Twaalf kostbare honden ontvoerd 75 Dixons Bloedplasmacampagnes moeten doorgang vinden In 3 dagen klaar. AR-voorzitter bezorgd over verschillen CDA Door actiegroep tegen proefnemingen op dieren Feestmaal voor de dieren Jongen en meisje door gasverstikking overleden Uit in de Randstad Canadees voor miljoen aan sieraden beroofd DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 BINNENLAND PAGINA Meisje door schot uit geweer gedood GRONINGEN/NIEZIJL (ANP) - Het twaalfjarig dochtertje van de familie Kazemier uit het Gro ningse Niezijl is op eerste kerst dag in Groningen overleden door een schot uit een jachtgeweer. Het meisje werd zaterdag getroffen door een schot hagel in de ouder lijke woning. Haar vader was juist teruggekeerd van het jagen en had het geweer op een stoel neergelegd. Hij liep even de ka mer uit en het vijfjarig zoontje van de familie kreeg het wapen in handen. Hij haalde de trekker over en het schot ging af. Zijn zusje werd in de lies getroffen en moest met een slagaderlijke bloeding worden overgebracht naar het ziekenhuis in Gronin gen, waar ze overleed. LOOSDRECHT (GPD) - Bij het zelf maken van vuurwerk is tweede kerstdag de 50-jarige H. van Dijk uit Loosdrecht gedood. Doordat een alumi nium pijp explodeerde, boorde zich een stuk metaal in de lies van het slachtoffer. De man bezweek aan de ge volgen van een slagaderlijke bloeding. Om vijf uur gistermiddag was Van Dijk met zijn zoon in de garage bezig vuurwerk te fa briceren. Hij gebruikte daarvoor stijf opgerolde rol len behang waarin het kruit werd gepropt. Maar dat ge knutsel lukte niet. Vader en zoon besloten het daarop te proberen met een alumi nium buis. Ze goten het kruit erin, dat daarna moest wor den aangestampt. Toen va der Van Dijk het explosieve Man gedood bij maken vuurwerk goedje met een voorwerp in de buis samenperste, spatte de pijp uiteen. Volgens de rijkspolitie ontplofte het kruit door zelfontbran ding. Een scherf van de ontplofte buis trof de man in de lies slagader. De zoon bleef on gedeerd. Hulp van de door familieleden gewaarschuw de rijkspolitie en een arts mocht niet meer baten. Het slachtoffer had al teveel bloed verloren voordat de dokter en politiemannen bij de woning arriveerden. De recherchegroep van het dis trict Utrecht stelt een onder zoek in. Volgens het hoofd van de justitiële dienst der rijkspolitie, kapitein H. Bul- zing, zal worden nagegaan hoe het tweetal aan het kruit is gekomen. De politie-officier hoopt dat dit tragisch ongeval andere knutselaars er van zal weer houden zelf vuurwerk te maken. „Elk jaar opnieuw wordt de politie geconfron teerd met dergelijke geval len. Knoeien met vuurwerk, of dat nu van de fabriek komt of dat men zelf probeert dat knalspul te construeren, blijft levensgevaarlijk", al dus de kapitein. DEN HAAG (GPD) - Het is verant woord de bloedplasmacampag nes doorgang te laten vinden. Al dus de commissie die bezig is een onderzoek in te stellen naar "het bloedtransfusiegebeuren in Ne derland" naar aanleiding van de recente kritiek op de gang van zaken. Wel is het noodzakelijk dat er bepaalde veranderingen wor den aangebracht In eerste instantie werd de gang van zaken onderzocht bij de plasmacampagnes die afdelingen van het Rode Kruis houden in samenwerking met het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst in Amsterdam. De commissie vindt dat de voor geschreven regelingen nauwge zet moeten worden opgevolgd, met name de regeling die aanwe zigheid van een geneeskundige voorschrijft. Enkele maanden geleden werd de gang van zaken tijdens avonden waarop massaal bloed