PTT houdt voor dit jaar rekening met minder winst Saoedi-Arabië zal prijs van olie niet verhogen EE Staatsbedrijf haakt in op technische vernieuwing M'arktr berichten Suriname moet eigen economie opbouwen Staking in Britse staal is een feit Goed jaar voor Rotterdamse haven WOENSDAG 2 JANUARI 1980 DEN HAAG (GPD/ANP) - De PTT verwacht over 1980 een bruto-winst te zullen maken van 669 miljoen gulden tegen 787 miljoen in 1979. Voor de Rijks Post Spaarbank wordt een recordwinst verwacht van 394 miljoen, waardoor het bruto-resultaat van dit staatsbedrijf op het tot dusver niet bereikte bedrag komt van 1,063 miljard gulden. DEN HAAG ANPI - Het is mo- gelijk, dat in januari een be slissing zal vallen over het al dan niet instellen van de Postbank. Dit blijkt uit de toelichting van de directeur-generaal van de PTT, Leenman, op zijn nieuwjaarsbericht. Zijn verwachting, dat in januari een beslissing' zou worden genomen ten aanzien van de postbank noemde hij "een interessante veronderstel ling". Hij zei er van overtuigd te zijn, dat een versterking van de gelddiensten van de PTT Snel besluit over Postbank voor de marktpositie van het bedrijf noodzakelijk is. Over de plaats van vestiging van de Postbank is volgens hem geen discussie meer no dig. Dit moet Amsterdam worden, omdat de sector gelddiensten reeds van Den Haag naar de hoofdstad is overgebracht. Een andere vestigingsplaats behoort volgens hem dan ook geen kans te krijgen. Drs. Leeman LEIDEN-Veemarkt, 2 januari. Aanvoer 2768. Totale aanvoer 4100. Slachtrunde- ren 25. gebruiksvee 100, graskalveren 6, nuchtere kalveren 1285, varkens 1017, biggen 81, schapen of lammeren 240, bokken of geiten 14. Slachtrunderen zo als maandag. Nuchtere slachtkalveren 1,25-2,00. Slachtvarkens 2,78-2,88. 1000-1600, nuchtere kalveren rood 400-560, zwart 250-450, biggen 100-105, schapen 155-190, lammeren 150-185, gei ten 20-100. Toelichtingen: (resp. aanvoer, handel, prijzen), slachtrunderen matig, matig, als maandag: kalf- en melkkoeien matig, matig, stabiel; varekoeien matig, matig, stabiel; vaarzen en pinken matig, matig, stabiel; nuchtere kalveren redelijk, ma tig, iets lager; varkens redelijk, redelijk, stabiel; lopers en biggen redelijk, rede lijk, stabiel; schapen en lammeren rede lijk, redelijk, stabiel; geiten matig, rede lijk, stabiel. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. half bew. licht bew. waar bew. geheel bew. onbewolkt sneeuwbui Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo licht be\ licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bwe. geheel bew. onbewolkt onbewolkt half bew. -3 -6 -1 -7 -1 -12 Voor het eerst in drie jaar gaan in 1980 de post-en telefoontarieven omhoog, maar tegelijk gaan an dere telefoontarieven omlaag. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft berekend dat het re sultaat daarvan voor de kosten van levensonderhoud een daling inhoudt met 0.02 procent, aldus de PTT. Terugblikkend op de jaren zeventig heeft de PTT geconstateerd dat ondanks een afneming van de economische groei van 5.5 pro cent in de jaren zestig tot 3 pro cent op het ogenblik, de vraag naar PTT-diensten jaarlijks met 7.5 procent blijft stijgen. Volgens de PTT blijkt hieruit dat er geen duidelijk verband bestaat tussen economische bedrijvigheid en de behoefte aan informatie van al lerlei aard op alle niveaus. Voor de jaren tachtig verwacht de PTT in het postverkeer een min der sterke groei dan in het afge lopen decennium, maar rekent toch wel op een groei van ten- minste 25 procent. Het aantal te lefoonaansluitingen nadert zijn verzadigingspunt. Meer dan 80 procent van de Nederlandse huishoudens heeft nu telefoon. Als gevolg daarvan, alsook door de lagere woningproduktie, zijn in het afgelopen jaar minder aan sluitingen tot stand gekomen: 640.000 in 1979, 642.00 ir. 1978. De wachtlijst telt intussen nog altijd 144.000 aanvragen en in het