i r De Eendracht9 bereikt compromis in conflict Vlotte verkoop vuurwerk LEZERS SCHRIJVEN LEIDSE HOOGLERAAR NAAR TNO Bestuur ert commissarissen tot elkaar tussenuit te piepen Kerst doordeweeks: mooie kans om er VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - De verkoop van vuurwerk is gisteravond om zes uur begonnen. Vanmorgen keek een aantal Leidse vuurwerkverkopers zeer tevreden terug op deze eerste avond dat zij hun "knallers", "sissers" en "fluiters" van de hand mochten doen. Alle vanmorgen geraadpleegde handelaren konden meedelen dat het van zes tot negen storm liep in hun winkel. Of het drukker dan vorig jaar was, valt moeilijk te zeggen: toen begon de verkoop van vuurwerk om zeven uur 's morgens Volgens éen van de vuurwerkhandelaren is het echter een duidelijke zaak dat de besteding per persoon voor vuurwerk een stijgende lijn vertoont. Mensen van 20 tot 25 jaar kopen volgens hem al snel voor 70 tot 80 gulden. Jongeren tasten vaak voor 30 tot 35 gulden in de beurs. De stijging zit hem vooral in de aanschaf van steeds mooier en steeds groter vuurwerk. In een aantal zaken was het vooral dejeugd die al in een vroeg stadium zijn slag kwam slaan. Zij had vooral belangstelling voor het knallende vuur werk. Een drietal jongens bleek zich gisteravond in de Haarlemmerstraat al te vergissen in het tijdstip waarop vuurwerk mag worden afgestoken, na melijk in de nacht van oud- op nieuwjaar, tussen twaalf en één uur. Ze werden daarop door de politie aangehouden. Na verhoor op het politie bureau konden zij naar huis. Het vuurwerk dat zij bij zich hadden, werd in beslag genomen. De-verkoop van vuurwerk, die gisteravond in Leiden begon, ver toont al weer een stijgende lijn ten opzichte vgn het vorige jaar. Wanneer de feestdagen gunstig vallen, zoals nu middenin de week, dan kost het maar een paar snipperdagen om er voor wat langere lijd tussen uitte kunnen piepen. Hetgeen dan ook veelvuldig wordt ge daan. De uittocht uit Neder land naar de traditionele wintersportcentra was er een duidelijk gevolg van. Aardig om te weten hoe de mi nimale personeelsbezetting door'verschillende bedrijven en instellingen wordt opge vangen. Eerst geïnformeerd bij de grootste werkgever in de Sleutelstad, de universi teit. Aanvankelijk was er sprake van dat de universi teitsgebouwen tussen kerst en nieuwjaar dicht zouden- gaan. Dr. M.J. M. de Haan, lid van de universiteitsraad, deed een voorstel in die richting omdat hij meende dat de universiteit op deze manier haar bijdrage zou kunnen leveren aan de energiebesparing. Het college van bestuur liet vervolgens uitrekenen dat er door de uni versiteit rond de jaarwisse ling een kleine 40.000 gulden per dag aan energie wordt verbruikt. Een unieke kans dus om een paar ton uit te sparen. Maar nee hoor. Dit bedrag zou alleen kunnen worden uitge spaard wanneer alle installa ties volledig buiten werking zouden worden gesteld met alle gevolgen vandien. Daar wilde men niet aan en er werd besloten de gebouwen niet te sluiten. Bellen dan maar hoe het met de personeelsbezetting zit. Een telefoontje naar de afdeling Voorlichting blijkt een onmo gelijkheid. Er wordt niet op genomen meneer. Wilt u het misschien over een poosje nog eens proberen?", is steevast het antwoord van de telefonis te. Later op de dag blijkt deze afdeling in haar geheel met "kerstverlof'. Een voorlichter van het Academisch Zieken huis weet tenslotte te melden dat de zaak nagenoeg volie- dig plat ligt. Hij vertelt tevens dat het in het AZL wel even anders is. Maar een ziekenhuis is na tuurlijk een continubedrijf. Hier worden tussen kerst en nieuwjaar normale diensten gedraaid. We zitten beslist met met een minimale bezet ting. Het enige