SCHENDING BESTANDIN RHODESIË Westen overweegt maatregelen tegen de Sowjet-Unie AFEHAMxst, Carter beschuldigt Brezjnjev van misleiding Waldheims taak lijkt hopeloos an .IS Uitnam OP Bezetting Sowjet-ambassade Teheran mislukt Als straf tegen ingreep in Afghanistan Voorzitter Italiaanse socialisten overleden WOENSDAG 2 JANUARI 1980 (Van onze corespondent Henk Kolb) WASHINGTON - Volgens de Amerikaan se president Carter heeft het Russische staatshoofd Brezjnjev hem „absoluut ontoereikende en geheel misleidende" antwoorden gegeven op zijn scherpe protesten tegen de Russische bemoeie nissen in Afghanistan. Carter maakte deze opmerking in een televisie-inter view op Oudejaarsavond, waarin hij de Russische uitleg - de Sowjet-Unie zou uitgenodigd zijn Afghanistan tegen be dreiging van buiten te beschermen - als „duidelijk onwaar" betitelde. Carters scherpe reacties markeren een nieuw dieptepunt in de snel verslech terde verhoudingen tussen de VS en de Sowjet-Unie: de Russische inval heeft volgens de president een veel drasti scher wijziging gebracht in zijn opvat tingen over de Russische doelstelling dan enige andere gebeurtenis tijdens zijn periode in het Witte Huis. Hij kon digde verdere tegenacties aan, maar maakte niet duidelijk wat die zullen zijn. De Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken, Warren Christopher, bespreekt op het ogenblik mogelijke ge coördineerde acties van de VS en hun bondgenoten in Europa. In verband met de bevrijding van de gegij zelden in Iran wil Carter geen tijdslimiet stellen. Dit punt hangt nauw samen met de overweging dat de militaire opties zeer beperkt zijn. Met elke diplomatieke stap en elke VN-resolutie koopt Carter politiek gezien wat meer tijd tot het mo ment waarop de Amerikaanse kiezers daden zullen verlangen. Carter zei dat bloedvergieten of het beginnen van een oorlog in Iran, en in het hele gebied rond de Perzische Golf, alleen maar om te la ten zien dat hij „dapper is en krachtda dig", geheel verkeerd zou zijn voor de gegijzelden en voor de Amerikaanse belangen op lange termijn. Gegeven het Iraanse protest tegen de Rus sische acties, wordt nu in Washington ook gespeeld met de gedachte dat het Russisch militair ingrijpen wellicht de bevrijding van de gevangen Amerika nen kan bespoedigen. Woordvoerders gaven dan ook hoog op van de dreiging die de gebeurtenissen in Afghanistan inhouden voor andere islamitische na ties. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft laten weten dat de aankondiging van de geslaagde staats greep in Afghanistan tevoren in Rusland op de band was vastgelegd en vervol gens vanuit Zuid-Rusland werd uitge zonden. Radio Kabu zond de boodschap niet uit. De Russische stations, die op een andere golflengte zenden, kondig den zich evenwel aan als 'Radio Kabu'. De Afghaanse radio kwam pas later met de mededeling over de staatsgreep. De consequenties van de recente ontwik kelingen op de ratificatie van het SALT- 2-verdrag door de Amerikaanse Senaat zijn nog moeilijk te voorzien. Carter heeft gezegd geen uitstel te wensen van het debat hierover in de Senaat. Hij blijft van mening dat een overeenkomst met de Sowjet-Unie ter verdere beperking van strategische wapens in het belang van de VS zijn. Anderzijds dwingt de binnenlandse poli tiek in dit verkiezingsjaar 1980 cArter tot duidelijke uitspraken, die aansluiten bij de toenemende frustraties onder de Amerikaanse burgerij. Iran en nu Af ghanistan zullen Carter in de opiniepei lingen te stade komen, waarin hij overi gens een opmerkelijk herstel heeft ge toond sedert de dagen dat Edward Ken nedy zijn kandidatuur aankondigde on der het motto dat het leiderschap van de president