Tóch goed jaar voor het bollenvak Gezondheidszorg in ruimtenood eidse agenda Toestand in twee Voorschotense ivijken onhoudbaar Politie legt beslag op 16,6 kilo vuurwerk VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 VOORSCHOTEN - De ruimtenood van de gezondheids zorg in Voorschoten begint ernstige vormen aan te ne men. Tijdens de jaarvergadering van de stichting Gezondheids zorg kreeg het bestuur van de aanwezige leden volmacht om bij het Voorschotense gemeentebestuur aan te drin gen op spoed omdat de toestand zowel in de Vlietwijk als in Noord-Hofland onhoudbaar wordt. De stichting Gezondheidszorg Voorschoten heelt de beschik king over drie gezondheidscen tra,, die zodanig zijn gesitueerd dat ieder lid (5600 gezinnen en 900 alleenstaanden) op een redelijke afstand van een centrum woont. Van die drie centra is het pastoor J. van Bemmeiencentrum aan de Jan Evertsenlaan in 1970 als noodgebouw aangelegd. Inmid dels is de stichting niet alleen uit dit gebouwtje gegroeid, boven dien is de oude noodschool bouwkundig een wrak gewor den. Veel aanloop Al enige jaren denkt ook de ge meenteraad aan een vervanging van dit centrum. Temeer daar de wijk Noord-Hof land veel jonge gezinnen heeft Dat betekent hier in de praktijk veel aanloop, onder meer voor de zuigelingen- en kleuterzorg. De stichting Gezondheidszorg wijst al jarenlang op de nood van de huisvesting. De gemeenteraad heeft inmiddels een eventuele nieuwbouw in de "accommoda tienota" opgenomen. Toch jge- beurt er in de praktijk nog steeds weinig. Oorzaak is de ingewik kelde materie van de accommo datienota en de ontstane samen hang tussen de komst van een kerkgebouw en een gezond heidscentrum in Noord-Hofland. De wijk Noord-Hofland heeft na- D.s. Moerenhout (74) overleden KATWIJK - In 's Gravenzande is na een korte ziekte op 74-jarige leef tijd ds. P. Moerenhout overleden. Hij is van 1950 tot 1964 hervormd predikant in Katwijk aan Zee geweest. Ook diende hij de her vormde gemeente in Giessen- Nieuwkerk en Maarssen. Tot aan zijn emeritaat in 1970 was hij werkzaam in Kralingen. De begrafenis is morgen op de al gemene begraafplaats aan de Naaldwijkseweg 101a te 's-Gra- venzande na een rouwdienst om 11 uur in de aula. melijk vrijwel geen enkele wijk- ruimte. De wijkbewoners hebben voor hun samenkomsten uitslui tend de beschikking over de aula van de 24-klassige school (scho lencomplex Noord-Hofland"). Die aula wordt ook gebruikt als kerkgebouw, zowel door her vormden, gereformeerden en ka tholieken. Eigen kerkgebouw De gezamenlijke kerken van Voor schoten wensen in aanpassing van de aula óf eventueel een ei gen kerkgebouw. Het gemeentebestuur meende mogelijkheid te zie: voudig gebruik van een ver bouwde aula, waardoor zowel de kerken als de stichting Gezond heidszorg onderdak zouden ko men. De stichting Gezondheids zorg .meent echter dat zondheidscentrum niet goed kan functioneren in een schoolge bouw. Ze ziet ook geen prakti sche mogelijkheid tueel kerkgebouw in te richten als gezondheidscentrum. De kerken zien evenmin veel moge lijkheden in die richting. De aanpak van de accommodatie nota in Voorschoten wordt al enige maanden vertraagd. De gemeenteraad wil namelijk voor rang geven aan de vereniging van het Cultureel Centrum. Tijdens de begrotingsbehandeling, begin deze maand, verzochten de poli tieke partijen, B en W spoedig een beslissing te nemen, vooral wat betreft het Cultureel Centrum. B en W van Voorschoten wilde het gehele accommodatievraagstuk in zijn totaliteit aanpakken, maar waarschijnlijk is dit praktisch niet mogelijk. Intussen begint de ruimtenood voor de gezondheidszorg steeds nijpender te worden. Ook het ge- l zondheidscentrum in de Vliet wijk, het Ds. Fortgenscentrum, kampt met ernstige ruimtenood Instructiebad Die nood is eveneens beschreven in de "accommodatienota". De ge meente denkt hierbü aan uitbrei ding via het vrijkomende instruc tiebad, dat tegenover het Ds. Fortgenscentrum ligt. Maar dat instructiebad wordt ook als