Piraten Televisie Leiden weer in de lucht "Eindelijk" miljoenenplan nieuw AZL Kerst-in Leiden: enorm gezellig "Kijker wordt vergeten" K&O tartan ((|p) stjop Discussie jongeren over probleem van huisvesting DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 LEIDEN LEIDEN - Op beide kerstdagen is de Piraten Televisie Leiden weer in de lucht geweest. De kijkers uit Leiden en wijde omgeving die via de mast in Oegstgeest zijn aangesloten op de kabel-televisie werden zowel dins dag- als woensdagavond na afloop van het Belgisch (BKT)-programma verrast met een onaangekondigde uitzending. Op eerste kerstdag was de kwaliteit nogal slecht en viel het beeld na de vertoning van een tekenfilm van Tom en Jerry weg. Op tweede kerstdag was er een compleet programma dat tot ongeveer half twee vannacht duurde. Hoofd moot van de uitzending vormde de vertoning van de film "Wat zoekt de muis in het badhuis?" Verder werden onder meer tek sten geprojecteerd als "En de po litie maar naar ons zoeken". De eerste illegale televisiezender kwam in de nacht van 12 op 13 januari van dit jaar voor het eerst in de lucht. Toen werden onder meer pornofilms vertoond. In de nacht van 8 op 9 juni was er op nieuw een uitzending. Verant woordelijk voor het uitzenden van deze illegale uitzendingen via het Leidse regio-kabelnet is een zevental personen afkomstig uit allerlei groepen uit de samenle ving. De leiding is in handen van een Leidenaar die schuil gaat achter de initialen Th. P. Omdat de groep zegt slechts over beperkte tijd te beschikken werd er tot dusver alleen uitgezonden op bijzondere dagen. Desge vraagd laten de mensen achter Piraten Televisie Leiden weten principieel tegen het wegdruk ken van de bestaande zenders te zijn. "Iedereen moet de vrijheid hebben om te kijken naar wat hij wil. Dat moet niemand worden opgedrongen. Door ons wordt niet gestoord en niet gecensu reerd. De Casema (dochteron derneming van de PTT en eige naresse van de kabel-tv-mast in Oegstgeest, red.) moet alleen ons signaal doorgeven. We willen geen voorschriften en geen cen- In de komende uitzendingen is Pi raten Televisie Leiden van plan om reclame te gaan brengen. Gis teravond werd daarmee een be scheiden begin gemaakt, via een spot voor een Leids filmverhuur kantoor. "Er komt reclame om dat onze kosten nogal hoog zijn en de vertoning veel geld kost. We brengen alleen goeie films. Verder besteden we aandacht aan interessante dingen die te weinig op de televisie komen. Ook minderheidsgroepen krij gen via ons programma een kans om iets te zeggen", aldus het PTL-team. Volgens de illegale televisie-ma kers is er op de buis nog teveel "geouwehoer" van omroepen. "Ze denken alleen aan zichzelf en niet aan het publiek. De kijkers worden vergeten omdat ze zich zelf zo goed vinden". Geheime plaats Over de wijze waarop de uitzendin gen tot stand komen zeggen de mensen van Piraten Televisie Leiden: "We werken met een vol automatische televisiezender in een hoogspanningsmast. Het geluid en het beeld worden via een infrarood-zender aange stuurd. Die zender is samen met een video-recorder op een ge heime plaats neergezet. De infra rood-zender en de video-recor der worden weer op afstand be diend. Zender en recorder op de grond werken op een accu. De zender in de mast werkt op zon- ne-energie en heeft een sterkte van 1 watt. Op de plek waar de apparatuur is geplaatst valt niets te zien omdat het grootste gedeel te van de apparatuur in de grond is ingegraven De kans dat de zender wordt opge spoord door de peilwagens van. de PIT noemden de PTL-men- sen klein, "als de apparatuur maar goed werkt". "Zodra men dichtbij komt ontploft de hele boel en is er niets meer van over", aldus de PTL-woordvoerder. Kwaliteit Zelf is men nog niet tevreden over de kwaliteit van het beeld en het geluid. "Er zijn nog wat proble men met de infrarood-stuurzen- der. Volgens de Leidse "piraten" is het erg moeilijk om televisie beelden via infrarood-techniek over te zenden. "De eerste proef- uitzendingen waren goed, maar op eerste kerstdag ging het mis omdat er ijzel zat op de lens van de led (light emitting diode). Piraten Televisie Leiden zal deze week mogelijk nog een uitzen ding verzorgen. Zodra de techni sche problemen zijn overwonnen is men van plan het volgend jaar geregeld