Hobby haalt ton voor de Zending Catechisanten lopen stage Mevrouw Jansen: „Ze vechten om molenkaarten ZATERDAG 22 DECEMBER 1973 U De verkoop van gebruikte prentbriefkaarten heeft de Zending de laatste zes jaar honderdduizend gulden opgeleverd. Het zendingsbureau in Oegstgeest kon deze week in zijn informatiebrief opgetogen berich ten dat de vele kleine "tonnetjes" de ton hadden vol- gemaakt. Er mag dan ook wel een bloemetje naar mevrouw M. Jansen in Den Haag Wormerveer- straal 52), die geheel pro deo vrijwel elke dag van negen tot vijf uur in de weer is om die vele tiendui zenden beschreven kaarten te sorteren en naar de honderden liefhebbers, verspreid over het hele land, op te sturen. De kaartencampagne van de hervormde en gereformeerde Zending stoelt op een heel eenvoudige formule. Overal in het land, in kerkportalen en in verenigingsgebouwen, staan dozen of tonnetjes waar mensen hun in de loop der ja ren ontvangen ansichtkaar ten kunnen deponeren. Zijn de dozen vol, dan gaan ze naar de zendingsbureaus of recht streeks naar mevrouw Jansen zelf. Zij zoekt de kaarten uit naar soort, onderwerp en ou derdom en distribueert ze ondereen kleine driehonderd verzamelaars. Zesduizend De actie breidt zich uit als een olievlek. Steeds meer plaat sen gaan meedoen. Het mes snijdt hier duidelijk aan twee kanten. De Zending heeft er een voordeeltje aan en de kaartliefhebbers zijn verrukt over deze onverwachte op bloei van hun hobby. Een opleving die zonder dit bui tenkansje ondenkbaar was geweest. Immers, wat men sen op zolders en in kasten aan nutteloze dingen hebben opgeborgen blijft in het duis ter zolang ze niet weten dat anderen er juist tuk op zijn en er nog wat voor willen betalen ook. Wat dat betreft heeft de zen dingsactie, die op deze schaal zes jaar geleden is begonnen, al heel wat aan het licht ge bracht. Door de publiciteit erover zijn veel mensen in verborgen hoeken naar oude kaarten gaan snuffelen, met als gevolg dat mevrouw Jan sen nu per dag zesduizend kaarten door haar handen kan laten gaan om haar gretige klanten te vriend te houden. Een paar ruime zolderve-- trekken van haar driehoge flat heeft zij voor die handel moeten inrichten. Met een grote tafel om de aanvoer te sorteren, lange rekken om de schoenendozen met uitge zochte kaarten overzichtelijk op te bergen en nog een zitje voor bezoekers. Nooit genoeg "Ze vechten om molenkaar ten", vertelde mevrouw Jan sen. "Kerken, het Oranjehuis, stadhuizen en klederdrach ten zijn ook veel gevraagd. Voor al die onderwerpen kan ik er eigenlijk geen adressen meer by hebben. Dan zou de spoeling te dun worden. Trouwens, dat geldt ook voor bepaalde steden en dorpen. Als het ook nog voor een gevorderd verzamelaar inte ressant wil blijven, moetje de kring wel een beetje beperkt houden. Feit is dat je nooit kaarten genoég kunt heb ben". heide In de loop der jaren is het aan bod van kaarten beduidend gegroeid. "Dat komt omdat nu ook ker ken, scholen, bejaardente huizen. vrouwengroepen en dergelijke enthousiast zijn gaan meedoen en over de ac tie in hun bladen publiceren. Zulke berichtjes hebben merkbaar invloed. Er komt dan ineens veel meer binnen. Ik stel me zo voor, dat mensen die dat lezen enigszins ver baasd zeggen: hé, het is dus niet nodig die rommel aan de straat te zetten als je je uit puilende kast eens wilt op ruimen. Anderen vinden het erg leuk dat ze er nu eindelijk eens een goede bestemming aan kunnen geven. Zomaar wegdoen wilden ze niet. Ze wisten er gewoon geen weg Serieus AJnemers zyn er te over. hebben gelegen- i geld om er zo n hobby op na te houden. De een steekt soms de ander aan. Ook door het schrijven erover wordt