een week voor Kerstmis ook prikacties ge houden. Zij eisten toen een Hond n\ag niet meer blaffen ALMELO (GPD) - Mevrouw E. Veldman uit Alnelo moet maat regelen treffen waardoor haar hondje niet meei blaft. Dat is de uitspraak van de )resident van de Almelose rechtbaik mr. Van den Biesen in een lort geding, dat door haar buurvouw mevrouw F. van de Grint vas aangespan nen. Laatstgenoer.de had zoveel last van het gebla' van de tekkel Sam dat ze er nau haar zeggen totaal overspanneivan raakte. Kouder Droog en zonnig, maar jan de kust in de nacht nog een enkele !>ui. Minimum temperatuur van nul gaden vlak aan zee tot min acht gradeiinhet binnen land. Middagtemperauur om het vriespunt. In het binnnlund weinig wind, aan de kust matigaioardenwind. (Opgemaak om 11.15 uur) 3. lanuari Zon op: 8.47 uur; onder: 538 uur Maan op: 18.12 uur; onde:9.10 uur. NIEUW DELHI,BONN (AP/DPA) -Ongeveer 85 voor het merendeel Afghaanse studenten hebben vandaag vier uur lang de Af ghaanse ambassade in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi bezet uit protest tegen de Russische in menging in hun land. Zij hebben vier personen gegijzeld gehou den. Onder de leus "wij willen vrijheid" stormden zij langs twee gewa pende mannen en bezetten het gebouw. Drie Afghaanse diplo maten en een zakenman uit Ka- bul werden gevangengenomen. Nadat de bezetters hadden gespro ken met functionarissen van het Indiase ministerie van buiten landse zaken en nadat politie- versterkingen waren aangeko men, ontruimden zij het gebouw. Voor hun vertrek schreven zij de woorden "Bloed-Russen ga weg" op de muur. Zij hebben de Afghaanse diploma ten een boodschap overhandigd die zij naar Kabul moesten stu ren. De inhoud daarvan luidde: "Wij zijn tegen het bewind dat nu in Afghanistan is". Tientallen Afghaanse studenten hebben vandaag de Afghaanse ambassade in Uckesdorf bij Bonn in West-Duitsland even eens bezet uit protest tegen de militaire interventie van Moskou in Afghanistan. De politie ont ruimde het gebouw na korte tijd. De bezetters werden voor een verhoor meegenomen. loonsverhoging van 15 gulden, maar de acties werden op verzoek van de werkgevers opgeschort tot na het landelijk overleg met de bonden over toeslagen voor vuil, zwaar en ongemakkelijk werk. Dit overleg vond vervroegd plaats op 28 december inplaats van 10 januari. De Voedingsbonden hebben tij dens dit overleg een loonsverho ging van 40 gulden geëist (onge veer 8 procent voor iedereen in de melkindustrie met 2,5 procent ploegentoeslag). De onderhan delingen zijn vastgelopen toen bleek dat de werkgevers het al leen eens waren met een loons verhoging van 16 gulden per week voor het werk in koelcel len. Tijdens de cao-onderhandelingen voor 1979 in de zuivelindustrie is afgesproken dat een onafhanke lijk bureau een studie zou ver richten naar een herwaardering van functies in de zuivelindus trie. De Voedingsbonden menen dat de werkgevers weinig hebben gedaan om deze studie op tijd af te laten ronden. Volgens C. Timmers, voorzitter van de raad van bestuur van de Melkunie, is deze beschuldiging niet juist. De uitkomst van de studie zal na 15 januari worden gepubliceerd en terugwerkende kracht hebben tot 1 januari. E/LEATHER FASHION Tot zo bij CAREL V. D. MEER Shoe Leather fashion NOORSE VN- SOLDAAT GEDOOD TEL AVIV (AFP) - Een Noorse VN-soldaat, die zich in de huis deur had vergist en daardoor voor een dief werd aangezien, is vannacht in Nahariya in het noorden van Israël (aan de kust, 15 km. van de grens met Libanon) doodgeschoten, zo heeft de Is raëlische politie vandaag meege deeld. De Russische interventie in Afgha nistan is om meer dan één reden een verwerpelijke zaak. Het toch al zo wankel evenwicht in dat deel van de wereld wordt in gevaar gebracht. De religieuze verontwaardiging over het Russische gedrag geeft in het buurland Iran gemakkelijk een impuls tot nieuwe onvoorzichtighe den. Vrede en veiligheid zijn weer een stuk verderaf komen te liggen. De Amerikaanse president heeft vertoornd, maar tegelijkertijd koel gereageerd. Hij heeft zich gehaast, te verklaren dat er in elk geval niet moet worden gedreigd met uitstel van goedkeuring van SALT-2. Een zinnige opmerking van