jaar daarvoor 174.000. De PTT verwacht intussen dat aan het eind van dit jaar de vijfmil joenste telefoon kan worden aan gesloten. Het financiële klimaat van de jaren zeventig heeft zich gekenmerkt door een relatief hoge en sterk wisselende rentevoet. Ook in het afgelopen jaar was dat het geval. Dit had nadelige gevolgen voor de positie van de gelddiensten op de spaarmarkt. Het marktaan deel van de postgiro, 17.2 procent van 1970 tot 1977, liep terug tot 14.7 procent, ondanks een nomi nale stijging van het spaartegoed van ongeveer 6 miljard gulden in 1970 tot 15 miljard op het ogenblik. Terwijl in heel Nederland de werk gelegenheid in het afgelopen jaar toenam met slechts 0.2 procent, groeide in 1979 het percentage jaai taken bij de PTT met 5.5 pro cent, ofwel 4500 jaartaken. Daarmee steeg het aantal PTT'ers tot 100.250, die samen 85.500 ta ken vervulden. Daaronder waren 23.250 part-timers. De PTT ver- Postcode Met behulp van de PTT zijn op het ogenblik ruim 220 miljoen adres senbestanden van postcode voorzien. Er moeten nog 20 mil joen van zulke adressen worden gecodeerd; een bezigheid die in het eerste kwartaal van het jaar kan worden voltooid. Volgens de PTT is nu op 75 procent van alle post de postcode ver meld. Voor de losse post is het percentage 60. De PTT verwacht ook dat losse post tegen het eind van dit jaar voor 80 procent van de code zal zijn voorzien. In 1980 wordt hei Eurodatanet tus sen de negen EG-lidstaten in ge bruik genomen. Dit net maakt in formatie toegankelijk op weten schappelijk, technisch, sociaal en economisch gebied, dat opgesla gen is in Europese databanken. Op dit Eurodatanet zullen 20 zo genaamde hostcomputers zijn aangesloten, waaronder in Ne derland die van het Europese Pa tentbureau in Rijswijk. Viewdata In augustus wil de PTT beginnen met een praktijkproef van één jaar met openbare viewdata. Verwacht wordt dat tijdens de proef meer dan 100.000 beelden met informatie kunnen wordem geraadpleegd door 3000 tot 5000 abonnees. In het kader van de proef, waarvoor ongeveer 100 le veranciers hebben toegezegd in formatie te zullen leveren, wordt aandacht besteed aan de relatie tot andere media; behoefte aan informatie bij diverse gebrui kersgroepen; betekenis van de aanvullende mogelijkheden van het viewdatasysteem: acceptatie van het systeem door leveran ciers van de informatie: privacy en reclameaspecten en de ont wikkelingen in omringende lan den. Wijzend op de micro-electronica (o.m. de zg. chips) zei de direc teur-generaal van de PTT, de heer Leenman, dat de PTT de in novatie (vernieuwing) "zal bin nenlaten en er op inhaken". Maar dit zal wel moeten gebeuren in samenwerking met andere on derzoekinstituten zoals de tech nische hogescholen, TNO, labo ratoria van leveranciers in bin nen- en buitenland en zusteror ganisaties. President Ferrier: half bew licht bew geheel bew 21 16 19 10 18 10 PARAMARIBO (ANP)- In de jaren tachtig zal de in 1975 door Ne derland toegezegde financiële hulp uitgeput raken. Daarom moet Suriname tegen die tijd zijn eigen economie zo opgebouwd hebben dat de opbrengsten gro ter zijn. De Surinamers moeten zich gaan instellen op een ander consump tiepatroon, waarin meer eigen produkten en steeds minder geïmporteerde waren worden gebruikt. Dat heeft de president van Suriname, dr. J.H.E. Ferrier, in Paramaribo verklaard in zijn nieuwjaarstoespraak. Het Surinaamse staatshoofd zei verder te hopen dat de parle mentsverkiezingen in maart eer lijk zullen verlopen. "De politie ke partijen willen in staat gesteld worden te werken voor een goede toekomst van land en volk. Door waarop de verkie zingsstrijd voeren kunnen de partijen bewijzen, dat hun kan didaten het vertrouwen van de Surinaamse bevolking waard Ferrier zei dat niet alle wensen van het afgelopen jaar in vervulling zijn gegaan. "We moeten nu de durf hebben om nieuwe initiatie ven te ontwikkelen, die er