de kring van verzame laars steeds groter. Ze bele ven er aardigheid aan. Willen in hun vrije tijd graag met iets bezig zijn. En ze doen dat heel serieus. Er zit ook een zekere spanning in. Hoe breid je zo n verzameling uit en hoe kun je de kwaliteit ervan verbete ren? Je wilt er gaandeweg ook meer van weten en dus moet je erover lezen. De ware lief hebber is er toch wel regelma tig mee bezig". Mevrouw Jansen, die voor het sorteerwerk' drie assistenten heeft - een van hen verzamelt kaarten uit het vroegere Ne- derlands-Indië en uit Indo nesië - vraagt voor nieuw ma teriaal gemiddeld drie dub beltjes. Zijn de kaarten van vóór 1970, dan kosten ze twee kwartjes. De tijd vóór 1950 wordt per vyf jaar steeds duurder. Een nog gave dorpskaart van rond de eeuwwisseling kost al gauw f7,50. Laatst telde iemand vooreen antieke kaart uit Den Haag met een heel bijzonder poststempel grif vijftig gul den neer. Poststempels worden steeds meer het voorwerp van ver- zameldrift. Daarom vindt mevrouw Jansen het jammer dat er gevers zijn die eerst de postzegels van de kaarten af weken. "Wie zijn kaarten voor dit doel wil afstaan, moet ze zoveel mogelijk intact laten. Ook niet in zakken doen, maar in dozen. Dan beschadigen ze niet. Hoe beter ze zijn be waard, des te meer brengen ze Aan het sorteren van de kaarten k vast te stellen bij welke afdeling zc op De afnemers - in een kaarten bak per onderwerp alfabe tisch gerangschikt - lieten alleen al dit jaar f 29.000 in het zendingslaatje vloeien. De meesten kunnen, als ze zelf niet naar Den Haag komen, eens per maand een postpak ketje tegemoet zien. De om vang daarvan hangt uiteraard af van wat er is binnengeko men. Er zijn er ook die slechts één enkel exemplaar in een heel jaar krijgen. Zoals die man die fantasiekaarten spaart met echt haar erop. Of de klant die verzot is op kaar ten die er op het eerste gezicht nogal grauw uitzien maar plotseling een bont gekleurd tafereeltje te voorschijn tove ren als je ze tegen het licht houdt. "Ik heb meermalen de neiging gehad ermee te stoppen", be kende mevrouw Jansen. Zelf verzamelt zij kaarten van het Veluwe-dorp Epe, waar ze een eigen vakantieverblijfje heeft. "Ik betaal ze gewoon, net als alle anderen, maar ik gun mezelf wel de eerste keus". Met haar handeltje is ze elke dag bezig. "Het is toch wel een inbreuk op je privé leven. Zelfs als ér visite komt kan ik er niet altijd bij zijn. Afspraken met de afnemers moetje niet afzeggen. En dan heb je ook wel lastigen en zelfs brutalen onder verza melaars. Die heel moeilijk te vreden zijn te stellen. Ik ont vang de mensen graag thuis, maar ze moeten niet zondags aanbellen, wat meermalen is gebeurd. En ze moeten ook begrijpen dat ik ze niet altijd kan en wil ontvangen als zij toevallig eens in de buurt zijn". Toch legt zij het bijltje er beslist niet bij neer. "Het is een aan gename vrijetijdsbesteding. De prettige contacten met medewerkers en afnemers stimuleren me". Ook het doel spreekt haar aan. Extraatje De Zending zal met dat ex traatje zeker raad weten. Me vrouw Jansen hoort van de bureaus wat er met het geld gebeurt, en zij geeft dat in een nieuwjaarsbrief weer door aan de verzamelaars. Het zal aan hén niet liggen of in 1983 de tweede ton wordt ge haald. Dat kan, nu de jaarlijk se opbrengst tot bijna f 30.000 is gestegen. De vraag is alleen of er. nog ton netjes her en der bij komen, waar ieder z'n oude kaarten in kan storten. S. J. DE GROOT Kerst. In de Marekerk te Leiden houdt dominee G. Toornvliet morgenavond om half 8 een ad- vent-zangdienst. Sander van Ma rion bespeelt het orgel en de Ver enigde Koren olv. Jos Schohaus zingen mee. Het jongerenkoor van "De Mens wording" (Leiderdorp) zingt vanavond 7 uur in een dienst m de Meerburgkerk (Hoge Rijndijk) te Zoeterwoude en woensdag (tweede kerstdag) om half 11 in het Elisabeth Ziekenhuis (Lei derdorp). Het Leger des Heils Leiden houdt maandagavond om 11 uur een kerstnachtdienst in de Vredes- kerk aan de Burggravenlaan. Medewerking verlenen de brass band van de Leidse politie en de eigen zangbrigade. Voorganger is kapitein D. C. Verpoorte. Op eerste kerstdag (dinsdag) om 3 uur is er in het Evangelisatiecen trum Zijlsingel 2 Leiden een "kerstfeest voor iedereen". Kin deren voeren een kerstspel op en de gospelgroep The Travellers (Leiden) musiceert en zingt. Dit kerstfeest gaat uit van de Stich ting Johan Maasbach Wereld- zending. Cantatedienst. Het Leiderdorps Kamerkoor zal morgenavond half 7 in de Dorpskerk te Leider dorp in een dienst de cantate "Aus tiefer Not schrei ich zu Dir" van Felix Mendelssohn Bartoldi zingen. Els van Onselen is de so praan. Egbert van Goor (Oegst geest) bespeelt het orgel. Ds. J. Geursen gaat in deze dienst voor. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Dordrecht H. K. Stauttener Huizum (Fr.); be dankt voor Zetten-Andelst M. B. van de Akker Rijssen. Gerefor meerde Gemeenten: bedankt voor Hilversum J. Mol Rijssen. Ambtsaanvaarding: Professor dr. H. J. Adriaanse heeft gisteren aan de Leidse universiteit het ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de wijsbegeerte van de godsdienst, de zedekunde en de encyclopedie der godgeleerd heid. Hij deed dat met een rede over "het specifiek theologische aan een rijksuniversiteit, de ver borgenheid der godgeleerdheid". Prof. Adriaanse (39), aanvanke lijk remonstrants predikant, is voordat hij tot hoogleraar werd benoemd vijf jaar wetenschap pelijk medewerker geweest aan de theologische faculteit in Lei den. Uit Noordwijks Kerkblad: "Je zus heeft met zijn discipelen nooit een christelijke kerstnacht ge vierd, wél eem joodse paasnacht. In dié nacht werd Hij verraden. Het syndroom van dat verraad zette Hij om in de droom van de opstanding" De hervormde predikant in het Friese Grouw is begonnen met het organiseren van stages (praktijk-uren) voor catechi santen die van plan zijn over enige tijd in een kerkdienst belijdenis van het geloof af te leggen. Over het "waarom" zegt dominee R. Kuij- lenburg: "Jaarin jaaruit wordtaan jonge lidmaten bij hun bevestiging gevraagd of ze willen meebouwen aan de gemeente van Chris tus. Nog nooit heeft iemand op dat ogenblik nee gezegd, want je bent geko men om ja te zeggen. Misschien zou het in vele gevallen een eerlijker antwoord zijn als men een wedervraag stelde, zoals: Hoe bedoelt u? Wie kan er nu beloven mee te bouwen aan iets datje niet of vrijwel niet kent, zodat je niet kunt overzien wat de consequenties van ie belofte ziin? Het sta- ge-lopen bij een tak van gemeentewerk is een poging om deze onbekendheid te lijf te gaan. Het zal zeker zoveel van de wijze waarop stagiaires de kans krijgen om werkelijk mee te draaien als van hun eigen inzet afhangen, of deze poging slaagt". Voor het "hoe" van de stage is een aantal richtlijnen opgesteld. We nemen er een paar uit. De stagiaire zal vragen moeten stellen. De groep waarin hij meewerkt zal zich niet altijd realiseren wat wel en wat niet be kend is. Naast de stagiaire staat een mentor. Hij sti muleert de groep om zich voor de nieuwe medewerker open te stellen. Die moet de kans krijgen zich lid van de groep te voe len. Eén gemiste vergadering of bijeenkomst kan een hiaat betekenen dat niet meer is te overbruggen. Daarom: ruim van tevoren alles duidelijk afspreken. De mentor zal de stagiaire zo informeren dat deze op