Waldheim vandaag naar Iran Nieuwe regering Portugal rond Wankel bestand Rhodesië onder grote druk Paus ontneemt professor Hans Küng definitief zijn bevoegdheid Chomeini en bezetters willen niet onderhandelen Salarisverlaging piloten El Al Staking dreigt in Britse staal .IP* MAANDAG 31 DECEMBER 1979 TÜBINGEN (DPA) - Aan de in Tubingen docerende Zwitserse theoloog professor Hans Küng zal definitief diens kerkelijke doceerbevoegdheid worden ontnomen. Vrijdagavond had paus Johannes Paulus II in zijn zomerverblijf te Cas- telgandolfo in Italiï een gesprek met vijfWestduitse bisschoppen over de Vaticaanse schorsing van Küng als docent in de dogmatiek aan de universiteit van het Westduitse Tubingen. Het gesprek heeft vijfuu r geduurd en na afloop werden geen mededelingen gedaan. Een woordvoerder van de bisschoppen stelde zaterdag wel een communiqué in het vooruitzicht. Het gesprek met de paus werd bijgewoond door Ka rdinaal Seper,de Joego slavische prefect van de congregatie voor de geloofsleer en door Kardi naal Casaroli, staatssecretaris van het Vaticaan. De beslissing van de paus en de bisschoppen is gisteren m Rome bekendgemaakt. In de gemeenschappelijke verklaring heet het nog. dat na een diepgaand onderzoek van de jongste uitlatingen van professor Küng alle deelne mers aan het beraad tot de slotsom zijn gekomen, dat zij helaas geen voldoende grond voor een wijziging opleveren van de in de verklaring van 15 december genomen beslissing. Op 15 december had de congregatie van het Vaticaan voor de geloofteer voor het eerst het besluit genomen tot het ontnemen van de doceerbe voegdheid aan Küng. In de verklaring die gisteren is bekendgemaaktwordt er dc nadruk op gelegd, dat professor Küng met mag voortgaan met de uitoefening van de hem door de kerk verleende doceeropdrachl. Als argument waren in de verklaring van de congregatie in Rome bovenal het standpunt van Kung met betrekking tot de onfeilbaarheid van het kerkelijk leerambt, dus van de paus, en de 'vragen' die hij opwierp met betrekking tot de goddelijke natuur van Christus vermeld. Kung had zich niet slechts niet aan zijn toezegging gehoudenzijn mening niet meer open lijk te ui ten .maar had deze ook nog i n scherpe re Vi Deze toezegging van Küng had in 1975 tot stopzetting lopende kerkelijke procedure geleid. Kung was teve standpuntbepaling uit de weg gegaan. Kung verklaarde gisteren in antwoord op het besluit van het Vatiraan.dat de paus een man had veroordeeld, die hij niet gehoord had. Het Roomse devies, de andere te horen, gold kennelijk niet voor het pauselijke Rome, aldus Küng. Ondanks verscheidene brieven aan de paus en tenslotte het dringende verzoek om een gesprek door de bisschop van Rottenburghad de paus het niet nodig gevonden, een theoloog aan te horen, die zijn kerk een kwart eeuw lang naar beste wegen en geweten poogde te dienen, zo *ei Kung. Küng heeft te verstaan gegeven, dat hij niet alleen lid en priester van de RK. kerk blij ft, maar ook gewoon hoogleraar voor dogmatiek en oecume nische theologie. ook gewoon hoogle- Carter ziet af van debat met Brown en Kennedy DES MOINES (IOWA) (AFP) - President Carter heeft laten weten dat hij afziet van een debat dat hij op 7 januari in Des Moines (Iowa) voor de te levisie zou voeren met sena tor Kennedy en gouverneur Edmund Brown. Volgens de president heeft hij het te druk met zaken als de gijze ling in Teheran en de gebeur tenissen in Afghanistan en kan hij nu niet in Washing ton worden gemist. Het zou de eerste confrontatie zijn tussen de drie Democra ten die dingen naar de presi dentskandidatuur van hun partij. De reactie