-CSBSS- ZATERDAG 22 DECEMBER 1979 Daar ik geen gedegen oplei ding in de journalistiek heb genoten, maar in tegenstel-- ling daarvan voetballend in actie was tot diep in het afge lopen decennium, kan dit geen perfecte reconstructie van de voetballende jaren zeventig worden. Het voet bal is er, het juiste overzicht ontbreekt. Ik zie begin noch eind. Waar dient men zo'n se rieuze zaak aan te pakken om een veilig fundament voor een „terugblik" te krijgen. Hoe doen ze dat, zit ik me al eventjes af te vragen. Chronologisch, zoals bij de klassieke jaaroverzichten van moord, doodslag en sport? Wij vangen dan aan bij I januari 1970, de wed strijd van de oud-interna tionals tegen de Koninklijke HFC. Daar kan ik, zonder het echt na te trekken, bijvoor beeld een leuk verhaal over vertellen. Niet over die wed strijd van 1970, maar later, toen ik zelf onder de hoede van organisator en geeste lijk leider Joop Stoffelen kwam. Het elftal van de oud internationals ondernam in het jaar 1978 zelfs een histo rische trip naar Noord-Ier- land om de betrekkingen tussen de katholieken en protestanten te verbeteren. Wat niet lukte. Oud-Oranje blijft niettemin een dank baar onderwerp- De dege lijkheid laat mij nu al in de steek, want is die wedstrijd in 1970 tóen niet afge last? Zo stuit ik op allerlei onzeker heden. Interview Johan Cruijff, als overzicht van tien jaar voet bal, meldden de opdrachtge vers van deze pagina. Ik mocht 'm in Los Angeles on der handen nemen. Door Jan Mulder Cruijff zat op dat moment in Vinkeveen. Vinkeveen. Mooie omgeving. Goede, moderne woonwijken, eeu wig verbonden met voetbal, via Cruijff, Dick van Dijk, Pietje Schrijvers en Hans Erkens. Vinkeveen nam in de jaren zeventig dankzij voet bal een vlucht. Het was niet alleen watersportoord meer, Vinkeveen stond voortaan op één lijn met Heeren veen. Ajax was zo bereidwillig, na dat ik er in 1972 een contract had getekend, mee te helpen zoeken naar een geschikt on derdak. „Je moet 's avonds toch je fles je kunnen drinken", zei Jo han, en die zin ben ik nog lang niet vergeten. Hij was de enige A jacied die zich met de nieuwe aankoop bemoei de. In tijden van grote bles- surenood, wanneer de nieu we aankoop soms minder vrolijk over straat ging, was hij de enige Ajacied die op belde om iets in de stad te drinken, of een bioscoop te bezoeken. Hij sleepte me ook naar de heer Freek van der Meyden, kenner op het ge bied van huizen. Op onze tocht langs leegstaan de panden kwamen we voortdurend in Vinkeveen. Niet te betalen óf een klein huis in een mistroostig rijtje, in de trant van de Cruijffen, die er zeer gelukkig waren. Sommige steden (Tilburg) hebben een slechte uitwer king op een bepaalde per soon en Vinkeveen was daar zonder twijfel voor mij één. In de aanloop van dit seizoen werd ik er op wrede wijze aan herinnerd. Grote foto's van Henning Jensen, met zijn vrouw en een Ajax-dele- gatie in Vinkeveen, glurend door de ramen van Hans Er kens, net naar RWDM in Brussel afgereisd. Jensen keek naar binnen met de ongelovige houding van iemand die denkt: waar wil len ze me nou hebben? Hij keek naar het huis als ware het een echte bezienswaar digheid. Met zekerheid kan worden vastgesteld dat tot aan het einde der jaren zeventig het woonbeleid van de Neder landse clubs pover gebleven is. Behalve het feit dat ik naar Vinkeveen zou moeten voor een tienjarig interview met Cruijff, betekent die vroege re vriendschap met hem ook een struikelblok. Een vriend interview je niet. Een hele pagina Cruijff zou teveel van uw dienaar vergen. Ik maak mijn overzicht alleen. Van de hak op de tak door de zeven tiger jaren. De mooiste jaren van het Nederlandse