Meeste bier in VS komt uit Nederland "Wij hebben geen macht in Nederland' Arabische landen aan de top Shell-president De Bruyne: DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 HTMt-iiir BONN (AP) - Nederland is eind december nog steeds de grootste bierexporteur naar de Ver enigde Staten maar de West-Duitse brouwerij en zijn vast van plan hun aandeel in het Ame rikaanse verbruik te vergroten. Op zijn minst zes brouwerijen in de Bondsrepubliek zijn bezig te proberen hun verkoop in de V.S. Lancia Delta tot auto van 1980 gekozen PARIJS (Reuter!AP) - Een jury van Europese journalisten heeft de nieuwe Fiat-Lancia Delta gekozen tot Europese auto van het jaar. De onder scheiding, die in 1963 werd ingesteld door het Franse sportblad l'Equipe en vijf an dere Europese bladen, werd toegekend door 52 journalis ten uit 16 Europese landen. De vijftien auto's die in aan merking kwamen, werden beoordeeld naar ontwerp, comfort, veiligheid, zuinig heid en weggedrag De Delta behaalde een record aantal van 396 punten. Een nieuwe versie van de West- duitse Opel Kadett werd tweede met 301 punten en de Peugeot 505 derde met 190 punten. De winnaar van vorig jaar was de Simca Horizon. en elders op té voeren. "Wij moe ten wel, want het gebruik in eigen land is na drie achtereenvolgende koele zomers zeer gedaald", al dus een woordvoerder van de brouwerij Beck en Co te Bremen. De Westduitsers gelden nog altijd, met per hoofd van de bevolking 145 liter per jaar, als 's werelds grootste bierdrinkers. Tot 1978 toe waren de Westduitsers de grootste exporteurs van bier in de gehele wereld. Nadien werden zij van de eerste plaats verdrongen door de Ne derlanders. Ofschoon de Neder landse bierproduktie slechts een zesde bedraagt van de Westduit- se, exporteerden de Nederlandse brouwerijen in 1978 3.155 miljoen hectoliter tegen de Westduitsers 2.765. Heineken is sinds 1972 de grootste leverancier van bier aan de V.S. Van alle geïmporteerde bieren in de V.S. wordt 40 procent door de ze brouwerij geleverd, tegen on geveer 12 procent door de West- duitse rivalen. Door samenwer king met Amerikaanse brouwe rijen trachten de grote Westduit- se brouwerijen nu de Nederland se positie in de V.S. aan te tasten. Er zullen daarbij onder meer groot scheepse reclamecampagnes ge voerd gaan worden. WEERRAPPORTEN g van hedenmorgen 7 uur c Sf - o s&sjjjl Ê3>Êc« Amsterdam De Bilt Deel en Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg licht bew. swaar bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. geh. bew. Mallorca München Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbul Beiroet Tel Aviv Tunis half bew. onbew. half bew. half bew. geheel bew. onbew. geh. bew. ZVhalf bew! onbew. onbew. licht bew. onbew. geheel bew. half bew. geheel bew. licht bew. half bew geheel bew. geheel bew. zwaar bew. UTRECHT (GPD) - „Dat vind ik nou zo jammer: als je je auto volstopt met benzine staat er wel „Shell" op die pomp en niet het portret van aja- tollah Chomeini of sjeik Jamani. En als die volle tank dan een hoop guldens kost, heeft de Shell het gedaan, zijn wij de kwaaie pier. Maar dat zelfde publiek, dat het toch al niet op een multi national heeft begrepen, dat bovendien nog via krantekoppen kan lezen dat we winst blijven maken, dat gelooft in sprookjes over geheime olievoorraden die wij achter de hand houden om noodsituaties te kunnen uitbuiten - dat publiek vergeet dan maar tevens dat meer dan de helft van zijn literprijs wordt bepaald door de accijn zen die de Nederlandse overheid op ons product legt. Als er geklaagd moet worden, als de benzineprijs pijn doet in de portemonnaie, als er weer eens een tekort dreigt, dan zoeken ze een zondebok. Shell dus. Want