'Dreigbrief' Molukkers aan Van Agt VIETNAM HEEFT TECHNICI NODIG Afkeuring bij YYD en PvdA over maatregel van Amerika Als u Oudejaarsavond viert bij familie of kennissen, houdt u er dan wel even rekening mee dat er na 8 uur 's avonds geen treinen meer rijden.^ Actiegroep bezette hal Huis van bewaring VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA 7 Medisch Comité overweegt opleiding van Vietnamezen AMSTERDAM (GPD) - Het Me disch Comité Nederland-Viet- nam overweegt volgend jaar Vietnamezen op te leiden voor technische kaderfuncties in zie kenhuizen. „Vietnam worstelt met het bekende probleem van alle ontwikkelingslanden, name lijk een tekort aan technische kennis van de apparatuur die wij beschikbaar stellen". Dat is de mening van prof. B. Polak, lid van een delegatie van het Me disch Comité dat deze maand een bezoek heeft gebracht aan Viet nam. Volgens prof. Polak komt de onmisbare Nederlandse hulp goed terecht in Vietnam. De Vietnamezen hebben uit alle mogelijke landen medische ap paratuur ontvangen maar ze hebben onvoldoende reserve onderdelen en monteurs waar door de helft van het materiaal buiten gebruik staat. Het Me disch Comité zal in eerste instan tie voor accu's, onderdelen en ge reedschap zorgen en pas daarna in overleg aan eventuele oplei dingsmogelijkheden gaan wer ken. De delegatie, die uit vijf personen bestond, heeft tijdens het korte bezoek de indruk gekregen dat de voedselsituatie in Vietnam re delijk is. Er is een maandelijks voedselrantsoen van 13 kilo per persoon waarvan 4 kilo uit rijst bestaat. In heel Vietnam is echter een duidelijk eiwit-tekort. Vol gens dc waarnemers lijkt in Noord-Vietnam de armoede wat beter verdeeld te zijn dan in het zuiden. De Vietnamese regering verwacht dat malaria binnen de komende vijf jaar onder controle kan wor den gebracht. In het zuiden van het land wordt nog gemiddeld 5,5 procent aan malariaparasieten in het bloed aangetroffen. In het noorden is dat nog geen half pro cent. Het Medisch Comité Nederland- Vietnam heeft sedert 1974 finan ciële steun van de Nederlandse overheid. In het afgelopen jaar heeft de Nederlandse regering in totaal 7 miljoen gulden bijgedra gen aan het hulpprogramma van het comité dat daarnaast 3 mil joen gulden van donateurs ont ving. „De particuliere giften zijn op dra matische wijze gestegen sinds november 1979 toen het comité bekendmaakte dat het medische hulp aan Cambodja zou verschaf fen", aldus prof. Polak. In no vember stelde het Medisch Comi té 200.000 gulden voor Cambodja beschikbaar via een medisch comité in Frankrijk. In december is ruim 300.000 gulden gereser veerd voor de Cambodjanen. De medische hulp aan dat land zal ook het komende jaar worden voortgezet. Cambodja In Cambodja heeft het leven zich zeer snel hersteld. In de bijna verlaten hoofdstad Phnom Penh wonen op het Ogenblik naar schatting 200.000 mensen en dat aantal groeit dagelijks. Antoon Claassen van het Medisch Comité Nederland-Vietnam is zojuist te ruggekeerd van een reis naar Cambodja. Volgens hem zijn in de hoofdstad de meeste fabrie ken weer aan het draaien. De zie kenhuizen en medische posten krijgen steun van Vietnamese artsen en functioneren over het algemeen met niet gediplomeerd personeel. Het onderwijs op een paar duizend lagere scholen is opnieuw be gonnen. De gezondheidstoestand van de Cambodjanen is zwak. Veel kinderen lijden aan bloed armoede en hebben verkleurde haren en witte ogen en tong. Daarnaast zijn er veel slachtof fers van malaria en wormen. Er is in het hele land rijst ingezaaid maar voorlopig zal de oogst slechts voldoende zijn voor één derde van de