voetbal, met Europa-Cups en FIFA-finaleplaatsen bij de vleet, zijn samen te vatten in het woord „Cruijff', plechtig ge zegd. De grote tijd van Johan Cruijff lag vopr 1970. Toen de 7 in het getal kwam, begon hij „to taal" te voetballen, hetgeen betekende dat Johan Cruijff Di Stefano ging imiteren, wat jammer was van Johan Cruijff, de grootste spitsspe- ler aller tijden. Hij won de Eu ropa-Cups, maar je zag hem ook over een afstand van vijf tig meter naar Ruud Krol wuiven dat hij er aan kwam. Krol had de bal voor zijn voe ten liggen, in de buurt van zijn eigen strafschopgebied. De eerste trap in die omgeving was ten nauwste verbonden met de „opbouw" van de aan val: was die trap dus niet zui ver, om het minst ernstige ge val te nemen, dan steunde de attaque op wankele palen. Om risico's te voorkomen, besloot Johan dit voortaan zelf te doen, met een pass of een dribbel. Hij overdreef de Di-Stefano- rol. Cruijff was op het middenveld minder sterk dan voorin, maar hij speelde op het we reldkampioenschap in Duitsland (de „WK") schitte rend, op de Di-Stefanoma- nier. Nederland veroverde de persprijs en de tweede plaats. Dat was in traditie van de Hongaren in 1954 die toeval lig ook van de Westduitsers verloren. Hongarije en Ne derland werden^oor hun ne derlaag een legende. Puskas en Cruijff: meesters die op het beslissende moment te gevoelig waren, of iets derge lijks. In de geschiedenis van het voetbal gaat Nederland hand in hand met de magni fieke Magyaren. In augustus 1979 stierf een van die onver getelijke spelers in een zie kenhuis te Barcelona. Sandor Kocsis koos voor een val uit het raam van een der hoogste etages. Hij leed aan kanker. Het kleine bericht in het dagblad vermeldde dat een speler, Kocsis, van het Hon gaarse wonderteam dood Die berichten staan alle Neder landse spelers van die tweede plaats in Duitsland te wach ten als zij straks, over 25 jaar, uit ramen springen, door bedden zakken, door hun vrouw in de rug worden aan gevallen, wie weet welke krankzinnige ongelukken krijgen. Hun naam is onsterfelijk. Dankzij Johan Cruijff. Cruijff Michels. Hij profiteerde op een wijze, de autoriteit waardig. Knorrig doen, voetballers graag als nummers zien, door Cruijffs talent enorme sala rissen vragend en krijgend, steeds het gezicht zettend van iemand die veel te verbergen heeft. Hij kreeg de bijnaam „Sfinkx", nog voor die van „Generaal" - oh. wat ging er een_géne door het land toen Lenny Kuhr dat zong. Hij dient in dit overzicht echter niet vergeten te worden. Wie had hem graag gemist op de dag tijdens het wereldkam pioenschap in Gelsenkir- chen, na de overwinning op Argentinië en hij vol op de mond werd gekust door assis tent Fadrhonc. Michels (nog een bijnaam: de Bul) ver steende. Michels heeft wereldberoemde blunders op zijn naam. 's Och tends voor de finale in Mün- chen was het nog onzeker dat Robby Rensenbnnk kon spelen. Hij had een spier- scheuring in zijn dij en daar staat zelfs de langste bandage machteloos tegen. Der Rinoes sleepte Robby naar het oe fenveldje om hem een ver band om het been te stropen. Rensenbrink voldeed vervol gens aan de eis van Michels: hij bereikte de overkant van het veld. Hieruit concludeer de de Géneraal dat hij spelen kon. In de rust van de grote finale begreep hij dat Nederland met 10 man speelde, en dat Hoeness veel te snel voor Van Hanegem was. Michels heeft ook sterke kan ten. Toen hij van Ajax naar Barcelo na ging (vóór Cruijff) leerde hij in één maand zo goed Spaans, dat hij de eerste trai ning afkon zonder tolk. „De groep" luisterde en was geïmponeerd. Zijn allersterkste kant is dat ty perende toneelspel waardoor iedereen