Kabinet laat abortuszaak niet lopen Politie vindt 1750 kilo vuurwerk Onkruit kondigt aantal nieuwe acties aan Buitenlanders ontsnapt uit straf gevangenis Speciaal formulier voor weigeren huurverhoging Volgens Van Agt Reizigers in problemen door uitvallen schip Auto tegen boom: dode en vijf zwaar gewonden Woning actrice Adèle Bloemendaal uitgebrand MAANDAG 31 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Ons doel is het publiek de ogen te openen \MSTERDAM (ANP, GPD) - De anti-militaristische actiegroep "Onkruit" heeft gisteren nieuwe acties aangekondigd. De groep denkt hierbij aan bezetting van justitiële en militaire instellin gen, verstoring van taptoes, pa rades en dergelijke. "Onkruit" deelde dit gisteren mee op een persconferentie in Amsterdam. Volgens Onkruit zijn de acties niet bedoeld om langs parlementaire weg veranderingen in het dienst plicht-systeem te bewerkstelli gen. "Ons vertrouwen in het par lement is, vooral na de kernwa pendebatten, zo gedaald dat wij allang niet meer rekenen op con crete resultaten. Ons doel is slechts het publiek de ogen te openen. Onze acties zou je mili tant kunnen noemen, maar wij wijzen uiteraard elk geweld af", aldus een woordvoerder. Vijf jongens die militaire en ver vangende dienstplicht weigeren, zijn van Eerste Kerstdag tot en met 1 januari in hongerstaking gegaan in de huizen van bewa ring in Leeuwarden, Assen, Haarlem, Den Bosch en Maas tricht. De hongerstaking, die door tien sympathisanten in Am sterdam en acht in Assen is over genomen, is een protest tegen de 18 maanden gevangenisstraf waartoe de militaire rechtbank de zogenaamde totaalweigeraars heeft veroordeeld. Onkruit heeft de laatste week van 1979 de hongerstaking door mid del van acties ondersteund. De gezondheid van de vijf totaalwei geraars, Wim de Haan, Gerd van den Brink, Flip de Kroon, Theo Wolswijk en Piet Klabbers, is olgens Onkruit bevredigend. In de regio van de verschillende huizen van bewaring zijn artsen bereid gevonden om de honger stakers bij te staan. Zij kunnen daarbij eerr beroep doen op een arts in Leidschendam, die erva ring heeft op dit gebied. Volgens Onkruit zijn de hongersta king en de acties een protest te gen het toenemende militarisme in Nederland en de wereld, waar jaarlijks 800 miljard gulden aan bewapening wordt besteed. Tot de recente acties van Onkruit be hoorden donderdag de bezetting van het huis van bewaring in Zutphen door 15 Onkruiters, een demonstratie in Leeuwarden op vrijdag en op zaterdag de bezet ting van de toren van de Sint Walburgiskerk in Zutphen en van de O.L. Vrouwekerk in Maas tricht. Zaterdagmiddag is door 70 demonstranten een stille tocht gehouden naar Steenwijk. De groep Onkruit wijst er voortdu rend op dat het belachelijk is dat mensen die tegen het militarisme zijn, worden veroordeeld door een militaire rechtbank. „Wij zijn in principe geweldloos, maar dat betekent niet dat we niet militant zijn, alleen zullen wij geen ge weld tegen mensen gebruiken". Onkruit is in 1974ontstaan uit men sen die het niet eens waren met de Vereniging Dienstweigeraars (VD). Die vereniging zou zich te veel bezighouden met wettelijke en juridische regelingen voor dienstweigeraars en te weinig aandacht schenken aan de poli tieke en economische achter gronden van het leger. Onkruit meent dat een dienstwei- MAASTRICHT - Ongeveer 15 leden van de actiegroep Onkruit bezetten zaterdag gedurende twee uur de toren van de O X,. Vrouwekerk in Maastricht. Zij deden uit solidariteit met de hongerstaking van vijf zogenaamde totale dienstweigeraars van wie er één in het Huis van Bewaring in Maastricht gevangen zit. Bij aankomst van de politie verlieten de bezetters de kerk. geraar die