Rhodesische vrede getekend Bezorgdheid in Amerika en Japan Romantiek revolutie maakt plaats voor nuchtere heropbouw Moskou beticht NAVO Van Agtprijst Amerika en Engeland Verkiezingsstrijd Zimbabwe barst nu los Vaticaan contra progressieven ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 Over gevolgen OPEC-conferentie TOKÏO-WASHINGTON (Reuter) - De besluiteloosheid van de Or ganisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) met betrekking tot het voorstellen van de olie prijzen vormt een bedreiging voor de nationale veiligheid en het economisch welzijn van de Verenigde Staten. Dit heeft de Amerikaanse minister van ener gie, Charles Duncan, verklaard naar aanleiding van het misluk ken van het OPEC-overleg over de olieprijzen in Caracas. Nu de OPEC niet in staat is geweest overeenstemming te bereiken over een nieuwe olieprijs staan de industrielanden grote prijsver hogingen te wachten en verkeren zij bovendien in onzekerheid over de ontwikkeling van de olieprijzen op iets langere ter mijn. zo zei Duncan. De afloop van de OPEC-conferentie laat de weg open voor toekomstige prijsverhogingen door indivi duele leden van het oliekartel. De minister schatte dat de jongste prijsverhogingen de olie-import- rekening van de VS over 1979 met tien miljard dollar zullen verho gen boven de verhoging met 28 miljard dollar als gevolg van eer dere prijsstijgingen dit jaar. Hij vond dat de olieverbrui kende landen op deze ontwikkeling moeten reageren door het beper ken van de olie-import. De premier van Japan. Massyosji, heeft de bevolking en de indus trie in zyn land gisteren naar aanleiding van de afloop van de OPEC-conferentie opgeroepen kalm en bezonnen af te wachten hoe de situatie op de wereldolie- markt zich nu zal ontwikkelen. Tevens gelastte hij zijn kabinet met nieuwe oliebesparende maatregelen te komen Tot nu toe was gestreefd naar een beperking van het verbruik met vijf procent, maar met een nieuw besparings programma moet dit percentage worden verhoogd tot zeven. Ja pan is voor het dekken van zijn oliebehoefte bijna geheel afhan kelijk van de import Het Japanse instituut voor economisch on derzoek op het gebied van ener gie, een particuliere instelling, zegt in een gisteren gepubliceerd rapport dat Japans importreke ning voor ruwe olie zal stijgen van 32 miljard dollar dit jaar tot 53 miljard dollar in 1980. (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - Nog voordat de overeenkomst in Lancaster House werd ondertekend, lanceerde de afgetreden pre mier van Zimbabwe-Rhodesië bisschop Abel Muzorewa bij zijn aankomst op het Londense vliegveld Heathrow een frontale aanval op het Patriottisch Front. Zonder het Front bij name te noemen, zei hij dat wanneer „zij" de verkiezingen zouden winnen, dat het „einde van Zim babwe" zou betekenen. Hij herhaalde deze uitspraak op een persconferentie na afloop van de korte onderteke ningsceremonie en vergeleek de leiders van het Front met de aiatollahs in Iran. De ondertekeningsceremonie werd bijgewoond door premier Marga- ret Thatcher en de minister van defensie Francies Pymm. Noch ex-premier James Callaghan, noch diens ex-minister van bui tenlandse zaken David Owen, die gedurende zijn ambtsperiode veel contact had met de leiders van het Patriottisch Front, waren uitgenodigd. De ondertekening van de docu menten werd afgerond met een korte toespraak van minister van buitenlandse zaken Lord Car- rington, die zei dat Rhodesië nu in staat was gesteld om zijn toe komst te bepalen met vreedzame middelen. „Het is het einde van de oorlog en vijandschap", zei Carringlon, maar hij benadrukte verschillende keren dat alles nu afhing van de manier waarop de partijen