Bergruimte rond en boven het bed Let op wat de storm doet 9,61% Wegwijs in Leiden Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB "Winkelcentrum Leidsenhage wenst alle bezoekerseen Voorspoedig 1980 VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 Het aloude kamerscherm komt, zo'n twee generaties nadat het als "ouderwets" en overbodig defi nitief scheen te zijn afgeschaft, weer in de belangstelling. Vroe ger noemde men zo'n ding een "schut", een naam die twee bete kenissen zou kunnen hebben. Een kamerscherm diende ter be schutting tegen tocht, zonlicht en nieuwsgierige blikken...die laat ste functie heeft misschien te maken met de uitdrukking "voor schut staan". Het scherm werd immers ook gebruikt om de was tafel (met waskom en lampetkan) of het kleedhokje in de slaapka mer af te schermen. Mentaal voelen we ons in deze tijd niet meer zo gauw voor schut staan. Toch is het kamerscherm weer in opmars, maar dan om praktische redenen. In de enkele oude, zeer deftige hotels die nog resten, vind je op de kamer soms nog zo'n kamerscherm; daar is het dan een stukje nostalgie. Er zijn heel fraaie exemplaren on der, soms van geborduurde zijde, met Japanse motieven. Waar schijnlijk is het kamerscherm in vroeger eeuwen uit het land van de rijzende zon geïmporteerd. Het bestaat uit drie of vier pane len, die scharnierend aan elkaar bevestigd zijn, zodat het gemak kelijk uit zichzelf kan blijven staan, om een "beschuttend" hoekje te Dat we het kamerscherm weer zijn gaan waarderen, heeft zeker wel iets te maken met onze nostalgie, maar er zijn ook heel praktische redenen, al verschillen ze wel van die onze grootouders aanvoerden om zich te beschutten. In de moderne grote woonkamer kan het scherm een apart hoekje markeren, waarachter de kinde ren met hun rommeltjes bezig kunnen zijn. Het kan ook de tv- kijkers separeren van overige ge zinsleden die iets anders aan het doen zijn: lezen, knutselen, huiswerk maken. Het lichte ge wicht maakt het gemakkelijk om het scherm overal neer te zetten waar het nodig is. In diverse wo ninginrichtingswinkels zijn ze weer te koop, de kamerscher men. In allerlei materialen, vanaf riet en rotan, tot "kunstglas" en katoenen stofjes. Het is voor een redelijk handige doe-het-zel ver ook helemaal geen probleem om een kamerscherm te maken. Een kwestie van drie of vier houten raamwerkjes maken, bijvoorbeeld 180x45 cm, ze be spannen met een leuk stotje en ze verbinden met scharnieren die naar twee kanten kunnen draai- Om een decoratief geheel met het interieur te verkrijgen kan als be- spanningsstof hetzelfde mate riaal als dat van de gordijnen worden gebruikt. Maar daarnaast zijn er natuurlijk talloze andere mogelijkheden. Ook triplex of board, geschilderd of op andere wijze gedecoreerd, zijn bruik baar. Zorg er in elk geval voor dat het kamerscherm, wat het materiaal en de kleuren betreft, goed bij de overige inrichting past. De foto toont een aantal in de handel ver krijgbare schermen. Ze kunnen u misschien ook inspireren bij het zelf maken van zo'n interieur-at tribuut, waarachter u gezellig "voor schut" zit. In kamerschermen is veel variatie. Rondom het bed heeft ie dereen wel allerlei spul letjes als boeken, tijd schriften, ingelijste foto's, de wekker enz., waarvoor een plaatsje moet zijn. In de meeste gevallen is dat het "klassieke" nacht kastje. Er zijn echter ook heel wat andere mogelijk heden, die praktischer en aantrekkelijker zijn. Voor een doe-het-zelver met enige handigheid best uit voerbaar. Wat vindt u van een kastje op wiel tjes aan weerszijden van het bed? Zo'n kastje kan bestaan uit open en dichte vlakken en kan bij voorbeeld als huisbar ook ergens anders worden gebruikt. Nog meer opbergruimte levert een kasttoren. Wanneer in de slaap kamer geen plaats is voor meer dere kastmeubels, kunnen twee van deze torens heel wat berg ruimte vormen. Er zijn uitvoerin gen met een extra blad dat uitge trokken gebruikt kan worden als schrijf- of opmaaktafel. Als er totaal geen ruimte is om een nachtkastje te plaatsen, kunt u een plank boven het hoofdeind aanbrengen. U moet dan in ieder geval vooreen afstand zorgen die groot genoeg is om rechtop in bed te kunne zitten. Met een afstand van ongeveer 100 cm tussen de bovenkant van het bed en de on derkant van de plank zit u altijd goed. Vaak wordt de ruimte onder het bed niet optimaal benut. Verrol- bare schuifladen, die u zelf maakt of kant en klaar koopt, kunnen dan uitkomst bieden. Het bed omramen Een bijzonder aardige oplossing kan zyn het bed met kastelemen- ten te omramen. Wanneer de bo venkant van de kastelementen op gelijke hoogte zit met die van het bed, krijgt het bed zijn eigen in gesloten, veilige plaatsje, terwijl u veel bergruimte wint die even tueel van twee kanten bereikbaar is. Wel is het belangrijk erop te letten dat u het bed kunt blijven opmaken zonder halsbrekende toeren uit te halen. Bed op voetstuk Een heel andere mogelijkheid, die we uitgebreider zullen behande len, vormt het bed op voetstuk met daarboven hangende kastjes (zie tekening). Eerst stellen we het voetstuk aan de orde; daarna bespreken we de hangende berg- kastjes. Een "tweetraps-niveau" biedt de mogelijkheid om allerlei spul letjes kwijt te raken. De niveaus kunnen ook dienen om erop te- zitten. De