Enquete Kamer van Koophandel te optimistisch Miljoenenverlies Nederlandse bedrijven in Iran Slecht jaar op Damrak door onzekere beleggers Chemisch vuil „Alphen wordt mogelijk duurder VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 ECONOMIE DEN HAAG (ANP) - De politieke onrust in Iran, die nu al ruim een jaar duurt, heeft het Nederlandse bedrijfsleven een schade van zeker enkele tientallen miljoenen guldens berokkend. Dit blijkt uit een onderzoek on der ongeveer 25 bedrijven en instanties die betrokken zijn bij de handel met Iran. Volgens de directeur van de Nederlandse Credietverzekering Maatschappij (NCM), mr. A. Kalff, heeft het Nederlandse be drijfsleven voor 350 miljoen gulden aan de handel met Iran bij de NCM verzekerd. Zo n verzekering sluit een bedrijf af om zich fi nancieel in te dekken voor het geval een debiteur zijn verplichtingen niet nakomt, omdat hij bijvoorbeeld failliet gaat. De ver zekering geldt eveneens voor niet-com- merciële risico's zoals oorlogen en natuur rampen. Hoeveel bedrijven zich bij de NCM hebben verzekerd wil mr. Kalff niet zeggen. De fi nanciële schade voor het bedrijfsleven is ontstaan doordat bedrijven werk niet heb ben kunnen afmaken, personeel voortijdig hebben moeten terughalen of orders aan hun neus voorbij hebben zien gaan. Onzekere toekomst Over de toekomst tasten veel bedrijven voorlopig in het duister. "We kunnen niet anders doen dan afwachten", aldus een woordvoerder van Shell. "De vooruitzich ten zijn zeer onzeker", zegt een woordvoer der van de Steenkolen Handels Vereniging (SHV). "Wanneer het weer rustig is, hopen we de zaak te kunnen afmaken", meldt de - bouwmaatschappij Ballast Nedam. Dat de situatie onzeker is. blijkt ook uit het feit dat sinds begin 1979 geen nieuwe kredietver zekeringen worden aangevraagd en ver strekt. De meeste bedrijven zijn zeer terughoudend met het verstrekken van informatie over eventueel geleden of te lijden verliezen en de gevolgen daarvan. Het steeds weer te rugkerende argument is dat ze hun belan gen niet in gevaar willen brengen en de concurrentie niet in de kaart willen spelen. Een paar bedrijven willen wel een tipje van de sluier oplichten. Directeur G. van Heck van de bouwmaat schappij Heek Systeembouw in Scherpen- zeel: "In 1974 zijn we een samenwerking aangegaan met een Perzisch architecten- bedrijf (Pars Hollandia). We bouwden in Iran koelhuizen en woningen, waarvoor we een betonfabriek hadden neergezet. Tij dens het bewind van de sjah werkten er tien man van ons. Ze zaten er met hun gezin. Er zitten nu nog drie man. De rest is terugge haald toen de revolutie van Khomeini be gon. We hebben nu al twee miljoen schade. Maar als de situatie aanhoudt kan dat oplo pen tot vier miljoen. Bovendien krijgen we nu geen geld uit Iran, omdat onze rekening is geblokkeerd. De zaak ligt nagenoeg stil en we moeten dus maar afwachten". Van Gend en Loos in Utrecht laat zijn belan gen behartigen door een plaatselijke agent, een Iraniër. Van september 1974 tot sep tember 1978 had Van Gend en Loos een samenwerkingsverbond met een Iraans Transportbedrijf voor het vrachtvervoer van Nederland naar Iran en terug. "Om commerciële redenen zijn we daarmee ge stopt. De politieke situatie heeft deze "af bouw" alleen maar versneld". Van VMF-Stork in Amsterdam zit nog een handjevol kantoorpersoneel in Iran. "Een aantal" mensen is om politieke redenen weggehaald, zegt een woordvoerster. VMF- Stork was verantwoordelijk voor het ont werp, de bouw en de montage van petro chemische installaties en suikerfabrieken. De woordvoerster "We hebben nog bedra gen uitstaan, waarvan we niet weten of we ze terugkrijgen". Een woordvoerder van de Nedlloyd rederij in Rotterdam is vrij optimistisch. Het bedrijf heeft nog wat containers met bier in Iran staan die njet terug komen. "We hebben