kleuruitzendingert met goede kwaliteit te brengen. BRAM VAN LEEUWEN i de zender is gemonteerd die door Piraten Televisie Leiden worden gebruikt Vertoning kinderfilms morgen bij LEIDEN - Morgen worden in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 kinderfilms vertoond. De hoofdfilm is een spannend^ western met in de hoofdrollen Cisko en Pancho. De middag wordt begonnen met de verto ning van een serie tekenfilms met onder meer de striphelden Po- pey. Woody "Woodpecker en Goofy Gophers. De voorstelling, die om half drie begint, is bestemd voor kinderen vanaf ongeveer acht jaar. In "de Engel" toont de talentvolle Leidse gitarist Paul Go zich een ware entertainer. Samen met zijn broer Hans, die afwisselend de ADVERTENTIE Mededeling voor onze vaste clientèle Wij starten met onze bekende VOORKEUR- DAGEN A s donderdag 27 dec. Profiteer hiervan. BREESTRAAT 150-LEIDEN LEIDEN - "Eindelijk is het voor elkaar", zegt directeur dr. A. T. H. Schweizer van het Leidse academisch ziekenhuis. Na jaren van touwtrekkerij om de centen zal binnen enkele weken worden begonnen met de eerste fase van de nieuwbouw van het zie kenhuis. Deze komt op de sportvelden van het ziekenhuis langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. Uitgangspunt voor deze nieuw bouw is het zogenaamde plan "Z". Het moet aan de de volgende eisen voldoen: maximaal 850 bedden en 95.000 vierkante meter netto vloeroppervlakte. Binnen vijf jaar moet de eerste fase zijn afgerond. Kosten: ruim 200 mil joen gulden. In de nieuwbouw wordt een min of meer volledig scala van zieken huisfuncties opgenomen, zodat "na de eerste verhuizingen uit de huidige gebouwen een goede be drijfsvoering mogelijk zal zijn". Vorige week vrijdag werd tijdens de ministerraadsvergadering het groene licht gegeven voor de eer ste fase van de nieuwbouw van het ziekenhuis. De nieuwbouw betekent voor de patiënten dat er minder met hen zal worden gereden over het zie kenhuisterrein omdat "de meest belangrijke afdelingen nu in één gebouw worden ondergebracht". Over de acute noden bij de afdelin gen kindergeneeskunde, oog heelkunde en de huisvesting van de tweede psychiatrische afde ling is nog overleg gaande tussen het ziekenhuis en het departe ment van onderwijs. Lijdensweg De "lijdensweg" van het zieken huis begon ruim dertien jaar ge leden. Dr. Schweizer "Het zie kenhui. dat tusMfl 1925 en 1990 werd gebouwd, begon in '67 met de nieu wbouwplannen. Tien jaar later kwam het kabinetsbesluit dat mocht worden begonnen met de nieuwbouw In april 1979 wu het zo ver dat de bouwmachine op gang kon worden gebracht". Vlak voordat dit voorjaar de eerste paal de grond in ging, kwam er een telegram van minister Pais uit Peking, waar de bewindsman op bezoek was, met het bevel de voorbereidingen onmiddellijk te stoppen. Dit bericht sloeg bij het ziekenhuisbestuur in als een bom en in mei van dit jaar werd er bij de Raad van State beroep aange tekend tegen dit besluit. "Sinds dat moment onstond er een volledige stilte over de besluit vorming in Den Haag", zegt Schweizer. "En 21 december, vo rige week dus, kwam er een brief van Pais waarin het stopbevel weer werd opgeheven. Wij willen nu natuurlijk zo snel mogelijk weer beginnen". Over het motief van minister Pais om de nieuwbouw nu wel toe te staan, kan Schweizer nog niet veel zeggen. "Ik vermoed dat hij op basis van onze argumenten toch toestemming heeft moeten geven Wel ken ik zeggen del het voor het ziekenhuis een prachtig kerstgeschenk is". De procedure die by de Raad van State op gang is gebracht zal vol gens dr. Schweizer "natuurlijk worden stopgezet. Vanwege de feestdagen hebben we er uiter aard nog geen gelegenheid toe gehad". In het nieuwe gebouw, dat ruim veertig rrfétcr hoog wordt, wor den alle afdelingen van interne geneeskunde ondergebracht plus de centrale klinische labora toria. Ook de centrale rontgenaf- dcling komt in het nieuwe ge deelte. Op de lagere verdiepingen worden verder onder andere me dische- en niet medische centrale diensten ondergebracht en te- vtna enkele ondemoekleborato- ria voor interne geneeskunde. Minder spanningen Met het samenbrengen van deze afdelingen, die nu her en der over het terrein verspreid liggen, ver wacht men bij het ziekenhuis dat er minder spanningen zullen gaan optreden