Kerk in Nederland „een grote puinhoop Leithen wint na protest Indonesië wil ook in de kerk buitenlanders vervangen ZONETOERNOOIEN WERELDDAMBOND IN KOMEND JAAR Oudej aarslopen Toto-gelijk Actie „Trouw aan de paus Russische schakers steviger aan kop VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 Klaas Beuker (op foto) Titus Brandsma-StichtingDe kerk "verloedert" "Trouw aan de paus". Onder dit motto is de rooms-katho- lieke Titus Brandsma-Stichting een actie begonnen om de "hetze tegen de paus en de curie" tegen te gaan. Ie mand die zich voor deze actie met alle energie inzet is Klaas Beuker, oud-lid van de Tweede Kamer voor de Rooms-Katholieke Partij Nederland, voorzitter van deze partij en ook voorzitter van de genoemde stichting. Vrouwen. Binnen de Nederland se Christen-Vrouwenbond (NCVB) heeft zich een groep ge presenteerd die het niet eens is met het beleid van het hoofdbe stuur. De groep meent dat het hoofdbestuur niet handelt in overeenstemming met de grondslag en de doelstelling van de bond. "De benadering van hedendaagse problemen ge schiedt vanuit wereldse ofwel humanitaire grondslagen en niet vanuit Gods Woord, de bijbel", aldus de verontruste vrouwen die binnen afzienbarë~tijd een "be zinningsdag" willen beleggen. Zij hebben met name kritiek op het vormingswerk van de bond, be paalde artikelen in het maandblad, zoals over de positie van de vrouw en over homofilie, en de contacten die de bond on derhoudt met organisaties als de Nederlandse Vrouwenraad en het Vredesberaad en met femi nistische stromingen. "In het licht van de doelstellingen van de bond blijken die contacten niet nuttig", menen de vrouwen. "Wij zien graag samenwerking met meer positieve organisaties" Omdat het hoofdbestuur van de NCVB al jaren niet gevoelig is gebleken voor een koerswijzi ging zoals de bezwaarde vrouwen die wensen, is nu een actiecomité gevormd. Eerste doel daarvan is het houden van een bezinnings dag. Daarop worden alle "bijbel- getrouwe christenvrouwen in Nederland" verwacht. Hervormde Kerk: beroepen te Akker- en Murmerwoude Th. Tijsma Ootmarsum, te Nijverdal G.A. de Roos Nijeveen (Dr.), te Staphorst (deelgemeente) E.P Mulder (kandidaat) Loppersum, te Den Haag-Loosduinen H.E.G. Reefhuis Hoogkarspel- Lutje broek- Westwoud- Blokker; be dankt voor Middelharnis A. van Brummelen Huizen. Overleden: P. Moerenhout te 's Gravenzande, 74 jaar, was van 1950 tot 1964 hervormd predikant te Katwijk aan Zee. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot leger- predikant in lang verband (per 1 februari aanstaande) J.L. 't Hart Bodegraven. Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Langerak J.C Schaeffer Emmeloord. Arabische christenen. In Keulen is de eerste kerkelijke gemeente voor christenen uit Turkije, Syrië en Libanon in West-Duitsland gesticht. Het is de bedoeling dat er binnenkort in West-Duitsland nog twee gemeenten voor chris tenen uit Arabische landen ko men. Predikant van de Keulse gemeente is de uit Nederland af komstige Sergios Barbé. Het merendeel "Van de in West- Duitsland wonende Arabische christenen (2000 in totaal) komt uit Turkije en behoorde aanvan kelijk tot de Russisch-Orthodoxe Kerk. De Arabische christenen hebben zich nu hiervan afge scheiden en zich aangesloten bij de Grieks-Orthodoxe Kerk. Bezorgd. De rooms-katholieke bisschoppen van Polen zijn be zorgd over de "groeiende econo mische moeilijkheden en de ern stige morele