Benauwde overwinning van nationaal ijshockey te am VOORTBESTAAN WA IN GEVAAR Tarassova bedreigt positie Sheila Young Yan der Duim toont vorm Vrij Hardere aanpak VRIJDAG 28 DECEMBER lf7f Sheila Young: machtspositie in gevi ALMA ATA (ANP) - De Russi sche schaatsbond kan een nieuwe schaatsster aan het al rijke damesbestand toevoe gen. De 22-jarige Tatjana Ta rassova, studente Lichame lijke Opvoeding, 1 meter 67 lang, 62 kilo zwaar, was de grote revelatie van de twee daagse Russische Olympi sche selectiewedstrijden op de Medeobaan in Alma Ata. Bij de damessprintsters won zij alle vier afstanden in tij den, die slechts weinig lagen boven de bestaande wereld records. Haar puntentotaal van 165.500 betekende niet alleen een na tionaal record, maar boven dien een verbetering van het wereldrecord van Sheila Young, dat op 166.210 staat. Een officieuze verbetering weliswaar omdat de wed strijden niet op de kalender van de internationale schaatsunie (ISU) voorkwa- Op de eerste dag, woensdag, realiseerde Tarassova twee wereldtijden. Op de 500 meter verbeterde zij het nationale record en bracht het op 40.74 seconden. Het wereldrecord op deze afstand is in handen van de Amerikaanse Sheila Young met 40.68, een tijd die zij vier jaar geleden in Inzeil afdrukte. Tarassova's tijd op de 1000 me ter bedroeg 1.23.96, een halve seconde boven het wereldre cord van haar landgenote Averina, dat vier en een half jaar geleden op dezelfde "wonderhaan" werd geves tigd. Een dag later herhaalde Tarassova deze prestaties. Van terugslag na een uitste kende openingsdag was geen sprake. De 500 'meter reed ze in 40.99 seconden, een fractie langzamer dan het etmaal er voor. De 1000 meter beëin digde zij na 1.23.58, waarmee zij slechts» 12/100 boven het wereldrecord van Averina bleef. Bij de heren daarentegen was er sprake van lichte teleurstel ling. Koelikov, reeds zeker van een plaats in de Olympi sche ploeg, kwam op de tweede dag niet meer aan de start. Hierdoor kon Anatoli Medennikov aanvankelijk oprukken naar de eerste plaats in het klassement. Hij legde de 500 meter winnend af in 37.73 seconden, drie honderdste langzamer dan zijn eveneens winnende tijd op de eerste dag. Kornilov en Klebennikov ein digden gezamenlijk op de tweede plaats in 37.95. De dubbele afstand moest de beslissing forceren voor de eindzege in het klassement. Medennikov en Klebennikov waren aan elkaar gekoppeld, zodat de onderlinge rivaliteit op het ijs beslecht werd. De afloop was enigszins drama tisch, beide rijders kwamen tep val en Kornilov, derde op de 1000 meter in 1.16.24 achter winnaar Batoerin in 1.16.03, streek onverwacht de klas sementsoverwinning op. Tarassova 40.99; 2. Iriha Bakoeli- na 41.58; 3. Najeda Tsjassovskik 42.17. 1000 meter 1. Tatjana Ta rassova 1.23.58; 2. Loedmilla Machkovtseva 1.24.09; 3. Loed milla Andrianova 1.25.55. Eind stand: 1. Tarassova 165.500 (nat. record: 40.74 - 1.23.96 - 40.99 - 1.23.58); 2. Andrianova 171.520 Heren 500 meter 1. Anatoli Meden nikov 37.73; 2. Aleksander Kor nilov en Serge Klebennikov 37.95. 1000 meter 1. Serge Batoerine 1.16.03; 2. Boris Fomine en Alek sander Kornilov 1.16.24. Eind stand: 1. Kornilov 152.195 (38.15 - 1.15 95 - 37.95 - 1.16.24); 2. Kleben nikov 152.925; 3. Batoerine 153.525. DEN HAAG - Een ernstig gehandicapt Nederlands ijshoc- keyteam (zonder De Graauw, Bles en Göbel) is het vier- landentoernooi in Den Haag gisteren gestart met een schamele 2-1 overwinning op Oostenrijk. Schamel inderdaad;'een gevolg van matig tot zwak spel. Van beide kanten overigens. Nederland probeerde vergeefs openingen te maken in de Oostenrijkse defen sie, die veelal met vijf man op één ijn opereerde. Oranje, als die uitdrukking ge bruikt mag worden voor de op nieuw in Amsterdamse unifor men gestoken Nederlandse ploeg, had totaal geen antwoord op dat verrassende optreden Vooral aanvoerder Larry van Wieren had