niet deugde. Volgens de laatste peiling van Lou Harris vindt 66 procent van alle kiezers nu dat Carter na een slechte start zijn werk on der de knie heeft (29 procent is het daar mee niet eens). Zijn tegenstander Ken nedy is van een groot overwicht in de onderzoeken teruggevallen naar 38 pro cent, terwijl Carter 58 procent krijgt on der Democratische kiezers. In alle gele dingen van de Amerikaanse samenle ving blijkt Carter onder het Democra tisch kiezersvolk de leiding te hebben. Onder de liberale Democraten, waar Kennedy aanvankelijk een meerderheid had van twee tegen èèn, leidt deze nu nog met èèn procent: 49-48. Kerstboomgrap kost 50 levens CHAPA1S (l'PIl - Een brand, veroorzaakt door een man die 'voor de grap' een kerst boom in brand stak heeft gis teren een clubgebouw in Canadese plaats Chapais as gelegd en aan tientallen mensen het leven gekost. Volgens de politie zijn tot dusver 41 lijken uit de v kooide resten van het houten gebouw geborgen. Zeven anderen stierven later a hun verwondingen. Een bekend aantal wordt nog vermist. De brand ontstond toen een jongeman een aan steker hield bij een kerst boom in het clubhuis, waar op dat moment ongeveer 300 mensen bi jeen waren voor nieuwjaarsviering. De poli tie heeft de man aangehou den. Nederlandse fotograaf in Kabul vast NIEUW DELHI (AFP) - De uit Hongkong afkomstige Ne derlandse fotograaf Hubert van Es die voor het Ameri kaanse weekblad Time werkt, wordt in het hotel Interconti nental in de Afghaanse hoofdstad Kabul vastgehou den. Dit heeft gisteren de cor respondente van Time in Nieuw Delhi, Marcia Gauger, meegedeeld. Volgens haar verkeert Van Es in goede ge zondheid. De Nederlandse fotograaf had zondag geweigerd met andere journalisten uit Afghanistan naar Nieuw Delhi te vertrek ken. Samen met 20 collega's was hij die dag met een lijnvliegtuig uit de Indiase hoofdstad in Kabul aange komen. Het gezelschap werd Hubert enkele uren op de luchthaven vastgehouden. Toen tenslotte de journalisten te horen kre gen dat zij niet zouden wor den toegelaten, en zij op een vliegtuig naar Nieuw Delhi werden gezet, was Van Es nog in discussie met de Afghaan se politie. PARIJS (AFP) - Twee Franse dienstweigeraars hangen aan de Eiffeltoren in Parijs uit protest tegen de houding van de Franse overheid ten aanzien van gewetensbezwaarden. De actie begon zondag toen een dertigtal dienstweigeraars de Eiffeltoren bezette. Na enige tijd besloten vier van hen, allen doorgewinterde alpinisten die voorzien waren van hun berg beklimmersuitrusting, op dertig meter hoogte aan de toren te gaan han gen. De dienstweigeraars staakten maandagmiddag hun protestactie omdat het te koud was geworden. SALISBURY (Reuter) - Rhodesi- sche militairen zijn gisteren voor het eerst vier dagen nadat het be stand van kracht werd, in actie gekomen tegen guerrillastrijders van het Patriottisch Front. Een Britse militaire woordvoerder deelde mee dat de militairen op traden tegen een groep van tien guerrillastrijders die een boerde rij bij Sinoia, 100 km ten noord westen van de hoofdstad Salis bury, aanvielen. Zeven guerrilla strijders werden gedood. Het was nog niet duidelijk wie de troepen, die na het ingaan van het bestand geacht worden onder toezicht van Gemenebest-eenhe den te staan, opdracht gaf hun basis te verlaten. Het Rhodesi- sche militaire opperbevel meldde dat tijdens de vijandelijkheden twee blanken - een soldaat en een vrouw - werden gedood en vijf mensen werden ontvoerd. In een Rhodesisch militair com muniqué werd gisteren melding gemaakt van een reeks bestands schendingen door guerrillastrij ders. Daartoe behoorden drie aanvallen op afgelegen rege ringsposten, vier aanvallen