crisisin het land. Symptomen daarvan zijn: het ge brek-a an vertrouwen in persoon lijke relaties, de afnemende op rechtheid, slecht werk, gebrek aan respect voor eigendommen, cor ruptie, alcoholisme, algemene apathie, onverschilligheid tegen over de behoeften van de mensen en onvriendelijkheid. Een natio naal saamhorigheidsgevoel zou naar de mening van de Poolse prelaten, kunnen helpen de crisis te boven te komen. "Maar dat kan alleen als de Polen geheel worden ingelicht over de situatie van hun land en als hun geschiedenis, cul tuur en religieuze erfgoed niet worden aangetast" Christus op ikonen "Christus op ikonen" is de titel van een tentoonstelling in kasteel "De Wijenburgh'' te Echteld (Betuwe) die tot 29 februari volgend jaar duurt. Ze bevat ruim honderd nummers. Het kasteel is voor het publiek open van dinsdag tot en met vrijdag 's middags van 2 tot 5 uur. Bezoek, vooral van groepen, is alleen na overleg mogelijk. Het Christus-portret is in de Ortho doxie de eerste ikoon. In de iko- nenkunst zowel van het oude By zantium als van Griekenland en Rusland is dit dan ook de centrale en meest vereerde ikoon en daar door een veel voorkomend type. Christus als Albeheerseris wel licht de meest voorkomende uit beelding van de Heer. Op de ten toonstelling ziet men deze op klei ne ikomen maar ook, als glorié- rende Vorst, op ikonen van bijna twee meter hoog. De collectie bevat verder geboorte- ikonen en afbeeldingen van de doop in de Jordaan, Jezus in de tempel, wonderen die Christus verrichtte, de intocht in Jeruza lem en lijden, sterven en opstan ding. Kunsthistorici en ikonologenzijn in het documentatiecentrum voor de ikonenkunst op "De Wijenburgh bezig met een boek over hetzelfde onderwerp. De foto toont een Russische ikoon u i t de vijftiende eeuw. Ze verbeeldt een doek met de persoonlijke ge laatstrekken van Christus die Hij, volgens de legende, zelf eens gestuurd zou hebben aan koning Abgar van Edessa om deze te ge nezen van een kwalijke ziekte. Het verhaal vertelUdat de koning bij het zien van de doek onmid dellijk genas. In een schrijven aan de rooms-ka- tholieken van Nederland zegt het stichtingsbestuur dat de strijd tegen "Rome" toeneemt. De stichting wil tegenover "alle het ze en oorlog tegen Rome" een principiële trouw stellen aan de paus en aan de curie "die hem bij staat in zijn zware taak om de kerk te besturen" De rooms-katholieken kunnen per soonlijk hun trouw aan het op pergezag van hun kerk betuigen door hun handtekening te zetten op een strookje en dat op te stu- Bijzonder hoog Het zit de Titus Brandsma-stich- ting bijzonder hoog dat het on derzoek door het Vaticaan van de geschriften van de Nijmeegse theoloog Schillebeeckx een "on rechtvaardige behandeling" wordt genoemd. "Men durft zelfs te spreken van inquisitie- methoden en schending van de mensenrechten". Het stichtingsbestuur kan absoluut niet verheugd zijn als het katho lieken in het bisdom Den Bosch - van bisschop Bluyssen - hoort verklaren dat vele wegen naar Rome leiden en dat zij, wat er ook gebeurt, trouw blijven aan hun bisschop. "De sympathie voor de paus in dat bisdom is tanende", constateren de actievoerders met smart. "Helaas moet worden vastgesteld, dat de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland één grote puinhoop is geworden. Eén complete ruïne" De bisschoppen zouden, op een enkele uitzondering na, hun ge zag zijn kwijt geraakt aan vicaris sen, functionarissen