van senator Kenne dy was dat hij zich "teleur gesteld" voelde. Brown zei te geloven dat Carter de gijze lingsaffaire gebruikt om een confrontatie uit de weg te gaan. (Van onze correspondent Jan Halkes) LISSABON - Het nieuwe Portugese kabinet zal vooral een regering van gematigde sociaal-democraten zijn. Van de 15 ministers zijn er slechts vier afkomstig uit de Christen- Democratische Partij, terwijl de monarchisten en 'refor- madoren', die deel uitmaken van de conservatieve meer derheid in het parlement, niet in het kabinet zijn verte genwoordigd. NEW YORK (AFP) - VN-secretaris-generaal Kurt Wald heim gaat vandaag naar Iran. Een officiële VN-woord- voerder maakte bekend dat Waldheim voor recht streekse onderhandelingen over de vrijlating van Ame rikaanse gegijzelden naar Teheran vliegt. "Gebaseerd op zijn contacten met Iraanse autoriteiten is zijn aan bod om Iran te bezoeken aanvaard,'. De Verenigde Staten hebben giste ren bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een ontwerp resolutie ingediend volgens wel ke de raad op 7 januari a.s. op nieuw bijeenkomt om de resulta ten te bestuderen van de missie die secretaris-generaal Kurt Waldheim aan Iran brengt. Ingeval de Amerikaanse gegijzel den in Teheran niet zouden zijn vrijgelaten zou de raad dwingen de internationale sancties jegens Iran afkondigen, aldus de ont- werp-resolutie. De ontwerp-resolutie veroordeelt het gevangen houden sedert 4 november van de gegijzelden en vraagt de Iraanse regering "on middellijk alle Amerikaanse gij zelaars in Iran vrij te laten, hun bescherming te verzekeren en hen toe te staan het land te verla ten". Herinnerd wordt aan de resolutie van de veiligheidsraad van 4 de cember en de uitspraak van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Secretaris-generaal Waldheim wordt gevraagd vóór de bijeen komst van de Veiligheidsraad van 7 januari verslag te doen van zijn missie van goede diensten. Op de bijeenkomst van de raad op 7 januari moet de situatie in Iran opnieuw worden bestu deerd. De VS vragen de aanvaar ding van "doeltreffende maatre gelen" ingeval Iran zich niet zou conformeren aan de tekst van de ze resolutie als zij wordt aange- Chomeini zal Waldheim niet ont moeten. Dit heeft een woord voerder op de residentie van de cyatollah meegedeeld. De woordvoerder deelde mee dat "De imam zei: Ik aanvaard die man niet als hij naar Iran komt". De bezetters van dc Amerikaanse ambassade in de Iraanse hoofd stad wijzen nog steeds 'elke mo gelijkheid om te onderhandelen over de kwestie van de gegijzel den' van de hand, zo heeft een van hen telefonische verklaard. Over de komst van VN-secretaris- generaal Waldheim in Teheran zei hij, dat Waldheim als particu lier mag komen, maar dat er van onderhandelen geen sprake zal zijn. buitenlandse zaken Cyrys Vance in gesprek met de secretaris-generaal i tenlandse zaken Cyrus Vance had zich zaterdag bereid ver klaard de eis tot internationale sancties tegen Iran uit te stellen in de hoop dat Waldheim, per soonlijk naar Teheran zou gaan om te proberen de Amerikaanse gegijzelden vrij te krijgen. VAnce sprak zaterdag anderhalf uur met Waldheim. Naar in New York wordt verno men, is het Amerika niet gelukt, de vereiste negen van de vijftien leden van de Veiligheidsraad mee te krijgen voor sancties te gen Iran. Vooral de niet-gebon- den landen drongen er bij Ame rika op aan, eerst Waldheim een kans te geven. Deze landen voe len niet voor sancties Chomeini, de leider van de islamiti sche revolutie in Iran, heeft in dc zondageditie van de 'New York Times' het Amerikaanse Volk in een "kerstboodschap" ertoe op