een beroep doet op de Wet Gewetensbezwaarden Mili taire Dienst en vervangende dienst doet, alleen zijn eigen ge weten schoon pleit. „Weigeren moet een daad van politieke aard zijn en dus ook een politieke kracht hebben". Zij zien weinig heil in een nieuw wetje, dat aan totaalweigeraars, waaronder Je hova's Getuigen en Molukse jon geren die zich geen Nederlander voelen, in de toekomst meer ruimte zal laten. Onkruit is geen organisatie met le den. Er is een actieve kern van tien mensen en een achterban van ongeveer honderd anti-mili taristen. De groep verzet zich, met steun van advocaten die ver schillende totaalwcigeraars heb ben verdedigd, tegen de tendens van de overheid om Onkruit in de criminele hoek te drukken. DEN HAAG (GPD) - De regering laat de abortus zaak niet op zijn beloop. De regering staat voor het door haar ingediende wetsontwerp en werkt hard aan de antwoorden op de door de Tweede Kamer gestelde vragen. Dat zei minister-president Van Agt gisteren voor de AVRO-radio. Hij sprak te gen dat het kabinet de zaak in deze regeerperiode het liefst zou willen laten rusten. Volgens de pre mier moet de openbare behandeling van het wets ontwerp in de Tweede Kamer „in de nabije toe komst" mogelijk zijn. AMSTERDAM (ANP) - Het uit- vallen van het schip Tor Skandi- navia heeft zaterdag voor problemen gezorgd in Amster dam. De 372 passagiers die met het schip naar Gothenburg zou den vertrekken moesten kiezen tussen uitstel van hun reis, zelf met de auto op pad gaan of met bussen via Duitsland naar Zwe den. De terugreis kan weer wel met een schip van de Tor-maatschappij worden gemaakt. De Skandina- via liep vrijdagavond kort na ver trek uit Zweden aan de grond. Het kwam vrij snel weer vlot, maar werd teruggesleept naar Gotenburg voor onderzoek in dok. Het schip heeft beschadigingen opgelopen midscheeps aan stuurboordzijde. De reparatietijd zal geruime tijd duren, aldus een woordvoerder zaterdag. Zaterdag heeft de Tor Line de Zweden die terugkeerden naar hun land een kilometervergoe ding aangeboden als zij met de auto waren, en een busreis via Duitsland, als zij geen auto bij zich hadden. Volgens de woord voerder hebben alle 41 betrokke nen hiervan gebruik gemaakt. De rest van de (kleine) groep passa giers bestond praktisch geheel Auto zakt door brug ALKMAAR (ANP) - Een met zand en puin geladen vrachtauto is za terdagmorgen door de Bathbrug in Alkmaar gezakt. Ondanks het bord dat waarschuwde voor het betrekkelijk geringe draagver mogen van de brug (1700 kg) be sloot de chauffeur zijn vrachtwa gen van meerdere tonnen toch maar over de brug te laten rijden. De achterwielen van de auto zak ten vrijwel onmiddellijk lang zaam door het brugdek, zodat de achterkant van de laadbak op de bodem van de gracht kwam te rusten. uit Nederlanders die een vier daagse reis naar Zweden maak ten. Zij konden kiezen uit uitstel tot maart, of eveneens met de bus naar Zweden. De meeste mensen hadden echter geboekt vanwege de twee zeereisjes en kozen dus voor uitstel, aldus de woordvoer der. Eén betrokkenen, een in België wonende Marokkaan, kon van het busaanbod geen gebruik ma ken, omdat hij geen visum bezat voor Duitsland. Bij wijze van uit zondering is hij toen op het vlieg tuig gezet. Op 5 en 12 januari vertrekken veel grotere groepen: 1092 en 1082 passagiers, onder wie resp 676 en 787 Nederlanders. Zij zullen kunnen kiezen uit dezelfde alter natieven. De maatschappij heeft de meeste van de mensen die 29 december zouden afvaren kunnen berei ken. Een aantal echter, voorna melijk Zweden, meldde zich in Amsterdam. Voor de twee latere afvaarten hoopt men wel alle pas sagiers tijdig te kunnen waar schuwen. Waar dat niet mogelijk is, hoopt de maatschappij dat de publiciteit hen zal alarmeren, zo dat ze zelf contact opnemen. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft in de nacht van zater dag op zondag luchtdrukgeweren, pistolen, ploertendoders, boksbeu gels en Molotovcocktails in beslag genomen tijdens gevechten tussen twee jeugdbendes. Zestien jonge mannen, variërend in leeftijd van 15 tot 27 jaar, werden gearresteerd en op één na opgesloten. Zij worden verdacht van openlijke geweldple ging. Het gevecht ging om het bezit hoeveelheid kerstbomen die Vanuit de Tweede Kamer is enkele den van de regering (de „Memo rie van Antwoord") voor Kerst mis klaar zouden zijn. Dat is niet gebeurd. Het abortuswetsontwerp van de ministers De Ruiter (justitie) en Girgaar (volksgezondheid) ver scheen in het afgelopen vooijaar. De omvangrijke serie vragen, waarop de antwoorden dus nog niet klaar zijn, werd al in juni in gediend. DEN HAAG (ANP) - Uit de strafgevangenis in Den Haag (aan de Pompstationsweg) zijn gistermiddag drie bui tenlanders ontsnapt. Het zijn twee Fransen en een Italiaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie (waaronder het gevangenis wezen valt) wisten de drie tij dens het luchten op de bin nenplaats aan drie gevangen bewaarders te ontkomen door hen met een spuitbus met gas (vermoedelijk traan gas) in het gezicht te spuiten. Daarop klommen zij over de gevangenismuur met behulp van touwen en een plank, en verdwenen in een klaar staande auto. Een gestichtswacht heeft vanaf de muur op het drietal ge schoten waarbij vermoedelijk eén van de ontsnapten is ge raakt. Er zijn bloedsporen ge vonden. De drie zijn gevlucht in gestichtskleding. De Haag se politie heeft de politiedis tricten gewaarschuwd. De drie bewaarders moesten voor behandeling naar een ziekcnhCiis, aldus de justitie- voorlichter. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de gestichtswacht eerst een waarschuwingsschot en vervolgens een gericht schot afgevuurd op één der ont vluchte gedetineerden, die zich op de gevangenismuur bevond. Het drietal rende via de Pompstationsweg naar de Gerrit Casteinweg Daar stond een auto gereed zonder chauffeur. Het drietal reed weg, maar om dat ook op dat moment de ge- vangeniswacht werd afgelost, passeerde toevallig een ge vangenisbewaarder in zgn auto. Hij zag zijn hollende collega's, liet enkelen bu hem instappen en zette de achter volging in. Bij het Huberts- viadukt probeerde hij ver geefs de vluchters klem te rij den. De gedetineerden zagen kans het viadukt op te rijden en zijn daarna vermoedelijk de Raamweg afgereden De gevangenbewaarders raakten de wagen uit het oog en moes ten onverrichterzake naar de gevangenis terugkeren. Gebleken is dat twee dagen ge leden de auto van de vluch ters door een vrouw is ge huurd bij een autoverhuur bedrijf in Rotterdam. Op die zelfde dag huurde deze vrouw nog twee wagens bg hetzelfde bedrijf. De politic gelooft dan ook dat de vlucht degelijk was voorbereid en dat de ge detineerden meer vluchtau to's hebben genomen. Eén van de drie gehuurde auto's is gistermiddag weer terug gevonden in Rotterdam. De woordvoerder van de politie zei dat naarstig wordt gezocht naar de vrouw. Waarschgnlgk weet de politie wie het is. Zij zou een bepaalde relatie heb ben met een van de gedeti neerden. De ontsnapten zgn de 25-jarige Fransman Christian J., zijn 34-jarige landgenoot Albert F. en de evenoude Italiaan Michel L. vermoedelgk is Christian J. door de ge stichtswacht geraakt. Hij werd dit jaar door de recht bank in Amsterdam veroor deeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens diefstal met geweld. Zijn 34-jarige landgenoot werd vorig jaar door het gerechts hof in Den Haag tot vijf jaar cel