op Vjurgereigendommen, 12 geval len van roof en zes gevallen van intimidatie. Volgens een Britse militaire woordvoerder hadden slechts 2.000 van de naar schatting 16.000 guerrillastrijders in het land zich op de vastgestelde verzamelpun ten gemeld Joshua Nkomo, een van de leiders van het Patriottisch Front en Leider van de ZAPU (Zimbabwe Afrikaanse Volksunie), zal na drie jaar ballingschap zondag naar Rhodesie terugkeren. Dit heeft zijn woordvoerder, Willie Musarurwa, gisteren meege deeld. Hij zei dat het mogelijk was dat hij samen met de andere leider van het Front, Robert Mu gabe, die aan het hoofd staat van de ZANU (Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie) zal terugkeren. Volgens Musarurwa zullen beide vleugels van het Patriottisch Front samen de verkiezingen in gaan. De ZANU had eerder be kendgemaakt dat zi j afzonderlijk de verkiezingsstrijd zou voeren en slechts een los verband met de ZAPU in de verkiezingscampag- ij w (Van c redactie buitenland) WASHINGTON-BRUSSEL - Op aandringen van de Ame rikaanse regering beraadt de NAVO zich op stappen tegen de Sowjet-U nie, als "straf' voor de ingreep van Russische troepen in Afghanistan. Na een spoedbijeenkomst van de NAVO-raad in Brussel werd onofficieel gesproken over economische sancties (zoals een verbod op uitvoer van graan of van computers naar de Sowjet-Unie). NAVO-secretaris-generaal Luns noemde na afloop van de bijeen komst in Brussel het Russisch ingrijpen "een flagrante schen ding van het internationaal recht en een bedreiging van de vrede". Hij vestigde er de aandacht op dut in Afghanistan de Sowjet-Unie voor het eerst militair ingrijpt in een land dat geen deel uitmaakt van het Sowjet-blok, het Pact van Warschau. In NAVO-kringen wordt erop ge wezen dat, tenzij Moskou onder druk van het westen af om andere redenen zich alsnog terugtrekt, Afghanistan in een met Mongolië vergelijkbare positie kan komen: totale afhankelijkheid van de Sowjet-Unie. Daarmee zouden de Sowjets hun strategische positie ten opzichte van de voor het Wes ten vitale oliebronnen en olie- aanvoerroutes hebben versterkt. Voorafgaand aan het NAVO-be- raad, het tweede binnen vier da gen, had de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken Waren Christopher, speciaal voor dit doel naar Europa gekomen, in Londen al overleg gevoerd met vertegenwoordigers van de grote NAVO-landen (Groot-Brittanniè, Frankrijk. West-Duitsland, Italië en Canada). Daar was afgespro ken dat het Westen ervoor zal waken dat gebeurtenissen als die in Afghanistan - waar de Sowjets door militair ingrijpen een ma rionettenregering in het zadel hebben gezet - zich niet in andere landen kunnen herhalen. Met name Saoedi-Arabie en Pakistan zullen met militaire hulp worden beschermd, zo zou in Londen zijn afgesproken. Pakistan In dat kader heeft de Amerikaanse regering al besloten de wapenle veranties aan Pakistan te hervat ten. Eerder vorig jaar waren die leveranties gestaakt vanwege de verdenking dat Pakistan het land bezig was kernwapens te produ ceren. De Pakistaanse regering heeft zich al onmiddellijk fel ge keerd tegen het Sowjet-ingnjpen in Afghanistan. De Indiase premier Charan Singh toonde zich niet enthousiast over de hervatting van de wapenle- veranties aan het buurland Pa kistan. Hij zei te vrezen dat die wapens ooit tegen India zullen worden gebruikt. Ook de islamitische wereld is fel gereageerd op het Russische op treden in Afghanistan. De confe rentie van Islamitische landen in Tunis riep, bij monde van haar secretaris-generaal, de Tunesiër Habib Chatty, op tot actie tegen de ingreep van de Russen, die voorals schijnt te zijn gemoti veerd door ontevredenheid