ruim- LEIDERDORP - De politie van Leiderdorp heeft gisteren 12.6 kilo vuurwerk in beslag ge nomen. De partij werd in de auto van een Amsterdammer vervoerd. De politie van Kou dekerk nam 4 kilo vuurwerk in beslag genomen. Volgens de wet mag men hoog uit 2 kilo vuurwerk per auto vervoeren of in huis hebben. De Amsterdammer wilde naar eigen zeggen het vuur werk huis aan huis aanbie den. De in Koudekerk aange houden wagen kwam uit Al phen aan den Rijn. Dit vervoer van vuurwerk staat vermoedelijk in verband met de aanbieding van vuurwerk via folders in leesportefeuilles afgelopen oktober. In Leider dorp is geen vuurwerk in de winkel te koop. Het Ds. Fortgenscentrum in de Vlietwijk. Ook hier ruimtenood.Uitbreiding met het vrijkomende instructiebad tegenover het centrum is nog niet zeker te geclaimd door de commissie sport en recreatie om als speciale uitbreiding voor de turnvereni ging "Avanti" te dienen. Twee jaar geleden bracht het be stuur van de stichting Gezond heidszorg al een rapport uit aan het gemeentebestuur met ver- bouwings- en nieuwbouwvoor- stellen voor de drie gezondheids centra. De gemeenteraad verleende alleen toestemming tot verbouwing van het gezondheidscentrum aan de Wijngaardenlaan (Dr. van der Stoelcentrum). Die verbou wingswerkzaamheden worden thans verricht. Als dat klaar is zal dit centrum onderdak verlenen aan de stichting "Horst en Vliet" en de gezondheidszorg Voor schoten. Ondertussen staat het J. van Bem- melencentrum in Noord-Hofland weggedrukt tussen de flats bloot aan de wind en de regen die men niet meer kan buitenhouden. De klanten kan men niet meer alle maal binnen laten. Het houten noodgebouwtje is afgeschreven, ook boekhoudkundig (10 jaar). JOOP PEETERS Het Pastoor J .van Bemmelencentrum. weggedrukt tussen de flats. Lek kages en rottende vloeren maken het gebouwtje tot een bouwkundig wrak. Bijna dertig hardrijders op bon gezet OEGSTGEEST - Bij een snel heidscontrole in Oegstgeest wer den gisteren 28 overtreders aan gehouden. 's Ochtends contro leerde de politie van 10.15 uur tot 12.30 uur op de Warmonderweg. Daar werden 18 hardrijders op de bon gezet. Van 13.30 uur tot 15.00 uur werden de snelheden gecontroleerd op de President Kennedylaan. Hier werden 10 automobilisten gever baliseerd Vier popgroepen uit Wassenaar in Nw. Nijevelt WASSENAAR - In het jongeren^ centrum Nieuw Nijevelt aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat in Wassenaar treden vanavond vier Wassenaarse groepen op. Vanaf 21.00 uur zal de groep "Art Nuro- tish Band" optreden. Drie kwar tier later komt "Spacy Tracy and the Rockers" op de planken. Om 22.45 uur beginnen "The Rulers" en als allerlaatste komt "The Dis co Action Band" (vanaf 23.45 uur). Nieuwjaarsdag, dinsdag 1 januari, heeft Nieuw Nijevelt een ont spanningsmiddag en -avond op het programma staan. Aanvang 13.30 uur. BOLLENSTREEK - Het jaar 1979 is toch een goed jaar geweest voor het bloembollenvak. In be paalde opzichten zelfs een historisch jaar Alhoewel de huidige voorzitter J. P de Jonge van de Ko ninklijke Algemecne Vereeni- ging voor Bloembollencultuur nog onlangs verklaarde dat 1979 géén goed jaar was voor het bol lenvak (onder meer door de lange winter waardoor de oogst nadelig werd beïnvloed), toch zijn er dit jaar in breder verband en op lan gere termijn goede resultaten ge boekt. Het is al weer lang geleden dat de toenmalige voorzitter van de "Koninklijke" O.F.A.H. van Nispen tot Pannerden verklaarde dat het bloembollenvak een kop groter moest worden. Dat is in 1979 geschied. Dat het bloembollenvak aan een herstructerering toewas, zag vrijwel iedereen in. En toen ten slotte die herstructurering werd aangepakt, eerst door Bosboom Hegener en daarna door de Nehem, stelde het vak zich daar tegenover niet afkerig op. Brokken Een stok achter de deur daarbij was dat de regering, die het grootste deel van de kosten voor haar re- kenin^nam, als voorwaarde stel de dat er spijkers met koppen dienden te worden geslagen. Naarmate het aantal