Carter, al lereerst bedoeld voor de binnen landse markt. Twijfel over de zin van SALT-2 was tevoren al dik gezaaid in de Amerikaanse Senaat, zodat het onverantwoorde Russische op treden in Afghanistan gemakkelijk voor het laatste duwtje naar afwij zen zou kunnen zorgen. Carter zegt nu dat goedkeuring van SALT-2 geen gunst is aan de Sow- jet-Unie, maar een levensbelang van de Verenigde Staten zelf. Te recht geeft hij daarmee aan dat men de veiligheid in de wereld niet bevordert door verwerpelijk gedrag van de ander te beantwoorden met kortzichtigheid van zichzelf. Het heeft er alles van dat de Sowjet- Unie minder gebrand is op voortzet ting van de détente, de verminde ring van de spanning, met de V.S., waardoor het afgelopen decennium grotendeels werd gekenmerkt. Dat is een slecht begin van de jaren tachtig. Escalatie van venijnigheid over en weer naar een nieuwe koude oorlog tussen beide supermachten zit er maar al te gauw in. Daarom moeten de V S. met dezelfde koelheid des gemoeds die de eerste reacties kenmerkte, door een paar doelge richte sancties - dreiging met een boycot van de Olympische Spelen is zo gek nog niet- de Sowjet-Unie op haar grote verantwoordelijkheden wijzen. TEHERAN (AFP/AP) - Vanoch tend is het eerste officiële ge sprek van VN-secretaris-gene- raal Kurt Waldheim met de Iraanse minister van buitenland se zaken, Gotbzadeh, begonnen. Naar verluidt ontmoette Wald heim de minister gisteravond op diens ministerie reeds voor een informeel onderhoud. Volgens een bericht in de Teheran Times van vandaag hebben de militante studenten die de Ame rikaanse ambassade bezet heb ben, zich bereid verklaard Wald heim te ontmoeten. Zy zouden echter met hem niet over dë ge vangen Amerikanen willen spre ken. In een interview met het Engelse dagblad Daily Mail heeft de afge zette sjah van Iran gezegd lang zamerhand het idee te gaan aan vaarden dat hij voor een interna tionaal tribunaal in wat voor vorm dan ook verantwoording moet afleggen", mogelijk voor de Verenigde Naties in New York (zie ook pagina 12). Massale vechtpartijen bij Voorschotense discotheek (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Het brengen van nieuw jaarswensen door twee politiemannen aan disco theek de Lindehoeve in Voorschoten is in de nieuwjaarsnacht uitge lopen op twee massale vechtpartijen. De twee politiemannen brachten op 1 januari rond 02.00 uur een bezoek aan de Lindehoeve, op uitnodi ging van het bestuur van deze discotheek, om ge lukkig nieuwjaar te wen sen. Dit gebaar is de laat ste jaren uitgegroeid tot een gewoonte. Een klei ne groep jongeren ver nielde tijdens het bezoek van de twee agenten ech ter de voor de Lindehoe ve geparkeerde politie bus. Toen de agenten de daders wilden aanhouden ont stond een vechtpartij. De verdachten kregen hulp van enige vrienden, waarop de in het nauw gedreven agenten ge bruik maakten van de wapenstok. De politie agenten slaagden erin collega's ter assistentie op te roepen. Vanuit Lei den en Leidschendam werd een mobiele heid van zo'n 30 ma gezet die king met de gemeente politie na een rigorcuze ingreep de gemoederen wisten te kalmeren. Alle directe verdachten wer den aangehouden en werden gevraagd later op de dag op het bureau te verschijnen. Dat is ook gebeurd. Rond 15.30 uur moest de politie opnieuw naar de Lindehoeve. Nu, omdat een massale vechtpartij tussen de bezoekers on derling was ontstaan. Weer werd daarbij assis tentie verleend vanuit Leiden en Leidschen dam. De politie som meerde daarop iedereen de Lindehoeve te verla ten. Niemand raakte bij beide vechtpartijen ernstig gewond. Een woordvoerder van de politie deelde mee het jammer te vinden dat een dergelijk vriendschap pelijk bezoek zo moest eindigen. "Voor ons is het echter geen reden om volgend jaar niet te gaan. Wij brengen de nieuw jaarswensen over aan de meerderheid van de be zoekers van de Linde hoeve. Als we niet meer zouden gaan zou dat de overwinning zijn voor een kleine groep oproer kraaiers. Het is treurig, juist ook omdat de sa menwerking tussen de politie en de leiding van de Lindehoeve erg goed Voor nr geregeldheden met oudjaar zie pagina 7.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1