een zinnige manier aan het werk kan deelne- De catechisant moet zich wel realiseren dat echte betrokkenheid verantwoordelijk heden met zich brengt. Die kunnen be staan in geheimhouding van pastorale ge gevens of het tijdig doorgeven van zaken die voor anderen van belang zijn. "Het be tekent dat je je mede-verantwoordelijk voelt voor het stuk werk waar je stage loopt". Aan wie in eigen gemeente ook zoiets zou willen opzetten zal ds. Kuijlenburg desge wenst graag nadere inlichtingen geven. LEIDEN - Hervormde gemeente: Hooglandse kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecumenische dienst, 8.15 ad- ventsconcert cantorij; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Zoutendijk, Noorden; Maranathakerk L. Morsweg 10 ds. Van Achterberg; Regenboog (Merenwyk) 9.30 pastor Van Well en ds. Van Leeu wen, 11.15 pastor Van Well; Bethlehem- kerk Driftstraat 10 mevrouw ds. De Mey; Bevrijdingskerk Zuid-West 10.30 dienst; Vredeskerk 10 ds. Van 't Hof (Noordwij- kerhout, predikant Diaconessenhuis); Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Zie- kenh. 10.15 ds. Bovenberg; Diacones senhuis 10.30 ds. Hemmes; jeugdkapel Vredeskerk 10; Kapel Endegeest 7 nam. pater Boshouwers en ds. Friederich, mmv Leids Kerkkoor. Geref. Kerk: Zui- derkerk 10 ds. Hortensius; Petrakerk 10 dr. Van der Zwaan; Oude Vest-kerk 10 ds. Koolstra, 7 ds. Hortensius; Marana thakerk L. Morsweg 10 ds. Van Achter berg; Bevrijdingskerk ZW 9 dr. Vlijm, 5 ds. Sijtsma; Groenhoven 10 ds. Sijtsma. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 hr. Verbree, Den Haag, 5 hr v. d. Werff, Driebergen Geref. Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. v. d. Weele, Huizen. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst, 7.30 ds. Zijderveld. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Drift- straat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 kinderfeest. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 dr. Meijering. Baptis tengemeente (O. Rijn 3): 10 ds. Bosveld, 5 nam. kerstfeest zondagsschool. Evang. Christengemeenschap (Middelstegracht 3): 10 br. Dikkes, 4 nam. kerstfeest voor jong en oud. Zendingswerk Midder- nachtsroep (Zoeterwoudsesmgel) 21X geen dienst. Evangeliecentrum Zijlsin gel 2: zond. 10 hr. Zijlstra, di. 3 nam. kerstfeest, vrijdag 28 dec. 8 nam. jeugd- samenkomst. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost.Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4 Christian Science (Stecnschuur 6j. 10.30. Kerk van J Chr. v. d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Oud Kath. Kerk (Zoeterw. singel): 10 hoogmis. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): geen dienst. Rooms-Kath kerken. Haagweg zat 7, zond. 9en 10.45. Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30, 11 voor alle gezindten, mede werking verscheidene koren, samen zang, kerstverhaal, declamatie en be zichtiging van kerstal (motto: "Wij ko men tezamen"); Rijndijk zat 7, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10 hoogmis, 11.30,6 en 7 (Lof); Bos- huizerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 hoogmis, 12 en 6; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30,10.45 lat hoogmis en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder. AARLANDERVEEN - Herv. Gem: 10 ds. v. Malssen, Leiderdorp. Geref. Kerk: 10 ds. Fernhout, Alphen, 6.30 hr. Schoenmaker, Oude Wetering. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 dienst, 6.30 ds. Wallet, Ouderkerk aan de Amstel. R.K. kerk zat 7, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adventskerk 10 en 5 ds Bogers; Kruiskerk 10 ds. Stelwagen, Boskoop; Opst.kerk 10 kand. Brokerhof, Leiden; Salv. kerk 6.30 d.s. v. Roon, Katwijk aan Zee, opendeurdienst; G. Herderkerk 10.30 dr. V. Santen, 6.30 ds. V. d. Ree; De Bron 9 dr. V. Santen. 