geroepen "zich te verzetten tegen de onderdrukking" en de onder drukte volkeren te hulp te ko- Met kerst had de boodschap, die nu door de Iraanse ambassade te Washington als advertentie was ingezonden, in de Washington Post" moeten verschijnen, maar die weigerde, omdat dc directie van de krant de tekst "lasterlijk" achtte. Na De samenstelling van het nieuwe Portugese kabinet zal overigens pas donderdag officieel bekend worden gemaakt. De nieuwe premier Francisco Sa Carneiro werd zaterdagmiddag door president Eanes uitgeno digd een kabinet te formeren. Op basis van de verkiezingsover winning van de Conservatieve Democratische Alliantie kon moeilijk anders worden ver wacht en lag het voor de hand dat Carneiro met deze formatie al ver gevorderd was. De vier christen-democratische ministers zijn de CDS-leider Frei- tas do Amaral, die vice-premier en minister van buitenlandse za ken wordt, Amaro da Costa, die defensie krijgt, en Basilio Horta en Joao Porto op achtereenvol gens het ministerie voor handel en toerisme en het ministerie van openbare werken. Het is voor het eerst dat de post van defensie niet in militaire handen komt. Tot nog toe kon de president, generaal Ramalho Eanes, als hoofd van de strijdkrachten, zijn voorkeur doen gelden bij deze benoeming. Hoewel de verschillende minder heidsgroepen binnen de conser vatieve meerderheid niet in het kabinet vertegenwoordigd zijn kunnen deze groepen toch een belangrijke invloed uitoefenen door steeds de absolute meer derheid waarover Sa Caneiro in principe beschikt, in de waag schaal te stellen. Op de belangrijke ministeries van financiën, binnenlandse zaken en landbouw en visserij zijn sociaal democraten benoemd die tot nog toe geen opvallende rol speelden in de Portugese politiek. De be noeming van Cardoso Cunha op het omstreden ministerie van landbouw zou tegen de zin van de conservatieve vereniging van boeren en grootgrondbezitters (CAP) zijn. De CAP wordt als de gezworen vijand van de commu nisten beschouwd en zou voor grote moeilijkheden kunnen zor gen binnen het kabinet, wanneer niet radicaal en definitief de landhervorming wordt terugge draaid zoals het verkiezingspro gramma had beloofd. Ook de van va de partijloze Joao Morais Leitao op het ministerie van sociale zaken roept vraagte kens op. Hij ziet zich gesteld voor het probleem van de totstand brenging van een nationale ge zondheidszorg waartoe dit jaar tegen de zin van de conservatie ven besloten werd. De minister van financiën, Anibal Cavaco Silva, was het hoofd van het on derzoeksbureau van de Bank van Portugal en lid van de Portugese onderhandelingsdelegatie met het Internationale Monetaire Fonds. In de inleiding van de de resolutie wordt anderzijds melding ge maakt van de "grieven" van de Iraanse regering jegens de VS en wordt herinnerd aan "de ver plichting van de staten hun ge schillen door vreedzame midde len op te lossen". Uitstel De Amerikaanse minister van bui- TEL AVIV (Reuter) - De dreiging dat de Israëlische luchtvaartmaatschappij vandaag haar werkzaamhe den zou beëindigen is weggenomen nadat de gezag voerders akkoord zijn gegaan met een salarisver mindering van 40 procent en nadat grondpersoneel had beloofd minstens vijfjaar niet te zullen staken. Dit heeft een woordvoerder van El Al gisteren mee gedeeld. Vertegenwoordigers van de piloten hadden op 21 de- De directie bereikte cember in beginsel ingestemd met salansverminde- ringen maar zij moesten het voorstel daartoe nog aan hun collega's voorleggen. Deze gingen na een storm achtige discussie akkoord waarna ook het grondper soneel instemde i week onderhandelingen stemde het vliegend personeel ermee in persoonlijk volledige inkom stenbelasting te betalen die tot nu toe door de maat schappij werd voldaan. Dat zal een salarisverminde- ring van 40 procent betekenen. Maar daar het vlie gend personeel extra-uren zal werken zal 20 procent van het verlies worden goedgemaakt. de lede bonden behoren. De werknt in de komende vijfjaar niet zien van grote bedragen aa gen. enstemming met grond- n tot vijf verschillende .