mede toe moeten leiden dat we minder afhankelijk zijn van het buiten land". Parlementsvoorzitter Wijntuin zei in een toespraak tot het Suri naamse volk dat aan het eind van '79 de vlucht uit de jonge re publiek, aanrandingen, onveilig heid op straat, "ja zelfs in het ei gen huis", gemakzucht en nega tivisme in de ontwikkeling en gedragingen van Suriname de boventoon hebben gevoerd. AMESTOWN - Deze Baldwin stoomlocomotief maakte op Oudjaarsdag zijn laatste tocht door Californië over de Sierra spoorwegDe filmindustrie in Hollywood maakte nogal eens gebruik van de lijn voor opnames. Dat kan nu niet meer omdat de opkomende olie-industrie het landschap heeft ontsierd. Er was namelijk nog geen sprake van deze industrie in de tijd dat deze locomotief reed. (Van c correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Saoedi-Arabië zal haar olieprijs voor het moment niet verhogen. Dat werd dindsdag na een kabi netszitting in Riaad bekendgemaakt door de Saoedi- sche minister van voorlichting, dr. Mohammed Abdo Jamani. Hij zei er niet bij, voor welke termijn de Saoe- dische olieprijsbevriezing gold. De bekendmaking van de Saoedi- gemeen aangenomen dat Saoedi- Arabië - als grootste olieprodu cent ter wereld - het goede voor beeld wil geven, met als argu ment dat te scherpe olieprijsver hogingen de wereldeconomie schade zouden kunnen toebren gen, met als gevolg een terugslag die ook in het zich snel ontwik kelende Saoedi-Arabië voelbaar zal zijn. Daarnaast hebben de Sa oedi's met hun miljarden investe ringen in de Verenigde Staten na tuurlijk ook belang bij een sta biele dollar. Maar bij dit alles spelen niet alleen economische motieven een rol; de Saoedische gematigdheid sche minister Jamani (niet te verwarren met olieminister sjeik Jamani) wordt als reactie gezien op een - achteraf - onjuist be richt, afkomstig van het in olie zaken gezaghebbende blad Middle East Economie Survey. Hierin werd gemeld dat Saoedi- Arabië op het punt stond haar olieprijs met 2 dollar te verhogen tot 26 dollar per barrel. Irak heeft haar olieprijs inmiddels verhoogd met 4 dollar per barrel. De Iraanse minister van petro leum heeft aangekondigd dat zijn land in 1980 tussen de drie en drie en een half miljoen barrels per dag zal produceren, waarvan twee derde zal worden uitge voerd voor een prijs tussen de 35 en 55 dollar per barrel. Na het feitelijk mislukken van de laatste OPEC-vergadering in Ca racas (Venezuela) - waarbij de lidstaten het niet eens konden worden over een gemeenschap pelijke olieprijs en iedereen die :i- tengevolge zelf kon bepalen voor welke prijs men het zwarte goud op de markt wilde brengen - komt de Saoedische aankondi ging eigenlijk niet als een verras sing. Saoedi-Arabië zal - in te genstelling tot andere Arabische OPEC-landen zoals Qatar en Irak - haar olieprijs voorlopig niet verhogen. In de Arabische wereld wordt al- wordt eveneens politiek ingege ven: een sympathiek gebaar te genover het Westen willen de Sa- oedi's best maken als het in hun eigen belang is, en in het belang van het Westen zelf. De Saoedi's zijn op dit moment meer dan ooit afhankelijk van Amerikaanse militaire steun in een eventueel regionaal conflict. In Riaad is men bevreesd voor de kwalijke neveneffecten van de islamiti sche revolutie in Iran, en het re cente Russische ingrijpen in Af ghanistan wordt door de anti communistische Saoedi's met afgrijzen gadegeslagen. Ten slotte wordt de Saoedische ma tiging op het oliefront door poli tieke waarnemers in Beiroet als signaal aan het Westen gezien om, ondanks alle spanningen in Iran en Afghanistan, het kern probleem in het Midden-Oosten, namelijk de Palestijnse kwestie en Israels onbuigzame houding daarbij, niet uit het oog te verlie- LONDEN (Reuter/UPI) - De 150.000 Britten die hun brood verdienen in de staalindustrie, zijn vanmorgen in staking gegaan voor hoger loon. Zowel werkge vers als