RE Si! Goudzwaard weigert medewerking zbsib; "Het was gewoon angst die mij toen overviel" Ambtenarenbond boos op top buitenlandse zaken WIJZIGINGEN IN FAMILIERECHT w&Op maandag 24 december a.s. zijn wij geopend vanaf 9 uur! SBISjgss Plan ontbreekt ter bestrijding alcoholprobleem Moordzaak Lichtenvoorde VROOMS DREESM ANN ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 ZUTPHEN (GPD) - Nadat haar beide zoons eerder tot zes maan den cel waren veroordeeld, is gis teren tegen de 41-jarige Lichten- voordse Maria K. een gevange nisstraf van vier jaar geëist. Maria K. stond terecht voor doodslag op haar ex-echtgenoot Martin P. (46), die op 21 januari van dit jaar in zijn woning om het leven werd gebracht. Zijn vroegere echtge note zou hem met een sjaal ge wurgd hebben, nadat hij door beide zoons was mishandeld. De behandeling van deze zaak voor de rechtbank verliep niet vlek keloos. Bij aanvang bleken er moeilijkhe den te zijn met het vervoer van de verdachte vanuit de Amsterdam se vrouwengevangenis naar de rechtbank in Zutphen. Zodoende werd een flink deel van de rechts zaak buiten haar aanwezigheid afgewikkeld, mede omdat pa tholoog-anatoom dr. Zeldenrust niet de hele zitting bij kon wonen in verband met andere verplich tingen. Tijcfens de zitting werden vrij uit voerig de omstandigheden ge schetst, waaronder het huwelijk van Maria K. en Martin P. bijna twintig jaar voortgeduurd heeft. Het drankgebruik van de man en zijn onvoorspelbare woedeaan vallen namen hierin een belang rijke plaats in. Officier van justitie mr. K. R. Kui ken sprak dan ook van een „bijna op zelfvernietiging gericht drankgebruik". Zij verliet hem verschillende keren, maar kwam om de kinderen weer terug. Na dat in 1976 een echtscheiding uit gesproken was werden de kinde ren - ook de officier vond dat zeer ongewoon - aan de vader toege wezen. Ook dit keer kwam moe deromwille van haar zeven jonge kinderen bij haar ex-man in huis terug. gekomen waren bij een ruzie tus sen vader en moeder, moet zij door angst overvallen een eind hebben gemaakt aan het leven van haar vroegere levenspartner. Een eerder uitgesproken drei gement, dat P. iedereen in huis aan het mes zou rijgen als iemand hem iets zou aandoen, moet daarbij beslissend zijn geweest, althans volgens de verklaring van de verdachte. Het lichaam werd in de kruipruimte onder het huis verborgen en bleef daar zeven maanden liggen, bedekt onder vijf zakken gips. Van de zijde van de reclassering werd benadrukt, dat een even tuele lange detentie het contact met de kinderen zo zou kunnen verzwakken dat „resocialisatie" later moeilijk zou kunnen wor den. Ze vindt echter zelf dat ze straf heeft verdiend, werd tijdens de zitting benadrukt. „Het was gewoon de angst die mij over viel", aldus Maria k. De officier van justitie sloot zich aan bij de conclusie in het psy chiatrisch rapport, dat de ver dachte verminderd toereke ningsvatbaar geacht moest wor den en eiste voor doodslag en verbergen van het lijk vier jaar cel met aftrek. Raadsman mr. Muel concludeerde o.m. tot overmacht, gezien de voorgeschiedenis en de persoon van de verdachte. Het verbergen van het lijk was volgens hem in die verband niet strafbaar, omdat een verdachte niet verplicht is bewijs tegen zichzelf aan te voe- AAN NIEUW CDA-PROGRAM DEN HAAG - Prof. dr. Goudzwaard, de geestelijke vader van het CDA-programma „Niet bij brood alleen", heeft laten weten dat hij niet meer wil meewerken aan het nieuwe CDA-programma. Hij heeft dit aan het bestuur van het Christen-Democraten Appèl laten weten naar aanleiding van de afloop van het debat in de Tweede Kamer over de modernisering van de kernwapens binnen de Navo. tussen het papier en de praktijk is te groot geworden, zo meende hij. Goudzwaard voegde er aan toe dat hij ook bijna besloten heeft uit Hf^iaaioiifg va.. {j*?0* te f330' m33F hÜ ^ll een nieuwe kernwapens, de Pershing de Cruise-missiles. Goudzwaard heeft er binnen het CDA - en met name binnen