Rabobank S Twijfel rond aantal gegijzelden Rode Rudi"" Dutschke overleden NORIT De Arke zomerprogramma's liggen nü bij de Rabobank voor u klaar! Israël houdt vast aan Jordaanoever Lancering Ariane nu gelukt Haig gaat bedrijf in ONLUSTEN IN TURKIJE boek snel voor het beste eruit is DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 KOUROU (AFP) - Maandag om 18.14 uur Nederlandse tijd is van de Franse ruimtevaartbasis Kou- rou in Frans Guyana de Europese ruimteraket Ariane met succes gelanceerd. Alle drie trappen van de raket hebben goed gewerkt en de kunstmaan is in een baan om de aarde gekomen. De afgelopen tien dagen moest de lancering tweemaal worden uit gesteld wegens technische man kementen. Ook maandag nog moest een defect aan een ventiel worden verholpen. De lancering van de 200 ton wegen de raket was de eerste van vier proeflanceringen. Het project van het Europese ruimtevaartbu reau (ESA) moet de elf deelne mende Europese landen, waar onder Nederland, onafhankelijk van Amerikaanse raketten ma ken voor het in een baan om de aarde brengen van satellieten voor onderzoek en telecommuni catie. Er zullen eerst vier Arianes de ruimte in gaan. Als tenminste twee lanceringen en vluchten volgens plan verlopen zal in 1981 de eerste lancering worden ver richt van een Ariane die "opera tioneel" zal zijn. Aan het Ariane-project is door de Europese dienst voor de ruimte vaart, ESA, in totaal 18 jaar ge werkt en ongeveer 1,6 miljard dollar besteed. Aan het ontwik kelen van de raket is meegewerkt door de meeste West-Europese landen maar in de eerste plaats door Frankrijk en de Bondsre publiek. De kans bestaat dat de Ariane nog eens z'n geld gaat opbrengen want de internationale commu nicatie-organisatie Intelsat heeft nu ook een bestelling geplaatst voor een satelliet te leveren in 1981 en een optie genomen op een tweede. De ESA heeft nu bestellingen in portefeuille voor 10 Arianes in de periode tot en met 1984 waaron der voor satellieten voor de tele communicatie, rechtstreekse tv- uitzendingen, de navigatie voor de scheepvaart en voor weten schappelijke doeleinden. Het Ariane-project is voor onge veer 60 procent Frans eigendom, voor 20 procent West-Duits en voor de rest van andere Europese landen. r Rudi Dutschke BONN - De Westduitse vroegere studentenleider Rudi Dutschke (39) is dinsdag in de Deense stad Aarhus overleden. In een huis van vrienden werd hij dood aan getroffen in het bad. Volgens mededelingen van de Deense politie kreeg Dutschke een toeval terwijl hij een bad nam en is hij verdronken. Hij was docent aan de universiteit van Aarhus en heeft ook enige tijd aan de uni versiteit van Groningen colleges gegeven in sociologie en filoso fie. Dutschke werd in 1940 in het ten noorden van Berlijn gelegen Schonfeld geboren als zoon van een postbeambte. Toen dat deel van Duitsland na de Tweede We reldoorlog communistisch werd, weigerde Dutschke dienst te ne men in het Oostduitse Volksleger en week hy - na een tijd als verte genwoordiger tussen Oost-en West-Berlijn heen en weer te hebben gependeld - in 1960 uit naar West-Berlijn. In 1961 ginghij sociologie studeren aan de Vrije Universiteit in het westelijk deel van de stad en werkte hij mee aan het uitgeven van een links geo riënteerd tijdschrift. „Rode Rudi", welke bijnaam hij al snel kreeg, werd onder de West duitse studenten een bekende fi guur. Hij groeide uit tot de onver zoenlijke leider van een linkse studentenbeweging die zich fel verzette tegen de „grote coalitie" tussen christen democraten en sociaal-democraten en de oorlog in Vietnam. Nadat in juni 1967 tijdens een de monstratie tegen het bezoek van de inmiddels afgezette