over het falen van de regering-Amin bij het neerslaan van de opstand van islamitische stammen in noordoost Afghanistan, aan de grens met Pakistan. Intussen schijnt in de Afghaanse hoofdstad Kabul de rust min of meer te zijn hersteld. Volgens de schaarse berichten die uit het land komen zijn de Russische soldaten' heer en meester in de hoofdstad. Daarbuiten zou nog gevochten worden. Een woord voerder van de opstandige Af ghaanse moslems verklaarde gis teravond in Karachi (in Pakistan) dat de Russen napalm gebruiken tegen de opstandelingen, en dat daarbij al honderden doden zijn gevallen. Volgens andere bron nen zouden de Sowjets zelf al rond 250 man hebben verloren bij gevechten in en rondom Kabul. De Chinese regering heeft maan dag formeel van de Sowjet-Unie geëist dat het onmiddellijk "de gewapende invasie" in Afghanis tan beëindigt die "een bedreiging vormt voor de veiligheid van China". Protest van in Iran verblijvende Afghanen bij de Russische ambassade in Teheran. TEHERAN (DPA) - Een poging van in Iran wonende Afghanen om de Sowjetambassade in Teheran te be zetten, is gisteren mislukt. Leden van de Iraanse re volutionaire garde verdreven de Afghanen door over hun hoofden te schieten. De demonstranten waren boeren, arbeiders en geeste lijken uit Afghanistan die uit geheel Iran naar Tehe ran waren gereisd om te protesteren tegen de militai re inmenging van de Russen in hun land. Nadat de betogers zich bij de universiteit van Teheran hadden verzameld, trokken zij onder leiding van hun sjiieti- sche geestelijken naar de Sowjetambassade. Zij droegen spandoeken met leuzen als 'dood aan het communisme', 'weg met rechts en links' en 'de Sow jet-Unie moet Afghanistan direct verlaten'. Bij de Russische ambassade drongen enige demon stranten door op het ambassadeterrein waar zij een wachthuisje vernielden en de Sowjetvlag neerhaal den. Leden van de islamitische revolutionaire garde wisten de binnendringers tenslotte te verdrijven. De betogers die vervolgens naar de reeds bijna twee maanden bezette Amerikaanse ambassade trokken, verklaarden, dat het hun bedoeling was geweest het gebouw van de Russische vertegenwoordiging te be zetten. Vrijlating gegijzelden bewerkstelligen (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Wanneer VN-se- cretaris-generaal Kurt Waldheim er niet in slaagt voor 7 januari de vrijlating van de in Teheran ge gijzelde Amerikanen te bewerK- stelligen, moet de volkerenorga nisatie sancties nemen tegen Iran. Dit zegt een Amerikaanse resolutie, die op de laatste dag van 1979 met elf stemmen voor en vier onthoudingen in de Veilig heidsraad werd aanvaard. Waldheim was toen al op weg naar de Iraanse hoofdstad, maar de kansen lijken gering, dat hij daar succes zal boeken. Al voordat de Oostenrijker in Teheran was aan gekomen, had de Iraanse minis ter van buitenlandse zaken, Sa- deh Gotbzadeh, laten weten dat hij met Waldheim alleen wilde praten over de Iraanse grieven tegen de VS. Die gelden vooral de „inmenging" van de Amerikanen in Iraanse binnenlandse aangele genheden tijdens het bewind van de nu afgezette sjah. Over vrijlating van de gegijzelden valt, zo herhaalde Gotbzadeh, pas te praten wanneer de ex-sjah zal zijn uitgeleverd aan Iran. De Ver enigde Staten toonden zich niet temin buitengewoon verheugd over de uitslag van de stemming, waarbij de Sowjet-Unie, Tsjecho- slowakije, Koeweit en Bangla- desj zich van stemmen onthiel den. Politieke waarnemers gaan er nu van uit, dat de Veiligheidsraad op 7 januari, wanneer Waldheim ui terlijk rapport moet uitbrengen, moet gaan beslissen welke maat regelen tegen Iran zullen worden genomen. De stemverhoudingen binnen de Raad kunnen