voedselbehoefte. Veel Cambodjanen blijken be vreesd te zijn voor de eventuele terugkeer in het voorjaar van de verdreven dictator Pol Pot die Professor Polak - hulp komt goed terecht - DEN HAAG (ANP) - De Molukse organisatie Pcmuda Masjarakat RMS zal niet blijven toelaten, dat de Nederlandse regering haar beleid blijft afstemmen op het te niet doen van het verlangen van het volk der Zuid-Molukken naar een vrije en souvereine staat. Dit schrijft de Pemuda Masjarakat RMS in een open brief aan de mi nister-president Van Agt. In de brief staat verder dat het blij ven steunen en stimuleren van de Indonesische regering door de Pemuda Masjarakat RMS als collaboratie met de vijand be schouwd wordt. De organisatie DEN HAAG (ANP) - De WD-ka- merleden Nijpels en Bolkestein hebben hun partijgenoot, minis ter Van der Klaauw van buiten landse zaken, gevraagd om zijn afkeuring te laten blijken over een maatregel van de Ameri kaanse regering. De Amerikaan se regering heeft namelijk beslo ten om buitenlandse homofielen de toegang tot het land te ontzeg gen. De directeur van de Ameri kaanse dienst voor immigratie en naturalisatie, David Crossland, verklaarde woensdag instructies te hebben gekregen van het mi nisterie van jusititie het immigra tieverbod voor homofielen strikt te gaan toepassen. De VVD-kamerleden vragen minis ter Van der Klaauw of de Ameri kaanse maatregel in overeen stemming is met het Amerikaan se buitenlandse beleid waarin de handhaving van de rechten van de mens en dus het tegengaan van discriminatie centraal staat. De Amerikaanse maatregel heeft ook nogal beroering gewekt bij homogroepen binnen de VVD en de PvdA. Volgens de voorzitter van de VVD-groep Walter Kamp, zet president Carter met de maat regel niet alleen de klok terug, maar gaat hij regelrecht Chomei- ni achterna. De PvdA-groep heeft een telegram gestuurd naar de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. De groep noemt Car ters bemoeienissen inzake de mensenrechten door deze maat regel schijnheilig en ongeloof waardig. Nederlander in België in inrichting opgesloten ANTWERPEN (Belga) - Afgaande op de rapporten van enkele psy chiaters heeft de Antwerpse raadkamer de 25-jarige Eddie van L. uit Eindhoven geïnter neerd. Hij is ontoerekeningsvat baar verklaard en in een inrich ting opgesloten. Op 5 oktober is Van L. in Antwer pen aangehouden. Hij was in Ne derland tot 20 jaar veroordeeld wegens moord op de 59-jarige mevrouw P. van Biggelaar uit Best en de ontvoering van en de moord op de 5-jarige Carolientje Pessers. Op 22 augustus ontsnapte Van L., toen hij met vier bewakers op be zoek was bij familie in Eindho ven. Sinds 1977 verbleef hij in de Van Mesdagkliniek in Gronin gen. Na zijn ontsnapping bracht hij enige tijd in Zeeuws Vlaande ren door, waarna hij naar Ant werpen afzakte. Hij pleegde daar eên gewapende overval op een fi liaal van de bank Brussel-Lam- bert en maakte 220.000 bfr 15.000) buit. Aanvankelijk logeerde hij in een hotel, maar de laatste dagen voor zijn aanhouding woonde hij in een hol, dat hij gegraven had in de berm van een autoweg bij Ant werpen. Hij had daar zelfs een draagbaar tv-toestel geïnstal leerd om de tijd te doden. Vrachtwagen geladen met gasflessen in botsing met trein WARNSVELD (ANP) - Een vrachtwagen, geladen met gasflessen met het zeer brand bare waterstofgas, is gister middag met een reizigerstrein irt botsing gekomen. Het on geluk gebeurde bij een spoor wegovergang in Warnsveld tussen Vorden en zutphen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Volgens de politie is de vracht wagenchauffeur door het rode knipperlicht gereden. De slagboom