zich aan hun afspraken zouden houden. Obstakels Engeland wilde zijn rol in Rhodesië zo spoedig mogelijk beëindigen, aldus Carrington, maar hij voor zag nog vele obstakels - met na me vanaf middernacht op vrijdag 28 december, wanneer alle vijan digheden gestaakt dienen te zijn en alle troepen zich naar de aan gewezen verzamelplaatsen die nen te begeven. Bisschop Muzorewa verscheen na een champagnereceptie op een persconferentie om een verkla ring af te leggen die echter een harde, bittere en directe aanval bleek te zijn op het Patriottisch Front. Hij beschuldigde het Front van het doden, neerhakken en doodslaan van onschuldige burgers en van het levend ver branden en verminken van ande ren. Hij zei erop te rekenen dat hij en zijn partij de verkiezingen zouden winnen, maar mocht het Front winnen, dan zou het land in chaos wegzinken. Het Patriot tisch Front had, aldus de bis schop, al een lijst opgesteld van mensen die geëxecuteerd zouden moeten worden. „Ik wens te verklaren dat een hand tekening op de stippellijn niets betekent wanneer men te maken heeft met niet-integere Voor zulke mensen zijn komsten niet meer waard dan het papier waarop ze getekend zijn", besloot hij. Als gevolg van Muzorewa's bittere verklaring werd eveneens een persconferentie van Mugabe (en later ook een van Nkomo) geïm- prosiveerd in diens hoofdkwar tier aan Hyde Park Place. Hij nam Muzorewa niets kwalijk, zei hij, omdat deze gebruikt werd als een marionet. Wat vond de onver stoorbare Mugabe dan van Muzo rewa's uitspraak, die ^jatollahs vergeleek met de leiders van het Patriottisch Front? „Moslim-bisschop „Laten we wel wezen", zei Mugabe, „wie is Muzorewa eigenlijk. Hij is een bisschop en ik ben een gewo ne man van het volk zonder een bisschopboord om mijn hals. Als hij het over ^jatollahs heeft, dan heeft hij het over moslim-bis schoppen". Uit verdere vragen bleek dat Mu gabe en Nkomo nog steeds niet besloten hebben de verkiezingen in te gaan als één gemeenschap pelijke partij. Mugabe zei dat de ze beslissing nog genomen moest worden na consultatie met de achterban van ZANU en ZAPU. Hij achtte een soort alliantie niet uitgesloten, maar het werd dui delijk dat Nkomo en hij wezenlijk verschilden op politieke punten en er andere visies op nahiel den. Mugabes visie is dat het toekomsti ge Zimbabwe een socialistische staat dient te worden met gelijke rechten voor allen. Dit betekent nationalisatie van grote bedrij ven, niet meteen, maar geleide lijk. Hij voorzag ook een toe komst waarin het land geregeerd zou worden door één partij, want „wat heeft het voor zin parlemen tariërs een salaris te betalen als zij er alleen maar zijn om oppositie te voeren?" Als voorbee' I voor het toekomstige ZimbaV .ve stel de hij Tanzania. Hij sloot de mogelijkheid niet uit dat Zimbabwe onderdak zou ver schaffen aan guerrillastrijders uit Zuid-Afrika. „Wij kunnen niet doen alsof Zuid-afrika niet be staat", aldus Mugabe, „en wij zullen niet optreden op een ma nier die vijandigheden in de hand werkt. Aan de andere kant maken wij deel uit van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, en wij zullen handelen naar de richtlij nen die daar gegeven wor den". Na de verklaringen van Muzorewa en Mugabe was één ding duide lijk: dat de dag van de onderteke ning van de Rhodesië-overeen- komst ook het begin betekent van een bittere verkiezingsstrijd in Rhodesië, die niet op westerse wijze gestreden zal worden. Joshua Nkomo (rechts), schudt de hand i Muzorewa draait zich, na ondertekening vc MOSKOU (UPI/DPA) - De Noord- atlantische Verdragsorganisatie (NAVO) leidt de wereld naar een nieuwe oorlog. De Sowjet-Unie is niet van plan met de NAVO over ontwapening