dan bij het opstellen van een aanbeve ling aan de 152 ledenstaten aan merkelijk verschuiven. Niet alleen komen vijf nieuwe, niet- permanente leden op het tapijt, maar landen als China en Zam bia, die nu voor de resolutie heb ben gestemd, verklaarden na drukkelijk zich hun opinie te willen voorbehouden over een eventuele resolutie waarin sanc ties tegen Iran worden vastge steld. Het is verder geenszins ze ker dat de Russen bij die gele genheid niet toch een veto zullen uitspreken. Vermogen De Verenigde Staten hebben de leiders in Teheran aangemoe digd, via Amerikaanse rechtban ken het vermogen van de afgezet te sjah op te eisen. De ondermi nister van buitenlandse zaken David Newson zei gisteren voor de zender, 'de stem van Amerika', dat Washington de Iraanse lei ders heeft laten weten, dat de Amerikaanse justitie "openstaat voor hun vorderingen inzake het vermogen van de gewezen sjah". Tot dusver had de Amerikaanse re gering steeds geweigerd over welke wensen van Iran dan ook te praten, zolang de gegijzelden in de ambassade in Teheran niet zijn vrijgelaten. Waarnemers in Washington leggen verband tus sen deze verzachting van het Amerikaanse standpunt en de gebeurtenissen ip Afghanistan. In Washington heeft men de in druk dat ook binnen de Iraanse revolutionaire raad de gedachte veld wint dat Iran niet door de VS, maar door de communisten in Afghanistan wordt bedreigd. ROME (AFP/Reuter) - Pietro Nen- ni, de voorzitter van de Socialisti sche Partij van Italië, is als gevolg van een hartaanval overleden. Hij was 88 jaar oud. Nenni, die in 1970 was benoemd tot senator voor het leven, maakte 60 jaar lang deel uit van het kader van de Italiaanse Socialistische Partij. Als partijvoorzitter trad hij af in 1969. In 1963 zorgde hij er voor dat de socialisten met de christen-democraten gingen re geren. Een coalitiekabinet van christen-democraten en socialis ten heeft sindsdien met korte on derbreking Italië geregeerd. NIEUW DELHI (AFP/Reuter) - In dira Gandhi heeft gisteren, aan de vooravond van de morgen en zondag te houden tussentijdse nationale verkiezingen, ver klaard dat zij eerste-minister wil worden, als haar partij, de Con- grespartij-Indira, de verkiezin gen wint. Op een bijeenkomst in Patna, de hoofdstad van de Oostindiase staat Bihar, gaf de ex-premier duidelijk te kennen dat zij een goede uitslag verwacht. "Ik weet niet, hoeveel zetels we halen, maar wij zuller een regering van het centrum kunnen vormen aldus de dochter van ex-leider Nehru, die een stormachtige pe riode van bewondering en ver guizing achter de rug heeft. Vier en een half jaar geleden kon digde mevrouw Gandhi, toen eerste-minister, de noodtoestand af. Ze schortte de burgerlijke vrijheden op en liet kopstukken van de oppositie arresteren zon der dat ze een proces kregen. Daarnaast kwam de pers onder werd in Nieuw Delhi een massale stenlisatie-campag- ne ontketend in het kader van ge zinsplanning. Bijna twee jaar la ter bracht de parlementaire op positie mevrouw Gandhi ten val. De verkiezingen van 1977 bete kenden een klinkend succes voor Dat de gunst van de Indiase kiezers wispelturig is, moge blijken uit de cijfers van een zondag ge publiceerde opiniepeiling in het Indiase weekblad "vandaag". In het parlement (de Lok Sabha) zou de Congrespartij-Indira zelfs de absolute meerderheid van de ze tels behalen - 291 van de 528 mandaten. De afsluiting van de verkiezings campagne ging gepaard met ge welddadige incidenten op diver se plaatsen. In Imphal de hoofd plaats van de staat Manipur in Noordoost-India, is gisteren een kandidaat van de Communisti sche partij (PCI) doodgeschoten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12