veroordeeld wegens over treding van de opiumwet. De Italiaan zat drie jaar celstraf uit. Hij was in 1978 door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld wegens overtre ding van de opiumwet en diefstal met geweld. De politie sluit niet uit dat de drie ontsnapten over vuur wapens beschikken. Ze be hoorden tot de categorie ge vaarlijke delinquenten. Alle grensposten, Nederlandse havens en de luchthaven van Schiphol zijn inmiddels ge waarschuwd. Ook de politie elders in het land is verzocht naar het drietal uit te kijken. Politie spoort omvangrijke zwendel met benzine op NIEUWEGEIN (ANP) - Dl ge meentepolitie van Nieuwegein heeft het afgelopen weekeinde met de aanhouding van vier mannen een einde gemaakt aan een omvangrgke zwendel met benzine. Agenten zagen zater dagochtend in alle vroegte vanuit een surveillanceauto ter hoogte van het jaagpad in Nieuwegein lichtseinen aan boord van een in het Lekkanaal varende tanker. Op die seinen verschenen een tankauto en een Amerikaanse personenauto ten tonele. Al snel werd duidelijk dat het te doen was om de brandstof die de tan ker vervoerde. De politie hield ter plaatse een 50- jarige oliehandelaar en zijn 20-ja- nge zoon. alsmede een 35-jarigc cafébaas aan, allen uit de omge ving van Nieuwegein. De schip per. een 30-jarige man uit Sluis kil, voer weg maar kon later door de rijkspolitie te water, vlak bij Amsterdam, worden gearres teerd. Een tweede zoon van de oliehandelaar (16) werd gisteren aangehouden Volgens de politie is er een gedeel lelijke bekentenis afgelegd, waaruit blijkt dat er op deze wgze al minstens 15 000 liter gestolen benzine via de handelaar zijn weg heeft gevonden naar afnemers Er zou minstens al drie tot vier maal, steeds op dezelfde plaats, benzine uit de tanker zijn over geheveld in de tankwagen met hoeveelheden van zeker 4.000 li ter per keer. Alle verdachten zitten nog in voor arrest op het hoofdbureau van de politie in Nieuwgein. Wat de rol van de cafébaas in de hele affaire is nog niet duidelgk. Het onder zoek is nog in volle gang. onder een tribune van het Sparta- stadion lagen opgeslagen. maanden geleden, onder andere door CDA-leider Lubbers, erop aangedrongen dat de antwoor- WIJHE (ANP) - De 51-jarige mevrouw S.M.Th. Damman-van der Kolk uit Olst is gistermorgen in Wijhe bij Zwolle door een verkeersongeluk om het leven gekomen. In een bocht verloor zij de macht over het stuur en botste met haar auto tegen een boom. De overige vijf inzittenden zijn zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis in Zwolle. Twee van hen zijn er zeer ernstig aan toe, aldus de rijkspolitie. De 38-jarige mevrouw A. Tinga-Veurman uit Leeuwarden is vrijdagavond laat om het leven gekomen door een verkeersongeluk op de provincia- leweg Boxum-Bolsward. Zij zat bij haar man in de auto die moest uitwij ken voor een tegenligger die links op de weg reed. Ondanks een uitwijk- poging kwam de auto zijdelings in botsing met de tegenligger en be landde in een sloot langs de weg. De man kon zich met zijn drie kinderen in veiligheid brengen, maar zijn vrouw verdronk. De tegenligger is doorgereden. Handelaar had maar vergunning voor 250 kilo COEVORDEN (ANP) - De politie heeft in Coevorden zaterdagmor gen bij een handelaar ongeveer 1750 kilo vuurwerk met een flin ke verkoopwaarde in beslag ge nomen. De man had een vergun ning voor de verkoop van vuur werk, maar mocht niet meer dan 250 kilo in voorraad hebben, ip een veilige plaats. Bij controle bleek echter dat hg on geveer twee ton had, gedeeltelijk in de winkel, gedeeltelijk in kis ten in een garage tussen woon huizen. In de winkel was het spul opgeborgen tussen overige han delswaar en in het magazijn. De politie