zijn partij daarin, de ARP - de laatste tijd sterk voor gepleit nee te zeg gen tegen de modernisering, de produktie en de plaatsing Prof. Goudzwaard zal wel lid blij ven van de Anti-Revolutionaire Partij maar hij betwijfelt of hij zich nog beschikbaar zal stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Hij had vrij on langs nog laten weten dat hij wel voelde voor een parlementsze tel. Behalve prof. Goudzwaard over wegen nog twee leden van de programmacommissie van het CDA, mr. W. Aantjes en mevrouw Laning, geen medewerking meer te verlenen bij het opstellen van het nieuwe programma van het CDA. Goudzwaard zei vrijdagavond dat het voor hem een zinloze zaak is geworden om nog langer in de programcommissie van het CDA te functioneren. De spanning AOW, AWW, kinderbijslag verhoogd DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van sociale zaken heeft bekend gemaakt dat per 1 ja nuari 1980 de uitkeringen krachtens de algemene ou derdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet en de kinderbijslagwet worden verhoogd. AOW: gehuwde bejaarden bru to maanduitkering, van f 1.383,50 tot f 1.414,23, bruto vakantie-uitkering per maand f 101,52, ongehuwde bejaarden, van f944,50 tot f 983,82, bruto vakantie-uit kering per maand f58,27. AWW: weduwen met kinderen, bruto maanduitkering van f 1,383,50 tot f 1.414,23, bruto vakantie-uitkering per maand f 101,52, weduwen zonder kinderen van f 944,50 tot f983,82, f 58,27, wezen tot 10 jaar van f206 tot f314,82, f 18,65, wezen van 10 tot 16 jaar van f449,50 tot f472,23, f27,97, wezen van 16 tot 17 jaar van f586 tot f629,64, f37,29. De kinderbijslagen bedragen met ingang van 1 januari 1980 per kwartaal voor eerste kind jonger dan 3 jaar f 130, eerste kind van 3 jaar of ouder f 259, tweede kind f 420, derde kind f423, vierde en vijfde king f511, zesde en zevende kind f564, achtste en volgende kinderen f621. gesprek met het ARP-be- stuur heeft plaatsgevonden. Wel was hij al zo ver dat hij het heel onwaarschijnlijk achtte dat hij nog kandidaat zal zijn voor het CDA bij de komende kamerver kiezingen. „Je wordt gekozen op basis van hetprogram. Nu ik ern stig aan de geloofwaardigheid van dat program twijfel, zie ik geen mogelijkheid om nog langer kandidaat te zijn". CDA-fractieleider Lubbers zei in een reactie op Goudzwaards stap zijn gevoel van katterigheid te begrijpen. Toch vond Lubbers het niet juist te zeggen dat de on bevredigende afloop van het de bat louter de schuld was van het CDA. Lubbers voegde er aan toe dat hij wellicht te veel verwach tingen heeft gewekt met de ver trekpunten van het CDA. Die gingen uit van een beperkte pro duktie van kernwapens. Meer invoer dan uitvoer J. Valken (53 hoofd politie in Amsterdam AMSTERDA (GPD) - De 53-jarige J. Valken (foto links) is per 1 juli benoemd tot hoofdcommissaris van politie in Amsterdam. Hij volgt T. H. Sanders op, die met pensioen gaat. De heer Valken gaf de afgelopen vijf jaar leiding aan het politiekorps in Enschede. Daarvoor was hij ruim drie jaar commissaris in Gouda. De benoeming in Amsterdam be tekent voor Valken een terugkeer naar het hoofdstedelijk politie korps. Hij begon er zijn loopbaan in 1946 als adjunct-inspecteur; werkte eerst bij de geünifor meerde dienst en werkte vanaf 1965 bij de recherche. Ten tijde van de provo-rellen was Valken - samen met Koppejan en Heijink- verantwoordelijk voor handha ving van de openbare orde. Het trio trok vaak de aandacht door zijn maatregelen. Zo „deporteer de" men betogers per vrachtauto naar polders buiten de stad, waarnaar ze terug moesten lo pen. Onlangs was de heer Valken in het nieuws als voorzitter van de commissie die de regering advi seerde over nieuwe politiewa- pens. Deze commissie kwam met de zogenaamde stop-kogel op de proppen, een soort munitie die ernstig letsel kan veroorzaken. DEN HAAG (GPD) - De ambtenarenbonden die zijn be trokken bij het overleg over'de samensmelting van de ambtenaren bij het