er bijzonder veel moeite mee en kon zich geen moment ontplooien. Daarbij kwam dat Jack de Heer veelvul dig de strafbank moest opzoeken, waardoor de gevaarlijke Heeren veen-lijn veelal gebroken optrad Hetzelfde gold voor de lijn van Am sterdam, waarin De Graauw en Bles zeer ernstig werden gemist Beiteling 'zwom' veelal tussen Klooster en Tooren. waardoor er weinig kracht van deze fantasie opstelling uitging. Daar ook de derde lijn in een gelegenheidsop stelling speelde, bleef Nederland door deze incomplete linies aan vallend onder de maat Een geluk was dat de verdedigers met Georg Peternousek weer als de grote organisator, er beter het oog in hadden Maar Oostenrijk maakte het hen dan ook niet moeilijk. Zelfs met vijf tegen drie slaagden de Oos tenrijkers er niet in de voortref felijk spelende Heerenveen- doelman Lenssen het moeilijk te maken, laat staan te passeren Nederland 'reet' de score open in de negende minuut. Larry van Wie ren rondde voorbereidend werk van Bertelingen Klooster af (1-0) Het bleef bij deze score, want het De tweede periode was een halve minuut oud, toen Georg Peter nousek de score met een af standsschot omhoog tilde tot 2-0. Nederland speelde in deze fase wel iets beter, maar vloeiende aanvallen waren op de vingers van één hand te tellen. Ook in de derde periode van het matte duel, dat slechts een hand vol zinderende momenten kende, bleef de Nederlandse aanval on machtig. Toen Oostenrijk met nog zeven minuten te spelen door Kurt Harand een tegendoelpunt maakte, kwam de zege van Ne derland zelfs nog in gevaar. Maar de dreiging van een blamerend gelijkspel bleef een dreiging. De wedstrijd in Tilburg tussen West-Duitsland en Noorwegen (3-3) was een saaie ontmoeting, die slechts werd bijgewoond door 150 toeschouwers. In het Westduitse team deden slechts twee a-spelers mee. Noorwegen was meer compleet, maar miste met uitzondering van de uitste kende doelman Wahlberg, spe lers van behoorlijke klasse De score. West-Duitsland-Noor- wegen 3-3 (2-0, 1-2, 0-1) doelpun ten: Hemer 1-0, Raediger 2-0, Abrahmsen 1-2, Foyen 2-2, Sthe rens 3-2. Nilsen 3-3. Strafnunu- ten: Noorwegen 2, West-Duits land 8. Larry van Wieren onderneemt een schotpoging. De Oostenrijkse doelman Prochaka zal de inzet keren Spenglercup Voor het toernooi om de Spéngler- cup is in Davos de wedstrijd ge speeld tussen Düsseldorl'er EG en AIK Stockholm. De Westduit se club won met 3-2. De Russi sche ijshockeyclub Dynamo Moskou is een toernee begonnen door Noord-Amerika. In Van couver verloor de Moskouse club met 6-2 van de plaatselijke ver eniging Canucks. MELBOURNE (Reuter) - De plaatsingslijst van de Au stralische tenniskampioen schappen dreigt ernstig ont volkt te raken. Gisteren on derging de als vierde ge plaatste Amerikaan Hank Pfister zijn niet verwachte uitschakeling, hetgeen het aantal vroegtijdige uitval lers op zes brengt, terwijl de tweede ronde nog niet eens is voltooid. De man, die Pfister met 7-5, 4-6,6-4,6-3 versloeg was Syd Ball, een 29-jarige Austra liër, die dit jaar nog geen partij had gewonnen. Sinds de verloving met de Britse Sue Barker uitraakte, leed Ball de ene nederlaag na de andere. Hij werd niet meer toegelaten tot de grote toer nooien, zakte tot de driehon- Eerste zege Ball in 1979 derdste plaats op de rang lijst en kwam naar MelDour- ne in de wetenschap, dat dit zijn laatste kans was om nog iets in tennis te bereiken. Zijn overwinning vormde een bijna even grote verrassing als woensdag de nederlaag van de als tweede geplaatste John Alexander tegen de Amerikaan Rick Fisher. De ze laatste slaagde er niet in de tweede ronde te overle ven. Hij ging in vijf sets te- nonder tegen de hard serve rende Australische veteraan Colin Dibley: 6-2, 3-6, 6-3, 2-6. 