Machtswisseling mïï.,k in Afghanistan Mugabe roept op tot waakzaamheid NAAST HET NIEUWS 4000+2000m YS hebben nog niet genoeg stemmen bijeen DIPLOMATIEKE BEDRIJVIGHEID ISRAEL-EGYPTE keukens, badkamers, zitkomfort onder één dak Met hulp van Soivjet- Unie VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 Hafizullah Amin: ter dood ge- VS Kwestie Iran. De nieuwe machthebber: Babrak KABUL (GPD/UPI/Reuter) - Bij een gisteren ge pleegde staatsgreep in Afghanistan is president Hafizullah Amin afgezet en opgevolgd door de voormalige vice-president en vice-premier Ba- brak Karmal. Karmal was lid van de door Amin verdreven regering-Taraki. Amin, die in de twee maanden dat hij aan het bewind was verschil lende pro-Sowjet-politici uit de regering zette, is later op de dag ter dood gebracht. De voormalige president was er niet in geslaagd de door Iran en Pakistan gesteunde islamitische opstand in het land onder con trole te krijgen. Hoe de staatsgreep is verlopen was niet direct bekend. Maar uit Amerikaanse en Britse diploma tieke bronnen bleek dat gisteren op verscheidene plaatsen in de Afghaanse hoofdstad straatge vechten werden geleverd en dat daarbij Sowjetrussische troepen waren opgetreden. Woensdag had het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt dat door de Sowjet-Unie een grote luchtbrug naar Afghanistan was ingesteld waarlangs troepen en materieel werden aangevoerd. Het ministe rie sprak daarop van een "open lijke militaire inmenging in de in terne zaken van een soevereine staat". Steunpunt Uit dit kaartje blijkt hoe strate gisch voor de Sowjet-Unie het buurland Afghanistan tussen de islamitische landen Iran en Pakis tan is gelegen. Het werd in Teheran en Washing ton niet uitgesloten geacht dat de Sowjet-Unie de hand in de machtswisseling heeft gehad. Afghanistan is een belangrijk steunpunt voor de Sowjet-Unie. En het is er Moskou alles aan ge legen te voorkomen dat het naast Iran een tweede fanatiek-mos- lim bewind aan zijn grenzen krijgt. Karmal zal dan ook pogen de ver slechterde betrekkingen met de islamitische buurlanden Pakis tan en Iran te verbeteren. Dat was, naast een belofte van her stel van de democratische vrijhe den, ook het belangrijkste punt uit de toespraak die hij voor de Afghaanse radio hield. Volgens Amerikaanse opgaven zijn er nu meer dan 10.000 Russische soldaten in Afghanistan. Ameri ka heeft Moskou herhaaldelijk t de ste negen sten gev, Rebellerende moslims op e tan moet een eind maken aa herstellen. gewaarschuwd voor uitbreiding van de Russische invloed in Af ghanistan. Met de massale lucht brug naar Kabul gaven, zo mer ken waarnemers op, de Russen een duidelijke show van Russi sche macht. De troepen hadden ook in het geheim kunnen landen op de Sowjet-luchtmachtbasis Bagaram, zestig kilometer buiten Kabul. Uit de eerste reacties uit Moskou blijkt duidelijk, dat het Kremlin president van Afgha nistan steunt. Het officiële pers bureau Tass reageerde uitzon derlijk snel en uitgebreid. Kar- mals proclamatie werd geciteerd, waarin hij de afgezette president Amin en zijn aanhangers 'agen ten van de Amerikaanse impe rialisten' noemde. Functionaris sen in Moskou hebben in parti culiere gesprekken de betrek kingen met Amins regering 'on gemakkelijk' genoemd. Verontrust De Nederlandse regering is veront rust over de ontwikkelingen in Afghanistan, aldus is gisteren in regeringskringen in Den Haag Er heerst bezorgdheid over elke ontwikkeling die de stabiliteit in dit deel van de wereld zou kun nen verstoren, zo werd gezegd, waarbij men kennelijk ook aan de situatie in Iran denkt. den in de Veiligheidsraad Verenigde Naties voor de eco nomische sancties die zij tegen Iran ingesteld wil zien om de ge gijzelden in de Amerikaanse am bassade vrij te krijgen. Zij is ech ter vastbesloten geen genoegen te nemen met een verwaterde re solutie. Regeringskringen in Washington herhaalden gisteren een verkla ring die een woordvoerder vorige week heeft afgelegd, dat Amerika liever verliest met een resolutie die hout snijdt dan