te gaan onderhan delen, als deze organisatie vast houdt aan "een positie van kracht" tijdens een lunch ter gelegenheid van het bezoek van de Angolese president Jose Eduardo do San tos aan de Sowjet-Unie. Hij zei dat "Leonid Brezjnjev mij ver zocht namens hem zijn oprechte teleurstelling uit te spreken dat hij wegens een verkoudheid niet de lunch kon deelnemen". Deze krachtige veroordeling van Na deze inleiding sprak Gromiko het recente moderniseringsbe- u* J~* sluit van de NAVO uitte de Rus sische minister van buitenlandse zaken Andrei Gromiko gisteren in een toespraak, die president Leonid Bre^jnew kennelijk per soonlijk had willen houden voor dat hij ziek werd. Gromiko sprak Handbal - Het Nederlands hand balteam (heren) heeft de eerste van de twee vriendschappelijke interlandwedstrijden tegen Noorwegen verloren. In Stavan- ger Leidde Noorwegen bij de rust met 7-6. De Noren bepaalden de eindstand op 16-12. Zwemmen - Frank Drost van AZPC heeft in Amersfoort het nationale jeugdrecord voor jon gens op de 400 meter vrije slag (25-meterbaan) verbeterd en ge bracht op 4.02.2. Heh oude record stond sedert twee jaar op naam van Cees Jan Winkel met 4.05.1. krachtige veroordeling uit van het recente NAVO-besluit 572 Cruise- en Pershing-II-raket- ten in West-Europa te statione ren. "Als sommige mensen nog steeds serieus hopen met de Sowjet-Unie te kunnen praten vanuit posities van kracht, dan kunnen ze beter het advies krij gen deze ïjdele hoop op te geven", aldus de bewindsman. "Wij zul len daarmee pooit instemmen en we zullen niemand toestaan op deze wijze met ons land te praten. En natuurlijk kunnen wij het NAVO-blok niet toestaan voor zichzelf posities van militaire su prematie te scheppen". Gromiko vervolgde: "Wij en onze bondge noten moeten waken voor onze veiligheid en dat zullen we ook doen. Maar we zijn er geen voor stander van grote risico's te ne men. De mensen van vandaag hebben behoefte aan actieve so lidariteit van allen die een vreed zame samenwerking tussen sta ten voorstaan en geen koude oorlog, werkelijke maatregelen voor een vermindering van mili taire scheidslijnen en geen koortsachtige bewapening onder de dekmantel van hypocriete op roepen tot "besprekingen" op voorwaarden die door de andere partij worden gedicteerd", aldus Gromiko. DEN HAAG (GPD) - Minister-president Van Agt heeft vrijdag zowel de Amerikaanse als de Engelse regering lof toegezwaaid voor hun internationaal optreden Het betrof het succes van En geland bij het bereiken van een akkoord inzake Rhode^ie en het optreden van Amerika naar aanleiding van de gyzeling in Iran. Van Agt liet voorts doorschemeren, dat Nederland spoedig de sancties tegen Rhodesie zou opheffen. Van Agt richtte zijn woorden van lof vooral aan het adres van de Engelse minister van buitenlandse zaken. Lord Carrington Di ze had con „grootse prestatie" verricht inzake het bereiken van een overeenkomst over Rhodesie. De minister-president liet door schemeren dat Nederland spoedig, in navolging van Engeland. Amerika, West-Duitsland en Frankrijk, de sancties u-gen Rhode sie zou opheffen. ..Wij volgen de ontwikkelingen van dag-tot-dag en stellen ons gedrag zoveel mogelijk af op het optreden van de andere landen van de Europese Gemeenschap". Daarnaast is het voor Nederland van belang welk besluit de Veilig heidsraad inzake de sancties zal nemen. Maar ook indien de ei- ligheidsiaad, die de sancties indertijd afkondigde, deze niet her roept. staat het Nederland vrij zelf een besluit te nemen Volgens Van Agt is met het bereiken van een akkoord een „nieuwe situa tie" ontstaan omdat de redenen voor de sancties zijn weggeval- Naast respect voor de zelfbeheersing van de