verschil is dat de diensten op 24 en 31 decem ber als zondagse diensten worden beschouwd", aldus voorlichter De Jonge. Bij de gemeente ligt dat weer heel anders. Voorlichter Meij er: 'Wij draaien op vredes sterkte. Bij verschillende diensten heeft men besloten om er deze week maar met z'n allen van tussen te gaan ter wijl andere diensten, zoals Bevolking en Voorlichting wel normaal doordraaier.. Het Stadsbouwhuis schijnt evenwel te zijn uitgestorven. Ik heb iemand horen zeggen datje daar zonder gevaa r een kanon kunt afschieten. Al met al denk ik dat ruim de helft van het gemeentelijk perso neel deze dagen afwezig is". Ook bij de Leidse Onderwijsin stellingen met z'n circa 400 personeelsleden blijkt ruim de helft het werkjaar 1979 ver- Buurthuis Zeeheldenwij k Naar aanleiding van het commen taar dat wijkkomité en werk groep buurthuis uit de Zeehel- denwijk meenden te moeten ge ven op een artikel in deze krant (ingezonden stuk 19 dec.), willen wij als bestuur van speeltuinver-' eniging Ons Belang graag enige zaken rechtzetten. We willen met LEIDEN-DELFT - TNO (Tech nisch Natuurwetenschappelijk Onderzoek) heeft de Leidse hoogleraar prof. dr. ir. A. Rorsch voorgedragen tot lid van de raad van bestuur. Samen met nog vier andere leden zal hij het hoogste uitvoerende bestuursorgaan van deheleTNO-organisatiev klem tegenspreken dat de heer Steinbach de regels van het be middelen niet onder de knie zou hebben. Het is immers zo dat zo wel wijkkomité als de Leidse Bond van Speeltuinen, Ons Ei land als wethouder Tesselaar de heer Steinbach als bemiddelaar erkent. Wij vinden het wel vreemd dat wijkkorAité en werkgroep buurt huis het nodig achtten om (zon der medeweten van de bemid delaars, waaronder de heer Steinbach zeker valt) naar wet houder Tesselaar te stappen met het verzoek om te bemiddelen terwijl de besprekingen nog steeds gaande waren. Verschil met de huidige leiding is dat ieder van de leden van de nieuwe raad individueel verant woordelijkheid draagt voor de organisatie als geheel. De be noeming zal waarschijnlijk op 1 februari 1980 ingaan. Prof. Rorsch (46) wordt verant woordelijk voor de richting ge zondheid. Hij is op het ogenblik hoogleraar biochemie en tevens buitengewoon hoogleraar in de moleculaire genetica. De andere voorgedragen leden zijn: ir. W. A. de Jong, dr. G. Klein, ir. M. J. Spanraft en dr. ir. H. J. Dirksen. y|l De gemeentelijke B R W. sie waar wijkkomité en werk groep buurthuis over schrijven en waarvan de heer Steinbach se cretaris zou zijn, heeft zijn taak volbracht bij het uitbrengen van het B.R W. plan in '78. Dus is zijn houding in deze zaak niet strijdig met zijn functie. Wat betreft de opmerking dat het een paar In woners zijn die het conflictmodel zoeken, kunnen wij stellen dat dit waar is. In de gehouden enquete is immers nooit gesproken over de mogelykheid om het clubge bouw zo optimaal mogelijk te maken, er is wel gesproken over een eigen buurthuis. Op het stuk terrein dat wijkkomité en werkgroep buurthuis daar voor op hel oog hadden, staan al geruime tijd nieuwe speelwerk- tuigen gepland. Wij hebben het wijkkomité aangeboden voor vergaderingen gratis van ons clubhuis gebruik te maken, dit is door het bestuur afgewezen. Ook onze aanbieding om tegen kost prijs (f 10,-) iets te organiseren is afgewezen. Het commentaar dat het wijkkomité net als ieder an der voor f 10 de zaal kon huren is dus niet terecht aangezien onze kosten aanmerkelijk hoger zijn (water, gas, verzekeringen en on derhoudskosten). De f65.000 die uitgetrokken zijn voor nieuwe speelwerktuigen zijn over dertien speeltuinen in een tijdsbestek van vijfjaar gere serveerd. Aangezien onze speel werktuigen zeer oud zijn, willen wij deze