Herb Lindsay verrast Sylvesterloop Buursma uit Amersfoort-bestuur Schaakteam Voorhout favoriet nummer één in derde klasse LSB Tennisser woede op Sadri koelt de ijskast Storholt faalt in titelstrijd opheffings uitverkoop! Neupert besle schansspringer WOENSDAG 2 JANUARI 1980 SPORT PAGINA 11 tf'/i OSLO (ANP) - Op Bislett in Oslo is gisteren een begin gemaakt met de schaatswedstrijden om de Noorse titels, voor all-rounders dames en heren en sprinters. Opvallend was het falen van titel houder en Europees kampioen Jan Egil Storholt op de 5000 me ter. Hij finishte als tiende in de tijd van 7.38,50. Winnaar werd Tom Erik Oxholm in 7.19,66. Op de 500 meter, die in 39.86 secon den door Terje Andersen werd gewonnen, realiseerde Oxholm een tijd van 41.39 waarmee hij vijfde werd. Storholt lag toen met 40.38 nog goed in de race. Bij de dames won Björg Eva Jensen twee afstanden: de 500 in 44.39 seconden en de 1500 meter in 2.17,38. Bij de sprinters spitst de strijd zich toe tussen Frode Rön- ning en Kai Arne Engelstad. Bei den wonnen een afstand: Rön- ning de 500 meter in 39.37, Engel- stad werd tweede in 39.67, de laatste zegevierde op de 1000 me ter in 1.19,67 met Rönning in 1.19,90 als tweede. De uitslagen van de eerste dag zijn: HEREN ALL-ROUNDERS: 500 meten 1. Terje Andersen 39,86 sec. 2. Kaj Arne Stenshjemmet 39,97 3. Jan-Egil Storholt 40,38 4. Rolf-Falk Larsen 41.30 5. Tom- Erik Oxholm 41.39. 5000 meten 1. Oxholm 7.19,66 2. Henning Kaarud 7.21,153. Oivind Tveter 7.26,70 4. Alf Rekstad 7.27,31 5. Amund Sjöbrend 7.29,17 6. Stenshjemmet 7.30,02 10. Storholt 7.38,50. DAMES ALL-ROUND: 500 meter; 1 Björg-Eva Jensen 44.92 2. Turid Lillehagen 45,52 3. Ann-Marie Tollefsen 45.58. 1500 meten 1. Jensen 2.17,38 2. Liesbeth Korsmo 2.19,17 3. Jann- se Tenmann 2.24,62. SPRINTERS: 500 MEITER: 1. Frode Rönning 39.37 sec. 2. Kai-Arne Engelstad 39.67 3. Jarle Pedersen 40.17 4. Ivar Sletsjoe 40.64 5. Dag Brat- berg 40.71. 1000 meten 1. Engelstad 1.19,67 2. Rönning 1.19,90 3. Pedersen 1.22,77 4. Sletsjoe 1.23,08 4. Olav Marchini 1.23,90. Boorsma Alie Boorsma heeft tijdens wed strijden in Innsbruck een knappe tijd gereden op de 3000 meten 4.54,8, een verbetering van haar snelste tijd met ruim tien secon den (5.04,61). Bij de heren verbeterde Hein Ver geer op de 500 meter zijn snelste tijd met 0,5 seconden door de af stand in 40,4 af te leggen. De wedstrijden werden gereden in een sneeuwstorm en bij een tem peratuur van enkele graden on der nul. De wielrenner Joaguim Agostin- ho is uitgeroepen tot sportman van het jaar 1979 in Portugal. De 38-jamge Agostinho kreeg deze onderscheiding voor zijn derde plaats in de Ronde van Frankrijk achter Bernard Hinault en Joop Zoetemelk. ADVERTENTIE Was u al bij de sensationele woninginrichting v Klarenbosch AMERSFOORT - De sie van 'drie wijze i die in opdracht van de KNVB dc moeilijkheden in het be stuur van SC Amersfoort tracht op te lossen, heeft een brief ontvangen van het be stuurslid Jaap Buursma, waarin deze voor zijn functie bedankt. Volgens commissievoorzitter Timman trekt Buursma zich terug „om gezondheidsrede nen. De heer Buursma loopt bovendien al zo'n tijd mee, dat hij het thans beter vindt zijn functie ter beschikking te