denkt dat hier een persoonlijkheid van jewelste aan het woord is. Ik kijk er dwars doorheen. U begrijpt het al: van de 24 spe lers voor de WK in Duitsland moesten er nog twee afvallen en ik was er een van. Cruijff Niet Cruijff, maar Dick Nan- ninga is het symbool van de jongensboekdroom die het Nederlandse voetbal in de ze ventiger jaren werd. Dick Nanninga. Wie had dat ge dacht toen hij lang geleden begon in het Groningse Oos- terparkers? Dick Nanninga, daar zat hij dan" in de kleed kamer van het ruime stadion, vlak voor de finale van het wereldkampioenschap. De vorige dag had het dappere team een uitstapje in de stad gemaakt. Zij waren onder de indruk geweest van de eeu wenoude gebouwen waar de eeuwen schuil gingen, waar eens de zetels van de macht, van beschaving, maar ook van ondeugd en misdaad ge vestigd waren geweest. Doodmoe maar hoogst vol daan over al het mooie dat ze hadden gezien, kwamen ze weer in het hotel terug. „Jongens", zei meneer Wouter- se, .jullie bent geen kleine kinderen meer en natuurlijk kunnen jullie de stad ingaan of een tochtje in de omtrek maken, maar beloof me één ding, ga niet bij avond de wijk in. Daar kan het gevaarlijk zijn". De jongens beloofden het graag en Dick ook. Tenslotte waren zij niet als gewone trekkers, maar als afgezanten van het vaderland in dit verre land. Na heel wat avonturen die er toch beleefd werden, dan de finale. De opstelling van Nederland was: in doel Van Druten, ach ter Barendse en Groefbeek, midden Van Dam, Vroegin- dewey en Rigters, voor Kingma, De Boer, Groefsma, Baanders en Versteeg. Reser ves Bontebal en Nanninga. Nederland schrok zich een hoedje toen de opstelling be kend werd. Wat was dat nu? Dick Nanninga speelde niet mee! Verleden week schre ven de kranten nog dat hij volkomen hersteld was, en nu dit! Maar zoals wij inmiddels weten kwam Dick er na de rust in en hij scoorde met een machtige kopbal de gelijkmaker tegen de Argentijnen. Oranje ging in de verlenging eervol ten onder omdat de furieuze Zuidamerikanen het thuis voordeel handig uitbuit ten. Dick kwam met prachtige ver halen thuis en zijn vader schudde het hoofd: zo'n jon gen, Dick... En de oude man herinnerde zich hoe Dick bij Oosterparkers was begonnen. Nu had hij de gelijkmaker in een finale om het wereld kampioenschap gescoord. Dick was midvoor van Oran je. Oranje was niet te verslaan. Maar Dick Nanninga ook niet! Cruijff De kopstoot werd door Cruijff behoorlijk in praktijk ge bracht. Hij was dan wel niet zo'n specialist als Kocsis en Nanninga, maar hij scoorde er in belangrijke wedstrijden doorslaggevende punten mee zoals een tienkamper wiens beste onderdelen het discus werpen en de loopnummers zyn, plotseling uithaalt bij het hoogspringen. De „andere" kopstoot begon zijn opmars aan het begin van de zeventiger jaren. Hij ver dreef de knik van Henk Groot en Rikkert Lacrois bijna in zijn geheel uit het landschap. Aanvankelijk was het een grappig curiosum\ en al gauw mocht deze nieuwe kopstoot- op-de-mens zich verheugen in een grote populariteit. On zichtbaar snel verrichtten de daders hun handeling en het enige dat de scheidsrechter zag was het gevelde slachtof fer. Het werd een gevreesd wapen. Gevreesd door gevers en ont vangers. De gevers deden het soms in een reflex. Zonder dat ze het beseften hadden ze 'm al weer toegepast op het oog van een tegenstan der. Specialist op de kopstoot werd Eddy Achterberg, bijge naamd de Keu, die zich er te vens in had bekwaamd on gemeen jammerend neer te gaan als hij zelf door René op de korrel was genomen. Met een is specialist nummer 2 genoemd: René van de Kerk hof. Deze twee eitjes tegen el kaar te zien getikt, is