Shell helpt - en dan vooral zich zelf, dat is de dooddoener, het Grote Sprook je". Drs. Dick de Bruyne, sinds kort de hoogste op de lange ladder van Shell, waarlangs ook Kees Brus- se herhaaldelijk omhoog klautert om ons in tv-spotjes de hulp van dit Nederlands-Britse wereldbe- drijf aan te prijzen, schikt zich eerst wat ongemakkelijk, maar allengs met verve, in de ongewo ne rol van verdediger. De stapels cijfermateriaal die hij meebracht, blijven onaangeroerd. De Shell van de brochures kennen we wel zo n beetje. De Shell van de macht niet. „Waanzin", roept De Bruyne voor het eerst in dit gesprek. „Ik ken dat sport verhalen. De Financial Times had onlangs ook weer zo'n verhaal: „Shell heeft een enorme omzet, De Bruyne is de topman, dus moet-ie wel knap machtig zijn". We hebtfèn geen macht in Nederland. Wat is macht? De po litieke macht ligt bij het parle ment, grote economische macht bij de vakvereniging. Dat is macht. Andere macht is er niet. Wie luistert er nou helemaal naar "Weren kantoren slechte zaak" DEN HAAG (ANP) - Door ongenuanceerd te kiezen voor het wonen en door selectief op te treden tegen nieuwe kantoorvestigingen hebben B en W van Den Haag een gevaarlijke weg ingeslagen. Een dergelijk beleid tast de uitbreidingsmogelijkheden voor de werkgelegenheid in de ter tiaire en de kwartiaire sector in de residentie aan. Dit schrijft de Haagse Kamer van Koophandel en Fabrieken in een reactie op de, door B en W in september van dit jaar uitgebrachte, nota "Eerste stap structuurplan 's-Gravenhage". In deze nota stelt het college zich kritisch op tegenover het groeiend aantal kantoren en spreekt zich uit voor het vergroten van de hoeveelheid woningen in de stad. Wanneer de gemeente een selectief investeringsbeleid voor de kantoren sector gaat boeren ontstaat het gevaar dat kantoren die voor de werkge legenheid in de regio van groot belang kunnen zijn, verloren gaan, zo stelt de kamer van koophandel. "Wijnpias" kost ons veel geld BRUSSEL (ANP) - Het Europese beleid om de "wijnpias" te ver kleinen heeft de laatste acht jaar de belastingbetalers binnen de EG 410 miljoen dollar gekost, zo heeft de Europese Commissie la ten weten. Van de totale produk- tie van 116 miljard liter is 3,9 mil jard liter gedistilleerd. Er werd 4,4 miljard liter wijn inge voerd. In 1977 en 1978 was bijna zestig procent van de importwijn afkomstig uit Griekenland, Por tugal en Spanje. Tot 1985 wil de Europese Commissie nog 700 miljoen uittrekken om produktie en verbruik van wijn binnen de EG op elkaar af te stemmen. Hier toe is een programma opgesteld dat voornamelijk is gebaseerd op kwaliteitsverbetering. - Nou, noudat klinkt bijna zie- Hg- „Nee, zeg nou zelf, onze macht is beslissen over investeringen. Als die investering gedaan is, zitje in de fuik. Maar daar spelen wij geen politieke rol bij". - Maar daar oefen je toch economi sche druk bij uit „Die mogelijkheid is beperkt. In vesteren doen we zelf toch wel en verdienen doen we er ook aan. Verdienen moetje, anders schiet je te kort in het uitoefenen van je taak. Die bestaat in de eerste plaats uit het bijdragen in de na tionale energievoorziening. Maar je moet ook je bedrijf laten draai en: we hebben een taak jegens ons personeel, we moeten onder zoek kunnen blijven doen, we moeten onze aandeelhouders gelukkig houden, we moeten bankleningen kunnen aflossen. Maar ja, als je winst, noodzakelij ke winst dus, blijft maken terwijl er oliecrises opdoemen, dan word je al snel de zondebok, dan wordt je gepromoveerd tot crisis-ma ker". „Dan heet het dat je wel ergens een paar tankers bij Vuurland laat ronddobberen totdat de vraag zo groot is geworden dat je met een prachtprijs de markt kunt be stormen. Waanzin