wordt ver strekt. mikpunt van kritiek. Me- disch-directeur Smit Sibinga van de bloedbank Groningen-Drente zei dat er gevaar voor de volksge- UTRECHT (GPD) - Een ac tiegroep die zich het Die ren Bevrijdings Front noemt heeft eerste kerst dag 12 hondjes ontvoerd uit het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek (CIVO) van TNO in Zeist. Via een anoniem tele foontje naar het ANP maakte een actievoerder melding van de diefstal. Volgens deze woordvoer der keert de actiegroep zich tegen het nemen van proeven op dieren voor de cosmetische indus trie. Naar zeggen van CIVO-directeur prof. ir. Krol hebben de actie voerders zich bij de operatie ver gist. Niet honden, maar konijnen worden gebruikt bij het vaststel len van eventueel voor de mens schadelijke stoffen in schoon heid en verzorgingsmiddelen. Het Dieren Bevrijdings Front - voor de Zeister politie, TNO, en verschillende andere organisa ties in Nederland die vivisectie afkeuren, een onbekende actie groep - deelde mee de ontvoerde honden elders in Nederland te hebben ondergebracht. De actievoerders moeten volgens de Zeister politie in de kerstnacht het TNO-complex zijn binnenge- Bedrijfsongeval op vrachtschip ROTTERDAM (ANP) - De 55-jarige H. Bouth uit Vlaardingen is dins dag, eerste kerstdag, door een bedrijfsongeval in zijn woon plaats om het leven gekomen. Twee andere mannen, de 39-jari- ge M.S. uit Vlaardingen en de 24- jarige M.B. uit Manilla zijn in het ziekenhuis opgenomen. Bouth bezocht als controleur van de firma Saijbolt van Duyn dins dagmiddag het onder Panamese vlag varende vrachtschip "Hurst". Het schip was geladen geweest met visolie. Het slachtoffer raakte in een lege tank bewusteloos en viel naar beneden. Achteraf bleek in de ruimte vrijwel geen zuurstof aanwezig. De twee andere mannen trachtten Bouth te redden maar raakten eveneens bewusteloos. De brandweer slaagde er tenslotte in de beide helpers in veiligheid te brengen. drongen. Om bij de kennel te kunnen komen, sloegen zij een ruit van het pand stuk, forceer den zij een deur en braken ze deu ren van de hondenhokken open. Toen een dierenverzorger op de ochtend van eerste kerstdag om zeven uur bij de kennel aan kwam, liepen de andere honden, kennelijk aan een ontvoering ontkomen, los rond. Voorschriften De middelgrote honden van het beagle-ras worden volgens prof. Krol gebruikt voor het opsporen van schadelijke elementen in voedingsstoffen. „Dit gebeurt aan de hand van strikte voor schriften van de overheid", zei de directeur gisteravond. „De die ren worden niet gekweld. Ze worden zelfs prima verzorgd. En ik vraag mij af of dat nu bij de actievoerders het geval is". TNO Zeist wil de honden bijzonder graag terughebben. Enkele we ken geleden was het instituut een onderzoek begonnen waarbij de beagles werden gebruikt. Als de honden vandaag of morgen niet bij TNO terug zijn, zal het CIVO met het onderzoek opnieuw moe ten beginnen. Wat een grote schadepost betekent, aldus prof. Krol. Hij wilde niet ingaan op de vraag welke stof op dit moment bij de honden op schadelijke ei genschappen in een bepaalde soort voeding wordt getest. „Me dedelingen hierover zijn niet ge bruikelijk", motiveerde prof. Krol zijn stilzwijgen. De CIVO-directeur vindt dat er rond het werk van zijn instituut veel misverstanden bestaan. „Waarom hebben de actievoer ders geen contact met ons opge nomen. Ook niet na de inbraak. Dan had ik ze precies kunnen vertellen wat wij met de dieren doen. Dat die mensen zeer on deskundig zijn en slecht op de hoogte van de gang van zaken bij ons, is wel gebleken. Wij werken in het