sjah aan Berlijn een student door politie kogels werd gedood, lanceerde Dutschke samen met de Socialis tische Duitse Studenten (SDS) een „antiautoritaire campagne". Deze was het begin van een golf van ongeregeldheden en beto gingen die in het voorjaar van 1968 een groot deel van West-Eu ropa in een chaos stortten. Kort daarna, op 11 april 1968, werd Dutschke het slachtoffer van een aanslag. De 23-jarige rechts-ex- tremist Josef Bachmann schoot hem drie, kogels in bovenkaak, borst en schedeL Dutschke overleefde de aanslag; Bach mann werd tot zeven jaar veroor deeld, maar pleegde in de gevan genis zelfmoord. Na twee maan den in het ziekenhuis verlieten Dutschke. zijn Amerikaanse vrouw en zoontje Hosea-Che West-Berlijn. Eind 1968, toen Dutschke nog steeds n.et hersteld was van de aanslag op hem. ging het gezin naar Engeland. Hij wilde zijn studie sociologie afmaken aan de universiteit van Cambridge, maar werd door de toenmalige conservatieve regering uitgewe zen wegens „subversieve activi teiten". Hierna week het gezin- Dutschke uit naar het Deense Aarhus. Tijdens de grootscheepse jacht op de leden van de Baader-Meinhof- groep aan het begin van de jaren zeventig weigerde Dutschke te rug te keren naar West-Duitsland. Volgens hem zou zijn leven in ge vaar zijn bij zoveel politiegeweld. De laatste tijd was Dutschke weer redelijk veel in het Duitse nieuws door zich in te zetten voor de „Groenen" (bescherming van het milieu). Zo stond hij op de nominatie om bestuurslid te worden van de over enkele we ken op te richten nieuwe Groene Partij. ADVERTENTIE Kerstweekeincle zonder hoop op verandering redactie buitenland) TEHERAN, WASHINGTON - Het kerstweek einde heeft voor de gegijzelden in de Ameri kaanse ambassade in Teheran geen enkele hoop op verandering van hun situatie gebracht. Verwachtingen dat een aantal van hen zou worden vrijgelaten, kwamen niet uit. Familieleden werden niet tot de ambassade toegelaten. Wel mochten drie Amerikaanse en een Algerijnse geestelijke een kerstdienst hou den in het zwaar bewaakte ge bouw, met als enig voor de bui tenwacht zichtbare resultaat toe nemende verwarring over het precieze aantal Amerikaanse ge gijzelden. Dinsdag verklaarde een van de Amerikaanse geestelijken, aarts bisschop Thomas Gumbleton van Detroit, dat hij 39 gegijzelden had geteld. Zijn presbyteriaanse collega William Coffin uit New York kwam op 43 uit. De drie hadden een lijst met 35 namen meegenomen en 33 fotokopieën van brieven aan familieleden. Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington houdt echter vol dat er 50 Amerikanen gevan gen worden gehouden door de studenten en sluit de mogelijk heid niet uit dat de geestelijken niet alle gegijzelden hebben ge zien. De afgelopen weken is al verscheidene malen gemeld dat ADVERTENTIE een aantal Amerikanen naar an dere plaatsen in de stad is over gebracht om een Amerikaanse militaire bevrijdingsactie te be moeilijken. De vier geestelijken hebben in de kerstnacht ongeveer vijf uur in het ambassadegebouw doorge bracht. Zij waren op uitnodiging van de Iraanse autoriteiten naar Teheran gekomen. De bezetters hadden om veiligheidsredenen geen toestemming gegeven voor een gemeenschappelijke kerk dienst. De geestelijken spraken daarom steeds met vier of vijf mensen afzonderlijk en droegen voor een grotere groep een nachtmis op. De Algerijnse aartsbisschop Leon Duval zei dinsdag na terugkeer in zijn hotel, dat de gegijzelden in goede gezondheid verkeren: „De mensen die ik heb ontmoet, had den geen specifieke problemen". Duval keeide na een onderhoud met minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh „hoopvol" naar Algiers terug. Zijn