commissies, verslagen en rapporten toenam, ontstond bij de achterban de vrees dat het wel weer op niets zou uitlopen. Maar de herstructurering kwam, niet als een vloedgolf, maar in hapklare brokken. In betrekkelijke korte tijd werd een ingrijpende reorganisatie van de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencul tuur een feit. Dit betekende met een het einde van het gescheiden optrekken van "vaktechnische" en "levensbeschouwelijke" or ganisaties door de opname in het hoofdbestuur en als gevolg daar-1 van de opheffing van de Katho lieke Vereniging van Onderne mers in het Bloembollenbedri.jf. Hoewel die nu in het hoofdbestuur vertegenwoordigd zijn, is het to taal aantal bestuursleden aan zienlijk ingekrompen, ondanks het feit dat het nu alle belangen groepen in het bloembollenvak representeert. Ook het verkie zingssysteem is ingrijpend ge wijzigd door tussen de afdelingen en het hoofdbestuur "kringen" te In volle pang is de invoering van een ander systeem van keuren in de bloemkwekerij Afgestapt wordt van liet systeem van afkeuren van wat niet deugt. De norm wordt nu. alleen goedkeuren wat aan de kwaliteitseisen voldoet. Tegelijk is de reorganisatie van de Bloembollenkeuringsdienst en een veelbetekende wijziging van het totnogtoe gevolgde keurings- stysteem in volle gang. In hoofd zaak gaat het er hierbij om dat men niet langer afkeurt wat niet deugt, maar alleen goedkeurt wat aan de kwaliteits-eisen voldoet. Interessant was ook de totstand koming van een nieuwe combi natie voor de produktie van en de handel in lelies, vrucht en sa menwerking tussen de CNB-vei- ling in Lisse. Bovenkarspel en een lelievsrmeerderingsbcdnjf te Andijk. De opzet van een "fust centrale" is nog niet van de grond gekomen door de totnogtoe af wijzende houding der veilingen, die daarbij wel het meest betrok ken zijn. pvs Van groot belang is verder dat er dit jaar definitief een einde is geko men aan de beruchte affaire be treffende de PVS-verordeningen die stuk voor stuk werden aange vochten voor het Europese en het loodje legden. Dit b. kende dat het Produktschap te ven miljoen gulden moest terug betalen. Helemaal in orde is het nog niet, want die gelden die zijn geresti tueerd aan de exporteurs, beho- aan hun leveranciers; de kwe kers. Die hebben nog niet alle maal hun geld teruggekregen. Jonkheer Van Nispen tot Pannerden bollenvak moest een kap groeien Hoe ze daartoe kunnen worden gedwongen, wanneer.ze uit zich zelf zo fatsoenlijk niet zijn, is nog niet duidelijk. Maar overigens is de zaak aan kant. Mr. J. van dei- Plas, de kampvechter der "be zwaarden" heeft zelf erkend dat de nieuwe verordeningen juri disch waterdicht zijn. Inmiddels heeft het PVS niet slechts een financiële maar ook een morele opdoffer gekregen, en ook de verhouding met de werk nemersorganisaties staat op losse schroeven. Amerika Ook de export nam nieuwe initia tieven. waarbij de "Amerikaanse groep" van de Bond van Bloem bollenhandelaren voorop ging. Allereerst d or de democratise ring van het groepsbestuur, waardoor kleinen en groten hun belangen zagen behartigd, maar ook door het lanceren van een in grijpende wijziging van de aan pak van promotie en verkoop in de Verenigde Staten. Dit project zal min cf meert als proefpolder moeten worden beschouwd vooi dergelijke initiatieven in andere landen. De keerzijde van de medaille is dat twee vooraanstaande figuren uit het Bloembollenvak, de voorzit ter van de Bond van Bloembol lenhandelaren en de directeur van de Bloembollenraad, hun Vrijdag Leiden Schouwburg - "De Wisselwach ters", toneelstuk van Brian Phelan gespeeld door Paul Steenbergen, Bernhard Droog en Peter Bolhuis, 20.15 uur. Noordeinde 2a - Theater "Matro- gotji" met "Fantasie en herinnering van een reis", 20.