en commis sies. Maar die zijn, volgens "Trouw aan de paus", allemaal sterk doordrongen van een mo dernistische geest, "die hen doet denken en handelen in strijd met de leer van de kerk" Verloedering Voorbeelden van "verloedering' zijn: de priesteropleiding ("Er is nog maar één goed functionerend groot-seminarie"), de massame dia ("De KRO maakt de K niet meer waar"), het gezinsleven ("Vele zich nog katholiek noe mende instanties praten onge huwd samenwonen, homofiele relaties en dergelijke goed") en de liturgie ("Ondanks het nieuwe altaarmissaal blijft men doorgaan met allerlei experimenten cn on geoorloofde oecumenische dien sten"). De Indonesische regering is bereid, bui tenlanders die de kerken in Indonesië helpen te laten doorwerken, mits er een programma tot "indonesianise- ring" binnen een duidelijke afgepaal de tijd komt. Ook wil de regering aan zulke mensen, die al lang in Indonesië werkzaam zijn en dat op prijs stellen, de gelegenheid geven de Indonesische nationaliteit te verkrijgen. Dat waren een paar punten van het ge sprek dat vertegenwoordigers van de protestantse Raad van Kerken en de rooms-katholieke bisschoppenconfe rentie in Indonesië onlangs voerden met minister Sudarmono in Jakarta. Aanleiding tot dat gesprek waren de maatregelen van regeringszijde die er toe hadden geleid dat een aantal bui tenlanders geen verlenging van de verblijfsvergunning had gekregen. Zo hadden, volgens bepaalde berichten, al meer dan honderd Amerikanen Indo nesië moeten verlaten Begrip Op de achtergrond van deze maatrege len staat het beleid van de Indonesi sche regering om op allerlei terreinen buitenlanders te vervangen door ei gen mensen. Het kerkelijke terrein maakt daarop geen uitzondering. Omdat de kerken door de plotselinge uitvoering van deze maatregel in moeilijkheden waren gekomen, had den zij onder meer over dit punt de regering benaderd. De regering toonde begrip voor de positie van de kerken. Dat bleek al uit het feit dat de direc teur-generaal voor de immigratie aan alle immigratiekantoren een telegram had gestuurd met de instructie dat aan zendingsarbeiders-missionarissen geen verlenging van de verblijfsver gunning mocht worden geweigerd. Katholieke Kerk werkzaam, inbegre pen de ordezusters- en broeders. Van de 34 bisschoppen zijn er 18 Indone siër. De anderen komen uit het bui tenland. De kerken die zijn aangesloten bij de pro testantse Raad van Kerken hebben bij elkaar slechts 163 buitenlanders in dienst. DEN HAAG (ANP) - De werelddambond heeft voor de komende strijd om de wereldtitel bij de heren, die in december 1980 in Mali wordt gehouden, een aantal zone- toernooien vastgesteld. Het Westeuropese zonetoernooi wordt van 16 mei tot en met 1 juni in de Italiaanse plaats Altaterne gehouden. De volgende vier spelers zijn hier speelgerechtigd: Rob Clerc, Frank Drost, Hans Jansen en Jannes van der Wal. De eerste vijf spelers van dit toer nooi plaatsen zich voor Mali4 met die restrictie dat bij hen maxi maal drie Nederlanders zijn. Uit de Oosteuropese zone (Tsjecho- slowakije), de Afrikaanse zone Tennissers succesvol PORT WASHINGTON (ANP) - Zonder één uitzondering.heeft de jeugdploeg van Jan de Rook zich geplaatst voor de kwartfinales van het sterk bezette jeugdtoer- nooi tennis van Port Washington. Eric Wilborts won bij de leeftijd groep jongens onder zestien jaar, achtereenvolgens van de Joego slaaf Neno Lekovic (3—6, 6-3, 6-3) en de