6.30 ds. Moll; Ash ram 9.30 ds. Moll; gebouw Onderweg, Lijsterlaan, 10 ds. Oort, mmv jongeren koor "Oudshoorn"; Sionskerk 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds De Ruiter, Ermelo. Geref. Kerk Mar.kerk 10 hr. Schoenma ker, 6.30 ds. Vree; Salv.kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Van Roon, opendeurdienst; Ge ref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borg- dorff. Ned. Geref. Kerk (WUlemstr. 47): 9.30 en 4.30 kand. Janse. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente- 9 30 en 4. Baptisten gemeente: Triumfatorkapel 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Mietes; Noord (Sportlaan) 10 hr v. d. Steen. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. v. Putten. Pinkstergemeente Bethel (Rode Kruisgebouw): voorm. 10. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Com. de Vla- mingstr. Remonstr. Kring: 4.30 nam. dr. Cramer, kerst-gezinsdienst. R.K. ker ken- Piuskerk zet. 7, zond. 9 en 10.30; Bon. kerk zat. 7, zond. 9.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Voets, Waarder. Geref. Gem, 9.30 leesdienst, 7 ds. Van Gelder, Gouda. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 hr. Van Gallen, Wieringerwaard, 6.30 ds. De Vreugd; Salvatorkerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Holst, Naaldwijk; Bethl.kerk 10 ds. Sonnenberg. Kampen, 6.30 ds. Veldman, Leerbroek. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Haakman, Zwammerdam. Geref. Kerk 9 30 en 5 ds. Dijkstra; De Stek 9.30 ds. Haakman, Zwammerdam. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. V. Lange- velde. Geref. Gem.: 9.30 en 6. Opwek kingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken: zat. De Stek 5.30 nam, 7 boeteviering; zondag 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk 10 ds. Welbedacht, 5 ds. Boer, Zoetermeer. R.K. kerk: Dorp zat. 7, zond. 10 en 11.30; Rijndijk zond. 10; Het Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Van Bruggen, 5 kinderkerstfeest. Geref. Kerk 10 ds. Stolk, Alphen, 5 zie herv. gemeente. R.K. kerk' Mart.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOG MA DE - Herv. Gem.: 10 dr. Van Vliet R.K. kerk zat 7. zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 10 ds. Kolk man. R.K. kerk zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Gebraad, 6 ds. Pannekoek. Leiden; Ontmoetmgskerk 10 ds. Van Hoegee, Alphen, 6.30 ds. Van Nicl, Runsburg. Geref. Kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. Vrolijk. Marinevliegkamp: maandag 10 nam. kerstnachtdienst (toe gangskaart verplicht), mmv Advendo en De Lofstem. R.K. kerk zat 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Heivormde Ge meente: Nieuwe Kerk 10 ds. Vroegin- dewey, 6 ds. Vink; Oude Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Arkeraats; Ichtuskerk 10 ds. Boer, 5 ds. Visser; Pniëlkerk 9.30 ds. Arkeraats, 6 ds. Schuurman; Gr. v. Pr.school 10ds. Van Roon; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk; Triumfatorkerk 9 en 10.30 ds. Vrolijk, 5ds. Kersten. Geref. Kerk Vryg.: 10.15 en 3.30. Geref. Kerk Vrijg. Buiten De kerkdienstenlijst voor de kerstdagen komt maandag in de krant. V.: 8.45 en 7 ds. Roukema. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gemeente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v. d. Belt. Geref. Gem.: 10 en 5. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100: 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 7 ds. Van der Linden, in geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v. d. Werf, Voorhout. 