Amerikaanse regering had premier Van Agt felle kritiek op de regering van Iran Deze „flagrante voortgaande schending' van het internationaal recht is voor Nederland reden solidair te blijven met de Amei ïkanen. Van Agt wees erop dat de situatie uiterst gevoelig blijft, terwijl „zo op het oog" geen verbetering te zien is. Ook onze verhouding met Rood-China is gisteren in de (korte) ministerraad aan de orde geweest Dit gebeurde in verband met de bespreking van een notawisseling tussen China en Nederland. Hierbij wordt de binnenkomst en het verblijf geregeld van de wederzijdse luchtvaartmaatschappijen en de hegtuigbeman- ningen. „U ziet, China gaat open. en wij voor hen Althans wat meer dan voorheen," zei Van Agt. Waarbij hij overigens niet naliet te bena drukken dat de westerlingen in China n<>g veel minder in aantal mogen zijn, dan Chinezen hier. Toch zag Van Agt in deze ontwik keling een symptoom van een voorzichtige, geleidelijke verande ring in de verhouding tussen de Volksrepubliek China en de kapitalistische wereld. VS bezorgd over Sowjet- macht in Afghanistan WASHINGTON (Reuter) - De Sowjet-Unie gaat door met het versterken van haar troepen macht m Afghanistan. Tevens verhoogt zij haar militaire aan wezigheid aan de grens met dit land. Dit heeft de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hod- ding Carter, gisteren meege deeld. Volgens hem heeft Moskou in de afgelopen dagen 1.500 parachu tisten naar Afghanistan gezon den. waarmee, zo schat men in Washington, het totale aantal Russische militairen daar op 5.000 is gekomen. Zy zouden daar tot taak hebben om deels als ad viseurs en deels als gevecht stroepen de Afghaanse regering te ondersteunen tegen de Mo hammedaanse opstandelingen die grote delen van het land on der controle hebben. Hodding Carter voegde eraan toe dat Washington niet op de hoogte is van de precieze opdracht van de Sowjet-troepen. Maar niette min is hun aanwezigheid een voortdurende bron van zorg voor de Amerikaanse regering. Deze vreest vooral dat de stabiliteit van dat deel van de wereld verstoord zal raken door de Russische troe pen in Afghanistan. De woord voerder wees erop dat verschei dene andere landen in deze regio de Amerikaanse bezorgdheid delen Hij q.d' t.n tt. kennen dat de Russische aanwe zigheid niet "gerechtvaardigd wordt door de objectieve om standigheden". ROME - Na Schillebeeckx en Küeng, en eerder de Franse theoloog Pohier en Amerikaanse theologen, komt in het Vaticaan nu de Zuidamerikaanse bevrij dingstheologie aan de beurt. De in Europa betrekkelijk onbeken de maar in Latijns-Amerika ui terst invloedrijke theoloog Leo nard Boff uit Brazilië moet zich binnenkort voor de congregatie voor de geloofsleer komen ver dedigen tegen de beschuldiging van ketterij, die tegen hem is in gebracht vanuit de Latijns-Ame rikaanse bisschoppenconferen tie (Celam) en met name door de voorzitter, de behoudende Co- lumbiaanse aartsbisschop Lopez Trujillo. Boff was een van de theologen die in januari van dit jaar, tijdens de Celam-vergadenng in Puebla (Mexico) die door de paus werd geopend, een alternatieve stu diebijeenkomst organiseerden. Officieel waren zij van de bis schoppenvergadering uitgeslo ten, maar verscheidene progres sieve bisschoppen als Heidi r Camnra uit Brazilië. Romero uit San Salvador en anderen benut ten de theologische adviezen waarmee de alternatieve theolo gen de vergadering van buitenaf begeleidden. Hoewel verschillende uitspraken van de paus algemeen werden gezien als een afwijzing van de bevrydingstheologie. kwam het in Puebla niet tot een veroorde ling. zoals Lopez Trujillo (toen nog Celam-secretaris) en andere behoudende bisschoppen had den