zat in de aanhanger van de vracht wagen-combi- natie. De combinatie is eigen dom van een bedrijf in Lo- chem. De chauffeur is op de overweg gestopt en vervolgens uit de cabine gesprongen. Hij heeft, aldus de politie, nog geprobeerd de treinbestuur der te waarschuwen maar die had reeds de "dodemansk- nop" in werking gesteld en was daarop naar achteren gehold, reizigers met zich meenemend. Een passagier liep lichte snijwonden op. Het ongeluk dat omstreeks twee uur gebeurde had een enorme ravage tot gevolg waardoor het verkeer op de hemse weg tussen Vorden en Zutphen tot Van de gasflessen heeft er één gelekt. Deze fles kon tamelijk snel weer worden afgesloten. Er heeft zich aldus de politie geen ontploffing voorgedaan De situatie is zowel volgens de politie als de brandweer zeer gevaarlijk geweest. Er had zich, wanneer het gas in aan raking was gekomen met vuur, een zware ontploffing voor kunnen doen. Prinsen en prinsessen op cle lange latten in Oostenrijk LECH - Het gezin van prinses Bea trix en prins Claus brengt op het ogenblik samen met het gezin van prinses Irene en prins Carel Hugo de wintersportvakantie door in het Oostenrijkse Lech am Arlberg, de plaats waar de ko ninklijke familie per traditie 's winters heen trekt. Al even traditioneel is het uurtje 'plaatjes schieten' door fotogra fen die gisteren de nodige ca priolen van prins Friso (links) konden vastleggen. Speciaal voor de fotografen maakte prins Friso als een volleerde skiër een 'reuzensprong'. Overigens zou hij even later plat op zijn ge zicht liggen. Minder durf toonden de prinsesjes Marguerita en Ma ria Carolina die zich stevig aan hun moeder, prinses Irene, vast klampten. Op de achtergrond links prins Carel Hugo. GEFFEN (GPD, ANP) - Een tot nu toe onbekend gebleven automo bilist heeft in de nacht van woensdag op donderdag een aan rijding veroorzaakt, waarbij de 66-jarige E. Jansen uit het Noordbrabantse Geffen om het leven kwam. Onmiddellijk na het ongeval reed de automobilist weg. Het slachtoffer, dat op de fiets was, werd aangereden door een gele personenauto. De 65-jarige H. van Holland uit Overberg kwam de afgelopen nacht omstreeks half één om het leven bij een aanrijding voor zijn woning. De man werd geschept Chauffeur na dodelijk ongeluk doorgereden door een personenauto, waarv de 19-jarige bestuurder, A. M. uit Leersum, onder invloed van al cohol verkeerde, aldus de politie. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de 28-jarige Amster dammer J. M. wegens het veroor^ zaken van een dodelijk verkeers ongeluk veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorlopige hech tenis. Ook werd hem voor twee jaar de bevoegdheid tot het berij den van een auto ontnomen. M. was in september na stevig whiskygebruik in zijn auto ge stapt en in de vroege ochtendu ren in de Vijzelstraat in botsing gekomen met een fietsend meis je. Het slachtoffer werd zo ernstig gewond dat zij drie dagen later in een ziekenhuis overleed. zal dan ook niet schromen om lij nen van de Nederlandse regering, inclusief van westerse landen, die het Indonesische generaalsre- giem blijven steunen, af te snij den, aldus de brief. De Pemuda Masjarakat RMS richt haar buitenlandse beleid op ver nietiging van deze lijnen in en met Indonesië. De organisatie zal die middelen hanteren die ge woon zijn bij een volk, dat vecht voor haar vrijheid, zo schrijft zij. In de brief staat ook dat de Neder landse regering haar beleid ten aanzien van de Zuidmolukse problematiek drastisch moet wij zigen. Het blijven vasthouden aan het hedendaagse beleid zal zeer zeker rampzalige gevolgen voor Nederland met zich