belang van de volksge zondheid. Niet wij, maar de voe dingsindustrie brengt de produk- ten op de markt die volgens de Warenwet door ons getest moe ten worden. Bovendien hebben we ten opzichte van andere lan den nogal een achterstand op het ren ook geen schadelijke stoffen in een voedingsprodukt hebben aangetoond". Prof. Krol geeft toe dat er bij TNO Zeist wel eens honden overlijden aan de gevolgen van experimen ten met voedingsstoffen. „Wij gaan altijd zeer nauwkeurig na waaraan het dier is doodgegaan. Soms blijkt een hond aan een af wijking buiten de proef om te zijn overleden. We moeten soms de dosis van een bepaalde stof op voeren om precies vast te stellen wat de veilige marge voor de mens is. Je moet wel op dieren onderzoeken, want de mens stelt zich er niet voor beschikbaar. Dat zou trouwens ook te gek zijn". zondheid zou zijn. Zowel bloed- winning als bloedverstrekking en bloedverwerking zouden niet in overeenstemming zijn met de huidige stand van de weten schap. In september besloot het hoofdbe stuur van het Rode Kruis een on derzoekscommissie in te stellen. Het voorzitterschap kwam in handen van oud-premier P.J.S. de Jong, eerste-ondervoorzitter van het Rode Kruis. Tydens de avonden is meestal een arts aanwezig, voorgeschreven is dat echter niet Sedert kort in formeert het Centraal Laborato rium voor Bloedtransfusie tevo ren of er een arts is, zo niet dan neemt het CLB-team een arts mee. Wat de klachten betreft, de commissie vermeldt dat er in een periode van zeveneneen halfjaar met totaal ongeveer 900.000 do naties vier klachten zijn gemeld, waarvan er zeker drie hadden kunnen worden vookomen door een keuring kort voor de donatie. Het ging om drie gevallen van bloedarmoede, die door de bloe dafname werd verergerd. Het vierde geval was het optreden van een hartinfarct, daags na de bloedafname. Gebleken is dat de donor het niet nodig had gevon den de reeds bestaande hartklachten bij de huisarts te melden. Mogelijk zou by keuring de klacht zijn geconstateerd. De bloedafname zelf en de organi satie daaromheen zijn zeer goed verzorgd, aldus heh rapport. Keuring en bewerking van het bloed geschieden volgens de richtlijnen van de Wereld Ge zondheids Organisatie. Het ver krijgen van plasma via de cam pagnes blijft vooralsnog noodza kelijk, omdat de bloedbanken de behoefte niet kunnen dekken. ADVERTENTIE ?Z iKl HILVARENBEEK - Ook de dieren zijn met de kerstdagen niet vergetenChef kok Visser t het safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek zette de dieren in het park gisteren een wa HILVERSUM (ANP) - ARP-voorzitter en CDA- Tweede-Kamerlid Hans de Boer is ernstig bezorgd over de verschillen in op vatting binnen het CDA, zoals die aan het licht zijn gekomen bij de discussie rond de modernisering van de NAVO-kernwa- pens. Volgens De Boer zijn die verschillen erger dan de verschillen die optra den tijdens de discussie over de grondslagen van het christen democratisch appèl. "Er blijken nu verschillen van in zicht te bestaan over de uitwer king van een grondslag in de poli tieke praktijk", aldus de AR- voorzitter dinsdag in een uitzen ding van de AVRO-radio. tijen in een federatie, want met uitstel van de fusie met een paar maanden redden we de boel dan niet", zo zei De Boer. De Boer uitte heftige kritiek op het verloop van het jongste CDA- congres, anderhalve week gele den in Dronten. De wijze waarop de tien dissidenten (die voor een motie van de oppositie stemden in het kernwapendebat aan de vooravond van het NAVO-over- leg in Brussel) daar werden beje gend had de ARP-voorzitter ge schokt. Wie