op onder andere het personeelsgebied. Men bena drukt dat een en ander geen ge volgen zal hebben voor de werk gelegenheid. Als de velden zijn volgebouwd, is circa 50.000 vierkante meter netto vloeroppervlak tot stand ge bracht. Het plan groeit vervol gens verder uit in de richting van het Overwetoringstcrrein (noord-westelijke richting), on geveer loodrecht op de spoorlijn Leiden-Den Haag Met de goed keuring van dit plan zegt de di rectie de claim op het Leeuwen hoekterrein tussen de Wasse- naarseweg en de Plesmanlaan tc laten vervallen. De bedoeling is verder dat het zie kenhuis in de naaste toekomst een nieuwe ingang krijgt aan de Plesmanlaan "De verkeersbelas ting op onder andere de Rijns- burgerweg /.ii daarmee belang rijk minder worden. Ook zal er weer met de Spoorwegen worden onderhandeld over een voetgan gerstunnel vanaf het station naar het nieuwe gebouw". Ondanks da vreugde van dit mo ment over de nieuwbouw verliest de directie de onderwijsfunctie van het ziekenhuis niet uit het oog. "We vrezen echter dat er geen geld meer komt voor het onderwijs-centrum.dat wij tegen het nieuwe gebouw hadden ge pland. Het is onduidelijk of het doorgaat. Legermuseum Samen met de universiteit moeten ua iiit gaan ondei oeken Het niet ondenkbaar dat we het begin dit jaar afgebroken overleg met de gemeente Leiden heropenen om het vrijkomende gebouw van het Ix-gcrmuseum voor dit doel in te richten". Eén van de gevolgen van de nieuw bouw is. dat de studenten die in de barakken aan het Piet Paal- tjenspad wonen nu elders onder dak moeten zoeken. Volgens dr. Schweizer is deze problematiek met de studenten in het verleden al doorgenomen. "Ze worden el ders in de stad aan woonruimte geholpen". THIJS JANSEN LEIDEN - De huisvestingsproblematiek van scholieren en werkloze schoolverlaters staat morgenmiddag centraal in een discussiebijeen komst die wordt gehouden in "Het Breehuys" (scholierencentrum) aan de Breestraat. it Leden vail de toneelgroep Turerlei pit parer, n zich cour de hi/zonder geslaagde oproert w/ i au het middeleeuw se wagenspel "De zotlemie van de Appelboom". "Om als woningzoekende te kun nen worden ingeschreven moet je minstens achttien jaar oud zijn. Scholieren vallen dus meestal uit de boot en moeten zich dan op de particuliere markt gaan begeven. Deze markt wordt geregeerd door huisjesmelkers en specu lanten die in de meeste gevallen zulke hoge huren vragen dat met name de scholieren wederom buiten de boot vallen. Met andere woorden: het is in Leiden als scholier bijna onmogelijk om aan een kamer te komen", zo meent de 19-jarige Wilco Voordauw. Wilco is afkomstig uit Bodegraven en volgt in Leiden een middelba re beroepsopleiding. Hij zou graag in Leiden op kamers gaan ("Elke dag op en neer naar Bode graven is ook niet alles") maar heeft tot nu toe nog niets kunnen vinden. "Wanneer ik op kamerjacht ga, schrik ik me dikwijls een flinke beroerte wanneer ik zie wat voor een belachelijk hoge huren er worden gevraagd. Ik krijg een studietoelage van 250 gulden per maand en daar kan ik beslist niets mee beginnen. Ik kan toch moei lijk van m'n ouders verlangen dat ze én m'n studie én een peperdu re kamer betalen?" Samen met ondermeer de 16-jarige Natanja den Boeft (scholiere) en de 19-jarige Steven Harlaar (scholier) heeft Wilco het actie comité huisvesting voor scholie ren en werkloze schoolverlaters opgericht. Dit comité zal zich morgenmiddag in "het Bree huys" presenteren. Tevens zal er een aantal stellingen worden ge poneerd die de nodige discus siestof moeten aandragen. Enkele van die stellingen zijn: "De leeftijdsgrens bij inschrijving als woningzoekende moei omlaag. Niet leeftijd maar urgentie moet het criterium zijn". "De projecten voor begeleid kamerwonen moe ten worden uitgebreid". "De ge meente Leiden moet zo snel mo gelijk zorgen voor een daklozen- centrum onder eigen beheer" en "de gemeente Leiden moet woonvergunningen verstrekken aan krakers van uit speculatie overwegingen leegstaande wo ningen". "Voor de bijeenkomst van mor genmiddag hebben we alle poli tieke partijen uitgenodigd. Elke partij krijgt drie minuten de tijd om op deze stellingen te reageren waarna er een politiek café-ach- tig geheel gaat plaatsvinden. Bo vendien zullen er twee films wor den vertoond over de huur