7-5. De grote favoriet Guillermo Vilas had een gemakkelijke dag. Hij schoof door naar de derde ronde via een zege met 6-1, 6-2, 6-4 op Alvin Gardi ner. Tony Roche, de 34-jarige Australiër, die het reizen heeft afgezworen, volgde hem op de voet: 7-5, 6-2, 7-6 tegen GeofT Masters. De voornaamste uitslagen zijn: herenenkelspel, eerste ronde: Ball (Aus)-Pfister (Vst) 7-5, 4-6, 6-4, 6-3. Twee de ronde: Roche (Aus)-Ma.s- ters (Aus) 7-5, 6-2, 7-6, Vilas (Arg)-Gardiner (Aus) 6-1, 6-2, 6-4, Dibley (Aus)-Fisher (Vst) 6-3, 3-6, 7-5, 6-0. 6-2, Warwick (Aus)-James (Aus) 6-3, 6-3, 6-0, Kachel (Aus>- Kronk (Aus) 7-6, 6-1, 6-2. y-'r itfW - -i AMSTERDAM (ANP) - Nieuw on begrip tussen het bestuur van de Amsterdamse voetbalvereniging WA en trainer Van Neck heeft ertoe geleid, dat het voortbestaan van WA ernstig in gevaar is. In het geschil tussen WA en Van Neck heeft het derde en voorlo pig laatste kort geding tussen beide partijen uitgewezen, dat het door Van Neck gelegde be slag op de gelden van de vereni ging WA wettelijk correct is. Staande de zitting en conform enkele later via de publiciteits media naar buiten gebrachte uit spraken verklaarde Van Neck, dat hij van de beslaglegging zou afzien, indien hij van WA een bankgarantie van 80.000 gulden zou ontvangen. Een actie van WA-leden onder het motto van "redt WA" heeft be halve morele steun zoveel geld opgeleverd dat WA die bank garantie aan Van Neck kon over handigen. Het bewijs werd echter door Van Neck niet geaccep teerd. Hij stelde e voorwaarde: WA moet een pro cedure aanhangig maken waaruit blijkt dat WA aan Van Neck de dwangsommen verschuldigd is Zolang dit niet gebeurt, is Van Neck niet bereid de beslagleg ging op te heffen. Door deze onverwachte actie van Van Neck is het voortbestaan van WA op de tocht komen te staan Het bestuur heeft deze conclusie op tweede kerstdag tijdens een buitengewone algemene leden vergadering aan de leden mede gedeeld. TRONDHEIM (ANP) - Te leurgesteld stapte Jan- Egil Storholt na de 1500 meter van het zware na tuurijs - het dooide vier graden - in zijn woon plaats Trondheim. De oor zaak van zijn deceptie lag niet zozeer in zijn tijd van 2.05.1, waardoor hij 0,9 sec aan winnaar Hilbert van der Duim en 0,2 sec. aan Piet Kleine moest toege ven, maar werd meer ge vormd door de manier waarop hij in de slotfase terrein moest prijsgeven Eén ronde voor het einde bezat de Noorse Europese kampioen een seconde voorsprong op de tijd d ie Piet Kleine in het openingspnr had neergezet. In de laatste vier honderd meter ontbeerde Stor holt de kracht die voorsprong vast te houden. Hij was niet bij machte de snelle slotronde van Kleine te evenaren en finishte met 0,2 seconde achterstand. De teleurstelling sloeg om in twijfel toen Hilbert van der Duim een rit later wel onder de tijd van Kleine dook. De Friese onderwijzer klokte na 1100 meter exact de zelfde tijd als Storholt. Waar de Noor faalde, in de laatste ronde, sloeg Van der Duim toe. Hij hield de winst vast. gaf slechts 110 aan Kleine prijs en beëindigde zijn race met de winnende tijd van 2.04.2. Storholt haakte daarop af en liet verstek gaan op de slotaf- stand, de 5000 meter. Door die ac tie werd Hilbert van der Duim de vrijwel zekere i solideerde zijn positie op de vijf kilometer door als tweede ach ter Wim Pol (7.35.5) in 7.36.7 te eindigen. Excuses Storholt mompelde wat excuses na zijn nederlaag. "Grote inspan ningen zijn voor mij op dit mo ment niet welkom. Op 1 en 2 ja nuari zijn in Oslo de nationale nieuwjaarswedstrijden, die te vens als selectie gelden voor de landenwedstrijd tegen de Sow- jet-Unie. Daar moet ik volkomen fit zijn en daar moet ik mijzelf bewijzen. Het had geen zin mij hier in Trondheim helemaal leeg te knokken. Dit was pas mijn eer ste officiële wedstrijd in dit sei zoen Het ging mij meer OH) WM competitie-ervaring". In Oslo zal overigens ook Noorvve- gens tweede man Stenshjemmet zijn opwachting maken. In na volging van Storholt zonderde hij zich af van de kernploeg onder leiding van Arne