constructie is eenvoudig en ge- makkelÖk zelf te maken. Elk ni veau maakt u afzonderlijk, waar na u ze op elkaar stapelet (zie te kening). Voor de opstaande bin nen panelen van de constructie- gebruikt u spaanderplaat van 18 mm dik en een breedte van 23 cm. Op 40 cm vanaf de uiteinden en in het midden van de panelen zaagt u sleuven van 11,5 cm voor de- kruisende verbindingen. U lijmt de delen in elkaar De lengte is afhankelijk van de gewenste bed maat. Vervolgens zaagt u de buitenpane len, die de op- en aantreden vor men, op maat, eveneens van ih mm dik spaanderplaat. U schroeft en lijmt ze aan de bin- nenpanelen. Vurehouten balkjes van 5x5 cm, die tegen de in de lengterichting lopende binnenpanelcn worden bevestigd, dragen latten van 5 x 2,5 ern, die de ondergrond voor de matras vormen. De latten zorgen voor een goede ventilatie van de matras. Door de twee balkjes en de latten iets verdiept aan te brengen, kunt u de matras gedeeltelijk of geheel laten weg vallen. De constructie van het volgende, lagere niveau maakt u identiek aan het hogere niveau, met dien verstande dat u de sleuven nu niet op 40 cm, maar op 80 cm af stand van de uiteinden van de op staande binnenpanelen neemt. Ook de andere maten past u aan. Door de vloerbedekking tegen de treden te plakken, maakt u van bed c-n vloer een logisch en deco ratief geheel. Plafond-constructie Met een plafond-kastconstructie trekt u de eenheid van vloer en bed naar boven door, zodat de "slaapstee" dominerend wordt geaccentueerd. De constructie van "plafond-meu bel" is gemakkelijk zelf te maken. Het bestaat uit drie afzonderlijke kasten, die zodanige afmetingen hebben dat ze, in een U-vorm op gesteld, dezelfde buitenmaten hebben als de "bedbak". De kast bestaat uit buitenwanden van 30 cm brede stroken meubelplaat, 18 mm dik. De lengte van de zij panelen is 50 cm en van de hori zontale panelen afhankelijk van de bcdmaat. Voor de tussenpa- nelen gebruikt u meubelplaat van 47 cm lengte en 27,5 cm breedte. De panelen monteert u met deuvels aan elkaar. De plaats van de tussenpanelen kiest u zelf uit. Voor de achterwand is triplex van 4 mm bruikbaar. Op de hori zontale buitenpanelen lijmt u aan de binnenkant schuifdeur-pro fielen, zodat hierin schuifdeur tjes van 4 mm dik triplex kunnen glijden. Door aan de zijkanten van de deurtjes profieltjes te lij men, krijgt u handgrepen. Om het geheel op te kunnen han gen, brengt u met houtdraadbou- ten blakjes aan tegen het plafond. De delen vormen twee U's. De buitenste U-vorm volgt de bed- maat, de binnenste zit daar onge veer 30 cm binnen, zodanig dat u de kastjes van binnenuit met schroeven aan de balkjes kunt bevestigen. Afwerking Binnen de kastconstructie kunt u de verlichting aanbrengen, die op het bed schijnt of het plafond V0£IS Tw.< ADVERTENTIE NMBKapitaalmarkt-Renterekening R en te voor de maand januari. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NMB denkt met u mee. We hebben in de afgelopen weken meer storm gehad dan we ge woonlijk in een heel jaar te ver werken krijgen. Met de storm schade schijnt het tot dusver nogal te zijn meegevallen, maar het is wel zinnig om nu vast eens na te gaan of de harde rukwinden toch geen zwakke plekken heb ben veroorzaakt. Kijk eens naar de dakpannen; als er hier of daar wat scheef liggen, bieden ze bij een nieuwe storm alle gelegenheid om zich eruit te laten blazen, en dat kan tot grote narigheden leiden. Inspecteer ook de zgn. loodslabben rond dakkapellen, op de dakvorst gemonteerde tv-antennes enz. De stormen van de afgelopen tijd hebben heel wat van de slabben losgewrikt. Misschien is een tus sentijdse reparatie nodig. De situatie van dit ogenblik maakt het ook mogelijk om na te gaan welke gevelgedeelten inwate- rings-gevoelig zijn. Wanneer zich vochtdoorslag naar binnen voor doet, is zo'n plek het onthouden waard. In voorjaar of zomer kunt u daar dan iets aan (laten) doen. Wellicht heeft de felle wind van de afgelopen tijd u ook geattendeerd op tochtgevoelige gedeelten in kozijnen e.d. Zet die ook even in uw notitieboekje, en kijk over enkele maanden eens of u daar geen tochtstrips of andere wind- doorlatende voorzieningen kunt aanbrengen. Inspecteer tenslotte ook de bomen in uw tuin op half afgerukte takken of andere be schadigingen. verlicht. Zelf een tv-toestel kan in een kastje worden onderge bracht. Men een uitsparing in de kast-achterwand kunt u hier dan liggend van genieten. Ook boxen voor een muziekinstallatie zijn gemakkelijk weg te werken. Zo kan het geheel een combinatie van berg-, lig-, kijk- en luisterge not zijn. dat naar eigen wens is samen te stellen. ADVERTENTIE 99 üijjiti Belangrijk nieuws voor onze bezoekers: Maandag 31 december is Winkelcentrum Leidsenhage van 9.00 tot 17.00 uur geopend! SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele- Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. by zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders vcor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10 30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gelijks geopend van 9-17 i Dienstencentrum Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting /Tortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8 30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14