mee brengen, aldus de organisatie. De Pemuda Masjarakat RMS wijst de regering op haar verantwoor delijkheid ten aanzien van de Zuidmolukse problemen. Volgens de brief houdt de Pemuda Masjarakat RMS nog steeds vast aan het recht van het Zuidmoluk se volk op een onafhankelijke re publiek Maluku Selatan. Een andere Zuidmolukse organisa tie, het front Rajat Goheba, is fel gekant tegen een Oriëntatiereis die een groep Molukse jongeren aan de Molukken gaat brengen. Een woordvoerder van het front noemde gisteravond een derge lijke reis "onverantwoord": "De deelnemers aan de reis zullen mede verantwoordelijk worden gesteld voor deze belediging aan het Molukse volk". De oriëntatiereis kwam zondag ter sprake in het NOS-radio-pro- grarnma "Tandjoe" voor Moluk kers. Volgens het front zijn de deelnemende jongeren, onder wie Eddy Aponno van de Bewe ging van Ir. Manusama, geen ver tegenwoordigers van de Molukse jongeren. De oriëntatiereis is niet anders dan manipulatie door de Indonesische regering, aldus de woordvoerder van het fltant Volgens het front Rajat Goheba roepen deze daden felle reacties op. "Het front zal zich tegen deze daden teweer stellen", aldus de woordvoerder. Meubelfabriek deels afgebrand ASPEREN (ANP) - De stoffeerde- rij en het kantoor van een meu belfabriek in het Zuidhollandse Asperen zijn gisteravond door brand verwoest. Het vuur, dat door nog onbekende oorzaak ontstond, werd aangewakkerd door de hevige wind. De win drichting echter verhoedde dat ook het expeditiegedeelte van de fabriek in vlammen opging. Per soonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Over de omvang van de schade valt nog niets te zeggen, aldus de rijkspolitie. Twee jaar cel voor overval ALKMAAR (ANP) - De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren drie jongemannen (twee 19-jarigen en één 20-jarige) veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest voor het ple gen van een gewapende roof overval. De drie overvielen op 18 oktober in hun woonplaats Den Helder een supermarkt. Onder bedreiging van vuurwapens dwongen ze de filiaalhoudster de kluis te openen en voor 43.000 gulden aan geld en cheques te geven. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ZUTPHEN (GPD) - Ongeveer twintig leden van de anti-militairistische groepering Onkruit hebben gistermiddag rond het middaguur de hal van het huis van bewaring in Zutphen een half uur bezet gehouden. Ze wilden hiermee de aandacht vestigen op de situatie van anti-militains- ten, die als gevolg van hun overtuiging 18 maanden de gevangenis in draaien. Op dit moment-zitten om deze reden vijf mensen gevangen. Deze vjjf totaal weigeraars zijn vanaf kerstavond in hongerstaking. Bui ten de huizen van bewaring zijn ongeveer 20 mensen mee in hongersta king gegaan. Om half twaalf was het bezoekerstijd. Op het moment dat de deur open ging stormdert ongeveer 20 mensen de hal binnen, die ze weigerden te verlaten. Ze hieven leuzen aan als: Geen man. geen vrouw, geen cent voor het leger. Na vijftien minuten was de politie gearriveerd. Via de zijingang kwam deze het gebouw binnen, omdat de hoofdingang afge sloten was. De bezetters moesten met geweld worden afgevoerd, waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Uit het politiebusje wisten zeven men sen weer te ontsnappen. De overigen werden afgevoerd naar het politie bureau in Zutphen. Tijdens de bezetting reed in Zutphen een geluidswagen rond dio melding maakte van de actie. De wagen werd van de weg gehaald en tegen de inzittenden werd proces-verbaal opgemaakt. Import en dutr.bul KUJM

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7