stellen". Commentaar van Jaap Buurs ma: „Ik loop inderdaad al sinds 1946 mee. Mijn gezond heid is één van de redenen die en besluiten om terug te treden. Ik wilde mijn functie eigenlijk pas neerleggen als het eindrap port van de commissie zou komen. Iedereen zou zich tot dat tijdstip van commentaar onthouden. Maar vooral om wat er nu gezegd en geschre ven is door spelers, trainers en supportersvereniging, acht ik een optimaal functio neren binnen de SC Amers foort niet meer tot de moge lijkheden behoren. Er is geen vruchtbare basis meer om in samenwerking met alle par tijen uit de impasse te gera ken. Daarom heb ik nu al mijn functie neergelegd. Verder onthoud ik me, volgens de af spraak, van alle Een van de commissieleden, de heer Abbenhues, zal van nu af aan als secretaris van SC Amersfoort fungeren. De commissie van wijze man nen heeft inmiddels een rap port over de oestuursmoei- lijkheden van SC Amersfoort uitgebracht. „We hebben aldus commissievoorzitter Timman, „ons rapport afge lopen vrijdag aan de sectie be taald voetbal verstuurd. Dit rapport is een voorloper, waarin staat hoe wij de oplos sing van de moeilijkheden bij SC Amersfoort zien. De sectie betaald voetbal van de KNVB moet nu verder beslissen hoe het moet gaan. of bijvoor beeld de commissie haar werk kan voortzetten. Over gen Timman verklaarde ten - otte dat hij wel degelijk be- staandsmogelijkheden voor SC Amersfoort ziet. „Waarom niet", stelt hij. „Als devtreni- ging goed geleid wordt, zijn er zeker bestaansmogelijkhe den. Dat is in het verleden toch ook wel gebleken. Toen kwamen er toch ook behoor lijk wat toeschouwers. Er is bovendien weinig concurren tie. FC Utrecht is nog een flink aantal kilometers weg. Maar er moet natuurlijk wel wat gedaan worden. De kop pen moeten nu bij elkaar ge stoken worden, dan komt SC Amersfoort er voor mijn ge voel wel weer bovenop". ADVERTENTIE De wielrenner Reinier Groenendaal is rond de jaarwisseling bijzonder succesvol geureest. Op Oudejaarsdag versloeg Groenendaal de Westduitser Klaus-Peter Thaler in Denekamp en in Lieshout boekte hij gisteren zijn zeventiende seizoensoverwinningDaar won hij een internationale wie- lerveldrit over 24 kilometer in 1 uur, 3 minuten en 19 seconden. LEIDEN - Voorschoten 2 heeft heeft in de vierde ronde van de Leidse schaakcompetitie gedemonstreerd een vol waardig eersteklasser te zijn. De Voorschoten-reserves klopten LSG 3 met S'h-AVz, een uitslag waarmee de Lei- denaars zich nog gelukkig mochten voelen. Voorschoten 2 had namelijk goede kansen om tot een ruimere over winning te komen. Voor LSG 3 begint het degradatiespook nu op de loer te liggen, terwijl Voor schoten 2 zich voorlopig van deze dreiging heeft ontdaan. Even had LSG in Voorschoten nog hoop op een positief resultaat, want nadat Hörchner en Verstra ten in een vooruitgespeelde partij tot remise waren gekomen deed Thierry Bakker een volle toren cadeau, waarna de weg naar winst voor laatstgenoemde een voudig was. Het werd 1-2 toen Steenlage na een sterk stukoffer verzuimde Weiland mat te zett- ten; de LSG-er kreeg hierna de mogelijkheid om te remiseren. In de tijdnoodfase sloegen de Voor schotenaren terug. Van dei- Voorst kwam als eerste tot winst. Daarna