uitstaande vorderingen, maar niet veron' rustend groot. Het komt binnenkort alle maal wel goed. Dat gaat daar altijd zo, in die buurt", zegt hij. De Nedlloyd vaart met andere Europese rede rijen eenmaal per week met vrachtschepen van Europa naar Iran. De twee eigen men sen van Nedlloyd hebben het land onlangs verlaten. Een is naar Holland teruggekeerd en de ander is gestationeerd in Bahrein "om de kat uit de boom te kijken". De Nederlandse ambassade in Teheran staat intussen voortdurend in contact met het ministerie van buitenlandse zaken en de Nederlandse Credietverzekering Maat schappij (NCM) en bemiddelt bij de Iraanse autoriteiten bij het zoeken naar een oplos sing van problemen die de bedreven in Iran ondervinden. "Deels met succes', aldus een woordvoerder van de ambassade. Succes heeft de zaakgelastigde van Iran in ons land, de heer N. Helmi, niet Hij geeft toe dat zijn pogingen om de Nederlandse Crediet verzekering Maatschappij (NCM) er van te overtuigen dat "Iraanse bedrijven hun con tracten met het Nederlands bedrijfsleven nakomen" tot nu toe vergeefs zijn geweest. "We hopen dat de NCM tot de conclusie komt dat de handel in het belang van beide lan den is. Het hangt af van de goede wil van de NCM. Die moet meer realistisch zijn. Iran »s een vrij land. In elk vrij land is er oppositie en kritiek, dus ook in Iran. Maar daarom is er nog geen politieke onrust Berichten over dictatuur en censuur berusten op valse propaganda van journalisten en Ameri kaanse zakenlieden. De moeilijkheden tus sen Iran en de VS hebben niets te maken met de verhouding tussen Iran en Neder land". Zijn "geruststellende woorden" lij ken voorlopig niets uit te halen. Zolang de politieke situatie in Iran onzeker is, zal geen bedrijf zich in een avontuur willen storten. Zeker niet als het Amerikaanse voorstel tot een economische boycot van Iran door de Veiligheidsraad wordt aangenomen. UTRECHT (GPD) - De verwachtingen van het Nederland se bedrijfsleven voor 1980, zoals die blijken uit de gisteren door de Vereniging van Samenwerkende Kamers van Koophandel bekendgemaakte enquête, zijn waarschijn lijk nog te optimistisch. Dat zei de voorzitter van de vereni ging, de heer A. van Koningsveld, tijdens een toelichting op de En quête Regionale Bedrijfsontwik keling. Belangrijkste punten uit de enquê te zijn de minder gunstige omzet ontwikkeling van het bedrijfsle ven vergeleken met 1978 en het tot stilstand komen van het her stel zoals zich dat sedert 1975 af tekende. Ten slotte de verwach ting van het merendeel van de bedrijven dat in 1980 een stabili sering van de winst zal optreden. Het is die laatste verwachting waar Van Koningsveld een kant tekening bij plaatste. De enquête is gehouden in de maanden september en oktober Nadien is het economisch nieuws er niet beter op geworden, met als klap op de vuurpijl de recente olieprijsverhoging. Die zal dui delijk effecten hebben op de we reldhandel en dus ook doorwer ken op de Nederlandse econo mie. Als geheel geven de uitkom sten van de enquête een weinig opwekkend beeld, aldus Van Koningsveld. Toch zijn er ook nog wel enkele pluspunten te noemen. Zo valt de inflatie mee, hoewel er volgens de laatste gegevens van het Centraal Planbureau op dit moment aan wijzingen zijn voor een versnel ling. Een ander pluspunt noemde hij de duidelijke verbetering van de export waarvan Nederland met zijn open economie het dui delijk moet hebben. De export toeneming werd voornamelijk geconstateerd bij de grotere be drijven. Er is, zo zei Van Koningsveld, dui delijk sprake van een verschui ving van het bestedingspatroon. Ik weet niet of je dat zo absoluut mag stellen, maar ik geloof dat het publiek graag in zijn auto blijft rijden en met vakantie naar het buitenland blijft gaan. Omdat daar niet meer inkomen te genover staat, betekent