De voorraden worden allemaal geregistreerd. Het Internationaal Energie Agentschap weet precies wat we hebben. De regeringen ook. En laat de Amerikaanse kustwacht nou maar de zee op gaan om naar spooktankers te zoeken, die vin den ze toch niet, want ze zijn er niet". - Doet u nou bewust iets tegen die argwaan, dat slechte imago „Ik begrijp best dat er argwaan is. U bent zelf ook argwanend. En als u dat al bent, dan is het publiek het zeker. Ik zal u een voorbeeld ge ven. Het embargo van 1973- 74 tegen Nederland. Ons land steunde Israel, dus zaten we met autoloze zondagen. Wc kregen niets meer. Mis. Wij van Shell cn andere industrieën hebben er voor gezorgd dat Nederland in die moeilijke maanden toch be voorraad werd. We hadden uit eindelijk net zoveel als de ons omringende, niet-geboycotte landen. Wij stuurden onze tan kers met Arabische olie naar an dere landen, waar de Arabieren het niet op gemunt hadden, cn die landen loodsten vervolgens hun olie uit andere bronnen naar Nederland". Luchtje r Shell-topman De Bruyne „Prompt wérd er in ons parlement geroepen dat „er een luchtje aan zat". Er kwam zelfs een parle mentair onderzoek. De Shell werd van alle blaam gezuiverd. Maar dat stond niet op de voor pagina's! Het vermoeden van manipulatie haalde knalkoppen, de ontkenning was geen nieuws meer. Toch blijven wij doorgaan het enige juiste middel tegen de geruchtvorming te gebruiken: duidelijk overkomen als een commercieel, betrouwbaar be drijf, technisch geavanceerd en bereid tot helpen. Ook tot bespa ren. Want dat helpt ook". -Hoe rijm je Shell's roep lot bezui niging met Shell's behoefte om winst te maken? „Wij doen ons best om aardig over te komen, niei als die keiharde maatschappij die alleen maar op winst uit is. Ik heb u al gezegd dat die winst echter wel nodig is. Be zuinigen is dat ook. Waarom? Als we nu niet bezuinigen, kunnen we straks niets meer verkopen. Want er dreigt wel degelijk een schaarste. Alleen niet doordat er geen olie meer zou zijn, maar om dat de politiek de olievoorziening beheerst. Zonder die politiek zou ik niet zo pessimistisch zijn over onze energievoorziening". Politiek -Schaarste, echt of politiek; en toch blijft Shell winst maken. Dat irri teert het publiek: ,X>e schaarste komt ze weer goed uit" heet het dan. Is het zo dat u eigenlijk niet langer probeert de verkoop te be vorderen, maar de schaarste in de hand te houden? „Daar gaat het wel naar toe, ja. Nu zegt de OPEC: wij houden onze olie liever zo lang mogelijk in de grond, we moeten spaarzaam gaan leveren, want de westerse verbruikers houden ons aan de praat om de periode te overbrug gen tot ze zelf afdoende alterna tieven hebben gevonden. Als het zover is, hebben we onze macht verloren. Maar de OPEC houdt, tegenover welk alternatief dan ook. een groot voordeel: olie blijft altijd het goedkoopst. De pro duktie van een barrel woestijno- lie in het Midden-Oosten kost zegge en schrijve één dollar". - Op die alternatieven willen we nog terugkomenu heeft al een paar maal erg moeilijk gekeken als het woord politiek op tafel kwam. Waarom? „Ik zal u een paar voorbeelden ge ven. Steeds meer olieproducen- ten willen vandaag de oliemaat schappijen gaan passeren en rechtstreeks met staten gaan on derhandelen. Ik maak me daar ongerust over. Het gevolg kan namelijk zijn dat er contracten van één staat met één staat wor den gesloten. Dat kan een ge vaarlijke politieke binding ge ven. U hebt zelf kunnen zien dat toen Spanje en Irak een recht streeks contract sloten, de vol gende dag Arafat in Madrid op de stoep stond. Voelt U?" „De producent vindt het natuurlijk prachtig, want die kan zo een greep op de verbruiker krijgen. Is het niet voor politieke