optimis me werd vooral ingegeven door de „welwillendheid" waarmee Ghotbzadeh over de gijzelings zaak had gesproken. Onenigheid HEBRON (UPI) - Voor de eerste keer in meer dan 20 maanden heeft de Israëlische premier Me- nachem Begin zich gisteren naar de westelijke Jordaanoever be geven. Aan zijn tocht verbond hij de belofte dat Israël de controle over dit gebied niet zal afstaan. Begin (66) kwam gistermiddag aan in de joodse buitenwijk Kirjat Arba, van de Arabische stad He- bron, enkele uren nadat de Knes set met een overweldigende meerderheid van 44 tegen 5 stemmen een wetsontwerp had afgewezen waarin om annexatie van de westelijke Jordaanoever werd gevraagd. De Israëlische leider zei in het parlement dat een dergelijke stap niet zal worden gezet zolang de vredesonderhan delingen voortduren. Rechtse ex tremisten noemden Begin een "verrader" omdat hij is akkoord gegaan met onderhandelingen over zelfbestuur voor de Palestij- nen in de bezette gebieden. In de zaal van een religieuze school in Kirjat Arba werd her en der ge schreeuwd toen Begin daar met andere leden van zijn kabinet en religieuze leiders een inwij dingsplechtigheid bijwoonde. "Ik zal niet ophouden te werken voor het land van Israël tot mijn laatste uur, omdat we het land van Israël hebben en het van ons zal blijven", zo zei Begin tot de ongeveer 500 aanwezigen. De omschrijving "land van Israël" is een verwijzing naar het bijbelse Israël, waartoe ook behoorde wat nu de westelijke Jordaanoever is. Begin was voor de laatste maal op de westelijke Jordaanoever in april 1978. Zijn opmerkingen van gisteren lijken bedoeld om mili tante religieuze joden gerust te stellen die het recht eisen zich op de bezette oever te kunnen vesti gen. De leider van de Israëlische onder handelingsdelegatie over Pale stijnse autonomie, minister van binnenlandse zaken Josef Burg, zei dat Israël van plan is op de westelijke Jordaanoever te blij ven. "We zijn hier omdat we hier al eerder waren en we zijn van plan hier te blijven". Een van de twee opperrabbijnen van Israël, Shlomo Goren, voegde daaraan nog toe dat "joden hier in ons be vrijde land zullen blijven, niet alleen in Kirjat Arba. Hebron moet een joodse stad zijn". Militante tegenstanders onder lei ding van de voormalige New- yorkse rabbijn Meir Kahane trachtten de toespraak van Begin te verstoren en van een van riep Begin toe: "U bent een verrader. U hebt de joodse natie verraden". Veiligheidsbeambten herstelden de rust. Intussen lijkt zich een controverse af te tekenen tussen de bezetters en de Revolutionaire Raad, het hoogste gezagsorgaan in het land. Gisteren werden de studenten in de ambassade verplicht hun ex cuses aan te bieden voor een tv- uitzending, waarin zij de Bevrij dingspartij van oud-premier Ba- zargan hadden beschuldigd van illegale contacten met de Ver enigde Staten. Hun excuus lieten de bezetters vergezeld gaan van de verklaring „wij zijn bereid el ke religieuze straf voor onze fou ten te ondergaan". Een tweede teken van groeiende onenigheid zijn de uitlatingen van de voorzitter van de Revolu tionaire Raad, ajatollah Beheshti, naaste medewerker van Chomei- ni. Beheshti liet gisteren door schemeren dat het spionagepro- ces tegen Amerikaanse gegijzel den mogelijk geen proces tegen individuen zou worden, maar een politieke rechtszitting, waarin de Amerikaanse inmenging in Iraanse binnenlandse aangele genheden aan de kaak zou wor den gesteld. De studenten heb ben steeds gedreigd de gegijzel den te zullen berechten, wanneer de sjah niet aan Iran wordt uit geleverd (het afgelopen week einde heeft de Iraanse regering Panama officieel om uitlevering gevraagd). Beheshti legde geen