vakbonden houden re kening met een lange duur van de werkonderbreking. De conserva tieve regering is voorshands niet van plan in te grijpen. De Britse staalindustrie, die gena tionaliseerd is, heeft net als deze bedrijfstak in andere landen, te kampen met een grote crisis als gevolg van een inzakken van de vraag naar eindprodukten. Per dag moet er ruim vier miljoen gulden bij. De werknemers hadden, bij een inflatie van 17 procent, een loonsverhoging gevist van ge middeld 20 procent waar van werkgeverszijde (British Steel Corporation BSC) een bod van zes procent tegenover stond. Naast de onenigheid op het punt van de loonsverhoging zit het de werknemers niet lekker dat BSC - in verband met de overproduk- tie - plannen heeft om in de loop van dit jaar 52.000 mensen te doen afvloeien. De afnemers van het staal beschik ken over ruime voorraden, zodat de produktie van bijvoorbeeld auto's vooralsnog niet te lijden heeft van de staking. BSC-voor- zitter sir Charles ViMiers voorzag echter dat fijn staal schaars wordt als de staking langer dan drie a vier weken mocht duren. Minister Keith Joseph, in het kabi net van Margaret Thatcher belast met de portefeuille van industrie, zei gisteren dat de regering zich niet in zal spannen om de staking alsnog tegen te houden. Dat de conservatieve regering met het arbeidsconflict - in de Britse staalindustrie vond de laatste staking van enige omvang plaats in 1926 - verlegen is. blijkt wel uit zijn commentaar: "Het (arbeids conflict) is een cadeautje voor on ze concurrenten - zonder meer. We brengen onszelf op dramati sche schaal schade toe". ROTTERDAM (ANP) - Met uitzondering van de sector stukgoed heeft de Rotter damse haven een vrij goed jaar achter de rug, waarin 30 miljoen ton meer werd overgeslagen dan de 263 miljoen van '78. Dit zei de Rotterdamse havenwethouder J. Riezen- kamp vanmiddag op een bijeenkomst van de Haven vereniging Rotterdam. Volgens Riezenkamp zat de opwaartse druk in de sector olie. 'Grote zorgen' maakt Riezenkamp zich over het pakket conventioneel stukgoed, dat terugliep van 13,5 mil joen naar 11,9 miljoen ton, ofwel met 12 procent. Hij schat, dat 900.000 ton verloren is gegaan door de ha venstakingen van het afgelopen najaar. Een andere oorzaak is de stroom woningbouw-elementen voor het Midden-Oosten, die het afgelopen jaar goeddeels weggevallen is volgens de wethouder. Zoals gebruikelijk vroeg Riezenkamp in zijn rede om meer financiële steun van het rijk bij havenprojec ten. Het gaat dan om de verdieping van de oliegeul voor de kust en de herstructurering van de oude havengebieden. De wethouder kond igde aandat het college van b en w dit jaar een nota zal publiceren over de havenhei structurering. V/OENSDAG 2 JANUARI 1980 BINNENLANDSE AANDELEN VRG Gem Be BELEGGINGS INSTITUTEN COl'D EN ZILVER AMSTERDAM (ANP) - Een kalm Damrak is het nieuwe jaar met overwegend lagere koersen be gonnen. Een uitzondering op de regel vormde Hoogovens, die maar liefst 1,60 hoger opende op 22,70. Dit was een gevolg van de vandaag in Engeland begon nen staalstaking, die t.z.t. voor het Nederlandse staalbedrijf ex tra afzet zou kunnen opleveren. AKZO 20 ABN 100 AmRo 20 HcinekcD H. 25 67.50 HVA-Mijen KNSM eert KLM 100 70,00e 67,00 460.00 123.00b 64.10 130.00e 165.50 V A'dam 42,00 3815,00 3815,00 57,50e 57,50 Binn. Belf VG ^2.20 "2.00 123.50b BUITENLANDS GELD 108,75 111,75 -. Schilling tlOOl 15J5 I5]r,5 Ook Nedlloyd was een van de fond sen die iets meer waard bleken te zijn, namelijk 0.30 op 74.80. Marktleider Koninklijke Olie hield het op onveranderd J 148,50. Akzo moest veertig cent prijsgeven op 23,40, Unilever zestig cent op 114,30 en Philips twintig cent op 20,80. KLM daalde een halve gulden op 73 en ook Heineken was frac- tioneel lager. De staatsfondsenmarkt deed het redelijk met winsten tot ongeveer veertig cent.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13