dat dat er ergens anders bezuinigd moet worden zodat er voor andere sec toren minder overblijft. Dat is duidelijk merkbaar in de gang van zaken in de detailhandel. De sector levensmiddelën kon, zo blijkt uit de enquête, het bijhou den, maar daarbuiten en met na me in de duurzame gebruiks voorwerpen is een flinke terug gang te constateren. Een van de opvallende uitkomsten van de enquête noemde Van Ko ningsveld het verschil tussen de streken van ons land. Zo geeft Noord-Nederland een veel pes: simistischer beeld dan het zuiden van het land. ROTTERDAM/ALPHEN - De be windvoerders van de AVR, de af valverbranding in Rijnmond waar onder meer ook het vuil uit de Alphense streek heengaat, hebben de regering, de betrok ken Rijnmond-gemeenten, af nemers en financiers een plan voorgelegd om het diep in de schulden stekende bedrijf te red den. Het plan komt er mede op neer dat de gemeenten in de Al phense streek vanaf 1 januari a.s. beduidend meer moeten gaan be talen voor het lozen van hun chemisch afval naar Rijnmond. De contractprijs voor de verwer king van 1000 kilo chemisch vuil zou moeten worden verhoogd tot f97,50 (waarbij f42,50 voor transport- en overlaadkosten). De contracten met de Alphense streek (alsook met Gouda en Utrecht, die in dezelfde positie verkeren) zullen daartoe met in gang van 1 januari moeten wor den gewijzigd over een periode van 5 jaar. Tevens moeten de bui tengewesten (Alphen en Gouda vormen er samen één) elk een pakket aandelen in de AVR over- ZURICH (ANP) - Hangertjes an 5 gram goud, geschikt voor en ketting of armband. Een West-duitse fabrikant wil ze op de markt brengen nu de goud prijs zo enorm stijgt. Londen opende gisteren met de record- prijs van 508,75 dollar, terwijl Zürich later op de dag 514 dollar en New York 517 dollar noteer den. Record-omzet veiling Aalsmeer AALSMEER (ANP) - De Bloemenveiling in Aalsmeer heeft giste ren een record-omzet van 750 miljoen gulden bereikt. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de tuinbouwveilingen in Ne derland dat een veiling in één jaar tot een dergelijke grote omzet is gekomen, aldus is gisteren meegedeeld. De Aalsmeerse bloemenveiling heeft sinds de fusie in 1968 een opvallende groei doorgemaakt. De omzet van de beide fusie partners, de veiling "Bloemenlust" en de Centrale Aalsmeerse Veiling, bedroeg in 1968 nog 144 miljoen gulden. nemen van f 1 miljoen nominaal om niet. Een belangrijk onderdeel van het reddingsplan is voorts dat de chemische afdeling van de AVR per 1 januari zelfstandig wordt. Hier is in de afgelopen jaren een verlies geleden van f 109 miljoen. Totaal zit de AVR voor f 160 mil joen in de schulden. Er liggen nog vorderingen van crediteurs op ta fel voor ruim f 430 miljoen, waar van f225 miljoen door de Rijn mond-gemeenten is gedekt. Het restant van f 175 miljoen is onge dekt. De bewindvoerders hebben de be trokkenen gevraagd vóór 1 fe bruari te reageren op hun voor stellen. Zij menen dat de AVR ge red moet komen vanwege de werkgelegenheid bij de AVR zelf (400 man) en bij enkele crediteu ren, vanwege de eventuele gevol gen voor de vuilverwerking van een groot gebied en de financiële positie van de Rijnmond-ge meenten. HAVENSTAKING - In alle Spaan se havens zijn gisteren de onge veer 13.500 arbeiders voor twee dagen m staking gegaan. Zu wil len hiermee protesteren tegen plannen van de regering de ha venbedrijven terug te geven in particuliere handen. Op de Balearen (Mallorca en Ibiza) en de Canarische Eilanden, die voor de aanvoer van goederen sterk afhankelijk zijn van de zee, worden maatregelen genomen om problemen bij levensmidde len - en brandstofvoorziening het hoofd te kunnen bieden. WEERRAPPORTEN i hedenmorgen 7 i SS -S l.fii Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Split6 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis regen regen regen onbew. 