ministerie van buitenlandse zaken en de diplomatieke dienst overwegen zich uit dat overleg terug te trekken. DEN HAAG (ANP) - De lopende rekening van de betalingsbalans op transactiebasis geeft over het derde kwartaal van dit jaar een tekort van bijna 1,5 miljard gul den te zien. In dezelfde periode van het vorige jaar was er een tekort van 920 miijoen gulden en in het derde kwartaal van 1977 een overschot van 865 miljoen gulden. Dit bete kent dat er in het derde kwartaal meer is ingevoerd dan uitge voerd. In de eerste negen maanden van dit jaar was er in totaal een tekort van 1,6 miljard gulden tegen een te kort van ruim 2,1 miljard gulden in de eerste negen maanden van het vorige jaar. De olieprijsstijging heeft een be langrijke rol gespeeld bij het ont staan van het grote tekort in het derde kwartaal van dit' jaar. Daardoor nam de waarde van de invoer fors toe, namelijk met 6,5 procent, terwijl de waarde van de uitvoer slechts met 2,5 procent steeg. Bevrijdingsdag '80 DEN HAAG (GPD) - Het lid van de Raad van State mr. Theo van Lier is door het kabinet aangewezen als voorzitter van het nationaal comité dat de festiviteiten voor Bevrijdingsdag 1980 moet coör dineren. Het CDA-Tweede-Ka- merlid Maarten Schakel is be noemd als vice-voorzitter. Vol gens premier Van Agt zijn dit "beiden mensen, van wie bekend is dat zij zich in de oorlog goed hebben gedragen". Reden voor de boosheid bij de ambtenarenbonden is dat de top van het ministerie van buiten landse zaken, terwijl het overleg nog allerminst is afgerond, aan de Tweede Kamer al een voorlopige nota heeft toegezonden over de integratieplannen. In deze nota - overigens al een tweede versie, het eerste concept werd al eerder door het ministe rie ingetrokken, na verzet van de bonden, houdt de speciaal met deze kwestie belaste loco-secre- taris-generaal, mr. P. G. M. Zwartkruis, vast aan de integra tie. Slechts in enkele sectoren wil men groepen specialisten hou den. die zeker kunnen weten dat zij steeds op hun eigen vakterrein (bijvoorbeeld volkenrecht en technische aspecten van de ont wikkelingssamenwerking) werkzaam zullen blijven. De ambtenarenbonden zijn nu van plan op 7 januari, bij de volgende ronde van het overleg, in elk ge val te dreigen met opschorting van de samenspraak over het in tegratieprobleem. De integratie van de binnenlandse en de buitenlandse dienst bij het ministerie van buitenlandse za ken begint intussen steeds meer een omstreden zaak te worden. Nadat kort voor het aftreden van het kabinet-Den Uyl een com missie onder leiding van Rotter dams oud-burgemeester W. Thomassen had geadviseerd tot integratie, opheffing van het ver schil tussen diplomaten en „ge wone" ambtenaren, waren de reacties aanvankelijk alom posi tief. Bij de uitwerking bleek echter dat vrijwel iedereen op het ministerie in aanmerking zou kunnen ko men voor overplaatsing naar welk buitenland dan ook. Daar tegen kwamen vooral uit de sec tor van de ontwikkelingssamen werking de bezwaren. Juist in dat deel van het ministerie werken veel specialisten, met een des kundigheid die verloren zou gaan wanneer zij plotseling op een ge heel ander terrein zouden wor den tewerkgesteld. In de opstelling van mr. Zwartkruis wordt, zo vinden zijn critici, te weinig rekening gehouden met de ontwikkelingen van de laatste jaren in het onderwijs, waarin steeds meer specialisten en steeds minder generalisten, di- plomaten-oude-stijl, worden op geleid. De bezwaren van de ambtenaren bonden gelden, naast onzeker heid over de gevolgen voor de rechtspositie van de al zittende ambtenaren, ook de betrekkelij ke willekeur waarmee, als de plannen van mr. Zwartkruis doorgaan, de BZ-ambtenaren- nieuwestijl jl in beginsel over de aardbol kunnen worden gescho ven. Dat zou dan gebeuren in een verhouding van driejaar in Den Haag, zes jaar in het buiten land. n de bestaande buitenlandse dienst bestaat die willekeur wel iswaar ook, maar ten eerste ma ken van die dienst