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club voor alleenstaanden om 20.00 i Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcen- trum, open weekendcafé. Aanvang 21.30 uur. Wassenaar - Optreden van Wasse naarse popgroepen in Nieuw Nye- velt m 21.00 uur. Zaterdag Leiden Anna Paulownastraat 1 - Postdui ven-tentoonstelling van "De Reis duif'. De gehele dag geopend. "Rondom de Maredijk" - Speel tuingebouw aan de Maredijk pop penkastvoorstelling om 14.30 i Schouwburg - "De Wisselwach ters", toneelstuk van Brian Phelan gespeeld door Paul Steenbergen, Bernhard Droog en Peter Bolhuis, 20.15 uur. Noordeinde 2a - Theater "Matro- goth" met "Fantasie en herinnering van een reis", 20.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Kore- vaarstraat, antiekmarkt van 9.30 tot 17 uur. Voorschoten - In de Lindehoeve speelt de Leidse popgroep Trail om 21.00 uur. Zondag J. P. de Jonge slecht jaar als gevolg van de lange winter functies moesten neerleggen we gens gezondheidsredenen. Onge twijfeld is de "stress" veroor zaakt door de PVS-ellende, die de hele financiering op losse schroeven zette, daarvan mede de oorzaak geweest. Mentaliteit Wat bij dit alles het meest opvalt is een duidelijke verandering in de mentaliteit in de bloembollenwe reld. Wie de bewogen geschiedenis van het georganiseerde bloembol lenvak (al was het alleen maar in de na-oorlogse jaren) heelt mee gemaakt, kan zich er soms over verbazen, hoe besluiten worden genomen en veranderingen aan vaard. waarop pakweg tien jaar geleden eenvoudig nog geen kijk Het bloembollenvak bestaat uit vele duizenden zelfstandige on dernemers en vormde een ideale voedingsbodem voor het indivi dualisme. Maar de overtuiging dat dit vak alleen in samenwer king kan handhaven, wint zien derogen veld. En er moet in 1980 en volgende ja ren nog heel wat gebeuren, maai dat zal zó dan ook beter en snel lei kunnen. Daarom is het jaar 1979 te beschouwen als een goed. en zelfs in bepaalde opzichten een historisch jaar voor het bloctn- bollenvak in Nederland. TOM LODE WIJK Leiden Middelweg 19c - Kindervoorstel ling Leids Poppentheater, 14.30 uur. tel: 125802. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, "Femke", ontmoetingscentrum voor vrouwen van 13 tot 16 uu Noordeinde 2a - Theater "Matro- goth" met "Fantasie en herinnering van een reis", 20.30 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier en Noord-binnenstad, Noorder kwartier en Groenoord): H. Jasperse, jr., Witte Singel 72, tel. 124961; Wijk II (Kooi en Merenwijk); H. Meijer, Stokroos 1tel. 122113; Wijk III (Waard, Professoren- wijk, Tuinstadwijk en zuid-binnenstad): J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwar- tier): W. Schellekens, Paginistraat24,tel. 764035 (29 dec. en 30 dec. tot 8 uur v B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123 (30 dec. vanaf 8 uur v.m.) Per 1 januari 19f nieuwe weekend regeling huisartsen. Leiderdorp - J. v.d. Beek en J. v.d. Le den, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (spreek uur van 12.30-13.00 uur). Ocgstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel 152255, Voorschoten - J. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356 (zaterdag); C. Meijer, Rou- couppark 13, tel. 2493 (zondag), F Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel. 6352 (maandag). Warmond - A. de Gijzel, O. Nassaulaan 10, Warmond, tel. 10834 (29,30 en 31 dec.) APOTHEKEN Leiden - Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 763134. Indien het n; 11 uur 's avonds niet meer mogelijk i met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend spoedgevallen van een taxi tel. 121 gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn: 134604; tel. 1 zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 41031, spreekuur ma. do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43 Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Leiden - Weekendregeling van Vestjens en Krol: Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 153266. F. Muurling, Plantsoen 23, tel. 125057. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij v( uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en cassokostcn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2