volgde Oosthout die Ser- dijn een goede positie om zeep zag helpen. Van Dijken bouwde, ondanks dat hij met drie kwartier achterstand in bedenktijd begon, al snel een dusdanig ontwikke lingsvoordeel op dat er voor Eg berts geen houden meer aan was (4-2). Nadat Hendriks Van Putten in bedwang had weten te houden C/ï-'fa), kon Van Tooren LSG tot 4,/2-3'/2 terugbrengen. Omdat zowel Barendse als Houweling in hun afgebroken partij beter stonden berustte LSG 3 in twee remises en was de 5'/2-4'/2 zege van Voorschoten 2 een feit. De gedetailleerde uitslag: Hörchner- Verstraten 1/2-1/2; P.Houweling- Taal ,/2-'/2; V.Dijken-Egberts 1-0; Steenlage-Weiland ,/2-,/2; Thier- ry-W.Bakker 0-1 Oosthout-Ser- dijn 1-0; J.Barendse-Noordijk 2-'/2; V.d.Kooy-V.Tooren 0-1; V.d.Voorst-Joziasse 1-0; Hen- driks-V.Putten ll*-ll2. 'oorhout is titelgegadigde één in de derde klasse A. Moeite loos wint deze ploeg zijn wed strijden, en staat nu al stevig aan kop, hoewel ook VTL 2 nog onge slagen is. De uitslagen: VTL 2- Sassenheim 2 6-4; LSG 5-Voor- hout 1 2-8; Katwijk 2-Philidor 6 7-3; Philidor 6-VTL 2 4,/2-5I/2; Voorhout 1-Katwijk 2 6ll2-3ll2', LSG 5-D.Noteboom 3 5'/a—4x/2. n 3B is Leiderdorp 2 met 6 match- punten uit 3 duels lijstaanvoer der. Favoriet VTL 1 bleef op een gelijkspel steken tegen Alphen 4 en heeft daardoor één punt ach terstand. Rijnsburg heeft echter hoger beroep aangetekend tegen de uitslag van een arbitragepartij in het treffen met de koploper, zodat er in de stand nog verande ring kan komen. De uitslagen: VTL 1-Alphen 4 5-5; Leithen 3- ATLETIEK - Grethe Waitz en Ste ve Scott hebben de straten loop van Los Altos gewonnen. Waitz liep 200 meter extra in de wed strijd die over 8000 meter zou gaan omdat de wegwijzer ont brak. Zij maakte een tijd van 26 minuten en 4 seconden. Op ruim een minuut van de Noorse atlete volgde de Amerikaanse Joan Be- noit (27.21). Steve Scott kwam binnen na 22.35. Katwijk 3 4-6; Kijnsburg 1-Lei- derdorp 2 4I/2-5'/2; Valkenburg- Philidor 7 2-8; Philidor 7-VTL 2 4'/2-5'/2; Leiderdorp 2-Valken- burg 1 6-4; Alphen 4-Leithen 3 4,/2-5,/2; Katwijk 3-Rijnsburg 1 2-8. Leithen 2 en Boskoop 2 blijven winnen in 3C. Beide teams heb ben nu 6 punten, waarbij Leithen over de meeste bordpunten be schikt. De uitslagen: Bodegraven 2-Koudekerk 1 7'/2-2,/2; Leithen 2-Aarlanderveen 1 8-2; Leimui- den l-Niei'wkoop25-5; Boskoop 2-Roelofarendsveen 2 6-4. Lopes MELBOURNE (AFP) - De Argen- bleef in de derde set overeind: tijn Guillermo Vilas heeft giste- 7_6. als eerste de finale bereikt Sadri, een heetgebakerd persoon, gaf de schuld van zijn verlies van het toernooi om de open Au stralische tennistitel dat in Mel bourne wordt gehouden. Vilas als eerste geplaatst, versloeg de Amerikaan Victor Amaya in vier sets. De setstanden waren 7-5, 3-6, 7-6, 7-6. De tegenstander van Vilas in 4e eindstrijd is nog niet bekend. De partij tussen John Sadri uit de Verenigde Staten en de Austra- liér Colin Dibley moest na drie sets wegens duisternis worden afgebroken. Sadri pakte de winst in de eerste twee sets (6-4, 7-6), maar Dibley, die na zijn mara thonpartij tegen landgenoot Mark Edmondson een dag eerder door een arts bezocht wegens een verrekte spier in de maagstreek, de