Amerikaan Michael Keires (6-2, 6-2). Bij de meisjes schaarden Marian van der Torre, Nanette Schutte en Karin Moos zich allen bij de laatste acht. De als tweede geplaatste Marian van der Torre won eerst met 6-0, 6-0 van de Amerikaanse Valery Hartman en daarna met 6-4, 7-6 van de Zuidafrikaanse Christa van der Wald. Nanette Schutte gunde de Ameri kaanse meisjes Roberta Padova- ni en Coleen O'Connell slechts enkele games: 6-0,6-1 en 6-16-3. Karin Moos tenslotte versloeg eerst de Amerikaanse Lauri Miller (6-3, 6-1) en won vervolgens van de hoog geplaatste Zuidafrikaan se Susan Rawlinson met precies dezelfde cijfers. (Senegal) en de Amerikaanse zo ne (Suriname) gaan telkens drie spelers automatischover naar het eindtoernooi, waarvoor zich al zes spelers automatisch geplaatst hebben. Voor 'l juli moeten de zonetoernooien afgelopen zijn. Willem Jurg, secretaris van de we relddambond, vertrekt zaterdag in gezelschap van oud-wereld- kampioen Ton Sijbrands naar Afrika, waar hij een bezoek zal brengen aan Mali, Ivoorkust en Senegal. Van 5 tot 18 januari spelen Jurg en Sijbrands in Mali mee in het eerste officiële inter nationale damtoernooi in Afrika. Hieraan nemen twintig spelers uit zeven landen deel. Ook de in Mali wonende Nederlander Van Beek zal daar actief zijn. De voorzitter van de werelddam bond, Piet Roozenburg, gaat op 20 januari, met de ex-rus Koe- perman, naar Suriname om mee te spelen in een toernooi en be sprekingen te houden over het komende Amerikaanse zone- toernooi. Nederland De wedstrijd tussen de damploe- gen van Nederland en de Sowjet- Unie zal van 20 tot 26 april in Ne derland worden gehouden. Be sprekingen over deze lande- nontmoeting zijn dezer dagen af gerond. Het duel tussen de beste damlanden ter wereld is een aan tal jaren niet op de kalender ver schenen. LEIDEN - De tweede klassers in de Leidse schaakcompetitie staan dit seizoen garant voor veel spanning. In 2A treedt Nieuw koop verrassend sterk voor de dag. Na de winst in de eerste ron de werd er in tweede ronde twee ongelukkig verloren van Leithen. Aanvankelijk was dit duel in 5-5 geëindigd, maar Leithen zag een protest tegen de uitslag van een partij uit de tweede zitting (winst voor Nieuwkoop) toegewezen. Uitspeelproblemen speelden daarin een hoofdrol. Uiteindelijk werd het dus 4-6 voor de Leide- naars. Philidor 5 en Bodegraven hielden elkaar met 5-5 keurig in even wicht, een uitslag welke ook ver rassenderwijs door Daniël Note- boom 2 bij Boskoop 1 werd be werkstelligd. In de derde ronde klopte Leithen 1 Boskoop nipt, terwijl de reserves van het Noordwijkse Daniël Noteboom voor een stunt zorgden door met 7V2-2V2 over Philidor 5 heen te lopen. Nieuwkoop versloeg Alphen 3. Lei then kwam daardoor als koplo per uit de bus, met een totaal van 5 matchpunten. Nieuwkoop volgt met 4, terwijl Bodegraven 1 op 3 uit 2 staat. De uitslagen: Nieuwkoop 1-Leithen 1 4-6; Phi lidor 5-Bodegraven 1 5-5; Bos koop 1-Daniël Noteboom 2 5-5; Daniël Noteboom 2-Philidor 5 7'/ 2-2V2; Leithen 1-Boskoop 1 5llt- 4V2; Alpheri 3-Nieuwkoop 1 3V2— 6'/2. de krachtsverhoudingen in 2B zijn nog onduidelijker. Roelofa- rendsveen rekende in de tweede ronde met 5'/2-4V2 af met LSG 4, om vervolgens weer met 6-1 klop te krijgen van Sassenheim. LSG 4 daarentegen nam in ronde 3 re vanche door Philidor 4 op een voorlopige 5V*-2'/a te zetten, ter wijl Philidor 4 in de tweede ronde met 5V2-4V2 afrekende met favo riet Daniel