•mers stemden ermee m te zullen staken en af te n achterstallige betahn- LONDEN - Het is vrijwel zeker dat de genationaliseerde Brit se staalfabrieken woensdag lamgelegd zullen worden door een nationale staking van de arbeiders die loons verhogingen eisen Premier Margaret Thatcher heeft zich echter op het standpunt ge steld dat de regering zich bui ten het conflict zal houden. De voormalige premier Ja mes Callaghan, die om een spoedzitting van het parle ment heeft gevraagd, zei dat het een zeer langdurige sta king zou kunnen worden Tot een parlementaire spoedzit ting zal het niet komen, ge zien het standpunt van pre mier Thatcher. Bovendien zou het parlement op 14 ja nuari toch al bijeen komen na de schorsing voor de afgelo pen feestdagen. Callaghan waarschuwde dat het wel eens zo ver zou kunnen ko men, dat de Britse staalindus trie het definitief zou moeten afleggen tegen het buiten land. De British Steel Corporation, de overkoepelende over heidsinstantie van de gena tionaliseerde staalfabrieken, heeft toegegeven al plannen te hebben voor het importe ren van staal uit het buiten land om te voorkomen dat de Britse markt wordt overge nomen door concurrenten. Het is echter de vraag of bui tenlands staal de fabrieken kan bereiken, omdat aange sloten vakbonden, zoals die van de spoorwegarbeiders en de transportrijders en ook buitenlandse bonden, zich solidair hebben verklaard met de Britse stakers. Het zal de eerste staking in de Britse staalindustrie zyn sinds 1926. Volgens berichten beschikken staalverwerken- de bedrijven nog over voor raden voor twee tot zes we ken. Vakbondsleiders zeggen dat de i de grote smelterijen worden ge doofd, het wel eens twee jaar zou kunnen duren voordat deze fabrieken weer op gang zouden kunnen komen (an deren stellen die termijn op timistischer - en waarschijn lijk realistischer - op twee maanden). De vakbonden van de staalar- beiders hebben om een loonsverhoging van 17 pro cent gevraagd. De BSC wil niet verder gaan dan 6 pro cent. De vakbonden zouden dan ook akkoord moeten gaan met het vrijwillig afvoe ren van 50000 ovwbodiflt werkplaatsen. Dc staalarbei- d.-ig /hm in het f W— feltO men nadat de mijnwerkers een loonsverhoging kregen van 20 procent, maar verple gend personeel verwacht een verhoging van 28 procent te krijgen. Een van de eerste slachtoffers van een staking zou British Leyland zyn. dc Britse au- toindustnc, die toch al te lij den heeft van stakingen bin nen het eigen bedrijf (Van c correspondent Karl Breyer) SALISBURY - Ondanks de optimistische geluiden van de Britse militaire autoriteiten in Rhodesië over de giste ren één dag oude wapenstilstand, is het einde van de burgeroorlog: in Rhodesië niet in zicht. De laatste dagen stierven minstens demonstratie in Salisbury bij de dertig mensen. De chaotische terugkeer van verscheidene guerrillaleiders en vooral talrijke schendingen van de wapenstil- standsoveieenkomst zijn op zijn minst tekenen dat een vreedzame oplossing van het Rhodesische probleem zeer pijnlijk zal zijn en nog vele offers zal vergen. Uren nadat de wapenstilstand van kracht werd. werden verschil lende boerderijen en kleinere geheel