wint met een die niet veel meer dan symbo lisch is. Ambassadeur Donald McHcnry probeert een voorstel te slijten dat pleit voor verplichte beper kingen op leveranties aan Iran die behalve levensmiddelen en medicijnen zowat alles bestrij ken. De sancties zouden moeten worden gehandhaafd tot dat de Amerikaanse gegijzelden in vrij heid zgn gesteld Vandaag zou McHenry president Carter en minister Vance van bui tenlandse zaken spreken om ver slag te doen van de gesprekken die hij met de andere veertien le den van de Veiligheidsraad heeft gehad. Een nederlaag in de Veiligheids raad wordt door de Amerikaanse regeringskringen omschreven als 'niet fataal' en zou nog een aantal mogelijkheden openlaten die van groter weerslag op Iran zouden zijn dan een VN-embar- go- Als een volgende stap wordt ge dacht aan een embargo tegen Iran door de vooraanstaande in dustriestaten, de 24 leden van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO). Iran betrekt tussen de 70 en 80 procent van zijn import uit dit blok. Het Amerikaanse hof van appel heeft gisteren president Carters besluit goedgekeurd om de Iraanse studenten te deporteren die illegaal in het land verblijven Een lagere federale rechtbank had eerder het presidentiele voornemen ongrondwettig be vonden. In Kerman in Zuidoost Iran is gis teren een religieuze islamitische leider doodgeschoten. Dit heeft het officiële persbureau "Pars" bekendgemaakt Het slachtoffer is Sarkar Agha Ab- dolreza Ebrahimi, leider van een tak van de sji'itische school. Hij vond de dood toen hij, van de moskee op weg naar huis, in zgn auto klem werd gereden door ie mand op een motorfiets Kort na de aanslag overleed Ebrahimi in een ziekenhuis. Ook zijn chauf feur vond de dood. De dader van de moordaanslag wist te ontkomen Onduidelijk is wie het was of wat zgn motief kan zijn geweest. PLO en Libië paan met elkaar praten BEIROET (UPI) - Vier radicale Arabische staten en de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO) zijn het er "in principeover eens geworden dat zij een kleine Ara bische topconferentie zullen houden, waarop ze de stand van zaken in het Midden-Oosten en de sterk verslechterde verhou ding tussen Libië en de PLO zul len bespreken. Dit is gi teren vernomen uit diplomatieke Ara bische bron in Beiroet. Aan de mini-top uilen neut PLO- leider Jasser Arafat de staats hoofden meedoen van Libië, Al gerije, Syrië en Zuid-Jemen. De ze vier staten zgn lid van het twee jaar geleden opgerichte „front voor confrontatie en standvas tigheid" dat gekant is tegen het te Camp David tussen Egypte en Is rael gesloten vredesverdrag. tfassa, 's werelds oudste in gevangenschap levende gorilla, vierde gisteren zijn 49ste verjaardag. Zijn bewaker maakte daarop voor hem een speciale cake. samengesteld uit granen en fruit. Massa verblijft in de dierentuin van het Amerikaanse Philadelphia. UITGESTELDE DOOP In het dorp van Talana op het Italiaanse eiland Sardinië wacht Francesco Urru al acht maanden op zijn doop. omdat de dorp spastoor de voorgenomen peetoom niet voor zijn taak berekend acht. Deze peetoom, de kapper Mario Tegas, heeft het bij de geestelijke verbruid doordat er in zijn winkel de foto van een naakte badnimf hing. Weliswaar heeft de kapper intussen de omstreden fotq in een laatje gelegd, maar de pastoor blijft wei gerachtig. De ouders van de kleine Francesco willen van geen andere pee toom weten. Vrienden van de kapper hebben al aangeboden de pastoor. Don Pani. door middel van een pak slaag tot andere gedachten te brengen. Maar de friseur heeft dat aanbod afgesla gen. Hij hoopt meer resultaat te bereiken met een brief aan paus Johannes Paulus II, wiens bemiddeling hij inmiddels heeft inge roepen. LONDEN (Reuter) - In een door de Mozambikaanse radio uitgezon den rede tot zijn troepen heeft de Rhodesische guerrillaleider Ro bert Mugabe zijn aanhangers de opdracht gegeven hun wapens niet af te staan tijdens het staakt- het-vuren (hetgeen overigens niet wordt vereist in de overeen komsten) en waakzaam te zijn voor