Lier en verkoos hij de eenzame voorbereiding. De training verliep voor hem wat on fortuinlijk. Hij raakte overtraind, kreeg last van zijn benen en moest een maand rust nemen. Hoeveel hij daardoor is achterop geraakt bij zijn landgenoten, zullen de nieuwjaarswedstrijden Zelfvertrouwen De goede prestaties van de Neder landers versterkten het zelfver trouwen binnen de nationale kernploeg. De overwinning van Van der Duim op Storholt in de met spanning tegemoetgeziene eerste botsing, de revival van Kleine en Wim Pol. stuk voor stuk waren het verrichtingen die de groeiende vorm gestalte ga- Op de 1500 meter waren Hilbert van der Duim en Piet Kleine toon aangevend. Yep Kramer finishte als vierde in 2.06.3, direct gevolgd dooi Wim Pol in 2 06 I F l Schalij met 2.08.3 en Harm van der Pal hadden teveel moeite zich aan het zware ijs aan te passen om zich in de voorste rijen te hand haven Op de vijf kilometer demonstreer de Wim Pol. dat hij nog lang niet afgeschreven is. Hij won de stand in 7.35.4. Pol was het vorige seizoen omtrent deze tijd in bla kende vorm. maar viel daarna ver tei nu. i 'it dieervaiing trok hij ie» ring. Dit seizoen wil hij bewust later pieken. Bondscoach Van 't Oever "Met Wim Pol moet wel degelijk rek. ning gehouden worden Hij vindt langzaam zijn vorm en dan is hij een gevaarlijke opponent". Hetzelfde geldt voor Piet Kleine, die in Trondheim zijn beste wed strijd van dit seizoen reed. Op de 5000 meter was hij gekoppeld aan Van der Duim. De Fries reed wat wisselvallig, versnelde en ver traagde onderweg meermalen, maar kon pas in de slotfase zijn Drentse ploeggenoot van zich af schudden: 7.36.7 tegen 7.39.6, Yep Kramer nestelde zich tussen deze twee met zgn tijd van 7.37.6 Egbert van 't Oever was na afloop zeer tevreden. "Dit is natuurlijk goed voor de toekomst. Vooral de overwinning van Van der Duim en Kleine <>p lf»(in nu t< i up Storholt is van betekenis. Zeker met het oog op de Europese Kampioenschappen, die op 19 en 20 januari in hetzelfde Trond heim worden gehouden" De nationale kernploeg keert op 31 december terug in Nederland. Op 3 januari verzamelt de ploeg zich in Den Haag. waar op 6 en 7 ja nuari de nationale kampioen schappen gehouden worden. De ze titelstrijd geldt tevens als se lectienorm voor de ploeg die een week later tegen Zweden aan treedt en voor de EK in Trond heim 2 04 2,2 Piet Kleine 2 04 9,3 Jan Kuil Storholt 2 0:') 4 Yep Kramer 2 06 3. 5 Wim Pol 2 06.7.6 Roll Kalk Lars ven 2 08 0. 7 Frits S.halg 2 08 3. 8. Harm Pol 7.35 4, 2 Hilbert van der i 7 36 7, 3 Yep Kramer 7 37 6. 4 Kleine 7.39 6, 5. Frits Sc hal g BERN (ANP) - Een woordvoerder van de Europese Voetbalunie (UEFA) heeft in Bern verklaard dat excessen in een van de drie Europese bekertoernooien harder aangepakt zullen worden. De strafmaatregelen zullen ver zwaard worden. Als oplossing van de voortdurende escalatie van geweld binnen en builen de lijnen noemde de woordvoerder het laten spelen van wedstrijden op neutrale bo dem Nog nooit in de 25-jarige ge schiedenis van de voetbaluniè hebben zich zoveel incidenten voorgedaan als in het begin van de huidige competitie De UEFA acht xierzwaring van de strafmaatregelen noodzakelijk en denkt daarbij zelfs aan de noodgreep om onder bepaalde omstandigheden een overwin ning reglementair om te zetten in een nederlaag Wedstrijden zonder publiek of op neutrale bodem, straffen die lot nu toe bij hoge uitzondering ge geven werden.zullen bij voortzet ting run de huidige gewelddadi ge tendens die exceptionele posi tie verliezen. In dit verband verwijst de UEFA naar de tweede ontmoeting tus sen de beide Ierse clubs FC Dun- dalk eu FC Linfield, die na publiekelijke uitspattingen in lief eerste duel in Haarlem werd ge speeld. EN EEN MELE HVS URK CJM7ED CAAT natuukluk die tien M/fJUTEH MET 7)EN VOOR 'T WOK Hó- VjÓEM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9