voor de echte liefhebber het sum mum van genot. Hugo Hovenkamp: zeer goed. De scheidsrechter heeft een moeilijke taak. Het is bijna onmogelijk de eerste stoter aan te wijzen als de kempha nen al met de voorhoofden tegen elkaar aan stonden. De gene die na de actie nog rechtop staat hoeft niet persé de dader te zijn, want dat is de gouden regel van de kop stoot heb je gestoten, stort dan onmiddellijk ter aarde alsof ze jou te pakken hebben gehad. In het seizoen 1975-'76 noteren wij de beroemdste kop stoot. Bij Feyenoord-PSV verstrekt speler Bertus Quaars van PSV grensrechter de heer Griek een klassieker. Quaars werd uit het veld gestuurd, douchte zich, kleedde zich aan en ging linea recta naar het dichtsbijzijnde politiebu reau. Daar diende hij een aanklacht in tegen de heer Griek wegens mishande ling. Griek had de kopstoot gege- Later, voor de tuchtcommissie. bleek dat Quaars de waarheid had gesproken. Cruijff Feyenoord heeft nog gepro beerd om via een omweg (Wa- regem, waar men struikelt over de paleizen van Schatrij ke tapijtkoningen, die Cruijff met plezier een half jaar had den gehuurd voor hun zon dagmiddag in het Regen boogstadion) Johan Cruijff in te lijven. Cruijff in een Feyenoord-shir- tje, kan dat? Gelukkig vond dat misverstand niet plaats. Het gevolg was wel, dat in de afgelopen tien jaar van een opvallende te ruggang in prestaties van de Rotterdamse club sprake is geweest. Het vorig seizoen bracht een opleving. Er kwam meer publiek naar een „en thousiaste jonge ploeg" kij ken, maar de dagen van Bouwmeester, Moulijn en Willem van Hanegem leken verder weg dan.ooit. Feyenoord was de eerste Ne derlandse club die de Europa- Cup won. De Coolsingel was het begin van de ry bekers en tweede plaatsen Nederland elftal). Na die prachtige dag op de Coolsingel was het voor Feyenoord fini. Nee, toch niet, het behaalde in 1974 de UEFA-Cup door een over winning en een gelijk spel te gen Tottenham Hotspur. Ik herinner me dat precies, om dat die tweede finalewed strijd in Londen gespeeld werd toen de selectiegroep van Oranje al in het trainings kamp van Zeist bijeen was vor de aanstaande reis naar Hiltrupp. WK Duitsland. De stemming in Zeist was tot dat moment matig. Allemaal doodmoe van de zware condi tietrainingen. Er werd met in zet gekaart, dat dient gezegd; ook tafeltennistafel en biljard waren voortdurend bezet en Michels was in goede buien. Je kon niet precies zeggen Wat, maar er ontbrak toch iets in het geheel. Vrijdags om een uur of twaalf, de sfeer in het dagverblijf weer niet om over naar huis te schrijven, verscheen Willem van Hanegem in de deurope ning. Hu pakte een tafeltén- nisbat en ging zonder een woord te zeggen achter de ta fel staan. Met die beulen van hangende schouders en het arme batje in zijn klauw scoorde hu een flitsend punt, dwars door de verdediging van Rensenbnnk heen Na die gruns kon het trainings kamp beginnen. Cruijff „Waar was jij?" Ik was op de dag win de finale op het eiland Ischia. Ze hadden de televisie in de grote hal tussen de tuin en het restaurant gezet Veel Duitsers en een enkele voorname Italiaanse familie, een weekeinde uit Napels overgekomen. Misschien voor een modderbad, net als ik. Berti Vogts, tegenstander van Johan CruufT, had me dit oord aangeraden. Becken- bauer. Heynckes en Netzer kwamen hier ook vaak. 