bestandsschendingen van de kant van de door blanken aan gevoerde Rhodesische veilig heidstroepen. Hij toonde zich voorts vol optimisme over de te houden verkiezingen en sprak de hoop uit dat deze vreedzaam zul len verlopen zodat zo veel moge lijk mensen hun stem zullen kunnen uitbrengen. Mugabe leidt de Zanu, die te zamen met de Zapu van Joshua nkomo het Patriottisch Front vormt. De guerrillaleider zei zich te erge ren aan de aanwezigheid van Zuidafrikaanse militairen op Rhodesisch grondgebied. Hij stelde het overbrengen van zijn guerrillastrijders naar de afge sproken 16 verzamelpunten af hankelijk van het vertrek van de ze Zuidafrikaanse soldaten uit Rhodesië. Mugabe herinnerde eraan dat de Britten hadden be loofd voor een terugtrekking van alle Zuidafrikaanse militairen te zullen zorgen vóór een bestand zou ingaan. Eerder was tussen Groot-Brittan- nië, het bewind van bisschop Muzorewa en het Patriottisch Front met veel moeite en na we kenlang onderhandelen in Lon den een akkoord bereikt dat voorzag in een vreedzame over gang naar werkelijk zwart meer- derheidsbestuur. Naar afgespro ken was moet het staakt-het-vu- ren. dat aan de in maart te houden verkiezingen voorafgaat, van nacht ingaan. Met hun wapens kunnen de guer rillastrijders van Muzorewa. al dus hun politieke leider, een ver rassingsaanval verijdelen. Zijn mannen zijn van plan het bestand te respecteren "zo lang als de an dere partij dat ook doet". Neergestort In het noordoosten van Rhodesië is gisteren een helikopter van de vredesmacht, die bestaat uit mili tairen van verscheidene Geme- nebestlanden, neergestort. Hier bij verloren de drie Britse be manningsleden van het toestel het leven. JERUZALEM - Israel is van plan meer dan 20 diplomaten naar Cai ro te sturen wanneer daar op 26 januari voor het eerst een Israëli sche ambassade wordt geopend. De toekomstige Egyptische am bassade in Tel Aviv wordt echter door niet meer dan zes diploma ten bemand. Functionarissen van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken hadden geen concrete verklaring voor dit aanmerkelijke verschil, maar we zen erop dat evenredigheid in de diplomatieke vertegenwoordi gingen geen wet van Meden en Perzen is. Tot dit moment is de uitwisseling van diplomaten het enige vast staande feit inzake de normalise ring van de betrekkingen tussen Israël en Egypte. Verder is er vrijwel niets geregeld, terwijl op 26 januari alles in kannen en kruiken moet zijn. Op die dag is de eerste fase van de Israëlische terugtrekking uit de Sinai tot de lijn Ras Muahmed-El Arish vol tooid en begint volgens de letter van het Egyptisch-Israëlische vredesverdrag het zgn. normali- senngsproces. Jeruzalem toont aanzienlijk meer haast dan Cairo. De toekomstige beperkte Egyptische diploma tieke vertegenwoordiging wijst daar al op. Egypte is van plan de akkoorden van Camp David en het vredesverdrag stipt uit te voe ren, maar wil over wat minister van buitenlandse zaken Ghali de „kwaliteit" van de betrekkingen noemt, wel degelijk verband leg gen met het maken van vorderin gen bij de Palestijnse autono- miebesprekingen voor de Jor daanse Westoever en Gaza. Deze uitlatingen hebben in politiek Je ruzalem enige ongerustheid ge wekt en premier Begin zal dit ze ker aankaarten als hij op 7 januari in Asoean president Sadat ont moet. De Israeli's willen de normalisering en de Palestijnse kwestie, inclu sief Jeruzalem en de toekomst van de bezette gebieden strikt ge scheiden houden. Vandaar dat Begin in Asoean over alles wil praten wat met de normalisering te maken heeft, maar er niets voor voelt om met Sadat over zaken als Jeruzalem te praten. Jeruzalem is de hoofdstad van Israël en dat zal nooit veranderen, zo is Begins standpunt. Dat heeft hij nog eens nadrukkelijk gezegd, evenals het recht van Israel op Judea en Sa maria. Al die zaken hebben niets te maken met de betrekkingen tussen Israel en Egypte. Een van de onduidelijkheden bij de normalisering van de betrekkin gen is. hoe het grensverkeer tus sen beide landen zal worden ge