strijd in de Amsterdamse Nieuw- markt- en Dapperbuurt", aldus de drie actiegroep-leden Wilco, Natanja en Steven. LEIDEN - "Bijzonder geslaagd en enorm gezellig". Zo omschreef Augustinus-voorzitter Anneke Zwager de traditionele "kerst in" die dit jaar voor de vijfde keer door "haar" jongerenvereniging werd georganiseerd. Augustinus had dit jaar geen concurrentie van andere kerst-in's en kreeg de afgelopen dagen dan ook een re cordaantal van ongeveer 1600 be zoekers over de vloer. Een groot succes dus en dat kon ei genlijk ook moeilijk anders. Im mers, niets had de met de organi satie belaste kerngroep aan het toeval overgelatert. Vanaf half oktober hebben zij het vuur uit de sloffen gelopen om de de zaak tij dig rond te krijgen. Zo'n 120 me dewerkers waren aangetrokken om tijdens het kerstgebeuren de organisatorische puntjes op de i te zetten. Hetgeen dan ook volle dig is gelukt. Vanaf maandaga vond acht uur tot vannacht één uur was er in het Augustinus-bolwerk aan het Ra penburg werkelijk van alles te beleven. Voor elk wat wils. Caba ret, toneel, "live" muzwk (van klassiek tot keiharde jQbk, van "easy-listening" tot swingende jazz en van "folk" tot bossanova- muziek), disco, film, schaak-, sjoel- en klaverjastoernooien en ga zo maar door. Bovendien kon den de bezoekers zich in verschil lende ruimtes in creatief opzicht uitleven. Eén ruimte, omgedoopt tot "de kribbe", was zelfs inge richt als kindercrèche. bongo's en de drums bewerkt, en bassist Cederic Glans vermaakt hij het publiek. De drie jeugdige muzikanten laten zich verleiden om een paar uitbundige meisjes te ondersteunen bij hun Luv-im- mitatie. Even later zingen dezelf de spruiten: "Ik heb de whole world in mijn hands". Het is niet om aan te horen maar de sponta niteit vergoedt veel, zo niet alles. Echt leuk wordt het wanneer en paar gastmuzikanten, onder wie Spectrum-fluitist Roel Zaad- noordijk, het bossanova-trio komt versterken. Muzikanten die nog nooit eerder met elkaar heb ben samengespeeld (de tactiek wordt voor elk nummer even vluchtig doorgesproken) komen al improviserend tot een muzi kaal hoogtepunt. Tweede Kerstdag In "de stal" bestaat grote belang stelling voor het middeleeuws wagenspel "De zotternie van de Appelboom". Opgevoerd door de toneelgroep "Toverlei". Een mo ralistisch geheel met een komische ondergrond. Dat deze uitvoering zelfs bij de jeugdige bezoekers in de smaak valt blijkt overduide lijk wanneer een jong knaapje zich plotseling omdraait om zijn kameraadjedat een heel eind bij hem vandaan zit, toe te brullen: "Leuk hè, Thijs!!" In de "Herberg"op de begane grond hangt een huiselijke sfeer. Er wordt druk geklaverjast. Rond de open haard zitten wat oudere he ren in een druk gesprek verwik keld. Eén van hen verklaart waarom hij de kerstdagen bij Augustinus doorbrengt: "Ik ben alleenstaand en een beetje bang om alleen thuis te zitten. Vooral met de kerstda gen. Ik las in de krant over deze kerst-in en dat leek me wel wat. En ik moet zeggen dat het me hier prima bevaltBehalve het klaver jassen, dat ging niet zo best. Ik moest namelijk schrijven en daar ben ik helemaal niet sterk in. Daardoor kon ik me niet zo goed op het spel concentreren. Daar heb ik en beetje de smoor over in. Maar achzo meteen gaan we lek ker eten". In "de stal" wordt een kerstmaal tijd opgediend. Voor vijf gulden krijg je een zeer redelijke maag vulling rijst met goulash). Alleen de goedbedoelde achtergrondmu ziek had achterwege kunnen blij ven. Praten met je tafelgenoten wordt er bijkans onmogelijk door. Het contact blijft dus be perkt tot elkaar vriendelijk toek nikken. Het "crisiscentrum" van de kerst-m bevindt zich in de "zevende he mel". Else Marijke den Os, Doro- thé Appels en Willem Lemaire, enige leden van het organisatie comité, tonen zich zeer tevreden over het verloop van de kerst-in: "Wat ons opvalt is dat er niemand zielig zit te kijken. Iedereen heeft het kennelijk naar z'n zin. Dat komt waarschijnlijk omdat er zo waanzinnig veel te doen is. De mensen .krijgen gewoon de kans niet om eenzaam en zielig te zijn. Opvallend is ook het enorme con tact tussen de mensen. Iedereen praat met iedereen en dat is toch het mooiste wat er is". JAAP VISSER Eerste kerstdag even na vieren:

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3