met het Patriottisch Front, de verkiezingen zullen ingaan dorpjes overvallen en staken zwaarbewapende eenheden van het Patriottisch Front de grens met Botswana en Mozambique over, alhoewel dit volgens de overeenkomst van Londen ver boden is. De Britse gouverneur Lord Soames heeft gisteren troe pen naar de grens tussen Rhode sië en Mozambique gestuurd om verdere infiltraties door guerrilla- troepen te voorkomen. Ook de aanwezigheid van Zuid- afrikaanae troepen In het iuM» lijk grensgebied vormt nog steeds een struikelblok voor het uitvoeren van de verdragen van Lancaster-House. Volgens het Zuidafrikaanse zondagsblad Rapport zouden Zuidafrikaanse huursoldaten plannen hebben om Joshua Nkomo te vermoor den zodra hij in Salisbury aan komt. De Londense correspon dent van het blad meent dat de Engelse geheime dienst en de Zuidafrikaanse ambassade in Londen volledig op de hoogte zyn van deze plannen en naar de geheimzinnige Zuidafrikaanse huursoldaten zoeken. Troepen van de Gemenebest-vre desmacht, bestaande uit militai ren uit Groot-BiItUnniè, Kenia, de Fidji-Eilanden, Australië en Nieuw-Zeeland, hebben slechts g<'dec111111k hun ob—rvatiepoi ten bij de verzamelpunten voor de guerrilla-eenheden van het Patriottisch Front kunnen inne men. Er zijn 23 verschillende ver zamelplaatsen, waar Engelse sol daten en guerrillaleiders de strij ders uit de bossen moeten op vangen Er zyn nog meningsverschillen tussen de Britse regering van gouverneur Lord Soames in Sa lisbury en de Frontlynstaten over de terugkeer van tussen de 210.000 en 250 000 vluchtelingen uit Zambia en Mozambique. Intussen is men in Britse kringen in Salisbury van mening dat de troepen van Joshua Nkomo eer der op de wapenstilstandsvoor waarden zullen reageren dan die van Robert Mugabe. Vooral de dood van Josiah Tongogara, die verleden weck op raadselachtige wyze bij een verkeersongeval in Mozambique om het leven kwam. wordt als een grote tegen slag beschouwd. Tongogara pleitte voor een gemeenschap pelijke verkiezingscampagne van het Patriottisch Front, terwijl Robert Mugabe gistci en besloot dat hy met zyn ZANU-organisa tie afzonderlijk de komende ver kiezingen op 27 en 28 febniai i /al ingaan. Een gesprek tussen Mu gabe en Nkomo. dat oorspronke lijk in Dar-es-Salaam en daarna in Maputo zou plaatsvinden, werd hcrhaaldeiyk uitgesteld, waarna Mugabe een eenzydig besluit Verschillende kringen in Salisbury beweren inmiddels dat Tongoga ra. die by de guerriUatroepen zeer populair was, vermoord Jen westerse diplomaat zei over de situatie ..De weg naar vrede in Rhodes ie ligt net zo vol landmij nen als de zand - en modderwegen in het grensgebied". Desondanks zyn dc Britse diplomaten in Rho desië nog steeds optimistisch. Zy menen ci.it alle Frontlynstaten genoeg hebben van de oorlog, die tot dusver 20 000 doden heeft ge kost, en ernaar snakken om de grenzen met Rhodesic te openen, r dat vooral president Samo- Machel Ut druk mbique toefent op Ro- een vreedzame aarden. ist dat de handel spoedig moge lyk wordt hervat, waardoor dc havens van Maputo en Beira weer rendabel aoudin woi<i. n v..i- gens een westerse diplomaat in Maputo zou Machel zelfs aan Mu- gabo duidelijk gemaakt hebben dat hty n I mei i vanuit Mown tuque zal kunnen opereren, in dien hy de overeenkomst van Londen niet aanvaardt. cft de directeur var ;en in Mozambique, ['into, reeds een plar t.irel gele Rhodes ie vliegtuig hor\ utten Het eerste n Mozambique Air- gisteren in Salisbu- op nieuwjaarsdag vanuit Machi- panda in Mozambique naar het Khodesische grensstation Umtali vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9