doelein den, dan op zijn minst om finan ciële redenen. Ik vind dus dat de oliehandel uit handen van staats- overheden moet worden gehou den. Afgezien van de ongewenste politieke binding tussen één klant en één leverancier, begin je zo natuurlijk ook aan de grote af brokkeling van de oliemaat schappijen die intussen wel, veel meer dan staten, de know-how hebben, de transportmiddelen en de distributie-doelmatigheid. Iran „Ik voorzie bij zo'n ontwikkeling dan ook alleen maar pure ellende. En kijk nu eens naar het Iraanse voorbeeld. Shell kreeg begin dit jaar nog 300.000 barrel per dag van de 600.000 die we oorspron kelijk uit dit land haalden. Nu zijn het er door alle het politieke gemier nog maar 190.000, en het zal in 1980 wel weer minder zijn. Ik heb nu nog geheel geen aan duiding dat we weer een contract kunnen sluiten. We kunnen daar niet meer met de vaklui van de NIOC (Iran's oliemaatschappij) praten. Tegenwoordig kijken de geestelijke en arbeidscomités over hun schouders mee. De aja- tollah s bepalen nu wie er een goeie klant is on wie niet'*. „Als de overheid hier de oliehandel in handen zou nemen, lijkt me dat dus onverstandig en nutteloos. Hoe zorgt die voor de aanvoer0 Want daar gaat het om. En wie houdt die aanvoer gaande als er weer politiek gedonder komt. En pas op, d'r gebeurt altijd wel iets geks nu de politiek meespeelt. Vandaag is het Iran, morgen een ander. Ik meen trouwens te we ten dat de Nederlandse regering daar ook weinig voor voelt". Accijns „Even terug naar die besparing op het energieverbruik: ik noemde daarstraks de accijnzen van de Nederlandse overheid op de ben zine. Ik ben, als u die indruk mocht hebben gekregen, hele maal geen tegenstander van die accijnzen als wapen in de bezui- nigingsstrgd. De overheid zou dat wapen nog veel meer moeten hanteren om het besparen te be vorderen". „Je zou de accijns kunnen verho gen als voorschot op verwachte prgsverhogingen. Het geld vloeit dan in eerste instantie ook niet weg naar de olielanden. Later kun je de accijns altijd nog wat terugdraaien. Maar dat weten de olielanden ook, want die zien dat de regeringen in de afnemerlan- den van hun produkt profile- Kernenergie - Terug naar de alternatieven voor de schaarse olie. Shell is uit de kernenergie gestapt. Hoe dat „Wij zijn van dé produktie van reac torsystemen afgestapt, ja. Kern energie is sterk onderhevig aan overheidsingrijpen. De afnemers (elektriciteitsmaatschappijen) trouwens via tarief-afspraken Ook. Er komt ook te veel andere inmenging bij, die vertraging oplevert. En dat kan het veel duurder maken dan oorspronke lijk geraamd". - AI weer die vrees voor de overheid Houdt u trouwens rekening met milieugroepen'.' Die zouden nu best kunnen claimen dat ze door hun acties Shell van de kernener gie hebben afgehouden. „Je moet rekening houden met maatschappij-invloeden. Als je dat niet doet, deugt je lange-ter- mijnplanning niet. Maar laten we wel wezen, hoe gevaarlijk is die kernenergie nou helemaal? Na tuurlijk schrok ik van Harris- burg. Ik begrijp de angst ook wel van de mensen. Maar wat ge beurde daar met die waterge- koelde reactor (gevaarlijker dan minder snel oververhitte gasge- koelde waar wij aan werkten)? Een stel paniekerige operators drukte op allerlei verkeerde knoppen. En toch is er niets ge beurd. Daar kun je ook wel een bewijs voor de veiligheid uitha len". „Op een poster in New York stond onlangs een grove grap: „Er stierven meer mensen in Ted Kennedy's auto dan in Harris- burgIk vind 'm onsmakelijk, maar ik begrijp best dat Amerika probeert de angst weg te nemen. Want kernenergie moet. ondanks de bezwaren die wij ertegen kun nen hebben. Kernenergie is broodnodig". - Broodnodig, maar u ziet