alleen ambte naren deel uit die welbewust voor het diplomatieke nomadenbe staan hebben gekozen, terwijl de dienst bovendien een tamelijk kleine „elitegroep" op het minis terie vormt, waarbinnen men eerder in staat zal zijn rekening te houden met wensen en voorkeu ren, dan in een massale, meer ambtelijke organisatie. "Emancipatie gaat door" DEN HAAG (GPD) - „De patie gaat door, maar wel op wel overwogen wijze". Dit zei minis ter-president Van Agt gisteren over het besluit van het kabinet tot het wegnemen van een aantal ongelijkheden, die in het perso nen- en familierecht nog bestaan tussen mannen en vrouwen. De ministerraad volgt hierbij een deel van de adviezen die de Emancipatiecommissie in juli 1978 had uitgebracht. Bij deze „belangrijke wijziging" gaat het bijvoorbeeld over het ADVERTENTIE gelijkstellen van man en vrouw bij het bepalen van de woon plaats van het gezin. Bestaat hier tussen beide echtlieden geen overeenstemming over, dan be slist nu nog de man. In de toe komst zal de rechter om een oor deel gevraagd kunnen wor den. Ook bij het uitoefenen van de ou derlijke macht vervalt de beslis sende stem van de vader. Blijven de ouders van mening verschil len. dan kan de kinderrechter te hulp worden geroepen. In beide voorbeelden spreekt de bestaan de wet over een overleg tussen beide partners. By velen was het daarbij echter een doorn m het oog, dat bij onenigheid toch de man zou mogen beslissen. Dit as pect wordt nu uit de wet verwij derd. Het kabinet heeft het advies van de Emancipatiecommissie niet vol ledig gevolgd. Zo is niet besloten de miniumhuwelijksleeftijd van de vrouw (16 jaar) op te trekken tot die van de man (18 jaar). Een dergelijke regeling zou namelijk niet te rijmen zijn met een be staand wetsontwerp, waarbij de meerderjarigheidsverklanng van een ongehuwde moeder verlaagd kan worden naar 16 jaar. 1 II L BiBK SflPB WW r mm p, m „Alleen accijnsverhoging is geen oplossing" DEN HAAG - De. accijnsverhoging op gedistilleerde dranken wordt op 1 januari aanstaande van kracht. De consument gaat dan ruim twee gulden meer betalen voor een liter sterke drank. De producenten van en handelaren in alcoholhoudende dranken zien over het algemeen met enige zorg de komende accy nsverho- girfg tegemoet. Er woedt al jaren een hevige concurrentiestrijd tussen de slijters onderling. Binnen het produktschap voor ge distilleerde dranken, waarin producenten, grossiers en slijters verenigd zijn, kan men het hiet eens worden over een mimmum- prijsregeling. Daardoor zijn voor de kleine slijters de winstmar ges te klein geworden. Nu verwacht wordt dat de consument in elk geval op kleine schaal zal gaan hamsteren, zal dat voor de kleine slijter extra problemen opleveren, omdat hij hoge investeringen moet doen om zijn voor raad op peil te houden. De drukte d ie de hamsterende consument met zich meebrengt, valt bovendien samen met de gebruikelijke decemberdrukte, wat betekent dat er extra aangepoot zal moeten worden om vraag en aanbod met elkaar in evenwicht te houden. Los van de problemen waar de handel mee geconfronteerd wordt, staat de vraag wat accijnsverhoging en het alcohol probleem met elkaar te maken hebben. Met de 20 miljoen gulden extra per jaar die de accijnsverhoging op gedistilleerde dranken opbrengt, heeft de regering geen speciale plannen. Directeur D. Postma van het Jellinek Centrum voor Alcohol- en Drugsverslaafden in Amsterdam, noemt het ..ge woon spekken van de schatkist". Hij vindt accijnsverhoging boe renbedrog als het gaat om de aanpak van het alcoholprobleem. Een combinatie van maatregelen zou volgens hem beter op zijn plaats zijn. Postma: „De accijnsverhoging wordt niet of nauwelijks in verband gebracht met de alcoholproblematiek. Het geld dat deze maatre gel opbrengt, wordt niet gebruikt om die problemen aan te pak ken. Wat mij betreft, is het gewoon een legale manier om veel geld te verdienen". „De manier waarop de media omgaan met het alcoholprobleem, is