6 1 4 zw. bew. 10 4 0 zw. bew. 7 6 1 regen 4 4 41 ■regen 2-1 0.1 regen 4-2 0 geh. bew. 2-1 0 onbew. 4-5 0 geh. bew. 2-1 0 regen 4 3 3 regenbui 13 13 4 geh. bew. 5-4 0 regen 11 1 39 regen 112 half bew. 14 8 0 regen 3 0 12 regenbui 5 5 0.3 zw. bew. 14 4 0 geh. bew. 14 5 0 regen 2 1 0.1 sneeuw 3 -1 0.1 geh. bew. 2 -5 0 half bew. 15 8 0 sneeuw - -22 licht bew. 20 14 0 regen 14 8 2 regen 17 10 6 half bew 15 8 0 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs heeft een zorgelijk jaar achter de rug. De wereldeconomie werd vooral bepaald door de energiesituatie en deze werd op haar beurt weer sterk beïnvloed door de politieke situatie in het zo belangrijke Midden-Oosten, waarbij vooral Iran in het brandpunt van de be langstelling stond. De onzeker heid bij de beleggers manifes teerde zich ook op het Damrak en leidde tot dalende omzetten, waarbij de veiligere obligatie- markt sterk in trek was. In de eer ste elf maanden van dit jaar daal den de totale effectieve omzetten ten opzichte van dezelfde periode van 1978 van 40,3 miljard tot 36,3 miljard. Het jaar begon nog niet zo slecht voor de beurs. In januari namen de activiteiten flink toe en in de markt was men van mening dat Jaaroverzicht beurskoersen Vandaag, de laatste beursdag van het jaar, was er een ge combineerde beurs. De koers die in de tweede kolom staat vermeld is dus de slotkoers van dit jaar. De koers in de eerste kolom is de slotkoers van het vorig jaar, zodat pre cies is af te lezen hoeveel de aandelen in één jaar zijn ge stegen of gedaald. Wanneer er een streepje staat in de eerste kolom, betekent dit dat het fonds vorig jaar nog niet was genoteerd. de schaduwen van de energiecri sis tijdelijk zouden blijken te zijn. Een zeker optimisme over de kansen voor koersstijgingen vat- tejDpst. Echter al in de loop van februari ging het mis. De activi teiten bleven achter, terwijl de obligatie-omzetten die van de aandelen te boven gingen. Daar na bleef het kwakkelen. Zelfs goede bedrijfsberichten konden vaak niet inspireren, of werden gevolgd door koersdalingen voor de betreffende fondsen. Na een wel redelijke maand okto ber was het echter in november helemaal kommer en kwel on het Damrak. Alle indices, met uit zondering van die voor de ban ken en de verzekeringsfondsen, bereikten de laagste punten van het jaar. In december werd deze lijn doorgetrokken: op 13 de cember stond de ANP-CBS-in- dex Algemeen op 82,9 tegen 88,8 op 2 januari en een hoogste punt van 94,2 op 24 januari. Bij steeds verder teruglopende omzetten konden alleen de deelindices voor de banken, de verzekerings fondsen en voor scheep- en luchtvaart het jaar hoger afslui ten. Voor de internationals kwam op 19 december een laagste punt tot stand op 72,8. De belegger stelde zich vaak defen sief op door te opereren op de obligatiemarkt, hierin aange moedigd door de meestal hoge rente hier en ook op de geld markt. Deze hoge rente werd voor een groot deel veroorzaakt doordat de Nederlandse bank een krap-geld-politiek voerde. Op de geldmarkt kwamen voor daggeld tarieven tot 20 pet voor. De kapitaalsbehoefte van de staat bleef hoog. Dit kwam ook tot ui ting op de openbare kapitaal markt, waarop het rijk in totaal 4 miljard leende. De laatste le ning droeg een rente van 9,25 pet. De Bank voor Nederlandsche Gemeenten deed tweemaal een beroep op de markt en haalde met veel moeite 300 min bin- In de koerslijsten kwam het afgelo pen jaar niet zoveel verandering als in sommige voorgaande jaren. In de onroerend goed-sector gin gen de beide Breevast-fondsen samen met de door de Friesch- Groningsche Hypotheekbank opgerichte Agora samen in Al- vamij. Een geheel nieuw gezicht was Rodamco, een nieuwe loot aan de Robeco-stam. De Robeco- groep behoorde zo tot de weini gen, die met nieuwe