Noteboom. Sassen heim werd op haar beurt weer royaal geklopt door Lisse 2. Door deze resultaten staan nu ver schillende teams op 4 matchpun ten uit 3 duels namelijk LSG 4, Lisse 2, en Sassenheim. Daniël Noteboom 1 en Philidor 4 staan op 2 uit 2.De uitslagen van de tweede en derde ronde: Philidor 4-Daniël Noteboom 1 5Vï-4Va; Roelofarendsveen -LSG 4 5 '/a4 2; Lisse 2-Sassenheim 1 7Va—2'/«; LSG 4-Philidor 4 5V2-2'/2 voorl; Sassenheim 1-Roelofarendsvecn 1 6-4; Voorschoten 3-Lisse 2 2'/*— 6V2 voorl. LEIDEN - De atletiekvereniging Noordwijkerhoutse Strand Lopers (NSL) organiseert zondag de eerste Oude jaarsloop. een wedstrijdloop over 5 kilometer in Noordwijkerhout. Tevens worden prestatielopen over 5 en 2 kilometer verwerkt. De NSL doet dit in samenwerking met de voetbalvereniging WSB. De start en finish zijn bij het sportpark De Boekhorst. De wedstrijd- en prestatieloop over 5 km starten om 12.00 uur, de prestatieloop over 2 km een half uur eerder. De Leidse atletiekvereniging AV Holland organiseert zondag ook een Oudejaarsloop. Dit evenement wordt gehouden op het strand bij de Wassenaarse Slag en telt prestatielopcn over twee, vier. acht en twaalf kilometer. De start is om 11.00 uur. Ook zaterdag organiseert Holland prestatielopen, ditmaal in de Leidse Hout. De start staat eveneens gepland om 11.00 uur. Rob Clerc (foto) is speelgerechtigd voor het Westeuropese zonetoernooi datvan 16mei totenmet Ijuni in het Italiaanse Altaterne wordt gehouden. GRONINGEN (ANP)-De Russische jeugdkampioen AlexanderTchernin en zijn landgenoot Zurab Azmajparasjvili hebben de leiding bij het Europees jeugdschaakkampioenschap in Groningen stevig in handen. Beiden wonnen gisteren hun partijen voor de zevende ronde. Tchemin zegevierde over de Fin Yrjolaen Azmajparashvih won van Damljanovic De Italiaan Sanna raakte iets verder achter door een gelijkspel tegen de Zweed Ernst. Door een overwinning op de Tsjech Ga/ik werkte de Nederlander Van der Heyden zich op de ranglijst enigszins omhoog. De stand: 1/2 Tchernin en Azmajparasjvili (beiden Sow) 6 pnt, 3 4 Sanna (Ita) en Rivas (Spanje) beiden 5 pnt, 5 6 Ernst (Zwe) en Elyoscph (Isr) beiden 4lh pnt 7 t/m 12 Negulescu (Roe), Damljanovic (J.sl.), Plaskett (Eng) Yrjola (Finl), Van der Heyden (Ned) en Stigar (Noorw)allen 4 pnt 13/14. Fries Nielsen (Den) Lobron (W.D1) beiden 3'/» pnt en 1 afg partij Microkorfbal Vijfmeihal LEIDEN - In Leiden wordt in het weekeinde van 29 en 30 decem- bei een volledig microkorfbal- programma afgewerkt. Op zater dag 29 december ontmoet Pernix in de Vijfmeihal (aanvang 16.15 uur) Kinderdijk. In dezelfde sporthal wordt zondag een viertal duels gespeeld. Het zijn Zuider- kwartier-Aigemene (13 00). De Danaïden-Het Zuiden (14 15), Fides Pacta-Rapidrtas (15 30) en De Danaïden 2 Luto 3 (16.45). Overig programma.' Meervogels- Fiks. Swifi-Ons Eiland. Over- kaniers-Crescendo en Fluks-Jo- dan Boys. DEN HAAG (ANP) - De wmn getallen van toto gelyk 51 van het kerstweekeinde zijn: 3-14 - 21 22 - 26 - 32. Toegevoegde wedstrijd: 31. Eerste prijs: f8.589,12, tweeoe prijs: f 1.321,40, derde prijs f 4 624.91, vierde prijs: f6.607,01, vijfde pryx f5.285,61. BILJARTEN - Hans Sundquest zal niet diflnemen aan de nationale biljarttitelstrijd in het anker ka der 47 2. dat van 3 t/m 6 januari in Zwolle wordt gehouden. De Pa- pendrechter heeft wegens fami lie omstandigheden moeten af zeggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11