derde set aan gebrek aan licht. Hij maakte dat op niet mis te ver stane wijze duidelijk aan de scheidsrechter. Een dag eerder, in de partij tegen Rod Frawlev. was Sadri reeds beboet met 250 Australische dollar (ongeveer 500 gulden) wegens het gebruik van obscene taal. Ook tegen Dibley kon de Amerikaan zich kennelijk niet inhouden. Hij schold voort durend en maakte obscene geba ren. Bovendien sloeg Sadri met zijn racket hard in op een koel kast. De scheidsrechter heeft een rap port opgemaakt naar aanleiding van het gedrag van de Amen- kaan. Voor de hervatting van de Bluyssen over synode. Bis- schopp Bluyssen van Den Bosch verwacht geen rechtstreekse be sluiten van de komende Neder landse bisschoppensynode in Rome, eerder een werken op lan gere termijn. Hij heeft vertrou wen in de synode omdat de paus zelf zich wil inzetten voor het vinden van oplossingen en vele gelovigen aan de voorbereiding wilden deelnemen. Bluyssen trok daaruit de conclusie dat de kerk leeft. Mgr. Bluyssen verbloemde niet dat er sprake is van een schrijnende verdeeldheid. "Deze ver scheurdheid in alle geledingen van de geloofsgemeenschap heeft tot ontmoediging en onge wenste vormen van polarisatie geleid, die wij zelf niet kunnen oplossen". "Naar het gevoel van velen ligt het grootste probleem in de sfeer van misverstaan tus sen Nederlandse katholieken en met name het hoogste bestuur van de kerk". Gift de hervormde commis het Werelddiakonaat (ir. Van der Graaf, ds. Lam en ir. Van der Waal) hebben de opschorting van hun lidmaatschap van deze commissie beëindigd. Zij schort ten dit lidmaatschap op toen de commissie een gift had gedaan aan het Patriottisch Front van Zimbabwe-Rhodesie voor deel neming aan de conferentie in Londen, een gift waarvan de noodzaak in twijfel werd getrok ken omdat de Engelse regering de kosten volledig zou betalen, n een brief aan de hervormde ge meenten geeft de commissie toe dat binnen het Patriottisch Front marxistische sympathieën een rol spelen. Het Front zou echter in Londen onvoldoende geld hebben gehad voor het verblijf van de totale delegatie die men nodig achtte om de besprekingen tot een goed einde te brengen. De commissie voor het Werelddia- konaal meende dat de onderhan delingen niet door geldgebrek in gevaar mochten komen. Tijdens afwezigheid van de drie her- vormd-gereformeerde leden (af wezig wegens ziekte en verblijf buitenslands) was tot de gift be sloten. Het Werelddiakonaat wil zich in zijn beleid niet beperken tot het lenigen van nood, maar ook pro beren de oorzaken van het probleem aan te pakken. Zo wor den nog steeds financiële bijdra gen verstrekt voor verzoenings pogingen in Noord-Ierland. Alle leden van de commissie We relddiakonaat hebben de brief vooc de plaatselijke gemeenten ondertekend. Wat de toekomst betreft zal de commissie zich be raden over de formulering van een duidelijk beleid. Beroepingswerk. Gereformeer de Kerken: aangenomen naar Amsterdam (Waalkerk-gemeen- te) H. G. Boswijk aldaar. Her vormde Kerk: bedankt voor Pa- pendrecht L. van Nieuwpoort Huizen. Christelijke Gerefor meerde Kerken: beroepen te Ermelo H. de Graaf 's Graven- zande Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Middelburg- Zuid A. Bac