regeld. Volgens het vredesver drag moet er „vrijheid van bewe ging" zijn, maar die wordt voor alsnog in de wielen gereden door technische problemen als bij voorbeeld autopapieren en -ver zekeringen die voor beide landen moeten gelden. De omvangrijke bureaucratische molen zal ook hier voor grote vertraging zor gen. De onderhandelingen over tele graaf, telefoon en postverkeer zullen pas op 26 januari begin nen. Hetzelfde geldt voor lijn diensten van de nationale lucht vaartmaatschappijen El Al en Egyptair. De Israeli's vinden het erg belangrijk dat zij vanaf 26 ja nuari kunnen beschikken over de faciliteiten voor de burgerlucht vaart in Cairo. De Israëli's verwachten geen Egyp tische tegenwerking. Er is tot dusver ook geen aanleiding voor. De Egyptenaren hebben zich aan alle overeenkomsten gehouden, die tot nu toe gesloten zijn. het geen natuurlijk geen wonder is, want Egypte is in de Sinai de ont vangende partij. Tweeduizend Israeli's hebben de afgelopen ne gen maanden Egypte bezocht, hetgeen betekent dat alle isum- aanvragen zijn ingewilligd. Daar tegenover staan zlccflts 100 Egyptenaren die in Israël zijn geweest. Zondag gaat er een Israëlische ploeg naar Cairo om een huis voor de ambassade en residen tiewoningen uit te zoeken. Daar na komt er een Egyptische dele gatie naar W AlÉV nu t hetzelfde doel. Vervolgens zal veel afhan gen van datgene wat Begin en Sadat in Asoean overeen zullen komen. Formatie-opdracht REYKJAVIK (Reuter) President Knstjan Eldjarn van IJsland heeft gisteren aan de rechtse on afhankelijke partijleider Geir HaiignmsM.ii gevraagd een ka binet te vormen en zo een einde te maken aan een kabinetscrisis die al 25 dagen duurt. In politieke kringen in Reykjavik geeft men Hallgrimsson weinig ADVERTENTIE 1 eel pol.tr ge uitweg int de n kamerverkie/ingc IJsland zien als Zowel uit Londen als uit Salisbury is later gemeld dat het toestel niet zozeer is neergestort alswel neer geschoten. Rhodesische militaire bronnen aanhalend meldde het commerciële Britse radiostation "LBC" dat de romp van de heli kopter sporen van kogels droeg. Op een neerhalen duidden ook telefoontjes van boeren in het ge bied waar het toestel neerkwam. Naar hun zeggen was het toestel beschoten door "opstandelin gen" - welke term gebruikt wordt voor de guernllastrgders die het bewind van bisschop Muzorewa I -trijdcn. Niet neergehaald maar wel bescho ten is verder een transportvlieg tuig van de Britse luchtmacht. Een "C-130" - die dient voor het vervoer van troepen - die voor zien was van het witte kruis ten teken van het staakt-het-vuren, kreeg schampschoten toen hij ten oosten van de Rhodesische hoofdstad vloog. De bevelhebber van de guerrilla beweging van het Patriottisch Front, Josiah Tongogara, is bij een verkeersongeval in Mozam bique om het leven gekomen. Hg voerde het bevel over het Zim babwe Afrikaans Nationaal Be vrijdingsleg.t, de militaire tak van het front van Robert Mugabe. De dood van Tongogara is gisteren officieel bekendgemaakt door de regering van Mozambique, waar de beweging van Mugabe haar hoofdkwartier heeft. Hg verloor het leven toen de auto waarin hij zat door een vrachtauto van ach teren werd aangereden. Het on geluk gebeurde op woensdag bg de plaa's Massinga. Westerse diplomaten vrezen dat de dood van Tongogara een negatie ve invloed zal hebben op het pas bereikte bestand in Rhodes ie Zij achten de kans niet uitgesloten dat de guerrillastrijders zullen denken dat hun leider is ver moord Ambassadeur van Syrië hij N treedt af NEW YORK (Reuter) - De Syrische ambassadeur Hammond cl Choufi is gisteren afgetreden als leider van de delegatie van zijn land bg de VN. Hg verwijl de le gering van president Hafez al-As sad corruptie, onderdrukking en opportunisme. De Syrische regering heeft echter meegedeeld dat Hammond cl- Choufi als ambar ..deur bg de Verenigde Nat.es ,s afgetreden omdat hg naai Damascus was ontboden voor het steunen van het Egyptisch l.siaeliMhe vie- FEESTTAART VOOR MASSA

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13