's Middags was ik met het zere been naar een stuk strand geweest waar het zand zo heet was dat je er niet met de blote rug op liggen kon. Het was erg geneeskrachtig als je het doorstond. Achter me zat de apothekersfamilie in de hou ding voor de finale. Zij had den ons die dag gefotogra feerd en wu hen. „Gutentag". Scheidsrechter Taylor blies de aftrap. Even later krijste de hele boel in de sjieke hal van hotel Excel sior door elkaar heen: CruijfT was gevloerd in het straf schopgebied. Penalty. Cruijff Penalty's nemen is een vak apart. Johan CruufT was er een kruk in. Op de training draaide hij ze er natuurlijk met alle kanten van de voet m, hetgeen niks met het straf schoppen nemen te maken heeft. Bij Ajax werd dit ver schrikkelijke karwei meestal aan Gerrit Muhren overgela ten. Gerrit had zo'n zuivere traptechnick dat hij inder daad de beste keus was. Ik heb hem ze dus zien ne- Dc mond ging zenuwachtig van links naar rechts, aan zijn ogen merkte je dat Gerrit bui ten het doel absoluut niks meer in de gaten had. Hem bereiken kon niet meer, ook al had de scheidsrechter nog niet gefloten. Hij was gehuld in een ondoordringbare waas. De adamsappel sprong op en neer. dan nam hü voor de laatste maal diep adem... en schoot Meestal raak, maar Gerrit Muh ren is geen echte penaltyspe cialist. En nu zyn we in het overzicht van de zeventiger jaren gekomen bij de mooiste trap uit de voetbalgeschiede nis. Oók jaren zeventig. Europa-Cup voor landenteams. Finale op 20 juni in Belgrado. Eindstand 2-2. Verlenging. Strafschoppen: 1-0 Masny, 1-1 Bonhof, 2-1 Nehoda. 2-2 Flohe, 2-2 Ondras, 3-3 Bon- gartz, 4-3 Jurkemin, Hoeness gemist, 5-3 Panenka. Deze gegevens stammen uit het voetbaljaarboek van Sam- som. Panenka. dat is al les. Geen woord over het kunstwerk dat er achter deze naam schuil gaat Dan deed KNVB-trainer Ron Groenewoud van de TROS- penalty-bokaal het nog beter in zijn lof voor de succesvolle schutter ,,'n Mooi pennelfje, m'njong". Antonin Panenka verschalkte Maier met een lob. Hij schep te de bal zacht over de snel naar de hoek gedoken keeper heen, precies midden in het doel. Een kind had 'm kunnen vangen als hij was blijven staan. Het is niet moeilijk, je hoeft er alleen maar „guts" voor te hebben. En gevoel voor humor. Lang leve Anto nin Panenka. Cruijff PSV"ers Van Beveren en Van der Kuylen kregen na een in terland, Polen-Nederland, ru zie met Cruyff. Hoewel ze ge lijk hadden, trok Johan aan het langste eind - hg kreeg uiteindelijk de publieke opi nie op de hand door een fan tastische return tegen de Po len in het Olympisch Sta dion. Jan van Beveren en Willy van der Kuylen besloten zich niet meer beschikbaar te stellen. Dat gebeurde na ellenlange vergaderingen met bonds coach Knobel, Cruijff, Krol, Suurbier, Jansen, en de PSV ers zelf. Op een bepaald moment moet Wim Suurbier toen het volgende dialoogje met Willy van der Kuylen hebben gevoerd: „Ja maar Willy, jij denkt dat we jullie altijd in de maling ne- „Ja eh zei Willy. „Nou dat is ook zo", antwoord de Suurbier. Ik bewonder Willy van der Kuylen, maar het is een un derdog. Kees Rijvers, Jan van Beveren, René van de Kerkhof: we reldklasse op het voetbalveld. Ze lieten van 1974 tot onge veer 1977 de concurrentie alle hoeken van het veld zien met flitsend voetbal. In een over zicht. al is het van een decen nium, ben je ze vergeten voordat je er erg in hebt. Dat is het verschil tussen Ajax en PSV. Cruijff Zestigduizend toeschouwers liepen na het laatste fluitsig naal heel hard de stad in. alsof het in het stadion plotseling spookte. Ze begonnen by de Marathon tribune te rennen en kwamen bij het Concertgebouw pas tot stilstand. Anderen vluchtten tot aan de Berlage-brug of IJ tunnel. Maanden later vroeg men zich nog af was er sabo tage in het spel? Was het nou echt nodig zestigduizend supporters zo in de war te brengen? 8-0 VOOR Bayern München Het afscheid van Johan Cruijff was op 7 november 1978.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 41