graag vernieuwen. Het asfalteren van de tuin is haast een noodzaak omdat bet in onze wijk haast niet mogelijk is om vrijwil ligers te krijgen voor het onder houd en onkruid wieden. Def 175.000 zijn niet alleen voor het wijkkomité. Ze moeten volgens de heer Tesselaar gedeeld wor den door wgkkomité en speel tuinvereniging. De slotconclusie van wijkkomité en werkgroep buurthuis is dat een apart buurt huis weggegooid geld is. in te genstelling tot wat in de enquete vermeld staat. Wij willen met nadruk stellen dat wij het zeer jammer vinden deter op deze manier een oplossing wordt geforceerd. Wij willen ook vermeld zien dat niet wij maar het wijkkomité en de werkgroep buurthuis het nodig achtten om burgemeester en wethouders in te lichten met eenzijdige en ver keerde informatie. Wij zijn on danks alles altijd bereid om ver der te onderhandelen, al wordt het door deze uitlatingen van wijkkomité cn werkgroep buurt huis zeer moeilijk. Namens het bestuur van Ons Ei land, Jac. Kluts A. P. H. v. Gesscl Munnikenstraat 10 Leiden. Door de redaktie ingekort. Postduivenshow De Leidse postduivenvereni ging "De Reisduif' organi seert op zaterdag 29 en zon dag 30 december in het lokaal van "De Vriendenclub" aan de Anna Paulownastraat de jaarlijkse tentoonstelling. Naast een tiental stan daardklassen zal er tevens een ereklasse van de beste vliegduiven uit de vereniging worden tentoongesteld. Vietnam-collecte De collecte ten bate van het Me disch Comité Nederland- Vietnam, die eind november in Leiden werd gehouden, heeft ruim 17.000 gulden op gebracht. Doel van de actie was om geld in te zamelen voor de bestrijding van mala ria. Van het geld worden ge neesmiddelen en insectenbe strijdingsmiddelen gekocht. Malaria is in Vietnam volks ziekte Poppenkast Om het "Jaar van het kind" naar behoren af te sluiten or ganiseert de speeltuinvereni ging "Rondom de Maredijk" zaterdagmiddag om half drie in haar clubhuis aan de Ma redijk een poppenkast-voor stelling voor kinderen van 5 tot 10 jaar, verzorgd door de bekende Leidenaar Devilé. Hij zal ook een aantal goo chelkunsten vertonen, waar na de middag rond half vijf wordt afgesloten. De entree prijs bedraagt f 1.50 per per- LEIDEN - Uiterlijk 1 juli van het volgend jaar zal het zittende bestuür van de Leidse woningbouwvereniging "De Eendracht" in zijn geheel aftreden. Er zal een nieuw bestuur worden gekozen door de algemene ledenverga dering. De huidige bestuursleden kunnen zich daarvoor ook weer kandidaat stellen. Die bepaling vormt het belangrijk ste onderdeel van een compromis dat is bereikt tussen de raad van commissarissen en het bestuur van "De Eendracht". Binnen de woningbouwvereniging was een conflict uitgebroken over de gel digheid van een stemming, waarmee het bestuur naar huis was gezonden. Volgens het bestuur was de stem ming van de ledenraad ongeldig omdat een aantal stemmen bij volmacht was uitgebracht. De raad van commissarissen meen de dat het recht daartoe bestaat en oordeelde dat het bestuur di rect moest opstappen. Een- dracht-voorzitter Mittelmeijer nam een advocaat in de arm en de raad van commissarissen wilde het zelf6 op een gerechtelijke procedure laten aankomen. Bemiddelaar Burgerraadsman Frits Quadekker heeft de rol van bemiddelaar op zich genomen omdat een recht zaak waarschijnlijk vele maan den zou duren en de woning bouwvereniging een bestuurloos tijdperk zou krijgen, terwijl be langrijke beslissingen moeten worden genomen. Dé raad van commissarissen bleek bereid om te erkennen dat de stemming onjuist was, mits het bestuur akkoord zou gaan met een aantal voorwaarden. Die voorwaarden zijn dat er 1 april zowel een legitiem bestuur als een voltallige raad van commis sarissen