illustratief voor de manier waarop we met z'n allen met het on derwerp verslaving omgaan. Er wordt veel aandacht gi s» honken aan de excessen, maar alcoholgebruik in een dagelijks leefpa troon komt zelden aan de orde. Een meneer die een dikke sigaar rookt en zelf een aardige slok drinkt, kan heel bekommerd praten over een illegale druggebruiker, maar als het om het alcohol probleem in zijn dagelijks leven gaat, houdt hij liever zyn mond". Mentaliteit Postma is van mening dat het alcoholprobleem vanuit de volksver tegenwoordiging benaderd zou moeten worden, maar onder streept dat daarvoor een mentaliteitsverandering nodig is: „We moeten ons anders gaan opstellen. Niet zo van god. god, wat is het toch erg dat we zoveel drinken. Nederland kan soms ineens uit allemaal dominees bestaan. We moeten een discussie op gang brengen, waarna we heel doelgericht kunnen gaan werken. Hoe wel we er eerst een overstroming voor nodig hadden, hebben we geconstateerd dat onze dijken t' :i dijkenplan en voerden dat plan vervolgens uit. Zo moeten we ook het alcoholprobleem benaderen". „De discussie over alcoholgebruik moet aangezwengeld worden, het woord is aan de Tweede Kamer", aldus Postrha. Het punt is volgens hem alleen dat het niet belangrijk genoeg gevonden wordt. „Er is een aantal deskundigen dat zegt er moet wat gebeu ren, maar de politieke druk is veel te klein en onsamenhangend. Als we met z'n allen werkelijk doordrongen waren van het feit dat er iets mankeert aan het alcoholeonsumptiepatroon van de ge middelde Nederlander, dan zouden we al veel verder zijn". De plannen die er op de afdeling verslavingsaangelegenheden van het ministerie van volksgezondheid zyn, komen volgens Postma niet tot uitdrukking in een behoorlijke discussie in de Tweede Kamer. ,,Ik vind dut er maar eens uitgezocht moet worden hoe veel de Nederlandse politici drinken, want ze functioneren niet optimaal. Het probleem wordt op een onduidelijke manier be handeld. Volgens mij is het niet iets watje binnenskamers op de ministeries kan oplossen, er moet een voortgezette aandacht ko men voor het algemene leefpatroon. Niet alleen aandacht voor de u itschieters, de man met de fles in de goot of de verslaafde die een overdosis heeft ingenomen, maar voor de doorsnee burger en zijn consumptiepatroon als hij 's avonds voor de televisie zit". Hamsteren Hamsteren is een term die wordt gebruikt als de accyn/en omhoog gaan. Postma: „Hamsteren is een daad van overleg. Er zullen wel groepen zijn die bewust een voorraadje drank aanleggen voordat het duurder wordt, maar ik geloof niet dat /ij het grootste alco holprobleem hebben. Sommigen zeggen dat mensen die op het randje van zo'n probleem zitten, door zo'n voorraad meer zullen gaan drinken. Ik vind dat allemaal speculaties". „Een alcoholprobleem ontstaat in een proces dat jaren duurt Dat heeft niets te maken met het in huis hebben van veel drank opeen bepaald moment. Het is wel zo dat het moeilijker gemaakt zou moeten worden om drank te kopen Samen met minder reclame, betere voorlichting en een vermindering van het auntul distribu tiepunten zou een prijsverhoging van alcohol een goede zaak zyn". „Tegelijkertyd vind ik dat je het de commercie niet kwalijk kan nemen dat ze de ruimte benut die geboden w ordt, maar de klant krijgt het wel erg makkelijk als bij de SHV man de kartonnen melk en wyn naast elkaar staan. Als alcohol op veel minder punten aangeboden wordt, moet de consument steeds weer be wust kiezen wil ik er wel of geen moeite voor doen om een drankje i „De maatregelen zoals ik ze voor i fend als eenvoudig. Je maakt strijden, je stelt er regels voor bereidheid om er iets aan te doe de eerste plaats wijten aan de c tiatief is". e zie, zijn allemaal c-\ «-n doeltref- ?n plan om een probleem te be op en je voert ze uit. En als de ontbreekt, dan moeten we dat in ■erheid, omdat daar gebrek an n DINE VAN DER VUS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7