enkele relatie tussen proces en uitlevering en noemde evenmin een datum voor het proces. Veiligheidsraad Amerika heeft inmiddels secreta- De drie Amerikaanse geestelijkendie in de bezette Amerikaanse ambassade in Teheran een kerstdienst t gegijzelden hielden, gaven na afloop een persconferentie. ris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties verzocht de Veiligheidsraad op korte termijn bijeen te roepen. De Raad zou volgens Washington „maatrege len moeten overwegen die Iran ertoe brengen zijn internationale verplichtingen na te komen". Over economische sancties werd in de brief niet gesproken. Waar nemers achten het niet uitgeslo ten dat Washington in de Veilig heidsraad probeert de Sowjet- Unie te dwingen te kiezen tussen een veto dat in de internationale opinie slecht zal vallen of (des noods met stemonlhouding) ak koord te gaan met gematigde Amerikaanse economische maatregelen tegen Teheran. Moskou heelt zich tot op dit mo ment niet duidelijk uitgelaten over de bezettingsactie in de Iraanse hoofdstad. Gesteld is wel, dat de internationaal geldende regels voor bescherming van di plomatieke vertegenwoordigin gen nagelëefd moeten worden, maar deze kritiek aan het adres van de Iraanse regering werd steevast vergezeld door een uit haal naar de Amerikaanse be trokkenheid in de binnenlandse aangelegenheden van Iran. Het Russische persbureau Tass heeft de Amerikaanse plannen vooreen economische tegenactie gisteren betiteld als een poging andere landen in het conflict met Iran te betrekken. Tass vermeld de overigens niet of dergelijke plannen door een Russisch veto zullen worden getroffen. Zowel uit Washington als Moskou kwam verder geen enkel com mentaar nadat maandag in Mos kou de Amerikaanse ambassa deur Watson en de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromiko elkaar voor de tweede keer in vier dagen ontmoet ten. Twee Amerikaanse gegijzelden dranken tijdens de kerstviering c kende Amerikaanse frisdrank en aten er een broodje bij. HARTFORD (AFP) - "United Technologies", een van de groot ste ondernemingen in de Ver enigde Staten, heeft gisteren be kendgemaakt dat generaal-b.d. Alexander Haig, hoofd van de staf van het Witte Huis onder pre sident Richard Nixon en opper bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, is be noemd tot hun algemeen direc teur, in plaats van Harry Gray. In het weekeinde voorafgaande aan Kerstmis had Haig bekendge maakt dat hij geen kandidaat zou zijn voor het presidentschap van de Verenigde Staten voor de Re publikeinse Partij in 1980. "United Technologies", eigenaars onder meer van de vliegtuigmo- torenfabriek Pratt and Whitney, behoort tot de 20 industriële reu zen in de Verenigde Staten. Hun omzet beliep vorig jaar 6.270.000.000 dollar en hun winst bedroeg 234 miljoen dollar. ANKARA (Reuter/UPI) - Ook dinsdag is het :n twee grote Turk se steden tot gewelddadigheden gekomen, waarbij twee mensen het leven verloren. Het aantal do den bij de onlusten van maandag en dinsdag is thans gestegen tot elf. Volgens de politie zijn in totaal 4.850 arrestaties verricht in An kara en Istanbul alleen al. De onlusten vólgden op betogingen van leerlingen van middelbare scholen, ter gelegenheid van de eerste verjaardag van bloedige onlusten in het zuiden van Tur kije. De militaire autoriteiten verklaar den dinsdag, dat bijna 2500 men sen, merendeels leerlingen en le raren van middelbare scholen in Ankara, zijn aangehouden we gens het wegblijven van school. In Istanbul waren 1.100 scholie ren en arbeiders gevangen ge nomen wegens pogingen scholen en fabrieken te bezetten. ADVERTENTIE geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9