die uitspraken aan hoort schrikt zich wezenloos en zegt Hier is een hele grote af stand tussen de partijen, aldus De Boer. In hetzelfde programma verklaarde de ARP-voorzitter dat hij zelf en enkele andere ARP-bestuursle- den een gesprek zullen hebben met Goudzwaard, Aantjes en mevrouw Lamting-Boersema, die vorige week hun werk voor de CDA-programcommissie op schortten uit onvrede met de af loop van het kernwapendebat in de Tweede Kamer. De Boer zei moeilijke besprekingen te ver wachten en allerminst zeker te zijn van een positieve afloop. gebied van aan voeding toege- De Boer meent dat er veel gesprek- voegde stoffen waarvan men zich nu afvraagt of ze mischien scha delijk zijn voor de gezondheid van mens en dier. Om er achter te komen of ze daadwerkelijk de ge zondheid bedreigen, doen we eerst chemische onderzoeken. En pas wanneer die geen afwij king opleveren, vervolgen we met proeven op muizen, ratten en vogels. Honden komen er aan te pas als proeven op de andere die- ADVERTENTIE ken nodig zullen zijn om dé bin nen het CDA aangerichte schade te herstellen. Dat hoeft volgens hem niet te leiden tot uitstel van de fusie tussen KVP, CHU en ARP tot het CDA, medio volgend jaar. "Dat tijdstip van uitstel zijn we al gepasseerdmaar als tijdens de komende gesprekken mocht blijken, dat door de diepgang in verschil de partijen elkaar tijd en ruimte moeten gunnen, dan voel ik het meest voor het laten voort bestaan van de drie huidige par- AMSTERD AM (ANP)- Twee jonge mensen, Elisabeth Kenteren Eric Bos, beiden 17 jaar, zijn eerste kerstdag in hun woning door gasverstikking om het leven ge komen. Een Amerikaan, die in hetzelfde pand woont, ging tegen het mid daguur gealarmeerd door een sterke gaslucht de woning bin nen en vond de twee levenloze li chamen in de keuken. Uit een geiser van een fornuis stroomde het gas. Volgens de politie hebben de twee waarschijnlijk het gasfornuis volop laten branden omdat het koud was en hebben zij de ramen en deuren goed afgesloten. De vlammen zijn uitgegaan nadat de zuurstof was verbruikt. Er bevond zich zoveel koolmo- noxyde in de keuken, dat de ap paratuur van GEB-monteurs niet toereikend was om het gehalte te meten. Volgens deze monteurs was ook de gasgeiser verkeerd afgesteld waardoor deze tachtig procent meer gas verbruikte dan normaal. Een verder onderzoek zal moeten uitmaken hoe dat mo gelijk was. AMSTERDAM Concertgebouw - wo 26 grote zaal 11.30 uur, kerstconcert m.m.v. Albert de Klerk en Marijke Smit Sibenga. Wo 26 grote zaal 14.30 uur, Het Nederlands kamerorkest o.l.v. Jos van Immerseel. Wo 26 kleine zaal 14.30 uur, kerstmatinee, Ronald Brautigam op piano. Wo 26 grote zaal 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes/ Vera Beths, viool en Werner Herbers, hobo. Za 29 grote zaal 20.15 uur, Nationaal Jeugd Orkest o.l.v. Willem Frede- rik BonHarmen de Boer op klarinet. Di 1 januari 15.00 uur. Nieuwjaarmatinee Nederlands Blazers Ensemble. Stadsschouwburg - wo 26 Publiekstheater met Lucifer" van Joost van den Vondel, 20.15 uur. Do 27 20.15 uur, Scapmo Ballet "De notekraker" van Navarro/Tsjaikowsky. Vr 28 en za 29 20.15 uur. Het Nationale Ballet met "Romeo en Julia" van Dantzig/Pro- kofiev. Zo 30 14.00 uur en wo 2 januari 20.00 uur. De Nederlandse Operastichting met "Lucia di Lammermoor". Carré - do 27 t/m za 29 december 20.15 uur, Paul van Vliet met "Vandaag of morgen". Theater de Balie - wo 2 januari 20.30 uur. Hans Dorresteyn en Levi Weemoedt met "Gedeelde smart". Tingel Tangel - t/m 5 januari (behalve zo. ma en di) 20.30 uur, Marijke en Sieto Hoving met "Viva Europa". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - wo 26, do 27 en zo 30 20.15 uur. Haagse Comedie met "Het wederzijds huwelijksbedrog". Vr 28 en za 29 20.15 uur, Haagse Comedie met "Volpone". Ma 31 19.30 uur, Haagse Comedie met "Geleerde vrouwen HOT-theater - do 27 20.30 uur. De rode draad" van het Willem Breuker Collectief. Vr 28 en za 29 20.30 uur, Haagse Comedie speelt "Een gebed voor mijn dochter". Theater Pepijn - do 27 t/m za 29 20.30 uur, Try-out van de one- man-show van Frans Halsema. Zo 30 15.00 uur, Jazz met het Frans Eisen Septet. Circustheater - za 29 20.15 uur. Scapmo Ballet met "De Notekra ker" van Tsjaikowski/Navarro. Congresgebouw - do 27 t/m zo 30 20 15 uur. "Moordkuil", thriller met o.a. Henk van Ulsen en Ank van der Moer. Do 27 t/m 30 20.15 Jenny Arean en Adèle Bloemen- "Het verhaal van scheurbuik" r, "De Club", musical met o.l daal Theater In de Steeg - zo 30 14.301 van de groep Kleiduif. LEIDEN Stadsgehoorzaal - do 27 20.15 uur, The Buddy Odor Stop, nieuwe groep van ex-Gruppo Sportivo Hans Vandenburg Stadsschouwburg - do 27 20.15 uur, "Met de Franse lach", vier eenakters van Feydeau en Courteline, gespeeld door Theater de Nar. Vr 28 en za 29 20.15 uur, "De wisselwachters", toneelstuk geschreven door Brian Phelan, gespeeld door Paul Steenbergen, Bernhard Droog en Peter Bolhuis. Kleuren kwaliteit perfekt BB FotoFilm-Electronica LEIDEN HAARLEMMERSTRI 22 SCHIPHOL! ANP)-Op Schiphol is dinsdagmiddag een Canadees beroofd van sieraden en goud ter waarde van 1,4 miljoen gulden Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart meegedeeld. Van de daders ont breekt ieder spoor. Het slachtoffer, de 33-jarige in Bei roet geboren S.Z. Saayed, stond op het punt met een KLM- lijnvlucht naar Houston te ver trekken. De man bevond zich in een toilet op het douaneterrein toen hij, volgens zijn verklaring, van achteren op het hoofd werd geslagen, waarna hij het bewust zijn verloor. Toen hij bijkwam waren de twee kleine koffers met het goud en de sieraden verdwe- Het slachtoffer heeft verklaard twee aanvallers te hebben gezien, waarvan hij echter, volgens de politie, slechts een zeer vaag sig nalement heeft kunnen geven. Direct na de aangifte heeft de rijks politie alle bewakingsploegen, die de veiligheidscontroles voor het vertrek van vliegtuigen uit voeren, het signalement van de twee vermiste koffers verstrekt. Dit leverde echter geen resultaat op. Tevens zijn alle bagageklui- zen op hun inhoud gecontro leerd, eveneens zonder resultaat. Saayed, die van de aanval slechts een verwonding aan het hoofd opliep, is samen met zijn broer eigenaar van een goud- en juwe- liershundel in Los Angeles. HAVELTERBERG - Ruim duizend mensen liepen gisteren mee in een demonstratieve optocht van Steenwijk nuardeNAVO-basisHavelterbery. wilden zij hun bezorgdheid uitspreken over de aanwezigheid Vier inbrekers en vijf helers aangehouden GRONINGEN (ANP) - De Gronin ger gemeentepolitie heeft de af gelopen dagen vier inbrekers en vnf Min aangehouden, die be trokken zijn geweest bij een klei ne honderd inbraken in Gronin gen en de provincies Groningen en Drente. Men had het vooral voorzien op winkels en woningen, waar met veertien gestolen auto's naar toe werd gereden De buit - ruim 50.000 gulden - bestond onder meer uit de inhoud van talloze kassa's en rookwaren. Eenderde ervan werd teruggevonden. De politie verwacht nog meer arres taties. De inbrekers en helers, onder wie dne vrouwen, komen >llm uit de stad Groningen Hun leeft^d varieert van 16 tot 62 jaar.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7