Oostkapelle. Solidariteit Kung De rooms-kathoheke theoloog Kung, die door het Vati- caan van zijn leeropdracht voor dogmatiek en oecumene is ont heven, krijgt veel solidariteitsbe tuigingen uit alle lagen vun de bevolking. De 51-jarige hoogle raar deelde mee dat er een groot aantal theologen, priesters, kloosterlingen en godsdienstle raren onder de sympathisanten Hij wil deze massale reactie niet onbenut laten en denkt erover hen met elkaar in contact te brengen, "opdat verscheidene inspanningen voor de mensen rechten in de kerk gecoördineerd kunnen worden". Mogelijk ligt hier een taak voor het onlangs in Tubingen (West-Duitslandop gerichte comité voor verdediging van de rechten van de christen in de kerk, zo opperde Kung. Kardinaal Hoffner, voorzitter van de Westduitse bisschoppencon ferentie, heeft nogal scherp ge reageerd op de kritiek van Kung op het Vaticaanse besluit. Hij noemde het onredelijk als Kung beweert dat de kerk een lastige criticus het zwijgen heeft willen opleggen. "Dit besluit is alleen genomen omdat Kung ondanks alle inspanningen van de congre gatie niet bereid is geweest het geloof van de kerk m fundamen tele kwesties op ondubbelzinnige wijze openlijk te belijdenaldus Hoffner. TRESLONG festiviteiten-agenda fijne muziek De'eneweeMre. HELEN SHEPERD. begeleid d ren (piano) en us f 29.95 p p SAO PAOLA (Rtr, EFE, AFP) - De 55ste editie van de Sylvesterloop in de Braziliaanse stad Sao Paolo heeft zo wel bij de heren als de dames Amerikaans succes opgele verd. Bij de heren verraste Herb Lindsay, een 25-jarige handelaar in sportartikelen, vriend en vijand door de 9000 meter lange stratenloop winnend te beëindigen in de tijd van 23 minuten en 26 seconden. Bij de dames won Dana Slater de Sylvesterloop voor het tweede achtereenvol gende jaar. In tegenstelling tot voorgaande jaren hadden tal van prominente atleten afgezien van deelneming. De Fin Lasse Viren, die wel aan de start ver scheen, werd getipt als winnaar nu een groot deel van de concurrentie het had laten afweten. Viren, winnaar van het goud op de 5 en 10 kilometer tijdens de Olympische Spelen, kwam echter niet verder dan de zestiende plaats met een achter stand van meer dan een minuut op de winnaar. Onmiddelijk na de start nam Lindsay de leiding. Rond 600 atleten volgden hem in de gestaag vallende regen. Alleen in de beginfase werd Lindsay bedreigd door de Portugees José Sena, die uiteindelijk met een achter stand van zeven seconden als tweede eindigde. Victor Mora, de Colum- biaan die de Sylvesterloop in 1972, 1973 en 1975 won, bezette de derde plaats. In vergelijking met voorgaande jaren was het parkoers met 100 meter verlengd. De laatste 1000 meter, die tot dit jaar bergopwaarts moest worden afgelegd, was door de organisatoren verlegd om zodoende de "vlakke lopers" meer tegemoet te komen. Klaas Lok, de enige Nederlandse deelnemer, kwam in het klassement niet voor bij de eerste 25. De uitslag is: 1. Herb Lindsay (Vst) 23 min 26 sec. 2. José Sena (Por) 23.33,3. Victor Mora (Col) 23.34, 4. Frank Gillaert (Bel) 23.57, 5. Domingo Tiba- duiza (Col) 24.02. Elke donderdag avond MUZIEK A LA CARTE Maak uw keuze maar uit on, ROYAL BUFFET FEEST DANSANT Een hele avond (van 19 30 23 30 »uu't rrren da"sen ,n kaarslicht een rijk opgemaakte gerechten voor u staat opgesteld. o Henk de Leeuw t TRIO MERCY, t prijs f 29.95 p p De Portugees Carlos Lopes heeft de tijftiende nieuwjaarsloop, door de straten van Madrid, gewonnen. Lopes finishte de 10.3 kilometer in 29 minuten en 20 seconden. De Schot Nat Muir eindigde in 30.18 als tweede. gestaakte partij tegen Dibley zal Sadri weten welke boete hem is opgelegd. Bij de dames verzekerden de Ame rikaanse Barbara Jordan en Sja- ron Walsh zich van een plaats in de eindstrijd. Jordan en Walsh, die in eigen land na Chris Lloyd. Tracy Austin en Pam Shriver op het tweede plan komen, versloe gen respectievelijk Renata To- manova uit Tsjechoslowakije (5-7, 6-3, 6-3) en Mary Sawyer uit Australië (7-6, 6-3). In het damesdubbelspel was suc ces weggelegd voor Marcella Mesker. Aan de zijde van de En gelse Claire Harrison versloeg de Nederlandse indoorkampioene Karin Pratt en Eve Little met 6-2 7-6. In de finale komt de Engels/ Nederlandse combinatie uit te gen Diane Evers en Judy Chalo- ner (VS). VOETBAL-SportingCristal is vier wedstrijden voor het einde van de competitie opnieuw voetbal kampioen van Peru geworden. Cristal won in het oudejaars- weekeinde met 1-0 van concur rent Alianza Lima. ATLETIEK De Fin Seppu Littu heeft de stratenwedstnjd over 7000 meter in Funchal (Madeira) gewonnen. Littu (Fin) 18 minuten en 10 seconden. DAMMEN - Ton Sjjbrandi hoeft onder enorme belangstelling si multaan gespeeld in het centrum van Dakar. Sijbrands, Jurg en Van Beek zullen zaterdag in Ba mako beginnen aan een groot in- genwoordigers uit zes Afrikaanse landen. BOKSEN - De Mexicaanse we reldkampioen in het bantamge- wicht (WBC versie) Guadalupe Pintor zal op 9 februari te Los Angeles in een titelgevecht uit komen tegen de Amerikaan Al berto Sandoval. Het wordt het eerste titelgevecht van Pintor, nadat hij ruim zes maanden j de FAMILIE PARTY AVOND zondags geopend I 00 uur' BEZOEK OOK ONZE GEZELLIGE BOWLING Nu van maandag t/m vrijdag 02520 16214 TRESLONG I HILLEGOM Telefoon 02520 15347 GARMISCH PARTENKIRCHEN (ANP) - De Oostenrijker Hubert Neupert heeft gisteren met sprongen van 96 en 99 meter en een totaal aantal punten van 232.2 de skispringwedstrijd van Gar- misch-Partenkirchen, de tweede wedstrijd in het internationale vierschansentoernooi, gewon nen. Na de tweede plaats in Oberstdorf heeft de negentienja rige Neupert de leiding in het vierschansenklussement over genomen en tevens vergrootte hij zijn voorsprong in het klasse ment om de wereldbeker ski springen. De Fin Yari Puikkonen eindigdeals tweede (96 en 99 mtr 230,4 punten) en de Noor Johan Saetre bezette de derde plaats ($4 en 98 229.7). De uitslag is: 1 Hubert Neupert (Oos) 96 en 99 mtr 232.2 punten, 2 Yari Puikkonen (Fin) 96.5 en 99 230,4; 3 Johan Saetre (Noo) 94 en 98.5 229,7, 4 Hirokazu Yag. iJap» 91 en 100 224,6. 5 Alfred Grayer (Oos>94 en 97.5 224.3 Na twee wedstrijden is de stand in het 1 Neupert 475,7 punten, 2. Groyer 466.1., 3 Saetre 462.1 Krilija wint Sprengler-cup DAVOS (ANP) Krilija Moskou heeft het traditionele u hockey toernooi om de Spengler-beker in Unie dc wil Dukla Jihta 3-0, 0-0).

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11