7 ds. v. d. Linden. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpskerk 10 en 6.30 ds. Geursen Cs avonds Cantatedienst); Hoofdstraat 10 mevr. Jacobi, 4 kerstfeest kinderen; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth; Elis. ziekenhuis 9.30 rector Vijftigschild. Baptistengemeente: 10 br. De Vries (Wijkcentrum Zijlkwartier), vanavond (zat.) 8 nam. filmavond in wijkcentrum Zijlkw. R.K. kerk: zat. 7 boeteviering (Themadienst), zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds Lalleman, 7 nam. volkskerstzang in Het Spant. Geref. Kerk 9.30 dr. Bruin, Gou da, 7 u. zie herv. gemeente. R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11. LISSE-Herv. Gem.: Dorpskerk lOds.v. d. Meer Sassenheim; Pauluskerk 10 hr. Hoffenaar, 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 ds. v. Loenen Leiderdorp, 7 hr. Stam. Geref. Kerk Vrgg.: 10.30 en 2.45 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10.45 ds. Schuurman, 5 nam. br. Hors man. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Van Dyken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hak kenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 10.30; Manakerk zat. 7, zond. 8.30, 10.30 en 11.15; Engelbewaarders zat. 7, zond. 9.30 en 11. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest. 6.30 hr. Stam. Geref Kerk: 9 30 en 6 30 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds De Jong, Drieber gen. K.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Ni- colai, 6.30 ds Molenaar. Geref. Kerk 9.30 kand. Van Wallinga, 7 ds. Wijngaarden, Nieuw-Vennep. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, kerstzangdienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 ds. Wallet, Ouder kerk aan de Amstel. R.K. kerk zat. 7, NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 en 7 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Koenes, 7 hr. Christ, Lei den. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gem Voorstraat 10 ds. Keuning; Sole Mio 9 ds. Keuning; Hoofdstr. 10 hr. Bakker, Katwijk, 5 ds. Keuning; De Rank 10 kand. Guijt Kat wijk 5 ds. Schrijvers, Woerden; Vierboet lOjeugdkapel. Geref. Kerk Hoofdstr. 10 ds. Elgersma; Vinkenlaan 9.30 ds. Bos man, 5 ds. Elgersma; stichtingskerk 11 hr. v. Stam. Ned. Prot. Bond: 8 nam. kerstbijeenkomst met aansluitend kerkdienst, hr. Klijnsma, Sassenheim, m aula Oude Zeeweg. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8,10 en 11.30; Zee zat 7, zond. 11. NOORDWIJKERHOUT - Herv Gem.: 10 prof. Berkhof, Oegstgeest. R.K. kerk Victorkerk zat 7, zond. 9.30 en 11; Jozef kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene Kerk 10 ds. Ter Linden; Pauluskerk 10 ds. Sasse, avondmaal; Gemeentecen trum 10.30 ds. Oosten (Cothen), 7 ds. Bons; Endegeest 9.30 ds. Friederich, 7 pastor Boshouwers; Van Wyckerslooth 4.30 mevr. ds. v. Everdingen. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 8 45 en 4.30 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (Gem. centrum): 8.45 en 4 ds. Ver- •leur, Amersfoort. R.K. kerk Will.kerk zat. 7, zond. 10.30; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat. 5 biechten, 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree, 7 in rk kerk interk. kerstwijding. Geref. Kerk 9.30 kand. Jaspers Focks, 7 nam. kerstzang- dienst m rk kerk. R.K. kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker- kea- Maria Pres. zat. 7. zond. 9 en 11; P. Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 2.15 ds. Bouw, avondmaal. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. Romein, 5 ds. Van Niel; Bethel- kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. Romein. Ge ref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. v. d. Meulen Wassenaar, 5 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Oldemans Hilversum, 5 dr. Van Oeveren; Mar.kerk 9.30 dr. Van Oe- veren, 5 ds. Rullman Den Haag. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. Vork, Soest. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 10 ds. t Hooft, Lisse, 7 ds. Juckema, Schevenin- gen. Geref. Kerk 10 ds. Van Santen, 5 ds. Rebel, avondmaal. R.K. kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 10 ds. Klein Kranenburg, 6.30 ds. Stelwagen, Bos koop. Geref. Kerk 10 ds. Vree, 6 30 ds. Bezemer. R.K. kerk Aardam zond. 9 en 12; Langeraar zat. 7, zond. 8.30,10 en 11. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Vermeulen. Geref Kerk 9.30 hr Brouwer, Katwijk. 6.30 ds. Krol. Gor- kum. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 3 ds. Arntzen. Marinevliegkamp: maan dag 10 nam. kerstnachtdienst (toe gangskaart verplicht), mmv Advendo en De Lofstem. VOORHOUT - Herv. Gem 10 prof. dr. Berkouwer. R.K.kerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 ds. Verheule, 5 nam. kerstfeest zondagsknng; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil 10 ds. Meijering; kapel Rijndijk 10 ds. v. d. Schoot; De Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. De Zwart; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw. Geref. Kerk Vrijgem.: 10 en 5 ds. Van der Jagt. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10; aula NH 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. British School, Jan van Hooflaan 3: 10.30 Chruch of England, Engelse dienst. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Verwelius; Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 3 ds. Ver boom (met geestelijk gehandicapten), 6.30 ds. Roetman; Bethelkerk 9.30 ds Verwelius, 5 ds. Verboom; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 kerstfeest zondagsschool. Geref. Kerk Kruiskerk 10 ds. Van Hou ten, 5 ds. v. d. Berg; Ontmoetingskerk 10 ds. v. d. Berg, 5 ds. Stolk. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Vollp Evang. Gem. (Lin- dengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Victor kerk 10; Ontmoetingskerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 kand. Smeets Oegstgeest, 4.30 ds. Ouwendijk Aphen aan den Rijn-Ouds- hoom, 7 ds. Steenstra; Kievietkerk 10 ds. Steenstra en ds. v. d. Kamp; Messiaskerk 10 dr. De Ru Den Haag; Dorpscentrum 9.30 hr. Schaap Zoetermeer, 4 kerstfeest kinderdiensten; Chr. school Middelweg 10 kinderdiensten. Geref. Kerk 10 ge zamenlijke dienst Kieviet- en Bloem- campgemeente in Kievietkerk, ds. v. d Kamp en ds. Steenstra; Zijllaan 10 ds. Damsma Rijnsburg, 5 ds. v. d. Meulen Ned. Prot. Bond: geen dienst. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. v. d. Heiden. Alphen, 6.30 ds. Dekker, Loe nen aan de Vecht. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 6.30 kand. Bol, Alphen aan den Rijn. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem 9.30 ds. Molenaar, Nieuwveen. Geref. Kerk: 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Rang, Nieuw-Ven nep. R.K. kerk zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus. R.K. kerken: Meerburgparo chie Hoge Rijndijk zat. 7 jongerenvie ring, zondag 10 hoogmis met dames koor, 11.30 met orgel (Ned. liederen); Janskerk Zuidbuurt zond. 9.30 en 11; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 10 hoog- ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 kand. Immink Utrecht, 6.30 ds. Bos,. Zeist. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Weer man, Harderwijk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4