aandelen op de markt kwamen, hetgeen ge zien het niet al te beste beurskli- maat niet zo verwonderlijk kan worden geacht. Hoewel veel fondsen het dus moei lijk hadden, waren er toch ook nog maatschappijen, die een goed jaar op de beurs meemaak ten. Hiertoe behoorde allereerst de voor Amsterdam toonaange vende Kon. Olie, die tegen de achtergrond van gigantische winststijgingen door de duurdere olie dikwijls als goedkoop werd getipt. Daarnaast betrof het ook fondsen, die in een speculatieve sfeer terecht kwamen, meestal vanwege een flink bezit aan on roerend goed. De meest in het oog Springende was Arnhemsche Scheepsbouw Zonder duidelijke reden steeg de koers hier tot 3750. Op 32,50 besloot het beursbestuur de han del in het fonds voorlopig te sta ken. Maar ook fondsen als Am- sterdamsche Droogdok en Gel- dersche Tram, en, in mindere ma te, Porceleyne Flesch, van Beek en Gelatine Delft geraakten in speculatief vaarwater. Grote concentraties kwamen bin nen Nederland in 1979 niet voor. De verzekeringssector was wel actief op acquisitiegebied. Zo nam Amfas de Eerste Holland- sche over. Stad Rotterdam Ko ning en Boeke en AMEV de Brit se Gresham Life en de Utrechtse Sociëteit voor Levensverzeke ring. Nat. Nederlanden verwierf een meerderheidsbelang in de grote Life Insurance of Georgia, terwijl ook Ennia liet weten uit te zijn op acquisities in Engeland of de V.S. Ago kondigde tegen het eind van het jaar aan, dat zij een belang wilde verwerven in de Amerikaanse Life Investors. En nia verhoogde haar belang in ABN tot boven de 5 pet van het aandelenkapitaal. Met name de V.S. stond in de be langstelling, waaraan de lage dollarkoers niet vreemd was. Buiten de aandelensfeer spraken twee transacties vooral tot de verbeelding: Shell kondigde aan de California willen miljard groot om Manhattan. De moeilijke gang van zaken in het bedrijfsleven, ook een van de oorzaken voor het sombere bgprsklimaat. kwam tegen het eind van het jaar erg duidelijk naar voren door de ontwikkelin gen rond kartonfabriek Okto en bij Asselbergs. Grootaandeel houder KNP van Okto (51 pro cent) wenste de doo liezen niet langer waarna de staat, die via delijke Ontwikkeling schappij voor 49 deelhouder is, eveneens aankon digde geen mogelijkheden voor deze moderne fabriek, die m feite de as van de herstructurering in de massief karto-industrie vorm de. meer te zien. Ook de moderne fabriek van Asselbergs werd ver dere steun ontzegd. In beide ge vallen is de toestand thans on duidelijk geworden door de me dedeling van de minister, dat er nog enige tijd steun zal worden gegeven en nieuwe studies zullen worden uitgevoerd. Ook de incourante markt had geen jaar om over naar huis te schrij ven en het beeld kwam vrijwel overeen met dat van de courante markt. Begin 1979 stond de NCB- index voor incourante fondsen (1970 is 100)op 191.1. Op 24 janua ri werd een hoogste punt bereikt van 199,5 waarna het voortmod deren werd. Goed mis ging het hier na eind november en op 19 december werd een dieptepunt bereikt van 172,8. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs legde vandaag wat meer activiteit aan de dag. Wall Street gaf weinig in dicaties. terw\jl de dollar bijna onder de 1.90 gleed. De interna tionals waren over het algemeen hoger. Kon. Olie steeg veertig cent op 148. Unilever ging twin tig cent omhoog op ƒ114.50. evenals Hoogovens op 21. Akzo kon twee dubbeltjes beter wor den op 32,60, terwijl Philips een winstje van tien cent boekte op 20.90 In de scheepvaartsector kon Van Ommeren zich van de inzinking van de afgelopen dagen herstel len en won 7 op 239 KNSM daarentegen verloor 2 op 101 en Nedlloyd 1 op 73,50. De obligatiemarkt was verdeeld. De staatsobligaties met een rente boven de 8,25 pet waren een dub beltje beter.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17