moet zijn. Zouden som mige leden van het bestuur de komende maanden worden ver vangen door nieuwe, dan vindt men dat die moeten worden ge kozen door een bijeen te roepen algemene ledenvergadering. Daartegenover staat dat het be stuur zijn bevoegdheden zal te rugkrijgen. Kandidaten Zodra het bestuur in de loop van het volgend jaar is afgetreden, kunnen kandidaten voor de ver schillende functies worden ge steld. Leden van het huidige be stuur kunnen ook kandidaat zijn, maar zij genieten geen enkele voorkeurspositie. Mochten er over de verkiezing van het nieu we bestuur toch weer problemen ontstaan, dan zal een commissie van drie juristen op dit punt een bindende uitspraak doen. Voor deze commissie worden aan gezocht mr. Tj. Schaper, (de ad vocaat die voorzitter Mittelmeijer in de arm heeft genomen) en mr. F.J.A. Quadekker, die namens de raad van commissarissen een bemiddelende rol heeft vervuld. Een derde commissielid zal door hen beiden worden aangewezen. In de periode tot 1 juli zullen de besluiten bij "De Eendracht" in alle openheid worden genomen door het zittende bestuur. Het compromis is inmiddels onder schreven door het voltallige be stuur en de leden van de raad van vroegd te hebben beëindigd. "Er wordt wel met beperkte bezetting doorgewerkt omdat bepaalde zaken natuurlijk moeten worden afgewerkt", zo meldt de personeelschef. "Juist omdat er nu zoveel mensen thuiszitten komen er van de cursisten veel verzoek jesom tnformatie binnen. Te lefonisch dan. Verder zitten er mensen vooruit te werken om in januari de geweldige stroom cursus-aanvragen te kunnen verwerken. Dat is elk jaar een vast gegeven in ja nuari. Een gevolg van de goe de voornemens hè". Bij de Algemene Bank Neder land, ook een flinke werkge ver, is driekwart van het per soneel gewoon aan het werk. Volgens de ABN-personeels- chef is het in bepaalde opzich ten druk terwijl het aan de andere kant weer rustig is. Rustig omdat vele bedrijven zijn gesloten en druk omdat veel mensen vrij zijn. Daar door is het op de afdeling Kredieten rustig terwijl het op de Kas-afddling juist weer flmk druk is zo laat hij we ten. Tot slot de personeelschef van de Nederlandsche Midden- standsbank: "Bij ons is nage noeg iedereen gewoon aan het werk. Misschien dat er een en keling is die tussen kerst en nieuwjaar niet werkt maar dan is het wel een uitzonde ring. Buitensporig druk is het ook met. Nee. het gaat eigen lijk wel lekker zo Nieuwe dienst voor vervoer pakketten ook in Leiden LEIDEN - Na Van Ciend Loos en dc PTT krijgt Nederland er vol gende week een nieuwe pakket dienst bij: De Nederlandse Pak ket Dienst. Dat betekent een nieuwe specialisatie van het Nederlandse stukgoederenver- voer, die het gevolg is van een nauwe samenwerking van twin tig vervoercentra. waarvan een in Leiden, in het land. Het wordt daardoor volgens "de Nederlandse Pakket Dienst (N'PD) mogelijk een pakket tot maximaal twintig kilo binnen twintig uur in Nederland te be zorgen. De Leidse sehakel in de keten is de firma Van Duuren en zoon. De twintig "depots" bestrijken al le provincies. Zij hebben over eenkomsten met bestellers bin nen hun rayon. Deze verplichten zich pakketten bij de betreffen de depots te laden en te lossen op de aangegeven tijden. Op deze manier is het volgens de NPD mogelijk "/eer snel, effi cient en betrouw baar te w erken. Brengt men een pakket voor vier uur 's middags naar een van de aangesloten versoercentra, dan wordt het de volgende dag voor twee uur afgeleverd De kosten varieren van zes gulden (t/m 3 kg) tot dertien gulden (20 kg). Lege bureaus in verband met "kerstverlof" zijn dezer dagen een veel vookomend verschijnsel.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3