Leids jaar "in woord en beeld *5. Hni MFT MAANDAG 31 DECEMEER 1979 De restauratie van de Hooglandse Kerk werd afgerond Wethouder Schoute opende het bibliotheekfiliaal Merenwijk Van Agt trad binnen de lijnen ten bate van de gehandicapten iMmmmM 111 "De Horst" werd een prooi van de vlammen Afscheid van de jaren zeventig. Leiden heeft op passende wij ze het zevende decennium van deze eeuw afgesloten. We waren 1979 nog maar nau welijks begonnen of het Sta tionsplein kwam voor de der de keer binnen een tijdsbestek van zeven maanden volledig onder water te staan. Oor zaak: een hoofdleiding sprong door de strenge vorst. De Siberische winter die we het afgelopen jaar mochten bele ven heeft trouwens nog veel meer ellende veroorzaakt. Zo sloeg op het Rapenburg een gemeentelijke strooiwagen op hol. De berijder kon zijn voer tuig nog juist voordat deze op het ijs belandde met een nood sprong verlaten. Er moest in derdaad heel wat werk dooi de Leidse brandweer worden uitgevoerd om dit vehikel weer op de wal te krijgen. Wethouder Piet Hein Schoute (maatschappelijke aangele genheden) mocht dit jaar weer van alles en nog wat openen. Onder andere het bibliotheek-filiaal in de Me renwijk waar hij de ope ningshandeling op een wel zeer ludieke manier verricht te. Hij prikte een aantal bal- lonnenbeesten kapot die ver antwoordelijk waren voor het opeten van een groot deel van het boekenbestand. Natuurlijk vloog er in Leiden het afgelopen jaar ook weer het nodige in de fik. De meest spectaculaire brand legde vrijdagavond 2 februari "De Horst", een school voor zeer moeilijk opvoedbare kinde ren, nagenoeg geheel in puin. Schade: één miljoen. De blus werkzaamheden stelde de brandweer aanvankelijk voor grote problemen omdat er geen druk op de leidingen van de brandkranen bleek te staan. Op 16 mei kwam onderwijs-mi- nister Pais naar Leiden om het startsein te geven voor de universitaire nieuwbouw aan de Witte Singel. Een zee van spandoeken maakte de bewindsman duidelijk dat niet iedereen in Leiden zich in zijn beleid kan vinden. De meeste spandoeken waren af komstig van de actiegroep voor nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis. Pais, die eerst de nieuwbouw van het AZL had geboycot, gaf op de valreep van '79 uiteinde lijk toch groen licht voor de noodzakelijke 200 miljoen kostende nieuwbouw. Demonsterende krakers waren maandagavond21 mei slechts met behulp van de sterke arm bereid om de raadzaal te verlaten. Honderden jongeren, om even in dezelfde sfeer te blijven, namen op vrijdag 17 augus tus deel aan een demonstratie voor jongerenhuisvesting De roep om meer kleine, betaal bare, woningen klonk het af gelopen jaar weer massaal en veelvuldig Premier Van Agt toonde zich bereid om op te draven voor de voetbalbotsing tussen hoogleraren en politici die op het UVS-complex werd ge houden. Nadat de premier had getoond beter met een tweewieler dan met een paar voetbalschoenen uit de voeten te kunnen liet hij zich licht geblesseerd vervangen. Des alniettemin slaagden de he ren politici en hoogleraren er in om een ton bijeen te spelen voor het Nationale Fonds Sport Gehandicapten. Boze woonwagenbewoners parkeerden maandag drie september hun wagens nogal slordig midden op de Bree- straat. Gevolg: het verkeer zat anderhalf uur muurvast. Met deze blokkade wilden de woonwagenbewoners de aandacht vestigen op hun ge brekkige huisvesting in het noodkamp aan de Haarlem mertrekvaart. Minister Gardeniers verklaar de vrijdag 28 september van af de kansel de schitterend ge restaureerde Hooglandse kerk als heropend. Maar liefst een kwart eeuw heeft de res tauratie geduurd. Kosten: 17 miljoen. Aanleiding tot vele en hevige discussies vormde het politie optreden op taptoe-avond (2 oktober dus). Ter hoogte van de sociëteit Minerva werd er hardhandig opgetreden door een mobiele eenheid. Het irri tante gedrag van een aantal opstandige jongelui vormde de aanleiding De laatste maanden verliepen vrij rustig. De meeste op schudding werd veroorzaakt door de hoge rekeningen van het energiebedrijf Rijnland. Hoewel rustig, de grootste herrie komt pas vanavond, klokslag 12. JAAP VISSER De foto's op deze pagina werden gemaakt door Jan Holvast, Jan Hubers, Victor van Leeuwen en Roel de Vringer (allen foto Holvast) De politie greep in bij de rellen op taptoe-avond Krakers worden van de publieke tribune verwijderd •k Een grote demonstratie voor jongerenhuisvesting

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3