er geen brood in' „Ho, ho, kernenergie is gewoon een zaiücide overheid, KQk maar eens om u heen. Amerika. Frank rijk. Spanje, België, die zijn al een heel eind". WASHINGTON (AP) - De ongelijke inko mensverdeling over de wereld is de afge lopen twee jaar niet noemenswaardig ver anderd. De rijkste 15 procent van. de we reldbevolking geniét ongeveer zestiende van het wereldinko men, terwijl de armste 20 procent nog geen 2 prpcent moet verde len. In 1977 hadden 21 landen met Ongelijke wereldinkomensverdeling nauwelijks veranderd ongeveer eenvijlde van de we reldbevolking een inkomen per hoofd van 200 dollar of minder. Negenentwintig landen, be woond door een-zevende deel van de wereldbevolking, hadden een inkomen per hoofd van 5.000 dollar of mper Dit staat in de veertiende uitgave van de "Wereldbank Atlas", die gisteren in Washington is ver schenen. De verenigde Arabische Emiraten bleven, gemeten naar het bruto nationaal produkt per hoofd van de bevolking, in 1979 het rijkste land ter wereld met een inkomen van 14.800 dollar per hoofd. Koe weit volgde op de tweede plaats met 12.690 dollar, daarna Qatar met 1 1.370 en Zwitserland met 11.080 dollar. Tot de top tien behoren verder Zweden met een inkomen per hoofd van 9.340 dollar. Denemar ken met 9.160, de Verenigde Sta ten met 8 750. West-Duitsland met 8,260, Noorwegen met 8.570 n Canada mat 8 850 dollar. Andere landen met een inkomen per hoofd van meer dan 5.000 dollar zijn naast Nederland. Au- tralk Ooitenrtyk, Beigie. Fin land. Frankrijk, IJsland, Japan. Libië, Luxemburg. Saoedi-Ara- bie en de Maagden-eilanden. Landen met een inkomen per hoofd van 2.000 tot 5 000 dollar zijn Griekenland, Hong Kong. Ierland, Italië, Israel, Nieuw- Zeeland, Puerto Rico, Singapore, Spanje, Groot-Brittannie, de Sowjet-Unie, Venezuela en Joe- goslai ié Uit de inkomenscijfers blijkt vol gens de atlas dat het ree Ie bruto nationaal produkt in 1977 en 1978 met gemiddeld 3 procent is ge- 224,00 222 00 o VB 214.00 212.30 215.00 212.50 DONDERDAG 27 DECEMBER 1979 ABN 100 AmRo 20 Deli-Mij 75 HVA-Mijen KNSM eert KLM 100 100 Óliê 20 'led. 10 »yd 50 184.40 183.10 166.00 166,00 142.00 142,00 106.70 106,90 BINNENLANDSE AANDELEN ADM Beheer Arnh. Schbu 218.00c 218,00 0,50c Duiker App 220.50 220.50 EMBA 205,00b 206.00b Ennia 1315.00 1315.00 162.50 161.10 950,OOf 950.00e Co 170.00c 172,00e 9.00 169.00 130,00b 160.00b 135.50 134,50 1850,00 1850,00 382.00 383.0 312.00 312,00 122.00e 122.30 242.00 240.00 IBB Kondor Internatio M. Ned Sheepsy 224,00a 224,00 270.00 270.00b Pont Hout Porcel Fles Proost L Br. Rohte Jisk Rijn-Schelde 2110.00 Schei 3880,00 3820,00 Teleifraaf Textiel Tu Tllb Hvp h 147.50e 152.rx BELEGGINGS INSTITUTEN 186,00c Aljr. Fondsc 159.50 157.80 America FND n7 00 |'|7 640.00c IKA E 117,50 117.50 452,00 453.00 Drcyfux F'. Fedelty F. Investor* M. Japan Fund. Vance Sand. li 30 11.50b GOUD EN ZILVER Per km» BUITENLANDS GELD 1.58 1 W 46.00 4900 118.23 12115 44.25 47 23 36.50 39,50 AMSTERDAM (ANP) - De Kerst stemming zat er op de Amster damse effectenbeurs nog goed in vandaag. Zaken doen was er bij na niet bij op de vloer, waar een serene stilte heerste. Bij de aan vang van de officiële handel was de stemming verdeeld. Ondanks de 1 cent lagere dollar konden de internationals zich redelijk handhaven Kon Olie moest ruim 1 t.-rug op 147,70 n Unilever veertig cent op 114. Heineken werd dertig cent duurder op 73 Kil DeU .n HYA iets terug moesten. De scheepvaart zat in het slop KNSM zakte veertig cent op 103.10. De banken deden het goed. ABN was 2,50 hogerop ƒ318 en Amro negentig cent op 66.10. Natio nale N«-derlanden daarentegen verloor dertig cent op 119

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27