gewenst Nu wordt het dus via de omweg van de Romeinse congregatie geprobeerd. Verder wordt in Rome steeds stel liger gesproken van een spoedige verzoening met de extreem con servatieve Franse bisschop Mar cel Lefebvrè, die indertijd door paus Paulus VI uit zijn ambt werd ontheven. MANAGUA - „Het ligt voor de hand dat reactionaire regeringen in de rest van Latijns-Amerika er belang bij hebben om de Nicara guaanse revolutie zwart te ma ken". Dat zegt de 33-jarige spe ciale aanklager in de processen tegen de 7800 leden van de voor malige garde van de verdreven dictator Somoza, de vroegere guerrillaleidster Nora Astorga. „De militaire dictators zijn bang dat net als in Nicaragua de over winning van het volk een eind maakt aan de bloedige dictatuur van Latijns-Amerika, en dat deze plaats moet maken voor volksre geringen", vervolgt Nora. Vijf maanden na overwinning Sandinisten in Nicaragua: Vyf maanden na de overwinning van de Sandinisten op de Somo- za-clan, heerst er een soort op- bouwkoorts in Nicaragua. Overal in de hoofdstad Managua zie je bouwvakkers dag en nacht wer ken aan de aanleg van sportvel den, parken en herstel van we gen. De sporen van de aardbe ving van 1972, die de val van het Somoza-rijk aankondigde door de daarmee gepaard gaande cor ruptie en verduistering van hulp- verleningsgelden, worden reso luut uitgewist in Managua, waar i junta van plan is een nieuwe stad uit de grond te stam pen. Reusachtige affiches en kleurige plakkaten met opschriften als: de mars naar de overwinning is niet tegen te houden, onderbreken de eentonige reclameborden langs de kant van de weg. Over radio en tv wordt de bevolking via liedjes en spots opgeroepen deel te ne men aan de koffiepluk op het platteland of zich aan te melden voor de katoenoogst. die eind de ze maand begint. Eén radiosta tion, Radio Sandino, is van de Sandinisten, de rest is in handen van commerciële eigenaren, ter wijl de twee tv-kanalen van de Sandinisten en van de regering zijn. De hele dag vinden vergade ringen, demonstraties en bijeen komsten plaats, om de bevolking te mobiliseren voor de doelein den van de Sandinistische revo lutie. De produktie op peil houden en het vaderland tegen de contra-revo lutie verdedigen, zijn de twee belangrijkste taken van het ogenblik, volgens Sandinistische leiders. „We moeten er voor zor gen dat het land blijft functione ren", zegt een van hen. „Daarvoor heb je technici uit het Somoza- tijdperk nodig, want onze arbei ders en boeren zijn (nog) niet in staat supermarken, fabrieken en landbouwcoöperaties te exploi teren", voegt hij er aan toe. Als antwoord op de kritiek van en kele arbeiders in sommige fa brieken, die zich - samen met de boeren - als de voorhoede van de revolutie beschouwen en geen technici van Somoza in dienst willen nemen. Drie gespreksthema's beheersen de discussies onder de Nicara- guanen: de spanning aan de grens met het buurland Hondu ras, de aangekondigde procesen tegen de vroegere leden van de garde van Somoza, en het besluit van de junta van wederopbouw om het 13e maandsalaris - dat gewoonlijk met Kerstmis wordt uitgekeerd - volledig uit te beta len aan arbeiders en employés die maximaal 300 gulden per maand verdienen. Mensen in een hogere salarisklasse worden verplicht het overschietende bedrag in een economisch fonds voor werkver schaffing te storten. Deze maatregel heeft vooral kwaad bloed gezet bij de middenklasse in de steden, die gewend is aan een EGOÏSTISCH en individua listisch consumptiepatroon en zich weinig aantrekt van de ge meenschap in Nicaragua, waarin bijna 40 procent van de econo misch actieve bevolking werk loos is of geen vast inkomen heeft. De middenklasse vindt - grofweg gesproken - dat alles eender is als onder Somoza en is bang voor de almachtige staat, die het privé-initiatief dood drukt. Cijfers zeggen echter dat 41 procent van de produktie in Nicaragua in handen van de staat is. terwijl het particuliere be drijfsleven 59 procent contro leert. Bovendien gebruikt de bourgeoisie tegenover arbeiders het argument, dat de staat hun nieuwe baas is. met de bedoeling hen te verdelen. Stromingen Binnen het Sandinistische bevry- dingsfront bestaan twee stro mingen over de te volgen econo mische politiek (de drie verte genwoordigd s van de nationale bourgeoisie in de regering: Al fonso Robelo, Violetta Chamorro en Arturo Cruz zyn voorstander van realisme in de economische politiek). De meeste Sandinistische leiders willen een botsing met de natio nale bourgeoisie uitstellen, van wege de grote economische moeilijkheden, waarin Nicaragua verkeert buitenlandse schuld van meer dan 1,5 miljard dollar, bijna 80 procent analfabeten, een verwoest industriepark en een stagnerende landbouwproduk- tie. Zij zyn voorstander van een bondgenootschap met het be dryfsleven en proberen door het geven van een aantal garanties de ondernemers niet onnodig af te schrikken. De reactie van de meeste fabrikanten komt erop neer geen nieuwe investeringen te doen, kapitaal over te maken naar het buitenland en alleen produkten tegen directe betaling af te leveren. Een andere lyn binnen het Sandi nistische bevrijdingsfront legt de nadruk op de politisering van boeren en arbeiders en pleit voor de mobilisatie van vakbonden en wijkorganisaties, als enige mid del om de druk van het bedryfs- leven tegen te gaan. Zy staan hui verig tegenover een aanpappen met vertegenwoordigers van de nationale bourgeoisie en geven de voorkeur aan massamobilisa- tie Op het platteland hebben de boeren echter niet alleen politie ke bewustwording nodig, aldus een internationale expert. Ze zit ten verlegen om kredieten, kunstmest en leningen en kun nen hun magen niet vullen met marxistische leuzen, zegt hy overtuigd. Toekomst Op dit moment overheerst het rea lisme onder de vyf leden van de junta en de meerderheid van de SmdiniatM De hachelijke eco nomische situatie en de nood zaak van wedetopbouw van een bijna voor de helft verwoest land, dwingt de leiders tot voorzich tigheid. Van de reactie in het bui tenland - en met name van de houding van de Verenigde Staten - zal mede afhungen. de frder Politieke waarnemers geloven dat er een --ooit één partij systeem met het Sandinistische bevry- dingsfront als de beheersende factor, uit de bus zal komen, waarbij de andere partijen mee mogen doen De voorbereiding voor de oprichting van een een heidsvakcentrale van de arbei der» in de fabrieken (CSTi en voor de boeren op het platteland (ATC) zyn in een vergevorderd stadium Eind december verga deren de boeren over deze zaak. terwijl Sandinistische politiek*- leiders voor een vakcentrale pin ten. om op die manier het hoofd te bieden aan de pogingen van de bourgeoisie om de verschillende vakcentrales (drie in totaal, be halve die van de Sandinisten) te gen elkaar uit te spelen In maart begint de staatsraad, be staande uit 33 leden uil verschil lende maatschappelijke organi saties, te functioneren Dit li chaum. dat de regering op wetge- vend terrein moet •ck'i*»eren, /.»l dank zy de druk van Sandlnisti- che jeugd.vakbonden en de worden oord ii eld nites kingsgloepen, maar met name van volkswykbewoncr^. arbei ders. boeren en jeugd Voorlopig beheerst een voorzichtig gema- nocuvieer zowel de intt-rnatio nale als de nationale politiek van de Sandinisten Of ze daarmee de hippen ischc

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9