controleerde zaterdag morgen, de start van de verkoop in Coevorden, alle handelaren die een vergunning hadden. Alleen bij deze ene handelaar werden overtredingen geconstateerd. In Weiteveen, bij Schoonebeek. heeft de rijks politie vrijdagavond ruim vijfhonderd kilo vuurwerk in beslag genomen. De partij was aanzienlijk groter dan in de ver koopvergunning van de bezitter stond aangegeven. Ook in Rotterdam heeft de politie vuurwerk in beslag genomen bij winkeliers zonder vergunning. Een sigarenwinkelier aan de Dehlistraat had 132 kilo liggen, een rijwielhandelaar aan de Hil- ledgk 100 kilo. Drie andere zaken, die wel een vergunning voor het verkopen van vuurwerk hadden, hadden bg elkaar 32 kilo te veel in huis. AMSTERDAM (ANP) - In de wo ning v.m de actrice Adete Bloe mendaal aan de Nieuwendgk in Amsterdam is gistermiddag door onbekende oorzaak brand uitge broken. Het appartement van de actrice, op de tweede etage, werd geheel verwoest, terwijl de derde etage gedeeltelijk uitbrandde De overige verdiepingen liepen zwa re waterschade op Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. omdat er in het pand niemand aanwezig was. Wel kwamen drie katten in de vlammen om. AMSTERDAM (ANP) - Huurders die de jaarlijkse huurverhoging weigeren te betalen, kunnen in moeilijkheden komen door de nieuwe regeling die daarvoor sinds 1 juli 1979 geldt. Een schrif telijke mededeling van de weige ring aan de huisbaas is namelijk niet altijd voldoende. Er moet soms ook gebruik worden ge maakt van een speciaal formu lier, dat moet worden ingeleverd bij de huurcommissie. In de nieuwe huurwet die 1 juli van kracht werd, is de huuradvies commissie omgezet in de huur commissie. Deze ziet toe op juiste vaststelling van de huurprijzen en van de verhogingen daarvan. Huurders kunnen de jaarlijkse verhoging weigeren, als zij bij voorbeeld van mening zijn dat de huisbaas de woning niet goed onderhoudt. Het is dan wel van belang dat die huurders de juiste weg bewan delen, via een brief aan de huis baas én het formulier van de huurcommissie. Volgens enkele juridische adviesbureau's in Am sterdam ontstaan er met een ze kere regelmaat problemen, om dat mensen de nieuwe procedure niet kennen. Volgens het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is van der gelijke problemen niets bekend. Het wettelijk huurstijgingspercen- tage over 1980 is nog niet vastge steld. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de Tweede Kamer geschreven dat de regering een beslissing over het percentage nog even wil aanhouden "tot op bepaalde punten meer zekerheid bestaat". De jaarlgkse huurverhoging moet nauw aansluiten bij het trendma tig verloop van bouwkosten en exploitatiekosten, zo schrijft Brokx de Kamer. Op basis van de destijds bekende gegevens had de huurverhoging in 1979 zeven procent kunnen zijn, maar in het kader van het anti-inflatiebeleid is zes procent voorgesteld. Het wetsontwerp daarover heeft de Kamer aanvaard. Met dien ver stande dat het huurstggingsper- centage voor 1979 werd gesteld op vgf. In de huurprgzenwet staat echter het percentage van zes vermeld. Volgens de staatssecretaris is het de dingi^HI ren. Juist de laatste weken zijn er een aantal onzekerheden ont staan. Het ziet er naar uit dat de kosten van levensonderhoud in 1980 harder zullen stggen dan in de macro-economische verken ning is geraamd, in het bgzonder door de onzekere ontwikkeling van de olieprijzen. Ook over de loonontwikkeling is nog geen duidelijkheid. De regenng kan de gevolgen voor de kostenontwik- keling in de volkshuisvesting nu nog niet goed overzien en houdt de beslissing enkele weken aan. aldus Brokx

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7